6
MÉG KÉT napig dolgoztam Malchuskinnal, aztán eljött a szabadságom ideje. Abban a két napban Malchuskin úgy meghajtotta a munkásokat, hogy többet dolgoztak, mint korábban bármikor, és jól haladtunk. Jóllehet a sínfektetés nehezebb volt, mint a régi sínek kiásása, azzal a jótékony hatással járt, hogy láttuk az eredményt, a mind hosszabban nyújtózó vágányok formájában. A pluszmunka abból adódott, hogy helyet kellett csinálnunk az alapoknak: árkokat ástunk a betontömböknek, amikre aztán rátettük a talpfákat és a síneket. Mivel most már három csapat dolgozott a várostól északra, és mindegyik vágány körülbelül ugyanolyan hosszú volt, további ösztönzést adott az, hogy a csapatok versengtek egymással. Meglepetten láttam, hogy az emberek hogyan reagálnak erre a versenyre, és azzal párhuzamosan, hogy a munka haladt, a kemény erőfeszítések közepette jóindulatúan ugratták egymást.
– Két nap – mondta Malchuskin, közvetlenül azelőtt, hogy elindultam a város felé. – Ne maradjon tovább! Hamarosan csörlőzni fognak, és minden elérhető emberre szükségünk lesz.
– Önhöz fogok visszajönni?
– Ez a céhén múlik… de igen. A következő két mérföld alatt velem lesz. Aztán átkerül egy másik céhhez, és három mérföldig annál marad.
– Melyik lesz az?
– Azt nem tudom. A céhe fogja eldönteni.
– Jól van.
Miután befejeztük a munkát azon az utolsó estén, a kunyhóban aludtam.
Erre egy másik okom is volt: nem akartam sötétedés után visszagyalogolni a városba, és nem akartam átvágni azon a sávon, amit a milicisták őriztek. A nappalok során alig vagy egyáltalán nem lehetett látni őket, de miután első ízben találkoztam velük, Malchuskin elmondta, hogy minden éjszaka kiáll az őrség, és a csörlőzést közvetlenül megelőző időszakban a vágányok környéke a legszigorúbban őrzött terület.
Másnap reggel a sínek mentén visszagyalogoltam a városba.
Most, hogy már volt engedélyem arra, hogy a városban tartózkodjak, könnyen megtaláltam Victoriát. Korábban sokat tétováztam, mialatt kerestem őt, mert az elmémben ott bujkált a gondolat, hogy vissza kéne mennem Malchuskinhoz, amilyen hamar csak tudok. Ezúttal viszont két teljes nap szabadságot kaptam, és nem nyomasztott az érzés, hogy kitérek a feladataim elől.
De még így sem tudtam, hol lehet, ezért sokat kellett kérdezősködnöm. Néhány téves útbaigazítás után a negyedik szint egyik kabinjába irányítottak. Victoria és még néhány fiatal itt dolgozott egy intézőnő felügyelete mellett. Amint Victoria meglátott az ajtóban, váltott néhány szót az intézőnővel, és odajött hozzám. Kimentünk a folyosóra.
– Üdv, Helward! – köszönt, és becsukta maga mögött az ajtót.
– Üdvözöllek! Figyelj… ha dolgoznod kell, később megkereslek.
– Minden rendben. Szabadságon vagy, ugye?
– Igen.
– Akkor én is szabadságon vagyok. Gyere!
Végigvezetett a folyosón, majd befordultunk egy oldaljáratba, és lementünk egy rövid lépcsőn. Az alján újabb folyosó fogadott minket, amelyet mindkét oldalon ajtók szegélyeztek. Victoria kinyitotta az egyiket, és bement előttem.
A kabin sokkal nagyobb volt, mint azok a magánkabinok, amiket addig láttam a városban. A bútorzat legnagyobb darabja egy ágy volt, ami az egyik falnál állt, viszont a jól és kényelmesen berendezett helyiségben így meglepően sok szabad hely maradt. Az egyik falnál mosdókagyló volt, mellette apró tűzhely. A berendezés ezenfelül egy asztalból, két székből, egy ruhásszekrényből és két karosszékből állt. És amire végképp nem számítottam, a kabinnak volt egy ablaka is.
Azonnal odaléptem elé, és kinéztem rajta. Egy belső teret láttam, amit szemből egy másik, ablakokkal teli fal határolt. A tér jobbra és balra is elnyúlt, de az ablak kicsi volt, és nem láthattam, mi van arrafelé.
– Tetszik? – kérdezte Victoria.
– Olyan nagy! Ez az egész a tiéd?
– Bizonyos értelemben. A miénk lesz, miután összeházasodunk.
– Ó, értem. Valaki mondta, hogy kapok egy saját szálláshelyet.
– Valószínűleg erre gondolt – felelte Victoria. – Jelenleg hol laksz?
– Még most is a neveldében. De a szertartás óta nem aludtam ott.
