Izabella szavai a fáról meg a vasról túlságosan pesszimisták voltak. A Swinesheadben őrzött kincsesládákban talált egy kis aranykoronát, amely éppen illett egy asszony vagy egy gyermek fejére.
A mérsékeltek és a királypártiak gyűjtést rendeztek a király temetésére, majd egy másikat Henrik herceg javára. János testét kizsigerelték, megtisztították, és a worcesteri katedrálisba vitték, ahol aranybrokát köpenyt húztak rá, kesztyűs ujjait pedig egy hitvány jogar meg egy egyszerű kard markolata köré fonták. A dolog iróniája, hogy nem adtak rá magas sarkú cipőt, hanem közönséges saruba bújtatták a lábát. Kegyes jámborsággal és talán álruhaként a túlvilágra, szerzetescsuklyát húztak a fejére.
Mindjárt a temetés után Devizesbe mentek a fiáért, és őrizet alatt Gloucesterbe vitték. A felkelők vezére, FitzWalter még mindig a közelben volt, vele együtt Lajos herceg is, így hát nem volt vesztegetni való idő. Ha a gyermek Henriket nem koronázzák meg minél hamarabb, lehet, hogy Lajos kikiáltja magát királynak.
Gloucesterben az ifjú herceg éles, tiszta hangon válaszolt, amikor William Marshal előbb lovaggá ütötte, majd Anglia királyává koronázták. Egy harmadik, rövid szertartáson Pembroke hetvenéves grófját az ország régensévé nevezték ki, és rábízták a hadsereget, amely – remélhetőleg – visszaűzi Lajost a csatornán túlra, az ostromgépek nélkül.
János halálhíre számtalan bárót csalt III. Henrik udvarába. Egyesek foghegyről beszéltek vele, mások kijelentették, hogy csak az apjával, Anglia szégyenével volt vitájuk, de vele, a gyermekkel békecsókot akarnak váltani, és felajánlják szövetségüket.
Marshal, aki mindvégig a fiú mögött állt, és magában értékelte Henrik viselkedését, elismerően hümmögött. Tudta, hogy fiatal korában ő nem volt ilyen higgadt és udvarias, és János sem, így Marshal azon kezdett tűnődni, hogy végül is nem volt-e igaza a halott királynak, amikor hűtlenséggel vádolta a Sólymot. János maga is épp elég fattyút nemzett, és Izabella királyné az egyik legvonzóbb asszony volt az udvarban. Illetlen gondolat volt, Marshal nem is tette soha szóvá. Mindazonáltal tagadhatatlan, hogy az ifjú Henrik modorában semmi sem emlékeztetett a farkasra.
A lázadók ugyan súlyos csapásokat szenvedtek el, de még mindig nem voltak hajlandók meghátrálni. Decemberben, mit sem törődve az időjárással, Lajos herceg bevette Hertford várát, és megfutamított egy királypárti hadsereget. Az angol bárók gyakrabban váltottak színt, mint lepedőt az ágyban, ezért Marshal felkereste barátját és szomszédját, Gerard de Barrit. Együtt állították fel azt a hetven lovagból és közel kétezer gyalogosból álló sereget, amelybe vitézség, hazaszeretet és a lázadók megvetése alapján válogatták a jelentkezőket. Elit egység lett belőle, Marshal – FitzWaltertól kölcsönözve az ötletet – el is keresztelte a Jog és a Korona hadseregének. Ő és a pocakos Gerard képezte ki a katonákat a télen. Tavasszal aztán megbízható emberekre hagyta a királyt, és elindult, hogy felkutassa a lázadókat.
Május 20-án, Lincolnnál találkozott a Jog és a Korona hadserege Isten és az anyaszentegyház seregével. Lajos herceg máshol volt, de FitzWalter a sereg élén lovagolt, akárcsak Marshal válogatott csapata élén.
A Lincolnért folytatott csata majdnem egész nap tartott. A brutális és energikus FitzWalter mindenütt ott volt, parancsokat üvöltött, túlélte lova vesztét, és úgy forgatta a kétélű bárdot, mintha az Oroszlánszívűnek képzelné magát.
A testes Gerard de Barri és a bicegő William Marshal szállt szembe vele. De még mindig Marshal volt az, aki feladta a leckét. Ő is elveszítette a lovát, gyalog ment tovább, hiszen a Jog és a Korona hadseregét tudhatta maga mögött. Elszigetelte Robert FitzWaltert, és ugyanúgy lefegyverezte, ahogy egykor a harcias Exouduni Ralfot, aztán tovább bicegett, hogy párbajt vívjon egy francia bajnokkal, Perche grófjával.
A francia a rossz lábán vágta meg Marshalt, de mivel az inak rég elhaltak, a gróf talpon tudott maradni addig, míg át nem döfte ellenfele torkát.
A lázadók eldobálták fegyvereiket, Anglia régense pedig – akit most már Gerard de Barri támogatott – átvonszolta magát a réten, hogy beszéljen FitzWalterral.
– Szép döfés volt – ismerte el FitzWalter. – Isten, úgy látszik, éppen másfelé nézett.
– Szerintem nem – felelt zihálva Marshal. – Szerintem éppen azt akarta, hogy okuljatok belőle. Bizonysága volt ez annak, amit mondtam, te senkiházi. Ha ellenem támadsz, ne számíts sikerre. – A vérveszteségtől fáradtan és betegen Gerardra pillantott. – Vigyétek ezt az embert valami biztonságos börtönbe. És mondjátok meg francia barátjának, hogy menjen haza.
