25. fejezet
A Fekete-tenger felől enyhe szellő fújdogált és suttogott a pálmák levelei között.
Lídia a kőmellvédre tette a teniszütőket s jóleső érzéssel fészkelte be magát a nyugágyba. Kitekintett a tengerre.
A csillogó víztükör fölött fehér vitorlák siklottak vakítóan, a távolban egy személy hajó húzott tova, felhallatszott a hullámok csobogása. Fáradtan hunyta le szemét.
Uramisten, de lusta lett! Három hónapi semmittevés, mindig csak pihenni, enni, pihenni… Bizony először nehezére esett újra lábra állni. De az első gyámoltalan lépések már mögötte voltak, már három hete megengedték, hogy sétálgasson, teniszezzen, evezzen. Itt is volt az ideje: nem ártana, ha a mérleg mutatója néhány vonással kevesebbet mutatna! Rainer már legutóbb „Dundi”-nak nevezte… Tulajdonképpen szemtelenség, de hát lehet rá haragudni? Egész más volt, mint azelőtt, kiegyensúlyozottabb, határozottabb.
Ha eljegyzésükre gondolt, Kusemann mamára… De éppen ez a furcsa! Akkor a férfi minden lovagiassága mellett olyan gyámoltalan volt, félénk, határozatlan. És ma? Tapintatos, óvatos, ez kétségtelen, de ma már el sem tudta képzelni, hogy a férfi a beteljesedést csak zavarában halogatná.
Ellentmondás volt Rainer viselkedésében, ami nyomasztotta Lídiát. Ahogy egyedül maradt, fájdalmas töprengésbe merült. Miből származik ez a kimondhatatlan feszültség? Szerelmet olvasott ki a férfi tekintetéből, és mégis – mintha valami visszatartaná. Pedig annyira vágyódott utána. Szereti őt valóban Rainer?
Mit sem használt, hogy jelenlétében kinevette aggodalmait, elkábította magát, minden csókot, minden kedves szót jóleső bizonyságnak vett – s ha magára maradt, ismét a kétely fojtogatta.
Aztán a nevetséges félelem is, hogy már nem elég szép Rainer számára… ezek olyan ostoba bakfisgondolatok! Hiszen fiatal, el van jegyezve vele – és ami a legfőbb: kimondhatatlanul szereti. Vágyódik utána, azt akarja, hogy az ő társaságában minden mást felejtsen el a férfi…
Miért tér ki mindig a jövőjük megbeszélése elől? Ez már kibírhatatlan, ezt már nem tudja elviselni. És még ha fel is bomlik ezen az eljegyzésük – tisztán kell, hogy lásson! Hol marad vajon, már rég elmúlt a masszázs ideje?
De a szanatórium széles lépcsőfeljárója és a környező, virágokkal szegélyezett kőutak üresek voltak.
Csalódottan dőlt ismét hátra s nézte, hogyan játszik a szél a pálmák leveleivel.
Nem tudta, meddig aludt, amikor halk zene csendült fel mellette. Hirtelen teljesen magához tért. Hiszen ez Beethoven hegedűkoncertje!
Rainer! Örvendve emelkedett fel.
Rainernak nyoma sem volt, de ölében virágok hevertek és egy keskeny dobozka, ebből áradt a muzsika.
Ő hozta! Tehát mégis szereti?
Elég volt! Tisztán akart látni.
– Jól aludtál, Dundi? – hallotta maga mögül a férfi hangját.
A kőpárkányon ült és nevetett.
– Tetszik a kis magnetofon?
– Igen, de hogyan…
A férfi hozzáült.
– Holnap lesz egy éve, hó borította be akkor Németországot, Kusemann mamának fejfájása volt!
– Eljegyzésünk napja! – dadogta a lány elfogódva.
– Igen – és ennek emlékére kaptuk a készüléket.
– Kitől?
– Németországból. Hat szalag van benne. Az egyiken az új drezdai orvosi kutatóközpont vezetésével bíz meg téged Hänlein.
A lány felujjongott. Drezdában maradnak mind a ketten.
– És te, Rainer? – kérdezte várakozással.
– Én átveszem nálunk az űrrakéta osztályt. Munkatársaim velem maradnak. Erről még álmodni sem mertem volna egy évvel ezelőtt!
– Egy éve, hogy eljegyeztük egymást – mondta elgondolkozva Lídia. – Mi minden történt ebben az egy esztendőben!.
