Harmadik fejezet
Hájas Donner besúgó volt.
Mert rendőrségi besúgók mindenütt vannak, és olyan törvény nincs a városban, amely megakadályozná, hogy az ember annál tájékozódjék, akinél éppen akar. És ha valaki bírja a gőzfürdőt, Hájas Donnernél jobb besúgót nem találhat. Amikor Hawes még a 30. körzetben dolgozott, saját külön besúgóhálózata volt.
Sajnos, ottani besúgói egytől egyig olyan emberek voltak, akik csak a 30. körzet bűnözőire és az ott elkövetett bűntettekre specializálták magukat. Tevékenységük köre nem terjedt ki a lármás, zűrös 87. körzetre. Így aztán ezen a délelőttön, 9 óra 27 perckor, amikor Steve Carella elindult megkeresni a maga kedvenc besúgóját – egy Danny Gimp nevű fickót –, Meyer Meyer meg a női bűnözők nyilvántartását nézte át, hogy nem használ-e valamelyikük „Lady” álnevet, Cotton Hawes kénytelen volt Hal Willis detektívhez fordulni, és Willis azt ajánlotta neki, hogy keresse meg Hájas Donnert. Felhívták Donner lakását, de ott senki nem vette fel a kagylót, – Akkor valószínűleg a fürdőben van – vélekedett Willis, és megadta Hawesnak a fürdő címét. Hawes beült egy kocsiba, és a belvárosba hajtott.
A kapu fölött ez állt a cégtáblán:
REGAN FÜRDŐHÁZ
Gőzfürdők Kádfürdők Gyógyfürdők
Hawes belépett a kapun, felmászott a falépcsőn az első emeletre, és megállt az előtérben, egy íróasztal előtt. Már a lépcsőmászástól kiütött a veríték a homlokán. Szerette volna tudni, hogy juthat valakinek az eszébe egy ilyen meleg napon gőzfürdőbe menni, aztán meg, hogy januárban miért járnak vajon úszni a szabadba, s végül, hogy ott egye meg a fene, neki ugyan mindegy.
– Mivel szolgálhatok? – kérdezte az íróasztalnál ülő férfi. Alacsony, hegyes orrú emberke volt, rövid ujjú, fehér trikóingben, a mellén nagy, zöld betűkkel: REGAN FÜRDŐHÁZ. Még egy zöld szemellenző is volt rajta.
– Rendőrség – felelte Hawes, és megvillantotta a jelvényét.
– Nem jó helyen kereskedik – mondta az ember. – Ez hatóságilag engedélyezett fürdő. Félrevezette valaki.
– Egy Hájas Donner nevű embert keresek. Nem tudja, hol találhatnám meg?
– Dehogynem – felelte az emberke. – Donner törzsvendég. Velem nem akar beszélni?
– Ki maga?
– Alf Regan. Enyém a fürdőház. Hatóságilag engedélyezve.
– Csak Donnerrel szeretnék beszélni. Hol van?
– Négyes szoba, a folyosó közepe táján. De így nem mehet be, uram.
– Hát hogy mehetek be?
– Csak ruha nélkül. De majd adok egy törülközőt. Az öltözőszekrények ott vannak. Ha értéktárgy van magánál, hagyja itt az asztalon. Beteszem a széfbe. Hawes elébe tette a pénztárcáját meg az óráját. Habozott egy pillanatig, aztán lecsatolta szolgálati revolverét, a tokkal együtt, és azt is letette az asztalra.
– Töltve van ez az izé? – kérdezte Regan.
– Igen.
– Akkor jobban tenné, uram, ha…
– Biztosítva van – mondta Hawes. – Csak akkor sül el, ha meghúzzák a ravaszt. Regan szkeptikus pillantást vetett a 38-asra.
– Jó, jó. Csak arra volnék kíváncsi, hány embert lőttek már le véletlenül biztosított revolverrel.
Hawes elvigyorodott, és az öltözőszekrények felé indult. Miközben vetkőzött, Regan odavitt neki egy törülközőt.
– Remélem, jó vastag a bőre.
– Miért?
– Mert Donner a forró gőzt szereti. Az igazán forrót. Hawes a derekára csavarta a törülközőt.
– Jókötésű fickó maga – jegyezte meg Regan. – Bokszolt valamikor?
– Csak rövid ideig.
– Hol?
– A haditengerészetnél.
– Jól?
– Tűrhetően.
– Húzzon be nekem egyet!
– Micsoda?
– Mondom, hogy húzzon be nekem egyet!
– Minek?
– Na! Gyerünk már!
– Sietek – mondta Hawes.
– Csak egyetlenegyet! Szeretnék megfigyelni valamit. – S Regan máris bokszolóállásba helyezkedett.
