Nyolcadik fejezet
Az, ami azon a napon történt, később kedvelt beszédtémája lett Maigret asszonynak, a családi ünnepek alkalmából szíves örömest szóba hozta.
Maigret délután két órakor érkezett haza, s rögtön ágyba bújt, nem is ebédelt; pedig bármikor hazament, első dolga volt, hogy a konyhába vette az irányt és megnézte, mi van a lábasokban. Ebben nem volt semmi meglepő. Igaz, most azt mondta, sikerült harapnia valamit. Amikor a felesége faggatni kezdte, bevallotta: a Charenton rakparti vendéglő konyháján egy egész szelet sonkát megevett.
Maigret-né leengedte az ablakfüggönyt, s miután megbizonyosodott, hogy minden szükséges feltétel megvan a férje nyugalmához, lábujjhegyen kiosont a hálószobából. Ahogy becsukta maga mögött az ajtót, a férje abban a szempillantásban mély álomba merült.
Elmosogatott, rendbe tette a konyhát, s csak azután szánta rá magát, hogy bemenjen a hálóba a kötnivalóért. A férje egyenletes lélegzését hallva óvatosan lenyomta a kilincset. Nem csapott nagyobb zajt egy őrangyalnál, amint zokniban nesztelenül belibegett. És ekkor a felügyelő, még mindig egyenletesen fújtatva váratlanul megszólalt:
– Képzeld csak! Két és félmillió öt hónap alatt…
A szeme csukva volt, az arca rózsaszínben játszott. Maigret-né úgy ítélte meg a helyzetet: a férje álmában beszél, s ha most aggodalmaskodva felkeltené, ott helyben megfagyna ereiben a vér.
– Mit csinálnál ekkora összeggel, mi?
Nem mert válaszolni abban a hitben, hogy a férje félrebeszél. A lehunyt szemű felügyelő türelmetlenül sürgette:
– Felelj hát, Maigret-né!
– Egyszerűen nem tudom – suttogta az asszony. – Mennyit is mondtál?
– Két és fél millió. De lehet, hogy sokkal több. Ez a legkevesebb, amit sikerül megkaparintania. Nagyrészt aranypénzben. Igaz, a lóversenyek… Mindig a lóversenyeknél lyukadunk ki. Észrevetted?
– Az asszony rájött: a férje nem vele beszélget, hanem saját magával. Várta, míg újra álomba merül, hogy aztán kimehessen. A felügyelő kis ideig csendben volt, s Maigret-né azt hitte, elaludt.
– Figyelj csak, Maigret-né! Tisztázni kell valamit. Hol volt lóverseny a múlt héten kedden? Természetesen valahol Párizs környékén. Telefonálj és derítsd ki!
– Hová telefonáljak?
– A Pari-Mutuelbe. A számot megtalálod a telefonkönyvben.
A telefont a szalonban tartották, s a zsinórja túl rövid volt.
Amikor Maigret-nének beszélni kellett abba a fekete fémherkentyűbe, különösen ha idegen emberekkel, mindig valami érthetetlen zavar lett úrrá rajta.
– A nevedben érdeklődjek?
– Ahogy akarod.
– És ha megkérdezik, ki vagyok?
– Azt nem kérdezik meg.
És ekkor Maigret mindkét szemét kinyitotta, valószínűleg teljesen felébredhetett. A felesége, amíg a másik szobában volt, nyitva hagyta az ajtót. Nem sokat kellett magyarázkodnia. Az irodai alkalmazott, úgy látszik, megszokta a hasonló kérdéseket és betéve tudta a műsort, mert kapásból válaszolt.
De amikor Maigret-né visszament a hálóba, hogy közölje férjével a szükséges információkat, az már javában horkolt.
Felkelteni nem akarta. Az ajtót mindenesetre nyitva hagyta, s időről időre megnézte az órát: a férje ebéd utáni álma ritkán volt hosszan tartó.
Négy órakor feltette a levest melegedni. Fél óra múlva bekukkantott a hálószobába; élete párja még mindig mélyen aludt. De kisvártatva meghallotta a hangját, amelyben türelmetlenség érződött.
– Nos, mit tudtál meg?
Maigret-né gyorsan bement és meglepetten látta, hogy a férje az ágyon ül.
– Foglalt a vonal? – kérdezte a felügyelő az irónia minden árnyalata nélkül, s ez nyugtalanná tette Maigret-nét. Azt hitte, a férje megint félrebeszél.
– Természetesen telefonáltam. Majdnem három órával ezelőtt.
– Mit beszélsz? Hány óra van?
– Háromnegyed öt.
