10. fejezet
Özvegy Kusemanné az ablaknál ült és belehallgatózott az estébe. A „Boszorkány” tompa zúgása még nem hallatszott – Rainer az utóbbi időben elég rendszertelenül járt haza.
A lombok zöldje sok telt színbe váltott át. Sárga, barna és vörös foltok virítottak. A természet az esztendő utolsó ünnepére készült, a nagy halotti torra. Mielőtt álomra hajtaná szép fejét, mielőtt a jég-szakállú Tél elé nyújtaná a kopasz fák halott ujjait, még utoljára magára öltötte káprázatos pompáját.
Már fonnyadó levelekkel játszott a szél, magával ragadta a kis hervadt táncosokat s zizegő szőnyeget szőtt belőlük az óriás léptekkel közeledő mord fagy elé.
Özvegy Kusemanné a vihar süvöltését hallgatta, mely a szél nyomába eredt, hogy munkáját befejezze. Reggel már tar lesz az erdő…
Az utóbbi időben magánosabbnak érezte magát, mint máskor. Talán az őszi hangulat hozta ezt magával, talán Rainer mind gyakoribb késései? Vagy csak az, hogy immár igazán öreg lett? Talán előhírnöke ez az érzés annak, amire az utóbbi időben oly gyakran gondol: Rainernak – ha csak nem akar gyermekei között nagyapjuknak látszani – lassan asszony, új otthon után kell néznie.
Ha meg akarják érteni gyerekeiket a szülők: fiatalok kell, hogy legyenek. Ő azért mondott le a gyerekről, amikor Kusemanné oly későn megismerte… és amikor ráadásul az első évek elmúltak anélkül, hogy kívánságuk teljesült volna.
Három órája ült már így, harisnyakötésével ölében, olykor hallgatózva, a félhomályba, kémlelve. Hol marad Rainer?
Mióta Münchenben járt s utána a „Boszorkány”-t kikölcsönözte, nagyon kevés ideje volt.
Újmódi szerkezet az a kocsi! Kétkerekű autó?! Minden áldott nap pepecsel rajta valamit munkaidő után. Hiszen nem is csúnya az a kocsi – de mégis valahogy mulatságos… Szokatlan! Istenem, amikor ő még annyi idős volt, mint Rainer – akkor tört ki a háború –, fagázzal működtek az autók, mert kevés volt a benzin!
Még fel tudta idézni az esetlen gázosító képét, amely mint egy kályha állott a teherautók vezetőfülkéje mögött, vagy a személykocsik csomagtartója helyén. Fával vagy antracittal tüzeltek benne és valahányszor megrakták, nagy ropogással és büdös füstfelhőket eregetve rottyant fel. A benzint bizony akkor a repülőgépek és a páncélosok telhetetlen tartályai nyelték el.
S most ismét szűkében vannak a benzinnek. Már nem elegendő az utakon, síneken, vizén és levegőben dübörgő sok motor számára. Igényesebbek lettek az emberek. Ez persze felduzzasztotta a kereskedelmet s vele együtt a közlekedést is!
De ezek már nem folyamodnak a fagázhoz!
Rainer egy kis göröngyöt dugott valamelyik nap az orra alá s nagy titokzatosan mondta:
– Ez hajtja majd járműveinket, Kusemann mama, ez lesz motorjaink üzemanyaga, nem a fafőző-fazék, mint az őskorban! És a „Boszorkány” is nemsokára ezzel szalad! Ekkorka görönggyel egy hétig roboghatok!
Nevetett ő is akkor – végeredményben már hallott egyet s mást az atomenergiáról. – Ügyes dolog. Rainer, az atomrombolás! – de nem lesz ez veszélyes? Ha nekirohan egy fának s a reaktor széjjelesik, ki van téve a radioaktív sugárzásnak!
