11.
Daix főfelügyelő néhány, az üggyel semmiféle kapcsolatban nem levő hivatali ügyet intézett el, majd benyitott hozzám, hogy megyünk-e ebédelni? Igent mondtam, hiszen magam is alaposan megéheztem már, és mint rendesen, lementünk a szomszéd utcában levő étkezőbe, amelynek bejárata felett a Gourmand Étterem feliratú tábla hivalkodott, holott valójában egyszerű kifőzés volt, és csak a magunkfajta, egyszerű és kis fizetésű emberek igényeinek felelt meg, de ennek aztán maradéktalanul. Helyet foglaltunk, és mindketten csigalevest és bifszteket kértünk, mivel ebédidő már jócskán elmúlt, mást hiába is kértünk volna. Amíg Gustave Mallarmé – az étkezde tulajdonosa, pincére és fizetőpincére egy személyben, a szakácsnő és konyhalány ugyancsak egy személyben Madame Mallarmé – ki nem hozta a levest, mindketten gondolatainkba mélyedtünk, vagy legalábbis egy szót sem szóltunk. A főfelügyelő tenyerére támasztotta állat, jobb kezével a kockás abrosz rojtjait tépdeste, de ezt aligha vehette észre, nem volt szokása más tulajdonát szándékosan rongálni. Én illemtudóan csendben ültem, és vártam, hogy először feljebbvalóm szólaljon meg, ha akar, de őszintén szólva, ennél is türelmetlenebbül vártam a csigalevest. Ami meg is érkezett Gustave tálcáján, két tányérban, gőzölögve, és ínycsiklandó illatot árasztva. Nekiláttunk, és csak miután mind a két tányér kiürült, szólalt meg Daix főfelügyelő.
– No, okos fiú, meddig jutott?
– Nem lenne szép tőlem, ha előbbre lennék, mint a főnököm.
– Akkor bizony nem jutott valami messzire. Aztán megsimogatta fejét, amit ő maga kissé kopaszodónak, mások majdnem tarnak láttak, és én nagyon figyelni kezdtem. Mert ha a főfelügyelő a fejét simogatta, akkor mindig beszédes hangulatban volt, és volt is mit mondania. Nem így, amikor egy kissé vastag orrát dörzsölgette, olyankor ugyanis volt ugyan mit mondania, de akik ismerték, tudták, hogy egy árva mukkot sem lehet kihúzni belőle. Most azonban a fejét simogatta, tehát várhatott az ember egyet s mást.
– Mert bizony én nem tudok valami sokat – hűtötte le mindjárt a várakozást. – De kérdéseim már vannak, és az is valami.
– Bizonyára… – böktem ki bizonytalanul, mert lehet, hogy ez csak gúnyolódás volt, és ilyenkor jobb nem beugrani. A beszélgetés itt megszakadt, mert Gustave hozta a két bifszteket, és egy ideig arra koncentráltunk. De az adag nem volt akkora, hogy ráment volna a délután, így hát, amint lecsúszott a pohár vörös bor és felparázslott a cigaretták vége, a főfelügyelő újra nekikezdett.
– Először is, foglaljuk össze, mi az, amit nem tudunk. Mindenekelőtt nem tudjuk azt, hogy mi történt ezzel a Vivie Rivière-rel.
– Azért valamit mégis tudunk – kockáztattam meg. – Azt, hogy meghalt.
– Igaza van, okos fiú, ez bölcs megállapítás volt. Tudjuk, hogy meghalt, de hogy hogyan, mitől, miért, arról sejtelmem sincs. Nem tudom, baleset áldozata lett-e, vagy gyilkosságé, nem tudom, miért esett áldozatul a balesetnek vagy gyilkosságnak, aminthogy egyelőre arról sincs sejtelmem, mi oltotta ki az életét. Mármint hogy mi a fene lehet az a tüzes tű, amiről Sallin doktor beszélt, miből lőtték ki, és miért éppen rá? Persze, most jut eszembe, hogy Lamère-nek nem tettem fel pontosan a kérdést, hiszen csak azt kérdeztem, Chatelet-nél ott a Marson volt-e valami fegyver a marslakók ellen? Mire ő azt mondta, hogy ilyesmire semmi szükség sem volt, hiszen maga is tudja, miért, mit untassam. De azt már elfelejtettem megkérdezni, hogy amíg az eredeti sci-fi filmre készültek, nem vettek-e tervbe ilyesvalami jelenetet, és nem készítettek-e hozzá megfelelő szerkentyűt? Aminek az új forgatókönyv szerint már nem lett volna szerepe, de azért valakinek a keze ügyébe kerülhetett.