Nemcsak Lajos herceg hagyta el az országot. Izabella királyné is elment, miután rájött, hogy Anglia férfias udvarában nincs helye egy király özvegyének. Visszatért Angouléme-be, harcolt, hogy újra elismertesse tekintélyét a franciákkal és a szomszédos hadvezérekkel, végül legyűrte megvetését is az iránt, aki elveszítette őt, és felkereste Lusignani Hugh-t. Mi több, hozzáment feleségül.
A Sólyom később hírnévre tett szert, nemcsak azzal, hogy egykor Anglia királynéja volt, hanem hogy elküldte szolgáit, mérgezzék meg Franciaország királyát. Az uralkodó szerencséjére – Fülöp Ágost unokájáról van szó – a tervet felfedték, s a szolgákat felhúzták a kapufélfára. A Sólyom öngyilkosságot kísérelt meg, de még ezzel is kudarcot vallott. Matthew Paris úgy emlegeti művében, a Chronica Majora-ban, hogy „inkább Jezabel volt, mint Isabel”.
A foglyul ejtett FitzWalter megfogadta Marshal tanácsát, és keresztes fogadalmat tett.
– Elkerülheted a börtönélet keserveit, te senkiházi, és talán a lelkedet is megmentheted. Szeretsz harcolni, de hogy valami célod is legyen, harcolj az iszlám ördögei ellen. Elengedünk, ha külföldre mész, de addig nem fogadunk vissza, amíg el nem felejtjük, milyen szerepet játszottál itthon. Most tehát dönts. Magadra öltöd a keresztes vitézek gúnyáját, vagy itt rohadsz, ahogy megérdemled?
– Elmegyek – mondta FitzWalter. – Nagyon valószínű, hogy mire visszajövök, te már halott leszel.
– Nagyon valószínű – ismételte Marshal –, bár a szaracénok híresen jó céllövők. Ki tudja, te senkiházi? Lehet, hogy soha nem jössz vissza.
Az idegen herceg eltávozott. Az özvegy királyné hazament. A lázadó keresztes háborúba vonult. Anglia végre fellélegzett, és várta, hogy a gyermekkirályból mielőbb felnőtt legyen.
Ám Marshal ezt már nem érte meg. 1219 májusában megbetegedett, és Reading közelében, cavershami udvarházában ágynak dőlt. Nem valami váratlan nyavalya támadta meg, inkább az ereje hagyta el, és a halál nagyon kíméletesen kopogtatott ajtaján.
Öt fiút és öt leányt nemzett, akik most valamennyien eljöttek, hogy még egyszer lássák. De az öregember Williamnél, Richárdnál, Gilbertnél, Walternál és Anselmnél, valamint Matildanal, Isabelnél, Sybillánál, Eve-nél és Jeanne-nál is jobban vágyódott a felesége után.
Isabel sietve jött, és mindvégig ott maradt, Marshal pedig összeszedte erejét, hogy áttekinthessék mindazt, amit házasságuk évei alatt cselekedtek, és hogy elmondhasson még egy-két történetet, amit ugyan Isabel jó néhányszor hallott, de úgy tett, mintha először hallaná.
Kicsit elkedvetlenítette az összegyűlteket, amikor Marshal a legkisebb lánya miatt kezdett aggódni, mondván, hogy bárcsak kevésbé szemtelen hűbérúrhoz ment volna feleségül. Ezen már nem lehetett változtatni, de Marshal úgy rendelkezett, hogy lánya kétszáz márka vigaszdíjat, valamint évi ötven márkát kapjon élete végéig. Ragaszkodott hozzá, hogy ezt tartsa meg mindig magának, nehogy a férje elfecsérelje.
A fél világ felkereste; idegenek, akik nem tudhatták, hogy beteg, fiatalemberek, akik tőle akarták elnyerni a lovagi címet és segítettek tartani a kardot, amellyel Marshal megérintette a vállukat. Stephen Langton olyan gyakran eljött, ahányszor csak tudott, Gerard de Barrit pedig úgy kellett rábeszélni, hogy néha aludjon is egy kicsit.
Az ifjú Henrik király is megérkezett, és gyermekkezével megfogta az öregember vállát. Ragaszkodott hozzá, hogy Marshal feküdjön vissza; nem azért jött, mert gyámja hódolatát akarja fogadni. Gyönyörű beszédet mondott, amelyben „a gyenge királyok vezetőjeként, idegen hadseregek vezéreként és egy páratlan család atyjaként és alapítójaként” emlegette a hadvezért.
– Soha nem volt ilyen emberünk, mint te – mondta Henrik –, soha. Bárcsak uralkodónak születtél volna erre a tájra, Marshal gróf.
Elpityeredett, és gyengéden élvezették, hogy a beteg magára maradhasson Isabel de Clare-rel.
– Különös érzés – mondta Marshal a feleségének. – Nem fáj semmim, de az erőm kezd elhagyni.
– Hallottam, mit mondott a király – suttogta Isabel. – Igaza volt. – Gyorsan elfordult, szemét elfutotta a könny, Marshal pedig felmordult: – Csókolj meg, belle amie –, aztán még erősebben, már a halál torkában, felkiáltott: – Utoljára! Ölelj meg!
Isabel előrehajolt, és a száján érezte férje ajkának utolsó rezdülését. Legalábbis így hitte, amíg csak élt.

 

 

Jegyzetek:

1. Szajha... lotyó... mocskos fajzat... pusztasággá válnak ezek a hűbér-birtokok! (francia)

2. Nyilvánvaló, nem? (francia)

3. Jóságos Isten, (francia)

4. Oroszlánszívű, (német)

5. A hadi dolgokról, (latin)

6. Távollétében, (latin)

7. Eleonóra?... Ő az! Biztosan! Eleonóra! (francia)

8. Szövetséges, (francia)

9. Hála Istennek, (francia)

10. Cahors-i óbor. (francia)

11. Nyugodj meg, lovam, nyugodj meg. (francia)

12. Utazó, (francia)