Tizennegyedik fejezet

A Na­t­han Hale Squa­re két, majd­nem pon­to­san egy­for­ma rész­re osz­tot­ta Is­o­la-szi­ge­tet. A nagy ha­za­fi ha­tal­mas szob­rá­nak ár­nyé­ká­ban volt a vá­ros ke­res­ke­del­mi köz­pont­ja. For­gal­mas di­vat­üz­le­tek, köny­ves­bol­tok, drug­sto­re-ok, au­tó­sza­lo­nok, szál­lo­dák és az új, óri­á­si sport­sta­di­on vet­ték kö­rül a te­ret. A hő­ség a leg­cse­ké­lyebb mér­ték­ben sem csök­ken­tet­te a for­gal­mat és a vele járó lár­mát. A hő­ség rit­kán be­fo­lyá­sol­ja a zöld­ha­sú ban­kók haj­há­szá­sát. Mint­ha csak a sok­kal szebb múl­tat szim­bo­li­zál­ta vol­na, ami­kor az em­be­rek egyet­len gond­ja a for­ra­da­lom volt, Na­t­han Hale gő­gö­sen te­kin­tett le a kö­rü­löt­te nyüzs­gő, üz­le­ti­es be­ál­lí­tott­sá­gú tö­meg­re, pon­to­sab­ban in­kább el­né­zett fö­löt­te, túl­né­zett raj­ta. S a szo­bor kö­rül mint en­ge­del­mes alatt­va­lók ül­dö­gél­tek a pa­do­kon a vá­ros pol­gá­rai, be­szél­get­tek, etet­ték a ga­lam­bo­kat, új­sá­got ol­vas­tak, vagy egy­sze­rű­en csak a könnyű nyá­ri ru­hák­ban grasszá­ló lá­nyo­kat gusz­tál­ták. A nyá­ri ru­hás lá­nyok gusz­tá­lá­sa szin­tén ked­velt idő­töl­té­se volt a vá­ros la­kó­i­nak, és ezt sem tud­ta be­fo­lyá­sol­ni a hő­ség. Ha­wes, aki egy pil­la­nat­ra kény­te­len volt meg­áll­ni a tér előtt ke­let­ke­zett for­gal­mi dugó mi­att, szin­tén meg­gusz­tál­ta a könnyű ru­hás lá­nyo­kat. Az­tán a dugó meg­szűnt, a szi­ré­na fel­bő­dült, a ko­csi to­vább­ro­bo­gott, s maga mö­gött hagy­ta a lá­nyo­kat. Meg­ke­rül­te a te­ret, hal­lot­ta, hogy egy so­főr ká­rom­ko­dik mö­göt­te, az­tán ke­let­nek for­dult, s két ke­ré­ken ka­nya­ro­dott a ház elé, ahol Fe­li­cia Pan­net la­kott. A sze­dánt le­ál­lí­tot­ta a jár­da mel­lett, ki­húz­ta a gyúj­tás­ból a kul­csot, ki­vág­ta a ko­csi aj­ta­ját, és ket­te­sé­vel véve a lép­cső­fo­ko­kat, be­ron­tott az elő­csar­nok­ba.

Fe­li­cia Pan­net, ol­vas­ta le az egyik név­jegy­ről a csen­gő­gom­bok­kal teli táb­lán. Meg­nyom­ta a név­jegy alat­ti csen­gőt, és várt, ke­zé­vel a bel­ső ajtó gömb­ki­lin­csén. Az ajtó kat­tant egyet, a zár ki­pat­tant. Ha­wes be­lök­te az aj­tót, és be­lé­pett a föld­szin­ti hall­ba. A hall hát­só ré­szé­ben volt a lift. Már ne­ki­ira­mo­dott, ami­kor eszé­be ju­tott, hogy nem néz­te meg Fe­li­cia lak­osz­tá­lyá­nak a szá­mát. Ká­rom­kod­va, „las­san járj, to­vább érsz”-sze­rű köz­mon­dá­so­kat mor­mol­va ment vissza a be­já­ra­ti aj­tó­hoz, ki­nyi­tot­ta, fél­lá­bá­val ki­tá­masz­tot­ta, és ki­ha­jolt az elő­csar­nok­ba, hogy a csen­gő­gom­bos táb­lá­ról le­ol­vas­sa a lak­osz­tály szá­mát. Hat­van­hár­mas volt.