– Már bocsásson meg, főnök – vetettem közbe –, ha terveztek is ilyesmit, az csak afféle színpadi kellék lehetett, nem igazi tüzes nyíl, pisztoly…
– Azt én is tudom, okos fiú, de ötletet adhatott a gyilkosnak, ha ugyan van ilyen. De hagyjuk ezt, túl nyakatekert. Innen nemcsak eljutni nem lehet sehová, de elindulni se. Közelítsük meg a dolgot más oldalról.
– Jó – egyeztem bele, ami számomra a legolcsóbb megoldás volt
– Először is: baleset Majdnem ugyanolyan kizárt, mint az öngyilkosság. Az emberek nem szoktak véletlenül beleszaladni repkedő tüzes tűkbe, ahhoz meg különös pech kell, hogy valaki éppen úgy szaladjon bele, hogy az a szivét üsse át. No, meg aztán, akkor is ki kellett lőnie valakinek valamiért, ha nem is ezzel a céllal. – A főfelügyelő az asztalra csapott. – Hagyjuk ezt is, hiszen ez még nyakatekertebb, mint az a sci-fi pisztoly!
– Akkor tegyük fel, hogy gyilkosság! – vetettem közbe, mert én még mindig abban reménykedtem, hogy végül is ez derül ki.
– Ha mindenáron akarja, okos fiú! – bólintott rá a főfelügyelő. (Meggyőződésem, hogy – ő is ebben reménykedett, csak nem merte bevallani.) – Azt hiszi, ebben az esetben többet tudunk?
– Legalábbis tovább gondolkozhatunk – böktem ki.
– Próbálja meg, hátha sikerül – biztatott a főfelügyelő, és én kaptam az alkalmon.
– Úgy vélem, ha gyilkosság történt, akkor se tudjuk azt, hogy ki követte el, mivel és hogyan. De elindulhatunk egy másik vonalon. A miért vonalán.
– Lesz még magából nyomozó! – állapította meg a főfelügyelő, és mondanom sem kell, hogy én egyszerre nagyon büszke és magabiztos lettem. – Induljon hát el a miért vonalán.
– Hát én úgy gondolom, hogy egy gyilkosságnak kétféle oka lehet: anyagi vagy érzelmi. Márpedig itt eddigi tudásunk szerint anyagi érdeke senkinek sem fűződött Rivière kisasszony halálához.
– Eddig a legokosabb három szava az volt, hogy eddigi tudásunk szerint. Ezt a továbbiakban se felejtse el.
– De főfelügyelő úr! Az áldozatnak se vagyona, se életbiztosítása! Rokona se, aki, még ha volna is valami örökölnivaló utána, igényt tarthatna rá. Az a fizikus még vőlegénye se volt hivatalosan, nemhogy férje. Az UNICINÉ-nek meg egyenesen anyagi kára van az esetből. Hát akkor hol keressek anyagi érdeket?
– Azt én se tudom. De azért keresni kell, legfeljebb nem talál az ember. A mi szakmánk már csak ilyen. De addig is, térjen át az érzelmiekre.
– Azok pedig , egészen világosak. Chatelet szerette, feleségül akarta venni, ő kiesik a játszmából. A többieket egyiket sem fűzte hozzá szorosabb érzelmi kapcsolat. Csak azt a csillagászt, a gyerekkori barátot, az ifjúkori szerelmest, aki idehozatta. A Delongra gondolok.
– Ha nem mond nevet, akkor is kitaláltam volna, hogy kire gondol. És hogy megkönnyítsem további okoskodását, hadd jegyezzem meg, én se tudok másra gondolni. De gondolni és gyanúba venni, ez két nagyon távoli dolog. Az utóbbihoz bizonyíték is kell.
– Persze…
– Folytassa csak. Hátha valami olyasmit is mond, okos fiú, ami nekem még nem jutott eszembe.
– Nincs folytatás – mondtam zavartan. – Az indíték világos: szerelmi csalódás, vagy ha úgy tetszik, szerelmi féltés. Ez pedig csak Delongra stimmel.
– Igazán? – nézett rám a főfelügyelő, és úgy tett, mintha csodálkozna. – Irigylem a biztonságát. Én ezt másról, sőt, másokról is feltételezhetőnek tartom.