Maigret még nem fogta fel, hogy aludt. Olyan érzése volt, csak lehunyta a szemét, amíg a felesége telefonált.
– Hol volt lóverseny?
– Vincennes-ben.
– Aha! Mondtam neked! – kiáltotta diadalmasan.
Valójában senkinek semmit nem mondott, csak gyakran gondolt erre, ami lényegében egy és ugyanaz.
– Hívd fel a 00-99-et… Colombani irodáját kérjed…
– Mit mondjak neki?
– Semmit. Majd én beszélek vele. Ha csak nem ment el.
Colombani még a hivatalában volt. Mint általában, lekéste a szakmai randevút, és készséggel beleegyezett, hogy ne a rendőrségen, hanem Maigret lakásán találkozzanak.
A férje kérésére Maigret-né főzött egy erős kávét, de az sem segített a felügyelőn, hogy végleg felébredjen. A gyakori kialvatlanságtól a szemhéja vörösre duzzadt és a pillái kis híján önmagukról lecsukódtak. Ahhoz sem érzett elég erőt, hogy illendően felöltözzön, csak a nadrágját húzta magára, házipapucsba bújt és a hálóingére felvette aprómintás, piros köntösét.
A két férfi egymással szemben helyezkedett el a kényelmes fotelekben. Az asztalon egy üveg calvados állt; a fehér fal hátterében jól látszott a fekete betűs cégfelírás; Lhoste és Pépin.
Mivel régóta ismerték egymást, mellőzték a felesleges ceremóniákat. Az alacsony növésű Colombani – a korzikaiak többsége ilyen – magas sarkú félcipőt és rikító nyakkendőt hordott; a középső ujján briliánsgyűrű csillogott, talán igazi, talán csak utánzat. Emiatt azután nem is mindig tartották rendőrnek, hanem azok egyikének, akikre vadászott.
– Elküldtem Janvier-t, nézzen körül a lóversenypályák környékén – mondta Maigret a pipáját tömködve.
– Hol tartanak ma futamokat?
– Vincennes-ben.
– Mint a múlt kedden. Vajon nem Vincennes-ben kezdődött a kicsi Albert kálváriája? Már érdeklődtünk korábban is az ügetőkön, de kézzelfogható eredményt nem kaptunk. Igaz, akkor még csak a volt pincérrel foglalkoztunk. Most már más a helyzet. Ki kell kérdezni a különböző bukmékereket, különösen azokat, akik öt- és tízezer frankos nagy tételeket kötnek le, nincs-e a fogadók között egy idegen akcentussal beszélő fiatal férfi.
– Talán máris felismerték az ügetőn szolgálatot teljesítő detektívek.
– Attól tartok, strómanokon keresztül bonyolítja le a fogadásokat. Két és félmillió már túl zsíros falat.
– Az összeg bizonyára jóval nagyobb – jegyezte meg Colombani. – A jelentésemben a zsákmánynak csak hozzávetőleges értékét állapítottam meg. A meggyilkolt farmereknek nyilvánvalóan volt megtakarított pénzük, s a kínzások hatására árulták el a rejtekhelyét a rablóknak. Nem lepődnék meg, ha kiderülne, hogy a teljes összeg négymillió vagy annál is több.
Mire költhették az összerabolt pénzt az éjjeli menedékhely szánalmas lakói? Ruházkodásra nem. Kocsmázni sem kocsmáztak. Csupán otthon ettek-ittak. De hát öt ember nem olyan könnyen él fel milliókat! És elég gyakran raboltak.
– Az oroszlánrészt valószínűleg a főkolompos söpörte be.
– De miért nyugodtak ebbe bele a többiek?
Oly sok kérdés merült fel, hogy törhették a fejüket. Maigret ilyenkor a homlokát dörzsölte, s merőn nézett valamilyen tárgyat, például a távoli ablakban levő gerániumot.
A gondolatai akarata ellenére folyton visszatértek a nyomozáshoz: minden izgatta, ami Párizsban és környékén történt. Máriát még nem vitette a börtönkórházba. Az újságokkal megállapodott, hogy nappali kiadásukban megemlítik annak a kórháznak a nevét, amelyikben fekszik.
– Remélem, maradtak ott detektívek?
– Igen, négy civilruhás, az őrszemeket nem számítva. A kórházhoz több út vezet. Ma meg ráadásul látogatási nap van.
– Gondolod, megpróbálnak valamit tenni?
– Nem tudom. Mindegyik annyira odáig van érte, hogy nem csodálkoznék, ha valamelyik vásárra vinné a bőrét. A tetejébe magad is tudod, mind apának tartja magát. Ezért látni szeretné a nőt és a gyereket… A játék veszélyes. S a veszély elsősorban nem is a mi részünkről fenyeget, hanem a banda többi tagjának oldaláról.
