4.
fejezet
Mennydörgés
I.
Erwin Charles Leffington szokatlan fickó volt, és ezt tudta is magáról.
Először is ragaszkodott hozzá, hogy mindenki Erwinnek hívja. Nem fogadta el sem a Charlest, sem az E. C. – t, a Chuckot meg aztán főleg nem. Gyerekkorában vagy hét évig Chucknak szólították. Aztán elkezdett a korához képest két évvel felsőbb osztályba járni, merthogy annyira okosnak bizonyult, és a tanár száján kicsúszott a teljes neve. Úgyhogy onnantól a McClusky ikrek azt rikoltozták, hogy „Errrrrrrrrrrwiiiiiiiiiiin”, amikor rárontottak óra után, azt, hogy „Erwiiiiiiiiiinnnnnnnnnnn!”, amikor beletömték a szájába a csillagos ötös algebradolgozatát, azt, hogy „Errrrrrrrrrwinnnnnnnnn!”, amikor arra kényszerítették hogy megrágja, és azt, hogy „ERRRRRRRRWIIIIIIIIIIINNNNNNNNNNNN!”, amikor lenyelették vele, és azt, hogy „Erwin”, ilyen normál, már-már barátságos hangnemben, miközben addig verték, amíg mosolyogva meg nem köszönte nekik. Amikor felnőve keménykötésű fickó lett belőle, fontolgatta, hogy meglátogatja az ikreket, de aztán elvetette az ötletet. Fontos leckét tanítottak neki az életről még kiskorában, és ezért mindent összevetve hálás lehetett nekik.
Erwin harcos természetűvé vált, és úgy alakultak a dolgok, hogy jó nagydarab szarházivá nőtt. A tömeg az Erwin nevet skandálta, amikor elsőévesen áttört az ellenfél védelmi során, és hazai pályán bevitte a döntő touchdownt. Erwinnek hívták a Fort Braggben, az első naptól – legalábbis majdnem –, hogy beállt katonának, egészen a nyugdíjazásáig. Már csak azért is, mert ez a sok „törzsőrmesterezés” meg „parancsnoksági főtörzsőrmesterezés” kurva szarul hangzott, és nem akarta ennek kitenni az embereit. De leginkább azért, mert szerette azt mondani a tiszteknek, hogy hívják Erwinnek, élvezte, ahogy néhányuk szeme megrebben a kérésére, de aztán mégis teljesítik azt.
Erwin már nem szolgált a hadseregnél. Tizenhárom év után – a harmadik afganisztáni szolgálatát követően – úgy döntött, hogy elég embert ölt meg. Nem szenvedett poszttraumatikus stresszben vagy ilyesmi. És még mindig szerette az embereit. És még mindig úgy vélte, hogy az ellenség seggfejek gyülekezete. Egyszerűen csak elege lett belőle. Egy keddi napon látta, ahogy egy Apache helikopter lényegében atomjaira bomlaszt egy tizenhat éves idiótát. Ennek így kellett történnie, és hálás is volt érte az Apache pilótájának – a kölyök egy kissé ütött-kopott, de nagyon is működőképes Dragunov mesterlövészpuskát lóbált, és valószínűleg nem kecskékre vadászni ment a dombok közé. Hasonló helyzetben ő maga is örömmel lekaszálta volna a kis rohadékot. Csak már nem akart efféle helyzetekben lenni.
Úgyhogy nem sokkal később leszerelt, és kiment a nagyvilágba, ahol végül művészetet kezdett tanítani egy középiskolában. Na, ez aztán kurvára megnyugtatónak bizonyult. Nem egészen ilyen munkára számított, de mint kiderült, semmilyen ellenérzést nem táplál a temperafesték irányában, és kifejezetten szeret agyagedényeket formálni. Sőt döbbenten jött rá, hogy még jól is csinálja. A kölykök pedig imádták és tisztelték. Soha nem kellett felemelnie a hangját egyik kis szaros miatt sem. Bár az igazat megvallva, a legtöbben mintha kicsit féltek volna tőle. És ami azt illeti, a tanárok is. Meg néha az iskolai tanács is. Talán parázsló hullahegyeket láttak, amikor a szemébe néztek? Szellemek kíséretében sétált volna végig a folyosón? Nem tudta. De amikor rájöttek, hogy sem a torkukat nem fogja elvágni, sem felrobbantani nem akarja őket, lenyugodtak. Hát, legalábbis egy kicsit. A legtöbben.
Egy idő után ő maga is lenyugodott. Olyan hévvel szerette a gyerekeket – megengedte magának, hogy szeresse őket –, amilyenre már rég nem érezte képesnek magát. Amikor visszatért a háborúból, meglehetősen kétségessé vált, tud-e még szeretni egyáltalán – csak rá kellett nézni házassága füstölgő romjaira, esetleg meg kellett kérdeznie félig elfelejtett családját. A civilizált világban sokkal halkabban üvöltött, de még mindig üvöltött. Ezt tudta is, épp csak semmit sem tehetett az ügyben. Átfutott az agyán, hogy ráharap a puskája csövére, de miután kicsit gondolkodott a dolgon, úgy döntött, ad magának még egy esélyt. Mégis, mit veszíthetett volna? Így aztán egyszer, amikor rajtakapta azt a Dashean Morning Flower Menendez nevű kis fickót – sosem fogja elfelejteni azt a nevet; mi a faszért tenne bárki ilyet egy gyerekkel? –, hogy úgy szemez az asztalán lévő sajtos tésztás műanyag tányérral, ahogy anno a szomáliai csont és bőr gyerekek a fejadagjával, félrevonta őt, gondolván, hogy szegénységben él, vagy az anyja drogos, vagy valami hasonló szarság. Hát mégis ki a faszomnak nincs pénze egy kurva szendvicsre? Ez Amerika, a fenébe is!
De kiderült, hogy a kis Dashaen mamájának nagyon is van pénze. Vérvétellel foglalkozott, vagy valami ilyesmi. Nem a pénz jelentette a problémát. Hanem az, hogy a kölyök apja elmerült valami hippivallásban, és olyasféle szarságokat tanított a kis Dashaennek, hogy az erőszak rossz, a problémákat pedig megbeszéléssel kell megoldani. Egy tanár-szülő értekezleten Erwin kifejtette, hogy ez baromság, mire az őrült fasz Gandhival jött neki. A fickónak nyilván elmentek otthonról, és ennek a kis Dashaen itta meg a levét. Erwin, aki maga is tudott egy s mást az őrült szülőkről, megsajnálta. Mint kiderült, nem volt ő sem kocka, sem semmi efféle, egyszerűen csak belerokkant a rossz neveltetésbe. Csak egy kis útmutatás kellett neki. Amint Erwin erre rájött, elmormolt egy köszönetimát Istennek, akiben nem is hitt igazán, és hozzálátott ahhoz az útmutatáshoz. Megtanította Dashaennek, hogyan rúgja tökön a többi kis szarrágót, hogyan verje be az orrukat, hogyan lopakodjon mögéjük, és tapsoljon rá két kézzel a fülükre – szóval az alapokat. Igazából ez utóbbival lehet, hogy kicsit túllőtt a célon. Dashaen túlzásba vitte a dolgot, és az egyik kölök maradandó halláskárosodást szenvedett. De onnantól mindenki kedvelte Dashaent, és senki sem lopta el a kajapénzét, úgyhogy minden jó, ha jó a vége. A kis Dashaen a következő évben középiskolába ment, és Erwin azt hitte, nem látja többé. De aztán egy esős decemberi napon épp kilépett az ikerháza postaládájához – mindenre tökéletesen emlékezett. Szombat volt, tizennyolcadika, az iskolát a téli szünet idejére bezárták. A szomszédok, Michaelsenék a két gyerekükkel együtt díszítették a karácsonyfájukat. Délután kettőre járt. Erwin addigra nyolc pohár skót whiskyt gurított le. Hallotta a falon túlról a karácsonyi énekeket a jó Vencel királyról, a harangcsilingelésről meg a nagyiról, akit elgázolt a kurva rénszarvas. Nem zavarta. Nem volt féltékeny a Michaelsenekre. Örült, hogy boldogok. Nem érezte úgy, hogy elbaszta volna az életét. Az apokaliptikus karácsonyi lerészegedést csak afféle normál agglegényszokásnak tartotta. Nem gondolt a szekrénye sarkában álló puskájára sem. Egyáltalán nem. Aztán kinyitotta a postaládáját, és mirabile visu, a kis Dashaen küldött neki egy karácsonyi üdvözlőlapot. Remegő kézzel fogta meg, kinyitotta a borítékot, és már ott, a postaláda mellett elolvasta. Ez állt benne:
Kedves Erwin,
Boldog Karácsonyt! Tudom, hogy ez nem menő, de azért el akartam küldeni magának ezt a lapot, hogy tuggya, minden rendben velem. A középiskola pocsék, de közben azért elég menő is, ha érti, mire gondolok. De valszeg maga nélkül nem így fognám fel. Azt akartam, hogy ezt tuggya. Meg akartam köszönni. Szívesen meghívnám a karácsonyi vacsoránkra, de asszem, apa még mindig dühös magára.
