ANTAL JÓZSEF

A 90-es évek közepén/végén a magyar science-fiction olvasók egy része, élve az internet által nyújtott lehetőséggel, a neten társalgott, értekezett, és esetenként veszekedett az SF különféle kérdéseiről. E lehetőségek egyike a „Solaria” levelezőlista volt, amely az idők során netes fórummá alakult át.

Itt tűnt fel egy „balfrász” nevű hozzászóló. Ebben az időben aránylag kevés troll szennyezte az internetet, így a hozzászólók többé-kevésbé ismerték egymást, még ha nem is saját nevük alatt írták hozzászólásaikat. Balfrász kiléte sem volt titok, hamar ismertté vált, hogy egy bizonyos Antal József használja ezt a nevet. Sokat ekkor még nem tudtunk róla, de lassan minden kiderült! Antal József személyében egy író tisztelte meg a fórumot, és mint a későbbiek mutatták, sikeres író.

Antal 1965. június 11-én született Egerben. A veszprémi egyetemen vegyészmérnöki diplomát, majd az ELTE-n biokémiából PhD-t szerzett. Dolgozott az Amerikai Egyesült Államokban is, a Nemzeti Egészségügyi Intézetek (National Institutes of Health) kutatójaként.

A science-fictionnel, sokunkhoz hasonlóan ifjúkorában került közelebbi kapcsolatba. Az akkori szokásoknak megfelelően könyveket olvasott, saját bevallása szerint elsősorban Ray Bradbury tetszett neki. A Fahrenheit 451 olyannyira hatással volt rá, hogy saját változatot tervezett írni, „még komorabbat, még nagyobb szabásút.” Ezek után talán kisebb meglepetést okozhat, hogy első publikációi nem írások, hanem karikatúrák voltak. 1990-től jelentek meg rajzai a Ludas Matyiban egészen annak megszűnéséig.

Az 1990-es évek végén tűntek fel első SF-írásai. Ezek egyperces science-fiction novellák voltak, melyekkel az rpg.hu pályázatán díjat nyert. Érdemes megkeresni őket, van köztük például egy, amit egyes szám második személyben írt – ez egy elég ritka és nagy terjedelmű szövegben nehezen olvasható szemszög. Néhány közülük megjelent 2001-ben az Avana Egyesület által kiadott Avana Arcképcsarnokban is. Ugyanitt jelent meg, de még 2000-ben a „Karácsonyi történet”, amelyben egy kislány egy babát kap karácsonyra, de a jó szándék tragédiához vezet. Az elbeszélést az újrainduló Interprees Magazin is leközölte 2002 decemberében. (A wikipédia tévesen 1999-et adja meg a megjelenés éveként, az IPM akkor éppen nem is létezett.)

2005-ben robbant be Antal József a hazai SF-köztudatba, a Galaktika ekkor publikálta Justitia című kisregényét. Kevesen mondhatják el magukról, hogy már az első professzionális publikációjuk közönségdíjat nyer, de a Justitia elérte ezt, a Galaktika olvasói az év legjobb írásának választották. Antal azóta is rendszeresen ír a Galaktikának, különálló történeteket éppúgy, mint Vénuszlakók címmel egy novellafüzért.

Első regénye 2006-ban jelent meg, Diagnózis címmel. Ezzel megint díjat nyert, ezúttal az Avana Egyesület által adományozott Zsoldos Péter-díjat. Ezt 2012-ben ismét elnyerte iDeal c. regényével.

Nemcsak a „Solaria” fórumán volt jelen. Antal folyamatosan aktív a neten. A 2000-es években volt egy „AntiVilág” elnevezésű honlapja, mely sajnos már csak az Internet Archive-on keresztül látogatható (de érdemes, van még több egyperces!). Azóta is blogokat ír, könyv-kritikákat az sfportal.hu-ra, és fenntart (ott) egy online irodalmi antológiát, Terra címmel (a társszerkesztő Szentesi „Odo” Ágnes volt). 2008-ban könyv alakban is megjelent a Terra, optimistán első kötetnek titulálva. A netes változat (http://terrafia.blogspot.hu/) 2010 óta nem frissül, és egyelőre második kötet sem jelent meg.

Érdemes megemlíteni, hogy munkássága milyen jó fogadtatásban részesült. Írásai számához képest nagyon sok díjat nyert:

 

▪ 1999: Preyer Hugó-díj: „Karácsonyi történet”
▪ 2000: rpg.hu novella pályázat: Egyperces novellák
▪ 2006: Galaktika-közönségdíj: Justitia
▪ 2007: Zsoldos Péter-díj: Diagnózis
▪ 2012: Zsoldos Péter-díj: iDeal
▪ 2014: Zsoldos Péter-díj: Kód

 

Az internet korában nem meglepő, hogy egyre több írás a neten jelenik meg először. Antal is többször választotta ezt az utat (pl. az első honlapján). Legismertebb iDeal c. regénye, melyet először ingyenesen letölthető változatban adott ki. E-könyvben jelent meg Kód című kisregénye, mely most olvasható először nyomtatásban. Csak elektronikus változata van eddig Vektor című írásának.

Remélhetőleg előbb utóbb lesz egy Összegyűjtött művei c. kötete, mely ezt is tartalmazza.

 

Zsoldos Endre