Gomina
Kedd reggel hozzáfogtak rendet rakni, Gomina, a tulaj és Nagy Jean. Tíz nap telt el az első baleset óta, és az autóroncsok egymás hegyén-hátán hevertek. Ha nem rendezik el őket, elfoglalják az egész területet, ami a telekből még visszamaradt, és mint ahogy a tulaj megfogalmazta: Ha nem csináljuk meg ma, akkor nem csináljuk meg soha, és nem marad más hátra, mint hogy becsukjam a barakkot.
Legelőször a Mercedeshez láttak hozzá. Kezdettől fogva ott állt a földhányás kellős közepén úgy trónolt ott, mintha élő tanúja lenne mindannak, ami történt. Furán érezte magát, amikor hozzá kellett nyúlnia ehhez a tragacshoz. Amikor arra került a sor, hogy nosza, mozdítsuk el, rádöbbent, hogy már fel sem tűnik neki, hisz mindig látja, amikor keresztülhalad az udvaron. Amint rátette a kezét, máris tudatára ébredt a változásnak, ami néhány nap alatt végbement. Mintha kihalóban lett volna minden szokás. Olyan volt ez, mint amikor a régi bőr hámlik, és nem lehet tudni, milyen lesz az új. Eszébe jutott, hogy már jó egy hete nem vette kezébe a harmonikáját. Arra gondolt, talán az idő miatt is van. Még mindig ugyanolyan hőség lankasztotta az erőt és tízszerezte a fáradtságot. De nem ez volt az egyetlen ok. E miatt a rohadt szivar miatt támadt az egész zűrzavar, aki két puskalövéssel a feje tetejére állította az országot. Bele is törődött, hogy amíg ezt a tályogot ki nem vágják, a helyzet csak rosszabbodni fog, s mialatt e csodát várják, az a teendője, hogy szorítsa össze a fogát, görbítse meg a hátgerincét, és folytassa a melót.
Amint végeztek a Mercedesszel, hozzáfogtak a többi tragacshoz. Átkozottul komisz meló volt. Megmozdítani, felemelni, elvinni máshová, újból letenni, és közben az embernek vigyáznia kell, hogy ki ne készítse a kezét! Ez állandó veszélyt jelentett, és Gomina látta jól reggel óta, hogy Nagy Jeannak nem fűlik a foga a munkához. A tulaj beavatkozhatott volna, ahogy szokta, de ő is furcsa pofát vágott. Igaz, sohasem volt nagyon beszédes, de máskor mégis odavetett néhány utasítást a maga stílusában, értette a módját, hogy az ember elevenére tapintson. Most viszont szuszogott, mint egy állat, nem szólt egy szót sem, és egy tekintetet sem vetett semerre. Egyre fokozódó feszültség lett úrrá rajta. Láthatóan csak Nagy Jean nem vetett számot a készülő viharral.
A konyhában tört ki az uzsonna idején, pont akkor, amikor leültek tetőtől talpig koszosan, és csurgott róluk a víz. A napi kacsa ott feküdt a következő vastag betűs címmel, amely akkora volt, mint egy ház: És ha az őrült harmadszor is lecsap? Alulra kisebb betűkkel az utasításokat írták, amiket követni kell, ha baleset történik.
Nagy Jean gúnyosan jegyezte meg:
– Ezek tényleg berezeltek, csak arra jók, hogy etessék a népet. Az ember azt hinné, azt akarják, hogy újra kezdődjék a dolog. Még szerencse, hogy foglalkoznak az üggyel.
Nem fordult személy szerint senkihez, de a tulaj mégis keményen válaszolt. Felocsúdott a zsibbadtságából, és nekitámadt.
– Agyalágyult – hurrogta le –, jobb lesz, ha vigyázol arra mit beszélsz és csinálsz… mindeddig nem volt semmi zűrünk, és nem kívánom, hogy most legyen egy olyan szarházi miatt, mint amilyen te vagy. Jó lesz, ha ezt a fejedbe vésed.
Nagy Jean elvörösödött. Megpróbált méltó választ adni, így vágott vissza:
– Jogom van azt tenni, amit akarok. Nagykorú vagyok, vagy nem?
De ennek nem volt súlya, és rögtön el is hallgatott, mert a tulaj már rátámadt. Nem ütött, ökle megállt Nagy Jean feje felett, de letorkolta:
– Azt mondom, nyughass! Minek mentél el arra a gyűlésre, és miért jársz abba a felajzott bandába? Azok mind földbirtokos csemeték, és fogd fel, hogy te nem engedheted meg magadnak azt, amit ők. Ha zrí lesz, rajtad csattan az ostor, és én nem akarok szar helyzetbe kerülni. Érted, hogy mit jelent az, nem akarok szar helyzetbe kerülni?
– De azért mégiscsak megtehetem azt, hogy.
– Nem, te nem tehetsz, meg semmit, már ez a cigányügy is sok, nem vagyunk idevalósiak, és az ilyesminek mi ihatjuk meg a levét.
– De én nem csináltam semmi rosszat, én csak a többiekkel voltam.
– Pontosan erről van szó, ha visszavágásra kerül sor, akkor az az olyan emberek bőrére megy majd, mint mi vagyunk. A te kis haverjaid fütyülhetnek erre, de neked nincs ott semmi keresnivalód, vagy igen?
A tulaj kinyitotta az öklét, és miközben beszélt, Nagy Jean fejét ütögette a tenyerével, mintha azt akarná, hogy jobban belemenjen, amit mond.
– Megértetted most már?
Nagy Jean egy szuszra nyögte ki, igen, s a tulaj egy csapásra megenyhült. Azt mondta:
– Jó, itt az ideje, hogy összébb húzzuk magúnkat, mert még ugyan nincs háború, de hamarosan lesz.
Gomina nem szólt bele a szópárbajba. Észrevette, hogy a tulaj ismét visszanyerte egészséges színét, és úgy néz ki, mint aki kijutott valami szorult helyzetből, s szinte örült is ennek. A tulaj azt mondta még:
– Hát akkor, Mamy, hozhatod az ennivalót, nincs vesztegetni való időnk.
Mamy Cola szalonnás rántottát tett eléjük, meg friss sajtot és két üveg gyenge, világospiros bort. Valóságos lakomát varázsolt az asztalra.