Gomina
Paradis keltette fel. Egy jó ideig úgy tett, mintha mi sem történt volna, arccal a fal felé fordult, de hiába. Paradis nem hagyta abba a morgást, és lábával megállás nélkül verte az ajtót.
Az istenit neki, mi baja ennek a nyomorult ebnek? – mérgelődött, és egy kis ideig még mozdulatlan maradt. Azon tűnődött, mi izgathatta fel a kutyát, hisz ez a viselkedés nem rá vallott.
– Ha felkelek.
Tudta, hogy amint feláll, vége a nyugalmának. Fájt a feje, a gyomra, nem is beszélve a sajgó lábáról és hátáról.
– Átkozott calva…
Megállapította, hogy ma megint csak őt zavarják fel legelőször. Attól, hogy most Paradis tette ezt vele, és nem a tulaj, a helyzet mit sem változott. Mindig ő az, aki nem pihenheti ki magát, ez a sorsa. Még csak nem is mert a polc felé fordulni, hogy megnézze, mennyit mutat az ébresztőóra. Tudta ő anélkül is, hogy lehetetlen időpontban ébresztették.
– Hagyd abba, Paradis, mozoghatsz eleget egész nap…
De a kutya semmit nem akart meghallani, továbbra is dühösen kapirgálta az ajtót.
– Biztos van ott valaki – gondolta –, és az is biztos, hogy nem ismerős, különben nem csinálná ezt a cirkuszt.
Úgy döntött, hogy felkel. Kiugrott az ágyból, belebújt a kék munkaruhájába és a csukájába, s kinyitotta az ajtót. Paradis futott, mintha puskából lőtték volna ki, s továbbra is veszettül ugatott. Gomina épp csak annyit vett észre, hogy eltűnik a ház sarkában. – Mi a fene történik? – töprengett.
Kinyújtózkodott, és vizelt egyet, mielőtt végére járt volna a dolognak.
Hárman állták körül a Mercedest, Janin őrmester, Boussois és Le Gandin, aki szokás szerint kicsípte magát. A tragacs tárva-nyitva volt, s a három csendőr zavartan ácsorgott mellette, mint általában az olyan emberek, akik nem tudják, hogyan fogjanak hozzá valamihez. Paradis már nem ugatott, beérte azzal, hogy körbeszaladgálta őket, s közben a földet szaglászta.
Gomina ráérősen közeledett. A zsaruk figyelték, ahogy jött, és nem szóltak semmit. Amikor úgy tíz méterre lehetett tőlük, megállt, és köszönt:
– Jó napot, őrmester!
– Jó napot, Gomina!
– De korán keltek, ahhoz képest, hogy hétfő van… túlóráznak talán a csendőrségen?
Az őrmester megkérdezte:
– Mondd csak, Gomina, biztos vagy te abban, hogy senki nem nyúlt ehhez a kocsihoz?
– Hát honnan tudnám én azt, őrmester – felelte –, nem az én dolgom, hogy vigyázzak rá… mindenesetre nem tudom, miért nyúltak volna hozzá, mikor a tulaj szigorúan megtiltotta.
– Hogyhogy megtiltotta? – kérdezte az őrmester.
– Nos, azt mondta, hogy ez a tragacs tárgyi bizonyíték, és senki nem nyúlhat hozzá. – Az őrmester gyanakvó tekintetet vetett rá. Krákogott egyet, és várta a folytatást.
– Nos, Gomina – szólt közbe Le Gandin –, megnéznéd, hogyan kell kinyitni a motorházat meg a csomagtartót?
– Ha akarják, azért vagyok itt – felelte. Megtette, amit kértek, aztán hátrább lépett, hogy figyelje őket.
A három ember tüzetesen átkutatta a kocsit. Megvizsgálták a motort, a csomagtartót, az ülést. Ujjukat becsúsztatták a sarkokba, szinte kitekerték magukat, fejükkel nyomakodtak előre, miközben tőmondatokban társalogtak:
És ott lejjebb… nem… és amott… nem, ott sincs semmi.
Gomina meg is állapította magában, hogy valami sántít ebben a dologban, és végül megkérdezte:
– Mit keresnek maguk tulajdonképpen? Nem menne könnyebben, ha segítenék?
Úgy néztek rá, mintha az égből pottyant volna közéjük.
– Komoly az ügy – jegyezte meg Boussois. – Még csak ez hiányzott nekünk!
– Hát te még nem hallottad a híreket? – csodálkozott Le Gandin. – Hisz ha ez igaz, akkor az országban egyedül te nem értesültél a dologról.
– Miről kellett volna, értesülnöm? – álmélkodott.
– Hát öregem! – kiáltott fel röhögve Le Gandin.
– Gomina – világosította fel az őrmester –, egyáltalán nem balesetről van szó, ha ma reggel meghallgattad volna a rádiót, akkor tudnád. Annyi már bizonyos, hogy azt a pasast, aki ezt a kocsit vezette, golyó ölte meg.
Gomina bizalmatlanná vált:
Ugratni akar? Jó tréfa! Ám amikor az ábrázatukra nézett, rájött, hogy nem tréfálnak, de azért megkérdezte:
– De hát, a fenébe is, biztosak ebben?
– De mennyire! – vágta rá Le Gandin. – Már nem is ránk tartozik a dolog, a bűnügyi rendőrség foglalkozik vele.
Az őrmester nyersen félbeszakította.
– Elég a magyarázkodásból, ideje nekilátni a melónak.
