12.
A vörös Trabantból Rennhaak úr szállt ki papagájtarka öltözetben. Belépett a rendőrségre, és rosszkedvűen nézte, amint az őrszolgálatos kiállította belépőjét, és fölszólította, hogy jelentkezzék az első emelet huszonötös szobában. Határozottan indult fölfelé, kopogott, és homlokát ráncolva lépett be Simosch főhadnagy hivatali szobájába.
– Ez már igazán túlzás – panaszkodott kurta köszönés után –, megint a munkaidőmet kell feláldoznom ön miatt.
– Foglaljon helyet, és ne rontsa el a kedvem, Rennhaak úr – válaszolta Simosch. – Olykor elnézek egy hazugságot, de ha másodszor is megpróbálkoznak vele, barátságtalan leszek.
– Mit jelentsen ez? – kiáltotta Rennhaak úr, felugrott, és újra leült.
Iszonyúan ideges ma, állapította meg Simosch, valószínűleg rossz a lelkiismerete.
– Tudjuk, hogy a bankjegyek, amelyeket mindennap szép, vöröslakk pénztárcájából előhúz, zavaros forrásból erednek.
– De… hogyhogy. Egyébként honnan ismeri a pénztárcámat, és…
– És? – kérdezte Simosch nyugodtan, araikor Rennhaak megakadt.
– Mit jelent a zavaros forrás?
– Piszkos üzletet. Az ön esetében cinkosságot az áruház csalásaiban.
Rennhaak úr szemében rémület ült, és bőbeszédű ellenvetése, amelyben ráfogásról és tiltakozásról esett szó, végül gyámoltalan hebegéshez kezdett hasonlítani. Ezen kívül láthatólag zavarta az a tény, hogy pénztárcája pontosan megfelelt annak á leírásnak, amelyet a főhadnagy adott róla. Úgy látszik, nagyon sokat tudnak még.
– Hány százalékkal részesedett ebből a piszkos üzletből?
– Nem értem…
– Azt szeretném tudni, mit kap azért, hogy elfogja azokat a számlákat, amelyeket az áruház könyvelésében megdupláztak.
A vörös mellényes, tarka virágos nyakkendőt viselő férfi izzadt, de nem adta föl.
– Vagy valami szörnyű tévedés van itt, vagy pedig ön blöfföl – mondta, észrevehetően erőlködve, hogy hangjának határozott színezetet adjon.
„Persze hogy blöffölök – gondolta Simosch –, mi mást tehetnék? Nagyon valószínű, hogy te vagy annak az embernek a balkeze, aki után kutatunk. Ha egyértelmű bizonyítékaink volnának, lemondhatnék arról a kísérletről, hogy lépre csaljalak.”
– Ugyan ki duplázott meg számlákat? – kérdezte Rennhaak úr, és fellélegzett, mert a főhadnagy hallgatott, aztán folytatta:
– Egyáltalán kivel csináltam volna piszkos üzleteket, kérem szépen?
– A személyt még nem ismerjük, de tudjuk, hogy veszedelmes. Egyáltalán van sejtelme arról, hogy a sikkasztott pénzt néhány hete háromfelé osztják?
Rennhaak tekintetében most döbbenet villant, de így szólt: – A világon semmit nem tudok. Tévedésről van szó, higgyen végre nekem!
