XI.
Házasok vagyunk. Nem vagyok boldogtalan. Sőt nagyon boldog lennék, ha egészségesebb volnék. Béreltünk egy kis házat a Saône partján. Fákkal van körülültetve. A gesztenyék üdén ragyognak még repedt burkaikban. Vörös, megperzselődött levelek hullanak lassan a pázsitra, a kopaszodó ágakon keresztül ide látszik a folyó, a város füstje és ablaküvegek sora, amely alkonyatkor visszatükrözi a napot. Ebéd után, ha szép idő van, Héléne kivisz a teraszra. Nem vagyok beteg a szó szoros értelmében, csak nagyon fáradt. Többször járt itt az orvos. Öreg, vidéki orvos, kicsit süket, nincsenek illúziói, a vállát vonogatja, amikor azt kérdezem tőle, mi bajom.
– A kopás – mondja. – A hadifogság elnyűtte magukat mind… Magánál a gyomorral van baj. Másoknál a szívvel vagy a májjal. De alapjában véve mind ugyanaz a betegség… Pihenjen csak!
A feleségem kikíséri. Hallom, ahogy suttognak. Héléne mosolyogva jön vissza hozzám. Simogatja a karom.
– Látod, drágám, nincs igazad, nem kell nyugtalankodnod.
Ebben téved. Én nem nyugtalankodom. Ellenkezőleg, nyugodt vagyok és felszabadult. Még soha nem voltam ilyen nyugodt. Szundikálok a heverőn, vagy szempilláimon keresztül nézem a szállongó felhőket, a lebegő faleveleket. Néha repülőgépek zúgnak a láthatáron. A többieknek folytatódik a háború. Nekem már befejeződött, vége hajdani hajszolt életemnek. A szorongás befejeződött azon az estén, amikor megérkeztem a Két kereskedő nevű fogadóba. Régen volt, nyolc hónapja. Héléne elmesélt mindent, ami a távozásom után történt. Meg sem hallgattam. Nem akartam tudni. Már nem érdekelt. Csak Héléne jelenléte számított, ő fedezte fel ezt a házat, ő intézte a bérleti szerződést, az esküvőt, mindent. Én csak aláírtam egy halom papírt. Mindennek már semmi jelentősége. Látom tovatűnni a felhőket, képeket, az emlékeket. Bóbiskolok. Csodálatos dalokat komponálok, de rögtön el is felejtem őket. Az időnek nincs többé súlya, Héléne leül mellém. Köt. Elhessegeti a legyeket az arcomról.
– Mit kérsz vacsorára, Bernard?
– Mindegy.
– Egy kis húslevest, tükörtojást, burgonyapürét, jó?
– Nagyon jó.
Kezdetben még voltak lelkiismeret-furdalásaim. De hamar rájöttem, hogy Héléne-nek valójában nem fontos a testi szerelem, bármennyire igyekezett is. Benne a nőt csak a figyelmes kéz jelenti, gyöngéd mozdulatokra, gondoskodásra, vigasztalásra teremtődött kezet. Nézegetem a kezeit. Szeretném állandóan magamon érezni őket, szeretnék kisgyermekké válni, hogy kiszolgáltassam magam nekik, hogy mosdassanak, etessenek. Alapjában véve én se szeretem a szerelmet. Félénk, önző, szörnyen árva kisfiú maradtam. Héléne mellett nem vagyok egyedül. Ruhája meghitten suhog körülöttem, már nem tudnám nélkülözni. El-elbeszélgetünk egy kicsit. Héléne nem túl intelligens, keveset tud, főleg általánosságokat. Jól nevelt! És ezzel mindent megmondtam! Jó muzsikusnak hiszi magát, mert ritmusra képes ütögetni a billentyűket. Ez az egyetlen, ami igazán bosszant. Tökéletes lenne, ha megelégedne azzal, hogy kisugározza a melegét, mint egy asztali lámpa. De nem csüggedek, próbálom átformálni. Van a házban egy zongora. Régi, lehangolódott zongora, a mély hangjai kopognak. Este Héléne játszik nekem. Leülök a tört rugójú kanapéra. Itt minden régi, párjavesztett, megható. De a szobákban van valami nemes nagyság, még a kifakult képekben is van némi báj. Iszom a forró teát. Ritkán fordul elő, hogy nem érzek valami tompa égést a gyomromban. A jól megcukrozott kamilla általában elaltat. Kinyújtom a lábam, megtámasztom a fejem, látom Héléne-t háttal, ahogy megvilágítják a zongorán égő gyertyák. Szereti Chopint. Sajnos! Mereven játszik.