– Máris odakint vagy?
– Hát…
Nem tudtam, mit feleljek erre. Odakint? Mit mondhatok el Victoriának, amivel nem szegem meg az eskümet?
– Tudom, hogy kimentél a városból – mondta Victoria. – Ez azért nem olyan nagy titok.
– Mit tudsz még?
– Sok mindent. De figyelj csak, nem nagyon mesélhetek neked. Kérsz egy teát?
– Szintetikus? – kérdeztem, de azonnal megbántam. Nem akartam hálátlannak tűnni.
– Sajnos az. De hamarosan a szintetikus csapatban fogok dolgozni, és talán megtalálom a módját, hogy javítsak rajta.
A hangulat lassan oldottabb lett. Az első egy-két órában hűvösen és szinte hivatalos hangnemben beszélgettünk, udvariasan érdeklődtünk egymás felől, de hamarosan kezdtünk összemelegedni; rájöttem, hogy Victoria és én nem vagyunk annyira idegenek egymásnak.
Egy idő után a neveldei életünkről beszélgettünk, és ez azonnal a felszínre hozott egy új kételyt. Amíg nem léptem ki a városból, nem volt tiszta képem arról, hogy mit fogok találni odakint. Úgy éreztem – és mások is –, hogy csupa unalmas, elvont és jelentéktelen dolgokat tanítottak nekünk. A nevelde csak néhány nyomtatott könyvvel rendelkezett, de ezek többsége is a Föld bolygó életével foglalkozó, kitalált mű volt, ezért a tanítók főleg a saját maguk által írt tankönyvekre támaszkodtak. Sokat tudtunk – vagy legalábbis ezt hittük – a Föld bolygó mindennapi életéről, de azt mondták nekünk, hogy nem ezekkel a dolgokkal fogunk találkozni ezen a világon. A természetes gyermeki kíváncsiságtól hajtva azonnal meg akartuk ismerni a másik változatot is, de arról a tanáraink hallgattak. Így aztán mindig is kiábrándító lyuk tátongott a tudásunkban; amit olvasással megtanultunk a világról, az nem létezett, és csak a képzeletünkre hagyatkozva találgathattuk, milyen lehet a város.
Ez a helyzet elégedetlenséget szült, ami rengeteg testi energia felhalmozódásában nyilvánult meg. De a neveldében hol is vezethettük volna le? Csak a folyosókon és a tornateremben volt hely a mozgáshoz, de még ott is csak korlátozottan. A feszültség nyugtalanság formájában mutatkozott meg: a kicsi gyerek dührohamokat kaptak és engedetlenek lettek, a nagyobbak verekedtek, és szenvedélyesen rajongtak azért a kevés sportért, amit az apró tornateremben űzhettek… és azokban, akiket már csak pár mérföld választott el a felnőttkortól, idő előtt felébredtek a nemi ösztönök.
A nevelde intézői látszatintézkedéssel próbálták fenntartani a rendet, de talán ők is megértették a jelenségek okát. Mindenesetre, a neveldében nőttem fel, és nekem is ugyanúgy voltak kitöréseim, mint mindenki másnak. A felnőttkoromat megelőző körülbelül húsz mérföld alatt testi kapcsolatba kerültem néhány lánnyal – Victoriával nem –, és ez akkor nem számított. De most, amikor tudtam, hogy hamarosan összeházasodunk, hirtelen számítani kezdett az, ami régebben történt.
Furcsa módon, minél többet beszélgettünk, annál inkább azt kívántam, bárcsak eltüntethetném a múltnak ezt a kísértetét. Azon töprengtem, hogy ha részletesen beszámolnék a különféle tapasztalataimról, talán magyarázatot adnék a történekre. Viszont Victoria irányította a beszélgetést, és kölcsönösen elfogadható csatornákban tartotta. Talán neki is voltak kísértetei. Mesélt valami a város életéről, én pedig természetesen érdeklődve hallgattam.
Azt mondta, hogy nőként nem automatikusan adott számára, hogy felelős beosztásba kerüljön, és csak azért végezheti a jelenlegi munkáját, mert a jegyesem. Ha egy nemcéhtag jegyezte volna el, az volna vele szemben az elvárás, hogy szüljön gyerekeket, amilyen gyakran csak lehetséges, és dolgozzon a konyhákban, vagy varrjon ruhát, vagy végezzen el minden alantas munkát, amit éppen kell. Így viszont valamennyire kézben tarthatja a jövőjét, és talán lesz lehetősége főintézői pozícióba emelkedni. Jelenleg tanult, az enyémhez hasonló folyamat keretében. A különbség annyi volt, hogy a hangsúlyt nála kevésbé a gyakorlatra, mint inkább az elméleti képzésre helyezték. Ebből eredően máris sokkal többet tanult a városról és annak működéséről, mint én.
