4
MENTA MEGPRÓBÁLTATÁSAI
A Castro és a Haight között megbújva, a Noe Street és a Market Street sarkán állt a Friss zene. A pult mögött a kétszáztíz centi magas, százharmincöt kilós színhús, a bolt névadója, Mr. Friss. Menta Friss. Mentazöld vászonpantallót és fehér öltönyinget viselt, az ujját feltűrve. Borotvált fejbőre csillogott, akár a fényezett diófa; a szeme aranyszín; a lazasága, amely mindig jellemezte, odalett.
Menta éppen Coltrane My Favorite Things című lemezének borítóját tartotta a kezében, és Trane arcát fürkészve kereste saját lazasága nyomát. Háta mögött a bakelitkorong forgott egy alumínium lemezjátszón, amely úgy nézett ki, mint egy Mars-járó, és annyit nyomott, mint egy szupermodell. Bízott benne, hogy ez a zene majd segít átéreznie a pillanatot, kiemeli a jövőből vagy a múltból, nyugtalanságból vagy megbánásból, de Gershwin Summertime-ja következett, és nem hitte, hogy el tudja viselni azt a jövőt-múltat, amelyet a szám felidéz.
Rábőgött a csaj hangpostafiókjára.
Vajon Trane tényleg felnézett a lemezborítóról, leengedte a szopránszaxit, és azt mondta: Ez rohadt szánalmas, ugye, tudod? Akár meg is tehette.
Letette a lemezborítót a műanyag „most szól” állványra, és éppen hátralépett, hogy felemelje a tűt a korongról, amikor egy éles arcvonású, spanyolajkú férfi profilját látta elhaladni a kirakat előtt. Rivera nyomozó. Ritka vendég. Rivera nem jár ide. Nyugi. Amikor utoljára beszélt Riverával, az Alvilág rettenetes lények formájában jelent meg a városban, a káosz kis híján felemésztette az ismert világot. De ez már a múlt, már nem számít.
Nyugalmat erőltetett magára, ahogy Rivera belépett. Aztán…
– Rohadt élet, hogy nem! Húzzon ki innen!
– Mr. Friss – biccentett Rivera. – Azt hiszem, szükségem van a segítségére.
– Nem végzek rendőrmunkát – közölte Friss. – Húsz éve kiszálltam a biztonságiőr-szakmából.
– Már nem vagyok rendőr. Antikváriumom van a Russian Hillen.
– Könyveket sem árulok.
– De lélekedényeket még igen, ugye? – Rivera a zárt, golyóálló vitrinre biccentett, amelyben mindenféle lemezek, CD-k, magnókazetták voltak, sőt még két régi viaszhenger is.
Menta Friss számára a vitrinben lévő összes tárgy tompa vörösen izzott, mintha kemencében hevítették volna fel, jelezve a bennük lakozó emberi lelket, de a halálkereskedőkön kívül mindenki más csak szedett-vedett hanghordozókat látott. Rivera tudott a halálkereskedőkről. Charlie Asherrel járt itt először, amikor megindult a szarlavina, amikor a város halálkereskedőit sorban legyilkolták, és az üzleteikből elvitte a lélekedényeket a három Morrigan, vagy ahogy Charlie nevezte őket, a „csatornahárpiák”. De most, hogy Rivera is közéjük tartozott, hogy halálkereskedő lett, ő is látta az izzást. Menta maga küldte el neki A halál nagy könyvét.
– Ha olvasta a könyvet, akkor tudja, hogy nem lenne szabad itt lennie és velem beszélgetnie. Tudja, mi történt legutóbb, amikor halálkereskedők szóba elegyedtek egymással. Csak menjen vissza a boltjába, gyűjtse be a tárgyakat, ahogy felbukkannak a naptárban, mint eddig.
– Éppen erről van szó. Egyáltalán nem gyűjtöttem lélekedényeket.
– Mi a picsát akar mondani azzal, hogy „egyáltalán nem”? – Menta Friss két kezével vízszintes mozdulatot tett, mintha képzeletbeli nyugiabroszt simítana rá a kiakadásból tákolt asztalra. Némi erőfeszítéssel és mélyebb regiszterben rákérdezett: – Egyet sem?
– Megvettem a határidőnaplót meg egy 2B-s ceruzát – igyekezett hangsúlyozni a pozitív dolgokat Rivera. Mosolygott. A háttérben Coltrane boppos, játékos riffet rögtönzött a Summertime édes, nyugis dallamára. – A nevek és címek megjelentek a naptárban, ahogy a Nagy könyvben meg van írva, de nem csináltam semmit.
