19
Először történt, hogy Frank Everly elkísérhette Perry Masont egy tárgyalásra, először figyelhetett egy nagy bűnpert a kulisszák mögül.
Főnöke mellett ült, és félénk pillantásokat vetett a zsúfolásig telt tárgyalóteremre, az esküdtek padján ülő kilenc férfira és három nőre, vagyis a választott esküdtekre, akik éppen megbízólevelüket vizsgálgatták. Minden erejével igyekezett otthonosan viselkedni, de lesírt róla, hogy zavarban van.
Perry Mason az ügyvédek asztala mögött ült, kényelmesen hátradőlt a forgószéken, bal hüvelykujját mellénye karöltőjébe akasztotta, jobbja az óralánccal játszott. Hűvösen közönyös, türelmes arca mit sem árult el belső feszültségéből.
Mögötte ült két védence: Frances Celane, jól szabott fekete kosztümben, fehér ingblúzban, arcán egy leheletnyi festékkel, felvetett fejjel, nyugodt, szinte kihívó tekintettel.
Robert Gleason nyugtalan volt, mint egy sportoló, akinek az életéért kell küzdenie, de a körülmények megbénítják. Szemében fojtott indulatok komor parazsa izzott. Fejét olykor hirtelen mozdulattal elfordította, mintha sorra szemügyre venné a nagyon is átélt dráma főszereplőit.
A zsúfolt termet szinte érezhetően betöltötte a nézők izgalma, akik érdekességben bővelkedő színjátékra készültek fel.
A közvádat pillanatnyilag Claude Drumm képviselte, de rebesgették, hogy maga a kerületi ügyész szándékozik kézbe venni az ügyet, mihelyt megválasztják az esküdteket, és befejeződött az előkészítő tárgyalás.
Drumm, aki éppen az esküdtek személyi adatait tanulmányozta, magas, rendkívül elegáns férfi volt, meglehetősen zárkózott természetű, de szemmel láthatóan – bár nem hivalkodóan –, energikus. Könnyed magabiztossága olyan emberre vallott, aki érti a mesterségét, a tulajdon területén érzi magát, s állhatatosan, elszántan halad a kitűzött, biztosnak tekintett cél felé.
Markham bíró a zordon, hivatalos méltóság palástja alatt résen állt: Perry Mason, mint köztudomású, arról volt nevezetes, hogy hajlamos „fejtetőre állítani” a pereket, amelyekben védőügyvédként szerepel. Márpedig Markham bíró eltökélte, hogy ezúttal teljes pártatlansággal, a törvény és a rend méltóságát megillető nyugalommal folytatja le a pert. Nem türi el a legcsekélyebb tévedést sem a jegyzőkönyvekben, és semmilyen lehetőséget nem nyújt Masonnek, hogy szokása szerint látványos módon nevetségessé tegye, ízzé-porrá zúzza a vádat, holmi színpadias fogással, amelynek eredményeként öles főcímekben jelenik meg a neve az újságok első oldalán.
– A tárgyalást megnyitom – szólalt meg a bíró ünnepélyesen. – A vád képviselőjét illeti a szó.
Claude Drumm elfoglalta helyét, asszisztenséhez hajolt, és rövid ideig sugdolózott vele. Majd elhallgatott, és végigmustrálta az esküdteket.
– Egy másodperc türelmet kérnék, elnök úr!
– Tessék.
Everly kérdőn a főnökére pillantott, akinek szemében harcias lángocska villant. Mason a füléhez hajolt:
– Drumm kifogást akar emelni a hármas számú esküdt ellen, de azt hiszi, hogy mi a kilencest és a tizenegyest szeretnénk kicseréltetni. Tudniillik kétszer annyit kifogásolhatunk, mint ő, és most azon morfondírozik, hogy mivel nekünk nagyobb előnyünk származhat az esküdtszék módosításából, ne mondjon-e le inkább erről a lépésről átmenetileg, amíg ki nem tapasztalja az esküdtek későbbi magatartását.
– Gondolja, főnök, hogy megkockáztat ilyesmit?
– Majd meglátjuk.