Még ma is mosolyog, ha Rainer meghökkent arckifejezésére visszaemlékszik! Hogy csodálkozott, a fiú, hogy ő, az öregasszony ennyire ért hozzá! Hát nem is élt soha a Holdban! Érteni akart a modern dolgokhoz is, azon volt, hogy legalább konyítson valamit Rainer tudományaihoz, hogy ha a fiúnak beszélgetni szottyan kedve, ne úgy álljon előtte, mint borjú az új kapu előtt! Hiszen senkije sem volt Raineron kívül! S annak is volt-e valakije vajon? Csak ö!
– Kusemann mama! – mondta akkor. – Ezt a göröngyöt nem romboljuk szét, hanem szabályszerűen elégetjük! Az égésnél átváltozik az atomburok s akkora hőenergiák szabadulnak fel, mint az atom magenergiája. Ez az anyag ugyan erősebb, mint a benzin, sokkal robbanékonyabb – de sokkal veszélytelenebb is! Tűzzel nem lehet meggyújtani!
Igaz, nem értette, de ha Rainer mondta, biztos úgy van. És hogy nem értette meg, azt nem kell Rainernek tudnia!
Vajon megint az autóúton száguldozik a „Boszorkány”-nyal? De akkor telefonált volna! Hiszen jól tudta, hogy ő milyen kényes az ételre, nem szereti felmelegítve, csak frissen találva. Ám nem lehet annak semmit sem mondani! Egyszer zsörtölődött a főzés miatt, hát másnap nem beállít a vevőszolgálat egy embere valami üvegszekrénnyel? Sok időbe tellett, amíg megértette, hogy az bizony egy főzőszekrény volt, méghozzá magas-frekvenciájú főzőszekrény, ahogy Rainer mondta. Hiszen praktikus volt az a jószág, az ember látta az ételt főzés közben, ki sem kellett nyitni a szekrényt s az üvegfazekakat sem kellett fogdosni. – Belülről kifelé, egész tömegében, egyszerre lesz az étel meleg – mondta Rainer. Úgy is volt, az étel meleg is maradt, nem kellett újra felmelegíteni – de még ma sem érti egészen, hogyan működik az az ördöngös masina.
Egyáltalában nagyon sok műszaki holmit hordott össze. Mióta nála lakik, ultrahanggal mos, porszívóval takarít, újmódi telefonja van, ami nemcsak a hangot közvetíti, hanem a beszélő színes képmását is, akárcsak ha előtte állana a másik. Hozatott az klímaberendezést is, meg színes, plasztikus képeket közvetítő televíziós készüléket…
De hol a csudában marad el?
Rainer nagyon gyakorlatias volt s meglehetősen józan. Sokszor túlságosan is józan… Talán lányismerőse van? Nem tudja elképzelni Rainert, ahogy gyöngéden beszélget – túlságosan komoly és tárgyilagos az ehhez! Ám mégis, hogy is mondta a müncheni út előtti este? Még ma is világosan hallja:
– A flörtöt nem sokra tartom, Kusemann mama! Ha már az ember ilyesmibe keveredik, akkor csinálja szívvel-lélekkel! Másképp az nem is lehetséges! Akkor nincs latolgatás, úgy jön, mint a tavasz, ellenállhatatlanul! S úgy kell fejlődnie és megérnie, mint a gyümölcsnek! Akkor, csak akkor érdemes, Kusemann mama, hogy belevessük magunkat, majd minden átmenet nélkül: Az alma rendszerint férges és lehullik az ágról. Az ilyen dolgokkal legyen óvatos az ember! Ezek az elvek! Kár érte… Elmúlik ifjúsága, anélkül hogy igazában fiatal lenne.
De neki voltaképpen így jó, mi is lenne belőle, ha Rainer egyszer elmenne? Nem lenne értelme az életének többé… De hát a valódi édesanyák is egyszer így járnak! Akkor neki sem szabad panaszkodnia! Ez az élet! Nyakatekert és kemény… Nem is akar igazságtalan lenni; mióta Rainer nála lakik, boldog az élete… Szép évek voltak ezek; hálás kell, hogy legyen érte! Mégis nagyot sóhajtott s folytatta kötését.
Végre, a várva várt zúgás!