– Nem értelek.
– Polienskyt megölték, igaz? És miért? Mert lebukhattak volna miatta. Ha valamelyik bandatagot az a veszély fenyegeti, hogy a kezünkbe kerül, csodálkoznék, ha életben hagynák.
Maigret elgondolkodva szívogatta a pipáját.
– Előbb bizonyára megpróbálnak kapcsolatba kerülni a bandavezérrel – mondta Colombani, miközben rágyújtott egy aranyszopókás cigarettára. – Különösen, ha szorult helyzetben vannak.
Maigret elgondolkodva nézte a korzikait. Hirtelen szigorú fény villant a szemében. Felugrott és az asztalra csapott.
– Én marha! Agyalágyult hülye! – kiabált. – Nekem ez eszembe sem jutott!
– De hiszen nem tudod, hol tartózkodik…
– Ebben igazad van! De fogadni mernék, a banda tagjai sem tudnak többet! Az az alak, aki az egész dolgot kitervelte és cinkostársaival végrehajtatta, feltehetőleg óvatossági rendszabályokat foganatosított. Mit is mondott a szálló tulajdonosa? Igen! Hogy ez az alak minden rablótámadás előtt megjelent, hogy megadja a bandának a szükséges instrukciókat. Érted, mit akarok mondani?
– Nem egészen.
– Mit tudunk róla bizonyosan vagy hozzávetőlegesen? A lóversenypályákon keressük. Gondolod, ostobább nálunk? Teljesen igazad van: ebben a pillanatban a többiek valószínűleg kapcsolatot keresnek vele. Talán azért, hogy pénzt szerezzenek. Mindenesetre, hogy értesítsék az utóbbi fejleményekről, tanácsot vagy utasítást kérjenek tőle. Mérget vennék rá, hogy egyik sem töltötte a mostani éjszakát az ágyban. Mit gondolsz, hová mentek?
– Vincennes-be.
– Több mint valószínű. Ha a banda nem széledt szét, akkor legalább az egyik tagja elment a lóversenyre. Ha viszont valamennyien szétfutottak, nincs határozott cselekvési tervük; s nem lepődnék meg, ha mind a hárman Vincennes-ben lennének. Bár arcról nem ismerjük egyiket sem, kitűnő lehetőség kínálkozik, hogy elcsípjük őket. Az olyanokat, mint ezek, egyszerű megtalálni a tömegben. Képzeld csak! Janvier a versenyen van, s én nem adtam meg neki a szükséges utasításokat! Három tucat detektívvel a lóversenypálya körül és a lelátókon gyorsan elkaphatnánk őket! Mennyi az idő?
– Késő van. Az utolsó futam fél órával ezelőtt befejeződött.
– A fenébe is! Gondolhatod pedig, hogy mindent bekalkuláltam. Amikor két óra tájban ágyba feküdtem, biztos voltam benne, hogy megtettem, amit lehetett. Az embereim tanulmányozzák a bérjegyzéket a Citroën-műveknél és átfésülik a Javel negyedet. Körülzárták a Leannec kórházat. Szétnéznek mindenütt, ahol meghúzódhatnak az ilyen alakok. Kikérdezik a csavargókat és a hajléktalanokat. Moers a laboratóriumában megvizsgálja a Szicíliai király utcában talált tárgyi bizonyítékokat a legkisebb hajszálig. Közben meg ezek a haramiák, könnyen lehetséges, hogy találkoztak a bandavezérükkel Vincennes-ben!
Megszólalt a telefon, Janvier jelentkezett.
– Még mindig Vincennes-ben vagyok, főnök. Már az irodájában is kerestem.
– Vége a versenynek?
– Fél órája. Én még maradtam, hogy elbeszélgessek a kiszolgáló személyzettel. A futamok idején nem volt módjuk beszélgetni: van bajuk elég, hogy zökkenő nélkül sikerüljön mindent lebonyolítani. Tudja, érdeklődtem azokkal a tétekkel kapcsolatban. Azt a bukmékert, aki ezresekben fogad, meglepte a kérdésem. „Van itt egy külföldi, aki óriási tétekben játszik – mondta. – Majdnem mindig outsiderekre fogad. Először azt gondoltam, valamelyik követségre való.”
– Miért? – kérdezte Maigret.
– Mert mindent összevetve a legjobb társaságba tartozik, s mindig kifogástalanul öltözködik. Elég gyakran veszít, de a szeme sem rebben, csak nevet az egészen – s ezzel az ügy be van fejezve… De a bukméker inkább a barátnője miatt figyelt fel rá.
