20.
– Ez a délután borzasztó unalmasnak ígérkezik az elmúlt napokhoz viszonyítva. Hát hogy mégis eltöltsük valamivel az időt, azt javaslom, nézzük át együtt az eddig összegyűlt anyagokat, jegyzőkönyveket, feljegyzéseket, mifenét, hátha eszünkbe jut mégis valami – javasolta a főnök.
De nem merült el rögtön az aktákba, hanem hosszan nézett maga elé a semmibe. És ekkor kiderült, hogy mégsem olyan csalhatatlan jel az orrvakarás. Mert egy idő után megint megszólalt.
– Csak azt tudnám, hogy miért Lamère jelentette telefonon a történteket.
Kissé értelmetlenül bámulhattam rá, mert magyarázkodni kezdett.
– Nem gondolja, okos fiú, hogy az lett volna a természetes, ha Tatu úr jelenti az esetet, és hívja a rendőrséget? Utóvégre Lamère csak rövid ideje tartózkodott Monte-Carlóban, legalábbis ahhoz képest, hogy a MOMAKI-ék már szinte bennszülötteknek, a cég pedig helyi cégnek számít. Meg aztán az áldozat, Vivianne Rivière is hozzájuk tartozott, nem az UNICINÉ-hez. Hát akkor miért Lamère?
– Talán éppen azért – kockáztattam meg.
– A MOMAKI-sokat túl közelről érintette, ami történt, érthető, ha egy kicsit belekábultak…
– Emberileg érthető – mormogta a főfelügyelő. – De kriminalisztikailag…? Ha szigorúan vesszük, szinte szabályellenes.
– Se tudósoknak, se filmeseknek nem kötelező a bűnügyi eljárási szabályzat ismerete – kockáztattam meg, és úgy látszik, a főnök belenyugodott, hogy ez bizony sajnálatos, de így van, mert csak bólintott, és újra belemerült az aktákba. Jómagam szintén. Aztán hirtelen felkapta a fejét.
– És mondja csak, okos fiú, a bűnügyi rendőrség tagjainak se kötelező?
– Mi? – bámultam rá értetlenül.
– A bűnügyi eljárási szabályzat ismerete!
– Már hogyne lenne kötelező?…
– Akkor maga miért nem ismeri? – támadt nekem dühösen. – Ha meg ismeri, és mégsem alkalmazza, az csak annál rosszabb magára nézve!
Elhűltem, mert ha már azt se tette hozzá, hogy okos fiú, akkor ugyancsak baromi baklövést követhettem el. De sokat töprengeni nem volt időm, mert a főnök mind jobban belelovalta magát a dühbe, hevesen folytatta:
– Mert hogy én a nyomozás hevében meg az első izgalomban meg a váratlan benyomások hatása alatt elfeledkeztem róla, azt meg lehet érteni, magának mindenesetre meg kell értenie, hiszen a MOMAKI-val szemben is oly nagy emberi megértésről tett bizonyságot. Hát ennyit én is elvárhatok magától, nem? De maga hogy feledkezhetett meg róla? Miért nem figyelmeztetett? Miért nem emlékeztetett? Miért nem…
Esküszöm, eszembe se jutott olyasmi, hogy ez az ember megbolondult! Annál sokkal jobban tisztelem, és sokkal mélységesebben becsülöm Daix főfelügyelő urat. De hogy halvány sejtelmem sem volt róla, mit akar tőlem, annyi szent.
– Mit bámul olyan értetlenül? Hát nem maga írta le ide a jegyzőkönyvbe Lamère szavait? Hadd frissítsem f el az emlékezetét, szó szerint felolvasom. Azt mondja Lamère: “Egyetlen pillanatra sem merült fel semmi kétség egyikünkben sem a személyazonosságot illetően. De közelebb senkit sem engedtem hozzá, sem Francit, sem Prunier-t, akik azonnal odarohantak, de még Pierre-t sem.” No, mit szól hozzá?
– De hiszen Rivière kisasszony személyazonosságát a párizsi rendőrség is megerősítette… – hebegtem.
– Ki beszél a lány személyazonosságáról? Elsőnek Pierre, Delong és a rendező, az a Prunier látták meg a lány holttestét! És ezek közül mi csak Chatelet-t hallgattuk ki, aztán fecsegtünk ezzel, azzal, holott az eljárási szabályzat szerint lehetőleg elsősorban a szemtanúkat kell kihallgatni! És erre maga nem figyelmeztetett engem!
Szóhoz sem tudtam jutni a méltatlankodástól, hogy ezt a mulasztást ilyen szemérmetlenül az én nyakamba akarja varrni, de nem is volt szükség arra, hogy megszólaljak. Mert alig lélegzetvételnyi szünet után, egészen halkan azt mormogta maga elé:
– Pedig, ha nem mulasztom el, ha beszélek akkor vele, François Delong talán ma is él…
Rögtön értettem, mire gondol. Arra, hogy ha Delong elmondhatta volna azt, amit tud, nem némították volna el örökre, hogy soha többé el ne tudja már mondani. Hátborzongató gondolat volt. De ki tudja, hátha igaz?
