5.
A főhadnagy csuklóját dörzsölgette, amint az áruház személyzeti lépcsőjén fölfelé tartott. Hopfer úr felhívta őt, és megbeszélésre kérte. Simosch tulajdonképpen ebben az időben Jochen Maarnál akart lenni. No, jó – gondolta –, oda majd később megyek. Ez nem jelentett problémát számára, éppúgy nem, ahogy Hopfer úr, minden ismeretlen kívánságával együtt sem. De az előszoba…
Látni fogja Silbervogelt, barátságosan köszön neki, és közben arra gondol, hogy valaki meggyilkolta Anja Bindseilt. És miközben ez a nem mindennapi lány ironikus mosollyal értésére adja, hogy ez az óra alkalmatlan a beszélgetésre, megérzi, hogy Simosch nem vele akar beszélni – fel kell tennie önmagának a kérdést: vajon Vogel kisasszony tudja-e már, hogy Anját meggyilkolták.
Az ilyen helyzetekben Simosch mindig azt kívánta, bárcsak ne kriminalista volna, vagy legalább ne a gyilkossági csoport munkatársa. Ha pszichológus, minden egészen másként alakulhatna. De mivel ő nem szokta ámítani önmagát, ironizálni kezdett. „Pszichológusként – gondolta – biztosan valami neurotikus nőbe szerettem volna bele vagy egy madonna szépségű lányba, akinek apa-komplexusa van…”
Hopfer úr előszobájának ajtaja kinyílt, és Vogel kisasszony lépett ki a folyosóra. Simosch elegánsnak találta sötétzöld kosztümjében. A férfi egy oszlop mögött állt, előlépett, amikor a lány feléje fordult. Ő azonban csak végignézett Simoschon, mint egy idegenen. Hirtelen megtántorodott, mint aki ivott, a falnak támaszkodott, de még mielőtt Simosch odaugorhatott Volna, újra összeszedte magát. Sebesen megfordult, és gyors, határozott léptekkel a másik kijárat felé indult.
Simosch lába földbe gyökeredzett, kísértést érzett, hogy a nő után kiabáljon, de csak a csuklóját dörzsölgette idegesen. „Elszalad előlem – gondolta zavartan. – Észrevett, de mintha megijedt volna, mintha félne tőlem. Miért szalad el… rosszul áll a szénád, Simosch.”
Mély lélegzetet vett, és megpróbált úrrá lenni összekuszálódott gondolatain, legalább külsőleg szilárdnak akart mutatkozni. Egy kicsit még mereven, de már felkészülve a beszélgetésre, belépett Hopfer szobájába.
A kis ember fölugrott, kezet fogott látogatójával, és hellyel kínálta. A melegítőlapról levett egy kanna kávét, és a hozzávalókkal együtt egy asztalkára tette. Ügybuzgónak mutatkozott, amellett komolynak és valahogy gondterheltnek is.
– Vogel kisasszony még főzött nekünk egyet – mondta. – Megengedi?
Simosch bólintott, Hopfer úr töltött.
– Körültekintő titkárnője van – mondta Simosch.
– Csak volt – felelte Hopfer úr sóhajtva, és leült a főhadnaggyal szemben. – A jövő héttől félnapos.
– Úgy látszik, pokoli létszámhiány van.
– Anja Bindseil az utóbbi időben kissé makacskodott, de nagyon tehetséges és becsvágyó lány volt. Ő foglalhatta volna el az első helyet Vogel kisasszony távozása után.
– Távozása?
Hopfer bólintott.
– El se tudja képzelni, mennyi bajom van az utóbbi időben! Hogy gondoskodjam ilyen hiányos személyzettel a folyamatos munkáról. Végtelenül sajnálom Vogel kisasszonyt, de lehetetlen, hogy a titkárság vezetője csak félnapokat legyen benn.
– Bizonyára oka van rá.
Hopfer úr gyors mozdulattal, válaszolt.
– Igen, igen! Gyakrabban kell orvoshoz járnia, azt mondta nekem. Nos, szükség esetén egyszer-másszor elmehetett volna egy órával előbb, de ő ragaszkodott a félnapos beosztáshoz. Ezzel itt ő maga… – Nem talált megfelelő szót befejezésül, idegesen krákogott, és így szólt: – Az embernek a sok gond miatt egyetlen világos gondolata se marad és ezt a megjegyzést egy olyan gesztussal kísérte, amely lemondást és bosszúságot fejezett ki.
– Ezek szerint valami aggodalom indította arra is, hogy bennünket felhívjon.
