A tengeralattjáró-támadás talánya
Három és fél óráig tartó rendkívül türelmes cserkészés után az amerikai Nautilus tengeralattjáró június 4-én kora délután három torpedót lőtt ki egy mozdulatlan égő japán anyahajóra. Bill Brockman fregattkapitány, a Nautilus parancsnoka biztos volt benne, hogy a torpedók találtak: az anyahajón a tűz, amelyről úgy látszott, hogy sikerül megfékezni, hirtelen újból fellángolt. A tengeralattjáró parancsnoki tornyában mind az öt tisztnek alkalma volt látni a támadás következményeit.
A rendelkezésre álló ismertető anyagok alapján az anyahajót a Soryuval azonosították, és a flottánál mindig azt tartották, hogy a kegyelemdöfés megadásával az anyahajót végül is a Nautilus küldte a tengerfenékre. Ámde a japán források többsége azt állítja, hogy a Kaga volt az egyetlen anyahajó, amelyet tengeralattjáró megtámadott, és a torpedó, amely eltalálta, befulladt. Kiderül, hogy ezek a források hitelt érdemlőek:
-
Az anyahajó helyzete a Kagára sokkal jobban illik, mint a Soryura. A Nautilus harcjelentése szerint a megtámadott cél a 30 fok 13 perc északi szélességen és a 179 fok 17 perc nyugati hosszúságon volt. Nagumo harcjelentése szerint a Kaga a 30 fok 20 perc északi szélességen és a 179 fok 17 perc nyugati hosszúságon, a Soryu pedig a 30 fok 42 perc északi szélességen és a 178 fok 37 perc nyugati hosszúságon süllyedt el.
-
A Nautilus dél felől közeledett, a Kaga pedig a három roncs anyahajó közül a legdélebbre süllyedt el. Neki kellett lennie az elsőnek, amellyel a Nautilus találkozott. Viszont a Soryu észak felé a legmesszebbre süllyedt el.
-
A Nautilus harcjelentése szerint délután 1.59 és 2.05 között lőtte ki torpedóit. Nagumo hadműveleti térképe szerint a Kagát délután 2.10-kor egy tengeralattjáró támadta meg. Egyetlen japán jelentés sem említi, hogy bármelyik másik anyahajót támadás érte volna; ugyanígy egyetlen amerikai jelentés sem említ más tengeralattjárót, amely támadást hajtott végre.
-
A Kaga életben maradottai emlékeznek egy tengeralattjáró-támadásra, a Soryuról viszont senki sem emlékszik rá. Hivatkoznak másodtisztjére, Ohara fregattkapitányra, akit közvetlenül a háború után az Egyesült Államok stratégiai bombázó légiereje kihallgatott, és azt mondta, hogy volt ilyen, azóta azonban fenntartja azt az állítását, hogy nem így volt.
-
Egyetlenegy másik japánra hivatkoznak, aki azt mondta, hogy a Soryut megtámadta egy tengeralattjáró. Az illető Komura ellentengernagy, a Chikuma kísérő cirkáló kapitánya. Az Egyesült Államok stratégiai bombázó légierejének egy másik kihallgatásán visszaemlékezett a torpedótámadásra, azt mondta, hogy ő megtámadta a tengeralattjárót, és átküldött egy csónakot, hogy segítsen a Soryun. Egy újabb interjúban azonban tagadta, hogy valaha látta volna azt, hogy a Soryut támadás érte – csupán arra emlékezett, hogy mialatt az anyahajónak segíteni próbált, tengeralattjáró-riadó volt. Sőt, mi több, Nagumo rádiónaplója szerint Komura délelőtt 11.12-kor küldte át a csónakot – a zuhanóbombázók támadása után –, és addigra, mire a Nautilus megtámadta célját, messze, északon már csatlakozott a Hiryuhoz.
6. A Nautilus az általa megtámadott anyahajó jobb oldalára három torpedót lőtt ki. Kunisada korvettkapitány, a Kaga kárelhárító tisztje szerint a támadó tengeralattjáró szintén három torpedót lőtt ki a menetirány szerinti jobb oldalra. ó mindhármat látta. Az első a hajó orra előtt haladt el, a második közvetlenül a hajó fara mögött, a harmadik eltalálta a hajó közepét, de nem robbant.
Semmi sem bizonyos, de mindezek alapján úgy látszik, hogy a Nautilus összetévesztette a Kagát a Soryuval. A két hajó eléggé hasonlított egymásra, és bizonyára csak rövid alkalom nyílt a tanulmányozásra. Tévedni könnyű – érdekes megemlíteni, hogy a Nautilus a hajó mellett álló két rombolót cirkálónak vélte. Ami pedig a „találatokat” illeti, feltételezhető, hogy azokról a belső robbanásokról van szó, amelyek a délután folyamán időnként megrázták a Kagát, amíg végül alkonyatkor elsüllyedt. Mellesleg a háborúnak abban a korai időszakában a bedöglött lövedékek korántsem számítottak újdonságnak a támadó amerikai tengeralattjárók számára.
Mindez semmivel sem kisebbíti a Nautilus dicsőségét vagy legénységének nagyszerű munkáját. Továbbra is ő marad az egyetlen amerikai tengeralattjáró, amely Midwaynél csapást mért az ellenségre.
Tartalom
4. FEJEZET
„Sok repülőgép, útban Midway felé”
5. FEJEZET
„Héják a 12 angyalnál”
8. FEJEZET
„Ne hagyjátok elmenekülni ezt az anyahajót”
11. FEJEZET
Az uralkodó arcképe
12. FEJEZET
Győztesek és vesztesek
A zuhanóbombázó-támadás talánya
1. Dick Best és a 6. bombázószázad 1. szakasza az AKAGIT támadta.
2. Wade McClusky és az ENTERPRISE többi gépe a KAGÁT támadta.
181