A főfelügyelő hosszan eltöprengett, nyilván azokon a következtetéseken, amelyek ebből a feltevésből adódhattak. Nem mertem, nem is akartam megzavarni. Végül is nagyot sóhajtott, és azt mondta:
– Hát ezen már, sajnos, nem segíthetünk. Nézzük inkább tovább.
Daix főfelügyelő újra az aktákba merült. Már-már azt hittem, rövidesen pihenni térünk, mert már az utolsó oldalakat lapozgatta, amikor megint csak felemelte a fejét.
– Azt mondja meg nekem, miért nézett a lézerágyú az égnek?
– Hát mert valami luftballonokat lődöztek vele, ha jól értettem…
– Persze. A gyilkosság előtt. Értem alatta, az első gyilkosság előtt. De azután nem lődözött vele senki. És utoljára a kertbeli Mars-kráterre, tehát lefelé lőttek vele, Vivianne Rivière-t nem a fellegek közt érte a halálos sugár! Valaki a gyilkosság után visszaállította eredeti állásába, nyilván azért, hogy senkinek ne tűnjön fel, merre irányult előbb a csöve!
Lehet, hogy túl makacs természetem van, de bennem azonnal felmerült az első és legsajátabb elméletem a gyilkosságról. Úgy éreztem, ez az észrevétel minden eddiginél inkább alátámasztja igazamat. De vigyáztam, nehogy a diadalmaskodás megérezzék a hanghordozásomon, amikor azt feleltem:
– Nem gondolja, főfelügyelő úr, hogy erre csak egy magyarázat lehet? Mégpedig az, hogy a gyilkos lézersugarat mégiscsak az a Delong lőtte ki. Hiszen ő tudta legjobban, hogy a sugárágyú természetes, illetve hát megszokott állása az, hogy az égnek mered! Sőt, ha szabad hozzátennem, az is elképzelhető, hogy izgalmában tudatosan nem is gondolt erre, de megszokásból, reflexszerűen állította vissza eredeti állásába! Ha más babrált volna vele, a történtek után kisebb gondja is nagyobb lett volna annál, semmint hogy a visszaállítással bíbelődjön!
Már-már azt hittem, hogy teljes a győzelem, hogy sikerült meggyőznöm a főfelügyelőt a magam igazáról. Joggal hittem, mert nagyon elgondolkozva és nagyon hosszan nézte az asztal sarkát, feje búbját se simogatta, mint akinek közlendője van, orrát se vakargatta, mint akinek elhallgatni valója van. Egyszerűen és leplezetlenül töprengett, mint aki valami új felismerésre bukkant, márpedig mi más lehetett volna az, mint az én megállapításom? De aztán megrázta a fejét, mint a kutya, amikor a vizet rázza ki a füléből, és azt mondta:
– Furcsa figura maga, és méghozzá nem is buta. Sőt, logikus is, kimondottan következetes. Mint a szamár. Amelyik megy, csak megy előre, és soha meg nem botlik, mert mindig a lába elé néz. De csak a lába elé, ha érti, mit akarok mondani. Pedig oldalt is nő virág és kóró, és nekünk azt is látnunk kell.
– Most nem tudom, mi van. Az elején úgy éreztem, hogy dicsér, főfelügyelő úr. A végén meg leszamaraz.
– Az is az elején volt még, csak hagyjon végigbeszélni. Mert játsszuk csak végig képzeletben ezt a maga feltevését, de úgy, hogy a többi tényt is figyelembe vesszük, a maga ösvényétől oldalt eső tényeket is. Jó?
Nagy lélegzetet vett, mintha választ, beleegyezést vagy tiltakozást várt volna, de kitől? Tőlem ugyan nem jutott neki egyik sem. Hát rákezdte magától.