Egy másodpercig feszült csend uralkodott, majd Drumm felállt, és meghajolt az esküdtszék felé.
– A vád készen áll – mondta.
Markham bíró Mason felé fordult, akinek ajka már-már megmozdult, hogy kiejtse a szokott szavakat; „A védelem készen áll.” De a szavak mégsem hangzottak el. Perry Mason az esküdtek padja felé fordult, hanyag figyelemmel, mintha az egész kérdés most foglalkoztatná először, majd tiszta, határozottan csengő hangon megszólalt:
– Elnök úr, az esküdtszék összetétele tökéletesen kielégíti a védelmet. Lemondunk változtatási jogunkról.
Claude Drumm saját csapdájába esett. A hozzáértők szeme észrevette rezzenésnyi, szinte öntudatlan készülődését a tiltakozásra, amelynek céltalanságára azonban rögtön ráeszmélt.
Markham bíró hangja töltötte be a zsúfolt tárgyalótermet:
– Felkérem az esküdteket, tegyék le az esküt. Ezután Claude Drumm ismertette a vádat, figyelemre méltó rövidséggel.
– Uraim, bizonyítani kívánjuk, hogy ez év október 23-án 23 óra 32 perckor Edward Nortont fejére mért ütéssel megölték, továbbá, hogy a bűncselekményt Robert Gleason vádlott követte el a tulajdonát képező sétabottal. Bizonyítani kívánjuk, hogy a gyilkosság elkövetésekor tettestársi minőségben jelen volt Frances Celane vádlott, valamint hogy a gyilkosság időpontjában az áldozatnál, Edward Nortonnál, igen nagy összegű készpénz volt, ezerdolláros bankjegyekben.
Bizonyítani kívánjuk, hogy a megjelölt napon 23 óra 14 perckor Edward Norton telefonált az illetékes rendőrőrszobára, és bejelentette, hogy Buick gyártmányú gépkocsiját ellopták. Bizonyítani kívánjuk, hogy Frances Celane vádlott a gyilkosság napján 23 óra 32 perckor valójában Edward Norton irodájában tartózkodott, ámde alibi biztosításának érdekében és Edward Norton feljelentésének ismeretében szándékos megtévesztésként azt állította, hogy nem tartózkodott a tett színhelyén, mert körülbelül 22 óra 45 perctől körülbelül 0 óra 15 percig a fent említett Buick gépkocsit vezette.
Bizonyítani kívánjuk, hogy közvetlenül a bűntény elkövetése után a vádlottak a gyilkosság eszközét képező véres botot, valamint az áldozattól elrabolt pénzből két darab ezerdolláros bankjegyet elhelyeztek bizonyos Pete Devoe szobájában, aki heveny alkoholmérgezés állapotában mélyen aludt. Ezt a tettet azért hajtották végre, hogy a gyanút nevezett Devoe-ra tereljék.
Bizonyítani kívánjuk, hogy a vádlottak kifeszítettek egy ablakot, és alatta lábnyomokat hagytak, hogy betörés látszatának felkeltésével tévútra vezessék a nyomozó hatóságokat.
Bizonyítani kívánjuk, hogy a felsoroltak végrehajtását követően Robert Gleason vádlott elmenekült a tett színhelyéről, továbbá, hogy mindkét vádlott ellentmondó és az igazságtól eltérő beszámolót adott a hollétéről.
Bizonyítani kívánjuk végezetül, hogy a gyilkosság elkövetését szemtanú látta, és felismeri Robert Gleason személyében a férfit, aki az áldozatot leütötte, Frances Celane személyében pedig a rózsaszínű köntöst viselő fiatal nőt, aki a bűncselekmény elkövetésében segédkezett.
Claude Drumm egy pillanatig némán figyelte az esküdteket, majd leült. Markham bíró kérdő tekintetet vetett Perry Masonre.
– Az esküdtszék engedelmével álláspontunk ismertetését a védőbeszéddel szeretnénk összekapcsolni.
– A védelem kérésébe beleegyezem. Öné a szó, Mr. Drumm.
Claude Drumm a hírnevét megalapozó nyugodt, engesztelhetetlen biztonsággal indította meg támadását. A legparányibb részlet, a bizonyítékok egyetlen láncszeme sem kerülte el a figyelmét.
