TIZENKETTEDIK FEJEZET
Miss Marple-nak nem esett nehezére kiélvezni londoni tartózkodását. Most sok olyasmire is futotta idejéből, amire eddigi rövid fővárosi látogatásai alkalmával nem kerülhetett sor. Sajnálatos módon meg kell jegyeznünk, hogy Miss Marple nem használta ki a kulturális élet kínálta tág lehetőségeket. Egyetlen képtárba vagy múzeumba sem ment el. Eszébe sem jutott, hogy megtekintsen egy divatbemutatót. Viszont végigjárta a nagyáruház üveg- és porcelánosztályait, mindenhol megszemlélte az ágyneműosztályt, sőt néhány jónevű cég bútorszöveteit is. Mikor úgy gondolta, hogy már elég tekintélyes összeget költött háztartási beszerzésekre, pusztán kedvtelésből indult újabb kirándulásokra. Elment azokra a helyekre, üzletekbe, melyekre még fiatalabb napjaiból emlékezett; néha csak úgy kíváncsiságból, hogy megvannak-e még. Ilyesmire azelőtt soha nem ért rá, és most rettentően élvezte. A jóleső ebéd utáni szundikálások után felkerekedett, és lehetőleg elkerülve az ajtónálló figyelmét, akibe túlságosan is mélyen belerögződött a meggyőződés, hogy egy ilyen korú, törékeny hölgynek mindig taxival kell mennie, elsétált a buszmegállóhoz vagy a földalattihoz. Vásárolt egy kis autóbusztérképet és egy földalatti-térképet, és mindig gondosan megtervezte kirándulásait. Egy délután az Evelyn Gardenben vagy az Onslow Square-en volt látható, amint boldogan elmélázva sétálgat, és így dünnyög magában – Igen, ez volt Mr. Van Dylan háza. Persze egészen megváltozott. Úgy látszik, átépítették. Istenem, hiszen négy csengő van, a kapu mellett. Úgy látszik, négyen laknak benne.
Mindig milyen szép, régimódi tér volt.
Kicsit szégyenkezve bár, de ellátogatott Madame Tussaud panoptikumába is, hiszen ez volt gyermekkora egyik fő gyönyörűsége. A Westbourne Grove-on hiába kereste a Bradley céget. Helen néni mindig Bradleyékhez vitte fókaprém bundáját.
A kirakatok általában nem nagyon érdekelték Miss Marple-t, viszont nagy élvezettel vadászott kötésmintákra, újfajta pamutokra és más efféle izgalmas dolgokra. Richmondba is kiruccant, hogy megnézze azt a házat, amelyben valamikor Thomas bácsikája, a nyugállományú admirális lakott. A csinos utcácska még megvolt, de úgy látszik, ott is lakásokká alakították a házakat. Még sokkal fájdalmasabb látvány volt az a Lowndes Square-i ház, ahol egy távoli unokatestvére, Lady Merridew élt valamikor meglehetősen nagylábon. Irdatlan magas, modern felhőkarcoló nőtt ki a téren. Miss Marple szomorúan csóválta a fejét, és határozott, hangon így szólt magában „Biztosan szükség van rá a haladásra. De ha Ethel ezt tudná, forogna a sírjában.”
Egy egészen rendkívül enyhe, kellemes délutánon Miss Marple buszra szállt, és átment a Batersea-hídon. Kettős élvezetnek nézett elébe; néhány elérzékenyült pillantást kívánt vetni a Princes Terrace Mansionsra, ahol valamikor egy öreg nevelőnője lakott, aztán pedig sétálni akart a Battersea Parkban. Vállalkozásának első része sikertelenül végződött. Miss Ladbury otthona nyomtalanul eltűnt, és nagy tömeg beton és üveg villogott a helyén. Miss Marple betért a Batersea Parkba. Valamikor nagyokat tudott sétálni, most azonban kénytelen volt beismerni, hogy a lába már nem a régi. Fél mérföld után elfáradt. Úgy tervezte, hogy végigsétál a parkon, aztán a Chelsea-hídon átmegy a túlpartra, és megint keres magának egy alkalmas buszjáratot, de léptei egyre lassultak, és szerfölött megörült, mikor a tó partján egy kis kerti teázóra bukkant.