– Engedd el magad! – mondom neki.
– Ehhez te nem értesz – válaszol.
– De igen. Egy kicsit melegebben, örömmel…
– Chopin szomorú.
– Nem mindig, drágám, nem mindig.
– Mit tudsz te erről?
– Így érzem.
Amikor túl erős a kísértés, felállok, de a kezem nem húzom ki a zsebemből.
– Kezdd elölről. Szerezz nekem örömöt… Ne törődj annyira az ütemmel. Képzeld azt, hogy vízben úszol. Úszol, a hullám felemel…
Ez az! Ujjaimmal a levegőben próbálgatom a dallamot. Héléne abbahagyja.
– Meg kellene próbálnod, Bernard. Szívesen segítenék neked.
Visszaülök a kanapéra. Iszom egy korty teát.
– Folytasd! – mondom. – Ne törődj velem. Újra kezdi, félig felém fordulva, hogy lássa, meg vagyok-e elégedve. Gépiesen felemelem a fejem. A fájdalom itt van kéznyújtásnyira. Kitartóan fáj, rövid szúrásokkal az oldalamban. De nagyon. Olyan, mintha finoman harapdálnának. Héléne félbeszakítja a játékot.
– Fáj?
– Egy kicsit.
Mellém ül, átöleli a vállam. Fejem a fejéhez támasztom.
– Nagyon bánt, drágám, hogy ilyen állapotban látlak.
– Ó, semmi az egész. Majd jobban leszek, ha igazi kenyeret, igazi cukrot ehetünk, igazi kávét ihatunk…
Nem magyarázgatok tovább, hiszen mindez megvolt, amíg Agnés élt. Most nekünk is csak az van, ami mindenkinek: Ersatz. Héléne kavargatja a teát, hihetetlenül édes nekem ez a hang. Valami boldog renyheség száll meg. Héléne-hez simulok. Lélegzete könnyedén felemel… Elmerülök a melegben.
– Látod, elmúlik – suttogja. – Igyál, kedvesem.
A kanalat a számhoz emeli, és én iszom, csukott szemmel. A kanál a fogamhoz koccan, kedvem volna nevetni, de nem tudom, miért. Mindketten a szunnyadó ház szívében vagyunk. Egy asszony beszél hozzám halkan. Néha megreccsen egy bútor, és visszhangképpen megszólal a zongora. Csak nem mozdulni többé! Sokáig mozdulatlanok maradunk. Héléne türelme végtelen. Aztán segít felmenni a szobámba, segít levetkőzni, lefeküdni.
– Jól vagy? Nincs valamire szükséged?
Megigazítja a párnát, végigsimítja az arcom, aztán hallom, hogy ő is vetkőzik; minden nesz olyan gazdag, megnyugtató. Már majdnem alszom, amikor teste édesen mellém süpped, ujjam hegyével végigsimogatom. Kipihenten ébredek. Ismét élénk vagyok. Sétálok egyet a kertben. Olvasok egy kicsit a kör alakú szalonban, ahonnan rálátok a folyóra. Héléne benyit:
– Jól érzed magad?
– Igen.
– Elmehetek bevásárolni?
– Persze hogy el.