Dashaen
Ui.: Lett egy barátnőm. Az ott ő a képen. Dögös, mi?
Miután elolvasta, Erwin visszament az ikerház általa elfoglalt felébe, és felnőttéletében most először elsírta magát. Egy jó óráig folytak a könnyei, aztán legurította a maradék skót whiskyt, bekapcsolta a tévét, és Charlie Brownt nézett. Mielőtt lefeküdt, összehajtogatta az üdvözlőlapot, és betette a tárcájába. Haláláig ott is maradt.
Nem sokkal azután kezdte jobban érezni magát, kezdett ismét önmaga lenni, és újra el tudta végezni azt a munkát, amelyhez a legjobban értett. Az iskolai év végén felmondta a tanári állását. A legtöbben ettől megkönnyebbültek, bár túl udvariasak voltak, hogy bármit is mondjanak. Vagy túl idegesek.
II.
De kit érdekel?
Most, egy napos októberi reggelen, a virginiai nyár utolsó leheletével a levegőben, bekanyarodott kölcsönzött autójával – egy kicsi, szar Ford Taurusszal – a parkoló egy üres helyére, és kavicsokat spriccelve lefékezett. Erre felfigyelt a börtönépület sarkánál cigarettázó és hazugságokat cserélő két zsaru. Erwin rájuk vigyorgott, és odaintett nekik. Szart rájuk.
Kiszállt a kocsiból, körülnézett, és köpött egyet a MEGYEI BÖRTÖN tábla irányába. Odaszólt a cigiző zsaruknak:
– Meg fogtok dögleni attól a szartól. – Megemelte a kalapját, és rájuk vigyorgott. – Csak mondom.
A fiatalabb rendőr úgy bámult rá Erwinre a napszemüvege fölött, mintha nem hinné el, amit lát. Az idősebb csak nevetett.
– Majd észben tartom. – Ami azt illeti, Erwin tévedett. A zsaruknak már két óra sem maradt az életükből, de a ciginek ehhez nem lesz semmi köze.
A börtön előcsarnoka pont úgy nézett ki, mint minden kormányzati épület, amelyet az utóbbi húsz évben emeltek: világosbarnára vagy sötétszürkére vagy ilyesmire festett salakkő falak, linóleumpadló – olcsó, de rohadtul fényes – és húgyízű, meleg vizet felköpő, szürke ivókút. Erwin ennek ellenére ivott belőle. Szomjas volt, és egyébként is ivott már rosszabbat.
Ahogy szétnézett a csarnokban, látott vagy féltucatnyi, az elszálltság különböző fázisaiba kábult drogost, két részeget és egy vörös hajú kölyköt, aki Erwin véleménye szerint kurvára skizofrén lehetett.
Aztán odasétált a látogatói regisztráció feliratú ablakhoz, és elővette a jelvényét.
– Erwin vagyok – mondta. – A Nemzetbiztonságtól. Jöttem, hogy…
Az egyik zsebén a virginiai büntetés-végrehajtási intézet felirattal, a másikon a Rogers névvel díszített, zöld egyenruhát viselő, kövérkés őr fel sem nézett rá.
– Ezt kell kitöltenie – tolt át egy nyomtatványt az üveg hasítékán.
– Lehetne, hogy…
– Töltse ki, aztán beszélhetünk.
Erwin felsóhajtott. A nyomtatvány összesen hat oldalból állt. Mire végzett vele, tisztes sor alakult ki előtte az ablaknál. Beállt egy koszos lábú, dagadt nő és egy tizenhat körüli, rosszul kivitelezett Lynyrd Skynyrd tetoválással díszített, vézna lány mögé. Erwint kissé meglepte a tetoválás. Ronni van Zant már legalább tíz éve a föld alatt lehetett, mire ez a kölyök megszületett. De, gondolt bele, egy bizonyos népcsoportnak a Skynyrd ugyanúgy időtlen, ahogy Elvis vagy Szűz Mária. Bármekkora lehetett is az a népcsoport, ezek ketten biztosan beletartoztak. A dagadt nőnek volt egy Billy nevű fia, akit egy teherautónyi sajt ellopásáért ültettek le.
Sajt?
Kiderült, hogy Billyt már harmadszor kasztnizták be lopásért, úgyhogy hosszú hűsölésre számíthatott. Anyuci folyamatosan és hangosan sírdogált, és időről időre olyanokat mondott, hogy „Én jól neveltem a fijaimat!” A vézna lány előbányászott egy csomag papír zsebkendőt. Néha olyasmikkel egészítette ki anyja pityergését, hogy „Nem tudom, mi lelte őt”, majd óvón megtapogatta a pocakját. Erwin úgy sejtette, hogy nagyjából fél év múlva egy újabb szerencsétlen idióta veszi át Billy helyét a lakókocsiparkban.
Tizenöt könnyáztatta perccel később végre odajutott az ablakhoz. Meg sem próbált beszélni, csak visszaadta az őrnek a nyomtatványt, és várta az ítéletet. A hadsereg bürokráciájának tizenhárom éves veteránjaként fogadni mert volna rá, hogy helyesen töltötte ki a papírokat, de a seggfejek egy bizonyos fajtájánál sosem lehettél igazán biztos semmiben.
A kövérkés zsaru gondosan átfutotta a nyomtatvány mind a hat oldalát, aztán bólintott.
– Úgy tűnik, rendben van. – érezhető csalódottság csengett a hangjából.
– Két azonosító iratot kérnék… – Hirtelen elhallgatott, és a nyomtatványra hunyorgott. – Leffington? Erwin Leffington? – most először nézett föl Erwinre.
– Az vagyok – tartotta fel Erwin a jelvényét.
– Maga… Maga nem az az Erwin Leffington, ugye?
Ó, a picsába, gondolta Erwin. Már megint. Ha volt, amit bánt életében – márpedig volt –, akkor az az, hogy hagyta annak a faszkalapnak, hogy könyvet írjon róla. Akkoriban ártalmatlan dolognak tűnt, de a könyvből aztán film is készült, és amikor azt bemutatták, már baszhatta.
– Valszeg nem.
– Erwin Leffington parancsnoksági főtörzsőrmester? B század, második zászlóalj?
Erwin csak nézett rá. Hosszú ideje most először érezte ismét a koszt és a lőport. Próbálta a kis Dashaen és az ő karácsonyi üdvözlőlapja felé terelni a gondolatait, de hirtelen úgy érezte, haldoklik.