Hagyta, hogy átkutassák a tragacsot, s bement a konyhába, hogy kávét melegítsen magának. Amint asztalhoz ült falatozni, hallotta, hogy felkelt a tulaj, s amikor bejött a konyhába, és ő ránézett, már tudta, viharos napra kell felkészülni. A tulaj szó nélkül a lefolyóhoz ment, kinyitotta a csapot, és megnedvesítette arcát és kezét. Amikor befejezte a tisztálkodást, kiegyenesedett, nem is vette magának a fáradságot, hogy megtörülközzék, hanem azon nyomban asztalhoz ült, és töltött magának egy csésze kávét.
– Mi ütött beléjük, hogy ilyenkor jönnek? – morogta, és közben rá se nézett Gominára. – Mit akarnak ezzel a kurva kocsival?
– Nyomoznak.
– Mit nyomoznak? – kérdezte a tulaj. – Nem kell sok ész hozzá, hogy az ember rájöjjön, ennek semmi köze ahhoz a dologhoz.
– Nem tudom.
Gondolkozni kezdett. Azon töprengett, hogyan közölje a hírt. Akkor kell lépni egyet, ha már jól áll a dolga. Kitérően ezt kérdezte:
– Nem lehet, hogy esetleg más nyomokat is keresnek?
A tulaj eltátotta a száját, ahogy ránézett.
– Nyomokat? Miféle nyomokat? – faggatta.
– Hát, ha puskalövéseket adnak le egy kocsira, akkor annak marad némi nyoma.
A tulaj csodálkozástól kikerekedett szemmel és tátott szájjal tovább nézte Gominát, aki még hozzátette:
– Nem értesült róla, mert ma reggel nem hallgatta meg a híreket. A rádióban másról sem beszélnek, mint arról, hogy a Mercedest vezető pasast flintalövésekkel fingatták ki. – A tulaj felugrott, nem akarta elhinni, amit hallott. – Micsoda?! – kérdezte, majd kirohant, és becsapta maga mögött az ajtót.
Ő is felállt, el volt ragadtatva a hatástól. Elégedetten nyugtázta, hogy most az egyszer sikerült megdöbbentenie a tulajt, méghozzá nem is kicsit.
Íme, így lehet nagy dumával begerjeszteni. Hallotta, ahogy a zsaruknak mondta:
– Jobb szeretném, ha ez a tragacs nem maradna itt.
– Nyugalom, Zanucci, nyugalom, ilyenkor nem szabad akadékoskodni.
– Nincs vita – erőszakoskodott a tulaj –, azt akarom, hogy vigyék el. Semmi közöm ehhez az egész ügyhöz, nem vagyok hatósági terület. Maguk átveszik, én pedig elvezetem oda, ahova akarják…
Az őrmester sóhajtott egy nagyot, s a lehető legnyugodtabban felelte:
– Pillanatnyilag nem tehetek mást, mint hogy itt hagyom, hisz ha elmozdítanám, akkor megszegném az utasításokat.
Zanucci idegesen legyintett. Egy pillanatig mindenki azt hitte, kijön a sodrából. A másik két zsaru is abbahagyta a kocsi átkutatását ők is Zanuccit figyelték, készen arra, hogy közbelépjenek. A tulaj azonban nem mozdult, csak ennyit mondott emelt hangon:
– De hát a fenébe is, ez az én házam, jogom van azt csinálni, amit akarok…
– Ne dühöngj, Zanucci – csillapította az őrmester –, csak egy-két napról van szó, utána azt csinálsz, amit akarsz. – Aztán hangot váltva hozzátette még: – Tulajdonképpen miért zavar az téged, ha itt marad?
– Nem akarom, hogy bármi közöm legyen a maguk ügyéhez – vágott vissza Zanucci –, én nem tartozom a zsarukhoz. Ha igaz, amit mesélnek, a megye minden hekusa ebben a zugban tart majd találkozót, nem is beszélve az újságírókról meg a kíváncsiskodókról. Nincs szükségem efféle reklámra.
– No de Zanucci, te szerződést kötöttél velünk, ami, ha nem tévedek, az ilyen esetekre is kiterjed. Elolvastad és aláírtad, vagy nem?!.
– Jaj, istenem, jaj, istenem!
A tulaj sarkon fordult, és visszament a barakkba.
Ekkor kitárult a karaván ajtaja, és Papsy Cola jelent meg a nyílásban. Lejött a lépcsőn, nyújtózkodott a napon, aztán megindult feléjük. Amikor már három-négylépésnyire volt a Mercedestől, helyet foglalt tábori székén, és onnan nézte őket. Úgy tűnt, egyáltalán nem csodálkozik azon, hogy látja a zsarukat. Megjegyezte:
– Nos, őrmester, látom, akad munka.
Az őrmester széttárta a karját.
– Ja maga az? – nyugtázta az öreg jelenlétét, és aztán visszabújt a kocsiba.
Papsy Cola egy csöppet sem illetődött meg.
– Marhára felfújják az ügyet a rádióban. Azt dumálják, meglehet, hogy politikai merényletről van szó.
Meggyújtotta az elmaradhatatlan szivart, és tovább bölcselkedett:
– Azt is mondják… és jegyezze meg magának, manapság az ilyesmi simán megtörténhet… mindenesetre lesz visszhangja a környéken. Ismerek olyanokat, akik egy kicsit közelebbről is meg akarják majd vizsgálni a dolgot. – A szivar már kialudt, ám ő észre sem vette, és szívta tovább. – Jegyezze meg, hogy ami egyesek számára szerencsétlenség, az másoknak esetleg boldogság. Hé, Paradis! Gyere ide, és üdvözöld a gazdádat!
A zsaruk rá se hederítettek. Gomina sem. Évek óta hallgatta Cola papa monológjait, és már régóta hidegen hagyták. Mielőtt elment, magában megállapította a rendőrökről: Nem valami fortélyosak, az biztos, de kitartóak… sokat adnék érte, ha láthatnám, mit okoskodnak ki ebből a nyomorult tragacsból.