A borzongós őszi idő ellenére is felszolgáltak még teát. Ma nem volt sok vendég; mamák gyerekkocsikkal és néhány szerelmespár. Miss Marple teát és két süteményt vett tálcájára. Óvatosan egy asztalhoz vitte és leült. Éppen teára volt szüksége. Forró, erős, felfrissítő teára. Felélénkülve körülnézett, és ahogy szeme megakadt az egyik asztalon, Miss Marple kiegyenesedett ültében. Milyen különös véletlen, milyen különös! Először a Katonai Nagyáruházban, most pedig itt. Milyen szokatlan helyeket választ ez a két ember! De nem! Tévedett. Miss Marple táskájából elővette másik, erősebb szemüvegét. Igen, rosszul látta. Természetesen van köztük némi hasonlóság. A hosszú, sima, szőke haj; de ez mégsem Bess Sedgwick. Ez a nő évekkel fiatalabb nála. Hát persze! A lánya! Az a lány, aki Lady Selina Hazy ismerősével, Luscombe ezredessel jött a Bertramba. A férfi viszont ugyanaz, akivel Lady Sedgwick ebédelt a Katonai Nagyáruházban. Semmi kétség, ugyanaz a szemrevaló, keskeny karvalyarc, ugyanaz az erőszakos ragadozó tekintet és – igen, ugyanaz az erőteljes, vonzó férfiasság.
– Romlott! – mondta Miss Marple. – Romlott a velejéig! Kegyetlen! Lelkiismeretlen. Látni sem szeretem az ilyet. Előbb az anya, most meg a lánya.
Mit jelentsen ez?
Semmi jót nem jelenthet. Ebben bizonyos volt Miss Marple. Miss Marple különben is csak ritkán bízott az emberekben; jóformán mindenkiről a legrosszabbat feltételezte, és megesküdött rá, hogy tíz esetből kilencben neki lett igaza. Most is biztosra vette, hogy mindkét találkozó többé-kevésbé titkos. Megfigyelte, hogy hajolnak egymás felé az asztal fölött, amíg csaknem összeér az arcuk; és hogy milyen komolyan beszélnek. A lány arca Miss Marple levette szemüvegét, gondosan megtisztogatta a lencséket, aztán újra feltette. Igen, ez a leányzó szerelmes. Olyan halálosan szerelmes, amilyen csak egy fiatal lány lehet. De vajon a gyámjai miért hagyják, hogy egyedül mászkáljon Londonban, és titkos randevúkra járkáljon a Batersea Parkban? Egy ilyen jól nevelt, illedelmes kislány. Úgy látszik, kicsit túl gondos nevelést kapott! Most is bizonyosan azt hiszik, hogy valahol egészen máshol van. Kénytelen hazudozni.
Kifelé menet Miss Marple az ő asztaluk mellett ment el, és annyira lelassított, amennyire csak feltűnés nélkül tehette. Sajnos, olyan halkan beszélgettek, hogy nem hallotta, mit mondanak. A férfi beszélt, és a lány félig lelkesen, félig ijedten hallgatta. „Talán szökést tervelnek? – gondolta Miss Marple. – A lány még kiskorú.”
Miss Marple kisétált a park egyik sétányára nyíló kerítéskapun. Az út mentén autók álltak, és ő hamarosan megállt az egyik mellett. Nem sokat értett ugyan az autókhoz, de ilyen kocsit nem látott mindennap, és épp ezért alaposabban szemügyre vette. Az efféle autókra vonatkozó szerény ismeretei egy lelkes unokaöccsétől származtak. Versenyautó volt.
Valami külföldi gyártmány – már nem emlékezett, milyen. Sőt, mi több, ugyanezt a kocsit, vagy egy pontosan ugyanilyet épp tegnap látott egy mellékutcában, a Bertram közelében. Nemcsak méretei, szokatlan és erőteljes formája miatt figyelt fel rá; hanem mert rendszáma is régi emlékeket ébresztett benne. FAN 2266. Unokatestvére, Fanny Godfrey jutott róla eszébe. Szegény Fanny dadogott, és mindig azt mondta „Fogadok k-k-két haha-hatosba…”
Továbbment, és megnézte a kocsi rendszámát. Igen, jól emlékezett. FAN 2266. Ugyanaz a kocsi. Miss Marple, akinek a lába egyre jobban fájt, mélyen gondolataiba merülve érkezett meg a Chelsea-híd másik oldalára. Addigra már annyira kimerült, hogy határozott mozdulattal intett az első taxinak. Úgy érezte, valamit tennie kellene, és ez nyugtalanította. De mit? Mindez olyan zavaros. Szórakozottan egy újságosbódéra pillantott.
„Szenzációs fejlemények a vonatrablás ügyében” – olvasta. „Mit mond a mozdonyvezető”, olvasta a másik főcímet. „No de ilyet! úgy látszik, most már minden napra jut egy bankrablás, vonatrablás vagy egy kifosztott pénzszállító autó” – gondolta Miss Marple.
Úgy látszik, a bűnözés nem ismer határokat.