Serényen felemelkedett, elsimította fehér kötényét és korát, terjedelmét meghazudtoló fürgeséggel a főzőszekrényhez sietett.
Gyorsan, ki az ételt, tálaljunk, még a mosdóvizet is előkészítjük!
Már be is lépett Rainer.
Elővigyázatosan fogta meg az asszony vállát.
– Sokáig tartott mama, Kusemann mama! Néhány sürgős tárgyalást kellett lefolytatnom!
Kusemann mama észrevette a férfi elcsigázottságát, de hallgatott. Rosszul néz ki, nagyon rosszul! Az az átkozott munka!
Ijedten harapott ajkába. Csak ki ne mondja gondolatait! Akkor megint olyan értetlenül nézne rá és szemrehányóan mondaná:
– De Kusemann mama, átkozott munka? És ezt éppen maga mondja? Hiszen munka nélkül fél ember lennék! Be kell bizonyítanunk, mit érünk. Ha nem dolgoznék, nem mehetnék be a boltba és nem vehetnék magamnak semmit sem! Hogyan vásárolnék bármit is, amit mások az átkozott munkával állítanak elő? Mit adnék nekik érte? Egyik folyik a másikból: nem vehetünk el semmit, hogy ne adjunk érte valamit.
Szótlanul ettek. Kusemanné érezte, hogy a férfinak össze kell előbb magát szednie. Evés után Rainer hátradőlt s oldalról nézett rá. Vonásai frissebbek, mozdulatai élénkebbek voltak. Kész csoda, gondolta az öregasszony, milyen gyorsan össze tudja magát szedni!
– Mit gondol, Kusemann mama, milyen gyorsan mennek ma a sínautók? – kérdezte vontatottan.
Az asszony érezte, hogy ha most belemegy a beszélgetésbe, a férfi mesélne neki a munkájáról. Ezért gyorsan felugrott, az edényeket a mosogatógépre tette, majd ismét odaült hozzá.
– Melyik sínautót gondolja? Amelyik lent, vagy amelyik fent közlekedik? – kérdezte óvatosan.
– A felsőt.
– Hát úgy kétszáz kilométerrel óránként. – Közben gyanakvóan nézett a férfira. Vajon ki fogja-e nevetni, amiért ezt a félelmetes sebességet mondta?
– Csak mentek valamikor! Most már 300 kilométerrel futnak!
Nagyon is keveset értett hozzá, hogy felmérje ennek a jelentőségét, de úgy vélte, hogy Rainer kedvéért csodálkoznia kell. Rainer azonban alig figyelt rá s tovább kérdezősködött:
– És mit gondol, milyen sebesen fognak közlekedni ezek egy fél év múlva? – Az asszony nem sokáig gondolkozott. Hát csakis gyorsabban mehetnek, így aztán rávágta vaktában: – Talán négyszáz kilométerrel?
– Kilencszázzal! – jelentette ki határozottan Rainer s élvezte Kusemanné elképedését. Az asszony valóban elszörnyülködött. Kilencszáz kilométer óránként!… Hiszen akkor olyan gyorsan mennek, mint egy repülőgép!
Rainer azonban csak nevetett s megnyugtatta, hogy a repülőgépek akkorra már két-háromezer kilométerrel fognak közlekedni!
Ismét valami, aminek utána kell néznie. Istenem, sóhajtotta, hogy ezeknek a műszaki embereknek mi mindent kell tudniuk! Aztán eszébe jutott, hogy Rainer bizonyára nem ok nélkül faggatta őt! Biztos valamit el akar mondani, csak hát ki kell ugratni a nyulat a bokorból, így most ő kérdezte:
– Honnan tudja mindezt?
– Ma lettünk készen egy… hát, hogy is mondjam, egy géppel, ami a sínautónak ezt a sebességet adja majd.
– Hiszen ez félelmetes! Mihez akarnak kezdeni ilyen iszonyú sebességgel? Nem akad ember, aki azzal utazni merjen! Képzelje csak el, ha kisiklik egy ilyen vonat, vagy összeütköznek!