A falu egészen közel van, de Héléne kabátot vesz, kalapot tesz. Ez már nem bosszant. Az a fontos, hogy hamar visszajöjjön. Úgy ebédelünk, ahogy régen szoktak az emberek. Felállítjuk valahol a kisasztalt, ott, ahol éppen tetszik, gyakran kinn a teraszon, hogy élvezzük az utolsó napsugarakat. Héléne azon töri a fejét, hogy tegye étvágygerjesztővé a szegényes, kiutalásra kapott táplálékot. Hozza a fűszeresnél vagy a hentesnél hallott híreket, én nekilátok az evésnek, óvatosan, hogy fel ne ébresszem az alvó fájdalmat. Utálom az étkezéseket követő órát. Héléne is, bár ő optimizmussal teli derűt színlel. Mosogatás közben is engem figyel. Várok. Megöl, tönkretesz ez a várakozás. Gyakran semmi sem történik, csodálkozom, amikor négyet üt az óra; nem szenvedtem, meggyógyultam. A haladék tovább tart, erősödik. Még fecsegni, nevetni is van kedvem. Aztán hirtelen érzem, hogy közeledik az újabb krízis. Kiszárad a szám, hányinger kínoz, belém nyíllal a fájdalom, egyetlen helyen, ki tudom tapintani. Néha olyan, mint az izzó parázs, egy mély lélegzetvételkor lobban fel bennem, máskor meg olyan, mint a csípés vagy inkább viszketés, mintha kiütéses lennék. Fázom. Elönt a láz. Amikor elmúlik, holtfáradt vagyok. Héléne megrémül, látom rajta. Végigsorolja, hogy mit ettünk, okolja a bort, gyanúsítja a szaharint.
– Hagyd! – mondom. – Nem tehetsz róla. Majdnem biztos vagyok benne, hogy fekélyem van. Ez az én koromban még nem olyan veszélyes.
– Akarod, hogy elmenjünk egy szakorvoshoz? – kérdezi Héléne.
De én olyan jól érzem itt magam, távol a várostól. A kósza hírek szerint egyre nehezebb az élet. Egyre több a letartóztatás. Mindenütt veszély leselkedik. Inkább tűrök. Teletömöm magam széntablettákkal. Arra mindig lesz idő, hogy beugorjunk Lyonba, ha súlyosbodik a betegségem. De van még egy ok, ami visszatart. Nincs pénzünk, a gyógykezelés pedig drága. Az biztos, hogy gazdag leszek, nagyon gazdag, ha megkapom Charles bácsi utáni örökségemet. De ez időbe telik. Pillanatnyilag a gyarmat és a mi világunk két külön világ. Vasfüggöny választja el őket. Egyetlen pénzforrásunk a lyoni házra felvett jelzálog. Héléne kenyerén élek, és ezzel nem akarok visszaélni. Egyébként is, a háború végéhez közeledik. Addig már kibírom. Érzem, hogy meg fogok gyógyulni, mihelyt megfelelő lesz az ellátás, mihelyt elkerülök erről a vidékről, és megszabadulok a hozzá fűződő emlékektől. Mert most még fogva tartanak. Soha nem teszünk célzást erre. Agnés nem is létezett, ebben megegyeztünk. Julia sem. De néha mégis körénk telepszik a csönd, és hiányzik belőle a teljesség, a boldogság. Gyorsan elűzzük. A jövőről beszélgetünk. Héléne utazni akar. Ő még Olaszországról, Görögországról álmodik, mint egy kislány. Fel akarja fedezni Párizst, alig ismeri. Mesélek neki a színházakról, kávéházakról, de őt legjobban a Diadalív és az Eiffel torony érdekli. Abban egyelőre nem értünk egyet, hogy mit csinálunk később. Én Nizzában vagy Mentonban szeretnék letelepedni. Ő vissza akar jönni Lyonba, kapcsolatot akar teremteni azokkal az emberekkel, akikhez apja életében járt. De azért nem erősködik. Bogozgatom magamban ezt az egészet, közelítve a szavakat, mondatokat. Nyilvánvalóan lesz jó néhány szóváltásunk. Néha azon morfondírozok magamban, nem leszek-e kénytelen később – a lehető legkésőbb – feltárni előtte az igazságot, hiszen nem akarok lemondani a karrieremről pusztán azért, hogy ő bámulatba ejthesse a régi barátait. Persze az a legfontosabb, hogy éljünk, ki kell tépnem magamból ezt az erőm javát felemésztő égést. Igyekszem meggyógyulni. Megesküszöm magamnak, hogy sikerülni fog. Héléne azt javasolja, menjek egy kicsit levegőzni. Ha nem vagyok túl fáradt, olykor kedvem támad barangolni egyet, a karjára támaszkodva, a birtokon túl is. Szép a vidék, de megint rosszul érzem magam. Félek, hogy meglátnak. Úgy érzem, veszélyben vagyok. Sietünk vissza, és megkönnyebbülten zuhanok a heverőmre. Csodálom Héléne-t, olyan kiegyensúlyozott. Minden szeszélyemnek enged. Aggodalma ellenére olyan bizakodónak látszik, hogy hangulata végül rám is átragad. Igazán jó keresztanya!