– Az nem lehet, hogy nem csinálja. Valakinek meg kell csinálnia. Ezért írták bele a könyvbe, rögtön az elején, rögtön azután, hogy nem szabad kapcsolatba lépni más halálkereskedőkkel. Ha letojja a Nagy könyvet, kibaszottul rábaszunk.
– Már el is kezdődött – bólintott Rivera. – Ezért vagyok itt. Egy nő jelent meg a boltomban. Vagyis nem olyan nő. Egy sötét micsoda.
– A Morrigan? – Menta lelki szemei előtt látta, ahogy a Morrigan tízcentis karma végigszántja a sötét metrókocsi falát. Megborzongott.
– Egy másik – felelte Rivera. – Ebben nem volt semmi madárszerű. Csak sápadt volt, és fekete rongyokat viselt. Mint egy lepel. Karmot nem láttam rajta.
– Honnan tudja, hogy nem csak egy hajlesz volt?
– Onnan, hogy eltűnt. Füstfelhőben, a társam szeme láttára. Csukott ajtónál. És mondta is nekem. Azt mondta, Bean Sidhének hívják. Rohadt erős ír akcentusa volt, nem tudom utánozni.
– Banshee – helyesbített Menta Friss. – Úgy ejtik, hogy banshee.
– Így már érthető. Sokat sikoltozott. Szóval maga is látta?
– Tíz másodperce még azt hittem, hogy a banshee csak mítosz, de a leírás alapján ráismertem. Az exem, egy nő, akivel voltam, nagyon rákattant a kelta legendákra azok után, ami… tudja.
– Akkor tudja azt is, mit keresett itt?
– Mivel én nem vagyok nyomozó, csak tippelni tudok, de azt mondanám, hogy az Alvilág ad ilyen hangot, amikor az ember beleszarik a szellőzőbe.
Rivera bólintott, mintha értené. – Mondta is, hogy ő a „végzet hírnöke”.
– Én is azt mondom – bólintott Menta.
– Van még más is.
– Az lepne meg, ha nem lenne.
Rivera mesélt Mentának a Császár feladatáról, hogy feljegyezze a holtak nevét, mert nem szabad feledésbe merülniük, és hogy a múltban a jószívű elmebeteg bizony a rendőrség előtt járt a városban előforduló természetfeletti ügyek tekintetében. Amikor befejezte, rákérdezett: – Szóval maga szerint van benne valami?
Menta Friss vállat vont: – Valószínűleg. Kizökkentette az univerzumot, nyomozó. Ki tudja, mennyire.
– Úgy mondja, mintha örülne neki.
– Én-e? Nekem nem tetszik, hogy oda az univerzum, hisz ott tartom az összes cuccom. – Pillanatnyilag Menta igenis jobban érezte magát, mert akármennyire győzködte magát, hogy kezdi elveszíteni a lazaságát, itt volt valaki, aki még nála is rosszabb passzban volt. Akkor Riverára nézett, ahogy ott állt lezseren az olasz öltönyében, a vonásai élesek, mint a penge, és megértette, hogy a zsaru – vagy volt zsaru –, nem vesztette el a hidegvérét. Lehet, hogy a világ szétesik körülötte, de Rivera kurva laza.
– Szóval mit csináljak? – kérdezte a nyomozó.
– Én kezdeném azzal, hogy végzi a munkáját.
– Nyugdíjba mentem. Félig.
– A lélekedényekre gondoltam.
– Maga szerint még ott lehetnek?
– Ha mázlija van.
– Hogyan találom meg őket?
– Ott a nevekkel teli naptára, felügyelő. Ez volt a rangja, ugye?
Rivera lazasága kicsit berezgett. Kigombolt egy gombot a zakóján, hogy jelezze, akciómódba kapcsolt.
Menta mosolya szikrázó félhold volt az éjszakai égen. – Kigombolta a kabátját, hogy elérje a fegyverét?
– Természetesen nem, csak kicsit meleg van itt. A fegyvert a csípőmön hordom. – Rivera felhúzta a zakót, hogy megmutassa a Glockot.
– Nyugdíjas, de még hordja?
– Félig nyugdíjas. Igen, elkezdtem újra hordani. A banshee elvitte a sokkolót. És még meg is csapatott vele.
– Szóval csak úgy megjelenhet a semmiből, és kiüti?