– Akkor most elmesélek önnek egy történetet, nevethet is rajta, ha kedve tartja: valahol az áruházban ül valaki, aki kitalálta, hogyan juthat pénzhez munka nélkül, méghozzá tekintélyes összegekhez. Számos árutételt, amely a Textiláru Nagykereskedelmi Vállalattól ered, kétszer fizettet meg. Cinkosa a nagykereskedelmiben elfogja a számlamásolatot, de ahelyett hogy a többletet visszaküldené az áruháznak, eltulajdonítja. A nagyobb részt persze annak a bizonyos valakinek kell leadnia, aki a trükköt kieszelte. A dolog kifogástalanul működik, és évek során akár százezer márkát is össze lehet harácsolni. És akkor egy kis titkárnő rájön a csalásra, és szeretne magának megkaparintani egy darabot a nagy kalácsból. Fenyegetőzik, zsarol, vagy belép a vállalkozásba: mindegy, veszélyessé válik. A nagykereskedelmi persze semmit sem sejt ebből, mert főnöke nem avatja be. A problémát a maga módján oldja meg. A lány eltűnik. A rendőrség egy idő múlva megtalálja elkaparva egy építkezésen, egy gödörben. Vizsgálatok következnek, és kiderül a kettős számlák trükkje. A csalót nem lehet elkapni, túlságosan jól álcázza magát. Persze ez csak addig tart, ameddig a nagykereskedelmiben levő cinkos rejtve marad, hallgat, nem kezd idegeskedni, nem követ el hibát. Attól a pillanattól fogva azonban, hogy a rendőrség érdeklődik iránta, ő állandó veszélyt jelent a főnök számára, aki az ilyen problémákat a maga módján oldja meg. Hallotta, Rennhaak úr, a lányt egy gödörbe kaparták el…
Simosch hallgatott. Ellenfele hamuszürke arccal, idegesen rángó kézzel ült vele szemben.
– Itt akar… tartani engem? Le akar tartóztatni? – kérdezte végül.
– Itt maradni, az ön számára ez volna a legbiztonságosabb. És meg is teheti, ha beszélgetni akar velem erről az emberről. Vagy talán asszony? Ha nem akar, tessék, menjen haza, és nevessen szívből a történetemen, hisz akkor nyilván semmiféle veszély nem fenyegeti.
Rennhaak úr felállt, letörölte az izzadságot a homlokáról, és bizonytalan hangon mondta: – Megyek.
Amikor az ajtóhoz ért, a főhadnagy visszahívta.
– Egy kérdést még. Hogy volt az akkor este az építészklubban? Ott ismerte meg Elvira Castert, akiről egyszer már kérdeztem? Vagy megint tévednék?
– Dehogy! – Rennhaak úr visszajött, megállt a szék mellett, és azt mondta: – Nem találtam meg hirtelen a kapcsolatot a személy és a név között. Bocsásson meg…
Úgy látszott, sokkal szívesebben beszél Casternéról, mint egy olyan históriáról, amelyben csalásról és halálról esik szó.
– Hogyan ismerte meg Casternét? – kérdezte Simosch.
– Nagyon késő este jött. Jókedvűnek találtam, de voltak pillanatok, amikor a gondolatai szemmel láthatóan messze kalandoztak. Éjféltájt eltűnt egy nála legalább tíz évvel fiatalabb férfi társaságában. Két óra múlva mind a kelten újra előkerültek.
– Mind a ketten? – kérdezte Simosch, és azt gondolta: kísérőről nem szólt a főtörzsőrmester. Valószínűleg nem vették észre a férfit azok, akiket megkérdezett. Különben a Rennhaaktól szerzett adatok egyeztek azzal, amit Seidel derített ki.
– Mind a ketten – erősítette meg Rennhaak úr.
– És mi történt aztán?
– Nemcsak ezzel az asszonnyal foglalkoztam. Ha nem lett volna olyan iszonyúan részeg, valószínűleg nem is emlékeznék rá.
– Casterné berúgott?
– Igen. És egyre mogorvább lett, valósággal tobzódott a becsmérlő kijelentésekben, mindenkit lepocskondiázott.
– Emlékszik rá, mikor hagyta el a Cápát?
– Erről nem tudok semmit mondani. Ugyanis utánam ment el.
– Jó. Köszönöm. Akar még valamit közölni?
Rennhaak úr habozott, csaknem könyörögve nézett Simoschra, de aztán azt motyogta:
– Nem, igazán nem tudok semmit… – és az ajtóhoz ment.
A főhadnagy ezúttal nem tartotta vissza. A telefon után nyúlt, és amikor a hívott fél jelentkezett, azt mondta:
– Most megy a kocsijához. Egy pillanatra se veszítsétek szem elől.