– Kusemann mama, hogy azok a vonatok háromszáz vagy kilencszáz kilométeres sebességgel ütköznek össze vagy siklanak ki, az már édes-mindegy!
– Maga mindig viccelődik! Még jó, hogy nekem már nem kell utaznom!
– Gyáva, Kusemann mama? – s Rainer huncutul kacsintott. – Az összeütközés ki van zárva! Egész egyszerűen: nem fordulhat elő!
– Micsoda fiatalság! – Fejét csóválta.
– Boldog fiatalság, Kusemann mama, mert mi aratjuk le, amit elődeink vetettek. A vetés sem volt könnyebb, mint az aratás! Ez akkor kezdődött, amikor az ember gondolkozni kezdett. Sok vesződséggel rakták egyik kövecskét a másik mellé, mi meg sok mindenben abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy a mozaik utolsó kövecskéjét kell csak a helyére raknunk. De másrészt sok minden tart a kezdetnél, azt majd a mi utódaink fogják befejezni.
– Szép, hogy a fiatalok megemlékeznek az öregek érdemeiről, ez a mi időnkben bizony nem volt szokásos!
– Ismerni kell a történelmet, ha az ember tovább akar építeni.
Elgondolkozva hallgatott.
Kusemann mama lopva szemlélte.
Ugyan mi jár a szögletes fejében? Ha mindazt, ami Rainer fejében el van raktározva, a magáéba akarná felhalmozni, hozzá kellene építeni egy jó darabot a koponyájához! Még a századrészét sem tudná ott elhelyezni. Milyen bonyolult valami egy ilyen ember, mi mindent rejt a bőre; a belső életét, gondolatokat, érzelmeket, érzéseket, reményeket, vágyakat…!
* * *
Hát nem pompás fickó ez a Rainer?!
Biztos már hetek óta ezen a munkán dolgozott s egy szót sem szólt róla. Most pedig csak úgy ide áll kérdezősködni, mintha a különböző kolbászfajták után érdeklődne: milyen sebességgel megy egy sínautó?
Hirtelen megrémült.
– Mondja csak, Rainer, a maga kocsija azzal a… azzal a… kis golyócskával megy?
Rainer gondolataiból felriadva fordult feléje, majd ráeszmélt a kérdésre s nevetve bólintott.
– De nem veszélyes ez, Rainer?
– Most már nem!
– De előtte bizony az volt!
– No, ne nézzen ilyen szemekkel rám! Nem történhet semmi! Ugye, nem fél a kályhában égő tűztől?
– Hogyan, kérdezhet ilyet, hiszen a körül vas van! Különben sincs kályhánk, hiszen maga mindenféle újmódi holmit állított be: klíma-berendezés, elektromos kályha…
– Hát a gigantumot is egy kályhában égetjük el. Egy csőben, amit az autóra szerelünk.
– Bolonddá akar engem tenni?
– Nem, nem, Kusemann mama! A kocsira elől-hátul nyitott, cső alakú hajtóművet szerelünk.
– És azzal akarnak utazni? Akkor miért nem robog a kályha is?
– Hát ezért nem olyan egyszerű a dolog. Figyeljen csak ide, Kusemann mama! – Kivett zsebéből egy jegyzettömböt s gyors ceruzavonásokkal két végén keskenyedő csövet rajzolt fel.
– Ha az elülső kis lyukon levegő áramlik be, akikor a cső tágabb részében az áramlási sebesség lecsökken, a légnyomás azonban nő. Ha most ezt a felgyülemlett levegőt a csőben felmelegítjük, akkor kitágul s még nagyobb sebességgel kiáramlik a hátsó kis lyukon, a fúvókán. Ez a mozgás a csövet előre löki. Ha a cső egy kocsihoz van erősítve, a kocsi a csővel együtt előregurul.
Kusemann mama nézte a rajzot s töprengett.
– És ki fújja a levegőt a csőbe? Magától áramlik bele?
