17.
FELJEGYZÉS
Daix főfelügyelő úrnak a MOMAKI-villában, a toronyplatón és néhai François Delong csillagász szobájában megejtett helyszíni és daktiloszkópiai vizsgálatokról. A Feljegyzéshez csatolva a toronyplatón és François Delong szobájában felvett fényképek.
Toronyplató. Teljesen kerek alakú építmény, a MOMAKI-villa szerves része. Korábban nyilvánvalóan toronyszoba volt, amelynek tetejét lebontották, falait 2 m 20 cm magasságig meghagyták, nyilván azért, mert a körbefutó ablakok magassága ezt tette indokolttá. A plató átmérője 5 m 60 cm. Körben egyenlő távolságban elhelyezett kétszárnyas ablakainak száma 6. Amikor a helyszíni vizsgálatot végeztem, mind a hat ablak teljesen nyitva, amit a kedvező időjárás teljesen indokolt. A toronyplatón a következő berendezési tárgyak találhatók: egy db kis méretű áruházi íróasztal, két fiókkal, egy db hozzá tartozó támlás szék, mellette egy db fonott papírkosár. A plató közepétől kb. l méterre teleszkóplábakon álló, minden irányban csuklósan elmozdítható, csőszerű szerkezet, a lézerkészülék, ráillő, egyik végén nyitott, hengerszerű viaszosvászon védőborítóval takarva. A készülékből a teleszkóplábak mentén, majd a padlózaton, vastag kábel fut a fali konnektorhoz, a készüléken is, a konnektor mellett is biztonsági kapcsoló, mindkettő kikapcsolt állásban, vagyis úgy állítva, hogy se a kábelba, se a készülékbe áram nem juthat. A platón, közvetlenül az ajtó mellett, a falnál még egy szék, azonos típusú az íróasztal mellett állóval.
Az íróasztal lapja teljesen üres, hasonlóképpen teljesen üres a papírkosár is. Az íróasztal fiókjaiban kulcs, de a zárak nyitva, a fiókok szabadon kihúzhatók. Az íróasztalon és a fiókok külső oldalán igen sok ujjlenyomat található, a legtöbb François Delongé, néhány Pierre Chatelet-é. (Belong ujjlenyomatait a holttestről azonosítottam. Chatelet-ét a távollétében borotvakészülékéről és fésűjéről felvett ujjlenyomatokról.) A fiókban néhány csillagászati és matematikai szakkönyv és gondos rendben ívpapírok, részben üresek, részben számításokkal és geometriai vagy talán inkább csillagászati ábrákkal telerajzolva. Ugyancsak az egyik fiókban több, különböző színű golyóstoll, ceruza és körzőkészülék. Valamennyin található többé-kevésbé régi ujjlenyomat-sorozat, François Delongé.
A bejárati ajtó kilincsén ugyancsak többé-kevésbé régi ujjlenyomatok egész sora található, közte Delongé, Chatelet-é, Tatué (hasonló módon szereztem összehasonlító ujjlenyomatokat, mint Chatelet esetében) és Vivianne Rivière-é. Vannak régebbi, nagyrészt már elmosódott ujjlenyomatok is, amelyeket azonosítani nem tudtam, származhatnak éppen úgy a fent felsoroltaktól, mint más személyektől, ezek azonban feltétlenül jóval Vivianne Rivière halála előtti időkből származhatnak, mert az utóbbié még tisztán azonosítható.
A teleszkópállványon álló lézerkészülék viaszosvászon védőborítója durvább szövésű, semmint hogy rajta azonosítható ujjlenyomatokat rögzíteni lahetne. A védőborító eltávolítása után a lézerkészüléken – sem annak csövén, sem a beállítására szolgáló tárcsákon, sem a biztonsági kapcsolón, sem a készüléket működésbe, hozó indítógombon – egyetlen ujjlenyomat sem található. Úgyszintén nem található ujjlenyomat a konnektor melletti biztosítókapcsolón. Magán a konnektoron Delongnak több ujjlenyomata is található.
Mint a fényképfelvételen is látható, a lézerkészülék csöve meredeken, mintegy 75–80 fokos szögben az ég felé mutat.