*
A Városligetben találkoztak. Christina Vogel borvörös nadrágkosztümöt viselt, fekete cipőt és ugyanolyan színű lakktáskát. Külsejében a legkisebb hanyagság sem árulta el, hogy beteg, hogy félelme egyre nő, ahogy közeledik a műtét napja. De sápadt volt – most nem viselt parókát. Haja barnán, dúsan, puhán omlott a vállára, kísértésbe hozva Simoscht, hogy megsimogassa. A férfi szeme el is árulta ezt, a lányt zavarba hozta a tekintete.
– Azt akartam, hogy egyszer így is lásson – mondta –, a jövő héten vége ennek a pompának.
– Szeretném ismét így látni.
– Talán egy fél év múlva vagy még később.
– Nem baj. Én tudok várni.
A lány megértette, mit akar mondani Simosch, érezte, hogy mindig közel áll majd hozzá. Gyakran csak gondolatban vagy vágyálmokban, a körülmények: az ő betegsége, a férfi hivatása miatt. De jólesett tudni, hogy a férfi vágyódik utána…
– Sok időm volt gondolkodni – mondta végül –, nagy fölfedezésre nem jutottam, de azt a keveset, amit figyelemre méltónak tartok, mégis szeretném közölni magával.
– Jó – válaszolta Simosch –, és ne restellje megemlíteni azt sem, ami mellékesnek tűnik. Az ilyesmi kikerekítheti a képet, vagy más hangsúlyt adhat.
– Például máig sem értem, és tudat alatt egész időn át foglalkoztatott, vajon miért egyezett bele Hopfer úr olyan gyorsan, hogy Anját ügyintézővé képezzék át. Három dolog zavar ebben: Anja Bindseil csak rövid ideje volt nálunk, és tulajdonképpen még a saját munkakörében kellett volna továbbképeznie magát, hogy később titkárnővé léphessen elő. Ehhez jön még a munkaerőhiány az osztályon. Hopfer úrban olyan nagy az osztálya iránti önzés, hogy betanított munkaerőt a legszívesebben egyáltalán nem adna át. Miért akkor ez a nyilvánvaló kivételezés? Talán el akarta távolítani a lányt? Mi lehet az oka ennek? De a legfurcsábbnak azt tartom, ahogy Anja kierőszakolta a dolgot. Még mindig magam előtt látok mindent: Anja csaknem húsz percet késik a munkából. Olyan vétség ez, amelyet Hopfer úr mindeddig állandóan igazságtalan szigorral torolt meg, semmi esetre sem nagyvonalú engedményekkel! Lehetséges, hogy Anjának volt valami a kezében ellene?
– Sok minden lehetséges – válaszolt a főhadnagy kitérően.
– Még valami eszembe jutott, rég elfelejtettem, mert nem tartottam jelentősnek, és talán nem is… – Habozott a folytatással.
– Mondja csak el – mondta Simosch talán találunk néhány mozaikkövecskét, és összeáll a kép.
– Körülbelül egy évvel ezelőtt, egy vasárnap Hopfer urat egy lány társaságában láttam. A lány magasabb volt nála, jó alakú, szőke. Röviden: az a típus, akit csinosnak mondanak. A pályaudvarról jöttek, és a parkolóhelyre mentek. Amolyan női kíváncsiságból tudni akartam, milyen kocsit fog vezetni a lány. Beszálltak egy sötétkék Skodába. Meglepetésemre nem a lány, hanem Hopfer úr ült a kormányhoz, és a kocsit alapos, pontos könyvelőhöz híven vezette ki a szorosan egymás mellett álló autók közül az utcára. Aztán nagy iramban elhajtott.
Silbervogel elhallgatott, kérdő pillantást vetett Simoschra, látta, hogy a férfi töpreng, majd így folytatta:
– Nincs ebben semmi különös annak, aki nem ismeri ezt az embert. De bennem az évek során kifejlődött valami hatodik érzék, megsejtem, mi idegen tőle, vagy legalábbis mi látszik annak, én csak abból indulhatok ki, hogy milyennek mutatkozik hétköznap reggel nyolc és délután öt között.
