Negyedik fejezet

 

 

A Wanderer tompa, kagylókkal teli orra tárgyilagos pontossággal hasította a meleg, olajos vizet. Egyre emelkedtek a tarajos hullámok, elgördültek a hajótest rozsdás oldala mentén, és elvesztek hátul a keskenyedő sodorvízben. Minden víz egyforma volt a Wanderernek. Mind csak azért létezett, hogy kettéváljon a hajóorr előtt, és végigsimítsa a rozsdás hajótesteket. Csak az erő kellett, hogy kettéválassza a vizet, és a Wanderer rendelkezett is ezzel az erővel, mely olyan megbízhatóan áradt a motorjaiból, mint a tengervíz dagálykor. Azok a motorok ugyanolyan állandósággal lüktettek, mint amilyen állhatatosan szántotta az általuk hajtott hajó teste az Atlanti-óceán vizét tizennégy csomóval.

Jócskán maguk mögött hagyták már az Atlanti-óceánt. Lassan keresztülsodródtak már a Panama-csatornán is, elúsztak a Hawaii-szigetek mellett, eljutottak Japánba, ahol felpakoltak szénből, elhagyták a Fülöp-szigeteket, Borneót, elhagyták még Szumátrát is. A hajó meg csak haladt rendületlenül, tizennégy csomóval.

Délnyugat felé tartottak. Tizenkét óra volt. Forróság. Olyan meleg volt, hogy a legénység csak annyira öltözött fel, amennyire egy hölgy jelenlétében ildomos volt. Néhányan szinte még annyira sem. Lumpy hanyatt feküdt az árnyékban a lustálkodó Ignatzcal, derékig meztelenül, mint egy sziú indián. Egy csipetnyi fölös hús sem volt a testén, egy érdeklődő anatómus az összes kőkemény, vékony bordáját megszámolhatta volna egytől egyig. Alsótestén ütött-kopott nadrágot viselt, melynek szára félúton harangozott kiálló térde és még kiállóbb bokája között. Maga is hangoztatta, hogy ez mindene... az utolsó foltig és cérnaszálig.

Öltözéke remekül megfelelt a hőmérsékletnek. Pedig lehetett volna melegebb is, hiszen a Wanderer a mindig fülledt Indiai-óceánt szelte.

A Wanderer elsőtisztje kukoricanadrágban és nyersselyem ingben egy kissé még fázott is. Vagy legalábbis fázott volna, ám akit várt, eddig még nem jelent meg a fedélzeten, s az égető türelmetlenség felmelegítette a férfit.

Végre előkerült Ann. Ő is fehérbe öltözött, puha vászonkalapot vett fel a nap ellen, ropogósra keményített vászonruhát és vászoncipőt harisnya nélkül. Kerek bokája aranyszínűn tündökölt, akár az őszi levél, arcát pedig rózsásra pirosította a nap.

Jó napot, Lumpy! - köszönt.

Lumpy felült, megdörgölte napbarnított bordáit, és oldalba bökte Ignatzot is, hogy üljön fel, és hajoljon meg.

Én kimaradok? - méltatlankodott Driscoll.
Magának is, Jack - mosolygott Ann.
Hol volt ilyen sokáig?
Ruhákat próbáltam Mr. Denhamnek. - Elégedetten bólintott. - Nagyon jól állt mind.
Miért nem veszi fel, hogy én is láthassam?
Maga? Láthatta eleget! Mr. Denham állandóan felrángat a fedélzetre próbálni.
Állandóan! Egyszer? Vagy kétszer?
Több tucatszor.

Driscoll sajnálkozva ingatta a fejét.

Vannak, akiket sokáig kell győzködni, hogy dönteni tudjanak.
Nagyon fontos, hogy el tudja dönteni, az arcom melyik oldala mutat jobban a felvételeken.
Hogyhogy melyik? Mindkettő.
Mr. Denham alighanem száz szörnyű hibát is talált.
Nekem mindkét oldala tetszik.

Ann intett Ignatznak, a játékos kis jószág mohón ugrott az ölébe. A férfi elfogult véleményét hallva szégyenlősen elmosolyodott.

