TIZENHATODIK FEJEZET
A hegyi keresztútnál álló jelzőt viszketeg ujjú vadászok szitává lőtték. Négy fehér tábla ágazott ki belőle. Az egyik visszafelé mutatott, amerről jöttem: ARROYO BEACH 7 MÉRFÖLD. A másik előre: BELLA CITY 34 MÉRFÖLD. A jobbra mutató öt mérföldre jelezte a Sas Kilátót, a balra szóló a Sky Route-ot. A jelzetlen ötödik irány fölfelé lehetett volna, amerre a keselyű keringett kék pályáján. Ragyogó reggel volt.
Visszaültem a kocsimba, és ráfordultam a Sky Route-ra. Tört köves szerpentinje a hegyet kanyarogta körül. Bal felől kanyonba szakadt a hegy, szétszórt, apró házfödelek látszottak az alján. A kanyon túlsó végén a tenger állt csöndesen, akár a bor a teáscsészében, fehér peremén Arroyo Beach vékony csíkja.
Cölöpre szerelt vidéki postaládák mellett haladtam el, meredek ösvény indult tőlük a házak felé. A 2712 számú postaládán a kihívó vörös nagybetűs HIGHHOLME dűlőnevet és a tulajdonos nevét, H. WILDING-et olvastam. Wilding ösvénye tisztássá tágult a kanyon mélye felé. A tisztáson fehértölgyek között kis kőház állt.
Japáncsirkék kapirgáltak az udvaron. Vén kopó szegezte felém cserzett orrát, és fél szemöldökét is megemelintette, de a kocsi elől nem akart felkelni. Behúztam a kéziféket, és kiszálltam. A dög közönyösen morgott rám, nem mozdult. Szürke gúnár rohant felém sziszegve-csattogva, s az utolsó pillanatban berontott a fák közé. Valahonnan lentről, az erdős kanyon oldalából gyerekcsapatok váltottak indián csatakiáltásokat.
Aki a házból kijött férfi, az is beállhatott volna indiánnak. Koszos, vászon rövidnadrág volt rajta, s az egész testét szinte feketére égette a nap. Pasztákban őszülő, szálas fekete haja a fülére lógott.
– Hahó – üdvözölt, és végigfuttatta kezét bordái mángorló-lapockáján. – Ragyogó nap, igaz? Veszi észre, milyen a fény? Nem mindennapi. Whistler talán ecsetvégre kapta volna. Én nem tudom.
– Mr. Wilding?
– Persze. – Felém nyújtotta festékmocskos kezét. – örülök, hogy látom, örülök, igen, ha akárkit látok vagy akármit. Megfordult már a fejében, hogy a táj a fény varázslata, s ebben az értelemben a világ naponta újjáteremtődik? Az én értelmezésemben legalább.
– Nem, még nem fordult meg.
– Hát gondolkozzék csak el rajta – intett. – Fény teremti a tájat az ősi zűrzavarból. Majd mi, festők, újrateremtjük. Valahányszor kilépek reggel a házból, olyan érzés jár át, mint Istent a második napon. Vagy a harmadikon? Mindegy is. Én kiléptem az időből. Én csupán térben élek.
– Archer a nevem – vetettem elébe a szavak görgetegének. – Két héttel ezelőtt…
– Bocsássa meg az udvariatlanságomat. Olyan ritkán találkozom emberekkel, hogy ilyenkor a felhúzott gramofonom szólni akar. Archert mondott? Nem véletlenül a Nyilas jegyében született? Mert az Archerhez (Archer angolul: nyilas) ez illene – fejezte be tétován.
– A keresztnevem csakugyan Sagittarius. (A „Nyilas” csillagkép latin neve.) Az összhang teljes. Wildingből fejhangú vihogás tört ki, mintha szajkó utánozta volna a csúnya emberi örömet. Az erdőből csúfoló gyermekhangok válaszoltak rá.
– Úgy különben kicsoda? – kérdezte. – De jöjjön be, és igyon meg velem egy csésze teát. Most főtt.
– Nyomozó vagyok.