Maigret megkönnyebbülten sóhajtott, s örömét sem palástolva Colombanira pillantott, mintha azt mondaná: „Lám, máris eljutottunk hozzájuk!”
– Ki az a nő? – kiáltotta a pipájába. – Külföldi?
– Párizsi. Egy pillanat! Ezért is nem mentem el innen. Ha előbb sikerül beszélnem a bukmékerrel, megmutatta volna a párocskát.
– Hogy néz ki a nő?
– Még egészen fiatal, csaknem kislány. Azt mondják, nagyon csinos, a legjobb szalonokban csináltatja a ruháit. De ez még nem minden, főnök. A bukméker szerint filmszínésznő. Ritkán jár moziba, ezért a filmcsillagok nevét nem ismeri. No meg, ahogy visszaemlékszik, nem főszerepekben játszik. Nevek tömegét néztem át, de egyik sem az volt.
– Mennyi most az idő?
– Háromnegyed hat.
– Ha már egyszer úgyis Vincennes-ben vagy, ugorj át Joinville-be. Nincs messze. Vidd magaddal a bukmékeredet is.
– Azt mondta, a rendelkezésemre áll.
– Mindjárt a hídon túl van néhány filmstúdió. A rendezők általában őrzik minden színésznő fényképét, még azokét is, akik csak epizódszerepeket kaptak. Ha egy új filmet forgatnak, ehhez a kollekcióhoz fordulnak. Értesz engem?
– Hogyne! Hová telefonáljak?
– Ide a lakásomra.
A felügyelő az aranyló karimáig töltötte a poharakat, majd kiverte a pipáját és újra megtömte.
– Érzem, forró estének nézünk elébe. Elküldtél valakit a kislányért?
– Én magam mentem ki érte az Északi pályaudvarra. Három órakor érkezett.
Arról a Manceau farmi kislányról volt szó, aki csodával határos módon megmenekült és látta a gyilkosok közt Mariát.
…Ismét csengett a telefon.
– Halló? – Maigret a kollégájára pillantott, de most bosszúsan. Halkan beszélt. Egy darabig csak azt ismételgette:
– Igen… igen… igen…
Colombani hiába próbált bármit is megérteni, nem hallott semmit a búgáson meg az összefüggéstelen mondatokon kívül.
– Tíz perc múlva? Igen, igen… Ahogy megígértem.
Maigret mintha önmagába zárkózott volna. Egész viselkedése megváltozott. Akár egy karácsonyi ajándékra váró gyerek, remegett a türelmetlenségtől, de igyekezett nyugodtnak, sőt közömbösnek látszani.
Miután letette a kagylót, ahelyett, hogy visszament volna Colombanihoz, kitárta a konyhába nyíló ajtót.
– A nénikéd meg a férje mindjárt itt lesznek – jelentette be.
– Micsoda? Miről beszélsz? De hiszen…
Hiába adott jeleket a feleségének.
– Megértelek, engem is meglepett. Valószínűleg valami komoly dolog történt. A nénikéd sürgősen beszélni akar veled.
Fejét bedugva az ajtórésen lehetetlen pofákat vágott, de a neje képtelen volt megérteni, mit jelent ez.
– Nahát! Nagyon különös. Remélem, nincs valami nagyobb baj?
– Csak nem az örökség miatt?
– Miféle örökségről beszélsz?
– A bácsikádéról.
Maigret erőltetett mosollyal fordult Colombanihoz:
– Bocsáss meg, barátocskám. Minden pillanatban megérkezhet a feleségem nagynénje. Éppen hogy fel tudok öltözni. Nem akarlak kitessékelni, de beláthatod…
Colombani egy hajtásra kiürítette a poharát, megtörölte a száját, s felállt.
– Persze, tökéletesen megértelek. Felhívsz, ha megtudsz valami újságot?
– Ígérem.
– Az az érzésem, nagyon hamar telefonálsz. Nem vagyok benne biztos, érdemes-e elindulnom a Saussaies utcába. Nem! Ha nincs ellenedre, inkább bemegyek az Orfevres rakparti székházba.
– Kitűnő ötlet! Addig is szervusz!
Maigret majdnem letaszította Colombanit a lépcsőn. Miután becsukta az ajtót, sietve az ablakhoz ment. Balra a Lhoste és Pépin raktáron túl volt egy sárga színűre festett bolt, amelyben bort és szenet árultak. Az ajtó mellett egy dézsa állt valamilyen növénnyel, azt nézte merőn.
– Mit komédiáztál? – kérdezte a felesége.
– No, igen! Nem akartam, hogy Colombani találkozzon azokkal az emberekkel, akik mindjárt itt lesznek.