Simosch fejében egymást kergették a gondolatok, Silbervogel utolsó megjegyzését csak egy fejbólintással nyugtázta. Kettős életet él ez a Hopfer? Meg kellene találni azt a szőke lányt, a pincérnő is látta vele a tavaszünnepen, hatvan kilométernyire attól a helytől, ahol Anja Bindseilt meggyilkolták. Ha ezek ketten kocsiba ültek…
– Látta Hopfer urat később is ebben a Skodában?
– Nem. És soha nem is említette, hogy van kocsija. Talán csak megjátssza a lovagot, ha autós ismerőssel vagy rokonnal találkozik. Ez rá vallana.
– Gondolkodott még Rennhaak úron?
– Igen. – Felsóhajtott. – De ebből semmi nem jött ki. Ha engem vagy valaki mást, egy kolléganőt meghívott ebédre, akkor, ezt csak úgy… a látszat kedvéért tette. Bizonyára észrevette, hogy neki a nők nem jelentenek semmit. Hogy tegnap miért bukkant föl nálam hirtelen, és aztán miért tűnt el megint, arra végképp nincs magyarázatom. Attól tartok, hogy a várt mozaikkövecskék helyett csak homokszemeket kapott.
– Az majd elválik.
– A mi bűbájos ruhafogasunk – mondta Silbervogel merengően – igazán kiváló szakember, és néha mégis olyan… olyan gyámoltalannak látszik. Az áruházban tisztelik, becsülik, és a csúfnevétől eltekintve soha egy gúnyos szót nem hallhat róla. De ez a tisztelet a könyvelőnek szól. Nyilván nincs senki, aki szeretné ezt a kis jelentéktelen férfit. Ki tudja, milyen lehet belül! Azt azért nem hiszem, hogy képes volna megölni valakit. Persze egyáltalán nem tudom elképzelni, hogy egy ember megöljön egy másikat pusztán azért, hogy ebből hasznot húzzon.
– Nem is szabad ilyesmit képzelnie – felelte Simosch halkan.
*
Rückert hadnagyot meglepte, hogy Simosch gyanúja a főkönyvelőre terelődött, és méghozzá nem is alaptalanul. Megkönnyebbülten föllélegzett, amikor közölhette vele, hogy Hopfer úrnak nincs se Skodája, se másfajta kocsija. Jogosítványt viszont szerzett, öt évvel ezelőtt.
Rückert éppen az áruház gazdasági igazgatója körül szimatolt, az ő életében és magatartásában korántsem volt minden annyira rendben, ahogy kifelé látszott. Arra azonban semmi sem utalt, hogy része volna a sikkasztásban.
A következő délutánra Simosch meghívta a hadnagyot kirándulni. Birkenwaldéba akartak utazni, megpróbálták kideríteni: nem volt-e Hopfer úrnak mégis lehetősége visszautazni a városba a gyilkosság éjjelén. Ezen kívül föl kellett kutatniuk ezt a szőke lányt, akivel kétszer is látták a főkönyvelőt.
Wilfried Rennhaakról megtudták, hogy a Simoschsal, való beszélgetés után nem a Nagykereskedelmi Vállalathoz hajtott, hanem az orvosához, aki teljes idegkimerültség címén betegállományba tette.
„Vihar előtti csend” – gondolta Simosch. Úton volt a Hegel-strasse felé, délelőtt, olyan időpontban, amikor azt remélte, hogy egyedül találkozhat Casternéval. Amikor leparkolt Casterék háza előtt, elhessentett fejéből minden olyan gondolatot, amelynek nincs köze a küszöbönálló találkozáshoz. Koncentrálnia kellett erre a beszélgetésre, ez talán megoldást hozhat Anja Bindseil gyilkossági ügyében – vagy legalábbis kizárhat egy gyanúsítottat. De akkor már csak egy marad…
Elvira Caster kertelés nélkül értésére adta Simoschnak, hogy zavarja őt. Munkája van, megbízásai, határidői… Az asztalon rajzok hevertek kiterítve, mellettük egy csuporban háromszög, vonalzó, ceruzák. Mivel az asszony nem kínálta hellyel, Simosch megállt a szoba közepén, és megszólalt:
– Mindenképpen utoljára keresem fel önt, lehetőséget akarok adni magának, hogy végre elmondja nekem az igazat.
