Apie autorių
Maiklas Vaitas (Michael White) buvo profesionalus muzikas, mokslinis paskaitininkas, laikraščio apžvalgininkas, žurnalo GQ mokslinis redaktorius ir „Discovery” kanalo serijų Neįmanomumo mokslas konsultantas.
Pirmą kartą publikuotas 1991-aisiais, dabar jis — autorius 25 knygų, tarp jų ir tokių tarptautinių bestselerių kaip Stivenas Hokingas: gyvenimas moksle, Leonardas: pirmasis mokslininkas ir Tolkienas: biografija.
1998-aisiais Jungtinėse Valstijose buvo apdovanotas „Bookman“ premija už geriausią mokslo populiarinimo knygą — Niutono biografiją Paskutinis burtininkas. 2002-aisiais nominuotas prestižinei „Aventis” premijai už Varžovus, o jo Karo vaisiai 2006-aisiais įėjo į ilgąjį pristatytų apdovanojimui knygų sąrašą.
Jis — Kertino universiteto garbės mokslinės tarybos narys, su žmona ir keturiais vaikais gyvena Perte, Australijoje. Ši knyga — jo pirmasis romanas.
Dėl daugiau informacijos kreiptis į Maiklo Vaito tinklalapį adresu michaelwhite.com.au
Išnašos
- Kasmetinė rugsėjo 1-ąją Oksforde rengiama Sent Džailzo (angl. St Giles — Egidijaus vardo forma) mugė su liaudies eitynėmis, atrakcionais ir pan. ir to pat vardo aikštė. (Čia ir toliau paaiškinimai vertėjo.)
- Balliol (Colledge) — Beiliolio koledžas, vienas iš žinomiausių Oksfordo universiteto koledžų, įsteigtas 1263 m. ir pavadintas jo įkūrėjo Džono de Beiliolio (John de Balliol) vardu.
- Angl. Eighth avenue ir The High (The High Street) — Oksfordo gatvės.
- Arthur Rackham (1867-1939) — britų dailininkas, išgarsėjęs savo iliustracijomis knygoms, ypač vaikiškoms, litografijos darbais.
- Taip iš pradžių vadintas Niujorkas, 1624 metais olandų įkurta prie Hadsono upės žiočių gyvenvietė, kurią pervadino 1664 m. užgrobę britai.
- San Luis Obispou — pietvakarinės Kalifornijos miestukas į šiaurės vakarus nuo Santa Barbaros.
- Hubble, Edwin Powel (1889-1953) — amerikiečių astronomas.
- Kelio numeris. Pirma raidė reiškia jo svarbą, šiuo atveju I (Interstate) — magistralė, jungianti kelias valstijas.
- Taip Kembridžo universitete vadinami matematikos profesoriai — pagal šios katedros [steigėją (1663) ir fundatorių Henrį Luką (Henry Lucas), parlamento narį nuo Kembridžo universiteto. Savo testamente, be paliekamų lėšų, jis nurodė sąlygą, kad šios katedros nariai nedalyvautų jokioje bažnytinėje veikloje ir nepriimtų bažnytinių įšventinimų, kaip buvo įprasta tais laikais visiems Kembridžo universiteto profesoriams.
- Michael Maier (1568-1622) — vokiečių alchemikas, gydytojas, poetas ir mistikas, kurį laiką dirbęs Anglijos karaliaus Jokūbo I dvare.
- Liuli, Ramon (1232/33-1315/16) — ispanų (katalonų) mistikas, poetas ir misionierius.
- Fludd, Robert (1574-1637) — įžymus anglų rozenkreiceris, gydytojas, Paracelso sekėjas, astrologas ir mistikas.
- Bohme, Jacob (1575-1624) — vokiečių filosofas mistikas.
- Senovinė išmintis (lot.)
- Matematikos principai (lot.)
- Barrow, Isaac (1630-77) — anglų teologas, mokslininkas, matematikas.
- Adeptas — (adeptus (lot.) — pasiekęs, įgijęs žinojimą) — asmuo, žinantis sektos, religijos, mokslo ar kokias nors kitas paslaptis. Taip senaisiais laikais vadinti ir alchemikai.
- Heinrich Cornelius Aggrippa von Nettesheim (1486–1534) — žydų kilmės vokiečių gydytojas, filosofas, alchemikas ir magas, garsus jo veikalas „Okultizmo filosofija”.