Gépiesen az ablakdeszkára támaszkodott, ahol az imént Colombani áll. Egy összehajtott újság hevert ott. A hirdetési oldalon észrevette a kék ceruzával bekeretezett szöveget.
– A gazfickó! – mormogta a fogai között.
A közbiztonságiak és a bűnügyi csoport között régóta folyt a versengés, és a Saussaies utcai felügyelő szíves-örömest kijátszotta Orfevres rakparti kollégáját.
Igaz, Colombani nem kezdett el gonoszkodni a nagynéniről szóló dajkamese miatt. Csupán ott hagyta annak bizonyítékát, hogy nem vette be a felügyelő szövegét. A hirdetés, amely aznap valamennyi reggeli újságban megjelent, s később a turf eredményeknek szentelt délutáni kiadásban is, így hangzott.
„Albert barátai! Biztonságotok érdekében sürgősen keressétek fel Maigret-t a Richard-Lenoir körút 132-ben. A megbeszélés titkossága garantálva.”
Ők hívták most fel az utca túloldalán levő boltból, meg akarván győződni, nem átejtés vagy csapda-e a hirdetés. Maigret szájából óhajtották hallani az ígéretet, hogy nem adja fel őket, s végül tisztázni szerették volna a helyzetet, nem követik-e őket.
– Menj el egy kicsit sétálni, Maigret-né kedvesem. És ne nagyon siess vissza. A zöld tollas kalapot tedd fel.
– Miért pont a zöld tollasat?
– Mert a tavasz már a küszöbön áll.
*
Gyors léptekkel két férfi szelte át az utcát. Maigret az ablakból csak az egyiket tudta felismerni.
Még néhány perccel ezelőtt a most hozzá igyekvő emberekről halvány elképzelése sem volt. Sőt a társadalom e rétegéhez tartozókat sem ismerte. Viszont meg mert volna esküdni rá, hogy a lóversenyeknek gyakori látogatói.
– Bizonyára Colombani is figyeli őket – morogta a felügyelő. Miután nyomra bukkant, képes becsapni annyira, amennyire csak teheti. A közbiztonsági kollégák nagyon szerették az efféle galád csínyeket.
Annál is inkább, mert Colombani is ismerte Boxeur Jot. Még magánál a felügyelőnél is jobban.
Alacsony termetű, köpcös, bevett orrú, kék szemű, duzzadt szemhéjú férfi volt, elmaradhatatlan kockás öltönyében és rikító nyakkendővel. A Wagram utcai talponállók állandó törzsvendége.
Maigret legalább tízszer beidézte már, de Jo mindig szárazon megúszta.
Vajon valóban veszélyes ember volt? Szerette volna, ha az emberek annak tartják, ha a környék rémének ismerik. Bűnözőnek képzelte magát, de az alvilág bizalmatlanul és némileg lekicsinylően kezelte.
Maigret bereteszelte az ajtót és az asztalra tiszta poharakat tett. A vendégek bementek, s gyanakvó pillantásokat vetettek a sarkok felé, a szomszéd szobák csukott ajtajára.
– Ne féljetek, fiúk! Senki nem akarja itt magnóra venni vagy lejegyezni a szavaitokat. Nézzétek! Ez a hálószobám – bevetetlen ágyra mutatott. – Ez a fürdőszoba. Ott a gardrób. Itt a konyha, látogatásotok tiszteletére a feleségem az imént vonult ki innen.
A fazékból étvágygerjesztő levesillat szállt, a konyhaasztalra zsírtól csillogó csirke volt téve.
– Ez az ajtó? Bejárat. Itt van a vendégszoba. Rosszul szellőzik. Elég fülledt a levegője azon egyszerű oknál fogva, hogy vendégek szinte soha nem alszanak benne. Évente kétszer-háromszor itt marad a sógornőm. No, de lássunk munkához.
Poharát nyújtva koccintott a vendégekkel, miközben mereven nézte azt az embert, aki Boxeur Joval jött.
– Ez Ferdinand – magyarázta Jo.
A felügyelő kutatott az emlékezetében, de semmi nem jutott eszébe róla. Hórihorgas, sovány alakja, hatalmas orra és fürge egérszeme éppúgy nem mondott neki semmit, mint a neve.
– Az ő garázsa közel van a Maillot-kapuhoz. Persze, egészen kicsi.
Mulatságos volt látni, ahogy sem az egyik, sem a másik nem óhajtott leülni, jóllehet nem félelemből, hanem egyfajta óvatosságból. Az ilyen emberek óvakodnak távolabb kerülni az ajtótól.
