5.
– Jöjjenek! – mondta a kormánybiztos.
Felmentünk a rádiós fülkéjébe.
– Itt van! – mondta De Surenne rövid vizsgálódás után. A fülke falán, lent a sarokban, kis rés látszott, mintha egérlyuk lenne. Csak egy padlósrófot kellett kivenni, hogy ez a nyílás szabad legyen… A szomszédos fülke Higginsé volt, itt egy hangerősítőt állított fel. A résen egy vezetékkel összekötötte a hangerősítőt a rádió hangszórójával. Azután hívta a szédülő Lamétert, akinek a konyakjába ópiumot is tett, azzal a hírrel, hogy az expedíció jelentkezett a rádión. A tiszt a saját fülkéjéből beszélt, és a rádió hangszórója a szomszéd fülkében Higgins zsebkendőjével lefojtott hangját adta. De Laméter azt hitte, hogy Mander százados beszél.
Ezután Surenne szobájába mentünk.
– Erre nem gondolhattam – mondta Laméter.
– Azért magát, Laméter, hiba terheli – felelte a kormánybiztos. – Másnap ismételtetni kellett volna a jeladást Manderrel.
Senki Alfonz szólt közbe váratlanul.
– Excellenciás uram, minden tisztességes embert megtéveszthet néhány gazember.
– Tévedni emberi dolog – jegyeztem meg én is igen bölcsen.
A kormánybiztos nevetett:
– Maguk hűséges emberei a kapitánynak. Ez külön érdeme. Mert maguk felérnek egy kis hadsereggel. De a mulasztást nem tehetik meg nem történtté. Most pihenjenek. Laméter Higgins fülkéjét foglalja el.
Egyedül maradtunk.
– Ez mit jelent? – kérdezte Senki Alfonz.
– A becsületemet visszakapom… De a rangomat nem – mondta szomorúan Laméter. – Őexcellenciája a legfőbb katonai szakértő, és véleménye alapján a köteles gondosság elmulasztása lesz az oka mindannak, ami történt. Őexcellenciája sajnos kitűnő katona, még sohasem tévedett, és így szigorú a más ember tévedésével szemben… De a becsületem visszakaptam, fiúk… Köszönöm…
És megölelt mindannyiunkat, de az arca nagyon szomorú volt.
– Szerintem – jegyezte meg Hopkins, amikor Laméter kiment – vissza kellene adni a rangját.
– Az a baj – mondta Alfonz –, hogy ez a kormánybiztos még nem tévedett.
Erről hosszan tanácskoztunk.