- Ashmole, Elias (1617–92) — britų antikos istorijos, meno ir archeologijos tyrinėtojas, kurio vardu pavadintas Oksfordo universiteto šių sričių muziejus, įsteigtas 1683 m.
- Dee, John (1527–1608) — anglų matematikas, alchemikas ir astrologas, karalienės Elžbietos I favoritas.
- Gyvybės eliksyras (lot.).
- Hermes Trismegistus — viduramžiais sulotynintas, per antikos graikus atėjęs senovės egiptiečių dievo Toto — legendinio autoriaus veikalų apie alchemiją, astrologiją ir magiją — pavadinimas.
- Fotografijos metodas, kai koks nors objektas fotografuojamas tamsiame kambaryje, filmą eksponuojant ultravioletinėje šviesoje, kuri gaunama nuo elektronų ir jonų sąveikų elektros lauke. Fotografijoje išryškėja šviesus, žėrintis apvadas, supantis objekto apybrėžas (pagal XX amžiaus rusų elektrikus S. D. ir V. K. Kirlianus).
- Viena iš pagrindinių centrinės Londono dalies gatvių, jungianti Vest Endą su Sičiu (pažodžiui reiškia „pakrantę“; senaisiais laikais ji driekėsi palei pat Temzės upę).
- Vienas iš skurdžiausių Londono Ist Endo rajonų.
- Likęs neišaiškintas nusikaltėlis, XIX amžiaus pabaigoje nužudęs keliolika moterų.
- Auden, Wystan Hugh (1907-73) — britų kilmės amerikiečių rašytojas ir literatūros kritikas, išgarsėjęs eilėraščių rinkiniais Mirties šokis (1933) ir Dvilypis žmogus (1941).
- National Aeronautics and Space Administration — Nacionalinė aeronautikos ir kosminės erdvės tyrimo administracija (angl.).
- Oksfordo universiteto leidykla
- Angl. Radcliffe Camera arba Radcliffe Science Library — taip vadinama mokslinė Radklifo biblioteka, Bodlio bibliotekos filialas, pavadintas jo įkūrėjo (John Radcliff) vardu.
- Acolutos (gr. — palydovas, tarnas) — dvasininko diakono ir lektoriaus laipsnis, bet šiaip gali reikšti ir artimą sekėją, mokinį.
- Oksfordo universiteto koledžų sportininkų apranga mėlyna.
- Internetinis kalendorius
- Asymetrical Digital Subscriber Line — asimetrinė (kai priėmimo ryšys greitesnis už siuntimo) skaitmeninė abonentinė laidinė linija (angl.) — stambiausia Jungtinėje Karalystėje tarnybinė stotis (serveris), aptarnaujanti interneto ryšiu individualius vartotojus.
- Interneto vartotojo asmens tapatybės kodas
- T. y. Midlsekso, Esekso, Kento, Sarėjaus grafystės, iš dalies įeinančios į Didžiojo Londono (Greater London) sudėtį, kai kada prie jų priskaičiuojamos ir Hardforšyro ir Sasekso grafystės.
- JAV Naujosios Meksikos valstijos miestas, kuriame 1908-aisiais neaiškiomis aplinkybėmis buvo nušautas buvęs šerifas Petas Garėtas (Pat Garrett), manoma, savo priešų už nusikaltėlių persekiojimo veiklą.
- Charles Manson (g. 1934) fanatiškos religinės sektos vadeiva ir masinis žmogžudys, tarp kitų 1969-aisiais nužudęs ir lenkų kino režisieriaus Romano Polanskio (Roman Polanski) žmoną aktorę Šeron Teit (Sharon Tate), ir nuteistas kalėti iki gyvos galvos.
- Jungtinės Karalystės slaptoji žvalgybos tarnyba (Santr. MI — Military Intelligence — karinė žvalgyba).
- William Heytesbury (apie 1313-72/73) — filosofas, logikas ir matematikas, taikė loginius metodus dalumo kontinuumo ir kinematikos srityse.
- Richard Swineshead (apie 1320-apie 1350) — logikas ir gamtos mokslų filosofas, svarbiausias veikalas „Skaičiavimo knyga“ (Liber Calculationem).
- John Dumbleton (?-apie 1349) — logikas ir gamtos mokslų filosofas. Svarbiausias veikalas — „Logikos ir gamtos mokslų filosofijos kompendiumas“ (Sumina logicae et philosophiae naturalis).