Vissza­ro­hant a lift­hez, meg­nyom­ta a Le­fe­lé fel­ira­tú gom­bot, és várt. A jel­ző­táb­la je­lez­te, hogy a lift a he­te­dik eme­le­ten van. Várt. De sem a jel­ző­táb­lán nem vál­to­zott a jel­zés, sem a lift nem moz­dult. Még egy­szer meg­nyom­ta a gom­bot. A lift ma­radt, ahol volt: a he­te­dik eme­le­ten. Lel­ki sze­me­i­vel szin­te lát­ta, hogy oda­fent két kö­vér mat­ró­na az ízü­le­ti gyul­la­dá­sá­ról tár­gyal, az egyik nyit­va tart­ja a lift aj­ta­ját, a má­sik meg a la­ká­sa kul­csa után ko­to­rá­szik a re­ti­kül­jé­ben. De az is el­kép­zel­he­tő volt, hogy egy ki­fu­tó­fiú hord­ja be va­la­me­lyik la­kás­ba a lift­ből az egy­ha­vi élel­mi­szer-kész­le­tet, s a nyi­tott lift­aj­tót ki­tá­masz­tot­ta a be­vá­sár­ló­ko­csi­val. Még egy­szer meg­nyom­ta a gom­bot. A nya­va­lyás lift ko­no­kul nem volt haj­lan­dó meg­moz­dul­ni. Ha­wes az órá­já­ra pil­lan­tott, az­tán ne­ki­ira­mo­dott a lép­cső­nek. Mire fel­ért a ha­to­dik eme­let­re, tel­je­sen ki­ful­ladt, és csur­gott róla a ve­rí­ték. Ke­res­ni kezd­te a hat­van­hár­mas lak­osz­tályt, meg is ta­lál­ta, és meg­nyom­ta az aj­tó­fél­fán a ber­re­gő fe­ke­te gomb­ját. Nem nyi­tot­tak aj­tót. Még egy­szer meg­nyom­ta. Mi­köz­ben nyom­ta, hal­lot­ta, hogy búg­ni kezd a lift, az­tán lát­ta is, hogy a ki­vi­lá­gí­tott fül­ke le­fe­lé ha­lad a föld­szint­re.

– Ki az? – kér­dez­te egy hang va­la­hon­nan a lak­osz­tály bel­se­jé­ből. Mély, hű­vös női hang volt.

– Rend­őr­ség – fe­lel­te Ha­wes.

Halk lép­tek kö­ze­led­tek az ajtó felé. A kém­le­lő­nyí­lás fe­de­le fé­me­sen csi­kor­dult meg a fé­men, mi­kor fél­re­húz­ták. A kém­le­lő­nyí­lás an­nak, aki az ajtó előtt állt, csak egy kis tük­rö­ző fe­lü­let volt. A nő be­lül­ről ki­lát­ha­tott, vi­szont Ha­wes nem lát­ha­tott be.

– Nem va­gyok fel­öl­töz­ve – mond­ta a hang. – Vár­nia kell.

– Csak si­es­sen, ké­rem – fe­lel­te Ha­wes.