– Mintha valamilyen veszélyről beszélt volna…
– Igen, méghozzá kettős veszélyről. Először is, nyomotokra bukkanhatnak az idegenek, és akkor nem szeretnék a bőrötökben lenni.
Jo és Ferdinand meglepetten egymásra néztek, jelezve, hogy nem egészen értik a dolgot.
– Miféle idegenek?
– „A pikardiai mészárosok”.
Most már világos volt, miről van szó, s arcuk elkomorodott.
– Mi semmi rosszat nem csináltunk nekik.
– Hm! Ezt még majd megbeszéljük. Ha leültök, kényelmesebb lesz társalognunk.
Jo összeszedte a bátorságát és a fotelbe telepedett, de Ferdinánd, akit Maigret nem ismert, csak a szék karfájára ült.
– Van egy másik veszély is – jegyezte meg a felügyelő, miközben pipára gyújtott s a vendégeket nézegette. – Semmi különöset nem vettetek észre ma?
– Mindenütt sok a zsaru… Engedelmet a kifejezésért…
– Semmi baj, nem sértődtem meg. De nemcsak a zsaru, ahogy mondtad, hanem a civilruhás detektív is. Keresnek néhány embert, egyebek között két urat is, egy sárga Citroën tulajdonosait.
Ferdinand elmosolyodott.
– Ha jól tudom, a kocsi már nem sárga s a rendszáma is egészen más. De nem erről van szó. Ha a mi embereink találnak meg benneteket, amennyire lehet, kezeskedhetem értetek. Ám láttátok azt az urat, aki az imént ment el tőlem?
– Colombani volt – morogta Jo.
– Észrevett benneteket?
– Megvártuk, amíg buszra száll.
– Az ő feltűnése azt jelenti, hogy a közbiztonságiak is vadásznak rátok. Ha a kezükbe kerültök, a Coméliauval való ismeretségem sem segít sokat. De ha már egyszer ti magatok jöttetek el hozzám, úgy beszélgethetünk, mintha barátok lennénk.
– Mi jóformán semmit sem tudunk.
– Elegendő az is, amit tudtok. Barátkoztatok Albert-tel?
– Remek fiú volt.
– Szeretett bolondozni, mi?
– A lóversenyen ismerkedtünk meg.
– Gondoltam.
Most lassacskán minden a helyére került. Ferdinand garázsa valószínűleg ritkán állt a nagyközönség szolgálatára. Feltehetőleg azonban mégsem lopott kocsikkal kereskedhettek; ahhoz, hogy az autókat átalakítsák, bonyolult felszerelésekre s több emberre lett volna szükség. Ezenkívül a két látogató nem tartozott azok közé, akik kedvelik a kockázatos vállalkozásokat.
Inkább az lehetett, hogy olcsón összevásárolták a használt járgányokat, átfestették, s jó áron rátukmálták a balekokra.
Vendéglőkben, lóversenypályákon, fogadókban mindig akadnak naiv emberek, akik képtelenek előnyös üzletet kötni. Ezeket be lehet húzni a csőbe, a fülükbe súgva, hogy a tragacsot állítólag egy filmcsillagtól szerezték.
– A múlt kedden kint voltatok az ügetőn Vincennes-ben?
A vendégek egymásra néztek – nem azért, hogy összebeszéljenek, hanem hogy emlékeztessék egymást.
– Egy pillanat. Ferdinand, nem kedden nyertél véletlenül, amikor Sémiramisra fogadtál?
– De, igen.
– Akkor kint voltunk.
– Albert is?
– Most már emlékszem, a harmadik futam alatt úgy megeredt az eső, mintha dézsából öntötték volna. Albert is ott volt. Messziről láttam.
– Nem beszéltél vele?
– Nem a lelátón volt, hanem a páholyban. Mi pedig mindig a tribünön ülünk. Egyébként ő is, de aznap a feleségével jött ki. Házassági évfordulót vagy valami ilyesmit ünnepeltek. Ő maga mondta ezt nekem korábban. Fontolgatta, hogy vesz egy olcsó autót. Ferdinand megígérte, szerez neki egyet. Valamilyen tisztességes járgányt…
– És aztán?
– Tessék?
– Mi történt másnap?
Újra összenéztek. A felügyelőnek kellett sugallni a folytatást.
– Szerdán öt óra tájban felhívott benneteket a garázsban?
– Nem, a Pelikán kávéházban, a Wagram sugárúton. Csaknem egész nap ott ültünk.
– Ide figyeljetek, fiúk. Nekem tudnom kell, pontosan mit mondott, ha lehet, szó szerint. Melyikőtök beszélt vele?
– Én – mondta Jo.
– Gondolkozz egy kicsit. Ráérünk.
– Az volt az érzésem, nagyon siet, vagy valami miatt ideges.