Rainer odalépett a lányhoz, kiemelte a nyugágyból és óvatosan a lábára állította. – Gyere! Egy tiszteletkört teszünk a tengerparton, aztán részt veszünk a díszbanketten…
– Aztán jön az előléptetés magnetofonon – szakította félbe a lány.
Úgy látta, mintha Rainer vonásain árny futna keresztül. A férfi hallgatott. A szanatórium sétányán Lídia egy félreeső padhoz húzta Rainert.
Az elcsodálkozva tiltakozott. – Hiszen a tengerpartra készültünk!
– Tudod, Rainer… – kezdte a lány, de hirtelen elvesztette önbizalmát. Tisztán akart látni, de félt is ettől.
Aztán a padon mégis belekezdett, még mindig tétován: – Egy éve vagyunk jegyesek, Rainer, köszönöm neked ezt az évet, én… – hangja elcsuklott és feje előrehajolt.
Rainer csodálkozva nézte.
– Mit jelentsen ez, Lídia? Ha valakinek köszönni valója van, akkor…
– Én ezt már nem bírom tovább – tört ki a lányból. – A kétséget, hogy valóban szeretsz, vagy csak játszol velem – olyan más vagy, mint azelőtt!
– Lídia! – kiáltott fel szemrehányóan. – Hogy mondhatod ezt?
– Ha a jövőnkről beszélek, mindig kitérsz – folytatta keserűen a lány. – Azelőtt te is terveket kovácsoltál, ábrándoztál, mint én… Azelőtt igazán szerettél, ma… Rainer, én nem vagyok bábu, ember vagyok, mint a többiek, asszony… – zavartan elhallgatott. – Értsd meg, Rainer! – könyörgött kétségbeesetten. – Szeretlek, nagyon szeretlek, de a bizonytalanságot nem tudom tovább elviselni. – De miért nem szól? Már megbánta, hogy erről beszélt. Harag kelt benne önmaga ellen, ez ellen a meghasonlás ellen. Gyáva volt, következetlen! És mégis, úgy szerette volna, ha más oka van Rainer hallgatásának.
– Vagy talán még mindig az én orvosi munkám ellen vagy? – kérdezte kis reménységgel hangjában és halkan hozzáfűzte: – Hát akkor feladom!
Ez felrázta Rainert a megdöbbenés némaságából. Hevesen megragadta a lány karját.
– Az ég szerelmére, mit képzelsz, Lídia – én már régen beláttam, hogy nem volt igazam! Hogyan is hihettem, hogy az orvosi kutatás csak játék a számodra! Neked ezen a területen kell továbbdolgoznod!
– De akkor miért?
– Jó, elmondok neked mindent – már én sem bírom ezt a bizonytalanságot – mondta fáradtan, színehagyott képpel. – Már régen szólnom kellett volna, de eleinte egészségi állapotod tartott vissza, aztán meg napról napra halogattam. Hiba volt, tudom, de egész egyszerűen nem tudtam másként cselekedni!
Mély lélegzetet vett. Arca szürke lett és beesett, kimondhatatlan szomorú volt a tekintete. Lídiának elszorult a torka.
Egy éve jegyesek – és máris vége.
– Amikor azt a levelet megírtam neked, azt hittem, többé sohasem látlak – kezdte a férfi halkan és maga elé meredt. – Az utolsó napjaim voltak… Önkívületben éltem. Marianna nővér ápolt engem, egy kedves és értékes leány: valószínűleg kedvelt, azaz biztosan szeretett… – javította ki magát s bizonytalanul megsimította homlokát – és ő volt az utolsó nő… Sokszor azt képzeltem, te állsz előttem…
Lídia felsóhajtott. Tehát ezért!
– Hagyd abba, Rainer – kérte szorongva. Majd szilárdan hozzátette: – Kit szeretsz voltaképpen?
– Egyedül téged, Lídia! Csak be tudnám ezt bizonyítani neked!
A lány halkan nevetett.
– Azelőtt ehhez nem kellettek nagy szavak. Azelőtt az ember a karjába vette a lányt…
A többit már nem tudta kimondani.
– Az embernek olykor lélegzetet is kell venni, te mackó! – tiltakozott zihálva, amikor Rainer elengedte.
– Honnan tudjam, nem vagyok orvos! De még megtanulhatom, elvégre orvosnő lesz – a feleségem!