– A Singleton-ügyben?
– Abban.
– Ja? – A teameghívást nem újította meg. – Semmit nem tudok mondani, amit másoknak el nem mondtam volna már.
– Én magam dolgozom, másokkal nem beszéltem, azért nem tudom, mit tudnak vagy mit gyanítanak. Az én gyanúm az, hogy Singleton meghalt.
– Charles meghalt? – Meglepetés vagy valami más érzés vonult át arca kordován bőrén, és meggyűrte. – Kár volna érte. Összevissza huszonkilenc éves volt. Miből gyanítja, hogy meghalt, Mr. Archer?
– Párhuzamot vonok. Tegnap egy nőt öltek meg, nyilván azért, mert tudta, mi történt Singletonnal.
– Azt a szőke nőt ölték meg?
– Nem. Egy néger nőt. – Elmondtam neki Lucyt.
Indián módra leguggolt, fél könyökét a meztelen térdére támasztotta, és mutatóujjával nyúlt formájú álarcot kezdett rajzolni a porba – koporsóra is emlékeztetett meg a mestere arcára is. Japánkakas jött oda, és belecsípett a kezébe.
Wilding felállt, és rajzos kezével a homlokára csapott. – Tessék, dolgozik a jelrendszer. Néha eltöprengek, boldog emlékezetű anyám nem csalta-e meg az apámat egy navajóval. – Szandálja eltaposta a porba rajzolt művet. Ő közben mondta tovább a magáét: – A festő tárgyakat teremt eseményekből, a költő szavakat teremt eseményekből. Mit teremt a gyakorlati ember, Mr. Archer? Vagy elszenvedi csak az eseményeket?
– Singleton barátja alighanem elszenvedte. Úgy tudom legalább, hogy barátja volt.
– De mennyire! Ismertem Charlest iskoláskora óta. Az arroyói elemiben tanítottam, amíg nem akadt vevő a képeimre. Aztán meg feljárt nyaranta vagy tíz éven át. Innen látni a kunyhóját.
Északi irányba mutatott a szurdok mentén. A túlsó végében, fél mérföldnyire, vagy még messzebb, olajozott tönkökből épült tömzsi boronaház csillogott az élő tölgyesben. – 1941 nyarán építette, én is segítettem. Egyszobás az egész, Charles mégis a műtermének nevezte. Gólya-éve végeztével azzal jött haza a Harvardról, hogy belőle költő lesz. Anyja háza odalenn görcsössé tette, megnyomorította. Anyja is, a háza is… Nem tudom, ismeri-e a családot… Hagyományokba merevedtek. S az ilyen hagyományok éppen nem válnak a kibontakozó költő hasznára. Charles ide menekült fel a családi hagyományok elől. Ezt a szurdokot önkéntes árvasága völgyének nevezte.
– Szeretném megnézni a kunyhóját.
– Lemehetünk.
Wilding gondolkodás nélkül a kocsim felé indult, és én megmaradtam a nyomában. Egyes fokozatban felkapaszkodtunk az emelkedőn, aztán rákanyarodtam a szurdok peremét szegő útra. A második postaládáról Singleton nevét olvastam le. Ismét balra kanyarodtam, a szurdok oldalában ereszkedő dűlőútra. Egybetartó falai közt félúton egy természet alakította polcon, feltűnt a boronaház. Mikor megálltam és kiszálltam, láttam, hogy az ajtaját hivatalosan lepecsételték.
Wildinghez fordultam. – Nem mondta, hogy a ház zár alatt van. Talán a rendőrbíró mégis erőszakot szimatol?
– Ő sem mondta nekem – jegyezte meg Wilding. – Pedig amikor azt a lövést említettem, mintha meg sem hallotta volna.
– Hát lövést is hallott?
– Bocsánat, azt hittem, tudja. Ebből az irányból hallottam egy lövést azon a szombat éjjel. Akkor nem tulajdonítottam neki jelentőséget. Sok lövés elhangzik itt vadászidény idején meg egyébkor is. Mikor aztán a rákövetkező héten faggattak, persze, eszembe jutott. Gondolom, tűvé is tehették a házat. Golyót, ilyesmit nem találtak.
