SZERZŐINKRŐL

Arthur C. Clarke

Angol író, akit a Stanley Kubrickkal közösen készített 2001. Űrodisszeia című 1968-as film tett világhírűvé, pedig akkor már maga mögött tudhatott több mint egy tucat önálló kötetet és számos elbeszélést. Ez utóbbiak egyike, az 1951-ben megjelent „Az őrszem” adta a forgatókönyv ötletét.

Clarké 1917-ben született, majd iskoláit elvégezve matematikából és fizikából doktorált. Tagja lett a Brit Bolygóközi Társaságnak, és 1945-ben tanulmányt tett közzé geostacionárius pályára állított műholdak lehetséges szerepéről a telekommunikációban. A tudományok mellett kezdettől fogva érdekelte a fantasztikus irodalom is, és mivel az olvasás nem elégítette ki, hamarosan saját történetek kiagyalásába kezdett. Első szárnypróbálgatásai fanzinokban jelentek meg, majd a második világháború végén, amikor leszerelt a brit légierőtől, profi magazinokhoz is bekopogtatott. Elsőnek a „Kibúvó” című novellája látott napvilágot az amerikai Astoundingban, 1946-ban. Önálló kötettel öt évvel később jelentkezett először, ez a Prelude to Space volt, egy regény.

Életének legfontosabb mérföldköve, a 2001 könyv formájában is megjelent, és a hatalmas siker hatására három folytatást is írt neki. Ezek közül az elsőt, a 2010-et szintén megfilmesítették.

1956 óta Srí Lankán élt. A ‘80-as évek végén egy betegség tolószékbe kényszerítette, és munkabírását is lecsökkentette. Ennek köszönhetően mind gyakrabban vette igénybe szerzőtársak segítségét. 1986-ban megalapította azt a saját magáról elnevezett díjat, amely évente pénzjutalomban részesíti a legjobb új angol SF-regényt. 2000-ben lovaggá ütötték.

2008 márciusában bekövetkezett halála nagy alakjától fosztotta meg a világ SF-társadalmát, de a hátrahagyott irodalmi örökséget tovább élvezhetjük, sőt újabb, magyarul még ismeretlen kötetek kiadása is várható.