3.
Presque őrmester a házi telefonon azonnal jelentést tett a bejelentésről Charles Daix főfelügyelőnek. Éppen bent voltam nála, így hát nekem adta ki a parancsot.
– Rèves fogalmazó, azonnal riadóztassa a csoportot!
Leszóltam a garázsba, hogy a riadóautó legyen készenlétben, bedugtam a fejem Calvan, a daktiloszkópusunk és Pontin nyomozó szobájának ajtaján, és szóltam nekik, hogy szedelőzködjünk. Pontin megkérdezte ugyan:
– Mi van, Jules? Megint felkötötte valaki magát?
De merthogy én sem tudtam semmit, nem is válaszoltam. Mindenesetre két perc se telhetett bele, és már mind a négyen beugrottunk az autóba, amely pontosan 10 óra 35 perckor indult nagy szirénázással, és 11 óra 25 perckor fékezett a MOMAKI épületének kapuja előtt. Útközben mindössze annyi történt, hogy – mert hétfő volt – megjegyeztem:
– Ez a hét is jól kezdődik! – De Daix főfelügyelő válaszra sem méltatott, így hát mi, beosztottak is befogtuk a szánkat.
A villaszerű, tornyos, sárgára festett épület a várostól északra, már a dombok között áll, elöl vasrácsos kerítés zárja el az eléggé jó karban levő, kiránduló célokat szolgáló autóúttól. A kerítésen vaskapu, autó bebocsátására is alkalmas. Mintegy tízméternyire a kerítés mögött szabadon áll a villa, előtte csak gondozatlan pázsit. Mögötte viszont vagy húsz méterrel, a villánál is nagyobb, festetlen, szemmel láthatóan ideiglenesre tákolt fahodály állja el a kilátást a kert belsejébe.
A nyitott kapu előtt vászonnadrágban, kockás, felgyűrt ujjú ingben és mezítlábra húzott mokasszinben, középkorú, simán hátrafésült, de már ritkuló barna hajú férfi már messziről izgatottan integet az autónknak. A kapu előtt megállunk, de még jóformán ki se kászálódunk, már halljuk a hangját:
– Csakhogy megjöttek már! Paul Lamère vagyok, én telefonáltam, de azt hiszem, azóta már meg is őszültem. Ugye, a rendőrségtől?
– Charles Daix főfelügyelő vagyok – nyújtott kezet a főnök, és mindjárt eleget is tett a kötelező udvariasságnak, bemutatva bennünket is: – A munkatársaim, Pontin nyomozó, Jules Rèves fogalmazó és Calvin. Nos hát, miről lenne szó, Monsieur Lamère?
Az egy kézmozdulattal befelé tessékel, de nem a villába, hanem mellette, a házat megkerülve, a fahodály felé irányít bennünket, s közben árad belőle a szó.
– Valóban iszonyú, főfelügyelő úr. Mindjárt látni fogják, remélem, ugyanúgy, ahogy én láttam. Szóltam az, embereknek, hogy semmihez se nyúljanak, és mindenki maradjon ott, remélem, így is lesz, de hát lehet már vagy egy órája. És tudja, hogy van ez, mindenki rettentően odavan.
– Elmondaná röviden, miről van szó?
– Persze, persze. Hiszen a telefonban már elmondtam, azt hittem, tudja, főfelügyelő úr. Felvétel közben Vivianne Rivière-t holtan találtuk a Mars-kráterben. Ez lett volna az utolsó jelenet.
– Vivianne… jól mondom? Vivianne Rivière halála? Ezzel fejeződött be a film?
– Jaj, dehogyis! – igazította helyre a félreértést Lamère úr. – Vivie nem is szerepelt a filmben. A MOMAKI titkárnője volt, de persze, ha már így kéznél volt, a stáb is felhasználta mindenféle technikai munkára, script-girlnek meg ilyesminek, szóval segíteni Jeannette-nek, de a filmben nem volt szerepe.
– Hát akkor mit keresett a kráterben? – vonta fel csodálkozva szemöldökét a főfelügyelő. Lamère úr azonban csak felhúzta a vállát.
– Bár tudnám! Parancsoljanak, erre tessék, átmegyünk a raktáron.