– Nem si­et­he­tek job­ban, mint ahogy tu­dok – mond­ta a hang, és Ha­wes úgy érez­te, hogy le­tol­ták. A kém­le­lő­nyí­lás fe­de­le csi­ko­rog­va le­csu­kó­dott. Ha­wes ne­ki­tá­masz­ko­dott a fal­nak, szem­közt az aj­tó­val, és várt. Me­leg volt a fo­lyo­són. A nap fo­lya­mán össze­gyűlt sza­gok­ba már be­le­ve­gyül­tek a va­cso­ra­fő­zés il­la­tai, s a hő­ség­gel együtt in­téz­tek egy­re meg­úju­ló ro­ha­mo­kat Ha­wes orr­lyu­kai el­len. Elő­rán­tot­ta a zseb­ken­dő­jét, és ki­fúj­ta az or­rát. Nem ért vele sem­mit. Egy­szer­re csak rá­esz­mélt, hogy éhes. Dél óta nem evett, vi­szont ren­ge­te­get sza­lad­gált, s most ko­rog­ni kez­dett a gyom­ra.

Nem ér­de­kes, gon­dol­ta, most már akár így, akár úgy, ha­ma­ro­san túl le­szel az egé­szen. Ak­kor az­tán ha­za­me­hetsz, meg­bo­rot­vál­koz­hatsz, fel­ve­hetsz egy tisz­ta, fe­hér in­get, nyak­ken­dőt köt­hetsz, be­búj­hatsz a szür­ke tro­pi­ká­l­öl­tö­nyöd­be, és fel­szed­he­ted Chris­tine Max­wellt. Azt nem ígér­ted ugyan neki, hogy va­cso­ráz­ni vi­szed, de at­tól még el­vi­he­ted va­cso­ráz­ni. Ihatsz né­hány po­hár jó erős italt, te­li­rak­va jég­gel. Tán­col­hatsz Jég­hegy Fé­lix és Ti­zen­két Jég­csap­ja lég­kon­di­ci­o­nált rit­mu­sá­ra, az­tán ha­za­kí­sér­he­ted Miss Max­wellt, és egy utol­só po­hár mel­lett el­tár­sa­log­hatsz vele az Ant­ark­tisz­ról. El­bű­vö­lő­en hang­zott.

Be jó len­ne, ha va­la­me­lyik hir­de­té­si ügy­nök­sé­gen dol­goz­nék, gon­dol­ta Ha­wes. Öt­kor ott­hagy­nám az iro­dát, és ilyen­kor már nya­kig ül­nék egy kád mar­ti­ni… Idő!

Az órá­já­ra pil­lan­tott.

Jó­sá­gos is­ten, mi a fe­nét csi­nál ilyen so­ká­ig ez a nő?! Tü­rel­met­le­nül nyúlt is­mét a ber­re­gő gomb­ja felé. Már majd­nem meg­nyom­ta, ami­kor ki­nyílt az ajtó. Alig­ha­nem Fe­li­cia Pan­net volt a leg­hi­de­gebb te­rem­tés, aki­vel a nap fo­lya­mán össze­akadt. Sőt: nem is a nap, ha­nem az egész hét, az egész év fo­lya­mán. Nem volt rá más szó. Hi­deg volt. „Der­mesz­tő”, ahogy Ha­wes né­hány ká­bí­tó­sze­res is­me­rő­se fo­gal­maz­ta vol­na.

Egye­nes szá­lú, fe­ke­te haja volt, fur­csán le­vág­va. Ha­wes­nak eszé­be ju­tott, hogy a fod­rá­szok alig­ha­nem ezt ne­ve­zik „pók­láb”-frizu­rá­nak vagy mi­nek, min­den­eset­re va­la­mi­lyen bo­gár lába sze­re­pel a ne­vé­ben. De akár­hogy ne­vez­ték is, tény, hogy rend­kí­vül rö­vid­re volt nyír­va, csak né­hány hosszabb szál ló­gott a hom­lo­ká­ba, csak­ugyan, mint va­la­mi ro­var lá­bai.

A sze­me kék volt. De nem me­leg kék, ha­nem az a faj­ta, ami­lyen­nel na­gyon fe­hér bőrű sző­kék­nél vagy vö­rös hajú írek­nél ta­lál­kozunk néha. De az ő ese­tük­ben a vi­lá­gos tó­nu­sú haj tom­pít­ja e ri­kí­tó kék­sé­get. Fe­li­cia Pan­net haja vi­szont olyan volt, mint a fe­ke­te tin­ta, s a kék sze­mek hő­mér­sék­le­tét jó­val a zé­rus fok alá nyom­ta le.