– Úgy? – Casterné ezt gúnyosan, provokálóan mondta, rágyújtott egy cigarettára, aztán mégis egy székre mutatott.
Ő maga a munkaasztalnál foglalt helyet. – És mi következik az utoljára után?
– Az őrizetbe vétele.
Az asszony meglepetést színlelt.
– Igen? És miért?
– Mert Anja Bindseil meggyilkolásával gyanúsítható.
– Maga megbolondult – válaszolta az asszony önkéntelenül, és heves, ideges mozdulattal leverte a cigarettahamut egy csészébe. – Bocsásson meg, ez abszurdum, hacsak nem rossz tréfa akar lenni.
– Hol volt a gyilkosság éjszakáján?
– Szóval kiderítette. Gondolhattam volna.
– Tehát?
– Az építészklubban. A Cápá-ban.
– Egész éjjel?
Az asszony elengedte a kérdést a füle mellett, és hallgatagon dohányzott.
– Ki volt az a fiatalember, akivel éjféltájt eltűnt?
– Már nem emlékszem – mondta szórakozottan –, sokat ittam.
– Így nem jutunk előbbre, Casterné asszony. Ezek a manőverek csak a semmibe vezethetnek. Megtalálom én azt a fickót az ön segítsége nélkül is. Miért nem mondta el mindjárt, hogy akkor éjjel még egyszer elment? A férje miatt?
Az asszony fölnézett, bizonytalanul, kérdőn.
– Azt hittem, ez nem fogja érdekelni. – Most nyugodtan beszélt, mint aki valami megváltoztathatatlanba törődik bele.
– Időközben meggondolta magát?
– Igazán nem is tudom… – Elnyomta a cigarettát. – Hiszen alapjában véve egyáltalán semmit sem tudok.
– Veszekedett a férjével, és elszaladt?
– Próbáljon csak egyszer veszekedni vele! Valahogy arra a lányra hasonlít, mindent olyan csöndesen intéz el.
Simosch meghökkent. – Mindent?
– Hisz mondom, nem tudok semmit. De az a lány a halála után elérte, amit akart, sikerült elválasztania bennünket. Hát mi a helyzet most köztünk! Kölcsönös figyelgetés, bizalmatlanság, gyanakvás. Mindketten begubództunk, egyik se engedi be a másikat a saját világába.
Hirtelen mindkét kezét az arcához kapta, és felzokogott.
– Mondja el, mi történt azon az estén – mondta a főhadnagy egy idő múlva.
Az asszony letörölte könnyeit, és igyekezett nyugodtan beszélni.
– Mire a férjem megjött, Bindseil kisasszony már rég elment. Én rögtön felelősségre vontam. Nagyon izgatott voltam, és a nyugalma, ahogy a vádaskodásaimat fogadta, eléggé kihozott a sodromból. Erősködött, hogy ennek a viszonynak vége, és sajnálja, hogy fájdalmat okozott nekem. Először fordult elő a házasságunk alatt, hogy egy szavát sem hittem. Éreztem, hogy még csüng ezen az Anján, és meg fogja próbálni visszaszerezni. Talán nem jelentett számára többet nálam, de mégis talált valamit abban a lányban, amit én nem tudtam megadni neki. Azóta maga is hallotta a saját szájából: a lány fiatalságából és egyszerűségéből merített állítólag erőt a mindennapi hajszához. Csalódott voltam, sértődött, dühös, beültem egy taxiba, és a klubba hajtattam, hogy egy kicsit eltereljem a figyelmem. De nem sikerült, éjféltájt megint hazarohantam. Egy kollégám kísért el… nem, ne gondolja, hogy ilyen kicsinyes, pitiáner bosszút akartam állni a férjemen. Ehhez igazán nem volt kedvem. A kertajtó előtt elbúcsúztunk. Azonnal a hálószobába mentem, az ágyak ott álltak érintetlenül, a féljem sehol. Végül is a hálószobában találtam egy cédulát az asztalon: Végképp elintézem ezt a kínos ügyet. Bocsáss meg, Heinz. Akkor nála van, gondoltam. Nem bocsátottam meg neki semmit, és nem is bíztam benne, csak az járt az eszemben, hogy megint hozzá ment. Talán meg tudja érteni: hirtelen azt hittem, nem bírom ki ebben az elhagyott házban. A kollégám éppen elkapott egy taxit a főutcában, már be akart szállni, amikor odakiáltottam neki, hogy megint vele mennék. A klubban aztán leittam magam.
