A TITKOSSZOLGÁLAT MINT DÍLER
Hogy mennyire jellemző volt a drogokkal való visszaélés az egész náci államra, jól mutatják a dokumentumok, melyekből a Wehrmacht egészségügyi ellátó központja és a titkosszolgálat közötti kétes kapcsolatokra derül fény. 1943-ban a hadsereg főgyógyszertára 568 kg tiszta kokaint és 60 kg tiszta heroint juttatott el rejtett utakon a külügyminisztériumnak és az Abwehrnek (a német kémelhárításnak).{333}
Ez az óriási mennyiség többszörösen meghaladta a teljes Német Birodalom egész évi orvosi szükségletét. A kémek és spiclik természetesen nem rendelkeztek az úgynevezett „speciális szállítmányok” fogadásához szükséges engedéllyel, melyet csak a Birodalmi Egészségügyi Hivatalban működő ópiumiroda állíthatott ki. A kábítószer oroszlánrésze a Z osztály kezelésébe került, mely a titkosszolgálat szervezési és igazgatási ügyeit intézte, egy kisebb része pedig a ZF referatúrához, mely a pénzügyekért felelt. Ez utóbbi részleg fél tonna kokain-hidrokloridot vásárolt sok millió birodalmi márka értékben. Lehet, hogy devizára akartak szert tenni a nagy finomságú anyag exportjával? Esetleg meg akartak kenni fontos külföldi kapcsolatokat, melyekre még a háború legeldurvultabb időszakában is szükség volt?
1943-ban a hadsereg egészségügyi főfelügyelője egy határozott hangvételű levelet írt az illegális kábítószerügyletek megakadályozása céljából. Kikérte magának, hogy a kábítószert nem kizárólag „az előírt adagolásban és kizárólag egészségügyi célokra” használják fel, hanem másra is.{334} Az elhárítás, az Abwehr vezetőjét, Canaris tengernagyot azonban nem izgatta ez a figyelmeztetés. 1944 áprilisában újabb szállítmány érkezett: két kilogramm kokain-hidroklorid, másfél kilogramm morfin-hidroklorid és 20 dekagramm heroin, ezúttal az Észak-Afrikában tevékenykedő Wimmer SS különleges egység részére, mely a Szaharában hajtott végre szabotázsakciókat a szövetségesek csapatai ellen – és eközben nyilván intenzív kábítószer-kereskedelmet is folytatott. A titkosszolgálat, kívánsága szerint, az eredeti gyári csomagolásban kapta meg a szállítmányokat: a Merck cég márkajelzésével ellátott kokaint, a kiváló minőségű, világszerte kedvelt darmstadti terméket.{335} Azt, hogy ezeknek a szállítmányoknak pontosan mi lett a sorsa, a mai napig homály fedi. Egy Birodalom, egy Díler.