4.
FELJEGYZÉS
DAIX FŐFELÜGYELŐ ÚR
SZÁMÁRA
Az alábbiakban összeállítottam azoknak a személyeknek a névsorát, akik Vivianne Rivière holttestének felfedezése idején a villa, illetve annak kertje területén tartózkodtak. A neveket két csoportra osztottam, eredeti hovatartozásuk szerint, bár amint nyilvánvalóvá lett, az utóbbi hetek során a két csoport – a MOMAKI és az UNICINÉ – tagjainak tevékenysége sok ponton összeolvadt. Feltüntettem azokat az információkat is, amelyeket a beszélgetések során egyik-másik személyről megtudtam.
A MOMAKI-csoport tagjai:
1. Vivianne Rivière. Párizsi születésű, 21 esztendős, hajadon. A MOMAKI-nál afféle mindenes-titkárnői szerepet töltött be. Mindenki igen nagy szeretettel nyilatkozott róla, többen említették rendkívüli szépségét és korához képest széles körű műveltségét. A csoporthoz gyermekkori barátja – és többek szerint hódolója – François Delong (lásd lejjebb) révén került. A jelek szerint Rivière kisasszony nem csinált titkot belőle, hogy Pierre Chatelet fizikusba, a Micsoda rendes emberek! című, készülő film főszereplőjébe (lásd lejjebb) szerelmes, sőt némelyek arról is tudni vélnek – pontosabban: határozottan állítják –, hogy egy ideje annak szeretője volt.
2. Pierre Chatelet fizikus, a készülő film főszereplője, lyoni születésű, 28 esztendős, nőtlen. Vele személyesen nem volt módomban beszélni, a többiek mondták, hogy amikor Lamère (lásd lejjebb) mindenkit elküldött a területről, szó nélkül a szobájába ment, és bezárkózott. Amikor az ajtaján kopogtattam, meg sem kérdezve, hogy ki az, kiszólt: Menjen a pokolba! A hangja sírósnak hatott.
3. François Delong, csillagász, párizsi születésű, 26 esztendős, nőtlen. Erősen raccsol. Volt alkalmam beszélni vele, bár nem sokat, rendkívül összetört ember benyomását keltette, a könnyeivel küzdött, de amint mondotta, igyekezett erőt venni magán, hogy segítségen fényt deríteni ,,ehhe a szörnyűséghe”. Kérdésemre, hogy mióta ismerte Rivière kisasszonyt, maga közölte, hogy gyermekkora óta.
4. Jacques Tatu. Párizsi születésű, 38 éves, nőtlen. Elmondása szerint ő a MOMAKI gazdasági főnöke, sőt tulajdonképpen a megalapítója is. Ha nem is az ő ötlete volt, de ő hozta tető alá az együttműködést az UNICINÉ-vel – állítja –, habár a készülő film, a Micsoda rendes emberek! – állítja tovább – cselekményének és forgatókönyvének lényege is tőle származik.
5. André Avale, algériai származású francia. Algírban született, 36 éves, nős, de feleségétől különváltan él, egy gyermeke van, a feleségénél. Avale megfontolt szavú embernek tűnik fel, de nem szófukar. A MOMAKI-nál – éppúgy, mint a többiek – annak megalakulása óta dolgozik. Feladata, ahogy mondta, a feldolgozott problémák áttétele a matematika és a számítógépek nyelvére, majd a megkapott válaszok megfogalmazása a fizika és a csillagászat használatára. “Mert folyt itt komoly munka is – tette hozzá –, hiszen ez hívta fel ránk a filmesek figyelmét is. És, remélem, ha ennek a cirkusznak vége lesz, újra nekilátunk a mi dolgunknak.” Arra a kérdésemre, mit ért cirkusz alatt, kissé megdöbbenve válaszolta: “Ezt a filmezési komédiát. Csak nem feltételezi, hogy szegény Vivie tragédiájára értettem?”
AZ UNICINÉ-csoport tagjai:
1. Paul Lamère, filmproducer, főfelügyelő úr számára felesleges részletesebben leírnom, már ismeri. Talán még annyit: 40 éves, párizsi születésű, nős, de különváltan él, feleségét és annál élő tizenegy éves kisleányát ő tartja el.
2. Louis Prunier, filmrendező, háta mögött több sikeres filmmel. Dijonban született, 42 esztendős, nős. Erre az egy filmre szerződött az UNICINÉ-hez. Nagyon öntudatos személyiség, a tragédiával kapcsolatosan az illendő sajnálkozáson túl a leglényegesebb megjegyzése: “Azt hittem, ma végezhetünk a felvételekkel, de ezek szerint elhúzódik. Kíváncsi vagyok, miképpen tud ezért Paul kártalanítani.”