– Milyen szerencse – mondom neki egyik nap –, hogy veled találkoztam, és nem mással!
Válasz nélkül mosolyog, kezét a vállamra teszi.
– Boldog vagy, Héléne? Igazán?… Nem lehet valami vidám dolog mindig beteget ápolni…
– Te nem vagy beteg, drágám… Ne aggályoskodj már annyit!
Befogja a szemem ujjaival, mintha szalagot tenne rá, kétségtelenül így akarja megakadályozni, hogy messzebb lássak, és magamban töprengjek. Kellemes öntudatlanságba szédülök. Éppen csak hallom, ahogy suttogja:
– A teád, Bernard… Ki fog hűlni.
Enyhe fintorral iszom, rögtön meglátja, semmi sem kerüli el a figyelmét.
– Akarsz még egy kis cukrot?
– Kérek. Keserű ez a kamilla.
Így kapcsolódnak az esték a reggelekhez, a reggelek az estékhez. Az ősz gyöngülő fényeit sétáltatja a gyepen, ökölbe szorított kézzel küszködöm, teljes erőmből. Sovány, kiálló arccsontú alakot látok, ha a tükörbe nézek. Kezemen sárgul a bőr, száraz, repedezett, mint a levelek. Mennyit fogytam? Sokat kellene ennem, hogy összeszedjem magam, de a legkisebb falat is megáll bennem, mint a kő, és mar, akár a sav. Hogy törhetnék ki ebből az ördögi körből? Lassan fogalmazódik meg bennem a gondolat, hogy nehéz lesz rendbe jönni, hogy talán sohasem jövök már rendbe. De ez még csak gondolat. Vizsgálgatom kíváncsian, alaposan. Meghalni?… Nem, lázadást nem érzek. De őszintén szólva, kissé esztelennek tűnik ez a gondolat. Miért halnék meg? Attól még nem kell meghalni, hogy sok a savam, ami… Aztán a gondolat továbbmendegél, akaratom ellenére; előttem ébred, és csak sokára alszik el, amikor én már behunytam a szemem. Szerveződik, erősödik tudatom valamelyik rejtett zugában. Lassanként rájövök, hogy én vagyok veszélyben. A halál elindult értem. Már úton van. Jön. Hirtelen fölrémlik előttem, hogy nem fogok meggyógyulni. Átélem a tisztánlátás kríziseit, ezek éppúgy megtörnek, mint a hasgörcsök. Lehetetlen! Nem azért küszködtem annyi éven át, nem azért tartottam ki annyi megpróbáltatás közepette, hogy ide jöjjek meghalni, ebbe az elveszett külvárosba. – Forgolódom az ágyban, mocorgok a heverőn.
– Mi bajod? – kérdezi Héléne.
– Semmi, semmi…
Letörli verejtékes homlokom. Kézszorítással köszönöm meg neki. Ő itt van! Nem történhet semmi bajom. Héléne nagyon gondos. Sohasem engedné belépni a halált ebbe a házba. Mocskos dolog a halál. Ha Héléne nem megy el hazulról, Agnés sem lenne halott.
– Ne hagyj el!
– Nem hagylak el, drágám. Látod. Nem mozdulok mellőled. Az utóbbi időben okosabb voltál.
Milyen messze van az az utóbbi idő! A nyugalmam elrepült. Ha magamra hallgatnék, mindennap kihívnám az orvost. Időről időre eljön, megnéz, kifaggat, a fejét csóválja.
– Régiből nem lehet újat csinálni – mondja bölcsen.
– Mondja már meg! A végét járom?
– Az ördögbe is, dehogy! Most fizet az egészségtelen táplálkozásért.
A répák, margarinos kenyerek, a lopott, romlott húsdarabok a konyhában. Ezt nevezi ő egészségtelennek! Sóhajtok.
– Értem, doktor.
A kezelés változatlan – zárja le a beszélgetést elmenőben. – Majd lassan minden rendbe jön!