Ezzel kinyitotta a fahodály kapuját, és mi beléptünk. Valóban raktár volt, nem zsúfolt, de eléggé tele rendetlenül elszórt lécekkel, deszkákkal, festékesvödrökkel, munkapadokkal, filmes kellékekkel, de annyi rend mindenesetre volt a nagy összevisszaságban, hogy a hodályon keresztül vezető utat szabadon hagyták. Aztán a túloldalon, egy másik ajtón kivezetett, és akkor megpillantottuk a favázakra felépített Mars-tájat, rajta valami űrkabinszerű, fémesre festett tákolmányt, alighanem szintén javarészt fa és papírmasé, a tetejéhez alig látható, erős nylonzsineg kapcsolódott, amely a felette ágaskodó daruhoz kötötte. A Mars-táj előtt a filmfelvételek szokott eszközei: gördülőkocsik, kamerák, összehajtható kerti székek és reflektorok, mindenütt reflektorok, kihunyt szemekkel. A Mars-tájon egy lélek se, de a “földi kellékek”, a kerti székek, gördülőkocsik, miegyéb között, kilenc vagy tíz ember, és persze, ahogy kilépünk a hodályból, valamennyien felénk fordulnak. Lamère úr egy pillanatra megáll, és gyámoltalanul kérdi a főfelügyelőt:
– Most mit tegyek? Mutassam be a jelenlevőket a főfelügyelő úrnak, vagy előbb meg kívánja tekinteni a… szóval Vivie-t?
– Menjünk először a helyszínre – döntött gondolkodás nélkül a főnök. – Maga, Rèves és Calvin is, jöjjenek velünk, Pontin, maga maradjon itt, nehogy valaki eltávozzék.
– Beszélhetnek egymással az emberek, főfelügyelő úr? – kérdezte Pontin, mire a főfelügyelő csak legyintett.
– Ha van még valami közlendőjük egymásnak, amit az eltelt óra alatt nem mondtak volna el, már ne is akadályozza őket, Pontin. Mehetünk, Monsieur Lamère.
Egy odatámasztott falétra néhány fokán léptünk fel a “Marsra”. Az egészet valami nagyon finom, könnyű, pirosas színű púderféleség lepte be, telis-tele összevissza lábnyomokkal. Világosan látszott, hogy egész sereg ember járt itt, az “űrkabinig” és azon túl is, egészen a “kráterperemig”, és onnan vissza. Calvin persze fotózott, mint az őrült, de nem hiszem, hogy sok értelme lett volna. Hiszen a lábnyomokból legfeljebb azt lehetett volna megállapítani, akadt-e a jelenlévők között egy is, aki nem taposta itt ezt a fura port, miután felfedezték a holttestet. De hát Calvinnak az a dolga, hogy mindent pontosan rögzítsen a fotómasinájával, és Calvin lelkiismeretes fiú.
Közben odaértünk a kráter pereméhez, és Lamère úr hangja egy árnyalattal. halkabbá lett, ahogy elmesélte a történteket:
– Itt állt meg Pierre, pontosan ezen a helyen, itt, a kráter szélén. A szerepe szerint is itt kellett megállnia, aztán megfordulni… de hát ez, azt hiszem, most mellékes. Szóval itt állt meg, és kapta le a fejéről az űrsisakot, mert meglátta…
– Köszönöm, én is látom – szólt közbe szárazon a főfelügyelő.
A kráter nem is volt igazi kráter, csak amerről mi jöttünk, látszott annak. A körvonulat másik, hátsó része hiányzott, nyilván nem is építették meg, mert a filmben nem volt rá szükség. Onnan, ahol álltunk, tehát a megépített kráterperem tetejétől, a Mars-talajt képező vitorlavászon már csupasz volt, kőpúder sem fedte. Csak egy kis, két-három négyzetméteres bemélyedés volt az egész, ahogy a félkráter kiképzése megkívánta, aztán szabadon lógott le a faállványzatról. De ebben a bemélyedésben egy test feküdt, félig háton, egy kissé bal oldalára fordulva úgy, hogy éppen szembe nézett velünk. Igen, a szó szoros értelmében szembe nézett, mert a szeme nyitva volt, a holtak tipikus fennakadt szeme. Calvin fényképezőgépe persze, mint a gépfegyver! Még így, holtan, a halál sápadtságával az arcán is látszott, hogy nagyon szép lehetett ez a lány vagy asszony. Én, aki eddig leginkább csak a Játékkaszinó kertjében magukat leöngyilkolók hulláihoz voltam szokva, valahogy úgy éreztem, hogy ez itt nem is igazi halott. Mert bizony a kaszinókertben nem az ilyenek szoktak öngyilkosok lenni, legfeljebb az ilyenek miatt. Már aki nem a zsetonok miatt, de persze az utóbbiak túlnyomó többségben vannak.
