Harmadik fejezet
Április 28.
Fehér Ház, Washington D. C.
Mivel teljes hallgatást fogadva Ramshawe hadnagy hazafelé tartott kocsijával, Morgan tengernagy egyes-egyedül maradt az irodájában 02.30-kor. Ez a helyzet nem volt számára szokatlannak nevezhető még akkor, sem, ha éppen szombat hajnal volt. Kiordított az ajtón, hogy valaki hozzon neki friss és forró kávét, majd azon kezdett rágódni, vajon fel kellene-e hívnia az elnököt.
– Talán jobb volna, ha nem tenném – motyogta magában. – Semmi jó nem sülne ki belőle. Amint az elnök megtudja, mindenki más is tudni fog róla. Azt hiszem, várnom kellene egy kicsit, mielőtt ezt a trágyát a ventilátorba dobom.
Amit legelőször is meg kell tenni, hogy néhány aknaszedőt a szorosba rendel, és megmondja nekik, nézzenek egy kicsit szét. Jimmy Ramshawe-t utasította, hogy egész délelőtt a műholdfelvételeket vizsgálja, keresve egy olyan tankert, amely valamiképpen sértetlenül jut keresztül a területen. Arnold Morgan gyanította, hogy ha ilyen akad, akkor az vagy kínai, vagy iráni zászló alatt hajózó nagy olajszállító lesz, amely a Bandar Abbastól keletre fekvő mezőkről szállít, vagy az új kínai finomítóból, valamivel lejjebb a part mentén. Ramshawe hadnagy minden bizonnyal hamarosan kideríti. Az igazi gondot az aknaszedők jelentették, ezek a kis hadihajók, amelyek úgy találják meg az aknákat, hogy egy kábelt vontatnak maguk után, amely beleakad az aknák sodronyába, majd elvágja azokat. Az Egyesült Államok haditengerészete rendelkezett ugyan néhány, Avenger-osztályú, különösen hatékony, szonárral segített aknaszedővel, ezek azonban mind a texasi partok mellett horgonyoztak, és mindössze tizenhárom csomó volt a legnagyobb sebességük.
– Azoknak az istenverte bárkáknak egy örökkévalóságba fog telni, míg odaérnek – morogta a tengernagy.
A britek is eszébe jutottak, a Királyi Haditengerészet kiváló, Hunt-osztályú aknaszedőire gondolva. Ezekkel is ugyanaz volt a gond: lassúak, és legalább a fél világ választja el őket Hormuztól. Nem, találnia kell valakit, aki ennél sokkal közelebb van, ez pedig nem lehetett más, csak az indiaiak. Vajon mennyi lehet most az idő Bombay-ben? A kérdés természetesen költői volt, hiszen Arnold Morgan többé-kevésbé mindig tudta, hogy hol hány óra van. Az indiai városban, Bombay-ben pedig delet mutathatott. Felvette a telefont, és megkérte az éjszakai szolgálatban levő titkárt, akit azelőtt még soha nem is látott, hogy azonnal kapcsolja neki a washingtoni indiai nagykövetséget. Amikor a szolgálatos tiszt felvette a vonal másik végén, a tengernagy mindössze annyit mondott:
– Itt Arnold Morgan beszél, az Egyesült Államok elnökének nemzetbiztonsági tanácsadója. A Fehér Házban tartózkodom, írja le a következő telefonszámot, majd szóljon a tengerészeti attaséjuknak, hogy négy percen belül hívjon vissza. Köszönöm. És igyekezzen.
Katt. Három perccel és huszonkét másodperccel később megcsörrent a személyes telefonja.
– Itt Prendzsit Lal altengernagy. Ha jól tudom, velem akart beszélni.
– Igen, és nagyon köszönöm, hogy visszahívott. Tisztában vagyok vele, hogy az éjszaka közepe van, de nem nagy dolgot kérek öntől. Szeretném, ha Kumar tengernagy, az önök haditengerészeti vezérkari főnöke azonnal felhívná a Fehér Házat, és engem kérne. Gondolom, Bombay-ben tartózkodik.
– Igen, tengernagy úr, ma ott van. Azonnal kapcsolatba lépek vele.
– Megtenné, hogy nyomatékosan közli vele, milyen sürgős volna ez az ügy?
Nyolc percet kellett csak várni. Kumar tengernagy a vonal másik végén kifejtette, milyen nagy megtiszteltetés volna számára, ha India haditengerészete minden lehetséges segítséget megadhatna a Fehér Házban székelő nagyhatalmú barátainak.
Arnold Morgan természetesen tisztában volt vele, hogy mindez csak részben igaz. Amit a tisztelettudó és látszólag simulékony indiai tiszt elfelejtett közölni, hogy „mindaddig, amíg ez nem rombolja szomszédainkkal és szövetségeseinkkel kialakított kitűnő kapcsolatainkat, és mindaddig, amíg az Egyesült Államok átvállalja a felmerülő költségeket”. Kimondatlan közhelyek. Morgan tengernagy úgy határozott, olyan egyenesen és a maguk brutális valóságában tárja elé a tényeket, ahogyan csak tudja. Nem titkolt el semmit, és szisztematikusan haladva vitte a beszélgetés fonalát egészen addig a nyílegyenes vonalig, melyet Jimmy Ramshawe rajzolt be a térképre. Kis beszédét a következő szavakkal zárta:
– Attól tartok most a világ összes olajfelhasználó országának össze kell fognia. Azonban az önöké az a nemzet, mely a legkönnyebben elérhető aknaszedőkkel rendelkezik. Kumar tengernagy, az Egyesült Államok minden támogatást kész biztosítani az önök részére. Elintézem, hogy a területre belépvén két nagy rombolónk már várjon önökre, és biztosíthatom, hogy a legnagyobb olajfogyasztók, az Amerikai Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Japán, Franciaország és Németország, meg a többiek átvállalják költségeik megtérítését. Biztos vagyok benne, hogy megérti, mennyire sürgős ezt az ügyet minél gyorsabban elrendeznünk. Egyszerűen nem tehetjük meg, hogy csak ülünk itt, és várunk, míg egy következő tanker is a levegőbe röpül. Azonnal oda kell mennünk, felmérni a helyzetet, ha pedig szükséges, akkor megtisztítani egy biztos átjárót, és ehhez a feladathoz az önök Pondicherry-osztályú aknaszedői vannak a legközelebb.
– Morgan tengernagy – felelte az indiai haditengerészet főnöke. – Higgye el, nagyon hálás vagyok, amiért felkeresett, és belénk helyezi a bizalmát. Ha az Iráni-öblöt mindössze három hétre lezárnák, hazám már akkor is szörnyű helyzetbe kerülne. Eltekintve a rendszeres időközönként érkező olajszállítmányoktól, a főzéshez használt propángázt szinte teljes egészében arról a területről szerezzük be. Hazám gyakorlatilag megbénulhatna. Természetesen a mi figyelmünket is felkeltette a két tanker balesete, arról azonban senkinek fogalma sem volt, hogy ez talán az irániak és az átkozott kínaiak összeesküvése lehet. Számíthat rá, hogy huszonnégy órán belül útnak indítunk hat Pondicherryt. Gondolja, hogy egy tankert is magunkkal kellene vinnünk?
– Igen, mindenképpen. És kísérőhajókat is. Kumar tengernagy, egyelőre nem vagyunk egészen biztosak abban, hogy pontosan mivel is állunk szemben. Azonban biztosíthatom, hogy amint az önök hajói megérkeznek a szoros közelébe, a mi hadihajóink teljes tűzerejükkel támogatni fogják önöket. Ha a kínaiak és az irániak csak megpisszennek, azon nyomban a tenger fenekére küldjük őket. És ezt veheti ígéretnek.
– Tökéletes, tengernagy úr! A washingtoni attasém néhány órán belül kapcsolatba lép önnel, közli, mikor futnak ki hajóink, a BÉI-t, valamint a kísérettel kapcsolatos információkat. Bombay-től a szoros 1600 kilométerre fekszik, de a Pondicherryk tizenhat csomós sebességet is elérnek. Holnap kora reggel indulunk, így gondolom, kedden, sötétedés előtt befuthatunk a célterületre.
– Nagyon köszönöm, Kumar tengernagy. Öröm lesz önökkel együtt dolgozni, csak azt szeretném, hogy a körülmények ennél sokkal nyugodtabbak lennének.
• • •
Ezzel Arnold Morgan letette a kagylót, megnézte az óráját, amely 03.20-at mutatott, majd felvette a telefont, mely privát vonalat biztosított neki a Pentagonhoz. A haditengerészeti ügyosztályon levő szolgálatos tisztnek azt mondta, hogy azonnal kapcsolja neki HHF-et.
Hatvan másodperc múlva Alan Dickson tengernagy, aki korábban az Atlanti Flotta főparancsnokaként szolgált, beleszólt a telefonba, és a hangján semmilyen jele nem volt annak, hogy ilyen kora hajnali órán kereste fel a felettese. A haditengerészeti hadműveletek új főnöke pattogós hangon szólalt meg.
– 'reggelt, uram. Elnézést, amiért így megvárattam.
– Semmiség, Alan. Amit azonban én szeretnék mondani önnek, az sokkal hosszabb és elég bonyolult. Be tudna jönni most azonnal a Fehér Házba? Hol van? A támaszponton?
– Igen, uram. Adjon nekem harminc percet.
– Akkor várom. A West Executive Avenue felőli bejárathoz jöjjön.
A percek csigalassúsággal teltek a nemzetvédelmi tanácsadó számára. Többször is feltámadt benne a gonosz vágy, hogy felébressze azt a „keményített inges Bordent”, de aztán úgy határozott, hogy egy ilyen rosszindulatú cselekmény egyébként sem járna semmilyen haszonnal. Így aztán csak várt, a kávéját szürcsölte, Kathyre gondolt, és várakozott.
Pontosan 03.48-kor bekísérték az irodájába Dickson tengernagyot, és Morgan, aznap hajnalban már második alkalommal, neki is elmesélte az egész szituációt, ami a Hormuzi-szorosban uralkodott.
Alan Dickson, az öbölháborúban részt vevő egyik romboló veterán parancsnoka, komoran bólintott.
– Gondolom, az, hogy két hajó is elsüllyedt nagyjából ugyanazon a területen, egészen egyértelműen kizárja a véletlen egybeesés lehetőségét, és semmi egyébbel nem összekeverhető… ezt az aknamező-elméletet még nem is hallottam. Gondolom, egész nap ezen dolgozott, uram.
– Szó sincs róla, Alan. George Morris emberei egyik okosabbikának fejéből pattant ki az ötlet. Ennek ellenére én teljes mellszélességgel kiállók mellette.
– Elég érdekes következtetés, és az igazat megvallva, uram a Pentagonnak addig, míg az irodából eljöttem, nem sikerült kiderítenie, hol járt szerencsétlenül a második tanker.
– Tudom. Senki másnak sem. Ez az ifjú hadnagy azonban lóvá tette az ománi haditengerészet sajtóirodájának egyik emberét, és sikerült kicsikarnia belőle az információt.
– Nem semmi! Örülök, ha ilyenekről hallok. Egyéként pedig, uram, most hogyan tovább?
– Nos az indiai haditengerészettel együttműködve megtisztítjuk a szorost. Egyértelmű, hogy amilyen gyorsan csak lehet, bele kell kezdenünk ennek a nagyszabású aknaszedési hadműveletbe. Remélem, már kedden este megindulhat. Az indiaiak odaküldik fél tucat Pondicherryjüket, és saját kíséretet is adnak melléjük. Én azért szeretném, ha néhány romboló és egy RAHCS is ott lenne, mégpedig a lehető leghamarabb.
Dickson tengernagy elővett egy kis jegyzetfüzetet, amiben részletesen le volt jegyezve a jelenleg hadrendben álló amerikai anyahajó harccsoportokkal kapcsolatos minden fontosabb információ. Mivel a gigantikus repülőgép-anyahajókat összesen ötvenöt kísérőhajó segítette, nem csoda, ha lehetetlen volt mindezt fejben tartani, és a bostoni születésű, a végletekig módszeres tisztként ismert Alan Dickson tengernagy egyeden lépést sem tett a jegyzetfüzet nélkül.