Az orra is rö­vid­re volt vág­va, akár­csak a haja. A plasz­ti­kai mű­tét ki­tű­nő­en si­ke­rült ugyan, de Ha­wes száz lé­pés­ről is ki tud­ta szúr­ni, ha egy nő­nek ilyen mű­tét ré­vén volt fi­tos az orra. Fe­li­cia orra jel­leg­ze­te­sen ame­ri­kai, jel­leg­ze­te­sen első osz­tá­lyú, jel­leg­ze­te­sen a mar­ti­nis­po­hár­ral a ke­zé­ben a leg­újabb best­sel­le­rek­ről tár­sal­gó nő orra volt. Hi­deg orr egy hi­deg nőn. A szá­ja meg – csöpp­nyi rúzs nél­kül – kes­keny volt és vér­te­len. Ha­wes­nak egy pil­la­nat­ra ön­kén­te­le­nül a hul­la­ház ju­tott az eszé­be. De iga­zán csak egy pil­la­nat­ra.

– Saj­ná­lom, hogy meg­vá­ra­koz­tat­tam – mond­ta Fe­li­cia. De a hang­já­ban nyo­ma se volt saj­nál­ko­zás­nak.

– Szó­ra sem ér­de­mes – fe­lel­te Ha­wes. – Be­me­he­tek?

– Tes­sék.

Nem kért iga­zol­ványt. Ha­wes kö­vet­te a la­kás­ba. A le­á­nyon hi­deg-kék pu­ló­ver és fe­ke­te szok­nya volt. Vi­lá­gos­kék szan­dál­já­nak a pánt­ja a nagy lá­ba­uj­ja mel­lett ha­ladt át. A lá­bán épp­olyan ri­kí­tó vö­rös­re vol­tak fest­ve a kör­mök, mint a keze gon­do­san ki­ma­ni­kű­rö­zött, hosszú kör­mei.

A la­kás ugyan­olyan hi­deg volt, mint a nő. Ha­wes nem volt ugyan szak­ér­tő­je a mo­dern bú­to­rok­nak, de azt tud­ta, hogy az itt ta­lál­ha­tó hol­mit nem a Crich­ton Ave­nue-n vá­sá­rol­ták. Ki­lenc­ha­vi rész­let­re, ren­de­lés­re ké­szült bú­tor­zat volt. Lu­xus­hol­mi, nem­csak lát­szat­ra, ha­nem va­ló­ban az. Fe­li­cia le­ült.

– Sza­bad a ne­vét? – kér­dez­te.

Hang­ja az a sa­já­to­san szenv­te­len orr­hang volt, ame­lyet Ha­wes min­dig a Har­var­don vég­zett fér­fi­ak­nál ta­pasz­talt. Min­dig szent meg­győ­ző­dé­se volt, hogy a Har­vard egye­te­men olyan ta­nár ta­nít­ja a be­széd­tech­ni­kát, aki az or­rán át be­szél, a ta­nít­vá­nyok az ő pél­dá­ját kö­ve­tik, s így jön lét­re egy olyan fi­a­tal­em­be­rek­ből álló nem­ze­dék, akik­ből a hang nem a szá­ju­kon, ha­nem az orr­lyu­ka­i­kon jön ki. Meg volt lep­ve, hogy egy nő­től hall­ja ezt az af­fek­tált be­széd­mo­dort és hang­hor­do­zást. Szin­te kí­sér­tést ér­zett, hogy meg­kér­dez­ze a le­ányt, nem Har­vard­ban vég­zett-e.

– A ne­vem Ha­wes – fe­lel­te. – Ha­wes nyo­mo­zó.

– Ha­wes nyo­mo­zó úr­nak vagy egy­sze­rű­en Mr. Ha­wes­nak szó­lít­sam?