– A tizenötödik dandár második zászlóalja?
– Egy ideje már nem – válaszolta nagyon halkan Erwin. – Ha lehet…
– Jim Rogers a testvérem – szakította félbe a kövérkés fickó.
Erwin erre felpillantott, és a haldoklása is abbamaradt.
– Hogy van Rogers őrmester?
– Jobban, uram. Egy ideig elég rosszul mentek a dolgok, de most már jobban van. Tavaly májusban született meg a fia.
– Ne hívjon uramnak. Hogy van a testvére lába?
– Nagyjából tudja használni. Legalábbis most már. Beletelt egy időbe a veteránkórháznak, hogy jól helyrerakják.
A hír, hogy Rogers felépült, egy kicsit segített.
– A testvére jó ember. Mondja meg neki, hogy érdeklődtem utána. És most, ha lehetne…
– Uram, a testvérem mesélt magáról. Elmondta, mit tett.
Erwin idegesen toporgott. Az efféle szarságtól mindig kényelmetlenül érezte magát. A csend elnyúlt.
– A testvére jó ember – ismételte.
– Ő is ezt mondja magáról. Nem, ez így nem igaz. Azt mondja, hogy maga nagy ember. Hogy valószínűleg maga a legjobb katona, aki valaha egyenruhát viselt, ráadásul egy igazi fenegyerek. – A kövérkés őr bálványozó tekintettel nézett rá, hangja megremegett beszéd közben. – Azt mondja, megmentette az életét, az övét, és mindenki másét…
– Köszönöm – mordult fel Erwin. Aztán nyugodtabban hozzátette:
– Azt az egészet, hát, azt egy kicsit túlcicomázták.
– A testvérem más véleményen van, uram. – Aztán mintha valami egészen rettenetes dolog jutott volna az eszébe. – Sajnálom, hogy kitöltettem magával azt a sok nyomtatványt! Ha tuttam volna, hogy maga az, nem tettem volna. – Megremegtek az ajkai. – Nagyon sajnálom.
– Semmi baj.
– Kihez jött?
– Egy Steve Hodgson nevű fickóhoz.
Az őr arca elsötétült.
– A rendőrgyilkoshoz? Mi dolga vele?
Erwin okosan felmérte a helyzetet, és meglátta a kiutat.
– Nem beszélhetek róla – hazudta. – Nemzetbiztonsági ügy.
– Komolyan?
– De még mennyire. – Látta, hogy Rogers testvére feltétel nélkül hisz neki, és ettől egy kicsit rosszul érezte magát. Annyira nem, mintha folytatnia kellett volna vele a társalgást, de azért rosszul. – Bizony. Kurvára bizalmas cucc. Mondja meg Rogers őrmesternek, hogy érdeklődtem felőle.
– Úgy lesz, uram. – Aztán tétovázott egy kicsit. – Kérhetek… kérhetek magától egy autogramot?
Erwin a lehetőségeit mérlegelte. Az egyik az volt, hogy ájultra veri a fickót. Ez néha be is vált. De miután megkapják autogramjukat, általában békén hagynak. Ráadásul a csarnokot telepakolták biztonsági kamerákkal.
– Hát persze.
Az őr átnyújtott neki egy üres írópapírt. Erwin aláírta, és visszaadta neki. Rogers testvére megnézte az autogramot, és remegő kézzel eltette a fiókjába. – A kápolnába kell küldenem.
– A kápolnába?
– Igen. A látogatóterem tele van, úgyhogy várnia kellene.
– Jó lesz a kápolna. – A vécé is jó lett volna. Csak el akart tűnni innen, el Rogers testvérének közeléből, el mindattól a végtelen, szörnyű faszságtól, amely remegve és áhítozva ólálkodott fecsegésének felszíne alatt.
III.
Rogers testvére átkutatta Erwin táskáját, és elvette a fegyverét, de nála hagyta a laptopját és a mappákat. Közben egy másik őr sugdosott körülöttük. Erwin nem lepődött meg, amikor egy másik fickó – méghozzá egy seriff – adta át neki a vendégkártyáját, és kísérte őt végig a kápolnához vezető folyosón. Valószínűleg ő a rangidős tiszt az épületben, gondolta Erwin, és felkészült a legrosszabbra.
És persze, amint elértek az acélajtóhoz:
– Én csak… Szóval olvastam. Olvastam a könyvet, amit magáról írtak. Hát, legalábbis a nagyját. Arról, hogy mit tett… Hogy is kell kiejteni annak a helynek a nevét?
– Natanz – válaszolta Erwin.
– Tényleg igaz, hogy…
– Nem. – Néha hetek teltek el anélkül, hogy bárki felismerte volna, de akadtak napok, amikor úgy tűnt, mindenki, akibe belebotlik, és akinek bármilyen apró köze van a hadsereghez, olvasta a könyvet, vagy látta a filmet vagy azt a műsort a History Channelen. A mai nap is kezdett ilyennek tűnni. – Baromság az egész. – Lehet, hogy szakállt kellene növesztenem?
– Ó. Nem olvasok valami sokat, de…
Erwin berobogott a kápolnába, és becsapta maga mögött az ajtót. Körülnézett. A munkája olykor elvezette ugyan egy-egy börtönbe, de most először járt egy ilyen intézmény kápolnájában. Úgy hétszer hét méteres lehetett, ablakok nélküli terében festékillat terjengett. Erwin összehajtható fémszékekre számított – ez illett volna az épülethez –, ehelyett hat, padlóba épített betonpaddal találta szemben magát, amelyek mindegyikén háromnégy ember férhetett el. Érdekes módon egyetlen keresztet sem látott. Talán politikai korrektség? Markáns berendezési tárgyként csak a helyiség elején álló fenyőpódium és egy bekeretezett festmény szolgált.
Mivel nem volt jobb dolga, és sehogy sem fűlött hozzá a foga, hogy a középkorú seggét a betonpadon nyugtassa, Erwin a festményhez sétált. Nem rossz, de nem is túl szép munka: a középkori ikonográfia és a börtöntetoválások egyszerű, szögletes reprezentációja. A kép közepén egy alacsony, mogyoróbarna bőrű férfi – Jézus? Mohamed? valaki más? – állt. A nap mögüle sütött, arca így árnyékban maradt. Kezét kitárva áldotta meg az állatok és emberek fényben összegyűlt, zavaros tömegét. A szent csávót és a könyörgőit sötétség vette körül.
Kinyílt a kápolna ajtaja, és egy középkorú fickó sétált be rajta khaki nadrágban és foltos pólóban.
– Maga Leffington?
– Ja. Szólítson Erwinnek.
– Larry Dorn vagyok.
– Helló. Hol a kölyök? – Dorn volt Steve Hodgson hatóságilag kirendelt ügyvédje.
– Mindjárt jön. Kértem, hogy adjanak nekünk pár percet. Beszélni akarok magával.
– Hát persze, boldogan – hazudott Erwin. Párszor már beszéltek telefonon, és Erwin egy nagy rakás szarnak tartotta Dornt. De sajnos ő határozta meg, hogy ki férhet hozzá a Hodgson kölyökhöz.
Amíg az ügyvéd átfutotta a papírokat, Erwin a festményt tanulmányozta. Az embereket körbeölelő sötétség első látásra teljesen feketének tűnt, de egy bizonyos szögből látszott, hogy mégsem az, nem igazán. A festék több rétegből állt, és ha jól megnézted, ki tudtad venni a sötétségben ólálkodó figurákat, talán ördögöket, és…
– Úgy tűnik, minden rendben – mondta Dorn.
– Ja. Őszintén szólva leszarom a maga kis kölykét. Csak azért akarok beszélni vele, mert tudhat valamit egy másik üggyel kapcsolatban.
