Hetedik fejezet
Az életben az apróságok mennek az ember idegeire.
A nagy problémákat könnyű megoldani. A nagy problémáknál a tét is nagy. A nehéz diót a kicsik jelentik. Például: ma este borotválkozzam-e meg, a Begyes Szőkeséggel való randevúmra, vagy ráérek holnap reggel, az Alumínium Részvénytársasággal való fontos tárgyalásra? Uramisten, az ilyenekbe bele lehet őrülni.
A 87. körzet nagy problémája a vízi hulla volt. Vízi hulla ritkán akad.
A kisebb problémát a 87. körzet számára a szélhámos jelentette.
Arthur Brown detektívet a szélhámos kergette valósággal őrületbe. Brown nem szerette, ha becsapják, és azt sem szerette, ha másokat csapnak be. Az, vagy pontosabban: azok, akik Brown szép városának becsületes polgárait becsapták, sehogy sem hagyták nyugton. Elvették az álmát. Elvették az étvágyát. Még a nemi életét is tönkretették. Brown besavanyodott, és rosszkedvű lett, türelmetlenebb, mint valaha, minduntalan fölfortyant, nem volt könnyű dolgozni vele.
Munkatársai – nyájas és rendkívül tapintatos detektívek lévén – minden tőlük telhetőt elkövettek, hogy munkaidejét még jobban megkeserítsék. Egy pillanat sem múlt el anélkül, hogy a 87. körzet egyik vagy másik hekusa ne tett volna valami szellemes megjegyzést a nehézségekre, amelyekkel Brown a szélhámossal kapcsolatban találkozott.
– Még mindig nem csípte el, Artie? – kérdezték tőle minduntalan.
– Ide figyeljen! Tegnap valami pasas kicsalta a nagymamámtól a műfogsorát – mondták. – Mit gondol, Brown, nem a maga pasasa volt?
Brown a sablonos ugratásokat irigylésre méltóan udvariatlanul, az önuralom bámulatos hiányával és figyelemre méltóan dühösen fogadta. Válasza rendszerint rövid volt és velős, mindössze két szóból állt, s ezek közül az egyik nem tűr nyomdafestéket. Brownnak nem volt ideje viccelődni. Neki most csak a nyilvántartás számára volt ideje.
Mert abban a nyilvántartásban kellett lennie valahol annak az embernek, akit keresett.
Bert Kling viszont másvalaminek az olvasásával volt elfoglalva.
Bert Kling a nyomozócsoport helyiségében levő hirdetőtábla előtt állt. Megint esett, az eső végigfolyt az ablaktáblákon, amelyek mögül a barátságtalan világosság iringáló, sikamlós, csepegő árnyékokat vetett a padlóra a lábánál, mintha maga a szoba is lassan szét akart volna folyni.
A hirdetőtáblára ki volt függesztve a szabadságolási rend.
Kling azt tanulmányozta. S vele együtt tanulmányozta még két detektív. Az egyik detektív Meyer Meyer volt. A másik Roger Havilland.
– Magát mikorra írták ki, öcskös? – kérdezte Havilland.
– Június tizedikére – felelte Kling.
– Június tizedikére? Ejha! Olyankor a legjobb szabadságra menni, igaz? – kacsintott Meyerre Havilland.
– A legjobb hát – mondta kedvetlenül Kling. Őszintén szólva, nem is számított kedvezőbb időpontra. Ő volt a legújabb tagja a csoportnak, közrendőrből nevezték ki detektívnek, így aztán nemigen remélhette, hogy felveheti a versenyt a rangidős detektívekkel. De azért mégiscsak csalódást érzett. Június tizedike! A fenébe is! Akkor még nincs is nyár!
– Én szívesen venném ki a szabadságom június elején – folytatta Havilland. – A legremekebb időpont a szabadságra. Sőt, mindig április végét kérem. Szeretem, ha jó hűvös van. Eszembe se jutna, hogy a fullasztó júliusi meg augusztusi hónapokban hagyjam itt ezt a gyönyörű helyiséget. Imádom a hőséget. Maga nem, Meyer?
Meyer kék szeme felcsillant. Egy jó mókában mindig szívesen benne volt, még akkor is, ha a mókát olyan valaki kezdeményezte, mint Havilland, akit Meyer nem nagyon kedvelt.
– A hőség mesés dolog – mondta Meyer. – Tavaly különösen csodálatos volt. Sose felejtem el a tavalyi nyarat. Elszabadult egy rendőrgyilkos, és harminckét fok volt a meleg. Örökre emlékezetes nyár marad.