Hawes vállat vont, úgy tett, mintha a baljával akarna ütni, aztán a jobbjával bevitt egy keresztütést Regan állára, de mielőtt még lecsapott volna, visszafogta az öklét.
– Miért nem ütött meg? – kérdezte Regan.
– Nem akartam, hogy elszálljon a feje.
– Ki tanította erre a cselre?
– Egy Bohan nevű néger hadnagy.
– Jól megtanította. Mellékesen néhány ökölvívót is menedzselek. Sose gondolt még rá, hogy megpróbálkozik a szorítóban?
– Nem én.
– Hát gondoljon! Nem ártana ennek az országnak egy nehézsúlyú bajnok.
– Majd gondolkozom a dolgon – felelte Hawes.
– Sokkal többet keresne vele, mint amennyit a várostól kap, erre mérget vehet. Még ha bunda volna a dologban, akkor is jóval többet keresne.
– Jó, majd gondolkozom a dolgon – ismételte meg Hawes. – Hol van Donner?
– Ott, a folyosó vége felé. Ide figyeljen! Itt a névjegyem. Ha úgy döntene, hogy megpróbálkozik a dologgal, hívjon csak fel. Ki tudja? Hátha megint lenne egy Dempseynk, nem igaz?
– Dehogynem – felelte Hawes. Elvette Regantól a névjegyet, aztán lenézett a törülközőre. – Hová a fenébe tegyem? – kérdezte.
– Ja persze! Adja csak ide. Kifelé menet úgyis elcsípem. Donner ott van a folyosó vége felé. Négyes szoba. Nem tévesztheti el. Annyi a gőz abban a szobában, hogy elég lenne a Queen Mary-nek is.
Hawes elindult a folyosón. Elhaladt egy cingár emberke mellett, aki gyanakvó pillantást vetett rá. Az emberke teljesen meztelen volt, gyanakvását a Hawes derekára csavart törülköző keltette fel. Hawes bűntudatosan osont el mellette, valahogy úgy érezte magát, mint a fényképész a nudistatelepen. Megkereste a négyes szobát, és benyitott. Olyan erős sugárban csapott az arcába a forró gőz, hogy majdnem visszatántorodott a folyosóra. Megpróbálta keresztülfúrni a tekintetét a szobában gomolygó gőzfelhőrétegeken, de a dolog lehetetlennek bizonyult.
– Itt van, Donner?! – kiáltotta.
– Itt, pajtás – felelt egy hang.
– Hol?
– Itt beljebb, pajtás. Itt csücsülök. Maga kicsoda?
– Cotton Hawes a nevem. Hal Willisszel dolgozom egy csoportban. Ő ajánlotta, hogy lépjek érintkezésbe magával.
– Aha. Hát akkor jöjjön be, pajtás, jöjjön be – mondta a test nélküli hang. – És csukja be az ajtót. Kimegy a gőz, és bejön a huzat.
Hawes becsukta az ajtót. Ha valaha is kíváncsi lett volna arra, hogyan érezheti magát egy vekni kenyér, ha rácsukják a kemence ajtaját, hát most megtudta. Keresztülvergődött a helyiségen. Fullasztó volt a hőség. Megpróbált egy kis levegőt szívni a tüdejébe, de csak hőség áramlott le a torkán. A gomolygó, forró ködben hirtelen testet öltött egy alak.
– Donner? – kérdezte Hawes.
– Itt nincs más rajtunk kívül, nagyfőnök – felelte Donner, és Hawes a hőség ellenére elvigyorodott.
Hájas valóban hájas volt, több embernek is elég lett volna a rajta levő hájmennyiség. Akkora volt, mint egy város, egy állam, egy egész földrész. Mint egy hatalmas tál remegő, fehér kocsonya terpeszkedett a fal mellett, a márványpadon, elpilledten a büdösségben, törülközővel az ágyékán. Valahányszor lélegzetet vett, megremegtek rajta a hájrétegek.
– Szóval hekus? – kérdezte Hawestól.
– Igen.
– Azt mondta, Willisszel egy csoportban dolgozik, de nyilván nem azért jött, hogy ezt közölje. Willis persze üdvözletét küldi. Mi?
– Igen – felelte Hawes.
– Klassz fickó az a Willis! Saját szememmel láttam, amikor úgy seggre ültetett egy legalább száznyolcvan kilós pasast, hogy csak! Dzsudóval. Dzsudószakértő. Az ember csak feléje nyúl, és puff, már gipszben is a karja! Veszedelmes egy fickó az, pajtás! – Donner kuncogott. S amikor kuncogott, vele kuncogott mindene. E hullámzás láttán Hawes valósággal tengeri beteg lett. – Nos, mire kíváncsi? – kérdezte Donner.