– Micsoda megkönnyebbülés. – Dorn hangja csöpögött a szarkazmustól.
– Maga sincs odáig érte?
– De nem ám. Ismertem Miner nyomozót. A lányaink néha együtt játszottak.
– És nem okoz gondot, hogy magának kell védenie őt a bíróság előtt?
Dorn vállat vont.
– Mi védenivaló van ebben? Részegen, teljesen kiütve találták meg Miner étkezőasztalán. A kezében tartotta a fegyvert, amely a nyomozó halálát okozta, és tele volt Hodgson ujjlenyomataival. – Dorn úgy nézett ki, mint aki meg akarja fojtani a saját ügyfelét. A védelem ügye nem áll valami jól.
– Csak az ő ujjlenyomataival?
– Nem, Mineréivel is. És találtak egy nagyujjnyomot a villanykapcsolón egy harmadik személytől, akit még nem azonosítottunk.
De, már azonosítottuk, gondolta Erwin. Csak te még nem tudsz róla.
– Van még valami?
– Micsoda?
– Bármi.
Dorn elgondolkodva csücsörített, aztán megvonta a vállát.
– Igen. Itt van ez. – Azzal elővett a dossziéjából egy köteg 8x10-es képet a bűntett helyszínéről.
– Sok maradvány van azon a konyhaszekrényen – jegyezte meg Erwin. – Tudjuk, kitől származik? Talán Carolyntól? Vagy Lisától?
– Még várjuk a laboreredményeket.
– De az biztos, hogy egy puska műve. Ugyanaz a fegyver?
Dornnak felszaladt az egyik szemöldöke.
– Jó szeme van. A törvényszékieknek dolgozik?
– Nem igazán. – Csak sok embert ölt már meg puskával. – Az ott egy tüdőcafatnak tűnik. És nem az áldozaténak, mert az ő tüdejének nagyja a konyhában van… ez a Steve kölyök meg vidáman mászkál ide-oda, úgyhogy valószínűleg nem is az övé. Elgondolkodtak már ezen?
– Nem igazán. Mire céloz?
Erwin felsóhajtott. Hogy tudta ez a csávó elvégezni a jogi egyetemet?
– Utánanézett valaki a kölyök rejtélyes csajának?
– Kinek? Akivel a bárban találkozott? Azt csak kitalálta.
– Azt hittem, szemtanúk is látták őket együtt.
– Igen, de ez minden. Még ha tényleg járt is Miner házában, nem hagyott sem ujjlenyomatokat, sem lábnyomokat, még csak egy kósza szőrszálat sem. Tudja, milyen nehéz úgy végigmenni valakinek a házán, hogy semmilyen nyomot ne hagyjon maga után?
– Nem t’om. Gondolom, elég nehéz. Csakhogy nagyon is hagyott nyomot.
Dorn arca elsötétült.
– Most szórakozik velem.
– Nem.
– Mire céloz, a villanykapcsolóra? Az a lenyomat nem szerepel az adatbázisban – Dorn az FBI Központi Automatikus Ujjlenyomat-azonosító Rendszerét értette ezalatt.
– Bizony – bólintott Erwin. – Nem szerepel. – Lógva akarta hagyni a levegőben a megjegyzést, annak minden sötét utalásával arra, hogy miféle információkhoz fér hozzá, de ekkor kitárult a kápolna ajtaja. Erwint csalódottság töltötte el. Az időzítés kurvára elrontotta a játékát.
Egy új őr sétált be, egy rövid, barna hajú, vékony fickót vezetve. Erwin a rendőrségi fotója alapján felismerte benne Steve Hodgsont. Az őr úgy lökte oda Erwin felé, ahogy egy zacskó szemetet dobsz a konténerbe.
Erwin végignézett rajta. Ez lenne ő? minden? Nem volt már kölyök, nem igazán. Talán a harmincas évei elején járhat. Egy narancsszínű, fakó és a szélein már foszló börtönegyenruhát viselt. Erwin nem látott rajta tetoválásokat. Nem tűnt drogosnak, tekintete mégis riadtan és talán egy kicsit kábultan cikázott ide-oda.
Dorn biccentett az őrnek.
– Kösz.
– Be kell zárnunk magukat, Mr. Leffington, uram – közölte velük az őr. – Nagyon sajnálom. De meg kell mondjam, megtiszteltetés, hogy…
– Semmi gond – szakította félbe Dorn. – Köszönjük.
Az őr bosszúsan zárta be maga mögött az ajtót.
A Hodgson kölyök rögtön valami Petey-ről kezdte kérdezgetni Dornt, hogy hallott-e valamit felőle. Ki a faszom a Petey? Megjegyezte a nevet, de nem szólt bele a beszélgetésbe.
Dorn úgy nézett Hodgsonra, mint valami kibaszott idiótára.
– Tényleg ez most a legnagyobb gondja?
Erwin látta a kétségbeesést Steve szemében, de a kölyök vigyázott rá, hogy a hangja ne árulkodjon róla.
– Tudom, tudom. Csak kíváncsi vagyok, hogy…
– Jó. Oké. Rendben. A barátja hívott. Azt mondta, elment a kutyáért. Ez minden.
Hodgson bólintott, és egy kicsit elmosolyodott. A feszültség szemmel láthatóan elhagyta. Kék börtönpapucsát a ragyogó linóleumpadlón húzva csoszogott oda az egyik betonpadhoz. A lábait összekötő láncok nem engedélyeztek neki normál lépéseket.
Elsőfokú gyilkossággal gyanúsítják, őt meg csak a kutyája érdekli! Amikor odaért hozzá, Erwin kihúzta magát, és kezet nyújtott neki. Steve-et ez megdöbbentette, de egy pillanat habozás után megfogta Erwin kezét, és amennyire a láncok engedték neki, megrázta.
– Erwin vagyok.
– Steve Hodgson. – Egy kicsit elgondolkodott. – Az „örülök, hogy megismerhetem” nem lenne ideillő kifejezés, de bevallom, kíváncsivá tett. Mit tehetek önért, Mr…
– Csak Erwin. Egyszerűen csak hívjon Erwinnek. – Steve szeme erre összeszűkült. Valószínűleg azon tűnődik, hogy a „jó zsaru” szerepét játszom-e. – Reméltem, hogy feltehetek magának pár kérdést. Nem bánja, ha Steve-nek hívom?
– Csak rajta. Ahogy tetszik. – Steve leült az egyik padra. – Gondolom, nincs egy cigije, mi? A kisjézust is megnyúznám egy Marlboróért.
– Bocs, nem dohányzom. Kér egy kis bagót? – Erwinnek feltűnt, hogy Steve tett még néhány lépést, hogy háttal a falnak tudjon leülni. Követte a példáját.
Steve megfontolta a kérdést.
– Inkább kihagyom. De azért kösz.
– Olvastam az aktáját. Ha igaz, amit állít, akkor magát jó alaposan átbaszták.
Steve szárazon rámosolygott.
– Na igen. Furcsamód magam is erre jutottam.
– Van bármi elképzelése, miért tette ezt magával az a nő?
Steve arcára ismét kiült a döbbenet.
– Hisz nekem?
– Még nem t’om. Egyelőre nem sokat árult el nekem.
Steve neheztelő pillantást vetett Dornra. Az ügyvéd nem titkolta, hogy szerinte a nő, már ha létezett egyáltalán, túlságosan kényelmes kiút.
– Eddig senkit sem érdekelt a mondandóm. De hogy megválaszoljam a kérdését, nem. Fogalmam sincs, miért akarta volna ezt tenni velem. Akár ő maga, akár bárki más. – De közben valami megvillant a szemében.
– Szóval tiszta a lelkiismerete, mi?