– Ön mondja. – A főkönyvelő kortyolt a forró kávéból, és gyors, vizsgapillantást vetett Simoschra, mintha meg akarna bizonyosodni arról, hogy ebben az emberben megbízhat. – Föltételezem, hogy ezt a gondot ön akasztotta rám, ezért in médiás rés: nem kezdeményeztek a hátam mögött revíziót?
Simosch elképedt, és mosolygott, hogy időt nyerjen. Rückert hadnagy persze szakemberekkel megvizsgáltatta a könyveket és bizonylatokat. Túlságosan feltűnően csinálta volna? Vagy Hopfer úrnak olyan szimata van, hogy nem lehet eltitkolni előle egy revíziót?
– Hogy jut ez eszébe? – kérdezte még mindig mosolyogva.
Ingerült székrándítás volt a válasz. Hopfer úr keresztbe vetette kurta lábait, és kissé elfordult a főhadnagytól, látszott, hogy nincs megelégedve a válasszal.
– Az ember konkrét kérdést tesz föl, és frázist kap válaszul. Húszévi szakmai tapasztalat után igazán rájövök a munkámmal kapcsolatos dolgokra, még ha megpróbálják is titkolni előttem. Tíz év múlva talán ön is így lesz.
Az iróniát, amely az utolsó mondatban rejlett, megtörte az agresszivitásba csapó hang.
A főhadnagy úgy döntött, hogy nincs értelme bújócskát játszani ezzel az emberrel, és így szólt:
– Az ön osztályának egy munkatársnőjét meggyilkolták. Miért találja hát különösnek, az ön szakmai tapasztalatával, hogy átvizsgáljuk a munkaterületét, persze a legtágabb értelemben.
Hopfer úr összevissza csapkodott. A meggyilkolták szó kihozta a sodrából, gondolta Simosch, ám a kis ember azt mondta:
– Mert az én osztályom, ahogyan helyesen megjegyezte. Amióta én itt főkönyvelő vagyok, a legkisebb szabálytalanság sem fordult elő. Erre büszke vagyok. Gondoljon, amit akar, én szeretem a munkámat, ezzel szereztem magamnak nevet, és nem szeretném, ha ezt a nevet rossz hírbe hoznák.
Simoschnak Platon ötlött az eszébe. Ő is az őépítkezéséről beszélt, gondoskodott a munkatársairól, merész döntéseket hozott, kockázattól sem riadt vissza. Pompás fickó. És ez a főkönyvelő? Simoschnak az volt a benyomása, hogy nagyon fontosnak tartja személyes tekintélyét, de a teljesítménye vitán felül áll, akár becsvágy, akár más a hajtóereje.
– Ha a könyvelés eddig minden vizsgálat próbáját kiállta, miért ilyen izgatott?
– Mert a bizalmatlanság sért.
– Nem akartuk megsérteni, Hopfer úr. Ebben az esetben a revízió a rendőri nyomozás része.
– De miért csak most, miért nem attól a naptól fogva, amikor Anja Bindseil… – Hopfer úr elakadt, behunyta szemét, megpróbálta megérteni, ami csak lassan hatolt a tudatába. – Mit mondott az előbb? Azt mondta: meggyilkolták? A lányt meggyilkolták?
Simosch hallgatott, figyelte, hogy önti el a verejték a kis aszott embert.
– Ki? Ki tette ezt?
Simosch tovább hallgatott.
– Ember, beszéljen hát! Gyilkosság. Gyilkosság az én osztályomon! Szegény kis Bindseil! Felfoghatatlan. És ebből vizsgálatok következnek, ezekre persze ebben a házban a legutolsó segédmunkás is felfigyel. Jönnek a gyanúsítások, a ki-be járó rendőrség. Kezdje hát, kérdezze meg, van-e alibim!
„Érdekelne is – gondolta Simosch de akkor fogom megkérdezni, amikor én tartom helyesnek, nem amikor te akarod!” Felállt.
– Ma csak azért jöttem, mert ön hívott. Valóban folytatni fogjuk a nyomozást ebben a házban, akkor jövök újra, amikor a munkatervem szerint jönnöm kell.
Egy teljesen megzavarodott Hopfer úr kísérte Simoscht az ajtóig.
– Terv, terv – ismételgette magánkívül –, a munkatársnőmet meggyilkolják, erre ön hazasétál, és tervet készít.
– Igen – mondta Simosch –, gondos, részletes tervet. Mert kereszteznie kell valahol a gyilkosét. Viszontlátásra.