– Nem értem… mire fel…?
– Honnan tudja maga, hogy Delong annyira szerelmes volt Rivière kisasszonyba? Őt magát még nem hallgattuk meg erre vonatkozóan, Vivianne kisasszony pedig soha többé nem fog nyilatkozni erről. Pierre Chatelet meg nemcsak kétli, egyenesen tagadja az ilyesminek a lehetőségét. Hátha valaki szándékosan terjesztette el ezt a pletykát, hogy Delongra terelje a gyanút?
– De hát kicsoda?
– Maga mindenáron gyilkosságot akar. Akkor pedig csak egyvalaki lehet, akinek ilyesmi kapóra jön: maga a gyilkos.
– Erre nem gondoltam…
– Pedig kellett volna. Tegyük fel, hogy Tatu beleszeretett Vivie-be, volt ideje rá, két év óta együtt dolgozik, majdhogynem együtt lakik vele. Nőtlen ember, 38 éves, tehát éppen abban a korban van, amikor a közeledő öregség előtt a férfiak leginkább megbolondulnak, ha egy szép, fiatal lány kerül az útjukba. És ő volt az első, aki a fülünkbe dugta a bolhát, hogy Delong szerelmes volt a lányba. Az érett férfi szenvedélyével beleesik a lányba, látja, hogy érzelmei viszonzatlanok, a lány menthetetlenül mást szeret… folytassam?
– Mondom, főfelügyelő úr, erre nem gondoltam…
– Nem gondolt maga másra sem. Mert itt van például Lamère.
– Ő nem élt két évig egy fedél alatt a lánnyál, meg aztán sokkal több szerelmi kaland lehetett a füle mögött, semhogy így becsavarodjon! Nem is szólva arról, hogy ha közvetve is, de ő maga közölte főfelügyelő úrral, hogy Marylin Mirage a szeretője, azzal pedig nehéz konkurrálni!
– Mindez éppen úgy szól mellette, mint ahogy ellene is szólhat, okos fiú. Lamère-nek, aki mégiscsak valaki a filmvilágban, valóban sok szerelmi kaland lehet a füle mögött, ahogy maga mondta, de milyenek? Valóban kalandok, hol egy statisztalánnyal, hol egy sztárral, de csupa kaland, többé-kevésbé könnyen megkapható és könnyen elhagyható teremtéssel, akiről tudja, hogy előtte is volt neki jó néhány, utána is lesz neki jó néhány. És akkor váratlanul, negyvenéves korában, találkozik egy fiatal, ártatlan leánnyal, akiben őszinte érzelmek lángolnak, akiről tudja, hogy semmiféle érdek nem fűzi hozzá, tehát ha mégiscsak mellette köt ki, azzal az igazi, a nagy, az életre szóló… nézze csak, egészen beleélem magam Lamère feltételezett érzelmeibe. De mondja meg, olyan lehetetlen ez ebben a helyzetben?
– Hát, lehetetlennek éppen nem lehetetlen, de…
– Mit de?
– Én, ha választanom lehetne, inkább a nagy sztárt…
– Mert maga huszonegynéhány éves, és először kerül egy ilyen nagy sztár közelébe. De el tudja képzelni, mennyire unhatja egy filmmenedzser az ilyen nagy sztárokat?
– Megadom magam. De akkor is háromra szűkült a gyanúsíthatók köre.
– Pontosabban: három személynél néztük meg, feltételezhető-e, lehetséges-e? És, íme, mind a háromnál kiderült: férfiak, tehát lehetséges, feltételezhető. Amihez hozzátehetem, hogy szerelmi indokról lévén szó, ez többé-kevésbé minden férfiról feltételezhető és lehetséges. Vegyük például a Malacot. Marylin férje, a felesége a szeme előtt csalogatja, és nyilván nem ezúttal először. A nagy nőből kiábrándul, és elébe kerül egy mezei virágszál. Akinek szemében talán még a nagy Ő is lehet, hiszen a plakátokon vastag betűkkel olvasható a neve, és az ilyesmi erősen hat a mezei virágokra. Színészember, hiú, egy ilyen hódítás legyezgetné, beleéli magát, de a lány fütyül rá, és ezzel éppen a legérzékenyebb pontját, a hiúságát sebzi meg…
– Kétségbe ejt, főfelügyelő úr! Hiszen így nem jutottunk előbbre egyetlen lépést sem! Ha minden férfi gyanúsítható, talán még az a díszletmester, az az André Niles is!