- Kavinukių tinklas Jungtinėje Karalystėje.
- Centre Point — 33-jų aukštų administracinis pastatas centrinėje Londono dalyje.
- Nusikaltimo vietoje (lot.), šiuo atveju — pasimylėjimo metu.
- Brian Eno (Brian Peter George St. Jean le Batiste de la Šalie Eno, gim. 1948) — britų elektroninės muzikos kūrėjas ir atlikėjas.
- Vienas iš Oksfordo universiteto koledžų, įsteigtas 1870 m.
- Angl. „Domesday Book“ — Anglijos žemės nuosavybės aprašymo (kadastro) knyga, sudaryta 1086-aisiais Vilhelmo Nukariautojo ir laikyta pagrindiniu dokumentu bylose dėl nekilnojamojo turto.
- Guy Fawkes — „Parako sąmokslo“ (1605 11 05), kataliko surengto kėsinantis nužudyti karalių Jokūbą I, vadeiva. Sąmokslas sužlugo.
- „Marks and Spencer“ — firminių universalinių parduotuvių, prekiaujančių daugiausia drabužiais ir maisto produktais, tinklas.
- Massachusetts Institute of Technology — Masačūsetso technologijos institutas.
- Roger Sperry (1913-1994) — amerikietis neurobiologas. 1981-aisiais apdovanotas Nobelio premija už smegenų struktūros ir funkcijos tyrimus.
- Populiariai šitaip vadinamas (angl. Caltech — California Institute of Technology) Kalifornijos technologijos institutas.
- Waugh, Evelyn Arthur Saint John (1903-1966) — britų rašytojas, savo satyriniais romanais išjuokęs aukštuomenę.
- Ivlino Vo romano Pakartotinis apsilankymas Braidshede: šventi ir bedieviški kapitono Čarlio Raiderio prisiminimai personažas, aristokratų Flaitų šeimos atžala.
- Nuo žodžio „jupis“ (yuppie) — pajuokiamos jaunų verslininkų ar finansininkų, sėkmingai darančių karjerą, pravardės (santrumpa iš angl. „young urban professional“ — „jaunas miesto profesionalas“).
- Amerikiečių roko grupė, susibūrusi praeito šimtmečio 8-ojo dešimtmečio pradžioje.
- Desertinis patiekalas — kremas su padegintu cukrumi (pranc.).
- Šios populiarios roko grupės pavadinimas išvertus lietuviškai — „Riedantys akmenys“.
- Britų valstybės saugumo tarnyba
- Mat angl. „geltona“ (yellow) sudaro 6, o „raudona“ (red) — 3 raidės.
- Personažas iš populiaraus animacinio televizijos serialo „Simpsonai“ — neva labai protingas šeimos galva.
- Lawrence, Thomas Edward (1888-1935) — žinomas kaip „Arabijos Lorensas“, britų kariškis, avantiūristas ir rašytojas, vadovavęs arabų sukilimui prieš turkus (1916-1918) ir vėliau aprašęs savo nuotykius knygoje Septyni išminties stulpai (1922).
- Angl. Parsons Pleasure — Pastoriaus Malonumas.
- Iki pasimatymo (pranc.).
- Kalbama apie Millbank Tower (Milbanko bokštą) — modernų trisdešimt keturių aukštų pastatą, vieną iš aukščiausių Londone. Jame įsikūrę karinio pramoninio koncerno „Vickers“, taip pat Nacionalinės ekonominės plėtros tarybos (National Economic Development Council) biurai ir kitos valstybinės įstaigos.
- Turimas galvoje velnias — Liuciferis (iš lot. „Nešantysis šviesą“).
- Orig. pavadinimas Brief Encounter — anglų kino režisieriaus Deivido Lyno (David Lean) filmas
- Barnum, Phineas Taylor (1810–1891) — JAV šoumenas, įsteigęs „Didžiausią pasaulyje šou” (1871), kuris po susijungimo (1881) su didžiausiu savo konkurentu (Bailey) tapo „Barnemo ir Beilio cirku.
- Paslapčių paslaptys (lot.).
- Kažkas panašaus į nūdienos fiziką
- Pritanėjas — viešas pastatas graikų miestuose, kur posėdžiaudavo aukščiausieji pareigūnai, vadinti pritanais (lot.-gr.).