Nem beszélhettem szabadon a kinti munkámról, ezért inkább érdeklődéssel figyeltem mindazt, amit mondott.
Elmesélte, hogy azt mondták neki, a város folyamatosan két nagy hiánnyal küzd. Az egyik a víz – erről már hallottam Malchuskintól –, a másik pedig a lakosság.
– De hát rengetegen élnek a városban – mondtam erre.
– Igen… de a születési arány mindig alacsony volt, és egyre csak romlik. Ami még komolyabbá teszi a helyzetet, az az, hogy sokkal több fiú születik, mint lány. Hogy miért, azt senki sem tudja.
– A szintetikus étel – feleltem gúnyosan.
– Lehet – válaszolta teljesen komolyan, amiből kiderült, hogy nem értette meg a lényeget, majd így folytatta: – Amíg nem hagytam el a neveldét, csak homályos elképzeléseim voltak arról, hogy milyen lehet a város többi része. De mindig azt hittem, hogy mindenki itt született.
– És nem?
– Nem. Sok asszonyt kívülről hoztak be, hogy megnöveljék a lakosság számát. Pontosabban, abban a reményben, hogy ők majd lánycsecsemőket szülnek.
– Anyám is kintről került a városba – válaszoltam.
– Tényleg? – mondta meglepetten Victoria, és a találkozásunk óta első ízben úgy tűnt, kínosan érzi magát. – Ezt nem is tudtam.
– Azt hittem, ez nyilvánvaló.
– Lehet, hogy az, de valahogy sosem gondoltam…
– Nincs jelentősége – szóltam közbe.
Victoria hirtelen elhallgatott. Engem valóban nem érdekelt a dolog, és máris megbántam, hogy megemlítettem.
– Mesélj még erről! – kértem tőle.
– Nem… nem tudok többet mondani. És veled mi van? Milyen a céhed?
– Minden rendben van vele.
Azon a tényen felül, hogy az eskü tiltotta, hogy beszéljek róla, nem éreztem hajlandóságot arra, hogy beszéljek. Amiatt, hogy Victoria hirtelen csendben maradt, az a határozott benyomásom támadt, több dolgot is mondhatna, de valamiféle diszkréció megakadályozza abban, hogy megtegye. Egész életemben – vagy legalábbis azóta, hogy az eszemet tudtam – az anyám távollétét magától értetődőnek vettük. Az apám, ha beszélt is róla, tárgyilagosan tette, és nem tűnt úgy, hogy ehhez valamiféle stigma tapad. Mi több, a neveldében több fiú is ugyanebben a helyzetben volt, de még egy csomó lány is. Amíg a téma nem késztette Victoriát erre a reakcióra, sosem gondolkodtam el rajta.
– Te valamiféle különlegesség vagy – mondtam abban a reményben, hogy visszatéríthetem a témához, ha egy másik irányból közelítem meg azt. – A te anyád még a városban van.
– Igen – felelte.
És érezni lehetett, hogy részéről ez a vége. Úgy döntöttem, hogy nem erőltetem tovább. Mindenesetre, elsősorban a kettőnket érintő dolgokról akartam beszélgetni. Azért jöttem a városba, hogy megismerjem Victoriát, nem azért, hogy a felmenőinkről társalogjunk.
De az érzés megmaradt; a beszélgetés elhalt.
– Mi van odakint? – kérdeztem az ablakra mutatva. – Odamehetünk?
– Ha szeretnéd… megmutatom neked.
Kiment a kabinból, én pedig követtem. Végigmentünk a folyosón odáig, ahol egy ajtó vezetett a szabadba. Nem sok látnivaló akadt. A nyitott tér voltaképpen egy keskeny sikátor volt két lakótömb között. Az egyik végében emelvény állt, amire falépcsőn lehetett felmenni. Először elsétáltunk a másik végéig, ahol egy másik ajtó nyílt a városba, majd az emelvényhez mentünk, felhágtunk a lépcsőn, és kiléptünk egy kisebbfajta teraszra, amelyen több faszék állt, és még maradt némi hely, ahol szabadon mozoghattunk. A teraszt két oldalról magas falak határolták, a harmadik oldalon pedig a lakótömbök tetőire, illetve a közöttük elnyúló sikátorra lehetett rálátni. De a negyedik oldalon semmi sem takart, így ott ki lehetett látni a város mellett elterülő tájra. Ez meglepő újdonság volt nekem, mert az esküm bizonyos pontjaiból arra következtettem, hogy csakis a céhtagok pillanthatják meg a külvilágot.
– Na, mit gondolsz? – kérdezte Victoria, és letelepedett az egyik székre.
– Tetszik – feleltem, és leültem mellé.
– Voltál már odakint?
– Igen – böktem ki, ami nehezemre esett, mert máris azon kaptam magam, hogy az esküm pontjaival vívódom. Hogyan beszélhetnék Victoriának a munkámról anélkül, hogy megszegném a fogadalmamat?