– Ahogy tet­szik. Csak ne…

– Csak ne mond­jam azt, hogy el­ké­sett a va­cso­ra­meg­hí­vás­sal – egé­szí­tet­te ki mo­soly­ta­la­nul a lány.

– Csak azt akar­tam mon­da­ni – fe­lel­te ker­te­lés nél­kül Ha­wes bosszú­san, hogy a lány azt hit­te róla, hogy ilyen ócs­ka le­mez­zel áll elő –, hogy ne fe­csé­rel­je to­vább az idő­met.

A vissza­vá­gás­sal mind­össze azt érte el, hogy Fe­li­cia Pan­net ki­csit fel­húz­ta a bal szem­öl­dö­két.

– Nem gon­dol­tam, hogy ilyen drá­ga az ide­je – fe­lel­te. – Mit akar itt?

– A Jo-Ge­or­ge Ét­te­rem-ből jö­vök – mond­ta Ha­wes. – Is­me­ri Ge­or­ge-ot?

– Igen. Ta­lál­koz­tam vele.

– Ő mond­ta, hogy maga a ba­rát­nő­je az üz­let­tár­sá­nak. Igaz ez?

– Jora cé­loz?

– Igen.

– Azt hi­szem, nyu­god­tan ne­vez­het a ba­rát­nő­jé­nek.

– Nem tud­ja vé­let­le­nül, hol ta­lál­hat­nám meg őt, Miss Pan­net?

– De igen. Nincs a vá­ros­ban.

– Hát hol van?

– El­ment hor­gász­ni, észak­ra.

– Mi­kor?

– Ma haj­nal­ban.

– Hány­kor?

– Egy óra táj­ban.

– Nem dél­után egy órát akart mon­da­ni?

– Nem. Haj­na­li egyet. Rit­kán mon­dok mást, mint amit aka­rok mon­da­ni, Ha­wes nyo­mo­zó úr. Ma haj­nalt akar­tam mon­da­ni. Haj­na­li egyet. Teg­nap késő es­tig dol­go­zott az ét­te­rem­ben. Utá­na be­ug­rott ide egy po­hár ital­ra, s már in­dult is észak­ra. Egy óra kö­rül le­he­tett. – Egy kis szü­net után nyo­ma­té­ko­san hoz­zá­tet­te: – Haj­na­li egy kö­rül.

– Ér­tem. És ott észa­kon hová ment?

– Azt nem tu­dom. Nem em­lí­tet­te.

– Mi­kor jön vissza?

– Vagy ma késő éj­sza­ka, vagy hol­nap ko­rán dél­előtt. Ebéd­re fel­tét­le­nül vissza kell jön­nie.

– Fel­hív­ja ma­gát, ha vissza­jött?

– Azt ígér­te.

– El­je­gyez­ke­dett vele, Miss Pan­net?

– Bi­zo­nyos ér­te­lem­ben igen.

– Ez mit je­lent?

– Azt, hogy más fér­fi­ak­kal nem ran­de­vú­zom. De gyű­rűs meny­asszo­nya nem va­gyok. Egye­lő­re nem is aka­rok len­ni.

– Mi­ért nem?

– Mert még nem biz­tos, hogy hoz­zá­megyek.

– Mi­ért nem?

– Mert ha férj­hez me­gyek, nem aka­rok töb­bé dol­goz­ni. Ugyan­ak­kor sze­ret­nék to­vább­ra is úgy élni, ahogy most élek. Jo szé­pen ke­res. Az ét­te­rem jól megy, és a hasz­non fele-fele arány­ban osz­toz­nak Ge­or­ge-dzsal. De még min­dig nem ke­res annyit, mint én.

– Maga hol dol­go­zik, Miss Pan­net?

– Egy te­le­ví­zi­ós rek­lám­vál­la­lat­nál. A Tri­ó­nál. Hal­lott már róla?

– Nem.

Fe­li­cia Pan­net vál­lat vont.