– Hogy ismer-e valakit, akit Ladynek szoktak nevezni – felelte Hawes, aki úgy gondolta, legjobb rögtön a tárgyra térni, mielőtt még hőgutát kap.
– Ladynek? – kérdezte Donner. – Csinos becenév. Szakmabeli?
– Lehetséges.
– Saint Louisban ismertem egy hölgyet, akit Ladynek neveztek. Besúgó volt. Méghozzá átkozottul ügyes. Mindent tudott, pajtás, mindent az égvilágon! Tudja, hogy szerezte az értesüléseit?
– El tudom képzelni – felelte Hawes.
– Hát nem kell hozzá nagy fantázia. Igen, pontosan úgy. Esküszöm az élő Istenre, az a nő még a Szfinxből is kiszedte, amit akart, a sivatag kellős közepén. Ha kellett…
– Most ebben a városban dolgozik?
– Nem. Meghalt. Olyan valakiből szedett ki valamit, akiből nem volt egészséges kiszedni semmit. Foglalkozási ártalom. Bumm! És a Lady megszűnt létezni.
– Azért ölte meg az illető, mert a nő beköpte?
– Azért is meg másért is. Alighanem trippert is kapott tőle. Márpedig a fickó nagyon sokat adott az egészségre, legalábbis a saját személyét illetően. Szóval nem tudta értékelni, amit a hölgytől kapott. Bumm! És a Lady megszűnt létezni. – Donner gondolkozott egy pillanatig. – Ha jobban meggondoljuk, nem is volt olyan igazi lady, mi?
– Hát nemigen. De mit tud arról a ladyről, akit mi keresünk?
– Tudna valamit mondani róla?
– Csak annyit, hogy ma este meg akarják ölni.
– Nafene! És ki akarja megölni?
– Épp erre szeretnénk rájönni.
– Hm. Kemény dió, mi?
– Az hát. Mondja, nem mehetnénk ki egy kicsit, hogy ott folytassuk a beszélgetést?
– Miért? Mi baj? Fázik? Szólhatok, hogy kapcsolják erősebbre a.
– Dehogy, az istenért! – vágott gyorsan a szavába Hawes.
– Szóval a „Lady” kéne? – kérdezte elgondolkozva Donner. – A „Lady”.
– Az.
Mintha egyre melegebb lett volna. Miközben Donner ült és gondolkozott, a szobában mintha egyre emelkedett volna a hőmérséklet. Mintha minden másodpercnyi gondolkodás fokozta volna a hőséget. Hawes tátogott, szeretett volna lélegzethez jutni. Legszívesebben ledobta volna magáról a törülközőt, s kibújt volna akár a bőréből is, hogy felakassza egy szegre. Egy pohár jeges vízre vágyott. Vagy egy pohár hideg vízre. De elfogadott volna egy pohár langyos vizet is. Vagy akár egy pohár meleg vizet: mert biztos, hogy az is hűvösebb lett volna, mint a szoba hőmérséklete. Minden pórusából ömlött a veríték, miközben ült és nézte, Donner hogy gondolkozik. Múltak a másodpercek. Az izzadság végigfolyt az arcán, lecsurgott széles válláról, végigfolyt a hátgerincén.
– Volt egy színes bőrű táncosnő a hajdani Fekete-fehér Klub-ban – szólalt meg végre Donner.
– Most is itt van a városban?
– Nincs. Miamiben csinálja a sztriptízt. Őt nevezték Ladynek. Nagyon kényesen tudott vetkőzni. Legalábbis azok szerint, akik döglöttek a színes bőrű szűzzel kombinált szemérmes, ifjú szűzért. De hát ő most Miamiben van.
– Itt ki van, aki a „Lady” lehetne?
– Azon próbálok gondolkozni.
– Nem gondolkozhatna kicsit gyorsabban?
– Töröm a fejem, töröm – felelte Donner. – Volt itt egy kábítószerrel kereskedő nő is, akit Ladynek neveztek. De azt hiszem, az átment New Yorkba. Manapság ott fizetnek legtöbbet a kábítószerekért. Igen, ez a Lady New Yorkban van.
– Jó, jó, de itt ki van? – kérdezte idegesen Hawes. és megtörölte izzadt homlokát izzadt tenyerével.
– Hohó, tudom már! – mondta Donner.
– Ki az?
– A Lady! Egy új prostituált a Rosszlányok utcájában. Ismerős arrafelé?
– Nem nagyon.
– Ida mamánál dolgozik. Ismeri azt a kupit?
– Nem.
– A többiek biztos ismerik a csoportban. Őt keresse meg. A Ladyt. Ida mamánál.
– Maga ismeri? – kérdezte Hawes.