– Rendben van, uram – kezdte. – Elég jó pozíciókban állunk. A Constellation Csoport jelenleg az öböl északi részén, Irak partjainak közelében állomásozik. A John C. Stennis, kilenc, célkövető rakétával felfegyverzett felszíni hajó, valamint két atom-tengeralattjáró társaságában gyakorlatozik az Arab-tengeren, talán másfél napnyi távolságra a szorostól. A Harry S. Truman harcra készen áll Diego Garcián. Ennek teljes létszámban jelen van a kísérete is, vagyis egy cirkáló, két romboló, hat fregatt, két atom-tengeralattjáró, egy LA és egy Sturgeon, valamint a teljes Menetközbeni Feltöltő Csoport. A John F. Kennedy teljes hadrendbe állítható csapatával együtt bármelyik pillanatban készen áll az indulásra Pearlből, de három napon belül mindenképen felkészülnek. San Diegóban pedig a Ronald Reaganen már majdnem befejezték a teljes nagyjavítást. Ez a csoport két hónapon belül lesz harcképes állapotban. Már ha akkor még szükségünk lesz rá.
– Ez kitűnő hír, Alan. Azt hiszem, a legjobb volna, ha egyet elhelyeznénk a szoros déli bejáratához, egyet az öböl belsejébe, pontosan a kijáratához úgy, hogy Bandar Abbasban se hagyhassák figyelmen kívül az erőfitogtatásunkat. Az utóbbi néhány hétben láttunk ott egy-két nehézsúlyú kínai rombolót, amelyek ide-oda cirkáltak. Amint az indiai aknaszedők a területre érkeznek, megkérjük az elnököt, hogy négyszemközt figyelmeztesse az irániakat: ha bármilyen hajó bármilyen módon is megpróbál közbeavatkozni, akkor az nagyon gyorsan a tenger fenekén találja magát. És a mieink lesznek azok, akik elsüllyesztik. Semmi szarozás. Megértette?
– Igen, uram. Közben én azért parancsot adok a Constellationnek, hogy induljon délre, Bandar irányába, a Stennisnek pedig, hogy zárja le a szorost. A Harry Trumant huszonnégy órás harckészültségbe helyezzük, hogy bármelyik pillanatban elindulhasson DG-ről észak felé. Arrafelé mostanában kezd nagyon forró lenni az időjárás, és egyszerűen lehetetlen az embereket néhány hónapnál tovább a hajókon tartani, különben mind egy szálig megőrülnek. Ha most azonnal parancsot adok a Kennedynek, hogy induljon el Pearlből, akkor az elkövetkező pár napban minden bizonnyal ők is megérkeznek DG-re. Így tehát lesz egy összesen négy csoportból álló erőnk, ami azt jelenti, hogy kettőt mindig kényelmesen készenlétben tarthatunk. Ha kell, így akár egy éven keresztül is működhetünk.
– Jól van. Na és mi van a Kennedyvel. Jézusom, Alan, hiszen az a teknő már vagy negyvenéves!
– Semmi gond, uram. 1995-ben teljes egészében nagyjavításon esett át, szóval szinte vadonatújnak számít. Nincsen vele semmi gond. Nem, uram. A jó öreg 67-es valamivel kisebb, mint a Nimitz-osztályú hajók, de még így is majd 6000 tonna repülőbenzint tud magával vinni. Sokat látott, az biztos. Ő is olyan, mint kisöccse, a Ted szenátor. Elpusztíthatatlan. És én mondom magának, szerintem a Kennedy ezt lassan már maga is elhiszi.
Morgan tengernagy kuncogva nevetett. A haditengerészeti szleng. Még mindig nagyon imádta. És amikor az amerikai hadihajók arra készültek, hogy megmutassák, mennyire erősek is valójában, a büszkeség még mindig majd szétvetette a mellkasát. Már több, mint húsz évvel korábban is ugyanígy érzett, amikor kinevezték az első atom-tengeralattjárója parancsnokává, és az érzés azóta sem csökkent fikarcnyit sem. Arnold Morgan lelkét a szó szoros értelmében sötétkék szalag és arany paszomány fonta keresztül.
Április 30., hétfő reggel.
Tiszti étkezde, az Egyesült Államok haditengerészetének
támaszpontja,
Diego Garda, az Indiai-óceánon
Dan Headley korvettkapitánynak ez volt az utolsó letöltendő szolgálati ideje, mielőtt végleg kinevezik az Egyesült Államok haditengerészete Csendes-óceáni Tengeralattjáró Flottája egyik kapitányává. Harmincöt éves volt, és személy szerint nagyon büszke mindarra, amit elért. Pillanatnyilag nagyon sokan őt tartották a legjobb első tisztnek, aki a haditengerészet tengeralattjáróin szolgált. Hatalmas tapasztalattal rendelkezett, hiszen mióta az eszét tudta, tengeralattjárókon szolgált, a fegyverrendszerek és a szonár szakértőjének számított, és most azért repült ide Diego Garciára, hogy átvegye az első tiszt szerepét az öregedő, Sturgeon-osztályú atom-tengeralattjárón, a USS Sharkon.
Ezt a hajót sokan a haditengerészet tenger alatti csataménjei közé sorolták, és nagy valószínűséggel ez volt az utolsó szolgálati útja, hiszen már 2005 óta várt a nyugdíjaztatására. Pedig a Shark volt a legfiatalabb a haditengerészet Sturgeon-osztályú vadász tengeralattjárói közül, és talán a legjobb is. Az 5000 tonnás hajó harminc csomós sebességgel tudott haladni alámerülve, huszonhárom fegyvert hordozhatott – Harpoon és Tomahawk rakétákat vegyesen –, valamint torpedókat is. A fedélzetén, az árbocok előtt két vízzáró kamrát helyeztek el, melyet úgy terveztek, hogy elhelyezhető legyen bennük egy mélymerülésű mentőegység (MMME), egy búvárszállító jármű (BSZJ), illetve száraz garázsként szolgálhatott három, de akár négy, motoros, felfújható gumicsónak számára is. A Shark nagyon csendes volt, telepakolva hangelnyelő kerámialapokkal és anechoikus festékkel fedte a törzsét. Képes volt kilőni nukleáris robbanófejjel ellátott fegyvereket is, ezenkívül pedig jégréteg alatt is tudott működni, bár Dan Headley nem igazán gondolta, hogy ezen a bizonyos bevetésen erre szükségük lesz.
Még csak vagy három órája volt a támaszponton, amikor máris szárnyra kapott a hír, miszerint valami különös dolog folyik a Hormuzi-szoros környékén. Mindenki tudott róla, hogy a USS Constellation és a John C. Stennis RAHCS-je már a helyszínen tartózkodik. A kérdés csak annyi volt, mikor indul útjára a 100 000 tonnás, Nimitz-osztályú Harry Truman, hogy csatlakozzon hozzájuk abban a keskeny tengersávban, mely Arábia szárazfölddel körülölelt olaj tengeréhez vezet. Pontosan senki nem tudta a választ, de a magasabb rangú tiszteknek szilárd meggyőződése volt, hogy az egész sokkal inkább órák, mint napok kérdése lehet. 4190 kilométerre voltak Bandar Abbastól, a Truman Csoport pedig majd harminc csomóval tud haladni, így naponta durván 1130 kilométer megtételére képesek. Ha holnap (kedden), közvetlenül napkelte után útnak indulnak DG-ről, akkor pénteken késő délután, még sötétedés előtt meg is érkezhetnek.
Dan Headley korvettkapitánynak a következő huszonnégy órában rengeteg emberrel kell találkoznia, és biztos volt benne, hogy mindegyikük megoszt vele valamilyen kis titkot. A SUBPAC nem kedvelte különösebben Donald Reid kapitányt, a Shark parancsnokát, és személyesen Dan Headley-t nevezték ki a feladatra, hogy minden lehetséges módon segítse a parancsnok munkáját. Amennyire Dan meg tudta ítélni, az egész olyan volt, mint széllel szemben vizelni, mert azt persze senki nem volt hajlandó elmondani neki, hogy pontosan mi a gond Reid kapitánnyal – ha van valami egyáltalán –, mindössze annyit jelentett ki mindenki, hogy „kicsit hóbortos”. Azt senki nem állította így nyíltan, hogy „bolond” volna, de már hosszú évek óta dolgozott tengeralattjárók fedélzetén, és megfigyelők elmondása szerint „néha a stressz jelei mutatkoznak rajta”.
Nem is csoda, ha Dan Headley enyhén szólva is vegyes érzelmekkel várta a jövendő feljebbvalójával való megismerkedést. Mielőtt azonban bárkivel találkozott volna, még meg kellett írnia egy levelet, így aztán leült a tiszti étkezde egyik asztalához, maga mellé vett egy csésze kávét, és egy egész életen át beleívódott szokásához híven, előbb megcímezte a borítékot, majd azután kezdte írni magát a levelet:
Rick Hunter parancsnok, az Egyesült Államok Haditengerészetének Csendes-óceáni Parancsnoksága, Coronado, Kalifornia 92118.
Kedves Rick!
Csak pár sort akarok írni, hogy gratulálhassak az előléptetésedhez. Biztos vagyok benne, hogy nagyon megérdemelted, még akkor is, ha az az őrült ruha, amit mindig viselsz, teljesen beléd ivódott. Annyi évvel ezelőtt, amikor együtt indultunk el Annapolisba, mindig úgy gondoltam, hogy mindketten amerikai hadihajók kapitányai leszünk – ezzel szemben csak én leszek az (remélem!), mialatt te a sárban csúszkálsz hatalmas bajonettel a fogaid között, zsebed pedig robbanószerrel telitömve.
Különben éppen Diego Gardán vagyok, hogy a USS Shark ET-jének a beosztását átvegyem. Azt mondják, ez már az utolsó, és legközelebb saját hajót kapok én is. Valamikor a következő huszonnégy órában elindulunk észak felé, na találd ki hová! Egyébként mire ezeket a sorokat olvasod, a ketucky-i derbinek már vége van. Mit szólsz, micsoda balszerencse, hogy éppen White Rajah nyerte meg! Gondolom apád egész életében azon fog sajnálkozni, hogy még egyéves korában eladta, az én apám pedig egész életében az orra alá fogja dörgölni, hogy ő megmondta neki, ne tegye! Mindesetre a győzelem édes is lesz némiképp, hiszen az anya és két másik, szintén tőle származó kanca még mindig az apád kezében van. Így kezdődnek a valóban híres amerikai versenyló-családok – ti pedig csak még gazdagabbakká váltok.
Hát nem különös? Ha visszatekintek az időben, és arra a megveszekedett vén rohadékra, Red Rajahra gondolok, akkoriban eszembe sem jutott volna, hogy a végén még egy derbigyőztes nagyapja lesz, nem pedig a Született gyilkosok címszereplője. Istenem, a karom még mindig nyilall, ha csak eszembe jut!
Mennem kell, mert most találkozom először az új legénységemmel. Remélem, hamarosan találkozunk, de ha korábban nem, karácsonykor mindenképp.
Mint mindig, most is a legjobbakat Bartnak.
Danny
Összehajtogatta a levelet, majd leragasztotta a borítékot. Ezután odasétált az őrpulthoz, és megkérte a szolgálatost, hogy adja fel. Innen már nem is kellett sokat sétálnia, hogy a tengeralattjárók mólójához érjen, ahol a USS Shark már várt rá.
Április 30., hétfő, ugyanaz nap
reggel
A Déli Flotta főhadiszállása, Zhanjiang
– Yushu, látom rajtad, hogy nagyon csalódott vagy.