– Hár­man va­gyunk – ma­gya­ráz­ta. – Egy író, egy ren­de­ző meg egy pro­du­cer, össze­áll­tunk, és ön­ál­ló vál­la­la­tot ala­kí­tot­tunk. Mi csi­nál­juk az ipa­ri rek­lám­fil­mek jó ré­szét. A mi mű­so­runk pél­dá­ul a Penn­syl­va­ni­ai Szén­bá­nyák Órá­ja. Bi­zo­nyá­ra lát­ta már.

– Nincs te­le­ví­zi­óm – fe­lel­te Ha­wes.

– Nem hisz a mű­faj­ban? – kér­dez­te a lány. – Vagy nem en­ged­he­ti meg ma­gá­nak, hogy te­le­ví­zi­ót ve­gyen?

Ha­wes el­en­ged­te a füle mel­lett a kér­dést.

– És maga mit csi­nál a Trió-vál­la­lat­nál?

– A Trió egyik ala­pí­tó tag­ja va­gyok. A pro­du­cer.

– Ér­tem. És ez jól jö­ve­del­mez?

– Igen jól.

– Jo üz­le­ti ré­sze­se­dé­se nem ér fel vele?

– De nem ám!

– És maga csak ak­kor haj­lan­dó hoz­zá­men­ni, ha ott­hon ma­rad­hat, köt­ni meg gye­re­ket ne­vel­ni ab­ból, amit ő ke­res, ugye?

– Igen. Ha úgy él­he­tek, ahogy most élek – fe­lel­te Fe­li­cia, – Ér­tem. – Ha­wes elő­vet­te a zse­bé­ből az össze­haj­to­ga­tott raj­zot. Las­san szét­haj­to­gat­ta, és oda­nyúj­tot­ta Fe­li­ci­á­nak. – Lát­ta már ezt az em­bert? – kér­dez­te.

Fe­li­cia el­vet­te a raj­zot.

– Ilyen trük­kel akar­ja meg­sze­rez­ni az ujj­le­nyo­ma­ta­i­mat? – kér­dez­te.

– Mi­cso­da?

– Hogy a ke­zem­be adja ezt a raj­zot?

– Ja – mo­so­lyo­dott el Ha­wes. Már kezd­te mér­he­tet­le­nül utál­ni Miss Pan­ne­tet, az egész Trió-vál­la­la­tot és a Penn­syl­va­ni­ai Szén­bá­nyák Órá­já-t is, pe­dig egyet sem lá­tott eb­ből a nya­va­lyás mű­sor­ból. – Nem. Nem aka­rom meg­sze­rez­ni az ujj­le­nyo­ma­ta­it. Vagy vol­na rá ok, hogy akar­jam?

– Mit tu­dom én? – fe­lel­te a lány. – Még min­dig fo­gal­mam sincs róla, hogy mit akar itt.

– En­nek az em­ber­nek a ki­lé­tét sze­ret­ném meg­ál­la­pí­ta­ni – fe­lel­te Ha­wes. – Is­me­ri?

A le­ány meg­néz­te a raj­zot.

– Nem. – És már adta is vissza Ha­wes­nak a pa­pírt.

– Sose lát­ta?

– Nem én.

– Eset­leg Jo tár­sa­sá­gá­ban? Nem le­het, hogy Jo va­la­me­lyik ba­rát­ja?

– Jo ba­rá­tai az én ba­rá­ta­im is. En­nek az em­ber­nek a tár­sa­sá­gá­ban sose lát­tam. Ha élet­hű a rajz.

– Az bi­zony – fe­lel­te Ha­wes. Össze­haj­to­gat­ta, és zseb­re tet­te a raj­zot. A je­lek sze­rint utol­só re­mé­nye is füst­be ment. Ha Jo Cort el­ment hor­gász­ni, ma este nyol­cig már nem le­het őt el­ér­ni. Nem le­het meg­mu­tat­ni neki a ké­pet. Nem le­het meg­ál­la­pí­ta­ni a po­ten­ci­á­lis gyil­kos ki­lé­tét.

Ha­wes só­haj­tott egyet.

– Hor­gász­ni ment – je­gyez­te meg utál­koz­va.