– Megértem.
– Először nem is sejtettem, mit jelent ez. Gyorsan beszélt, alig tudtam kivenni a szavait. Mintha attól félt volna, hogy rögtön szétkapcsolják.
– Ezt is megértem. Engem ötször hívott azon a napon…
– Csakugyan?
Jo és Ferdinand lemondott arról, hogy valamit is értsen.
– Ha egyszer hívta önt, akkor ön mindent tud.
– Nem baj, azért csak folytassátok.
– Azt mondta, valamilyen fickók üldözik és fél, de már kitalálta, hogyan szabaduljon meg tőlük.
– Elárulta a módját?
– Nem, de mintha elégedett lett volna az ötletével.
– És aztán?
– Aztán körülbelül azt mondta: „Kutyaszorítóban vagyok, de talán sikerül valahogy kijutni belőle.” Ne feledje el, felügyelő úr, azt ígérte…
– Megismétlem az ígéretemet. Ebből a házból éppoly szabadon kimehettek, mint ahogy bejöttetek, és senki nem nyúl hozzátok egy ujjal sem, a továbbiakban. Egy feltétellel: ha elmondjátok a teljes igazságot.
– Hiszen ön legalább úgy ismeri, mint mi.
– Többé-kevésbé.
– Nos, rendben! Akkor hallgassa! Albert még azt is mondta: „Gyertek el hozzám nyolc órára. Beszélni szeretnék veletek.”
– Mit gondoltok, mit akart?
– Várjon csak! Mielőtt lerakta a kagylót, még hozzátette: „Nine-t elküldöm moziba.” Érti? Szóval, elég komoly volt a dolog.
– Egy pillanat. Albert soha nem vett részt a ti ügyleteitekben?
– Nem. Mi hasznát vettük volna? Hiszen tudja, mivel foglalkozunk mi. A törvény ferde szemmel nézi az ilyesmit. Albert meg becsületes ember volt.
– És mégis eszébe jutott hasznot húzni abból, amit megtudott.
– Lehetséges. Nem tudom. Bár várjon csak! Próbálok visszaemlékezni, mit is mondott pontosan, de sehogy sem megy. Valamit mondott a normandiai bandával kapcsolatban.
– És ti akartatok vele találkozni?
– Mi mást tehettünk volna?
– Ide figyelj, Jo. Ne add nekem az ostobát. Teljes biztonságban vagy és őszinte lehetsz. Arra gondoltál, hogy a te Albert haverod beköpött egy fickót a pikardiai bandából. Az újságokból már tudtad, hogy ezek a banditák milliókat szereztek. És spekuláltál: nem lehetne-e valahogy megkapni a részedet. Igaz?
– Azt hittem, hogy Albert így gondolta.
– Na, látod! Egyetértünk mi. Meséld csak tovább.
– Elindultunk hozzá.
– És a IV. Henrik sugárúton lerobbant a kocsi. Következésképp a sárga Citroën nem is volt olyan új, mint amilyennek ránézésre látszott.
– Kipofoztuk annyira, hogy túladhassunk rajta. Nem akartunk mi furikázni vele.
– Fél órás késéssel értetek a Charenton rakpartra. A spaletták be voltak csukva. Kinyitottátok az ajtót, ami viszont nem volt bezárva…
A vendégek csüggedt pillantásokat váltottak.
– …és felfedeztétek, hogy a barátotokat, Albert-t megkéselték.
– Igen.
– Ekkor mihez kezdtetek?
– Először azt hittük, még él: meleg volt.
– S aztán?
– Észrevettük, hogy a házat átkutatták. Eszünkbe jutott Nine, akinek hamarosan meg kellett jönni a moziból. Mozi csak egy van arrafelé, a csatorna mellett. Odahajtottunk.
– Mit szándékoztatok tenni?
– Őszintén szólva magunk sem tudtuk. Pocsékul éreztük magunkat. Nem valami kellemes dolog a feleséggel közölni egy hírt! Aztán az is megfordult a fejünkben, hogy a banditák velünk is végezhetnek. Meghánytuk-vetettük Ferdinand-nal, mi legyen, hogy legyen.
– És akkor úgy döntöttetek, Nine-t elviszitek vidékre?
– Igen.
– Hol van most?
– Corbeil közelében egy Szajna-parti fogadóban. Horgászni járunk oda néha, Ferdinand-nak van ott egy csónakja.
– Nem akarta megnézni a férjét?
– Nem engedtük meg neki. Amikor visszamentünk, a ház környékén nem volt senki. Az ajtó mögül fény szűrődött ki, elfelejtettük lekapcsolni a villanyt.