– Úgy fest.
– Hát, sok szerencsét. – Friss sokkal lazábbnak érezte magát.
– Majd hívom – mondta Rivera. – Elmesélem, hogy haladok.
– Ha muszáj.
Rivera megfordult, mintha indulni akarna, majd visszafordult. – Magának nem egy jazzpizzázója volt Charlie Asher házában, North Beachen?
– Egy ideig. Nem jött be.
– Azzal a fura lánnyal ketten csinálták Asher boltjából.
– Az sem jött be.
– Sajnálom – mondta Rivera, és őszintének tűnt. – Kemény lehet. Én elváltam.
– Nem ért olyan kár, amelyet ne lehetne kikalapálni. Egy csaj csak didkó meg segg.
Rivera bólintott. – Hát, sok szerencsét. – Sarkon fordult és távozott, de megint csak földrebaszott nyugisan.
Menta Friss megborzongott, aztán fogta a mobilját, és elkezdte átpörgetni a neveket. Megállt Lilynél, de mielőtt megnyomhatta volna a hívás gombot, hogy újabb megalázó csapást mérjen a lazaságára, a telefon zümmögött, és a képernyőn a Három Ékkő Buddhista Központ felirat jelent meg.
– Picsááába – mondta Menta lassan, brutálisan baljós előérzetét hosszú, heveny káromkodásba öntve.
Egy muskétásruhát viselő iguána szaladt be Menta Friss széke alá, majd a gyöngyfüggönyön át a tálalóba, ahol Charlie Asher egy üres mogyorósdobozon üldögélt.
– Klassz kalap – mondta Charlie.
A muskétás levette a kalapot, fogta tökéletes kis kezében (Charlie mosómedvemancsnak tippelte), és előkelően meghajolt.
– Szívesen – mosolygott Charlie.
A muskétás továbbiramodott a konyhába. Charlie a lengő gyöngyökön át Menta Frissre nézett, aki egy megfordított konyhai széken ült, térde felért a könyökéig. Egy hatalmas, mentazöld békára emlékeztetett.
– Még sose láttad azt a kalapot? – kérdezte Menta.
– De, mindennap, de különlegesnek érzi magát, ha észreveszed.
– Jaj, de aranyos.
Charlie lecsusszant a dobozról, és át akart bújni a függönyön.
Menta Friss leintette. – Nyugi, Asher, beszélnem kell veled.
– És miért nem tudsz beszélni velem, ha a függöny ugyanazon oldalán vagyunk?
– Mert akkor rád nézek, és mire észbe kapok, elfelejtem, miről beszélek, és úgy érzem, egy bottal kéne elkergesselek.
– Ó. – Charlie visszasunnyogott a tálalóba, és leült a dobozra. – Mi a baj?
– Te hívtál.
– De eljöttél.
Menta Friss leszegte a fejét, és megdörgölte. – Azt hiszem, nem ugyanúgy beszélgetünk, mint annak előtte.
Charlie ezt örömmel hallotta.
– Szóval szerinted most, hogy Sophie a Luminatus, mindennek vége, és nem kell aggódnunk az Alvilág miatt?
– Nem. Szerintem már nyomul fel a szar a lefolyón. Amikor lélekedényeket gyűjtöttél, évente hányat szedtél össze? Sac per kábé.
– Nem tudom, hetente úgy kettőt – felelte Charlie. – Néha többet, néha kevesebbet.
– Ja, én is. Akkor az úgy évi száz. És a városban kábé ötezer-ötszázan halnak meg évente. Vagyis kell, hogy legyen úgy ötvenöt halálkereskedő.
– Nagyjából stimmel. Találkoztam a halálkereskedővel Sedonában, aki anyám edényéért jött, ő is heti kettőt mondott.
– Aha. Szóval, amikor kiborult a bili – folytatta Menta –, tucatnyi halálkereskedőt ismertünk a városban, és a Morrigan hármunk kivételével mindenkit megölt. Vagy kettőnk, ha téged is halottnak számítunk.
– De nem tesszük.
– De már nem gyűjtesz lélekedényeket. Nincs boltod, hogy forgasd őket.
– Jó, engem ne számoljunk.
– És a Nagy könyvedet elküldtem Rivera felügyelőnek.
– Ja. Kíváncsi lennék, hogy megy neki.
– Nálam járt pont azelőtt, hogy hívtál. Egy banshee jelent meg a boltjában, és sokkolóval kicsinálta.