A hosszú hallgatást végül is Daix főfelügyelő törte meg.
– Ez tehát Vivianne Rivière… volt? Biztos benne, Monsieur Lamère?
– Persze hogy biztos vagyok – bólintott amaz megilletődötten. – Sajnos, tévedésre semmi remény.
– Megnézte közelebbről is? – firtatta tovább a főnök.
– Nem, főfelügyelő úr. Egyetlen pillanatra sem merült fel semmi kétség egyikünkben sem. Nem is engedtem közelebb hozzá sem Francit, sem Pruniert-t, akik azonnal iderohantak, de még Pierre-t sem. És, remélem, ehhez tartották magukat azalatt is, amíg önöknek telefonáltam, aztán amíg odakint vártam önöket.
– Még Pierre-t sem? – vonta fel a szemöldökét Daix főfelügyelő. – Mit akart azzal mondani, hogy még Pierre-t sem?
– Hát, Pierre fedezte fel, ő volt a Mars-utas. De hát nem is azért mondtam, főfelügyelő úr, mit tagadjam? Pierre-nek lehet ez a legszörnyűbb. Vivianne ugyanis… hogy is mondjam… szóval Vivianne és Pierre…
– Értem, Monsieur Lamère. És persze, a közöttük lezajlott összekoccanás után ez különösen drámai…
A filmes meglepetten, és talán egy kicsit elgondolkozóan nézett a főnökre. Aztán kibökte:
– Miféle összekoccanás után? Ilyesmiről nem tudok.
– Én sem – szegezte le Daix főfelügyelő nyugodtan. – Csak arra gondoltam, hogy a nők ilyesmi után szokták az öngyilkosságnak ilyen drámai, ha szabad magam így kifejeznem, ilyen látványos módját választani.
– Lehet, főfelügyelő úr. Erre nem gondoltam. Bár nem tudom, egyáltalán gondoltam-e valamire. Annyira megrázott, ami történt.
– Megértem, uram – bólintott kopaszodó fejével Daix főfelügyelő, majd Calvinhoz fordult. – Ha elkészült a felvételekkel, telefonáljon doktor Sallinnek, hogy küldje ki a kocsiját. Maga meg, Rèves, jöjjön velem, nézzük meg egy kissé közelebbről. Mit gondol, Monsieur Lamère, biztonságosan le lehet itt ereszkedni a kráter oldalán?
– Alig hinném, főfelügyelő úr. A ponyvát itt nem rögzítették, a forgatókönyv szerint ide nem lépett volna senki. Talán, ha megkerülnénk a díszletet, a túlsó oldalról inkább felkapaszkodhatunk.
– Jó, kíséreljük meg onnan – egyezett bele a főnök, és mindhárman visszafordultunk a kráter széléről. Bizonyára komikus látványt nyújthattunk, amint átbotorkáltunk a hepehupás mű-Marson. Lamère úr lábát a mokasszin felett már vastagon belepte az a sárgás-vöröses por, megült az a vászonnadrágján is. Nem festett különben a főfelügyelő sem, ő kacsázó lépteivel még jobban felkavarta maga körül a port. Biztos, hogy én sem festettem különben náluk. És ez annál is kellemetlenebb volt, mert a kép, ami odalent, a kulissza előterében fogadott, egészen más volt, mint amit itt hagytunk annak idején magunk mögött – ha szabad magam így kifejeznem – a Földön. A tompa döbbenet helyett nyüzsgés, a némán ácsorgó nyolc-tíz ember helyett legalább húsz, és a fele, mint az őrült, szaladgált jobbra-balra, felágaskodott, leguggolt, félkézzel csüngött valamin, vagy hasravágódott, és a kezükben kattant, kattant, kattant… Vagyis megérkezett a sajtó, és fotózott, amit csak lencsevégre kaphatott, díszletet és embert, alulról, felülről, szemben és profilból, szóval pontosan, ahogy szokta. Daix főfelügyelő, amennyire lehetett, elhárította őket, de mire megkerültük a kiterjedt Mars-színpadot, jó néhány filmkockára felkerült ő is, Lamère is, jómagam is.