Steve fürkészőn nézett rá.
– Semmi sem kerüli el a figyelmét? Nem, nem tiszta. Régen csináltam egy nagy hülyeséget, és egy barátom megsérült. A szülei valószínűleg eléggé gyűlölnek érte, hogy ezt tegyék velem, ha ugyan megfordulna efféle dolog a fejükben, de Celiát hét éve elvitte egy szívinfarktus, Martin pedig egy évre rá agyonlőtte magát.
– Milyen kurvára szomorú.
– Most gúnyolódik velem?
– Nem. Ami azt illeti, megértem magát. Én aztán jó sok szarságot tettem, amit szívesen visszacsinálnék. Aludni is alig tudok miattuk.
Steve mélyen a szemébe nézett, majd kicsit megnyugodott.
– Jól van. Bocsánat.
– Gondolja, hogy ennek a Carolynnak köze volt a dologhoz?
Steve a homlokát ráncolta.
– Nem hiszem. Ugyanakkor egy csomó mindent nem értek vele kapcsolatban.
– Mi lenne, ha az elején kezdené? – vetette fel Erwin. – Mondjon el mindent, amire emlékszik. Csak nyugodtan. Ráérek egész nap.
IV.
– Aztán hallottam valakit magam mögött – mondta Steve. Majdnem egy órája beszélt. A vizuális részletekre jól emlékezett, a beszélgetésekben elhangzott pontos szavakra kevésbé. A nő fura öltözékét (biciklis-rövidnadrág és lábmelegítő?) figyelemfelkeltően és meglepően alaposan írta le. És Erwin szakmai véleménye szerint igaznak hangzott. Ha a csávó hazudik, hát nem tud róla. Egyszerűen fogalma sem volt, mit tettek vele, és miért. És ez kurvára elszomorította Erwint.
– Aztán a fickó, Miner, valami olyasmit mondott, hogy „Le van tartóztatva”. Legalább egyszer elismételte. Elég furán viselkedett, mintha ő sem tudta volna, mi történik. Mintha valami kábulatban lett volna, tudja?
– És aztán mi történt?
Steve lenézett. Erwinnek feltűnt, hogy tekintetével kerülte a bokáit összekötő láncot.
– Őszintén mondom, hogy nem emlékszem. Csak arra emlékszem, hogy azt gondoltam, „ó, a picsába, fegyver van nála” , és látom magam előtt az arcát, szóval biztos felé fordultam. De a következő tiszta emlékem az, hogy felébredek a padlón. Fogalmam sincs, hol vagyok, és közben valaki üvöltözik velem.
– Az Jacobsen nyomozó lesz – szólt közbe Dorn. – Ő és Miner barátok voltak, és aznap reggel horgászni készültek. Ő fedezte fel Miner holttestét, intézte a letartóztatást.
– Köszönöm – hazudott Erwin. Le se szarta Jacobsent. Elgondolkodva ütögette a betonpadot a tollával. – Szóval tagadja, hogy maga ölte meg? Mármint Minert?
– Számít valamit egyáltalán?
– Valszeg nem. De kíváncsi vagyok.
– Azt hiszem, igen. Mármint tagadom.
– Azt hiszi – hitetlenkedett Dorn.
Steve vállat vont.
– Mint mondtam, nem emlékszem. Az utolsó tiszta emlékem az, hogy még él. Amikor magamhoz tértem, már halott volt. Én pedig semmiféle haragot nem tápláltam iránta. – Felsóhajtott. – Bárcsak hazamentem volna inkább, hogy ágyba bújjak. Nem tudom, rajta ez segített-e volna, de én most otthon lennék a kutyámmal.
– Gondolja, hogy a csaj így is, úgy is megölte volna?
– Öreg – mondta Steve igazán grandiózus őszinteséggel – kurvára fogalmam sincs.
Erwin várta a folytatást, de a kölyök végzett. Mindent elmondott. Végiggondolta a hallottakat.
– Rendben. Azt hiszem, egyenes volt velem. Ezt értékelem. A legtöbben, akikkel beszélek, hazudnak, csak mert jólesik nekik. Úgyhogy megkímélem magát a tánclépéseimtől. Van némi információm erről a nőről, nem sok, de valami, ami talán segíthet a maga ügyében. Talán.
Steve pislogott egyet.
– Folytassa.
Dorn felnézett a papírjaiból.
– Meglehetősen biztos vagyok benne, hogy a nőt, akivel találkozott, Carolyn Sopaskinak hívják. És amit elmondott, egybecseng azzal a kevéssel, amit tudunk róla.
Steve figyelmesnek, sőt potenciálisan segítőkésznek tűnt. Nem mondott semmit.
– Hallgatom – szólalt meg Dorn.
– Amint már mondtam, a Nemzetbiztonságnak dolgozom. Különleges ügynök vagyok, vagyis olyasmi, mint egy FBI különleges ügynök, csak nekünk nem kell öltönyt húznunk, ha nem akarunk. – Ma egy szürke pólót és egy cipzáros, tengerészkék kapucnis pulóvert viselt, és ugyanolyan méretű farmert húzott, amilyenben a középiskolai ballagásán is megjelent harminc évvel ezelőtt.
– Szóval mit csinál pontosan?
– Az attól függ. Sokszor csak érdekes véletleneket nyomozok le.
– Hogy érti?
– Hát, manapság a Nemzetbiztonság keze szinte mindenhová elér. Ezt tudja, nem? Telefonos nyilvántartásokhoz, internetes keresőkhöz, könyvtári kölcsönzésekhez, banki adatokhoz… mindenhova. Az összes információ egy légkondicionált helyiségbe fut be Utah-ban. A másik oldalon pedig egy rakás furcsa véletlen jön ki, ami esetleg felkeltheti egy magamfajta csávó érdeklődését. Szóval ha mondjuk valaki vásárol egy zsák trágyát tizenöt vagy húsz különböző háztartási boltban, azt a rendszer jó eséllyel kiszúrja. Tud követni?
– Asszem.
– Vagy, mint jelen esetben, mondjuk, hogy egy zsaru ír egy jelentést. Azok a szerencsétlen faszok folyton csak jelentéseket írnak. A jelentések eljutnak ügyvédekhez, jogászokhoz, vagy éppen port gyűjtenek magukon, de az efféle normál faszkodás mellett egy-egy másolatuk bekerül azokba a gépekbe is Virginiában. És a legutóbbi programfuttatáskor az egyik kidobott ügy…
– Az enyém volt? – élénkült meg Steve hirtelen. – Talált valamit, ami tisztáz engem?
– Nem. Nem a maga ügye került elő. Abban nincs semmi megmagyarázhatatlan. A kapcsolat, amely az asztalomra került, egy bankrabláshoz vezetett. Egy kibaszottul fura bankrabláshoz.
– Mi olyan fura benne?
– Részben a zsákmány nagysága. A legtöbb esetben a rablók tíz, talán tizenötezer dolcsit kaszálnak. Sokszor még annyit sem. De ezúttal több mint háromszázezernek kelt lába.
– Háromszázhuszonhétezer. Kábé – idézte Steve a rejtélyes kék hátizsákos nőt.
Erwin bólintott.
– Igen, ami azt illeti. Nekem is szemet szúrt. Akárhogy is, ez már egy igencsak sikeres rablásnak minősül. Sokkal sikeresebbnek, mint a legtöbb ehhez hasonló. Egészen szokatlan. Úgyhogy felkeltette a számítógép érdeklődését, és az asztalomra köpte az adatokat. Az egyik magyarázat az lehetett volna, hogy a bankrablók kiképzést kaptak.
Steve a homlokát ráncolta.
– Kiképzést? Úgy érti, kormányzati kiképzést?