– Sze­ret hor­gász­ni.

– Mit sze­ret még?

Ami­óta Ha­wes a la­kás­ban volt, Fe­li­cia most mo­so­lyo­dott el első íz­ben.

– En­gem.

Ha­wes erre csak hüm­mö­gött, és nem tett meg­jegy­zést Jo íz­lé­sé­re. Az ilye­nek mi­att ren­dez­nek ló­ver­se­nye­ket meg base­ball­meccse­ket.

– Hol is­mer­ke­dett meg vele? – kér­dez­te.

– Ő csí­pett fel – fe­lel­te a lány.

– Hol?

– Az ut­cán. Meg van döb­ben­ve?

– Nem kü­lö­nö­seb­ben.

– Nos, a kö­vet­ke­ző­kép­pen tör­tént. Is­me­rős a Qu­ar­ter-ben?

– A Bel­vá­ros­ban? Igen.

– Ott sé­tál­gat­tam egy szer­dai na­pon. Kedd este megy a nagy mű­so­runk, a Szén­bá­nyák Órá­ja. Ez az egyet­len élő adá­sunk. Utá­na min­dig pi­he­nünk egyet, rend­sze­rint szer­dán, ha­csak nincs va­la­mi zűr az iro­dá­ban. Azon a szer­dán va­la­mi ék­szert akar­tam vá­sá­rol­ni. Bi­zo­nyá­ra tud­ja, hogy ar­ra­fe­lé van­nak az ék­szer­kü­lön­le­ges­sé­ge­ket áru­sí­tó üz­le­tek.

– Tu­dom – fe­lel­te Ha­wes. Az órá­já­ra pil­lan­tott. Mi­ért vesz­te­ge­ti itt az ide­jét? Mi­ért nem ment már ré­gen vissza a cso­port­hoz; ahol leg­alább ro­kon­szen­ves em­be­rek közt, kel­le­mes tár­sa­ság­ban len­ne?

– Ép­pen egy gyö­nyö­rű arany­kar­kö­tőt né­ze­get­tem az egyik ki­ra­kat­ban, ami­kor a há­tam mö­gött meg­szó­lalt egy hang: „Akar­ja, hogy meg­ve­gyem ma­gá­nak azt a kar­kö­tőt?” Meg­for­dul­tam. Egy elég jó­ké­pű, ba­ju­szos, sza­kál­las fér­fi állt mö­göt­tem.

– Jo Cort? – kér­dez­te Ha­wes.

– Igen. Elő­ször azt hit­tem, va­la­mi mű­vész a Qu­ar­ter­ből. A ba­jusz meg a sza­káll mi­att. Meg is kér­dez­tem: „Meg­en­ged­he­ti ma­gá­nak?” Erre be­ment az üz­let­be, és meg­vet­te a kar­kö­tőt. Há­rom­száz dol­lár­ba ke­rült. Így kez­dő­dött a kap­cso­la­tunk. Jel­lem­ző, gon­dol­ta Ha­wes, és már kez­dett ki­ala­kul­ni ben­ne a kép Jo Cort­ról, a sza­kál­las va­gány­ról, aki ké­pes há­rom­száz dol­lárt ki­dob­ni az ab­la­kon, hogy fel­csíp­jen ma­gá­nak egy Fe­li­cia Pan­net-féle lányt.

– Min­dig sza­kállt vi­sel? – kér­dez­te, mert eszé­be ju­tot­tak azok a sza­kál­las fér­fi­ak, akik­kel a múlt­ban dol­ga akadt. Az egyik azért nö­vesz­tett bo­zon­tot, mert nem volt álla. Egy má­sik meg…

– Min­dig – fe­lel­te Fe­li­cia. – Még ti­zen­nyolc éves ko­rá­ban nö­vesz­tet­te, és az­óta se vág­ta le. Azt hi­szem, azért kel­lett neki a sza­káll, mert nem volt al­kal­mas ka­to­ná­nak. Fel van szúr­va a dob­hár­tyá­ja. Sza­kál­la­sán va­ló­szí­nű­leg fér­fi­a­sabb­nak érez­te ma­gát. Ak­ko­ri­ban min­den ba­rát­ja egyen­ru­há­ban fe­szí­tett, s at­tól érez­te fér­fi­as­nak ma­gát. Egyéb­ként va­ló­ban na­gyon von­zó a sza­kál­la. – Egy kis szü­ne­tet tar­tott. – Csó­ko­ló­dzott már sza­kál­las fér­fi­val?