– Ezek ugyancsak hamar megjöttek – állapította meg minden lelkesedés nélkül a filmes.
– Főfelügyelő úr értesítette őket?
– Ördögöt! Kell is őket értesíteni! Valahogy mindig megszagolják.
– Talán a riadóautó nyomán jutottak ide… – nyugodott bele a megváltoztathatatlanba Lamère. De ekkor már ott is álltunk a szabadon lecsüngő ponyva mellett, előbbi helyünk, a félkráter alatt. Innen csak sejteni lehetett, merre fekszik felettünk a holttest, látni nem.
– Ha óvatosan felkapaszkodunk az állványzatra, körülbelül egy magasságba kerülünk szegénnyel – jegyezte meg monsieur Lamère.
A főnök azonban aggályoskodott.
– Elbír hármunkat?
– Ha nem a ponyvába kapaszkodunk, hanem a faállványba, akkor még többet is – nyugtatta meg a filmes. – Igaz, hogy csak amolyan ideiglenes tákolmány, de azért erős. Hiszen úgy kellett megépíteni, hogy napokig kitartson, még ha közben vihar támad is.
– Akkor próbáljuk meg – egyezett bele a főfelügyelő. Azzal óvatosan felkapaszkodtunk az állványzatra. Most már szinte kéznyújtásnyira feküdt előttünk a holttest, félig háttal felénk, a vitorlavászon alkotta bugyorban. Abból a magasságból, ahonnan most néztük, tehát onnan, ahol feküdt, a környezet a következő volt: előttünk – és a holttest arca előtt – félkörben a Mars-kráter pereme, azon felül semmi, csak a kék égbolt. Tőlünk jobbra, tehát amerre a lába nyúlt, a perem már véget ért, és a terep meglehetősen nyílt volt egészen a fészerig, mindössze két faoszlop állt közben, rajtuk reflektorok. A fészer teteje felett idelátszottak a villa tetőcserepei meg a tornya. A másik oldalon, tehát tőlünk balra, a holttest fejének irányában a kilátást javarészt megint a kráterperem takarta, azon túl pedig – tehát a mi hátunk és a holttest háta mögött – teljesen nyílt, sík, csupán néhány díszbokorral beültetett terep, megint csak két reflektoros oszloppal. Ez a sík terep egészen a környező dombokig húzódott, épületnek, kerítésnek nyoma sem volt rajta. Miközben így alaposan szemügyre vettük a helyszínt, a főfelügyelő úr megkérdezte Lamère-t:
– Ugyanúgy fekszik most is, mint amikor először meglátták? Vagy lát talán valami eltérést?
– Amennyire meg tudom ítélni, ugyanúgy – mondta határozottan a másik. – Legalábbis, ha azt a pillanatot veszem, amikor én megláttam. Bár hát, én nem voltam az elsők között, akik meglátták.
– És kik voltak az elsők?
– A legelső, persze, Pierre volt, Pierre Chatelet. Amikor a felvétel során a szerepe szerint felkapaszkodott a kráter peremére. Akkor meglepetésében vagy ijedtében, lekapta a fejéről az űrsisakot, mire a barátja, Franci, mármint François Delong felrohant ide, és rögtön a nyomában természetesen a film rendezője is, Louis Prunier, bizonyára ismeri a nevét. Én és velem együtt még néhányan csak ezután siettünk oda megnézni, miért állt le a felvétel.
– Értem – mondta főfelügyelő. – És mindannyian arra mentek, a Marson át, a kráter felé? Erről az oldalról senki sem jött?
– Nem, nem hiszem. Én legalábbis nem láttam erre senkit. De hát ez nem is lett volna ésszerű, mindnyájan ott voltunk a kamerák körül, tehát a díszlet és a fészer között. Nem tudtuk, mi zavarta meg a felvételt, hát nem kerülgettük a terjedelmes díszletet.
– Logikus. És aztán? Aztán nyúlt hozzá valaki?