– Nem sokszor jöhetünk ki ide – mondta. – Éjszakára bezárják az ajtókat, csak napközben nyitják ki pár órára. Néha több napon át zárva vannak.
– Tudod, hogy miért?
– Hát te?
– Valószínűleg a… a kinti munkálatokkal lehet kapcsolatban.
– Amikről nem fogsz mesélni.
– Így van.
– Miért nem?
– Nem tehetem.
Rám pillantott, és megállapította:
– Nagyon lebarnultál. A napon dolgozol?
– Az idő egy részében.
– Ezt a helyet bezárják, amikor a nap felettünk jár. Még csak a fényét láttam, amikor elérte az épületek magasabb részeit.
– Nem sokat láthatsz belőle – feleltem. – Nagyon fényes, és nem tudsz egyenesen ránézni.
– Ezt szeretném magam megtapasztalni.
– Mit csinálsz jelenleg? – kérdeztem. – Úgy értem, mit dolgozol?
– Tápanyagokkal foglalkozom.
– Ez mit jelent?
– Meghatározzuk, hogyan dolgozzunk ki egy kiegyensúlyozott étrendet. Gondoskodnunk kell arról, hogy a szintetikus ételek elegendő fehérjét tartalmazzanak, és hogy az emberek kellő mennyiségű vitamint kapjanak – magyarázott Victoria, és a hangjából érződött, hogy a téma alapjában véve nem érdekli. Néhány pillanatig hallgatott, majd hozzátette: – Azt tudod, hogy a napfényben is van vitamin?
– Tényleg?
– D-vitamin. A testben képződik, amikor napfény éri a bőrt. Ezt megéri megtanulni, ha sosem láthatod a napot…
– De szintetizálni is lehet – mondta erre.
– Igen… és csináljuk is. Visszamegyünk a kabinba? Ihatnánk még egy teát.
Nem válaszoltam semmit. Nem tudtam, mire számítottam, amikor úgy döntöttem, hogy megkeresem Victoriát, de erre biztosan nem. Mialatt Malchuskinnal dolgoztam, romantikus ideálokról álmodoztam, bár időről időre lehűtött az érzés, hogy neki és nekem valószínűleg össze kell csiszolódnunk. Mindenesetre, az eszembe sem jutott, hogy rejtett ellentétekkel kell megküzdenem. Azt képzeltem, együtt fogunk dolgozni azon, hogy megvalósítsuk azt a bensőséges viszonyt, amit a szüleink szántak nekünk, méghozzá úgy formáljuk meg, hogy valódi és szeretetteljes kapcsolat lesz belőle. Azt viszont nem láttam előre, hogy Victoria tágabb fogalmakban gondolkodik majd rólunk, és hogy én holtom napjáig élvezni fogok olyan előnyöket, amelyek számára tiltottak és elérhetetlenek.
A teraszon maradtuk. Victoria csak ironizált, amikor azt javasolta, hogy térjünk vissza a kabinba, és én elég érzékeny voltam ahhoz, hogy ezt felismerjem. Mindenesetre, éreztem, hogy más ok miatt akarunk mindketten a teraszon maradni. Én azért, mert a kinti munkám révén megkedveltem a friss levegőt, cserébe most már szűkösnek találtam a város belsejét. Victoria pedig azért, mert még itt, a teraszon érezhette úgy, hogy valamennyire kilépett a városból. De még így is, a várostól keletre elterülő dombos táj mindkettőnket folyton emlékeztetett arra az újonnan felfedezett különbségre, ami elválasztott minket.
– Kérvényezheted, hogy átkerülj egy céhbe – mondtam rövid töprengés után. – Biztosra veszem, hogy…
– Nem a megfelelő nemhez tartozom – vágott közbe hirtelen. – A céhekben csak férfiak vannak, vagy ezt még nem vetted észre?
– Nem…
– Nekem nem kellett sok idő, hogy felismerjek néhány dolgot – folytatta Victoria szinte hadarva, és jól érzékelhető keserűséggel. – Egész életemben ott voltak az orrom előtt, de sosem vettem észre őket. Az apám mindig távol járt a várostól, az anyám dolgozott, szervezte azokat a dolgokat, amiket magától értetődőnek vettünk, mint például az ételt, a fűtést és a hulladék eltávolítását. De most már rájöttem. A nők túl értékesek ahhoz, hogy kimehessenek a veszélyes külvilágba. Itt, a városon belül van rájuk szükség, mert ők tudnak gyereket szülni, és el lehet intézni, hogy újra és újra szüljenek. Ha nem voltak elég szerencsések ahhoz, hogy a városban szülessenek, akkor kintről hozzák őket, aztán elküldik őket, miután betöltötték a rendeltetésüket. – Megint kényes témáról beszélt, de ezúttal nem ingott meg. – Tudom, hogy el kell végezni a városon kívüli munkát, és akármi legyen is az, veszélyekkel jár… de nem adtak választási lehetőséget. Csak azért, mert nő vagyok, idebent kell maradnom, ezen az elátkozott helyen, és csodás dolgokat kell tanulnom az ételgyártásról, és szülnöm kell, valahányszor csak képes vagyok rá.