– Nos, Jicai, a nyugati sajtó sokkal hamarabb rájön, milyen következményekkel járhat, ha két hatalmas olajszállító tankerhajó elsüllyed a Hormuzi-szoros kellős közepén.
– Igen, értem, mire gondolsz. De az időeltolódás miatt az egész valahogy furcsán jött ki.
– Tessék?
– Nos, a Washington Post szombaton reggel egy cikkben megírta a folyékony gázt szállító hajó katasztrófáját. Rajtuk kívül még egy csomó másik amerikai lap is átvette a híreket, képeket azonban egyikük sem közölt. Biztosan nem tudtak elég közel férkőzni a fényképészek. Amikor azonban a második tanker sérült meg, már túl késő volt a szerkesztőségeiknek. Ezenkívül sokkal kisebb nagyságrendű volt a sztori is. Mindössze egy újabb olajfolt az öbölben.
– Te sokkal alaposabban tanulmányoztad a médiát, mint én, Jicai. Sikerült valakinek megtalálni a kapcsolatot?
– Csak a texasi Dallas Morning News vasárnapi számának. Leközölnek egy interjút, amit a Global Bronco tulajdonosával készítettek, alatta pedig, sokkal kisebb írásban számolnak be az olajfoltról. Ennek ellenére semmilyen egyértelmű utalást nem tesznek, miszerint bármilyen kapcsolat is fennállna a két „baleset” között.
– Ebben az esetben, kedves Jicai, valamit tennünk kell, hogy meggyőzzük őket ennek az ellenkezőjéről.
– Ó, nem hiszem, hogy különösebb gondot jelentene elintézni. Mindent részletesen megszerveztem.
Hétfő, ugyanaz nap reggel, 09.00
(helyi idő szerint)
Washington D. C.
Arnold Morgan alaposan letolta a Nemzetbiztonsági Hivatal helyettes igazgatóját, és David Borden tengernagy most már komolyan attól tartott, hogy karrierje ebben a pillanatban véget is ért. Nem csoda hát, ha azonnal elsietett Jimmy Ramshawe hadnagy irodájába, miközben némiképpen fel is volt háborodva, amiért a fiatal tiszt nem számolt be neki a Hormuzzal kapcsolatos nyomozás eredményeiről. Jimmy Ramshawe-nak megfordult a fejében, hogy megkéri a főnökét, menjen ki és kopogjon, amikor az csak úgy berontott az ajtón, de végül úgy döntött, mégsem teszi meg. Mindenesetre tisztán látszott, hogy a Nagy Ember rázúdította teljes haragját a helyettes igazgatóra, és Jimmy főnöke számára ez nem volt valami jó hír.
– Létfontosságú, hogy minden fejleményről beszámoljon nekem – mondta Borden a hadnagynak. – Én vagyok az a személy, akinek továbbítania kell a megszerzett információt Morgan tengernagy felé, és meg kell mondjam, nagyon kényelmetlen, ha ő sokkal többet tud, mint én.
A hadnagy újra erőt vett magán, és nem mondta meg a helyettes igazgatónak, hogy valójában az égvilágon mindenki többet tudott az esetről, mint ő. Ehelyett csak annyit válaszolt:
– Uram, én úgy emlékszem, azt mondta nekem, hogy ejtsem az esetet mindaddig, míg nem tudok valamilyen kézzelfogható bizonyítékkal szolgálni.
– Ez igaz. De amikor az a második tanker felrobbant, magának azonnal tudnia kellett volna, hogy valami nincsen rendjén, és értesítenie kellett volna engem.
– Uram, szombaton reggel megírtam a jelentésemet, és odaadtam az ön szolgálatos tisztjének. Csak ezért jöttem be a hétvégén.
– Nos, hozzám már nem jutott el. Ezzel pedig hatalmas lépéshátrányba kerültem Morgan tengernaggyal szemben, aki valamiképpen pontosan ugyanazokra a következtetésekre jutott, mint maga.
Ramshawe hadnagy türelme elpárolgott.
– Uram, az igazat megvallva elképzelni sem tudom, hogy bárki is ettől eltérő következtetést vonhatott volna le a történtekből. Azok az istenverte rongyfejűek, meg sárgák elaknásították az egész istenverte szorost. Már hónapok óta hajtogatom önnek. Még azt is tudjuk, honnan szerezték a rohadékok az aknákat. Erről is heteken keresztül beszéltem önnek. És ha most a véleményemre kíváncsi, akkor megmondom őszintén, szerintem ezzel még nincs vége az ügynek.
Borden tengernagy visszavonulót fújt, de távozóban még megjegyezte:
– Akkor ne felejtsen el mindenről tájékoztatni engem. Elengedhetetlenül fontos, hogy pontosan ugyanannyit tudjak az egészről, mint Morgan tengernagy.
Ezzel David Borden tengernagy becsapta maga után az ajtót, így nem hallhatta Jimmy Ramshawe válaszát:
– Még ma történi fog valami.
Ami azonban még ennél is fontosabb, Borden tengernagy elfelejtette megkérdezni, milyen újabb fejlemények vannak az üggyel kapcsolatban, annak ellenére, hogy tökéletesen láthatta a felderítőtiszt íróasztalán felhalmozott műholdfelvételeket.
Óriási hiba volt. Jimmy Ramshawe ugyanis hozzájutott négy olyan képhez, melyeken tankerek voltak láthatók – három iráni és egy kínai –, amint sértetlenül kelnek át a szoroson, annak iráni oldalánál. Egy olyan folyosón keresztezték az aknamező vonalát, ami a képek szerint 5 kilométernél nem volt szélesebb, és az iráni partoktól mintegy 7 kilométerre húzódott.
– Ez lesz az – motyogta magának Jimmy. – Még mindig szállítják az iráni nyersolajat, és a Kazahsztánból érkezett kínai finomítottat azon a folyosón keresztül, miközben az egész világ csak arra vár, hogy az ománi haditengerészet feloldja a blokádot. Az omániak pedig nem sietik el a dolgot. A szoros olyan lesz, mint egy hatalmas tankerparkoló, mialatt az ajatollahok meg a kínaiak meggazdagodnak.
Felvette a biztonságos telefon kagylóját, majd a Fehér Ház központjának közvetlen számát tárcsázta. Innen, kérése szerint, azonnal felkapcsolták Morgan tengernagy irodájába.
– Az 5656 és az 5659K között van, uram – mondta Jimmy. –Eddig négy hajót láttam, három iránit és egy kínait.
– Köszönöm, Jimmy. Most pedig menjen és számoljon be a főnökének, mialatt én is beszámolok az enyémnek.
Mikor a délutáni lapok megjelentek, még mindig nem támadt az emberekben semmilyen olyan gyanú, hogy valami gond volna odalent, a Hormuzi-szorosban. Arnold Morgan csak járkált fel-alá az irodájában, törte a fejét, és az elkerülhetetlenre várt. Jimmy Ramshawe még hosszú idővel a szolgálat lejárta után is az íróasztalánál maradt, műholdfelvételeket tanulmányozott, és néha felhívta Langley-t, a CIA Közel-keleti Ügyosztályát. Azonban ők sem tudtak neki mondani semmi újat. Nem volt más, mint az a tagadhatatlan egybeesés, miszerint két tanker is a szoros ugyanazon a részén szenvedett balesetet.
Az elnök egykedvűen hallgatta Arnold Morgant, aki elmondta neki, mire gyanakszik. A két férfi között szinte nem is lehetett volna rosszabb a kapcsolat. Nyolc hónappal korábban Morgan tengernagy megfenyegette az elnököt, hogy lemond, de őt is magával rántja. Mindenki tisztában volt vele, hogy ezt könnyedén megteheti. Az a groteszk botrány, és az egy évvel korábban, a Dél-kínai-tengeren történtek eltussolása olyan volt, mintha töltött revolvert tartottak volna az elnök halántékához. A megegyezés szerint John Clarke elnök – a nemzetbiztonsági tanácsadó kegyéből – csendesen végigülheti az Ovális Irodában töltendő utolsó néhány hónapját, és ez érthető módon, az ország első emberének nem nagyon tetszett. Éppen ezért minden alkalommal, amikor névlegesen jobb kezének számító Arnold Morgan figyelmeztetőleg felhívta valamire a figyelmét, az elnök azt jókora adag gyanakvással kezelte, és eleve rosszindulatúnak tartotta, amit a tengernagy mondott. Elfogadta a javaslatot, miszerint haditengerészeti erőket rendeljenek a Hormuzi-szoros környékére, mert tisztában volt vele, hogy ha esetleg téved, akkor Arnold Morgan szinte bizonyosan belebukik. Mindössze annyit válaszolt a tengernagynak, hogy a legjobb lesz, ha mindent pontosan úgy tesz, ahogy jónak látja.
Valamivel később egy emlékeztetőt küldött Arnold Morgannek, amelyben röviden felvázolta, miről is beszélgettek az imént, és elutasított minden felelősséget magáról, ha ne adj isten a vállalkozás rosszul sülne el, és a teljes haditengerészetet a semmiért csoportosítanák át, hatalmas költségekkel. Arnold Morgan összegyűrte az emlékeztetőt, és a szemétkosárba dobta, úgy tekintve tartalmára, mint zavarodott elme – vagy talán „totális idióta” – zagyvaságaira.
Április 30.19.00 (helyi idő
szerint)
Hormuzi-szoros
Az amerikai tulajdonban levő nyersolajat szállító Galvestone Star minden kétséget kizáróan a legnagyobb KNNYSZ volt, amely akkor az öbölben tartózkodott. Az üresen is 420 000 tonnás hajó, hat tartályában összesen 450 000 köbméter nyersolajat vihetett rendeltetési helyére, melyet az emberi kéz készítette gigantikus acélszigeten, a kuvaiti partok közelében fekvő Mina al Ahmadin töltöttek bele. A Mexikói-öböl volt a célállomása, és kényelmes, húszcsomós sebességgel szelte a vizet keleti irányban haladva, Hormuztól nem messze. A híradószobájában éppen ekkor vették az ománi haditengerészet figyelmeztetését, miszerint átmeneti korlátozásokat léptettek érvénybe, és jelenleg minden Arab-tenger felé irányuló hajóforgalmat leállítottak. A tiltott terület az ománi partok északi részétől, Ra's Qabr al Hinditől egészen az iráni partokig futott, és majdnem 50 kilométerre volt a tanker jelenlegi pozíciójától, 25.23É 57,05K-nál. Semmilyen magyarázattal nem szolgáltak a tiltásra nézve, mindössze annyit árultak el, hogy három nappal korábban felrobbant egy FFG szállító, és ettől vagy 20 kilométerre keletre, egy sérült KNNYSZ-ből még mindig ömlik az olaj a tengerbe.
Tex Packard kapitány nem volt különösebben lenyűgözve a hír hallatán. Ezzel a sebességgel haladva, gigantikus hajójának még ahhoz is legalább 6 kilométerre volt szüksége, hogy teljesen megálljon. Különben is késésben volt, mert Ahmadin történt valami gond a szivattyúval, így a töltés harmincnégy órán keresztül tartott a tervezett huszonegy helyett. Ráadásul pokoli volt a forróság. Nem akart egyebet, csak „kivinni ezt a kicsikét erről az istenverte helyről, és amilyen gyorsan csak lehet, eljutni az Amerikai Egyesült Államok öböl-menti partjaira”, ahol – micsoda egybeesés – szintén pokolian forró idő várta.