– Hiszi vagy sem, úgy értem. A KGB pontosan ilyen kurzusokat tartott a hetvenes években. Lázadóképzés, vagy mi a szarnak hívták. Mi is csináltunk ilyet a zöldsapkások Q képzésében. Már rég beszüntettük, de az abból kikerült emberek jó része még mindig él és virul az akkor megszerzett tudásával együtt. Mindenesetre ezért hívtak be engem. Nagyjából pár havonta van egy ilyen ügyünk, de általában kiderül, hogy nincs mögötte semmi. És úgy tűnik, ez is egy ilyen eset, legalábbis semmi okunk azt feltételezni, hogy Ms. Sopaski valamiféle terrorista szarságban utazna. Az viszont már kevésbé világos, hogy akkor miben is utazik. Mármint a banktisztviselők segítettek neki kirabolni a kurva bankot. Az meg hogy lehet?
– Ezt hogy érti? – kérdezte Dorn.
Erwin megvonta a vállát.
– Úgy, ahogy mondtam. Délután három körül Ms. Sopaski, a maga Carolynja és egy másik, azonosítatlan csaj besétált a Midwest Regional Oak Street-i fiókjába Chicago belvárosában. Felvette őket az előtér kamerája. Jó három percig várakoztak a sorban rendszerető kis ügyfelek módjára. Amikor sorra kerültek, együtt odaléptek a tisztviselőhöz, Ms. – Erwin belehunyorgott a jegyzeteibe – Amrita Krishnamurtihoz. Az azonosítatlan nő teljes nyugalommal beszélt hozzá harminchét másodpercen át. Aztán… á, hagyjuk. Nézze meg a saját szemével.
Erwin bekapcsolta a laptopját, elindította a Microsoft akármit-akármennyit, pár másodpercet elvacakolt a pornók bezárásával, aztán megnyomta a lejátszógombot.
– A biztonsági kamera felvétele a bankból – magyarázta.
Steve az egyik betonpadra helyezte a laptopot. Dorn a válla fölül figyelte a képernyőt.
– Miért van így öltözve az a nő? – kérdezte. Carolyn többé-kevésbé tűrhetően festett, még ha farmer-férfiing-mezítláb kombója divatjamúltnak számított is, de a másik nő egy fürdőköpenyt és egy cowboykalapot viselt.
– Kurvára lövésem sincs. Először arra tippeltem, hogy methen pörög, de nem hiszem, hogy erről lenne szó. Túlságosan álmosnak tűnik.
– És még megvan az összes foga – értett egyet Dorn. – Az viszont lehet, hogy LSD-t vett be.
Erwin és Steve ránéztek. Dorn megvonta a vállát.
– Az LSD-től elszálltak nagyjából felét fürdőköpenyben tartóztatják le. Mintha valami divat lenne.
Ezen elgondolkodtak egy kicsit, aztán Erwin visszabiccentett a laptopra.
– Most kezd érdekes lenni. – A fürdőköpenyes nő Amrita Krishnamurtival beszélt. Carolyn adott neki egy kék sporttáskát, olyat, amilyennel az emberek az edzőterembe járnak. Ms. Krishnamurti odaintette a két másik tisztviselőt, mire azok köré gyűltek. A fürdőköpenyes nő beszélt még pár másodpercig, aztán mindegyiknek megérintette az arcát.
Ekkor a banktisztviselők szétváltak, és elkezdték összegyűjteni a pénzt. Gyorsan dolgoztak, csak azért álltak meg, hogy megszabaduljanak a festékbombáktól és egy-egy bankjegytől.
– Azok a jelzett bankjegyek? – kérdezte Dorn.
Erwin bólintott.
A videó még úgy három percig futott. Amikor véget ért, Steve visszaadta a laptopot Erwinnek.
– Mind segítettek nekik – jegyezte meg az ügyvéd.
– Bizony. – Erwin leküzdte a késztetését, hogy tisztelegjen Nyilvánvaló Kapitánynak. Még szüksége lesz rá. – Mind. Az a Krishnamurti nő volt a, hogyishívják, a fiókvezető. Ő úgy két éve dolgozott ott, a másik kettő meg nagyjából egy-egy éve. Egyiküket sem fenyegette anyagi csőd vagy bármi hasonló, és eleve nem kaphatták volna meg ezt az állást, ha lett volna bármilyen priuszuk. És mégis szinte alig várták, hogy megtöltsék azt a táskát, nem igaz?
Dorn bólintott.
– Nagyon fura.
Erwin azt gondolta, de ki azért nem mondta, hogy „Olyan furcsa, mint egy csávó, aki tíz évig tiszta, aztán hirtelen úgy dönt, ideje betörnie valahová, és kinyírnia egy zsarut?” Lehet, hogy nem. De ezt majd később veti fel.
– Na igen, én is erre jutottam. Úgyhogy egy kicsit elbeszélgettem velük. Kedvesnek tűntek. Mind emlékeztek, hol vannak a riasztógombok, és nem is estek pánikba, vagy ilyesmi, aztán mégse nyomta meg egyikük sem.
– Mondták hogy miért nem?
– Először nem. Kijátszották az ügyvédkártyát. De miután meggyőztem őket, hogy nem kerülnek börtönbe, az egyik fiatalabb beszélni kezdett.
Azt mondta, azért nem kapcsolta be a riasztót, „mert túlságosan el voltam foglalva azzal, hogy megtaláljam a festékbombákat és a rádióadókat”. Ilyen tényszerűen, értik? Megkérdeztem, mégis miért tenne ilyet, és azt válaszolta, hogy fogalma sincs. Én meg valahogy hiszek neki. – Erwin kényszeredetten elmosolyodott. – Őszinte leszek: kurvára elakadtam. Ezért vagyok itt.
– Hogy érti? – kérdezte Steve.
– Reméltem, hogy magának majd lesz valami nagy ötlete.
– Nekem?
Erwin bólintott.
– Több időt töltött azzal a nővel, mint bárki más. Nem tűnt fel magának valami azon a felvételen? Nem rázta egy kicsit fel az emlékeit? – Erwin adott neki egy percet, hogy végiggondolja a dolgokat. A tekintete megint arra az elbaszott festményre tévedt. A sötétségben lévő, egymást fedő formák mind feketék, de ha jól megnézd…
– Maga szerint a banktisztviselők nem voltak benne, ugye?
– Nem ám. Egyáltalán nem. Meg is tettem értük, amit tudtam. A munkájukat elveszítették, de nem hiszem, hogy bíróság elé kell állniuk.
– És biztos benne, hogy az a nő a felvételen Carolyn?
– Az ujjlenyomatok stimmelnek.
– Honnan vette a nevét? Az ujjlenyomatok összekötik ugyan a két esetet, de a névhez valami más is kell.
Okos kölyök.
– Születési anyakönyvi kivonat. Kórház.
Dorn szeme összeszűkült.
– Nem tudtam, hogy ez technikailag lehetséges.
Erwin vállat vont.
– Mindennap tanul valami újat az ember, nem? Én többé-kevésbé maga vagyok a Nagy Testvér. El se hinné, hogy mennyi mindenhez van hozzáférésem. És a számítógépes embereink is elég jók, de még mindennek ellenére sem találtunk róla sok információt. Hogy is hívják ezt, adatbányászat? – tettette magát hülyének Erwin. Cikkeket publikált az adatbányászatról.
– Hallottam már róla – mondta Dorn. Erwin meg mert volna esküdni rá, hogy hazudik.
– Mindegy. A lényeg, hogy azok a kockák mindig előásnak valamit. Mindig, kivéve most. És nagyjából meg vagyok győződve róla, hogy azért nem találtak semmit, mert egy bizonyos koron túl egyszerűen nincs mit találni Ms. Sopaskiról.
– Hogy érti, hogy „egy bizonyos koron túl”? – kérdezte Steve.