– Nem ám, ha Singletonban állapodott meg.
– Isten ments – fohászkodott. – Csak nem hiszi, hogy Charlest itt lőtték le a tulajdon kunyhójában?
– Ilyesmit hihet a hatóság is, különben le nem pecsételte volna. Mást hallott azon a szombat éjjel?
– Semmit, a világon semmit. Egyetlen lövést tizenegy tájban, semmi mást. Néhány kocsi elment előttem, de éjjeli forgalom mindig van az úton.
Wilding odalépett az ajtóval egy szemöldök alatt nyíló nagy ablakhoz. Lábujjhegyre emelkedett, úgy kandított be az ablakra félig ráhúzott daróc függönyön át a kunyhó belsejébe. A háta mögül én is benéztem az őseink fényűzésével, nyersfával, szőttessel, rézzel lakályos mestergerendás szobába. A helyén volt minden, tökéletes rendben. Szemben az ablakkal a rézkürtős kandalló felett szemrevaló fiú arcmása tekintett ki mésztejjel megitatott fakere-téből végig a napsütötte szurdok ötmérföldes hosszán.
– Ez Charles – suttogta Wilding, mintha a kép meghallhatná. – Én festettem és neki adtam. Az ifjú Shelleyre hasonlított húszéves korában. Ma már nemigen. Légies külsejét még a háborúban levetkezte, amikor azzal az asszonnyal összekerült. Vagy a háború marta le róla? Lehet, hogy nőgyűlölő vagyok. Belecsontosodtam az agglegénysorba.
– Arról a szőke nőről van szó, akit már említett? – Említettem? Pedig nem akartam. – Megfordult, és barna kezét a vállamra tette. – Mondja, cimborám, maga is az öreglány megbízásából nyomoz? Mert ha igen, én többet nem szólok. Hiszen már úgyis elmondtam mindent a rendőrbírónak.
– Akármit mond, köztünk marad.
Fekete szemei izgatott bogarak módján matattak az arcomon. – Miért érdekli magát Charles ennyire, ha már erről van szó?
– Mrs. Singleton társalkodónője a megbízóm.
– Sylvia Treen? Bájos gyermek, fülig szerelmes Charles-ba, azt hiszem. Nem gondoltam volna…
– Tud a szőkéről?
– Tud, felvilágosítottam. Úgy láttam, hogy végeredményben jobb, ha megtudja. Akármi lett Charles sorsa, annyi biztos, hogy Sylviát feleségül nem veszi. Nem nősülős fajta. Azt már nem is tudattam Sylviával, mennyi ideje tart ez a viszony.
– Nekem azt mondta, nyár óta.
– Meghagytam a hitében. Valójában tart hét vagy nyolc éve. Charles abban az évben mutatta be nekem a nőt, amikor bevonult a Légierőkhöz. Bessnek hívják. A vezetéknevére nem emlékszem. Még fiatal volt akkoriban és izgató színvilága. Tökéletesnek látszott, amíg a száját ki nem nyitotta… nem illene kilocskolnom. – Azért locsogott tovább. – Charlesnak tudniillik a közönségesség volt a gyengéje. Mégis, vagy éppen ezért, szerelem szövődött közöttük. Imádták egymást a gyerekek! A „gyerekek” talán nem helyénvaló, mert a nő túl volt az innenen. Úgy hallom, férjes asszony volt már akkor. Ami Charlest nyilván nem zavarta. – Tűnődően tette hozzá: – Jobban tette volna talán, ha elveszi.
– Gondolja, hogy az asszony lőtte le?
– Semmi okom feltenni. Persze, lehet. Hét év hosszú várakozás egy nőnek, amíg az ilyen úrifiú végre bűt vagy bát mondana.
– Itt volt a nő aznap éjjel is, hogy Charles eltűnt?
– Sejtelmem sincs. Nem láttam világosságot a kunyhóban. Már én a nőt hetek óta nem láttam. Csak gondolom, hogy nyáron gyakran jártak fel, talán minden hétvégén.