– A holttestet miért vittétek el?
– Ezt Ferdinand találta ki.
– Miért? – fordult Maigret a hórihorgashoz. Az lehajtotta a fejét.
– Nem tudom, hogyan is magyarázzam meg. Olyan ideges voltam. A vendéglőben egymás után ürítettük a poharakat, hogy egy kis bátorságot nyerjünk. Arra gondoltam, hogy a szomszédok látták a kocsit és bizonyára felfigyeltek ránk. Ha megtudják, hogy Albert-t megölték, a kopók keresni kezdik Nine-t. Ő meg összeomlik és elmeséli hogy s mint történt.
– Ezzel hamis nyomra vezettétek őket.
– Valószínűleg igen. A rendőrséget nem túlságosan érdeklik az olyan bűnesetek, amelyekben nincs semmi titokzatos. Például, ha egy embert a nyílt utcán ölnek meg vagy rabolnak ki.
– Neked jutott eszedbe lyukat vágni a felöltőjén?
– Nekem. Az azért kellett, hogy azt higgyék, mintha az utcán intézték volna el.
– És az arcát összeverni?
– Az is az én ötletem volt. Úgysem érzett már semmit. Azt gondoltuk, így a dolog lekerül a napirendről és mi biztonságban leszünk.
– Ennyi az egész?
– Ennyi, biztosíthatom önt. Igaz, Jo? Másnap átfestettem a kocsit kék színűre és kicseréltem a rendszámtáblát.
A vendégek láthatóan menni készültek.
– Egy pillanat! Azóta semmit sem kaptatok?
– Mit kellett volna kapnunk?
– Például egy borítékot, feltehetően nem üresen.
– Nem.
Mindketten őszintén elcsodálkoztak a kérdésen. Maigret ezzel is annak a problémának a nyitját próbálta megtalálni, amely az utóbbi napokban leginkább foglalkoztatta.
A megoldásra Jo néhány perccel ezelőtti szavaiból jött rá. Hiszen Albert közölte vele telefonon, hogy kigondolta a módját, miként szabaduljon meg az őt üldöző banditáktól!
S miután telefonált a barátainak a kávéházból, ahol utoljára látták, nem azt kérte-e, hogy adjanak neki egy borítékot?
Nyilván volt nála valami olyasmi, ami kompromittálhatta volna a banda tagjait. Ezért is követte egyikük állandóan. S a legjobb módszernek, hogy lerázza, bizonyára az látszott, hogy a szeme láttára bedob egy borítékot a postaládába.
A borítékba beletett valamit. A kérdés most már az. Kinek címezte meg?
Maigret leakasztotta a telefonkagylót és felhívta a rendőrséget:
– Halló, kivel beszélek? Te vagy az Bodin? Kapsz egy feladatot, barátocskám. Méghozzá sürgőset! Hány detektív van most odabent? Micsoda? Mindössze négy? Igen, egynek ott kell maradni az ügyeleten. A másik hármat vidd magaddal. Osszátok fel egymás között Párizs valamennyi postahivatalát. Várj csak! A charentonival te magad foglalkozz, és az elsők között! Kérdezzétek ki a tisztviselőket, akik a poste restante levelezést intézik. Valahol kell lenni egy Albert Rochain névre szóló levélnek. Már napok óta ott hever. Igen, hozzátok el és adjátok ide nekem. Nem, nem a lakásomon. Fél óra múlva az irodámban leszek!
– Még egy kupicával? – mosolygott a vendégekre. Azok, szemmel láthatóan nem nagyon kedvelték a calvadost, de udvariasságból nem utasították vissza.
– Akkor hát elmehetünk?
Hitetlenkedve álltak fel; hasonlóan azokhoz a nebulókhoz, akiket mégis kiengedett a tanító a szünetre.
– Nem lesz semmi bajunk?
– A hajatok szála sem görbül meg. Csak arra kérlek benneteket, semmit ne mondjatok Nine-nek.
– Neki sem lesz kellemetlensége?
– Mért lenne?
– Bánjon vele tapintatosan… Ha tudná, mennyire szerette az ő Albert-jét!
Miután becsukta utánuk az ajtót, Maigret a konyhába sietett és lekapcsolta a gázt: a leves már forrt és ki-kifutott az égőre.
Mint ahogy gyanította, egy kicsit mégis színészkedtek ezek a szélhámosok. Paul doktor elmondásából ítélve meg sem várták, hogy Nine biztonságba kerüljön, máris nekiláttak, hogy eltorzítsák a barátjuk arcát.
De ez nem változtatott a lényegen: mindketten elegendő jószándékot mutattak, és a felügyelő úgy döntött, békén hagyja őket.