– Nem – fe­lel­te Ha­wes. – Job­ban sze­re­tem a bar­kós fér­fi­a­kat. – Fel­állt. – Hát na­gyon kö­szö­nöm, Miss Pan­net.

– Ne mond­jak va­la­mit Jo­nak, ha ta­lál­ko­zom vele?

– Mire ta­lál­ko­zik vele – fe­lel­te Ha­wes –, már vége is lesz az egész­nek.

– Mi­nek lesz vége?

– Mind­egy – fe­lel­te Ha­wes. – Azt azért meg­mond­hat­ja neki, hogy al­kal­ma­sabb időt is vá­laszt­ha­tott vol­na a hor­gá­szás­ra. Ta­lán a se­gít­sé­günk­re le­he­tett vol­na.

– Saj­ná­lom – mond­ta Fe­li­cia, s a hang­já­ban megint nem volt saj­nál­ko­zás.

– Azért alud­jon csak nyu­god­tan.

– Fo­gok is.

– Gon­dol­tam.

– Fel­te­het­nék egy sze­mé­lyes ter­mé­sze­tű kér­dést? – kér­dez­te Fe­li­cia.

– Per­sze. Tes­sék!

– Hogy sze­rez­te azt a fe­hér csí­kot a ha­já­ba?

– Mi­ért ér­dek­li?

– Min­dig von­zód­tam a fur­csa­sá­gok­hoz.

– Ami­lyen pél­dá­ul Jo Cort ba­ju­sza meg sza­kál­la?

– Be­val­lom, hogy von­zott a sza­kál­la.

– Az meg a há­rom­száz dol­lá­ros kar­kö­tő – fe­lel­te Ha­wes.

– Elég szo­kat­lan mód­ja volt a kö­ze­le­dés­nek – ál­la­pí­tot­ta meg Fe­li­cia. – Nem szok­tam meg­en­ged­ni ma­gam­nak, hogy csak úgy fel­csíp­je­nek az ut­cán. – Megint tar­tott egy kis szü­ne­tet. – Még nem fe­lelt a kér­dé­sem­re.

– Egy­szer meg­ké­sel­tek – mond­ta Ha­wes. – Le kel­lett bo­rot­vál­ni a ha­ja­mat, hogy hoz­zá­fér­je­nek a seb­hez. Ami­kor újra ki­nőtt, ilyen fe­hér volt.

– Va­jon mi­ért? – kér­dez­te őszin­te ér­dek­lő­dés­sel a le­ány.

– Va­ló­szí­nű­leg az ijedt­ség­től – fe­lel­te Ha­wes. – De most már men­nem kell.

– Ha bár­mi­kor ked­ve tá­mad­na a te­le­ví­zi­ó­nak dol­goz­ni… – kezd­te a lány.

– Ak­kor?

– Jó int­ri­kus len­ne ma­gá­ból. Va­la­mi kém­his­tó­ri­á­ban. Az a fe­hér csík a ha­já­ban di­rekt pre­desz­ti­nál­ja az int­ri­kussze­re­pek­re.

– Kösz – fe­lel­te Ha­wes. Az aj­tó­ban meg­állt. – Re­mé­lem, bol­dog há­zas­ság­ban fog élni Mr. Cort­tal meg a sza­kál­lá­val.

– Én biz­tos va­gyok ben­ne – fe­lel­te Fe­li­cia Pan­net.

A hang­sú­lyá­ból ítél­ve Ha­wes­nak sem­mi két­sé­ge nem le­he­tett, hogy így is lesz.