Tex kapitány nem az a mindennapi, hétpróbás matróz volt. Még azok között is megveszekedett konzervatívnak számított, akik egész életükben ezeknek a technológiai rémségeknek a fedélzetén járták a világ óceánjait. Hajóját, majd 400 méter hosszúsága ellenére az utolsó szegecsig úgy ismerte, mint a tenyerét. Tagbaszakadt, szőke hajú, bikatermetű férfi volt a Panhandle Plainsről, északnyugat Texasból, ahol – mint ahogy állandóan hajóstársai tudomására hozta – az ember még mindig megkeresheti a betevőjét csak azzal, hogy az óriási marhafarmok valamelyikén dolgozik. Az ő családja is generációkon keresztül ezt a munkát végezte, és ő volt a legelső a Packard-cowboyok közül, aki a széles, füves pusztaságot felcserélte egy egészen más vadon kedvéért. Negyvenhét éves korában Tex kapitány még mindig elérzékenyült minden alkalommal, ha a Panhandle Plains-i Lubbock városa került szóba, ahol a Texas Tech Universityre járt, és amely egyben a rocklegenda, Buddy Holly szülőhelye is. Az igazat megvallva, Buddy éppen az azt megelőző évben halt meg, hogy Tex megszületett, a nagydarab kapitány ennek ellenére mindig úgy emlegette, mintha a lehető legjobb barátok lettek volna „odahaza Lubbockban.”
Az éjszakák ebben az időszakban még tikkasztóan forrók voltak az Iráni-öbölben, miközben a kántálás – a mecsetekre szerelt hangosbeszélőkön keresztül imára szólító mullahok hangja – összekeveredett a nyugodt tengeren a „Peggy Sue”, a „Maybe Baby” és az „Oh Boy!” dallamaival, melyek viszont a gigantikus Galveston Star hídjáról törtek elő. Amikor Tex kapitány legénysége új taggal bővült, a parancsok első dolga volt, hogy az embert beszervezze a Peggy Sue-t éneklő kórusba, ha pedig az illető éppen a hajószakács volt, akkor mindenképpen kiderítette, tudja-e, hogyan kell elkészíteni a legendás hírű texasi ételt, a csirkesült steaket (CS.S.S). Személyesen mutatta be a szakácsoknak, hogyan kell körülbelül 2 centi vastagságúra klopfolni a marhahúst, majd kézzel belemeríteni a felvert tojásba, mindkét oldalán alaposan megszórni fűszeres liszttel, végül pedig belemeríteni az öntöttvas serpenyőbe, mely sercegően forró olajjal van megtöltve.
– Ez a CS.S.S, fiam – jegyezte meg nekik minden alkalommal sajátos, mély bariton hangján. – Ha ezt rendesen el tudod készíteni, akkor az én államomban mindenki a lehető legnagyobb megbecsüléssel bánik majd veled. A világon mindössze néhány szakács képes arra, hogy valóban jól süsse meg, és én azt akarom, fiam, hogy maga is csatlakozzon a kiválasztottak csoportjához.
Ennek ellenére Tex Packardra senki nem mondta volna, hogy pojáca lenne. Kiváló hajós volt, és mindenkinél magabiztosabban kezelte ezt a szinte városnyi hajót, amely mindenképpen a világ legnagyobbjai közé tartozott, és amely duplafalú, vízzáró szelvényekkel ellátott törzsével gyakorlatilag elsüllyeszthetetlennek számított. Mint gyakran emlegette legénységének:
– Ötven évvel ezelőtt a britek és a franciák képesek voltak partra szállni Szueznél csak azért, hogy ezeknek a hatalmas olajszállító tankereknek szabad átjárást biztosítsanak.
Részletesen ismerte a tankerekkel kapcsolatos történelmet, és tisztában volt vele, hogy millió és millió ember számára a mindennapi élet megszokott rendje múlik azon, hogy ezek a szörnyű méretű hajók szabadon és biztonságban járhassák az óceánokat.
Nem csoda hát, ha senki nem lepődött meg, amikor Tex Packard kapitány bejelentette főmérnökének, a rakományos tisztjének, valamint az első tisztnek, hogy esze ágában sincsen megállni az istenverte ománi haditengerészet kedvéért, és cseppet sem érdekli, mi a bajuk.
– Krisztusom, hiszen az egész nyomorult országuk kisebb, mint Nyugat-Texas! Továbbhaladunk zéró-kilences-zéró irányban, és csak akkor fordulunk délre, amikor már kiértünk az ománi felségvizekből, de még nem járunk túl mélyen az iráni oldalon. A következő megálló a Texasi-öböl kikötője, és semmi szarozást nem akarok. Tartsák ezt a keleti irányt – adta ki a parancsot –, és a sebességet is!
Jeb Duross, a Dél-Louisianából származó főmérnök szinte rutinszerűen jegyezte meg:
– Ez a haladási irány épp a szembejövő tankerek útjába visz minket; alaposan figyelnünk kell majd a radarokat.
– Az omániak elmondása szerint a hajók nagy része megállt, és az áthaladási engedélyre vár – felelte a kapitány. – Szóval nem hiszem, hogy olyan hihetetlenül sok hajó jönne felénk. Egyébként is, kilométerekről észrevesszük őket. Nem lesz itt semmi gond.
• • •
Így hát a Galveston Star tovább haladt előre. A húsz csomó jó sebességnek számított egy ilyen KNNYSZ-től, de mivel késésben voltak, Tex kapitány készen állt, hogy némi üzemanyag feláldozásával behozzák a kiesett órákat. Hajójának hatótávolsága majd 20 000 kilométer volt, odafent a hídon, jó 30 méterrel a víz felszíne felett, Buddy Holly készen állt arra, hogy a tanker parancsnokát elvezesse a Jimmy Ramshawe hadnagy által berajzolt egyenes iráni végéhez.
Ekkorra számos „folt” jelent meg a radarernyőn, melyek mind egy-egy hajót jelképeztek. Úgy tűnt, ezek valamiféle rendszerbe állva várakoznak az öbölben, Omán felségvizeinek északkeleti részén. A szembejövő tankersávok távolabbi része többé-kevésbé üresnek tűnt. 55 méter mélységben húzódott a fenék a hajógerinc alatt, és tökéletesen tiszta időben, az 56.44K hosszúsági vonalat átlépve, Packard kapitány délkeleti irányú fordulóra adott parancsot, olyan útvonalat választva, melyet követve pontosan 8 kilométerre haladnak majd el a szerencsétlenül járt görög tankerhajó mellett. Ezután déli irányba fordulnak, és onnan már egyenes az út hazafelé.
• • •
Természetesen csakis Morgan tengernagy és Ramshawe hadnagy volt tisztában a 460 méterenként lerakott PLT-3-as, fenékhorgonnyal szerelt aknákból kialakított, háromsoros aknamezőnek. Éjnek évadján aknákat telepíteni nem számít valami egzakt dolognak, de nagy általánosságban el lehetett mondani, hogy egymástól nagyjából 150 m-ként, minden közeledő hajó útjában lebegett egy akna. Ez pedig azt jelentette, hogy ha valaki, mondjuk 10 méterrel elmegy az első mellett jobbról, akkor a következő balról fog következni, mégpedig 140 méterre, a következő kettő sorrendben 300 méterre jobbra, majd 140 méterre balra. Így tehát lehetséges volt sértetlenül átmenni az aknák között, mint azt számos hajó megtette, ennek ellenére mégis ez volt a legőrültebb orosz rulett, amit valaha bárki is játszani kezdett. Különösen ezen bizonyos tanker esetében. A gigantikus Galveston Star 68 méter széles volt.
Öt kilométerrel az aknák első sora előtt, amikor Packard kapitány hivatalos figyelmeztetést kapott az ománi haditengerészet korvettjeitől, miszerint a továbbhaladás különösen veszélyes. Mivel még senki nem volt hajlandó elismerni az aknamező létét, a figyelmeztetésnek semmi foganatja nem volt, ami a nagydarab Tex Packardot illette.
– Teszek rájuk – jelentette ki. – Tűnjünk el innen.
Előttük a tenger tükörsima volt. A felszínen legalábbis semmi nem mozdult, a Galveston Star pedig lassítás nélkül haladt tovább a hirtelen feltámadt arábiai sivatag felől érkező szélben, mely a közeledő délnyugati monszun előjele volt. Az öbölnek e része különösen szelesnek számított, hiszen késő tavasszal az északnyugati szelek – melyek egész télen fújnak a Kína középső részén elterülő sivatagok felől – átadják helyüket az Afrikából érkező délnyugati szeleknek. Idén különösen korán jöttek, és szokatlanul erősek voltak, ha pedig ezek a vad széllöketek belekapnak a jókora KNNYSZ-ek törzsébe, akkor meglehetősen nagymértékben eltéríthetik őket haladási irányuktól.
A Galveston Star tehát némiképpen kelet felé sodródott a szorosban, keresztültörve a kis felszíni hullámokon, miután nagy ívben, kényelmesen déli irányba fordult. Az igazat megvallva Zhang tengernagy aknái közül az első majd 140 méterre, jobbra haladt el mellette. Ez jó hír volt ugyan az első sort illetően, de egyben azt is jelentette, hogy a hajó orra félelmetesen közel fog kerülni a második sorban elhelyezett PLT-3-ashoz. A tanker tovább haladt előre még 550 méteren keresztül, továbbra is némiképpen kelet felé sodródva, gyorsan csökkentve a távolságot saját maga, valamint az egy tonnányi, acélburokba zárt TNT között, amely a felszín alatt 3,5 méterrel lebegett a fenékbe kapaszkodó horgonyára kötött kábelén. A Galveston Star óriási orra valójában viszonylag messze haladt el mellette, a szélesedő hajótest által keltett hullámok pedig ellökték a tankertől az aknát. A lehorgonyzott PLT-3-as azonban a következő pillanatban máris visszalendült, és nagy erővel csapódott a törzs bal oldalának, mintegy 90 méterre az orr mögött.
Reggel 8 óra után négy perccel hatalmas erejű robbanással semmisült meg, szétnyitva a két sorban elhelyezett acéllemezekből kialakított törzset, óriási lyukat tépve a négyes szállítótartályba. Miközben Buddy Holly énekelt tovább, a kiömlő nyersolaj begyulladt, és tomboló tűzgolyó emelkedett az óceán fölé. Feltűnnek a csillagok s leszállnak az árnyak… Szívem dobbanását hallva várlak… Oh, Boy!
Tex Packard egyszerűen nem akart hinni a szemének. Amint a 420 000 tonnás hajó, saját gigantikus súlya alatt elkezdett kettétörni, olyan volt, mintha haláltusájában rázná a remegés. Ez volt a történelem legnagyobb hajótörése, méghozzá összesen 6,5 kilométerre a helytől, ahol a szintén szerencsétlenül járt görög tanker szombat óta még mindig ontotta magából az olajat. A Galveston Star pontosan Jimmy Ramshawe vonalán állva kezdett süllyedni, 20 kilométerre az iráni partoktól. Packard kapitány azonnal felismert egy karriergyilkos döntést, és azt is tudta, hogy ő éppen ilyet hozott.
– Most mit fog tenni, uram? – kérdezte Jeb Duross, akinek arcára jól látható aggodalom ült ki.
– Talán egy kedves kis marhafarmot – felelte a Nagy Tex tűnődve.
– Úgy értem, most mit akar csinálni?
– Küldjön el egy „MAYDAY-t”. Rádiózzon Ománnak és Dubainak, kérdezze meg tőlük, volna-e lehetőség arra, hogy megmentsük a szállítmány legalább egy részét. Bár nagyon kétlem, hogy sikerülhet. Egyelőre legalábbis, amíg nem sikerül idehozatnunk néhány nagyobb hajót, amikre átszivattyúzhatjuk, biztosan nem. Mindenesetre jó lesz, ha odafigyelünk a tűzre. A nyersolaj nem mindig szokott lángra kapni, de úgy néz ki, velünk pont ez történt, ha pedig ez egyszer meggyulladt, akkor jó ideig nem is alszik el.
– Úgy tűnik, hogy a tűz a hajótörzsben tört ki. Ez még veszélyes lehet.
– Az bizony. Ha nagyon felforrósodik a kicsike, akkor kénytelenek leszünk elhagyni. Nem nagyon fűlik a fogam hozzá, de ha eléggé felmelegszik, akkor itt minden lángra kap. Nem úgy terveztem, hogy hős legyen belőlem, hősi halott pedig biztosan nem. Készítsék elő a mentőcsónakokat, Jeb, és megkérhetem, hogy valakivel kapcsoltassa ki a zenét? Nem szeretném, ha éppen Buddy énekelné a hajó halotti búcsúénekét. Különben is haza akarom vinni a CD-imet Texasba. Buddy nem fog itt a rongyfejűeknek dalolni!