– Ha a kocsi halad, ha nagyon gyorsan megy, akkor a levegő kénytelen ugyancsak nagy sebesség-gél a csőbe hatolni!
– Tehát előbb a kocsinak mozgásba kell jönnie?
– Nagyszerű, Kusemann mama! Maga olyan kérdéseket tesz fel, mint egy leendő mérnök! Ez a hajtómű, az úgynevezett torlósugárcső, csak áramló levegőben működik, különben, hogy torlódna fel a levegő? De ez már régi dolog, 1941-ben dr. Sänger alkalmazta először repülőgépen. Új csak az benne, hogy ma már nem alkalmazunk más meghajtást, hogy a kocsinak a szükséges kezdő sebességet megadjuk. Újak még egyes műszaki részletek, mivel a gigantum alkalmazása óriási hővel jár, ami sok fejtörésre adott nekem okot. Tudja, ha az első nyílást elzárjuk, akkor egy rakéta-égéskamrát nyerünk. Ha most ebbe oxigént nyomunk, akkor már el tudjuk égetni a gigantumot és az égési gázok éppen úgy áramlanak ki a hátsó nyíláson, mint nyitott cső esetén.
– Hm – mormogott Kusemann mama s azon volt, hogy megértse a magyarázatot. Amikor azt hitte, hogy az előadottakat helyesen értelmezi, egy ötlete támadt:
– Tehát a kiáramló levegő a külső levegőbe ütközve tolja a kocsit! – állapította meg büszkén.
– Úgy gondolja: mint az úszónál, aki a vízben keze nyomásával tolja előre magát? Hát nem egészen így van ez, Kusemann mama! A mi esetünkben egy másik törvény érvényesül, az úgynevezett harmadik Newton-tétel. Ez kimondja, hogy erő és ellenerő, hatás és ellenhatás egymással egyenlők, csak éppen ellentétes irányban hatnak.
– Ezzel én nem megyek semmire – szabadkozott megszeppenve a néni.
– Egy pillanat, mindjárt megérti. Az elégésnél a gázok kitágulnak. Ennek következtében a csőben nyomás keletkezik, ami minden irányban egyenlően hat. A nyomás hatása zárt térben nem érvényesül, akárcsak ha két egyforma erejű ló egy kocsit ellentétes irányban húzna: a kocsi nyilván egy helyben marad. Az égési térben ugyanaz az erő hat jobbra-balra, fel és le, előre és hátra. Ha a hátsó fal hiányzik, arra nem tud nyomást gyakorolni, csak az elülső falra. Tehát nyomáskülönbség keletkezik s így az erő az elülső falat előre nyomja, mivel hátul nincsen fal, amin hátsó irányba is hathatna. Ha az elülső falat előre nyomja, a vele összefüggő kocsit is előre kell, hogy nyomja.
– Mondja, hogy fundálta ezt ki? – kérdezte Kusemanné naiv elragadtatással.
– Ezt Newton Izsák már 1687-ben felfedezte. Ennek az ismeretnek hiányában ma nem utaznánk a világtérben, a rakéták nem haladhatnának a légüres térben!
– De hiszen azt mondta…
– Az egészben csak az az új – szakította félbe Rainer –, hogy a rakéta égéskamráját összekapcsoltuk a torló-sugárcsővel, és hogy ezt a földön közlekedő járműveknél is alkalmazzuk. Eddig túl költséges volt az üzemanyag az ilyen meghajtáshoz és a sebesség túl alacsony.
– Egyet még mindig nem értek. Miért nem utaznak mindig azzal az… azzal a rakéta égéskamrával? Hiszen az egyszerűbb lenne.
– A gyújtókamra üzemeltetéséhez oxigénre van szükségünk! Ezt pedig nehéz acélpalackokban kell tárolnunk a járművön. A torló-sugárcső ezzel szemben sokkal egyszerűbb, mert a levegő s vele a levegőben levő oxigén nagy sebességénél magától áramlik be.
– Már zúg a fejem. Rainer – vallotta be halkan az öregasszony s hallgatott egy darabig. Rainernek közben, új ötlete támadt, egész sor vázlatot készített, s úgy tűnt, meg is feledkezett az asszony jelenlétéről.