Ennek ellenére gyötrő hányásrohamaim vannak, a szám tele epével, a nyelvem gyulladt.
– Akarod, hogy visszamenjünk Lyonba? – kérdezi Héléne.
Jól tudja, sohasem egyeznék bele, hogy visszamenjünk abba az emlékektől terhes házba. Elkezdődött az esős évszak, hosszú őszi esők füstölögnek a Saône felett, megtöltik a kertet morajjal, párával. Újra fogoly vagyok az eső rácsai mögött. Nézem az esőt. Járok szobáról szobára, hogy legyőzzem a vigasztalan bágyadtságot, amelybe minden krízis után belesüppedek. Héléne‘ szemével követ.
– Ne fáraszd magad, drágám!
Szegény Héléne! Micsoda élete van mellettem. Mennyire szégyellem, hogy hazudok neki. A betegségem előtt el sem tudtam képzelni, hogy elmeséljem neki, mi történt. Most viszont kezd terhessé válni a titkom. Hiszen szeret! Az ember nem veti meg, akit szeret, és főleg nem vet meg egy haldoklót. Mennyire gyűlölöm ezeket a pillanatokat, amikor ellágyulok. Utálom az önsajnálatot. Ha már meg kell halnom, legalább tudjak hallgatni. De hogy harcoljak egy rögeszme ellen, ha az az egyetlen elfoglaltságom, hogy egyik ablaktól a másikig járok, egyik szobából a másikba jövök-megyek, nézegetem magam az ablaküvegekben, mérem a lázam. Nem hoz-e bennünket közelebb egymáshoz az igazság? Mert van köztünk egy leheletnyi távolság. Miért kerülünk – egyetértésben – minden ilyen témát? Egyébként, nem én kerülöm, hanem Héléne. Azt lehetne mondani, mindig is érezte, hogy vannak bennem tiltott zónák. Tapintata, amelyet azelőtt annyira értékeltem, kezdett ingerelni. Úgy éreztem, jobban kellene szeretnie engem, teljesebben, hibáimmal együtt. Mit is ad nekem? Figyelmességet mint egy ápolónő… Rendkívüli odaadással ápol. De vannak pillanatok, amikor nehéz elviselni az odaadást. Nincs szükségem odaadásra. Azt akarom, hogy magamért ápoljanak. Vajon akkor is ilyen jó lenne, ha tudná?…
Próbálok küzdeni ez ellen a váratlan, beteges kísértés ellen. Miért kockáztassak egy olyan kísérletet, amely csak árthat mindkettőnknek? De nem tudom megváltoztatni az álmodozásaim irányát. Már nem is eszem, a böjttől még élesebben, világosabban gondolkodom, ez megijeszt és kíváncsivá tesz. Nincs időm unatkozni. Nézem magam. Nézem magunkat… Nyilvánvaló, hogy bocsánatra van szükségem. Ezek a csillapító kezek a homlokomon, ez még semmi! Nem elég. Egy sokkal bensőbb és talán gyógyíthatatlan lázat kell csillapítaniuk. Ki fog nekem felmentést adni, mindenre, mielőtt eltűnök e világból? Beszélnem kell. De valami velem született félénkség visszatart. Ha képes lettem volna beszélni magamról azoknak, akik szerettek, talán kevesebbet gondoltam volna magamra. Talán nem lett volna a szívem ilyen nagy, mérges, fekete vérrel telt tömlő mostanra! Beszélni! De mikor? Héléne aggódik.
– Mi gyötör, Bernard?
Miből gyaníthatná, hogy nem bírom elviselni, ha így szólít? Hogy mondjam meg neki: Nem vagyok Bernard! Vonszolom magam, egyre rosszabb érzéssel. Zsörtölődöm. A húst keménynek, a főzeléket ízetlennek, a kávét pocséknak találom. Héléne mindig mosolyog, ez a mosoly kétségbe ejt. Akkor is lenne bátorsága a mosolygáshoz, ha tudná?… Forgolódom körülötte. Olyan vagyok, mint a kisfiú, akinek kedve volna összetörni a játékát.
– Héléne!
– Igen?
