folytatása következik:

ORKHÁBORÚ 2: TŰZÖN ÉS VÉREN ÁT



[1] Önmagukat „Fekete Karom"-nak nevezik, ám a „Fekete Karmúak" kifejezés legalább ennyire elterjedt.

[2] Gar'na'renkh (óriás): „Kik fagyban élnek" — a havasi óriások így nevezik saját magukat. Drog'naht ro'tahn (óriás): „Mind meghaltok.”

[3] Fffagh! – lefordíthatatlan ork indulatszó. Valami afféle, mint a „basszameg", de annál jóval durvább. Az indulat erősségét jelzi, minél jobban megnyomják az elejét vagy a végét. Például a „Fagh" csak egyszerű meghökkenést jelez, a „Fffagh" már komolyabb érzelmeket, míg a „Ffffffaaaaggggghhh" egy cikornyásabb káromkodással is felér.

[4] A Kerítők mindig is azt tartották, hogy az ő városuk, Gogroomar a Kondor Birodalom fővárosa, és nem Groomar, ami csak „ellopta" az ő szépséges városuk nevének egy részét. Bár néhány öreg ork azt meséli, hogy ez éppen fordítva történt... de ezeket az öregeket minden Kerítő szenilis, vén bolondnak tartja.

[5] Ghotagrom nem igazán értette meg az „extravagáns" szó jelentését, de Yl'Agdardagh hivatkozott rá így egyszer, s neki megtetszett.

[6] A mondás alapja Kőszáli Yekkenhez, a legendás ,,Emberszabadító"hoz kötődik, aki évtized óta oson be éjszakánként a rosszul őrzött rabszolgakarámokba, s magával ragadja az emberrabszolgákat.

[7] Átokúr: Soldron Seliar magiszter, Volena állam Korenis tartományának uralkodója. Egy Halálúr, aki a legerősebb a három volenai Káoszpüspök közül. Bár püspöki rangban van, nem pap, hanem varázsló, a fekete mágia neves és avatott mestere. Már kevéssé érdekli a halandók gondja-baja, mivel elért létének arra a szintjére, amikor immáron egyetlen célja az, hogy Káoszpápává legyen. Bármi áron.

[8] Hogy a Kerítők, ez a nem épp a harciasságáról ismert törzs miért efféle vad és brutális harci éneket választott indulójaként, az talán örökre rejtély marad... bár meglehet, épp emiatt: ha már nem vagyunk elrettentő hősök, legalább énekeljünk olyat, hogy azt hihessék rólunk... /Yl'Agdardagh: Ork énekek és harci dalok/

[9] Grooms magas. Szertartásos üdvözlés a különböző törzsek között. Bár né mely törzsek különböző isteneket, démonokat vagy a természet elemeit tiszte lik, mind elismerik Grooms nagyságát. Ő magas. Ő a legmagasabb.

[10] Raghma'vannak mindössze három élő utódja van. A felnőtt korú Hoargon és Ragna-Ronkhon kívül ott van még Kroigon, a legkisebb fiú, aki túl fiatal még ahhoz, hogy harcos nevet szerezzen magának. A hadúr negyedik fia és mindhárom lánya még gyermekkorukban, anyjukkal együtt meghaltak az Eltévelyedettek egy nagyszabású támadása során.

[11] Amikor az orkokat nagykorúvá avatják, a sámánok a szellemvilágban megkeresik az erőállatot, amely további élete során vigyázni fog rá. Néhány ork rendelkezik azzal a csodálatos képességgel, hogy egy kurta időre azonosul erőállatával – azaz kölcsönveszi az állat tulajdonságait. Így például egy tigris erőállattal rendelkező ork a csata hevében képes részlegesen tigrissé átváltozni. /Az erőállatról további részletek a Káosz Szerepjáték alapkönyv 24. oldalán találhatók./

[12] Éléslátású Ghor'hord a nevét onnan kapta, hogy ha valaki látni szeretné, akkor az éléskamrába kell mennie, mert Ghor'hord általában ott trónol.

[13] Btoektoe életének és az általa vezetett Nagy Hadjáratnak az összefoglalása a Káosz Sárkányaiban és a Káosz Szerepjátékban lévő Világleírásokban található.

[14] Félkezű G'orkoh neve nem valamiféle csonkulásból származik – mindkét keze megvan –, hanem onnan, hogy egy nomád birkózóversenyen félkézzel is Könnyedén győzedelmeskedett.

[15] Aranykéz Ghotagrom rengeteg külhoni kifejezést eltanult zoldrun mágusától, mégha nem is mindig a legmegfelelőbb formában.

[16] A „Nagyképű" előnév nem a bérmágus beképzeltségére utal, hanem arra a tényre, hogy hihetetlenül nagy feje s rettentően széles arca van.

[17] Ibi' El Harada – az Élet Alapja

[18] Kevésszavú Zer-Nagoth neve szintén ork tréfa: Zer-Nagoth ugyanis képes megállás és szinte levegővétel nélkül órákig beszélni. Egyetlen ellenszere van megállíthatatlan beszélőkéjének: ha nem hagyják szóhoz jutni.

[19] Magraf arcába egy kínzás során feltüzesített, csillag alakú fémdarabot nyomtak, és nevét a képébe égetett sebhely alakjáról kapta. Magraf – sebhelyén kívül – az igazi ork harcosok között méltán híres nevezetes harci kalapácsáról is, amit a csatákban Koponyalyukasztókhoz méltó veszettséggel pörget.

[20] Az acélkereszt a hajítóbárd letisztult formája. Egyetlen darabból kovácsolt, lapos, egyenlő szárú kereszt, melynek minden szárán kiképzik a rovátkolt markolati részt, és minden szár végét kihegyezik.

[21] És Keselyűcsőr: a buzogány és a csatabárd összeházasításából született, különös fegyver.

[22] „Elveszetteknek" azokat a mondabeli varázstárgyakat tartják, melyeket még maga Grooms használt valamikor az Idők Hajnalán. Minden ork ismeri a legendát, ami felsorolja Grooms „Elveszett" Varázstárgyait és elmeséli, hogyan, és kik ellen használta azokat Minden Orkok Öregapja. A valóságban még soha senki nem találkozott egyetlen Elveszett Ereklyével sem – talán csak mese az egész.

[23] Pusztákőrzője Chugall nem tudta, nem tudhatta, mint ahogy az ork seregben mások sem, hogy ez nem egyedi jelenség, s nem csupán a Vágott Fülűek között mutatkozik. Ekkortájt Worluk-szerte rengeteg anya hozott holt csecsemőt a világra... és ez még csak a kezdet volt: az igazi rémálom csak az ezt követő években érkezett.

[24] A Véreskezűek állandóan harckészültségben élnek, mindig több portyázó hadtestük áll készenlétben, vagy harcol folyamatosan az év minden szakában, így egy hetvenezres sereg kiállítása – szinte egyik napról a másikra – nem jelentett különösebb terhet a törzsnek.

[25] A Szörnyfejűeket a legenda szerint maga Btoektoe, a Nagy Egyesítő átkozta meg, mivel nem akartak engedelmeskedni neki, Grooms Küldöttének. Az átok hatására a törzs tagjainak feje eltorzult, s olyan csúf lett, mintha állandóan valami démoni maszkot viselnének valamennyien.