Kusemann mama merengve szemlélte.
Az élet kárpótolta az elszenvedett nehéz esztendőkért. Szomorú magánossága után napsugarat hozott napjaiba. Milyen okos ez a fiú! Büszke volt rá, mintha édesanyja lett volna, s mint az édesanya, olyan biztos volt benne, hogy amit a fiú mond, az úgy igaz.
Rainer íróasztalán a lámpa fénykörében a „Boszorkány” rajza hevert. A heverőt, székeket, a könyvszekrényt félhomály borította.
A mérnök íróasztalánál könyökölt és cigarettázott. Elgondolkodva meredt a füstgomolyokba, amint átvonultak a fényen, majd elvesztek a szoba félhomályában.
Ujjai, szinte akaratától függetlenül, játékosan ugráltak egy kis elektronikus agy billentyűin. Az üzemben is volt egy ilyen, az övénél nagyobb készülék, de még azt sem lehetett egy napon emlegetni az Atomkutató Intézet gondolkodó-gépével, amit Lídia mutatott meg neki.
Zümmögés riasztotta fel Münchenben kalandozó gondolataiból. A kis elektronagy képernyőjén egy eredmény világított. Elképedve vette észre, hogy akaratlanul is azt a feladványt adta a gépbe, ami már napok óta foglalkoztatta.
A levegő-áthatolással kapcsolatos feltevése tehát helyes! Ez azt jelenti, hogy a „Boszorkány” gigantum-üzemében több levegőt kell felhasználni. Csak így tudja növelni a szükséges oxigén mennyiségét s javítani az elégési viszonyokat. Ugyancsak növelnie kell a lángot körülvevő levegőköpenyt a gázturbina égésterében, hogy a kamra falai jobb hűtést kapjanak s ne menjenek tönkre a magasabb hőmérsékleten.
De vajon hova helyezze el a lökőcsövet, hogy az a legcélszerűbb legyen és a kocsi anyagát se veszélyeztesse?
Egy hosszú kísérletsorozatban megtalálták a motorkocsi hajtóművének legjobb megoldását – fel tudja-e használni ezt a tapasztalatot a „Boszorkány” gázturbina-üzemében is?
A hajtómű megtervezésének sok közös vonása volt a „Boszorkány” átépítésével, amit szabad idejében előkészített. Bár Kusemann mama azt hitte, hogy a kocsin pepecsel, valójában csak annak gázturbináját szedte eddig szét, alaposan megvizsgálta az egyes alkatrészeket, majd ismét összerakta. Ha a léglökő-berendezést végre tető alá hozza, majd csak akkor foghat a „Boszorkány” igazi átépítéséhez. De vajon helyesek-e számításai? S vajon, a gyakorlat nem hoz-e útjába újabb nehézségeket is?
A gigantumot még nem próbálták ki üzemben. Várjon addig a „Boszorkány” átépítésével, amíg a hajtómű-kísérletek során a próbapadon elegendő tapasztalatot szerez? Ezt nem teheti meg, mert a „Boszorkány” párhuzamosan kell, hogy elkészüljön! A befejező kísérlethez Lídiát is meghívják, addigra pedig a „Boszorkány”-nak is készen kell lennie. Be kell bizonyítania a lánynak, hogy a gázturbinát is át lehet alakítani gigantum-üzemeltetésre!
Ekkor Heinzel jutott eszébe, Heinzel főszerelő. Már az első tervező megbeszéléseknél a főszerelő döntő változtatást ajánlott. Kiküszöbölte a sűrítő-berendezést, pedig a szerkesztő-csoport azt akarta indító segédeszköznek felhasználni.
Mivel a torló-sugárcső üzemeltetéséhez áramló levegőre volt szükség, úgy tervezték, hogy amíg a motorkocsi a kellő sebességet nem éri el, sűrítőt alkalmaznak, ami addig levegőt présel a csőbe.