– A férje tehát végképp elintézte a kínos ügyet? – kérdezte a főhadnagy. Nem vette le a szemét Elvira Casterről.
Az asszony csöndesen sírdogált, és nem szólt semmit. Simosch körülnézett a szobában, az ebédlőszekrényen fölfedezett egy üveg bolgár vörös bort, vett egy poharat, töltött. – Igyon egy kortyot – mondta.
Az asszony engedelmeskedett. Simoschnak föltűnt, hogy a legutóbbi napokban mintha éveket öregedett volna. Még a sminkjét is elhanyagolta.
– Másnap elmondta nekem, hogy a lány nem volt otthon, de különben se legyen rá több gondom, túl vagyunk az ügyön, véglegesen, örökre.
– Hitt neki?
A fejét rázta.
– Nem. Azóta mogorva, ingerlékeny, szófukar, befelé fordult. Először azzal próbáltam mentegetni: időre van szüksége, hogy lemondjon róla, de aztán jött a rendőrség, és úgy hírlett, a lány eltűnt. Éppen akkor este! Ezt a bizonytalanságot már nem bírom elviselni. Ezért mondtam el magának. Annyira szerette, vagy az utolsó órákban annyira gyűlölte, hogy Elakadt.
– Ne töprengjen tovább, Casterné asszony. A férje nem ölte meg Anja Bindseilt. Nem találta otthon, ezért a lány újonnan szerzett telkére hajtott. Bindseil kisasszony azonban közben ellenkező irányban elment. Nem tudjuk pontosan, mi indította arra a férjét, hogy a rozzant kerti házban várjon a lányra. Talán megbeszélték, hogy kivételes esetekben ott találkoznak, vagy üzenetet hagynak egymásnak. Egy dolog mindenesetre biztos: a férjének a tett időpontjára van alibije, az önében azonban két-három órás hézag van.
Casterné nevetett. Nem vidáman, hanem Simosch véleménye szerint csaknem kissé eszelősen. De az asszony nyilván földerült, mint aki az akasztófa alatt állva kap kegyelmet.
– Teljesen alaptalan a gyanúja – mondta. – Minden percem ellenőrizhető. – Megmondta annak a férfinak a nevét, aki a Hegel-strasséra kísérte. – Nem akartam őt belerántani ebbe a dologba. Minek is? Azt hittem, Heinz jobban belebonyolódott, mint amennyire beismeri. De most…
– … örömünnepre sincs oka – szólt közbe Simosch inkább szálljon magába, és próbálja megfejteni, miért van az, hogy a házasságukat már jóformán csak egy tömött közös kassza tartja össze.
– Biztosan, nyilván igaza van – látta be Elvira Caster, és belekortyolt az italába. – Mindegyikünk elzárkózva él, csak a maga világában. Ez a lány viszont részt vett abban, ami a férjemet érdekelte, és az életet gyakran a maga szemével láttatta vele. Ez jót tett Heinznak, de ugyanakkor meg is zavarta. Remélem, újra egymásra találunk. Végre most leesett a szívemről az a bizonyos kő, jó tudni, hogy a férjem nem vétkes a lány halálában.
– Jogi értelemben persze nem, de különben… – felelte Simosch.