Kosfejes Úr tanításának egyik alaptétele, hogy a gyönge mindig elbukik, az erős pedig diadalmaskodik. Papjai szerint ez a természet rendje, és ez is van olyan szilárd doktrína, mint más, nagyobb népszerűségnek örvendő vallásoké.
Az elméletnek a gyakorlatba történő átültetése minden eszmerendszer legsebezhetőbb pontja. Aligha tévedünk, ha azt állítjuk, hogy ezen a téren a Ranagol-hit fényes sikereket könyvelhet el. Krán birodalma évezredek óta fennáll, hatalma csorbítatlan, társadalmi felépítése kiállta az idők próbáját. Mindezt a Tizenhármak egyetlen sarkalatos módszer segítségével érték el: még a csíráját is kiirtották alattvalóikból annak az érzelemnek, amelyet mindközönségesen önzetlenség néven ismerünk.
Az önzetlenség teljes hiánya azonban nem jelenti a kaotikus individualizmus uralmát. A leggyorsabb lecke, amire Krán megtanítja az embert, egyetlen mondatban összefoglalható: nem lehetsz olyan erős, hogy ne legyen valaki, aki erősebb nálad. Az egyénnek személyes hatalmától függetlenül - csak valamely tágabb szervezeti keret garantálhatja a viszonylagos biztonságot: egy céh, klán vagy titkos társaság. A birodalomban nem élnek sokáig a független kalandozók.
Talán nehéz elképzelni, hogy milyen lehet a mindennapi élet ilyen környezetben. Akárhogy is legyen, az alább következő elbeszélés áttanulmányozása minden bizonnyal közelebb viszi a2 olvasót a megértéshez...