François Delong szobája. A folyosóról, közvetlenül a toronyplató bejárata mellett van az ajtaja. A folyosó néhány méterrel folytatódik az ajtó mellett. A toronyplatón és ezen a manzárd jellegű szobán kívül erről a folyosóról más ajtó nem nyílik. A folyosót végig piros futószőnyeg borítja, a két ajtó között egy kis asztalka áll, üresen, csipkés takaróval fedve.
A szoba téglalap alakú, alapterülete 3,30-szor 4 méter. Északra egyetlen kétszárnyú ablaka van, ugyanolyan, mint a toronyplató ablakai, de mindkét szárnya csukva. Még egy ajtó vezet a bejárattól nézve bal oldali falon egy kis mosdófülkébe, amelyben mosdó, zuhanyozó, tükör és egy toalettasztalka áll, rajta a szokott borotválkozó és tiszálkodási eszközökkel. A szoba berendezése: a bal oldali fal mellett keskeny, ágyneműfiókos rekamié, ágynemű nincs rajta, nappali takaró sincs. A jobb oldali fal mellett kis híján az egész falat beborító könyvszekrény, tele javarészt tudományos, csillagászati és matematikai szakkönyvekkel, néhány szépirodalmi művel és sci-fivel. Az ablak mellett redőnyös kis szekrény, a redőny nyitva, a szekrény polcain üres és a toronyplató íróasztalában találtakhoz hasonlóan teleírt-telerajzolt íves papírlapok, egy dobozkában ugyanolyan írószerek, de a körző mellett egy logarléc is. A szoba közepén kis méretű ovális asztal, körülötte négy szék. Közülük kettőnek ülőkéje az asztal alá tolva, mint amit nem használtak, a harmadik – e kettő között – úgy áll, mint amin nemrég ültek, a negyedik – tehát az utóbbival szemközt – felborulva a padlón, mellette François Belong teteme. A bútorok elhelyezését a mellékelt fényképek rögzítik.
François Belong teteme jobb oldalára fordulva fekszik a szék mellett. Jobb keze félig a test alá szorult, bal keze vállból hátrafelé csüng, a kézfej a padlón nyugszik, tenyerével felfelé. Felfelé néző, tehát bal halántékán, és közvetlenül mellette egy-egy golyó bemeneti nyílás, nagyon kevés alvadt vérrel körülvéve, tisztán kivehetően. Bal keze mellett, közvetlenül a nyitott tenyérnél, de azt nem érintve, a Browning gyártmányú revolver. A tetem és a revolver helyzetét ugyancsak a fényképfelvétel rögzíti.
A szoba használati tárgyain – az asztalon, a könyvespolcokon, a redőnyös szekrénykén és a székek támláján – bőségesen találhatók ujjlenyomatok. Túlnyomó többségükben Belongtól származnak, de köztük mindenfelé Tatu, Chatelet, Avale és Vivianne Rivière ujjairól származók is. A jelek szerint a MOMAKI-társaság minden tagja, bejáratos volt ebbe a szobába. Más ujjlenyomatot sehol sem találtam.
A tetem mellett fekvő revolveren egyetlen ujjlenyomat sincs.
A tetem eltávolítása után, amelyet Sallin doktor helyszíni vizsgálata után végeztek, megállapítottam, hogy azon a helyen, ahol a tetem feküdt, a padlóba revolvergolyó nem fúródott, de a parketten, természetesen, vérfoltok találhatók. Abból a feltevésből kiindulva, hogy a lövések azon a széken ülve érték az áldozatot, amely mellett a tetem feküdt, megvizsgáltam a feltehető lövésiránnyal szembeni könyvespolcrészt, és az egyik könyvbe fúródva meg is találtam egy revolvergolyót, amelynek kalibere, amint a mérések igazolják, megegyezik a revolverével. A golyón vér-, agyvelő-, bőr- és hajszálnyomokat találtam. A golyót és a könyvet a feljegyzéshez mellékelem. Tovább kutattam a könyvespolcnál, majd a szoba többi részében is a másik golyó után, de annak nyomára nem sikerült rábukkannom.
Az esetleges további helyszíni vizsgálatok érdekében a szobát kulcsra zártam, és az ajtót szabályszerűen lepecsételtem.
Georges Calvin
rendőrségi szakértő