– Nem akarsz a feleségem lenni? – kérdeztem halkan.
– Nincs más választásom.
– Köszönöm…
Victoria felállt, és dühösen a lépcső felé indult. Követtem őt, és mögötte lépkedtem, mígnem megérkeztünk a leendő kabinunkhoz. Lecövekeltem az ajtóban, onnan néztem őt, mialatt nekem háttal állva nézte az ablakon át az épületek közötti keskeny sikátort.
– Akarod, hogy elmenjek? – kérdeztem.
– Ne… gyere be, és zárd be az ajtót!
Nem mozdult, mialatt megtettem.
– Főzök még teát – mondta aztán.
– Rendben.
A kannában a víz még meleg volt, és egy-két perc kellett neki ahhoz, hogy megint felforrjon.
– Nem muszáj összeházasodnunk – mondtam fojtott hangon.
– Ha nem megyek hozzád, akkor valaki máshoz kell hozzámennem – válaszolt, majd leült mellém, és megtöltötte a poharát a szintetikus főzettel. – Nincs veled semmi bajom, Helward. Ezt tudnod kell. Akár tetszik nekünk, akár nem, az életünket a céhrendszer uralja. Ez ellen semmit sem tehetünk.
– Miért nem? A rendszereket meg lehet változtatni.
– Ezt nem! Túl mélyen van beágyazva. A céhek rakták össze várost, olyan céllal, amit alighanem sosem fogok megtudni. Csak a céhek változtathatják meg a rendszert, és azok sosem fogják megtenni.
– Úgy beszélsz, mint aki teljesen biztos a dologban.
– Mert az vagyok! – felelte határozottan. – És a rendszert, ami az életemet irányítja, az uralja, ami a városon kívül folyik. És mivel abban nem vehetek részt, sosem tehetek semmit, amivel irányítom a saját életemet.
– Igenis megteheted… rajtam keresztül.
– Csak éppen nem fogsz beszélni róla.
– Azt nem tehetem – ismertem el.
– Miért nem?
– Még csak ezt sem mondhatom el neked.
– Céhtitok.
– Nevezd így, ha szeretnéd.
– Még most, amikor itt ülsz mellettem, még most is betartod.
– Ezt kell tennem – válaszoltam egyszerűen. – Esküt tettem… – Ebben a pillanatban eszembe jutott, hogy magáról az esküről sem beszélhetek, mert ez is szerepelt a pontjai között. És most megszegtem, és oly könnyedén és természetesen, hogy megtörtént, mielőtt gondoltam volna rá.
Viszont Victoria meglepett azzal, hogy egyáltalán nem reagált.
– Szóval a céhrendszer beiktat – mondta. – Ez teljesen logikus.
Megittam a teámat, és kijelentettem:
– Azt hiszem, az lesz a legjobb, ha most elmegyek.
– Haragszol rám? – kérdezte Victoria.
– Nem, csak…
– Ne menj! Sajnálom, hogy ingerülten viselkedtem veled… nem a te hibád. Az előbb mondtál valamit, hogy rajtad keresztül irányíthatom az életemet. Ezt hogy értetted?
– Nem tudom biztosan. Azt hiszem, úgy egyszer céhtag leszek, és a feleségemként több esélyed lesz…
– Mire?
– Nos… rajtam keresztül megláthatod, hogy miért olyan a rendszer, amilyen.
– És te esküt tettél, hogy nem mondod el nekem.
– Hát… igen.
– Szóval, az elsőrendű céhek tagjai jól kitalálták ezt az egészet. A rendszer titoktartást követel – mondta keserűen Victoria, azzal hátradőlt, és lehunyta a szemét.
Teljesen össze voltam zavarodva, és haragudtam magamra. Tíz napja voltam inas, és elméletileg máris halálbüntetést érdemeltem. Ez túl bizarrnak tűnt ahhoz, hogy komolyan vegyem, de az eskütétellel kapcsolatos emlékeim nyomán úgy éreztem, hogy a fenyegetés akkor nagyon meggyőző volt. A zavart pedig az okozta, hogy Victoria öntudatlanul bevonta a beszélgetésbe azt az érzelmi elkötelezettséget, amit óvatosan tapogatózva próbáltunk kialakítani. Láttam a konfliktust, de semmit sem tudtam kezdeni vele. A neveldebeli életemből ismertem azt a rejtett csalódottságot, ami azokban ébredt fel, akik nem mehettek a város más részeibe. És ez a felnőttkorban nagyobb léptékben ment, vagyis sokan bizonyos mértékig részt vehettek a város fenntartásában, de létezett egy határ, amelyen túl már nem cselekedhettek – akkor a csalódottság megmaradt, vagy akár erősödött is. Viszont gyanítottam, hogy ez nem lehet új keletű probléma a városban. Nem Victoria és én voltunk az elsők, akiknek így kellett összeházasodniuk. Biztosan voltak előttünk mások, akik találkoztak ugyanezzel a szakadékkal. Lehet, hogy egyszerűen csak elfogadták a rendszert olyannak, amilyennek látták?