– Mesélem, ahogy maga szerint történt. A lány hajnalban elindult szokott kerti sétájára, ugye? Bocsásson meg, hogy eltekintek ez alkalommal a maga egy ízben megcsillogtatott remek stílusától, és nem beszélek sem a szerelmes éjszaka utáni álmatag mosolyról, ami az ajkán játszadozott, sem a féltékenység mardosó karmairól, amelyek a csillagász szívét marcangolták. Ugye, ilyesmiket mondott, ha jól emlékszem…
– Azért ennyire igazán nem…
– Elnézést, annyi mindent kell szó szerint az eszemben tartanom, a maga gyönyörű képzavarait nem tudom pontosan idézni. No jó, hagyjuk az ugratást, tudja, hogy csak azért engedem meg magamnak, mert alapjában véve szeretem magát, okos fiú. Térjünk vissza a tényekre. A lány elindult a kertbe, szokott hajnali sétájára. Belong úgy érzi, nem bírja már a helyzetet, véget kell vetnie szerelmi kínjainak akárhogy is. Most én azt sem firtatom, hogy előre elhatározta-e a dolgot, vagy pedig csak véletlenül volt-e akkor a toronyplatón, amikor a lány elindult szokott hajnali sétájára. Mindenesetre ez történt: elkeseredésében megragadta a lézerágyút, áramot kapcsolt rá – megengedem, amilyen gyakorlata volt, mehetett ez nála szinte mechanikusan is – megcélozta a lányt, és megnyomta a gombot. A pillanat tört része csak, és a lány már holtan hevert. Hogy minden, a maga eszmefuttatását zavaró körülményt kiküszöböljek, még azt is hajlandó vagyok feltételezni, hogy a lány séta közben felkapaszkodott ott hátul a kráterre, kíváncsi volt, mondjuk, arra, hogy hol is játszódik majd vőlegénye nagy záró jelenete. Mert ha nem így történt, akkor valakinek oda kell még cipelnie, a holttestet, és ez elég feltűnést keltő dolog, nem is szólva arról, hogy külön indokolást kíván, miért kellett odacipelnie a lányt, miért nem volt jó neki a hulla ott, ahol összerogyott. Elég előzékeny vagyok, okos fiú?
– Előzékeny? Mindaz, amit elmond, nagyon is valószínű.
– Köszönöm. Nos, a lézersugár ott a kráterben leterítette a lányt, a csillagász szerelmi bosszút állt, megszokott mozdulatokkal kikapcsolta az áramot, talán közben nagyon is megrémült saját tettétől, de azért ugyanolyan megszokott mozdulatokkal ráhúzta a lézerágyúra a védőhuzatot, a csövet pedig visszaállította megszokott, égnek meredő állásába, így történt, okos fiú?
– Igen – erősködtem, bár már kissé bizonytalanul, mert éreztem, hogy valamit tartogat. – Igen, azt hiszem, így történt, vagy legalábbis így valahogy történhetett.
– Jó. Csakhogy még valami történt, és ez már a maga karója, amit nem hajlandó meglátni, pedig ott van az orra előtt, sőt, tud is róla, aktában áll. Mielőtt a lézerágyúra ráhúzta volna a védőburkot, gondosan letörölhette a csövét is, a beállító tárcsákat is, az áramkapcsolókat is – értse meg jól! –, még a fali konnektor kapcsolóját is, no meg persze azt a gombot is, amelyik, mint a ravasz a revolvert, elsüti a lézerágyút! Mert ugyebár, mindezeken a helyeken a mi alapos Calvinunk egyetlen ujjlenyomatot sem talált! Pedig az egész szoba és annak minden berendezése csak úgy hemzseg Belong ujjlenyomataitól! És a lézerágyún az ő ujjlenyomatai sokkal kevésbé lettek volna feltűnőek vagy gyanúsak, mint azok hiánya! Hát miért csinált volna magának ennyi felesleges munkát az a gyilkos csillagász?
– Hát – hebegtem, mert erre tényleg nem gondoltam, és ebben tényleg igaza volt, megint fölém került azzal az átkozott következetességével –, hát én nem tudhatom azért egészen pontosan, hogy mit miért csinál egy szerelmi féltésből gyilkoló fiatal csillagász! Ezt igazán nem várhatja tőlem! De talán sok krimit olvasott, és ebben a végletes helyzetben eszébe jutott, hogy a nyomozásnál milyen fontosak az ujjlenyomatok, és egy kicsit pánikban cselekedett…
– Pánikban cselekedett, aztán két vagy három óra múlva nyugodtan lesétált a filmfelvételt nézni, amikor pedig Pierre barátjának tragikus pillanata bekövetkezett, ő rohant fel elsőnek a díszlet-Marsra…. Nem, lássa be végre, hogy ez a verzió nem tartható, ez abszurdum! Ugyanolyan abszurdum, mint feltételezni azt, hogy a meggyilkolt Vivie két nap múlva beállított Belong szobájába Avale revolverével, amit jó előre beszerzett az idegösszeroppanásban fekvő matematikustól…
Hirtelen elhallgatott. Rám nézett, egyenesen a szemembe, mintha hipnotizálni akart volna. És amikor megszólalt, hangja tompán csengett, szavai tagoltak voltak, de parancsolóak, mint az igazi hipnotizőröké:
– Vivie az idegösszeroppanásban szenvedő Avale revolverével… De ki mondta, hogy azt a revolvert Avale Vivie-nek adta?… Avale mondta, senki más, csak Avale… Más nem is tudott a revolver létezéséről… És Vivie sem tett róla említést, még a szerelmesének sem!
Mondom, ezen a délutánon, már semmi említésre méltó nem történt, csak Daix főfelügyelővel kettesben bent maradtunk az irodában, és az aktákat lapozgattuk át. Ami elhangzott közöttünk, annak nincs nyoma jegyzőkönyvekben, hivatalos iratokban, a nyomozók beszélgetését nem szokták ügyiratban megörökíteni.