– Egész életemben rád várok… De most már tovább nem habozok…
Dél (helyi idő szerint)
Fort Meade, Maryland
Ramshawe hadnagy az irodájában álló kistévét percekkel az előtt kapcsolta be, hogy a CNN tizenkét órás híradója megkezdődött volna, és amikor meghallotta a legfontosabb hírt, már sem neki, sem bárki másnak nem lehetett kétsége afelől, mi is folyik valójában.
A jelentések szerint a világ egyik legnagyobb olajszállító tankerhajója, a texas-öbölbeli Houston kikötőjébe tartozó Galveston Star, jelenleg is lángokban áll a Hormuzi-szorosban, közvetlenül a Perzsa-öböl bejáratánál. A baleset oka mindeddig nem ismeretes, azonban a kapitány és legénysége nagy valószínűséggel a hajó elhagyására készül. A jelentések szerint a lángok harminc méter magasra csapnak.
Az elmúlt négy nap alatt ez már a harmadik súlyos hajókatasztrófa, amely a szorosban történt, kezdve a szintén houstoni, folyékony gázt szállító Global Bronco pénteki balesetével, melyet másnap követett az Olympus 2004 nevű görög tanker robbanása.
A bemondó azzal zárta a műsort, hogy az amerikai haditengerészet valamikor késő délután hivatalos közleményt ad ki, ám mind ez idáig semmilyen utalás nem történt arra, hogy bármely nemzet is úgy döntött volna, aknákat telepít a szorosba, ezzel veszélyeztetve a világ olajszállítási útvonalait.
Jimmy telefonja ebben a pillanatban csörrent meg, ő pedig felkapta, és máris hallotta Morgan tengernagy senkiével össze nem téveszthető morgását.
– Jól van, Jimmy, azt hiszem, ennél több bizonyítékra nincsen szükségünk. Menjen, és jelentse feljebbvalójának a történteket, de ha bármilyen információt sikerül szereznie a műholdak fényképei alapján, akkor személyesen engem is tájékoztasson.
A vonalat megszakították, még mielőtt Ramshawe hadnagy egyetlen szót is felelhetett volna. Még magához sem tért, mikor a másik telefon is megszólalt. Ezúttal Jane hívta, aki elmondta neki milyen okos, és megkérdezte, volna-e kedve ahhoz, hogy vele és szüleivel vacsorázzon este a követségen.
– Nézted a tévét? – kérdezte a lánytól.
– Még szép, hogy néztem! Apával együtt. Azonnal megjegyezte, hogy az irániak végül beváltották fenyegetésüket, és elaknásították a szorost. Azt válaszoltam neki, hogy én már azóta gyanítottam valami ilyesmit, hogy a Bronco pénteken felrobbant. Mondhatom, nagyon furcsán nézett, amikor meghallotta.
– Azt el tudom képzelni. De ugye azért nem tud arról a telefonhívásról, tudod, amit az irodájából intéztünk?
– Nem. Vagy ha mégis, akkor sem szólt róla egy szót sem. Szóval akkor jössz este? Néhány ausztrál tengerész jön át, vitorlázók, az Amerikai Kupán indultak. Talán jó fejek lesznek.
– Aha, ott leszek. Hét körül.
Aznap 13.00
Ovális Iroda
Morgan tengernagy gyorsan összefoglalta az öbölben történteket, de a részletekbe nem ment bele.
Az elnök egykedvűen ült, és csak annyit kérdezett:
– Mit javasol?
– Uram, a Constellation RAHCS-nak már parancsot adtam, hogy az iraki partoktól délre vegyék fel a pozícióikat, a John C. Stennis csoport pedig hamarosan szintén odaér a szoroshoz az Arab-tenger felől. A területen levő harmadik csoportunk, a Harry S. Truman a tervek szerint holnap hajnalban hagyja el Diego Garciát, és azonnal elindul észak felé. Már elintéztem az indiai haditengerészettel, hogy amint odaérnek, a Pondicherryk belekezdenek a kutató és aknamentesítő hadműveletbe. Jelenleg éppen úton vannak Bombay-ből, és itteni idő szerint holnap reggelre már meg is érkeznek a Hormuz közeli vizekbe. Vasárnap keltek útra.
– Gondolja, hogy ebből háborús helyzet is kialakulhat, tengernagy? Nem nagyon vágyom rá, hogy a közvélemény által nem támogatott háborút kezdjek Iránnal. A halott amerikai tengerészek nem jelentenek valami nagy előnyt a politikában.
– Uram, könnyen meglehet, hogy nemzeti érdekeink szempontjából ennél veszélyesebb helyzet nem is állhatna fenn. Van önnek bármi fogalma is arról, mi történne itt, ha az öblöt akár csak egyetlen hónapra is lezárnák?
– Nem mondhatnám, hogy órákon keresztül rágódtam ezen a problémán, tengernagy. Ezzel szemben most sokkal jobban izgat a tény, hogy én ülök ebben a székben, és mindenki engem tesz majd felelőssé az összes halálért, pusztításért és megégett amerikaiért. Mert ha a nagy hadihajók erőfitogtatásba kezdenek, akkor általában valami ilyesmi szokott lenni a vége.
– Ha nem kezdjük el minél hamarabb az erőfitogtatást, uram, akkor az olajárak könnyen az egekbe szökhetnek az egész világon. Ha pedig egyszer csak kialszanak a lámpák országszerte, akkor elhiheti, ön nagyon különleges helyen fog állni az amerikai történelemben. Arra mindenképpen emlékezni fognak az emberek, hogy nem volt hajlandó cselekedni a Perzsa-öbölben, amikor Irán és pekingi barátaik szinte hadüzenetet küldtek nekünk, és az országot fenyegették.
– Önnek, tengernagy, mint mindig, most is csak az én érdekeim lebegnek a szeme előtt – válaszolta az elnök, maró gúnnyal a hangjában.
– Talán nem. A nemzet érdekei azonban mindig az első helyen szerepelnek a szívemben.
– Akkor hát tegye azt, amit jónak lát, tengernagy. Úgyis mindig azt csinálja. Csak majd szóljon, ha beszédet kell tartanom, vagy ilyesmi. Ezenkívül talán jó volna, ha Harcourt valamiféle diplomáciai kapcsolatba lépne az irániakkal és a kínaiakkal.
– Két oka is van annak, amiért ez nem volna valami szerencsés lépés, uram. Először is ezzel az egész világ figyelmét felhívnánk egy olyan válsághelyzetre, amelyet talán még az előtt megoldhatunk, hogy egyáltalán kialakulna. Kettő, valószínűleg egyébként is mindent tagadnának, ráadásul nagyon jól szórakoznának azon, mennyire felizgattuk magunkat. Különösen akkor, ha valóban megtették, amit gyanítok, és amiben különben most már cseppet sem kételkedem.
Arnold Morgan meg sem várta az elnök válaszát, hanem sarkon fordult, és kiment az irodából, közben az orra alatt mormogva:
– Mekkora nulla ez az ember! Micsoda istenverte egy nulla! Öt év alatt sikerült elérnie, hogy átkozottul jó elnökből jelentéktelen önző kis féreg legyen.
• • •
Délután közepére már az ország minden egyes újságjában olyan cikkek jelentek meg, amelyek egy esetleges aknamező létét találgatták a Hormuzi-szorosban. A média minden képviselőjének minden egyes védelmi szakértője csakis azt hangoztatta, hogy az ajatollahok már évek óta fenyegetőznek valami hasonlóval. A televízióállomások alig titkolt izgalommal várták az Egyesült Államok haditengerészetének közleményét. Amikor azonban megérkezett, kiderült, hogy száraz és semmitmondó, pontosan olyan, amilyen elkészítésére Arnold Morgan utasítást adott. A HHF nem törődött a sajtótájékoztatóval, és írásos közleményét szándékosan csak jóval később, 21.30-kor hozta nyilvánosságra a szokásos csatornákon keresztül. Ebben óvatosan kitért minden olyan kérdés megválaszolása elől, amely esetleg pánikot kelthetne Kínában vagy Iránban. A következőképpen hangzott:
Az Egyesült Államok haditengerészetének figyelmét nem kerülte el, hogy az elmúlt négy nap során három teherszállító hajó is balesetet szenvedett a Hormuzi-szorosban. Különösen az keltette fel a figyelmünket, hogy ezek közül kettő kigyulladt, majd ezután felrobbant, a harmadikból pedig különösen nagy mennyiségű olaj került a tengerbe. Továbbá nem kerülte el a figyelmünket az a tény sem, hogy mindhárom baleset egy viszonylag keskeny tengersávban következett be, Omán és Irán között.
Kapcsolatba léptünk a térségben levő összes nagyobb szövetségesünkkel, és támogatásunkról biztosítottuk őket arra nézve, hogy mihamarabb tisztázhassák a három katasztrófa körülményeit, és kiderítsék, bármilyen kapcsolat is fennáll-e ezek között. Mindazonáltal jelenleg még túl korai volna bármilyen következtetést levonni az eseményekből. Számításaink szerint legalább egy repülőgép-hordozónkból és a hozzá tartozó kísérőhajókból álló harccsoport az elkövetkező huszonnégy órán belül megérkezik a szoros területére.
Egy másik RAHCS már úton van az Arab-tengerről, szintén a szoros felé.
Számos más, iparilag fejlett országgal közösen, mi is felettébb aggódunk amiatt, hogy a világ olajszállító hajói szabad átjárását az Iráni-öbölbe, és onnan ki, továbbra is biztosítva lássuk.
Szövetségeseinket további támogatásunkról biztosítottuk arra az esetre, ha lépéseket kell tenniük bármely ország ellen, amely tevékenységével veszélyezteti ezen békés vizek biztonságát, melytől oly sok ország boldogulása függ.
Aláírás: „Alan Dickson tengernagy, az Egyesült Államok haditengerészeti hadműveleteinek főnöke.”
Jó volt, de azért nem teljesen kielégítő. Négy keleti parti pletykalap máris olyan főcímeket harsogott, mint:
RETTEGÉS AZ AKNAMEZŐTŐL AZ ÖBÖLBEN.
TANKEREK ROBBANTAK FEL AZ ÖBÖLBE TELEPÍTETT AKNAMEZŐBEN. IRÁN AKNÁI A MI TANKEREINKET RÖPÍTIK A LEVEGŐBE.
• • •
A tévécsatornák egész éjszaka csak erről beszélgettek, szakértőket hívtak meg műsoraikba, megtárgyalva velük, milyen következményei lehetnek a Közel-Keleten kialakult helyzetnek; felemlegetve, hogy Irán már évek óta fenyegetőzik valami hasonlónak a végrehajtásával; emlékeztetve mindenkit, hogy talán Kína is belekeveredhetett az ügybe; egy esetleges olajblokád velejáróiról vitázva.
Az elnök éjfélre különleges kabinetülést hívott össze Reagan elnök régi hadműveleti termébe, a Nyugati Szárnyba, ahol a kormány kulcsemberei arra próbáltak rájönni, hogyan egyensúlyozhatnának ebben a kényes szituációban, hogy katonailag minél hamarabb felkészüljenek a kialakult helyzetre, miközben a közvéleményben nem keltenek pánikot.