Victoria nem mozdult, és nem szólalt meg, amikor elhagytam a kabint, és elindultam a nevelde felé.
* * *
Távol Victoriától, távol a folytonos kérdésektől a leendő feleségem aggodalmai megfakultak, és inkább a saját helyzetem miatt kezdtem nyugtalankodni. Ha az esküt komolyan veszik, azonnal megölnek, amint a hír eljut valamelyik céhtaghoz. Tényleg ennyire iszonyatos valami az eskü megszegése?
Elmondja Victoria valakinek azt, amit tőlem hallott? Amikor erre gondoltam, azonnal vissza akartam menni hozzá, hogy megkérjem, hallgasson… de attól tartottam, hogy csak még jobban feldühítem, és hogy még több olyan dolgot árulok el, amit nem kellene.
A nap hátralévő részében csak pihentem. A priccsemen feküdtem, és a helyzet miatt emésztettem magam. Később megvacsoráztam a város egyik étkezőjében, és örültem, hogy nem találkoztam össze Victoriával.
Éjnek évadján Victoria bejött a kabinomba. Felébredtem arra, hogy becsukta az ajtót, és amikor kinyitottam a szemem, megláttam őt: egy magas, karcsú alakot az ágyam mellett.
– Mi a…
– Csss… én vagyok.
– Mit keresel itt? – kérdeztem, és a lámpa kapcsolója elé nyúltam, de elkapta a csuklómat, és rám szólt:
– Ne kapcsold fel!
Letelepedett a priccs szélére, én pedig felültem.
– Ne haragudj, Helward! – mondta halkan. – Csak ennyit akartam mondani.
– Semmi gond.
– Még alszol, mi? – kérdezte, és felnevetett.
– Nem is tudom… lehet.
Felém hajolt, és a mellkasomra tette a kezét, majd lassan felcsúsztatta a nyakamhoz. Aztán megcsókolt.
– Ne mondj semmit – suttogta –, csak… nagyon sajnálom.
Ismét megcsókolt, és addig csúsztatta a kezét, amíg végül szorosan átölelt.
– Hálóruhát viselsz az ágyban – állapította meg halkan.
– Mi mást viselnék?
– Vedd le! – kérte, azzal lendületesen felállt, és hallottam, hogy leveszi a kabátját. Mire ismét leült mellém, sokkal közelebb, mint az imént, már meztelen volt. Elkezdtem lehámozni a hálóruhámat, de beleakadt a fejembe, aztán rövid szerencsétlenkedés után megszabadultam tőle. Victoria felhajtotta a takarót, és benyomakodott mellém.
– Így jöttél le ide? – kérdeztem.
– Senki nem jár a folyosókon – felelte. Az arca nagyon közel volt az enyémhez. Megint csókolóztunk, és amikor hátrahúztam a fejemet, a tarkóm a kabin falán koppant. Victoria még közelebb jött, és teljesen hozzápréselte a testét az enyémhez. Hirtelen hangosan felkacagott.
– Krisztusom! Hallgass! – szóltam rá riadtan.
– Mi a baj?
– Valaki meghall minket!
– Mélyen alszanak.
– Nem sokáig, ha így nevetsz.
– Azt mondtam, ne beszélj – suttogta, és megint szájon csókolt.
Dacára annak, hogy a testem mohón reagált Victoria közelségére, nagyon féltem. Túl nagy zajt csaptunk. A nevelde falai vékonyak voltak, és rég megtanultam, hogy mindenféle hang könnyedén áthatol rajtuk. Biztosra vettem, hogy Victoria nevetésével, a kettőnk beszélgetésével, valamint azzal, hogy összezsúfolódtunk a keskeny priccsen, ami ráadásul a falhoz van erősítve, rég felvertük az egész neveldét. Eltoltam őt magamtól, és megmondtam neki, mi jár a fejemben.
– Nem számít – felelte.
– De igen – morogtam, majd lelöktem magamról a takarót, és átmásztam Victoria felett. Felkapcsoltam a lámpát. Victoria a szeméhez kapta a kezét, én pedig odadobtam neki a kabátot.
– Gyere, átmegyünk a te kabinodba.
– Nem akarok.
– Csak gyere! – mondtam, és elkezdtem belebújni az egyenruhámba.
– Azt ne vedd fel – kérte –, eléggé szaglik.
– Tényleg?