Az első tanú a rendőrség egyik szakértője volt, aki a helyszínt felmérte és lefényképezte. Ismertette a helyiség tervrajzát, hogy hol találták meg a holttestet, a bútorok és az ablakok helyét. Egy csomó fényképet is hozott, amelyek különféle szögekből ábrázolták az irodát. Ezeket összevetették a tervrajzzal. Majd a ház tervrajza és fényképei következtek, aztán egy térkép a háztól a főútvonalig vezető kacskaringós bekötő útról. A szakértő végül bemutatott egy metszetet, amelynek segítségével a ház ablakainak szintmagasságát viszonyítani lehetett az emelkedőkhöz, ahol Purley bíró kocsija végighaladt.
– Ilyesformán ugyebár – mutatott Drumm behízelgő modorban a metszetre – tökéletesen elképzelhető, hogy ha valaki az útnak pontosan ezen a szakaszán halad át gépkocsival, és innen visszatekint, látja, mi történik az A bizonyítékon 1. számmal jelölt helyiségben?
Mielőtt a szakértő válaszolhatott volna, Perry Mason felállt.
– Engedelmet, elnök úr, a kérdés célzatos, és következtetést kíván meg a tanútól, következtetések levonásához viszont csakis az esküdteknek van joga. A védelem egyébként éppen ezen a ponton kívánja bizonyítani az esküdtszék előtt a vád megalapozatlanságát. Még ha…
A bíró lecsapott kalapácsával.
– A tiltakozásnak helyt adok. A további érvelés fölösleges, Mr. Mason.
Mason leült.
Drumm meghajolt Mason felé, a győztes nagylelkű mosolyával, akit nem bánt az átmeneti vereség. Ügyvéd úr, öné a kérdezés joga.
Minden szem Masonre tapadt. Az ügyvéd tökéletesen tudatában volt a pillanat jelentőségének és az érdeklődésnek, amely első kérdését várta. Odalépett a fekete táblára rajzszögekkel rögzített térképhez, jobb kezének mutatóujját a kanyarra helyezte, ahonnan látni lehetett a házat, bal kezének mutatóujját pedig Norton irodájának ablakára tette. Aztán csengő, szinte kihívó hangon megszólalt:
– Mekkora a két hely között a távolság, ahova mutatok?
– Ha az egyik ujját a kanyarnak arra a pontjára helyezi, ahonnan visszalátni a házra, a másik ujját pedig oda, ahol a holttestet megtalálták, a kettő között a távolság pontosan kilencvenegy méter hetvenkilenc centiméter – válaszolt megfontoltan a tanú.
Perry Mason meglepett arccal fordult vissza.
– Kilencvenegy méter hetvenkilenc centiméter? – kérdezte hitetlenkedve.
– Igen – mondta a tanú.
Mason leengedte a kezét, mint akit tökéletesen kielégített a válasz.
– Ez minden. Több kérdésem nincs a tanúhoz.
Markham bíró a faliórára pillantott. A tárgyalótermen a várakozás borzongása futott át, mint fákon a felkerekedő szél első lehelete.
– Az idő előrehaladott voltára való tekintettel a tárgyalást a mai napra berekesztem. A pert holnap délelőtt tíz órakor folytatjuk. Figyelmeztetem az esküdteket, hogy a közbeeső időben se egymással, se másokkal ne tárgyaljanak a jelen per anyagáról, és jelenlétükben tiltsák ezt meg mindenkinek.
Koppant a kalapács.
Perry Mason elégedetten mosolygott.
– Drummnak a tárgyalás berekesztéséig kellett volna lefoglalnia a tanút. Minthogy lehetőséget nyújtott nekem erre a kérdésre, minden újság ezzel lesz tele holnap – mondta Everlynek.
A fiatal jogász mélyen eltűnődött.
– Kilencvenegy méter hetvenkilenc centiméter mégiscsak nagy távolság – jegyezte meg.
– Úgy bizony, és egy centivel sem lesz kisebb, amíg tart ez a per – biztosította mosolyogva Mason.