Az lehet, csakhogy nem maga a rendező.
Ha én lennék az - mondta Driscoll elkomolyodva -, maga nem lenne itt.
Maga aztán ért a széptevéshez, hallja-e!
Tudja, hogy értem, Ann! - A nő csábító tekintetének ellenállva Driscoll komoly maradt. - Természetesen örülök neki, hogy itt van a hajón. De minek van itt? Miféle eszement mutatványt tervez Denham, hogy ilyen viszontagságoknak teszi ki, amíg eljutunk... akárhová is megyünk?
Nem érdekel, mit tervez. Azt sem bánom, hogy titokban tartja az úti célt. Nem számít, hol vagyunk, nem számít, mit kér tőlem, nekem már ennyi is elég. - Vékony karját kinyújtva orrtól tatig végigmutatott a Wanderer fedélzetén. - Soha életemben nem voltam még ilyen boldog, mint ezen a vén teknőn.
Ezt komolyan gondolja, Ann?
Komolyan hát! - Ann azonnal menekülőre fogta: elmosolyodott, és általánosságokban kezdett beszélni. - Mindenki olyan kedves. Lumpy, maga, Mr. Denham meg a kapitány. Ó, hát nem egy édes, öreg medve?
Micsoda? - Driscoll szinte ijedten nézett körül, nem hallotta-e meg valamelyik matróz, vagy ami még rosszabb: maga a kapitány.
Azt mondtam, édes, öreg medve.
Mekkora balhé lenne belőle - nevetett fel Driscoll -, ha bárki más mondana rá ilyet!

Odasétáltak a hajókorláthoz, és merengve bámulták a trópusi tengert. A vízben számtalan apró foltocska villant tarkán, közelebbről megnézve látni lehetett, hogy kis medúzák azok, aprócska, felfelé álló, egyenes csápokkal. Egyik sem volt nagyobb egy emberi tenyérnél, mégis magabiztosan ringatóztak az óceán közepén. Lumpy tengeri rózsának hívta őket.

Ann és Driscoll elégedetten hallgatott.

Hetek teltek el azóta, hogy a Wanderer elindult New Yorkból, s ők ketten meglepően közel kerültek egymáshoz ez idő alatt. Driscoll szűkszavú volt, nem szokott a nők társaságához, mégis elmesélte Ann-nek: azért szállt tengerre, hogy ne kelljen egyetemre mennie. Mesélt neki az anyjáról, aki megbocsátott neki, és aki azóta elnézett neki minden veszélyes kalandot, mióta találkozott Denhammel. Ann is sokat mesélt Driscollnak, és csakis Driscollnak, a múltjáról, egészen a csodatevő alma esetéig. Mesélt a gyermekkoráról a tanyán, mesélt szülei elvesztéséről és arról, hogy átverte a saját nagybátyja, akire apja halála után az örökségét bízta. Elmesélte azt is, hogyan került végül New Yorkba, milyen kétségbeesetten keresett munkát, mennyit éhezett és milyen sokat félt.

Most is ekörül forogtak a gondolatai.

Micsoda szerencse - szólalt meg hirtelen -, hogy Mr. Denham belém botlott aznap este New Yorkban...
Ha már Denhamről van szó, csatlakozhatna ő is? - harsant fel egy hang a hátuk mögött.

Megfordultak, és észrevették a filmrendezőt, amint elgondolkodva hintáztatta magát a cipője sarkán.

Újabb próbafelvételek?- érdeklődött Driscoll.

Ann reménykedve adta vissza Ignatzot

Lumpynak, de Denham megrázta a fejét.

Nem kell kapkodni - mondta -, de ha volna egy kis ideje, Ann, varrhatna egy kicsit. Most vettem csak észre, hogy a Szépség és a Szörnyeteg kosztüm kiszakadt a bélésnél. És éppen arra a ruhára lenne mind közül a leghamarabb szükség.
Máris rendbe hozom - ígérte Ann. - Akkor szakadhatott el, amikor tegnap levettem.

Alighogy eltűnt, Denham cigarettára gyújtott. Megkínálta Driscollt is, de az elsőtiszt mélyen a zsebébe süllyesztette a kezét, és ott ökölbe szorította. Két nagy, jól kivehető dudor jelent meg a fehér vászonnadrág két szélén.

Mr. Denham - kezdte elszántan -, volna egy pár kérdésem.
Mi nyomja a bögyét, Jack? - kérdezte Denham cigarettája parazsát nézegetve.
Mikor árulja el, hová megyünk?
Most már hamarosan - mosolygott Denham.
Azt is elmondja, mi lesz, ha odaérünk?
Ne kérdezősködjön annyit, fiatalember! Nem vagyok én jós!
De az ördögbe is, csak tudja, hogy mit keres!

Denham a tengerbe dobta a cigarettáját, és kérdőn nézett Driscollra.

Mi van? Kezd elpuhulni?
Olyannak ismer?
Mégis úgy viselkedik, mint akinek inába szállt...
Tudja, hogy nem magam miatt aggódom. Ann miatt...
Vagy úgy! - Denham rideg és komoly lett. - Szóval már meg is tetszett magának. Mégis kezd elpuhulni! Ezt felejtse is el, Jack! Van elég bajom. Nem kell, hogy még holmi szerelem is megbonyolítsa a dolgokat.
Ki beszélt itt szerelemről? - kérdezte Driscoll, és vörös lett, mint egy rák.