– Förtelmesen.
Victoria felült, és mialatt így tett, alaposan megnéztem, és megcsodáltam meztelen teste kecses íveit. A vállára terítette a kabátot, és felállt.
– Jól van – adta meg magát végül –, de siessünk!
Kiléptünk a kabinból, és kisurrantunk a neveldéből. Végigsiettünk a folyosókon. Ahogyan Victoria mondta, ezen a kései órán senkit sem lehetett látni, és a lámpák tompított fénnyel égtek. Pár perc alatt odaértünk a szobájához. Becsuktam és bereteszeltem az ajtót. Victoria leült az ágyra, és magán hagyta a kabátot.
Levettem az egyenruhámat, és bemásztam az ágyba.
– Gyere, Victoria! – kértem halkan.
– Most nem úgy érzem magam…
– Ó, Krisztusom… miért?
– Ott kellett volna maradnunk.
– Szeretnél visszamenni?
– Á, most már hagyjuk!
– Gyere ide, mellém! – mondtam halkan. – Ne ott üldögélj!
– Rendben.
Levette a kabátját, és a padlóra ejtette, aztán besiklott mellém. Átöleltük egymást, és csókolóztunk, de tudtam, hogy mire gondolt az előbb. Belőlem is elszállt a vágy, ugyanolyan gyorsan, ahogy rám tört. Egy darabig csak feküdtünk és hallgattunk. Kellemes érzés volt Victoria mellett feküdni, viszont, noha tudatában voltam annak, hogy mennyire érzéki pillanat ez, nem történt semmi.
Végül megszólaltam:
– Miért látogattál meg?
– Már megmondtam.
– Csak azért… hogy bocsánatot kérj?
– Igen, azt hiszem.
– Nem sokon múlt, hogy nem mentem vissza hozzád – válaszoltam. – Csináltam valamit, amit nem kellett volna. Nagyon megijedtem.
– Mi volt az?
– Már mondtam… említettem, hogy esküt tettem valamire. Igazad van, a céhek titoktartási kötelezettséget kényszerítenek a tagjaikra. Amikor inas lettem, esküt kellett tennem, és ennek része volt az is, hogy soha senkinek nem beszélek magáról az esküről. És megszegtem azzal, hogy beszéltem róla.
– Számít ez?
– Halálbüntetés jár érte.
– De hogyan tudnák meg valaha is?
– Ha…
– Ha nekem eljár a szám – vágott közbe Victoria. – Miért tenném meg?
– Azt nem tudom. De ahogyan tegnap beszéltél… elmondtad, mennyire haragszol azért, mert nem vagy ura a saját életednek… azt hittem, felhasználod ellenem.
– Ez egészen mostanáig semmit sem jelentett nekem. És nem fogom felhasználni. Egy feleség miért árulná el a férjét?
– Még most is hozzám akarsz jönni?
– Igen.
– Még akkor is, ha a szüleink hoztak össze minket?
– Szerintem jól választottak – válaszolta, és pár pillanatig szorosabban ölelt. – Te nem így érzel?
– De igen.
Pár perccel később Victoria megkérdezte:
– Elmondod, hogy mi történik a városon kívül?
– Nem lehet.
– Az eskü miatt?
– Igen.
– De hát azt már megszegted. Most már mit számít?
– Különben sem tudok sokat mesélni – válaszoltam. – Tíz napot töltöttem rengeteg fizikai munkával, és nem tudom, hogy miért.
– Miféle fizikai munkával?
– Victoria… ne faggass, kérlek!
– Akkor beszélj a napról! A városban élők miért nem láthatják?
– Azt nem tudom.
– Valami baj van vele?
– Nem hiszem…
Victoria olyan kérdéseket tett fel, amiket nekem kellett volna feltennem magamnak, de nem tettem meg. Az új élmények forgatagában arra is alig volt időm, hogy felfogjam mindazt, amit láttam, arra már végképp nem, hogy elgondolkodjak róluk. Szembekerülve ezekkel a kérdésekkel – félretéve, hogy tudok-e válaszolni rájuk, vagy sem – azon kaptam magam, hogy én is tudni akarom a válaszokat. Valóban van valami baj a nappal, ami veszélyezteti a várost? És ha igen, ezt titokban kell tartani? De én láttam a napot, és…
– Nincs vele semmi baj – mondtam rövid hallgatás után.
– Csak nem úgy néz ki, mint amilyennek hittem.
– A nap egy gömb – állította Victoria.
– Nem, nem az. Vagy legalábbis nem annak látszik.
– Hát milyennek látszik?
– Ezt nem kéne elmondanom neked. Ebben biztos vagyok.
– Hé, nem hagyhatod abba itt! – biztatott Victoria. – Szerintem amúgy sem fontos.