– Hát, úgy nyolcéves koráig éppúgy szerepel az adatbázisokban, mint mindenki más. Születési iratok, oltások, iskola… – Beletúrt a dossziéjába, és kitett az asztalra egy 8x10-es fotót. – Ez Mrs. Gillespie második osztálya. Carolyn a hátsó sorban ül.
Steve alaposan megnézte a képet.
Erwin várta, hogy leessen neki valami, de hiába.
– Semmi más nem tűnik fel magának azon a képen?
– Kellene?
– Talán nem. Végül is nekem sokkal több időm volt szöszmötölni vele. És lehet, hogy csak képzelődöm, de nézze csak azt a lányt ott a második sorban, jobb oldalról a harmadikat. Nem emlékezteti valakire?
Még kellett pár másodperc, hogy Steve meglássa a kapcsolatot.
– Ez… az a kölyök úgy néz ki, mint az a másik nő a bankrablásból. Aki beszélt a tisztviselőkkel. Ugyanaz az orr, ugyanazok az arcvonások…
– Bezony. Én is erre jutottam. A kölyköt Lisa Garzának hívják. Próbáltunk rájönni, mivel tölthette az elmúlt negyedszázadot. – Kifejezéstelenül nézett Steve-re és Dornra. – Róla sem találtunk semmit. Ab-szo-lút semmit.
Dorn füttyentett egyet.
Látván, hogy felkészültek, Erwin előásta a piéce de résistance-t, egy újságból kivágott fényképet. Ez a felirat állt alatta: „A nyári hőség legyőzése! A hétéves Carolyn Sopaski lesiklik a csúszdán.” A fotón éppen egy hiányos első fogsorral vigyorgó lány csúszott le egy hosszú műanyag csövön, spriccelő vízzel a nyomában. A háttérben gyerekek egy kis csoportja várt toporogva a sorára.
– Na és mit szólnak ehhez? – kérdezte Erwin. – Látnak rajta bármi… – elhallgatott. Beleszimatolt a levegőbe. Először nem tudta azonosítani a szagot, de aztán sikerült. Vér. Hirtelen újra Afganisztánban volt. A nem létező Ml6-osa felé kapott.
A távolban egy sikoltó nő, majd egy elsülő fegyver hangja hallatszott. Aztán még két lövésé és egy mély, dörgő nevetésé.
Aztán sikoltásé.
V.
Fél perc múlva Erwin a zárba csúszó kulcs hangjára figyelt fel.
Ó, a picsába.
Kivágódott az ajtó. Rogers őrmester testvére lekonyuló fejjel térdelt mögötte, arcán könnyek csurogtak. Bal kezével Steve-re mutatott. Erwin látta, hogy a jobbját legalább két helyen eltörték.
– Ő az – mondta Rogers őrmester testvére. – Kérem. Van egy kisbabám…
Erwin épphogy felfogta a szavakat, amikor az őr feje szétrobbant. A teste a padlóra esett, rövid, ostoba élete végre véget ért. Aztán a hulláján át belépett a kápolnába a legőrültebb külsejű faszfej, akit Erwin valaha látott.
Egy fehér, magas, izmos férfit látott, egy „kifejlett példányt”, ahogy annak idején mondták. Erwin első gondolata az volt, hogy a csávó vörös testfestéket kent magára, mint azok a kolumbiai törzsek. Nem, nem festék. Hanem vér. A lábujjától a fejéig vér borította. Itt-ott kis húsdarabok is ráragadtak. A válláról valaki belének egy pár centis darabja lengedezett.
A nagydarab fickó egy piramis formájú súlyt pörgetett egy hosszú lánc végén. A másik végén egy machete méretű kést erősítettek bele egy sárga fémszárba. Az bronz lenne? És… Mi a faszom? Erwin először nem akarta elhinni, amit a szeme közöl vele, de a csávó tényleg, viccen kívül egy tütüt viselt. Hmm, gondolta Erwin. Azért ez nem egy mindennapi látvány.
– Essteeeeve? – szólalt meg a nagydarab. Szeme ide-oda cikázott Erwin, Steve és Dorn közt, és Erwint ez az Apache orrába szerelt ütegre emlékeztette. Különös akcentussal beszélt, Erwin nem tudta hová tenni. Az sz-t inkább „s”-nek ejtette, és túl hosszan húzta az e-t.
– Öh… Steve? – kérdezte Dorn. – Steve-et keresi?
– Ügyvéd úr, ne – figyelmeztette Erwin.
A nagydarab Dorn szemébe nézett.
– Essteeve?
– Ő az! – mutatott Dorn Steve-re.
A fickó szélesen, barna fogakkal mosolygott az ügyvédre.
– Essteeeve?
Dorn komikus lelkesedéssel bólogatott, egy pillanatra úgy nézett ki, mint aki egy metálkoncerten van.
– Aha – mutatott továbbra is Steve irányába. – Ő az!
– Ügyvéd úr, nem hiszem, hogy…
A nagydarab egy puma gyorsaságával termett Steve mellett. Egyik kezével átkarolta, és a kés pengéjével végigsimította az arcát. Erwin értő szemének feltűnt, hogy a pengét kézzel formázták. Ez sem mindennapi látvány. Nagyon élesnek tűnt.
– Essteeeve?
– Áh… aha – válaszolta Steve. – Az vagyok.
A nagydarab tovább cirógatta Steve arcát a késsel, épp csak annyira, hogy ne ontson vért. Aztán a lánc súlyozott vége olyan gyors mozdulattal csapott le, hogy Erwin szeme nem is tudta követni, és Dorn alsó állkapcsa megsemmisült. Szó szerint eltűnt. Egy része valószínűleg visszanyomódott a férfi torkába, a maradéka meg szerteszét repült.
– Jó fiú – mondta a nagydarab Steve-nek. – Jössz.
Dorn tekintetéből látszott, hogy tudta, történt valami, azt azonban nem, hogy pontosan mi. Felemelte a kezét, és óvatosan megtapogatta arcának alsó felét. Mire rájött, hogy valamije hiányzik, az első vércseppek is elkezdtek lehullani az ingére. Elkerekedett a szeme.
– aaagh! – kiáltotta. – Aaaaaaagh! – úgy ugrált a padon, akár egy kisgyerek, akinek vécére kell mennie. – aaagh! aaaaaagh!
Steve és a nagydarab is Dornt nézték, Steve elborzadva, a nagydarab pedig enyhe, elégedett mosollyal, amely kiemelte a gödröcskéket az arcában. Aztán egyszer csak utánozni kezdte Dorn ugrálását. Úgy sandított Stevere és Erwinre, mint olyasvalaki, aki éppen a barátaival röhög egy nagyot. Dornra mutatott, és így szólt:
– Aagh! Aagh!
Steve-nek mindez fel se tűnt. Nem tudta levenni a szemét Dorn elpusztított arcáról. A nagydarab mosolya kissé elhalványult. Most Erwinre nézett, de az sem tetszett neki, amit rajta látott. Lehervadt a mosolya, és megrázta magát. Egy töredékpillanat múltán kilőtt a lánc másik végének lándzsája, és a markolatáig beleállt Dorn szemüregébe. A hegyes vége sárgán és véresen lógott ki Dorn koponyájának hátsó feléből. Erwinnek épphogy volt ideje szemügyre venni a szép ezüstláncot, amely a markolattól a nagydarab fickó kezéig futott, aztán már rándult is vissza. Dorn előreesett, feje tompa dörrenéssel csapódott neki a betonpadnak. Szeméből vér és vizenyős nedv szivárgott egy növekvő tócsába.
A csend nagyon hangosnak tűnt.
A nagydarab egy pillanatig még kiélvezte a két férfi arckifejezését. Erwinre kacsintott, majd ismét pörgetni kezdte a lánc súlyozott végét.