– Hát a nyár előtt?
Nekidőlt a lepecsételt ajtónak, és inas, barna karját mellén összefonva, elgondolkodott. – Látogatásaik nem voltak rendszeresek, annyit tudok. Bess 1943 nyarán jelent meg, akkor találkoztam vele. Meg akartam festeni. Hanem Charles annyira féltékeny volt, hogy nem is hívott ezután, amikor a nő fenn volt. Ez a nyár elmúlt. 1945 végéig nem találkoztunk. Charles akkor szerelt le a Légierőktől. A rákövetkező két-három évben is csak messziről láttam a nőt. Aztán Charles 1948 őszén visszament a Harvardra jogot hallgatni, s akkortól őszig megint nem kerültek elő. A nő talán utánament Cambridge-be. Sose kérdeztem Charlest felőle.
– Miért nem?
– A féltékeny természete miatt. Meg mert a magánügyeit annyira takargatta. Főleg az anyját okolom érte. Mrs. Singleton, enyhén szólva, könyörtelenül tekint a test kívánságaira.
– Tehát nem tudja, honnan került ide a szőke, hová lett, mit keresett Arroyo Beachben, ki volt a férje?
– Mindezekre nemmel kell válaszolnom.
– Jellemezni tudná?
– Ha szavakkal lehetne! Fiatal Afrodité volt, Velazquez északi fejű Vénusza.
– Még egyszer, Mr. Wilding. Az én képzeletem gyalogos.
– A Balti-tengerből kibukkant északi Afrodité volt. – Révetegen elmosolyodott. – Tökéletes, amíg a száját ki nem nyitotta. Mert abban a pillanatban szánalmasan világossá vált, hogy barbár környezetben tanult angolul, ha ugyan az angol nevet megérdemli a beszéde.
– Szóval kék szemű szőkeség. A hölgyet elhagyhatjuk.
– Balti-kék volt a szeme – hangoztatta. – S a haja szőke, mint a zsenge kukoricabajusz. Szinte giccspancser ecsetére kívánkozott, bár magam is sokat adtam volna, ha aktnak megfesthetem. – A szeme képet égetett a levegőbe. – Charles hallani sem akart róla.
– Meg tudná rajzolni emlékezetből? – kérdeztem.
– Ha akarnám. – Úgy rúgott bele a porba, mint egy dacos gyerek. – Évek óta nem foglalkoztat emberhús. Csak a természet fényében fürdő tiszta tér érdekel, ha ugyan megérti.
– Nem.
– Mindegy. Sem magam fel nem használom, sem más hasznára nem bocsátom a művészetemet.
– Uhum. Fennkölt elv. Persze, kilépett az időből. A barátja hasonlóképpen, csak ő az árnyékos oldalon, ha nem tévedek. Jobb érzésűek ilyenkor leszállnak a magas lóról, és azt nézik, hol segíthetnek.
Arca kordovánját ráncolta, és rám nézett. Azt hittem, sírva fakad. Megint csak a fejhangú nevetés tört ki belőle, és olyan visszhangot vert a szurdokban, akár az eltévedt sirály sikolya. – Igaza lesz, Mr. Saggittarius. Ha hazavisz, meglátom, mit tehetek az érdekében.
Félóra múltán kijött a házából, és rajzlapot lobogtatott.
– Tessék. Kifejezőbbet nem tudok. Pasztellkréta, lefújtam fixálóval. Össze ne hajtogassa.
Kivettem a rajzot a kezéből. Fiatal nőt ábrázolt. Kese hajfonatait koszorúba fonva viselte a fején. Szeme tompán csempekéken csillant. A szépségét sikerült Wildingnek megfognia. Csak kicsit kiöregedett a képből.
Wilding mintha megsejtette volna, mit gondolok. – Olyannak kellett megrajzolnom, amilyennek először láttam. Magamban ezt a képet őrzöm róla. Hét vagy nyolc évvel idősebb lehet most.
– A haját is megfestette.
– Szóval ismeri.
– Nem eléggé. Még mélyítek az ismeretségen.