– Szerintem meg az… na, jól van… – feleltem. Máris túl sokat mondtam el, de mit tehettem volna? – Szóval, nappal nem láthatod rendesen, mert nagyon fényes. De napkeltekor és napnyugtakor láthatod pár percig. Azt hiszem, korong alakú. De másmilyen is, csak nem ismerek olyan szavakat, amikkel pontosan leírhatnám. A korong közepében, lefelé és felfelé van egy valamilyen fajta tengely.
– Része a napnak?
– Igen. Egy kicsit olyan, mint egy pörgettyű. De nem lehet tisztán látni, annyira fényesen ragyog. Egy éjszaka a szabadban voltam, és tiszta volt az ég. Van egy hold felettünk, és az is ilyen alakú. De nem láttam tisztán, mert éppen fogyóban volt.
– Biztos vagy mindebben? – kérdezte Victoria.
– Ez az, amit láttam.
– De nekünk nem ezt tanították!
– Tudom. De akkor is ilyen.
Nem mondtam el többet. Victoria feltett még kérdéseket, de elhárítottam valamennyit, arra hivatkozva, hogy nem tudom a választ. Megpróbált kiszedni belőlem még többet a kinti munkámról, de valahogy sikerült megállnom, hogy ne feleljek. Inkább én is kérdezgetni kezdtem őt az életéről, és hamarosan eltávolodtunk a számomra veszedelmes témától. Nem lehetett mindörökre eltemetni, de időre volt szükségem, hogy gondolkodjak. Valamivel később szeretkeztünk, és röviddel ezután mindketten elaludtunk.
* * *
Másnap reggel Victoria reggelit készített, majd elvitte az egyenruhámat a mosodába, én pedig egy darabig meztelenül üldögéltem az ágyon. A távollétében megmosakodtam és megborotválkoztam, aztán az ágyon hevertem, mígnem Victoria visszatért.
Felvettem az egyenruhámat – tiszta és ropogós volt, egyáltalán nem olyan, mint az a merev és büdös második bőr, amivé a kint végzett munka eredményeként alakult.
Együtt töltöttük a napot, és Victoria elvitt, hogy megmutassa a város belsejét. Sokkal összetettebb volt, mint valaha képzeltem. Addig szinte csak a lakó- és intézői részlegeket láttam, de persze ennél sokkal több dolog létezett a falakon belül. Először nem tudtam, hogy tájékozódhatnék, mígnem Victoria megmutatta, hogy bizonyos helyeken a helyiségeket ábrázoló vázlatrajzok vannak a falon.
Észrevettem, hogy a rajzokat többször megváltoztatták, és az egyik különösen megragadta a figyelmemet. Az egyik alsó szinten jártunk, és a nemrég készített rajz mellett volt egy másik, egy sokkal régebbi, amit áttetsző műanyag burkolat védett. Kíváncsian nézegettem az utóbbit, és észrevettem, hogy a feliratokat több nyelven nyomtatták. Az angolon kívül csak a franciát ismertem fel.
– A többi micsoda? – kérdeztem Victoriától.
– Az német, a többi pedig orosz és olasz. Ez pedig… – tette hozzá egy díszes képjelekből álló sorra – …ez kínai.
Még jobban megnéztem a tervrajzot, és összevetettem a mellette lévő újabbal. Jól látszott a hasonlóság, de az is, hogy a két rajz elkészítése között sok mindent átalakítottak.
– Miért kell ennyi nyelv ide? – kérdeztem.
– Több népből származunk – magyarázta Victoria. – Azt hiszem, az angol az alapnyelv sok ezer mérföld óta, de ez nem mindig volt így. Az én családom például francia eredetű.
– Ó, igen – feleltem.
Ugyanezen a szinten történt, hogy Victoria megmutatta a szintetikusgyárat. Itt állították elő azokat a fehérjepótlékokat és más organikus pótanyagokat, amelyeket deszkákból és növényekből szintetizáltak. Erős bűz terjengett a gyárban és a környékén, és észrevettem, hogy az itt dolgozó emberek maszkot viselnek. Gyorsan átmentünk a következő területre, ahol kutatások folytak annak érdekében, hogy a termékek jobb állagot és ízt kapjanak. Victoria közölte velem, hogy hamarosan ő is itt fog dolgozni.
Victoria ezt követően elmondta, hogy mennyire csalódott az élete miatt, a jelene és a jövője miatt egyaránt. Ezúttal jobban fel voltam készülve, mint az előző alkalommal, és sikerült megnyugtatnom. Azt mondtam neki, hogy vegyen példát az anyjáról, aki teljes és hasznos életet él. Megígértem neki – miután győzködött egy darabig –, hogy mesélek még a saját életemről, és azt mondtam neki, hogy amikor teljes jogú céhtag leszek, mindent megteszek majd, amit megtehetek azért, hogy a rendszer nyíltabb és szabadabb legyen. Ettől egy időre elhallgatott, és ezek után kellemesen és nyugodtan telt az este és az éjszaka.