3. Jean Jaloux, valódi nevén Jean Porc, akit emiatt a szakmában csak Malacnak neveznek. Párizsi születésű, 30 esztendős, nős. Felesége Marylin Mirage filmszínésznő (lásd lejjebb). Ismert filmszínész, szívdöglesztő szerepekben. Készséggel beszél, pontosabban készséggel panaszkodik. “Disznóság az egész, elejétől végig – jelentette ki. – Leszerződtem Paulhoz erre a filmre azzal, hogy enyém a főszerep. Aztán felbukkant ez a dilettáns szépfiú, ez a Chatelet, és ő kapta meg a főszerepet. Igaz, így sem jártam rosszul, mert olyan szerepet kaptam, amilyenben még nem ismer a közönség: négy különböző figurát alakítok, és ez egy színész számára nagy lehetőség, meg is oldom, ne féljen. Letörlöm a vászonról azt a műkedvelőt!”
4. Marylin Mirage, polgári nevén Marie Glanz, a női sztár. Elzászi születésű, 29 éves, kendőzetlenül is kimondottan szép nő. Valóban sztár, legalább nyolc filmfőszerep van a háta mögött, ebből az utóbbi öt Lamère produkciójában készült. Ehhez képest cseppet sem felvágós, nem is hisztis, inkább egy kissé fásultnak vagy cinikusnak mondható. “Hiába, no – mondta –, ha egy szép, fiatal nő a kamerák közelébe kerül, az vagy kiugrik, vagy belehal. Pedig a kis Vivie-ről igazán nem gondoltam volna, hogy elkapta a celluloidmámor. Jól játszotta a közömböst. De hát a női lélek törvénye éppúgy megváltoztathatatlan, mint a reflektorfényé.”
5. Jeannette Troffet, 56 éves, párizsi születésű. Amolyan kivénült színésznő, a kis társulat mindenese, epizodista, Marylin Mirage öltöztetőnője, azt hiszem, akár a padlót is felsúrolja, ha ettől függ, hogy a film közelében maradhasson. Szívesen fecseg-locsog, de akármiről van szó, végül is mindig saját hajdani sikereinél köt ki. Lehet, hogy főfelügyelő úr emlékszik rájuk, én nem. Sok beszédéből, azt hiszem, mindössze néhány szó érdemel figyelmet, de az annál inkább. Azt mondta: “Tudtam én, hogy előbb-utóbb baj lesz, meggondolatlanság volt Marie-tól, hogy rávette Lamère-t, szerződtesse a férjét is. A leghülyébb és legbeképzeltebb férjről sem szabad feltételezni, hogy vak is.” Mikor megkértem, fejtse ki ezt bővebben, csak rám nevetett, és azt kérdezte: “Hát Monacóban a rendőrség még hisz a gólyamesében?”
6. Alex Dusaint operatőr. Párizsi születésű, 40 éves, nős. Évek óta dolgozik együtt Lamère-rel. Ahogy mondja, tulajdonképpen ő, Marylin Mirage, Jeannette Troffet és, persze, Lamère az egész UNICINÉ-stáb, a többiek csak alkalmilag, filmről filmre kapcsolódnak. Ami a tragédiát illeti, ez a véleménye: “Ez nem a mi ügyünk. Persze, baj és anyagi kár is, hogy elhúzza a munka befejezését, meg a kislányt is szívből sajnálom. De mi, filmesek csak olyan halottakat gyártunk, akik alig várják, hogy levegyük róluk a reflektorfényeket, és máris rágyújtanak.”
7. André Niles díszletmester. Battignolban született, 50 éves, nős, tipikus mesterember, vastag, őszülő bajusszal, kérges kezekkel. Vidéki színházakban és alkalmanként filmeknél dolgozik, ide csak erre a filmre szerződött. ”Nem volt nehéz munka – jegyzi meg –, a film java részét magában a villában forgattuk, csak a szobákat kellett egy kissé átrendezni. Két bonyolultabb díszlet volt, a kilövőpálya, amelynek pontosan stimmelnie kellett azokkal a filmkivágásokkal, amelyekből a rakétaindítást átvettük és ez az átkozott Mars, aminél Monsieur Chatelet ragaszkodott hozzá, hogy minden domborulat úgy legyen, mint a fényképfelvételein. De hát azért ezekkel sem volt nagy baj.” Amikor a tragédiáról kérdeztem, véleményem szerint fontos kijelentést tett: “Nem értem, mikor kerülhetett oda. A díszletet csak hajnalban szórtuk be a téglaporral. Igaz, azt a krátert nem, hiszen nem kellett látszania a filmen, de azért valamelyikünk biztosan észrevette volna, ha ott fekszik.”
Ezektől a személyektől eltekintve, az UNICINÉ csak alkalmi munkásokkal, díszletezőkkel, világosítókkal és bejáró takarítónőkkel dolgozott, valamennyien monte-carlói vagy legalábbis monacói lakosok, szükség esetén bármikor előkeríthetők.