Erwin rájött, hogy meg fog halni. Aztán az agya – az ő okos kis agya, amely éveken át olyan jól szolgálta – újra működésbe lépett. Végignézett a nagydarab röhejes öltözékén – a barna papucscipőn, amelyre lyukakat vágtak a lábujjaknak, a lila tütün (tütün, bazmeg!), a valószínűleg izraeli katonai dzsekin és a vörös nyakkendőn. A nőre gondolt, aki egy fürdőköntösben és egy cowboykalapban rabolta ki a bankot.
– Mondd csak – szólalt meg –, nem ismersz véletlenül egy Carolyn nevű csajt?
A nagydarabnak meglepetten futott fel a szemöldöke.
– Carolyn? – A lánc pörgése némileg lelassult.
Erwin, akinek ösztöneit hivatásos gyilkosokkal való évtizedes ismertség csiszolta elképesztően élesre, azt gondolta: Most az a lényeg, hogy ne mutassak félelmet. Ha félelmet észlel, attól beindul.
– Aha – válaszolta lazán. – Carolyn. Meg Lisa.
– Mimmond Carolyn?
– He? – Erwin füléhez tette a kezét. – Hogy mondod, öreg?
– Mi… mond… Carolyn? – És a nyomaték kedvéért meglóbálta a kést.
Gyomrában olyan görccsel, amely arra az egyetlen alkalomra emlékeztette, amikor mélytengeri halászatra ment, és kifogott egy „naddarabot”, Erwin azt mondta:
– Ó, persze Carolyn és én naaaaagyon rég ismerjük egymást. Ha nem mondta ezerszer, akkor egyszer sem, hogy „Erwin, ha valaha szükséged van valamire, egyáltalán bármire, csak mondd ki a nevemet, mondd, hogy Carolyn, és már rohanok is.” Nagyon jó barátok vagyunk, Carolyn és én.
A nagydarab erre zavartan morzsolgatta az arcát.
– Carolyn?
– Bizony – bólintott Erwin. – Carolyn.
A nagydarab gyanakodva fürkészte őt.
– Nobununga?
– Aha. Nobunaga. Vele is, bizony.
Azonnal rájött, hogy elszólta magát. Nem Nobu-nag-a, hanem Nobu-nun-ga. Ó, a picsába. A nagydarab szeme összeszűkült. Tovább pörgette a piramisát. Erwin gondolkodott. Ha meglendíti, elhajolok jobbra… Elhajolok jobbra, és ha tudom, elkapom a láncot, csak az a baj, hogy olyan kurvára gyors…
A nagydarab pislogva, összeráncolt homlokkal dőlt előre. Aztán teljesen elkerekedett a szeme, és Erwinnek erről az jutott eszébe, hogy milyen képet vágott Rogers testvére, amikor felismerte Erwin nevét a nyomtatványon. A nagydarab rámutatott.
– Te… Erwin?
– Öhh…
– Natanz? – A nagydarab úgy emelte a kezét a vállához, mintha megsérült volna, aztán egy géppuskát mímelve mozgatta a karját jobbra-balra, mintha egymaga verne vissza egy óriási túlerővel támadó ellenséget.
Erwin, tekintettel a fickó izraeli dzsekijére és nyilvánvaló őrületére, nem igazán tudta, hogyan reagáljon. Á, a picsába vele, gondolta végül.
– Aha. Natanz.
A nagydarab vett egy nagy levegőt. Abbahagyta a piramis pörgetését, és majdnem pontosan úgy állt vigyázzba, mint egy amerikai katona – csak majdnem, mert a lábát kicsit túlságosan széttette, a mellkasát pedig túlságosan kidüllesztette. Aztán, miközben a lándzsát tökéletesen párhuzamosan tartotta a bal kezével – parádés nyugalmi állás? –, felemelte a jobb öklét, és megdöngette vele a mellét. Mondott valamit egy nyelven, amelyet Erwin még sosem hallott korábban.
Erwinnek esze ágában sem volt viszonozni a tisztelgést – ennek a csávónak aztán nem –, de ismét bólintott. Ez egy ilyen nap.
A folyosó végéről csempepadlóra hulló golyók, halk káromkodás és egy karabély kibiztosításának hangja ütötte meg a fülét. Valszeg egy AR-15-ös. A zsaruk még nem adták fel a harcot. Erwin és a nagydarab is kinéztek az ajtón. Utóbbi elfintorodott, nem tetszett neki, amit odakint látott. Aztán hirtelen állon vágta Steve-et. A kölyök kábán megroggyant, bár az eszméletét nem veszítette el. A nagydarab a vállára kapta, és eltűnt vele a folyosón.
Erwin fegyvertüzet, majd sikolyokat, aztán mély, dörgő röhögést hallott. Annyira mélyen érezte, hogy él, mint Afganisztán óta soha. Erei energiával lüktettek. Felkelt, és fegyver után nézett.
A karabély, amelyet a folyosón hallott – tényleg egy AR-15-ös volt –, teljesen meghajlott. Talált egy pisztolyt az egyik öltözőben, de a nagydarab addigra felszívódott. Steve-vel együtt. Erwin követte a folyosón a csupasz lábak véres nyomait. A biztonsági ajtó nyitva állt, eltorlaszolta a kövér, piszkos lábú nő holtteste. Egy öklömnyi lyuk tátongott a mellkasán, Erwin látott benne egy teljesen szétszaggatott, nagy vércsatornát is, valószínűleg egy artériát.
A vézna Skynyrd-tetoválásos lány látszólag sértetlenül térdelt mellette, és üres arckifejezéssel bámult rá.
– Bev? – szólította. – Bev?
Erwinben felmerült, hogy közli vele, Beverly már Ronni van Zanttal és Elvisszel van, de nem tudta, hogyan fogadná a dolgot a csaj. Megelégedett annyival, hogy megpaskolja a vállát.
Az előcsarnok valósággal úszott a vérben. A székekről, a fénycsövekről, a pultokról belsőségek lógtak. A padlón vaskos golyóállóüveg-szilánkok szóródtak szét. Erwin csak egyszer látta széttörni ezt az anyagot, amikor egy iraki limuzint eltalált egy A-10 Thunderbolt gyengített urániumlövedéke. Pulzusokat keresve és nem találva haladt át a csarnokon. Az idősebb zsarut, aki odakint cigizett, lefejezték – és ha a feje meg is volt még valahol, Erwin nem látta.
Egy percig elgondolkodva, ajkaival csücsörítve állt a halott rendőr fölött. Nyugati irányban valamilyen fény villódzott. A csarnokban valaki felsikoltott. Erwin lehajolt, és kivett a halott zsaru zsebéből egy csomag Marlboro Lightsot meg egy eldobható öngyújtót, aztán visszaindult a kápolnába.
Odaérve bezárta az ajtót, és keresett egy helyet, ahonnan a földről ülve láthatta a festményt. A fluoreszkáló fények egy hulla körül nyüzsgő légyfelhőre emlékeztették. Pár perc múlva jönnek a szirénák, a mentőautók, a SWAT-csapatok, a jelentések. Fogott egy cigarettát, meggyújtotta, és mélyen beszívta a füstjét, kiélvezve a nikotin áramlását.
Az előtte lévő padon ott hevert a kép a csúszdán sikló Carolynról. A huszonöt éves fotó hátterében egy olyan tízéves fiú is várt a sorára, aki feltűnően hasonlított Steve Hodgsonra. A picsába, gondolta Erwin. Pedig nagyon kíváncsi voltam, erre mit mondott volna. A falon Jézus – vagy akárki – széttárt karokkal tartotta távol a sötétséget. Erwin immár közelebbről hallotta azt a zajt kelet felől.
Mennydörgés.