Természetesen ez nem volt tökéletesen megnyugtató megoldás. Viszont a feladat az volt, hogy a gigantumot belső égésű motor, vagy turbina felhasználása nélkül alkalmazzák hajtóerőként. Ezért az eredeti tervben egy már rég közismert megoldást használtak fel. Ha ugyanis két különböző fémdrótot forrasztással zárt áramkörré alakítunk, akkor, ha a forrasztások helyén hőmérséklet különbséget idézünk elő, az áramkörben mérhető feszültség keletkezik. Ezt az eljárást eddig csak maximális és minimális hőmérsékletek mérésére alkalmazták, mivel a keletkezett feszültség alacsony. A tervezet szerint azonban ezt a termo-áramot – először amióta felfedezték – tápáramnak akarták felhasználni. Az Atomkutató Intézet erre a célra két új fémet bocsátott Rainer rendelkezésére, amelyek 1000 Celsius fok forrasztás helyi hőmérséklet-különbségnél 1,1 volt feszültséget adtak, szokatlanul csekély specifikus ellenállás mellett, Rainer sok ilyen áramkört tervezett, be. Ezek egyik forrasztási helye a kocsi alsó részén levő árnyékos részen lett volna elhelyezve, a másik forrasztás pedig a hajtómű égésterének falán. Ezekből az ezrével felszerelt áramkörökből nyert energiát akkumulátorba gyűjtve, a sűrítő elektromotorját üzemben tarthatták.
Mindazonáltal volt ennek a tervnek néhány gyönge pontja, amiket Buschner azonnal meg is talált.
– Humbug az egész, kollégáim! – mondta egy osztályvezetői értekezleten. – Nem mintha a mi ifjú Hausberg kartársunk teljesítményeit le akarnám értékelni – kevéske tapasztalatához mérten bizony azok tekintélyesek, lendületről és képzelő-erőről tanúskodnak –, de ezt nem lehet komolyan venni! Nem akarok utánaszámolni, hogy a teljesítményveszteség hogyan hat ki a hajtómű löketére –, de már a vezetékek elhelyezése az égéskamra köpenyén, a forrasztási helyek szigetelése, szerelése, igénybevételük állandó üzem esetén… hát ez túlságosan komplikált! Gondoljunk csak kérem az éléskamra szükségelt szilárdsági értékeire ilyen külső szerelés esetén! Vajon hány kilométer huzalt akar még beépíteni Hausberg kartárs? Vállalhatjuk a felelősséget egy ilyen zsákutca további építéséért? Mert ez zsákutca, kérem, mert…
Buschner kétségei, melyeket folyamatosan adott elő s szinte kimeríthetetlenül, arra mutattak, hogy óriási tapasztalatokkal rendelkezik. Kifogásai helytállók voltak. Csakhamar mindnyájan fantasztikusnak látták a tervet.
Hausberg beismerte, hogy Buschner kétségei indokoltak. De hol van akkor a megoldás? Volt ugyan még egy második lehetőség is, de az még kevésbé volt ínyére. A kerekekkel lehetett volna összekapcsolni a generátorokat, melyek az akkumulátorokat töltenék. Ez azonban szaporodó mozgó alkatrészeket jelentett, és azt is magával hozta volna, hogy az áramfejlesztő üzembentartása a motorkocsi mozgató energiájának rovására történik.
Rainer akkor lehangoltan hagyta el az ülést s kellemetlen estéje volt. Hiába ment az autóútra száguldó kocsijával, a gyorsaság mámora ezúttal nem hozta meg a szükséges tisztánlátást, erőt, bátorságot, emelkedettséget. Nem látott más megoldást.
Másnap Heinzel kereste fel.
– Hallom, hogy tervezetét ravatalra akarják tenni. Van egy ajánlatom, Hausberg kartárs. Mi, kísérleti szerelők éppen úgy a maga osztályához tartozunk, mint a mérnökök. A tervet addig nem lehet elvetni, amíg mi is hozzá nem szóltunk – elvégre nekünk is van valami közünk hozzá! Rendezzünk közös megbeszélést, hátha eszünkbe jut valami.