Lehetetlen, teljesen lehetetlen. Elszorul a torkom. Fuldoklom… Fölhúzom a nagy csizmákat, kimegyek az esőbe, bolyongok a szivacsossá vált fasorban, ahol a levelekből lassan televény lesz. A köd mélyén ott a nagyváros. A ház fekete a nedvességtől. A földszinten meglibben egy függöny. Héléne nyugtalan, nem téveszt szem elöl. Sétáltatom a betegségem, szórakoztatom, próbálom elaltatni. Ugyanakkor mondatokat formálok, nem túl megszégyenítő vallomásokat találok ki. Megesküszöm, hogy beszélni fogok, amikor asztalhoz ülünk, vagy inkább egy kicsit később, amikor Héléne feltámogat a szobámba pihenni. Előre látom a jelenetet, ami következik. Át fog ölelni, azt mondja: Nem tesz semmit, drágám. Nem fontos, mi a neved, szeretlek. És alapjában véve ez így igaz! Mit számít a név? De akkor meg minek beszéljek?
Kinyitja az ablakot.
– Bernard! Gyere be! Megfázol.
Pontosan úgy, ahogy hajdan az anyám. Visszamegyek dühöngve, oldalamban tompán döfköd a szúrás. Aztán egy nap, nem tudom, miért, megszáll az ihlet. Leülök a zongorához. Néhány futam, kilazítom oly régen munka nélküli ujjaim. Aztán rögtön egy Chopin-keringő. Héléne fenn takarít a szobában. Megáll az első hangoknál. Ujjaim tovább futnak a billentyűkön. Sokat felejtettem, de még életet tudok adni ennek a szép zenének, amelyben olyan meghatóan egyesül lelkesedés, álmodozás, lemondás. Elfog a hév, megfeledkezem minden bajomról. Az elcsigázott hangszerből szenvedélyes monológot csalok ki, életről, halálról beszélek! Már nem is vagyok beteg. Mohón játszom, torkosan, őrjöngve, kétségbeesetten. Másutt vagyok, az igazi otthonomban. Ujjaim repülnek. Borzongást érzek a tarkómon. Most egy nocturne. Nem nagyon szeretem ezt a felületes szomorúságot, de ha olyan egyszerű! Ömlik, mint a holdfény. És befejezésül, mivel mást nem tudtam, egy férfias, komoly polonézt játszottam, révedező szemekkel, mintha a csillagok felé indultam volna. Így kell elébe menni a sorsnak! Végigfutok az utolsó akkordokon, égő kezeim lehullnak. Istenem, milyen boldog vagyok…
Héléne itt van. Magam mellett látom, amikor felemelem a fejem. Sápadt, gyorsan lélegzik.
– Bernard! – suttogja. – Soha többé nem merek játszani ezután…
Mintha dühöt akarna elfojtani. Bókokat vártam, azt hittem, felkiált: Ki vagy te, drágám? Akkor beszéltem volna. De nem. Visszafojtott haraggal néz, mintha valami értékes dolgot loptam volna el tőle.
– Hogy gúnyolhattál magadban! – kezdi újra.
Tétova mozdulatot teszek. Kimerített az erőfeszítés, és egyre erősebben kínoz a fájdalom.
– Miért nem írtál soha arról – folytatta hogy ilyen tehetséges vagy?
Hát ez már sok! Hazudik! Határozottan Szándékosan kitart a hazugság mellett. Hogy volna lehetséges, hogy Bernard, a derék Bernard, aki deszkát árult, úgy tudott játszani, mint én!
– Gyere, pihenj le, drágám! – mondja. – Ha sejtettem volna… De te mindig titkolózol. Egészen rendkívüli műkedvelő vagy, tudod.
Segít felállni. Kedvem lenne nevetni, üvölteni, megpofozni. Műkedvelő! Ó, milyen ostoba!. Én, Yves Nat tanítványa, műkedvelő! Nem akarja megérteni. Nem akarja elismerni, hogy nem vagyok Bernard. Talán megrémült? Hirtelen rájött arra, hogy egy ismeretlenhez van kötve… A karjára támaszkodtam, és a kanapéig vonszolom magam. Most már szánom Héléne-t. De túl fáradtnak érzem magam ahhoz, hogy magyarázkodni kezdjek…
– Az orvosságod, drágám.