– Szóval nehezen szokja a nyugdíjas létet?
– Egyetlen lélekedényt sem szedett össze.
– Egyet sem?
Menta a fejét ingatta. – Az minimum száz össze nem gyűjtött lélekedény, amely nem jutott új tulajdonoshoz. Plusz nem tudjuk, mi lett azokkal a lelkekkel, akiket a többi halott halálkereskedőnek kellett volna összeszednie.
– Én mindig azt feltételeztem, hogy amikor egy halálkereskedő meghal, valaki átveszi a helyét – mondta Charlie. – Audrey szerint az univerzum gondoskodik róla. Minden egyensúlyra törekszik.
– Audrey az, aki ebbe a kis szörnybe dugott téged?
Charlie legyintett a karmával, mintha ez lényegtelen lenne, de rájött, hogy ezzel a mozdulattal éppen hogy lényegessé teszi. – Szóval azt akarod mondani, hogy… mit is akarsz mondani?
– Rivera azt mondta, a nevek sorban megjelentek a határidőnaplójában, pedig nem ment el a lélekedényekért. Mi van, ha senki nem gyűjtötte be a megölt halálkereskedők lelkeit? Mi van, ha az Alvilág legyőzésével igazából felborítottuk az egyensúlyt? Mi van, ha a megölt halálkereskedők helyére nem került senki? Mi van, ha ezer lelket nem gyűjtöttek össze, amióta a Morrigan feltámadt? Talán még többet. Sokan meghaltak a városban akkoriban. Mi van, ha voltak köztük halálkereskedők, akiket nem ismertünk, és azokat a lelkeket sem gyűjtötte össze senki?
– Hallottam a Morrigant mozogni az utcák alatt, rikoltozott, ha akár csak eggyel is késésben voltam – mondta Charlie. – Amikor megkaparintotta az összes lelket a boltunkban…
– Jó nagy banzáj volt. Most azt szorozd be tízzel. Hússzal.
– Szerinted ez a banshee…
– Szerintem a ribanc beharangozza, ami jön.
– Bassssza meg – sziszegtette meg az sz hangot tömérdek foga között Charlie.
– Ja. Tudod, hol a régi határidőnaplód?
– Gondolom, a lakásomban. Nem hinném, hogy Jane kidobta.
– Hívd fel. – Menta előhúzta mobilját a kabátzsebéből.
– Segíts tárcsázni. – Charlie megint meglengette arca előtt a karmait. Nem érintőképernyőre szabták. Megadta Menta Frissnek a számot. Cassie vette fel, és megvárták, amíg megkeresi Charlie naplóját, egy három évre szóló határidőnaplót, amelyből csak egy évet használt el, mielőtt meghalt.
– Az egész év tele van, Charlie – mondta Cassie. – A legutolsó bejegyzés mai. Az meg hogy lehet?
Charlie felnézett Menta Frissre, és megint hiányolta a szemöldökét: ha lenne, felvonhatta volna.
– Nem tudom, Cassie. Próbálok rájönni. Tedd vissza a könyvet, és hívlak, amint megtudok valamit. Kösz.
Menta bontotta a vonalat. – Ha csak téged meg Riverát veszünk, az már eleve kétszáz begyűjtetlen lélek.
– És szerinted ezrekről beszélünk?
– Csak itt a városban meg a környékén.
– Nem lesz gond. Ott a sok lélek, és semmi nem történt.
– A banshee a végzet hírnökének nevezi magát, Asher. Tudod, mi az a hírnök?
– Nagyon remélem, hogy egy whiskymárka.
– Aki megmondja, mi fog történni. Ha banshee-ről van szó, akkor a halál közeleg.
Charlie vállat vont. – Nagy halál vagy kis halál?
Most Friss vont vállat, és a fejét ingatta.
– Akkor segítened kell nekem keresni egy testet – mondta Charlie.
– Mi?
– Ezért hívtalak. Segíts keresni egy testet, én meg segítek rendbehozni azt, amire a banshee figyelmeztetni akar bennünket.
– A test alatt tetemet értesz?
– Nem egészen. Olyasvalakit, aki tetem lesz, de még nem az.
– Ez mindenkire illik.
– Úgy értem, közvetlen azelőtt, hogy meghal. Úgy értem, ott kell lennünk a halál pillanatában.
– Arra kérsz, hogy segítsek megölni valakit? Mert az ki van csukva.
– Hadd hívjam ide Audrey-t. Ő majd elmagyarázza.