És így is történt.
Heinzel figyelmesen hallgatta végig a magyarázatokat, hosszan szemlélte a rajzokat, majd elutasító fintort vágott. – sűrítő-berendezés? Fenét! Hiszen, gyerekek, maguk nem látják a fától az erdőt! A sűrítőhöz meghajtásra, csatlakozásra, motorokra van szükség…
Bräuner nekirontott: – Hát, hogy állítsuk elő másként álló kocsinál a levegő áramlását, hogyan érjük el a felhalmozódását, hogy a csudában tudunk indítani, maga napkeleti bölcs?
Mielőtt még Rainer leinthette volna, Rother ábrándozva fűzte hozzá:
– Egyetlen mechanikusan mozgatott alkatrész sem, ez lenne az ideális meghajtás – ne kelljen kenni, ne legyen súrlódási veszteség, elhasználódás, gyorsan üzembe lehessen helyezni… de hogyan, Heinzel, hogyan?
Heinzel elgondolkodva dörzsölte állat, felhúzta vállát, majd hirtelen elmosolyodott.
– Nem általános orvosság ugyan, de miért nem kombináljuk a kályhacsövet a rakéta-égéstérrel? Rakétával indulnak, énfelőlem akár sűrített levegőt is adhatnak hozzá; ha aztán elég nagy a sebesség, kinyitják a kamra elejét s most már használhatják a kályhacsövet és leállíthatják a sűrített levegőt. Hogyan csinálják, az a maguk dolga. Esetleg…
Aztán előadta elképzeléseit s az elképedt mérnököket magával ragadta. A megbeszélés eredménye egy szabadalom lett. Heinzel elismerő jutalomként acélkék autót kapott a Rakéta Művektől, a kocsi minden reggel eszébe juttatta Rainernak, hogy milyen értékesek a gyakorlati tapasztalatok és milyen sokszor vannak vaksággal megverve, akik egy gondolatmenetbe túlságosan belelovalják magukat.
Heinzellel kell tanácskoznia. A hajtómű befejező kísérletéig a „Boszorkány”-t is át akarja gigantumra állítani.
Újabb cigarettára gyújtott s hátradőlt. Ma lettek véglegesen kész a hajtómű megtervezésével, hétfőn kezdődik az építése s utána jönnek a kísérletek a próbapadon.
Örömébe fájdalom vegyült.
Ezután kapcsolataik Münchennel lazábbak lesznek. Nem jelenik meg naponta a képernyőn Lídia arca, nem láthatja színesen, plasztikusan, mintha csak kartávolságban lenne tőle…
Lídiára gondolva égő nyugtalanság fogta el. Most, hogy közel áll elvesztéséhez, most lett világos előtte: nem tud menekülni érzelmei elől, hiába akarja önámítással eltitkolni azokat még maga előtt is.
Hiszen Lídia nélkül el sem tudja képzelni jövőjét! A mindennapos távolbalátó-telefonálás a lányt, oly szilárdan belehozta életébe, hogy mindent, még a hajtóművet is, csak vele kapcsolatban tudja elképzelni. Lényének egy részévé lett – egyik nem létezhet a másik nélkül, elsorvad. Élete mint egy sötét, feneketlen szakadék tátongott előtte.
Felugrott s nyugtalan léptekkel járkált körbe a szobában.
Mihez fogjon?
Hirtelen megállt.
Mihez fogjon? Hát csak nem fogja a kezét ölbe tenni?
El kell, hogy nyerje a lányt! Küzdeni kell érte; férfiasán, nem pedig keseregni a múlt csalódásain! Talán csak nem szenved kisebbrendűségi érzésben?
Úgy érezte mintha testéről elmocskolt ruhát dobott volna le, ami önbizalmát korlátozta eddig! Most itt áll meztelenül, a maga valójában, telve erővel, férfiasan… És csak önmagát akarta a mérleg serpenyőjébe helyezni, minden sallang nélkül, de teljes súlyával.