Újra a gondoskodó Héléne. Nyújtja a kanalat, párnát tesz a hátam mögé. Korhol.
– Látod, milyen állapotba kerültél, szegény Bernard-om? És mindez csak azért, hogy bebizonyítsd: jó zongorista vagy!
Makacsul hallgatok. Érzem, hogy lehetőséget akar adni nekem. De ez az alig észrevehető keménység a hangjában! Milyen messze kerültünk egymástól hirtelen. Már sajnálom, hogy engedtem ennek a felbuzdulásnak, jó adag hiúság volt bennem. Nem merek felé nyúlni. Egy csöppnyi barátság talán még tudna… De nem. Túl késő. Mivel ő elzárkózik az igazság elől, nekem kell kinyitnom a szemét, erőszakkal. El kell mondanom mindent. A köztünk támadt kényszeredettség rosszabb mindennél, amitől valaha is féltem. Tudnia kell, így kell megítélnie.
– Szükséged van még valamire? – kérdi. – Elmehetek?
– Minden rendben…Várni foglak.
Mindketten próbálunk mosolyogni. Szánalmas. Behunyom a szemem. Az orvosság nem hoz megkönnyebbülést. A zakó szövetén keresztül dörzsölgetem az oldalam. Hallgatom a házban visszhangzó lépteket. A kert felé távolodnak. Egyedül vagyok. Van időm faggatni, kínozni, gyötörni önmagam. Elvesztettem Héléne-t. Vagy legalábbis el fogom veszíteni, ha nem teszek semmit, ha tovább engedem így a dolgokat. Felállok, és a falnak támaszkodva, lassan bemegyek Héléne szobájába. Ritkán jövök ide. Ez az ő odúja, az ő menedékhelye. Ide gyűjtötte össze a Lyonból hozott néhány bútordarabot: egy kis könyvszekrényt, vitrint, az íróasztalát. Mivel nincs bátorságom beszélni, írni fogok. Csak néhány szót:
Nem vagyok Bernard. Gervais vagyok. Nem akartalak becsapni. A körülmények…
Aztán röviden összefoglalom az eseményeket. Utána legalább nyugodtan tudunk majd beszélni róla. A párbeszéd magától kialakul.
Kihúzom a fiókot, levélpapírt keresek. Hova rakhatta a levélpapírt? Tudom, dühös lenne, ha rajtakapna, hogy itt kotorászok a dolgai között. A jobb oldali fiók nem enged. A fa megvetemedett a nedvességtől. Megrántom. Olyan hirtelen jön ki, hogy az egész kicsúszik, és a kezemben marad. Nincs benne más, csak számlák, érdektelen irkafirka. Visszadugom a fiókot, betolom. Valamiben megakad. Bedugom a kezem. Az üreg mélyén összekötözött iratok. Az ujjaim vékony kartonlapot húznak ki, valószínűleg leszakította a hirtelen lökés. Egy fénykép. Töredezett, sárgult, hiányzik az egyik sarka… A világosság felé tartom. Bernard néz rám csúfondáros arccal! Ugyanaz a fénykép, amit Agnés szobájában láttam.
A fájdalomtól az asztal lapjára görnyedek. Émelygés fog el. Mindjárt elájulok. Érzem, hogy mozog a padló. Teljes erőmből belekapaszkodom az asztalba, csak nehogy elájuljak… Nem szabad… Héléne mindjárt visszajön… Hosszan, sípolva lélegzem. A köd tisztul egy kicsit. Újra látom a falat, a szobát. Senki sincs mögöttem. De a szemem előtt újra itt van Bernard, és nem merem felfogni, megérteni.
Nyílik a kertajtó. Gyorsan visszateszem a képet a helyére, betolom a fiókot, visszamegyek a szalonba. Az, ablakhoz vánszorgok, úgy teszek, mintha az esőt figyelném, a szürke eget, a fekete fákat. Héléne belép.
– Hát így pihensz? Na de Bernard, kérlek. Légy jó! Tudod, hogy az orvos azt mondta…
Odajön értem, lassan a kanapé felé vonszol. Nedves arca az enyémhez ér. Lassan simogatja a tarkómat. Enged bennem a feszültség, a legszívesebben elsírnám magam a vállán.
– Bernard – suttogja –, kedvesem.