Arnold Morgan, aki szavának legnagyobb súlya volt, hiszen gyakorlatilag péntek óta egyfolytában ezzel az üggyel foglalkozott, rá nem jellemző módon, óvatosságra sürgetett. Azt akarta, hogy a RAHCS minél gyorsabban a helyszínen legyen, és megvédje az indiai aknaszedőket. Ennek ellenére nem javasolta, hogy az iráni vagy akár a kínai haditengerészetet túlságosan határozottan fenyegessék meg, csak annyit szeretett volna elérni, hogy mindkét ország megértse, minden olyan hajójukat, amelyik megpróbál bármilyen módon beleavatkozni a hadműveletbe, az Egyesült Államok haditengerészete azon nyomban a tenger fenekére küldi. Amennyire a nemzetvédelmi tanácsadó meg tudta ítélni, a haditengerészet kitűnően a kezében tartotta a helyzet irányítását. Mivel a szoros már úgyis teljesen le volt zárva a nemzetközi kereskedelem elől, úgy érezte, semmi értelme nem volna bajt keresni mindaddig, amíg az indiaiak Pondicherryjei el meg nem kezdik az aknamező felszámolását. Hogy kialakítsanak egy öt kilométer széles biztonságos átjárót az ománi oldalon, Morgan tengernagy számításai szerint összesen körülbelül negyven PLT-3-ast kell felszedniük, ami pedig – ha helyi idő szerint kedden este kezdik a munkát – jó pár napig is eltarthat.
Az aknaszedés végtelenül veszélyes feladat, így létfontosságúnak számított, hogy a lehető legnagyobb elővigyázatossággal és figyelemmel végezzék. Az elnök tudni akarta, pontosan hogyan is zajlik az ilyesmi, és Arnold Morgan Dickson tengernagyot kérte fel, mondja el mindannyiuknak az eljárást.
– Uram – kezdte a HHF. – Ha az ember megtalálja az aknát, akkor az nagy valószínűséggel körülbelül 3-3,5 méterrel lebeg a felszín alatt, és a tengerfenékbe kapaszkodó horgonyhoz rögzített kábel tartja egyhelyben. Gyakorlatilag úgy kell elképzelni, mint egy bóját, és a felszínre is emelkedne, ha a kábele meg nem akadályozná. A felszedés úgy történik, hogy az aknaszedő hajók egy éles vágóhuzalt lógatnak a vízbe, megfelelő mélységre a hajó két oldalán, amelynek másik végét egy úgynevezett aknakereső-sárkányhoz rögzítik. Ha a hajó vágóhuzalja beleakad az akna horgonykábelébe, akkor ezt észlelik, és a hajó tovább halad egészen addig, míg mind a vágóhuzal, mind a horgonykábel megfeszül. Ezután a vágóhuzal elmetszi a kábelt, az akna így a felszínre lebeg. Ha ez megtörtént, akkor biztonságos távolságból, kézifegyverekkel is elpusztítható. Ha az ember látja őket, akkor nem jelentenek különösebb gondot, de persze az egésznek az a lényege, hogy láthatatlanok maradjanak. Mindegy, milyen sokszor csinálta már az ember, még mindig megrémíti, mekkora ereje lehet egy ilyen robbanásnak.
– Hé, nem is rossz! – jegyezte meg az elnök.
– És nem is valami gyors módszer – felelte a tengernagy. –Pontosan hány aknaszedőt tudnak hozni az indiaiak?
– Hatot – válaszolta Morgan. – így legalább kicsit gyorsabban végezhetünk.
– Költségek? – tette fel a kérdést a védelmi miniszter, Bob MacPherson. Mindenki számított rá, hogy megkérdezi.
– Az indiai haditengerészet főnökének azt mondtam, hogy a költségeket az összes olyan állam, amelynek fontos a biztonságos átjáró, együttesen fogja átvállalni. Ha belevesszük magunkat, a briteket, a japánokat, a németeket, a franciákat és néhány közel-keleti olajexportőrt, akkor szinte ingyen megússzuk az egészet.
– Semmi gond – mondta MacPherson.
– Idefigyeljen, Arnold – kezdte az elnök, aki hónapok óta most először szólította a nemzetvédelmi tanácsadót a keresztnevén. – Tudom, hogy most nem akar semmi hibát elkövetni. Ennek ellenére nem vagyok biztos benne, hogy nem volna-e jobb, ha egyenesen elmennénk Pekingbe, és követelnénk, mondják el nekünk, játszottak-e bármilyen szerepet is ebben az egészben.
– Uram, biztosan letagadnának mindent, bármit mondunk nekik. Ezzel persze felmerül egy másik, nagyon is fontos kérdés.
– Igen?
– Igen, uram. Megfigyeléseink alapján nagyon úgy tűnik, hogy az aknákat hadihajók fedélzetén szállították Kínából Iránba. Na már most, az elkövetkező néhány hétben olyan helyzet elé kerülünk majd, amikor az irániak hihetetlenül meggazdagodnak, és a kínaiak is megszedik magukat valamelyest. A műholdfelvételek alapján ugyanis hagytak maguknak egy átjárót az iráni felségvizeken, és az olaj ára a jövőben a West Texas Intermediatenél az NYMEX-en talán 40 dollárra is emelkedhet hordónként, a Brent nyersolaj pedig Londonban is ilyen magasságon fog állni. Ennek ellenére fogalmam sincs róla, hogy a kínaiak miért folytak bele ebbe egyáltalán. Hogyan érhetné ez meg nekik?
– Talán csak azt akarták nekünk bebizonyítani, hogy mivel van ez az új Kazahsztánból induló olajvezetékük, velük is számolnunk kell az olajpiacon – javasolta Harcourt Travis.
– Talán – felelte Morgan tengernagy. – Ennek ellenére ez az egész játék kicsit túl kockázatos ahhoz képest, hogy mindössze ilyen elenyésző erkölcsi győzelemmel járhat. Jézusom, hiszen gőzük sem lehet róla, hogyan fogunk reagálni! Mi van, ha komolyan magukra haragítanak bennünket? Egyszerűen nem látom be, miért csinálják.
– Nos, tengernagy, talán az asztalnál ülő, politikusabban gondolkodó elmék tudnak valami olyan magyarázattal szolgálni az ön számára, amely valamiképpen elkerülte a figyelmét.
– Elképzelésem sincs, uram – mondata Harcourt.
– Minden, amit tudok – folytatta a nemzetbiztonsági tanácsadó –, hogy a kínaiak nagyon fondorlatosak tudnak lenni, türelmesek, és ha az érdekük úgy kívánja, akkor szemrebbenés nélkül hazudnak. Ami azonban nem jellemző rájuk, hogy ostobák volnának, márpedig mind ez idáig minden, ami a Hormuzi-szorosban történt, hatalmas emberi ostobaságra vall. Mégis, mi az ördögöt akarnak elérni azzal, hogy belevágnak egy ilyen vállalkozásba?
– Gondolom, megvannak a maguk indokai – jegyezte meg az elnök. – Ám ami szerintem ennél is nyugtalanítóbb, hogy az irániak mit akarnak elérni. Tisztában vagyok vele, hogy szerintük az Iráni-öböl már csak a neve szerint is az ő jogos tulajdonuk, és a nyugati hatalmaknak egyáltalán semmi keresnivalója ott, ennek ellenére tudniuk kell, hogy ha blokád alá próbálják vonni az öblöt, akkor a blokádot, és vele együtt talán őket, magukat is, megesszük reggelire. Ők szintén nem ostobák, de akkor mi a szándékuk?
– Hat héttel ezelőtt, még nem lettem volna képes megválaszolni ezt a kérdést, uram – mondta Arnold Morgan. – Lassan azonban egyre több dolog kerül napfényre, és a muzulmán fundamentalizmus újabb fellángolását éljük át. A politikai vélemények újra nyugatellenessé váltak, és minden alkalommal, ha ez megtörténik, akkor Iránban a katonai készülődés magasabb szintet ér el. Teheránból egy hónappal ezelőtt állandóan csak utcai zavargásokat ábrázoló képeket kaptam, meg a hírt, hogy mindenki új választások kiírását akarja. Egytől egyig ugyanazt ordítozták, hogy teljesen el kell szakadni a Nyugattól, joguk van a saját olajukhoz, joguk van hozzá, hogy az öböl területét magánterületté nyilvánítsák, és újra feltámadt az iszlám világuralom látomása. Csak átmeneti állapot az egész, ennek ellenére elég nyugtalanító. Közben pedig ez az SZKB, vagyis szarkeverő banda, lezárta az Iráni-öböl bejáratát. Ha nem tisztítjuk meg nagyon gyorsan, akkor hamarosan hatalmas, világgazdasági válságot élünk át.
Május 1., kedd reggel
Az NFHH parancsnoksága, Peking
Zhang Yushu ebben a pillanatban lépett be új irodájába, de a haditengerészet főparancsnoka, Zu Jicai tengernagy már ott várt rá.
– Mit tudtunk meg a műholdaktól? – kérdezte.
– Kitűnő híreket kaptunk, Yushu. Két amerikai RAHCS készül lezárni a szorost. A Harry Truman láthatóan már a mai napon indulni készül Diego Garciáról, és a John F. Kennedy nevű repülőgép-anyahajó szintén úton van arrafelé Pearl Harborból.
– Vagyis akkor csak a Ronald Reagan marad ki, de azok San Diegóban vannak, igaz?
– Így igaz, és a jelek szerint felgyorsították nagyjavításának ütemét, és az elkövetkező néhány héten belül vízre akarják bocsátani. Az Egyesült Államokban rég volt utoljára ilyen nagy felhördülés. Minden újság, minden tévés hírcsatorna ezzel foglalkozik. Szinte hisztérikusak lettek, ahogy nemzeti érdekeik kerültek veszélybe a Hormuzi-szorosban.
– Talán az volna a legjobb, ha felajánlanánk nekik némi kiváló orosz olajat, egyenesen a mi finomítónkból. Semmibe nem kerül, mindössze ötven dollár hordónként. Ha ha ha!
– Yushu, te aztán kemény fickó vagy. Habár el kell ismernem, nekem is tetszene, ha ezt a húzást megcsinálhatnánk, azt hiszem, mégis jobb volna, tartani a szánkat. Ne szóljunk egy szót sem. Ne tegyünk semmit. Ne is lássunk semmit.
– Térjünk át az ennél sokkal fontosabb kérdésekre, Jicai. A katonai erőnkkel kapcsolatos becsléseink pontosak? Valóban mindössze 12 000 katonát volnánk képesek tengeri úton szállítani? És összesen 250 nehéz harckocsit?
– Igen, uram, a kétéltűink azonban viszonylag gyorsan fordulhatnak.
– A hajók elindultak már visszafelé az Indiai-óceánról?
– Igen, uram.
– Kiváló. Ugye ez az a három, célkövető rakétákkal felszerelt fregatt, valamint két Kilo?
– Igen. Már mind úton vannak hazafelé, uram. És mint ön is tudja, a romboló szintén elindult vissza, Bandar Abbasba, hogy nyomatékosítsuk az amerikaiaknak, nem nagyon szeretnénk, ha megtámadnák iráni barátainkat.
– Á, ezt a küldetést valóban kiválóan megszerveztük, nem igaz, Jicai?
– A nagy Zheng He tengernagy örökségét követve, pontosan úgy, ahogyan mindig is álmodtál róla.
– Micsoda álom ez, Jicai! Emlékszel még azokra a szavakra, melyeket mindannyiunknak meg kellett tanulnia, amelyek 500 évvel ezelőtt hangzottak el a halhatatlan tengernagy szájából? „És mi a távoli, barbár területekre vetettük a tekintetünket. .. mialatt vitorláink úgy dagadtak, mint az égen a felhők, éjjel és nappal, olyan gyorsan szálltak, akár a szél, keresztültörve a vad hullámokon” – Zhang egy pillanatra elhallgatott, majd halkan hozzátette. – Ez a mi hagyományunk, és mindössze csak pihentettük egy időre. Még nem halt ki teljesen. Feltámadunk még, és akkor újra mi leszünk a tengerek urai.