– Gondolja csak el, öcskös – mondta Havilland. – Hátha az idei nyár is ilyen meleg lesz. Ott ülhet az ablak mellett, és élvezheti a parkból áramló, kellemes szellőt. És visszagondolhat rá, milyen remek volt vakációzni a június elejei hűvösben.
– Hagyjon békén, Havilland – mondta Kling, azzal megfordult, és ott akarta hagyni a hirdetőtáblát; de Havilland a karjára tette húsos kezét. Havilland ujjaiban erő volt. Tagbaszakadt, angyalarcú detektív volt, s most kihívó mosoly ült az arcán. Kling nem szerette Havillandet. Már akkor sem szerette, amikor ő még csak közrendőr volt, s csak hallomásból tudta, hogyan hallgatja ki Havilland a gyanúsítottakat. Amióta detektívgyakornok lett, alkalma volt látni is, hogyan dolgozik Havilland, és iránta érzett ellenszenve csak növekedett, valahányszor Havilland sonkaszerű mancsaival dolgozta meg a tehetetlen foglyokat. Havilland ugyanis valóságos bika volt. Úgy bömbölt, mint egy bika, és közben fújtatni is alighanem úgy fújtatott, mint egy bika. Az igazság az, hogy valamikor ő is szelíd detektív volt.
Egyszer azonban véget akart vetni egy utcai verekedésnek, mire a verekedő felek összefogtak ellene, elvették a szolgálati revolverét, és egy ólomcsővel eltörték a karját. A nyílt törést a kórházban még egyszer el kellett törni, és úgy helyre tenni. A törés keservesen és lassan gyógyult. Azóta gondolkozott Havilland úgy, hogy „előbb ütni, csak aztán kérdezni”.
A kartörés Kling szemében nem jelentett Havilland számára se igazolást, se mentséget. Még csak megértést sem. Viszont, ennek következtében talán jobban belelátott egy emberbe, aki alapjában véve gazember volt. Kling, persze, nem volt pszichiáter, ő csak azt tudta, hogy nem szereti azt a pimasz mosolyt Havilland arcán, és nem szereti Havilland kezét a karján.
– Hova szándékozik szabadságra menni, öcskös? – kérdezte Havilland. – Ugye nem hagyja kárba veszni azt a jó, hűvös júniust? Ne felejtse el, 21-én már kezdődik a nyár. Szóval, hova szándékozik menni?
– Még nem döntöttünk – felelte Kling.
– Döntöttünk? Hát nem egyedül megy?
– A menyasszonyommal megyek – mondta szűkszavúan Kling.
– A szeretőjével, mi? – kérdezte Havilland. Rákacsintott Meyerre, mintegy meghitt szövetségbe vonva őt ezzel, csakhogy Meyernek ehhez a szövetséghez csatlakozni már nem volt semmi kedve.
– Igen – felelte Kling. – A szeretőmmel.
– Hát akárhová megy vele – mondta Havilland, és ezúttal Klingre kacsintott –, csak át ne vigye az állam határán.
– Miért ne? – kérdezte Kling, aki a burkolt célzást egy pillanatra nem értette meg, de mire Havilland kinyitotta a száját, hogy válaszoljon, már meg is bánta a kérdést.
– Hát a Mann Act miatt, öcskös! – felelte Havilland. – Óvatosnak kell ám lenni azokkal az államhatárokkal!
Kling Havillandre meredt, aztán megkérdezte:
– Mit szólna hozzá, ha szájon vágnám, Havilland?
– Jesszusom! – bömbölte Havilland. – Meg kell pukkadni ezen a kölykön. A kefélésben nincs semmi restellni való, öcskös, csak át ne lépje az állam határait!
– Hagyja abba, Rog – mondta Meyer.
– Mi az? – kérdezte Havilland. – Csak irigylem a fiút. Júniusban megy szabadságra, és egy édes kis kunyhó várja, ahol…
– Hagyja abba! – mondta Meyer, ezúttal már hangosabban. Mert észrevette, hogy Kling szeme dühösen megvillan, s azt is észrevette, hogy Kling jobbja önkéntelenül ökölbe szorul. Havilland nehezebb és ravaszabb volt Klingnél, és nem arról híres, hogy verekedés közben kifogástalan a taktikája.
Meyer nem akart vért látni a helyiség padlóján. Kling vérét semmi esetre sem.