– Túl szűk a fantáziája, drága barátom. Maga valami ócska kriminalisztikai tankönyvből azt tanulta, hogy cherchez la femme, keresd a nőt. Merthogy a bűntényeket túlnyomó többségükben férfiak követik el, hát ez a szabály ment át közmondásba. És mert itt nő az áldozat, maga a szabályt megfordította, cherchez l’homme, keresd a férfit! Ami helyes is lenne, ha azt biztosan tudnánk, hogy szerelmi okokból követték el a gyilkosságot, mármint a feltételezett gyilkosságot. Csakhogy maga először sokkal pontosabban fogalmazott, azt mondta: érzelmi okokból. És vajon a szerelemnél kevésbé agresszív érzelem-e a féltékenység?
– De hiszen Delong esetében is rögtön erről beszéltem!
– Delong esetében igen. De ha nő volt féltékeny? És nem Chatelet-re, hanem Vivianne Rivière-re? Hogy mindjárt a legkézenfekvőbb variációt játsszam meg: ha Lamère vagy a Malac tényleg beleszeretett Vivianne-ba, és ezért Marylinben felébredt a sárga szemű ördög?
– De hiszen éppen az előbb mondta, hogy az ilyen sztár csak futó kalandnak számít, akinek előtte is, utána is…
– Az ám, hacsak közben Marylin nem lett igazán szerelmes Lamère-be. Minden oka megvolt rá, jó néhány sikeres szerepet köszönhet neki! És azt se hagyja figyelmen kívül, hogy egy ilyen dédelgetett filmcsillagnál a sértett hiúság még csak aláfüthet! Még akkor is, ha nem a szeretőjéről, hanem csak a férjéről van szó…
– Ugyanilyen joggal feltételezheti azt is, hogy a sztár beleszeretett új, fiatal és csinos partnerébe, Chatelet-be. Előfordult már ilyesmi. És hogy szabaddá tegye maga előtt az utat…
– Nagyszerű variáció! Meg aztán vegye figyelembe azt is, hogy ennyi okot és ennyi gyilkost találtunk pusztán úgy, hogy tényként fogadtuk el: Vivie szerelmes Chatelet-be. Most tegyük fel, hogy a lány kiábrándult első szerelméből, volt már ilyen.
– Szent isten – nyögtem fel keservesen. – Akkor meg Chatelet válik az első számú gyanúsítottá!
– No látja! Mégiscsak okos fiú maga. Akkor hát menjünk, és tartóztassuk le az egész társaságot, legyen MOMAKI-tag vagy UNICINÉ…
Már teljesen megzavarodtam, meg egy kicsit szégyelltem is magam. Elhatároztam, hogy ezentúl egy szót sem szólok, úgyis ellenem fordít mindent ez az öreg, ravasz és féltékeny kópé.
Közben, persze, megtelt az asztalon a hamutálca. A főfelügyelő felállt, fizettünk, Gustave szívélyesen az ajtóig kísért, mint régi kedves vendégeit. És már úton voltunk a hivatal felé, amikor Daix főfelügyelő újra megszólalt:
– Nézzük meg, nincs-e odabent valami újság. Lehet, hogy Calvin is visszajött már. Utóvégre nem mindegy az sem, hogy megtudjuk, talált-e valamit az áldozat öltözékén? Hogy mikor történt az, ami vele történt, amikor kifelé ment a kert végébe, vagy amikor már visszafelé tartott? Hogy ott érte-e a halál, ahol rátaláltunk, vagy talán csak azután vitték oda? És tudja, mit mondok magának? Ezt a beidézgetést befejezzük. Úgyis jó lesz még egyszer szétnézni odakint, meg aztán alighanem együtt találjuk ott a maga gyanúsítottjainak a színe-javát, kikérdezhetjük őket otthoni környezetben, szembesíthetjük is, ha kell. De majd csak holnap reggel. Maga addig keresse meg azt a Hugót meg a másikat, ellenőrizze André Niles vallomását. Én meg odabent töröm a fejem, ami akkor sem árt, ha nem jutok semmire. Rendben?
– Parancsára, főfelügyelő úr!
Mindenesetre én is bementem még, nehogy elmulasszak valami újságot. Volt. A főfelügyelő asztalán ott feküdt Calvin jelentése.