Május 1., kedd 09.55 (helyi idő
szerint)
A Nemzetközi Olajtőzsde London, Anglia
Európa első olajhatáridő-piaci árutőzsdéjének teljes huszonhat éves történelme során még soha egyetlen nyitást sem vártak nagyobb rettegéssel, ennél zaklatottabban, vagy jobban aggódva. Itt, a Tower of London árnyékában, olyan, jó hangzású névvel ellátott utcákkal körülvéve, mint a Thomas More, a történelmi St. Katharine's Dock vizeinek közvetlen közelében, az ipari világ sorsáról készültek dönteni.
Öt teljes órával azelőtt, hogy New Yorkban a Wall Streeten megnyitna az NYMEX, a londoni tőzsde megkezdi a munkát, és meghatározza a kiindulópontként tekintett árakat egész napra, de lehet, hogy egész hónapra előre. Az árucikk a Brent Nyersolaj, és ennek, az Északi-tengeren fúrt kutakból kitermelt energiahordozó hordójának árára készülnek licitálni a nemzetközi kereskedők és befektetők. Ha a kereskedők úgy látják, hogy valamikor a közeli jövőben esetleg bőségesek lesznek az olajszállítmányok, akkor a hordónkénti ár lemehet egészen 15 dollár alá is, azután ettől csak mindössze néhány centtel fog eltérni. Ha bármilyen jele is mutatkozik annak, hogy a jövőben hiánnyal kell szembenézniük, akkor a hordónkénti ár 30 dollár körülire is emelkedhet. Ha komoly hiány áll be, az könnyedén belehajszolhatja ezt az ingatag, robbanékony piacot, hogy minden realitásérzékét elveszítve kössön üzleteket. Még 1990-ben, amikor Irak lerohanta Kuvaitot, és mindenki azt hitte, hogy vége a világnak, a Nemzetközi Olajtőzsdén, az IPE-n egy őrült napra, a Brent nyersolaj ára felszökött 70 dollárra hordónként.
Ezen a napon a légkör nem volt valami nyugodtnak tekinthető. Tex Packard kapitány hajója még mindig lángolt a szorosban, Londonban pedig a nagy olajkitermelők, finomítók, szállítók, elosztók, valamint kereskedők képviselői a legnagyobb felhasználók társaságában várakoztak. Az erőműveket, légitársaságokat, kamionflotta-tulajdonosokat, vegyiműveket, de még a szupermarketeket képviselő brókerek is tűkön ültek. A világ legelső pénzügyi szakemberei – olyanok, akik például a Morgan Stanley cégtől érkeztek – a tömeggel együtt álltak a hatszögletű teremben, melyben emeletesen elhelyezett bokszok voltak, videofigyelő-rendszerrel felszerelve, és szinte elképzelhetetlen biztonsági intézkedésekkel megerősítve.
A megelőző éjszaka a Brent Nyersolaj 28 dollár hordónkénti árral zárta a napot, amely során teljes háromdolláros emelkedéssel voltak kénytelenek a kereskedők számolni. A West Texas Intermediate-en New Yorkban pedig csak néhány centtel kértek kevesebbet érte. A mai napon a mobiltelefon-számlák minden bizonnyal az egekbe szöknek majd, hiszen az amerikai brókerek mind a londoniaktól akarják megtudni az információkat még azelőtt, hogy az NYMEX kinyitott volna. Most mindenki csak a nyitást jelző harang jelzésére várt, és a brókerek, akik megkülönböztető jelzésként színes kabátokat viseltek – vöröset, sárgát, zöldet vagy kéket – tülekedve álltak a bokszokban, figyelve, amint az óra mutatója elüti a tízet. Hajszálpontosan ekkor megszólalt a harang, jelezve, hogy indulhat az üzletelés, először a határidőre szállított földgázzal kapcsolatban, amelynek ára – ebben mindenki biztos volt – még óriási mértékben emelkedni fog a nap vége előtt.
Újabb perc telt el, és amikor az óra mutatója a 10.02-re ért, éles hangon megszólalt a második harang is, jelezve a kereskedés kezdetét a Brent Nyersolaj határidős szállítására, amellyel az egész világ számára irányadó árat szabnak meg; és ekkor, ezen a bizonyos napon, a nemzetközi olajkereskedelem teljes rendszere egyszeriben olyan lett, mintha bolondokházában volnánk.
Elszabadult a pokol, miközben a vásárlók azt ordibálták: „Plusz kettő, plusz kettő!”. Most azonban nem centekről beszéltek, mint amikor rendes esetben felhangzik a „Brent plusz kettő” kiáltás. Most teljes dollárokról volt szó: 30 dollár, azután 32, majd 35, végül 40. Az olaj hordónkénti árának alsó határa harminchárom egész egyharmad százalékot ugrott, mindössze kilenc perc leforgása alatt.
– Jézus Mária! – nyögött fel a Shell brókere, miközben az egyik New York-i bank üzletkötője kiabált mellette:
– Plusz öt, plusz öt 500 000-ért! – ami azt jelentette, hogy a Brent Nyersolaj szállításra vonatkozó ára, hordónként elérte a hihetetlen 45 dollárt.
Azok az üzletkötők, akik lemaradtak az óriási tülekedésben, hírül vették, hogy az ár akár 70 dollárra is felmehet, így elkezdtek előrelökdösődni. A nagyobb cégek brókerei tehetetlenül álltak, fogalmuk sem lévén, vajon az volna-e a jobb, ha hagynák magukat vitetni az árral, és tovább emelnék az árakat, vagy várnának egy kicsit, míg mindenki lenyugszik, bár ez utóbbira semmi garancia nem volt. Ezen a napon legalábbis semmiképpen.
A beszélgetések foszlányai tovább tüzelték a hangulatot. A londoni tájszólással ordító hangok hangosabb, amerikai akcentussal keveredtek.
– Jézus Sz. Krisztus! Ez semeddig se tarthat. Hülyeség hogy igen. Hiszen éppen most zárták le azt a nyomorult Iráni-öblöt! Akkor is csak három hajó volt összesen, az isten szerelmére! Még az sem számít, ha csak egy volt! Nem érted, hogy az aknamezők miatt van az egész? Csak egy lépésre vagyunk a globális háborútól! Az Egyesült Államok haditengerészete három repülőgép-anyahajót irányíta szorosba. Te azt hiszed, ez a tőzsde csak játszadozik? Eszedbe se jusson. Az is lehet, hogy az elkövetkező hat hónapban egy cseppnyi olajat sem szerzünk az öbölből.
Öt perccel később az ár hordónként 50 dollárra emelkedett, amikor egy rotterdami bróker egy arannyal felérő értékű rakománynyi Shell nyersolajra tett árajánlatot, amely egy tankerhajó rakterében éppen úton volt Skandinávia felé. Rövid tíz percen keresztül senki nem ígért ennél magasabbat, így az ár 50 dollár körül megállni látszott. Ekkor terjedt el a pletyka, hogy az indiai haditengerészet aknaszedő hajókat küldött az Arab-tenger és a szoros körzetébe. Negyvenkét másodpercen belül a Brent Nyersolaj ára 55 dollárra emelkedett, de ekkor már szinte lehetetlen volt bármit is hallani az ordításokon kívül, amely a lökdösődő brókerektől származott, akik kiabálva próbálták megszerezni az összes még szabadon levő olajkészletet, amely már elhagyta az Iráni-öblöt. Egy szokásos kereskedési napon nagyjából 50 millió hordónyi olaj cserél gazdát ebben a teremben. Ezen a bizonyos napon azonban már az első negyvenöt perc alatt majd 30 millió hordót adtak el. Annál, hogy az embernek a gatyáját is rá kell fizetnie az olajra, csak egyvalami volt sokkal rosszabb… ha egyáltalán nem volt olaja.
– Plusz kettő. Plusz négy. Plusz annyi, amennyit kérnek.
Aznap délelőtt tizenegy órára az olaj ára megduplázódott. Mire a kereskedés véget ért, 72 dolláron állt. Több mint 150 százalékkal emelkedett. A Nemzetközi Olajtőzsdén soha senki nem volt még tanúja ehhez hasonlónak. New Yorkban a West Texas Intermediate-en már nyitáskor 60 dollárt kértek egy hordóért. A gázolaj árai szállításra az egekbe szöktek, és a földgáz ára – köszönhetően a Global Bronco tragédiájának – szállításra még ezt is felülmúlta.
Május 1., kedd 16.30 (helyi idő
szerint)
Fehér Ház
Morgan tengernagy az előtte felhalmozott adatokra nézett. Az aknaszedők már munkához láttak a Hormuzi-szorosban, és egyáltalán semmi kétség nem maradt arra nézve, hogy az aknamező teljes egészében orosz PLT-3-asokból áll. Az indiai kapitányok elmondása szerint három sort kellett megtisztítaniuk, amelyek egymástól nem egészen nyolcszáz méter távolságban húzódtak. Az ománi oldalon, a part közeli mély vizekben kiinduló vonalak úgy tűnt, megszakítás nélkül folytatódnak a szoroson keresztben, egészen az iráni Sunburn rakétaállásokig. Mindeddig tehát Ramshawe hadnagy összes feltételezése helyesnek bizonyult.
Most azonban újabb feladatokkal kellett Fort Meade-nek megbirkóznia. Az első kérdés az volt, hogy jelen pillanatban hol veti be Kína a hadihajóit. A Kilok úgy tűnt, egy az egyben eltűntek, azt a két fregattot azonban, amelyek most már iráni zászló alatt hajóztak, a műholdak lefényképezték, amint Kína burmai támaszpontja felé haladnak, a Bassein-folyó torkolatába. A Shantou már elhagyta a támaszpontot, és éppen a Malakkai-szoros felé tartott. Kína nagy, Szovremennyij-osztályú rombolójának azonban se híre, se hamva.
Az igazat megvallva a kínaiak teljesen megzavarták az elnök nemzetbiztonsági tanácsadóját. Először is Morgan tengernagy el sem tudta képzelni, vajon mit akartak elérni azzal, hogy biztosítottak az ajatollahok számára minden felszerelést, amely a Hormuzi-szoros elaknásításához szükséges volt. Ennek ellenére megtették, így a nyugati világ, Japánnal, Tajvannal, valamint bizonyos mértékig Dél-Koreával együtt, hatalmas bajban volt. Ha az Iráni-öblöt nem nyitják meg nagyon sürgősen, akkor a világ olajkészlete heteken belül kimerülhet. A kínaiak láthatólag úgy gondolják, őket ez a káosz semmiképpen nem érintheti, Arnold Morgan pedig azon a véleményen volt, mindezért keményen meg kell büntetni őket. Arra megvan a lehetőség, hogy az Egyesült Államokat megcsipkedjék, és kicsit felidegesítsék, akkor azonban, ha a világ egyetlen szuperhatalmának a nemzeti érdekeit piszkálja valaki, könnyen meglehet, hogy halálos bajban találja magát. Ennek ellenére Arnold Morgan úgy határozott, nem fogja túlreagálni a dolgot mindaddig, amíg nem sikerült kideríteni, mire készülnek a pekingiek.
Az elnök azonban másként fogadta a beszámolóját. Amint a világon mindenhol az egekben szöktek az olajárak, ő is teljesen elvesztette a fejét. Egyfolytában telefonkapcsolatban állt energiaügyi miniszterével, Jack Smith-szel, és állandóan megkérdezte tőle újra és újra:
– Na de milyen következményekkel fog mindez járni a benzinkutaknál tankoló átlag amerikaiakra?
• • •
A válaszok már a délután közepén elkezdtek egyre gyorsabban és könyörtelenül áramlani, és alapjában véve mind ugyanazt közölte. Az üzemanyagok árai emelkednek, emelkednek, és tovább emelkednek, amint a nagy benzinkútláncok tulajdonosai kénytelenek voltak valóságos vagyonokat fizetni minden egyes hordónyi nyersolajért, az Atlanti-óceán bármelyik partján legyenek is. A West Texas Intermediate, ahogy a dolgok álltak, minden bizonnyal még magasabb áron fog zárni, mint a Brent Nyersolaj, Tex Packard gigászi hajója pedig még mindig vadul lángolt, magányosan, a szorosban, nappali fénnyel árasztva el a vizet maga körül. Mikor az egyre erősödő szél, irányt váltva újra csak északkeleti irányba kezdett fújni, vastag, fekete füstfelhőket sodort Arábia fölé.