– Úgy látszik, senkinek sincs humorérzéke ebben a kuplerájban – mondta zsémbesen Havilland. – Márpedig humorérzék nélkül itt senki se maradhat meg sokáig.
– Menjen, és segítsen inkább Brownnak megkeresni a szélhámosát – mondta Meyer.
– Brownnak sincs humorérzéke – felelte Havilland, de azért nagy léptekkel elment.
– Ezt a szar alakot! – mondta Kling. – Egy szép napon úgyis…
– Hát – szólt közbe Meyer, s megcsillant a szeme –, bizonyos értelemben igaza van. A Mann Act komoly dolog. Nagyon komoly.
Kling ránézett. Meyer majdnem ugyanazokat a szavakat használta, mint Havilland, csak valahogy másképpen.
– Tudom, hogy komoly dolog – felelte. – Vigyázni fogok, Meyer.
– A jelszó: óvatosság – mondta mosolyogva Meyer.
– Az igazság az – mondta Kling –, hogy ez a nyavalyás június tizedikei időpont mindent tönkretehet. Claire ugyanis egyetemre jár. És lehet, hogy éppen akkor lesz a vizsgái kellős közepén, vagy valami.
– Régóta számítanak erre a vakációra? – kérdezte Meyer.
– Igen – felelte Kling, s közben a június tizediki időponton járt az esze. Remélte, hogy nem fog ütközni Claire vizsgarendjével, és azon tűnődött, hogy mit csinál, ha mégis ütközik.
Meyer megértően bólintott.
– Különleges alkalom? – kérdezte. – Mármint az, hogy együtt mennek vakációra?
Kling a gondolataiba merülve, szinte gépiesen válaszolt, el is felejtette, hogy egyik kollégájával beszél.
– Igen – felelte. – Szerelmesek vagyunk egymásba.
– Magával az a baj – magyarázta Havilland Brownnak –, hogy valósággal szerelmes a munkájába.
– Jóformán minden órámat, amit ébren töltök, ebben a helyiségben töltöm – felelte Brown. – Fenemód szomorú lenne, ha nem szeretném, amit csinálok.
– Egyáltalán nem lenne szomorú – mondta Havilland. – Én például nem szeretek rendőr lenni.
– Akkor miért nem hagyja itt a rendőrség kötelékét? – tette fel a kérdést kereken Brown.
– Mert nagy szükségük van rám – mondta Havilland.
– Ne mondja!
– Szükségük bizony. Ez a csoport egy hét alatt szétesne, ha én nem lennék itt, hogy kézben tartsam.
– Tartsa csak egy kicsit ezt a kezében – mondta Brown.
– És buján tenyészne a bűn – folytatta zavartalanul Havilland. – Elözönlenék a várost a bűnözök.
– Aha! Roger Havilland, a Nép Oltalmazója – mondta Brown.
– Pontosan – jelentette ki büszkén Havilland.
– Na, fogja már, Oltalmazónk – mondta Brown –, és vessen rá egy pillantást.
– Mire?
– Erre a Nyilvántartó Lapra. Mit lát rajta?
– Mit kellene látnom? – kérdezte Havilland.
– Egy szélhámost – felelte Brown. Azzal a kezébe nyomta Havillandnek a lapot. Az meg a nyomozással töltött évek során belerögződött, felületes érdeklődéssel tanulmányozta az elülső oldalát.
– Nekem ez nem sokat mond – jegyezte meg Havilland.
– Nézze csak meg a másik oldalát is – ajánlotta Brown.
Havilland megfordította a lapot, és olvasni kezdte.
– Lehet, hogy ezt keresi – mondta Havilland.
– Engem a fickóban az érdekel, hogy mindenféle szélhámosságban járatos – mondta Brown. – Ha szélhámossal van dolgunk, az rendszerint csak egyfajta trükkel operál, ha az már bevált neki. Ez a fickó meg változtatja a módszereit. Mint az a nyavalyás, amelyik a 87-es körzetben garázdálkodik. Valószínűleg nagyon ügyesen csinálja, mert már nem gyerek, és még csak egyszer bukott le. – Brown még egyszer megnézte a Nyilvántartó Lapot. – Ki a fene állította ki ezt vajon? Rajta kellene lennie, hogy hol ítélték el és miért?
– Mit számít az? – kérdezte fölényesen Havilland.
– Szeretem tudni, kivel van dolgom – felelte Brown.
– Miért ?
– Mert máris indulok a Hotel Carterbe, hogy elcsípjem.