VÉGSZÓ
A kérdés, hogy mit hoz a jövő, olyan régi, mint az ember képessége, hogy elgondolkozzék életén. A vágy, hogy egy pillantást vethessünk az eljövendő időkbe, ebből származik. Mi értelme is lenne munkánknak, ha nem a jövőt szolgálná, ha nem az emberi fejlődés egy mozaik-kövének tekintenénk! De hogyan tudnánk jövőnket eltervezni, ha nem kísérelnénk meg, hogy a mai ismereteink segítségével elképzeljük? A ma álma a holnap valósága lesz!
Egy ilyen álomból ered ez a regény is. Nem támaszt igényt arra, hogy minden, amit leír, megfeleljen az eljövendő valóságnak. Ma, az atomkorszak küszöbén, még megközelítően sem lehet megjósolni, hogy a leghatalmasabb energia, amelyet az ember eddig felfedezett, az atomenergia és a rakétatechnika mit hoz még nekünk, ha békés célokra használjuk fel. De azt már ma is tudjuk, hogy az emberi élet egyetlen területe sem marad érintetlen ettől a technikai átalakulástól.
Vannak azonban a regénynek utópisztikus elemei is.
Mai ismereteink szerint, mammutum a jövőben nem létezhet és a gigantum is elképzelhetetlen olyképp, hogy a molekuláris reakciónál oly nagy energiát bocsásson ki. Ugyanez áll az atomoflorra és a kozmonitra, valamint arra is, hogy hidrogénből szenet tudjunk iparilag előállítani. Valószínűleg nem lesznek üzemanyagtablettáink sem – tehát vízi járműveink nem fognak szűrt folyóvízzel járni. De már ma is módunkban áll, hogy a természetben elő nem forduló új elemeket mesterséges úton állítsuk elő, még ha nem is stabilok, hanem rövid fél-értékidők folyamán tőlünk is ismert, természetes elemekre bomlanak.
Az anyag szilárdságának növelése s anyagok varrat nélküli összeillesztése gamma-sugárzásra beálló molekula-átrendeződés segítségével nem utópia. Ezzel az eljárással már ma is átalakítunk műanyagokat. Átlátszókká, acélhoz hasonlókká és betonszerűen tűzállókká tudjuk tenni! Charlesby szerint a rugalmasságot és a szilárdságot is növelni tudták gamma besugárzással (l. Schenk: An der Schwelle der letzten Dinge. – A végső dolgok küszöbén.)
A fizikai és technikai folyamatokat a könnyebb érthetőség kedvéért részben egyszerűsítve adtam elő.
Drezda. 1956, október.
Eberhardt del’Antonio.