Ontdek de mysteries
Wat is een betere manier om de mysteries uit de provincie Noord-Brabant te ontdekken, dan met een kort vraag-en-antwoordspel! Beantwoord hiervoor de volgende vragen. Kijk op pagina 135-137 voor het juiste antwoord.
1. Wie vroeger in Putten ’s avonds of ’s nachts over straat liep, kon voorwerpen zich op mysterieuze wijze zien verplaatsen. Klopt dit?
2. Tussen 1658 en 1701 heeft er in Oischot een lamp gebrand op lichaamsvetten van Margaretha van de Engelen, vicaresse van het karmelietessenklooster in Oirschot. Is dit waar?
3. In Meijel wonen opmerkelijk veel lange mensen. Het was namelijk een vluchtplaats voor lange mannen die moesten vluchten voor ronselaars van de koning. Waar of niet waar?
4. Wat staat hier:
5. Homerus’ bekende verhaal over het Paard van Troje, uit de Odyssee, speelt zich eigenlijk af in Breda. Klopt dit?
6. De spotnaam die inwoners van Tilburg van oudsher kregen is ‘kruikenzeikers’. Tijdens carnaval noemen de Tilburgers zichzelf ook nog zo. Dit is omdat de inwoners hun urine in kruiken spaarden voor de wolindustrie. Een mooi verhaal, maar is het waar?
7. Het Spanjaardsgat, een waterpoort die ligt tussen de Granaattoren en de Duiventoren van het Kasteel van Breda, dankt zijn naam aan een gevecht waarbij admiraal Sebastiaan de Lange het leven verloor. Op 22 mei 1572 probeerde hij met een boot het kasteel binnen te dringen. Dadelijk werd hij door Spanjaarden omsingeld en aangevallen. Toen hij geen uitweg meer zag, stak hij de brand in het kruit en blies hij zichzelf op. Waar of niet waar?
8. Welk verhaal, dat de ronde doet over de betekenis van de naam ‘Eindhoven’, is niet afkomstig uit de volksoverlevering, en dus door de auteur bedacht:
a) Op de plek van het oude Eindhoven stond de laatste hoeve (‘eindhoeve’) van de lokale handelsroute.
b) Op de plek van het oude Eindhoven was vroeger maar één oven, die iedereen deelde (eenoven).
9. Kabouters hebben echt bestaan. Waar of niet waar?
10. Dat het mooie landschap van Noord-Brabant ook wreed kan zijn, hoeft de oude bevolking van de provincie niet verteld te worden. Dit feit heeft ertoe bijgedragen dat in de Tweede Wereldoorlog veel Duitsers sneuvelden. Klopt dit?