– A Ladyt? Csak mint szakmabelit.
– Kinek a szakmáját érti ezen? A magáét vagy az övét?
– Az enyémet. Csak néhány hete, hogy bizonyos információkat kaptam tőle. Úristen, rögtön őrá kellett volna gondolnom! De hát én sose szólítom Ladynek. Ez a szakmai neve. Igazában Marciának hívják. Besúgó.
– Meséljen róla!
– Nincs sok mesélnivaló. Az igazi sztorira kíváncsi, vagy arra, amit ott az utcában terjesztenek róla? Marciáról akar hallani vagy a Ladyről?
– Mind a kettőről.
– Oké. Elmondom, mit mesél róla Ida mama. Higgye el, már egész vagyont keresett a lányon. Aki abba az utcába beteszi a lábát, az mind Ida mama kupiját keresi. S ha megtalálja, alig várja, hogy lefektethesse a Ladyt.
– Miért?
– Mert Ida mamának gazdag a fantáziája. Íme, a legenda. Marcia Olaszországban látta meg a napvilágot. Egy olasz grófnak a leánya, kastélyuk volt a Földközi-tenger partján. Marcia a háború alatt – apja akarata ellenére – férjhez ment egy gerillához, aki Mussolini ellen harcolt. Magához vett kábé tízezer dollár értékű ékszert, és elment a gerillával a hegyekbe. Képzelje csak el az arisztokrácia virágát, aki gyerekkorában előbb tudott lovagolni, mint járni, hogy egy csomó szakállas fickóval él egy barlangban! Nos, egy szép napon a férje elesett egy vasútvonal ellen intézett támadás során. A parancsnokhelyettes erre kijelentette, hogy Marcia az övé, de hamarosan az egész társaság osztozott rajta. Marcia erre egy éjszaka meglépett. Hegyen-völgyön keresztül üldözték, de sikerült megmenekülnie. Eladta az ékszereket, és a pénzen átjött Amerikába. De mint ellenséges idegen kénytelen volt inkognitóban maradni. Mivel alig beszélte a nyelvet, munkát kapni nem tudott, s prostituált lett. Még most is abban a szakmában dolgozik, de undorodik tőle. Úgy viselkedik, mint egy kényes úridáma, s ha lefekszik valakivel, mintha csak megerőszakolnák. Hát ez a Lady, azaz ezt a történetet meséli róla Ida mama.
– És hogy szól az igazi sztori? – kérdezte Hawes.
– Marcia Polenski a neve. Scrantonból való. Tizenhat éves kora óta kurva, ravasz, mint a kígyó, és kitűnő füle van a dialektusokhoz. Az olaszos akcentust is csak megjátssza, akár a megerőszakolási jeleneteket.
– Ellenségei vannak? – kérdezte Hawes.
– Mire gondol?
– Hogy elképzelhető-e, hogy van valaki, aki szívesen megölné?
– Abban az utcában alighanem valamennyi kurva szívesen megölné. De nem hiszem, hogy bármelyikük is képes lenne valóban megtenni.
– Miért nem hiszi?
– Mert a kurvák rendes népek. Én kedvelem őket.
– Attól függ – felelte diplomatikusan Hawes. Felállt. – Akkor én megyek is.
– Ugye, hálás lesz Willis? – kérdezte Donner.
– Persze. Majd figyelmeztetem rá. Viszlát – búcsúzott sietve Hawes. – És kösz.
– De nada – felelte Donner, és visszahanyatlott a gőzbe.
Miután Hawes felöltözött, és meghallgatta Regan kiselőadását, hogy milyen nagy pénzt lehet a bokszolással keresni, zsebre vágta Regan névjegyét – s a figyelmeztetést, hogy őrizze meg gondosan –, kiment az utcára, és felhívta a csoportot. Carella vette fel a kagylót.
– Maga már visszaért? – kérdezte Hawes.
– Igen. Vártam a hívását.
– Mit tudott meg?
– Danny Gimp azt mondja, hogy dolgozik egy Ladynek nevezett prostituált a Rosszlányok utcájában. Lehet, hogy ő az, akit keresünk.
– Ugyanezt tudtam meg Donnertől – közölte Hawes.
– Remek. Menjünk el hát a nőhöz. Hátha kiderül, hogy egyszerűbb a dolog, mint gondoltuk.
– Lehetséges – felelte Hawes. – Menjek vissza a csoporthoz?
– Ne. Találkozzunk ott, abban az utcában. Jennynél. Tudja, hol van?
– Majd megkeresem.
– Mennyi az idő magánál? Hawes az órájára pillantott.
– Tíz óra három.
– Ott tud lenni tíz tizenötkor?
– Ott leszek – felelte Hawes, és visszaakasztotta a kagylót.