– Azt, persze, nem tudhatom, mert nem voltam egész idő alatt itt – szögezte le Lamère. – De mielőtt telefonálni mentem, szóltam, hogy ne nyúljanak semmihez. Azt egyébként, úgy hiszem, már említettem is főfelügyelő úrnak. De biztosan nem állíthatom. Kérdezze meg őket, elegen voltak itt.
– Erre is sor kerül majd – biztosította a főfelügyelő, majd hozzám fordult. – Rèves, szaladjon, hívja ide Calvint, csináljon innen is néhány felvételt, mielőtt Sallin doktor legényei ideérnek.
– Parancsára, főfelügyelő úr! – és elsiettem szólni Calvinnak, aki azonnal jött is, és vadul elkezdte csattogtatni a fényképezőgépet. Közben a főnök Lamère-nek magyarázkodott.
– Egyelőre, azt hiszem, nincs más kérdésem, Monsieur Lamère. Gondolom, sokkal többet most nem is igen tudna mondani. Mindenesetre köszönöm a készséges segítségét. A hullaszállítóknak pillanatokon belül meg kell érkezniük, mi itt megvárjuk őket, ha megengedi. De önnek bizonyára bőven akad intéznivalója ezzel a sok emberrel. Ha szabad tanácsot adnom, javasolja nekik azt, hogy most menjenek haza. De kérje meg őket a nevemben is, hogy a várost ne hagyják el, hiszen mindnyájukat ki kell majd hallgatnom.
– Értem, főfelügyelő úr. Megyek, és intézkedem – válaszolta Lamère, és eltávozott.
Daix főfelügyelő most felmászott egészen az állványzat legfelső deszkájára, és onnan vette szemügyre a holttestet – Calvin közben már innen is lefényképezte –, aztán ismét lejjebb jött. Másra nem is volt idő, megjöttek dr. Sallin hullaszállítói. Ketten felkapaszkodtak a laza ponyvára, amely a súlyuk alatt egy kissé lesüppedt, a holttest megbillent, a hátára fordult, keze, lába lágyan követte a test mozdulatát.
Leemelték a hordágyra, megragadták a négy fogórudat, de a főfelügyelő intett nekik, hogy várjanak. Most maga is fellépett a ponyvára, és percekig aprólékosan vizsgálgatta azt a helyet, ahol az előbb a tetem feküdt. Majd lejött, és ugyanilyen aprólékosan a holttest arcát vette szemügyre, aztán két ujjánál fogva felemelte egymás után mind a két csuklót. Amikor elengedte, a kar puhán hullott vissza a hordágyra. Végül intett, hogy vihetik, el is vitték. Nyomukban hármasban lassan ballagtunk vissza, keresztül a térségen, ahol már csak a filmfelvételt szolgáló rengeteg mindenféle volt, ember egy sem –hacsak Pontint nem számítjuk –, Lamère, úgy látszik, nagyon is lelkiismeretesen hajtotta végre Daix tanácsát. Ugyanazon az úton, amelyen jöttünk, kiballagtunk a kapu felé, a kocsinkhoz, de mielőtt beültünk volna, a főfelügyelő azt mondta:
– Maguk ketten velem jönnek. Pontin marad, és nyitva tartja a szemet.
– Parancsára – mondta Pontin. – És mire ügyeljek különösebben?
– Mit tudom én? – rántott a vállán a főfelügyelő, miközben felkászálódott a kocsiba. – De az még sohase ártott, ha valaki maradt, és nyitva tartotta a szemét.
A parancsnokságig szótlanul tettük meg az utat. Ha a főfelügyelő nem kezd beszélni, a beosztott is jobban teszi, ha fogja a száját, mert mást nem kaphat, mint hogy letorkolják. Csak amikor már felfelé mentünk a lépcsőn, adta ki a főnök a további utasításokat.
– Maga, Calvin, menjen pepecselni a laboratóriumába, és ha minden kép kész, jelentkezzék nálam. Maga pedig, Rèves, üljön neki, készítse el a jegyzőkönyvet. És ha elkészült, és még nem jutott valami okosabb az eszembe, akkor üljön megint autóba, látogasson ki a MOMAKI-ba, és próbálja meg összeállítani azoknak a névsorát, akik jelen voltak. És ha közben véletlenül még egyet-mást megtud róluk, azt is jegyezze fel. Végeztem.