Ha a héten az üzemanyag gallononkénti ára elérheti a 3 dollárt, vagy ami sokkal valószínűbb, a 3,50-et, akkor Clarke elnök olyan vágtató inflációval lesz kénytelen szembenézni, amely megrázhatja akár még a Federal Reserve-öt, a Szövetségi Jegybankot is. Mivel a szállítási költségek drasztikusan felemelkednek, minden egyes árucikk és termék hihetetlen módon megdrágul országszerte. A taxikat, buszokat, dízelmozdonyokat, kamionokat, utasszállító repülőket – ez utóbbiakat különösen – nagyon érzékenyen fogja érinteni az áremelkedés. És ez még nem is a legrosszabb. Clarke elnök könnyen maga elé képzelhette a szituációt, amint Amerika-szerte minden egyes ember felháborodik, amiért az Egyesült Államok kifogy az olajból, és nem cselekszik elég gyorsan ahhoz, hogy saját tartalékaikból pótolhassa a hiányt. A magas üzemanyagárak az egy dolog volt. Az, ha semmi pénzért nem lehet benzint szerezni, már más lapra tartozik. Ha az országban csikorogva megáll az élet, akkor elkerülhetetlen, hogy neve – mint az ország történelmének legtehetetlenebb elnöke – a történelemkönyvekbe is bekerüljön. Na és mégis mit tesz ez ellen az ő jaj-mennyire-briliáns nemzetbiztonsági tanácsadója? Amennyire az elnök megítélhette, egy nagy nullát. Így hát felvette a telefonját, majd utasította titkárát, hogy Morgan tengernagy azonnal jelenjen meg nála.
Két perccel később Arnold Morgan belépett az Ovális Iroda ajtaján.
– Látni akart, uram?
– Tengernagy, mégis hogyan kezeljük az öbölben kialakult patthelyzetet?
– Uram, mint már korábban is elmagyaráztam, a Hormuzi-szorosban, keresztül aknamező van telepítve. Az irániak nem szólnak semmit, nem ismernek el semmit, és pokolian biztos lehet benne, hogy fel sem merült bennük az aknák felszedése. Pekingi barátaikban úgyszintén. Ami azt jelenti, hogy nekünk magunknak kell megcsinálnunk az egészet, az indiai haditengerészet közreműködésével, de a mi irányításunk alatt. A munkálatok egyébként már órákkal korábban meg is kezdődtek. A mi védelmünk alatt hat aknaszedővel vonultak a helyszínre, és egyfolytában keresik, valamint semmisítik meg az aknákat. Azonban ez a feladat nagyon időigényes, és rengeteg az akna. Információim szerint eddig hármat sikerült elintézniük, és ha jól számoltam, még körülbelül negyvenet kell megtalálniuk, hogy a gyakorlatilag védtelen tankereknek szabad átjárót biztosíthassunk. A szoros vizébe ömlött rengeteg olaj egyébként is kész ökológiai rémálmot okozott.
– Na és mit akarunk csinálni az istenverte irániakkal, Arnold? Hiszen ez a maga területe.
– Uram, azt akarja mondani, hogy üzenjek nekik hadat? Vagy legalább adjak önnek ilyen értelmű tanácsot?
– Fogalmam sincs, Arnold! – válaszolta az elnök, egyre hangosabban beszélve. – Csak annyit tudok, hogy úgy néz ki, hatalmas nemzeti válsághelyzetbe kerültünk, és teljesen tehetetlennek érzem magamat.
– Azt azért nem mondanám, uram. Ennek ellenére szerintem nem volna jó belemenni valami meggondolatlan lépésbe addig, amíg fel nem szedtük azokat az aknákat, csendben, minden nagyobb felhajtás nélkül. Még a gondolata is abszurd annak, hogy az aknaszedők körül élet-halál harc dúljon. Ha persze az aknamezőt megszüntettük, boldogan odairányítok az öbölbe egy jókora erőt, majd figyelmeztetem nyíltan mind Iránt, mind Kínát, hogy ha egyetlen rossz mozdulatot is tesznek, azonnal elsüllyesztjük őket.
– Na, és miért nem figyelmezteti őket most azonnal?
– Már megtettem, uram. Három órája.
– Azt mondta nekik, hogy elsüllyesztjük őket?
– Uram, mindössze küldtem Teheránnak és Pekingnek egy tájékoztatót, miszerint nagyon dühösek vagyunk a cselekményeik miatt, és készek vagyunk megsemmisíteni bármely nemzet minden olyan hadihajóját, amely bármilyen módon megpróbálja hátráltatni az aknák eltávolításának munkálatait.
– Na és a jövőben, Arnold? Mit teszünk ezután? Hiszen nekem éppen ez volna a legfontosabb. Mit teszünk az istenverte jövőben? Honnan tudhatjuk, hogy a kínaiak nem fogják újra megcsinálni ezt a disznóságot?
– Uram, mint gondolom, ön is tudja, jókora petrolkémiai és olajfinomító üzemmel rendelkeznek Irán déli partjainál. Csővezetéken keresztül közvetlen összeköttetésben áll Kazahsztán olajmezőivel. Már javasolni akartam ennek a létesítménynek a kiiktatását.
– A micsodáját?
– Az elpusztítását. Ez valóban jobb kifejezés. Egyetértek önnel.
– Úgy érti, bombázzuk le?
– Uram, ha megkérhetem, ne legyen ennyire nyers. Akár az olaj.
– Jól van hát, akkor mit javasol?
– Azt tanácsolnám, vessünk be Különleges Erőket, mert így örökre kivonhatjuk a finomítót a forgalomból.
– Úgy érti a SEAL-eket?
– Igen, uram.
– Be tudjuk juttatni őket, és aztán kihozni?
– Ebben egészen biztos vagyok, uram. Bármit meg tudunk csinálni.
– Csakhogy mindenki pontosan tudni fogja, mi voltunk azok.
– Ugyanúgy, ahogyan mi is tudjuk, ki aknásította el az öblöt. Ennek ellenére senki nem hajlandó kimondani semmit, vagy legalábbis nyíltan semmiképp. Nem vádolunk senkit, úgy értem, nyilvánosan. Ők ugyanígy nem ismernek be semmit. Egyszerűen csak tesszük majd, amit tennünk kell.
– Ha viszont felrobbantjuk a finomítójukat, ezek az istenverte kínaiak teljesen begőzölnek.
– Nem, uram. Nagyon szeretnének majd begőzölni. Azonban kapnak tőlünk egy nagyon kis csendes üzenetet: „Ti, fiúk, Amerika olajforrásaival akartok szarakodni? Na majd mi megmutatjuk nektek, mi az igazi szarozás!”
– Arnold, az ön brutalitása néha teljesen megdöbbent. Ennek ellenére tetszik. Ilyenkor mindig úgy érzem, biztonságban vagyok a nagy székemben.
– Az én munkám, uram, hogy biztosítsam, minden amerikai biztonságban érezhesse magát, mindegy milyen kicsi, vagy nagy széken ül.
– Gondolja, hogy ezzel véget vethetnék stratégiai megbeszélésünknek?
– Elnök úr, most nem a stratégiáról beszélgettünk. Hanem arról, hogyan avatkozzunk be közvetlenül. Takarítsuk ki a szorost. Védjük meg az aknaszedőket. Ezután minden rendelkezésünkre álló erővel védjük meg a szorost. Ezzel azt akarom mondani, hogy a négy RAHCS állomásozzon az öböl területe és a Diego Garcián levő támaszpontunk között. Ha bármilyen külföldi hadihajó megjelenik azon a környéken a mi különleges engedélyünk nélkül, akkor az a hadihajó a következő pillanatban már történelem.
– Arnold, kérem, folytassa a munkáját, és tegyen belátása szerint.
– Ez azért még nem minden, uram.
– Nem? Miért, van még valami más is? Azt tervezi, hogy megszállja Oroszországot, vagy ehhez hasonló?
– Nem, uram. De nagyon is nyugtalanít, hogy Kína ilyen nyíltan és egyértelműen terjeszkedni készül a tengereken. Nincsen abban semmi titok, hogy 500 év óta először nyílt tengeri flottát akarnak maguknak, ahogyan abban sem, hogy igen gyors, mindazonáltal fenntartható ütemben terjeszkednek. Az elmúlt néhány év alatt felszereltek egy új tengeralattjáró-flottát. Vásároltak két repülőgép-anyahajót, három orosz rombolót, és ki tudja mennyi hadianyagot az oroszok rakétagyártó üzemeitől. Nyújtogatják a karjukat, uram. És nekünk ez nem nagyon tetszik.
– Nem?
– Uram, itt óriási problémával kell szembenéznünk. Kína fejlődik. Már jó pár éve dörgölőznek hozzánk, és ameddig úgy látják, hogy ez előnyükre válhat, nem is változtatnak a viselkedésükön. Azonban amint úgy gondolják, hogy eléggé jók és felkészültek arra, hogy megküzdjenek velünk a Kelet feletti uralomért, akkor mindenki meglátja Kína valódi arcát. Higgye el nekem.
– Ebben az esetben mit javasol, mit kellene tennünk?
– Azt tervezem, hogy világméretű terjeszkedésüket csírájában fojtom el. Azt akarom, hogy az istenverte haditengerészetük azonnal visszatakarodjon a Kínai-tengerekre.
– És ezt hogyan érhetjük el egy nagyobb háború kirobbantása nélkül?
– Ön szerint hogyan tartjuk fenn jelenlétünket a Föld minden részén? Hogyan érjük el, hogy a haditengerészetünk állandóan a világ tengerein járőrözzön, és biztosítsa, senki nem próbálkozik semmi gyanússal? A világ manapság a Pax Americanában él. Ugyanúgy, ahogy valaha a Pax Romanában is éltek. Vagyis olyan béke szerint folyt az élet, amelynek feltételeit a rómaiak diktálták. A feltételeket manapság mi, amerikaiak határozzuk meg. És ezt úgy tehetjük meg, hogy rendelkezünk egy csomó haditengerészeti támaszponttal a világ minden részén, a Csendes-óceánon, az Indiai-óceánon, a Japán-szigeteken és londoni barátainkkal együtt, az Atlanti-óceánon is. Ez csak így érhető el. Ellátási és szövetségesi lánccal. És éppen ez az, aminek Kína híján van. Legalábbis egyelőre. Egyetlen hely kivételével. Ez pedig Burma.
– Arra az új támaszpontjukra gondol, ott a mocsarakban, Rangoontól nyugatra?
– Pontosan arra, uram. Amelyik a Bassein folyó szigetén fekszik. Nagyon nagy az a támaszpont. Minden méretű hadihajó, beleértve a tengeralattjárókat is, kiszolgálására és feltankolására megfelelő létesítmények vannak rajta. A kínaiak valaha az egész Indiai-óceán urai voltak, és most van egy olyan érzésem, hogy megint ezt akarják. Ezzel ugyanis megszereznék az irányítást a legfőbb, keleti irányú olajszállítmányozási útvonal fölött, mely a Malakkai-szoroson halad keresztül. Jelenleg ugyanis az az istenverte, keskeny, sekély átjáró, a maga gránitfenekével egyszerűen túl távol fekszik Kínától ahhoz, hogy a rajta áthaladó tankerforgalomra bármilyen befolyással is lehessenek.
– És ön mit javasol, hogyan vegyük el a kedvüket a burmai támaszpont használatától?
Morgan tengernagy elmosolyodott.
– Ennyire ne szaladjunk előre, uram. Most nagyobb gondjaink is vannak. De ha esetleg bármilyen részvénye is van a Haing Gyi-szigeten, a Bassein folyó torkolatánál játszódó kínai haditengerészeti hadműveletekkel kapcsolatban, akkor azt javaslom nagyon gyorsan adja el őket.