Mack REYNOLDS:
AKI MEGHÓDÍTOTTA A HOLDAT
A tábornok előtt három fiatalember állt feszes vigyázzállásban. Hogy különösen jelentős ügyről van szó, azt abból is érezték, mert a parancsnok a szokottnál is ünnepélyesebben és kimértebben viselkedett.
– Két évvel ezelőtt – mondotta – negyven fiatalember jelentkezett önként egy különlegesen veszélyes feladatra, azonban csak hat hónappal ezelőtt tudták meg, hogy mi e feladat lényege. Önöket hármukat a közül a 32 ember közül választottuk ki, akik még életben vannak a negyvenből. Figyelmeztetem önöket: most még visszaléphetnek. Ez az utolsó alkalom! A három fiatalember – Gabovszky, Stevens és Evans némán állt. A tábornok folytatta.
– Figyelmeztetem önöket, hogy Stoddardnak, McClaynek és Bentleynek nem sikerült…
A három kiválasztott némán nézett egymásra. A csend szinte nyomasztóvá vált.
– Rendben van – törte meg ismét a tábornok a csendet –, tehát maguk indulnak. A helyzet a következő: eddig majdnem száz világűrrakétát lőttünk ki, valamennyit a Hold Alphonsus nevű kráterébe irányítottuk. Megállapítottuk, hogy bár a kilőtt rakétának mintegy a fele eljutott a Holdra, de csak 16 esett le az Alphonsus kráterben.
Mint tudják, háromféle rakétát bocsátottunk útnak. A „Neptun IX” valójában csak kísérleti rakéta volt, a rakománya kevés, és mivel a fékezéshez is kevés üzemanyaga maradt, valószínűleg szétzúzódott a leszálláskor. Az Alphonsusba két ilyen rakéta érkezett meg. A „Neptun XII”, a teherszállító rakétánk. Ebből a fajtából több mint nyolcvanat lőttünk ki, és a megállapításunk szerint 14 le is szállt a kitűzött célon. A „Neptun XIII” csak mintegy 90 kg rakományt visz magával és egy pilótát. Eddig három ilyen rakéta indult el – de egy sem érkezett meg az Alphonsusba… Van valami kérdésük?
– Mi történt velük? – kérdezte halkan Evans.
– McClay hadnagy rakétája felrobbant, amikor elhagyta s földi légkört. Hogy Bentley kapitánnyal mi történt, nem tudjuk. Teleszkópjaink nem tudtak felvilágosítást adni arról, hogy vajon egyáltalán elérte-e a Holdat, azt viszont megállapítottuk, hogy Stoddard őrnagy leszállt az Arzachel kráterben. Ez mintegy 70 km re van az eredeti rendeltetési helytől. Nem tudjuk, sikerült-e életben maradnia… Nyolc napra van oxigénje. Van még kérdésük?
Mivel mindhárman hallgattak, a tábornok folytatta.
– A háromlépcsős rakéta első lépcsője három másodperc alatt ég ki. Ez mintegy 10 km magasra viszi önöket. A második lépcső segítségével elhagyják a Föld légkörét. A gyorsulás ideje mindössze 8 másodperc. Az Önök rakétáinak a gyorsulási idejét az eddigi rakétákénál kissé rövidebbre vettük, hogy elég üzemanyagjuk maradjon a Holdon való kikötésre. Ugyanebből a okból az oxigénkészletet is csökkentettük… csak hat napra lesz elegendő. Ha sikerül az Alphonsusba eljutniok – ez amúgy is elég lesz. Ha nem sikerül… akkor talán jobb is, ha kevesebb az oxigén. Ilyenformán, bár az oxigén rovására, de több üzemanyagot tudnak magukkal vinni. Ez a manőverezéshez nagy segítséget jelent… Uraim! Az indulásig még tíz percük van!
Valamennyien a starthelyre siettek. A rakéták kilövőhelye magas hegy tetején állt. A hatalmas, háromlépcsős rakéták fantasztikus szivarként meredtek az égre a tíz méter vastag vasbeton tartóoszlopok, közül. Stevens felmászott az állványzaton, és bekúszott az Alice pilótafülkéjébe. Alice-nek nevezte el magában a rakétáját, amely valósággal eltűnt a hatalmas második lépcső gyomrában. A szeme sarkából látta, hogy Gabovszky és Evans is ugyanígy tesz.
Az Alice hátranyilazott szárnyai alig látszottak ki a második lépcsőből, a második lépcsőt pedig magát is mélyen beágyazták az első lépcsőbe. Elhelyezkedett. A bejárati nyílást elzárta. Beszíjazta magát a gyorsulás-székbe… Várt!…
Még három perce maradt az indulásig… Az életösztön ekkor fellángolt benne. Nem! Ez őrültség! Nem szabad elindulnia! Egyszerre világossá vált benne, hogy amit tesz, az tulajdonképpen öngyilkosság, hogy amikor erre a különleges feladatra jelentkezett – valójában öngyilkosságot követett el! A homlokát kiverte a veríték. Nem hallotta, nem is hallhatta a rakétát indító harsány vezényszót. Csak érezte: a gép megremeg, és elsötétedett előtte a világ. A gyorsulás hatalmas nyomását kiegyenlítő berendezés működni kezdett, a testére egyenletes ellennyomás nehezedett, hogy az agy megkapja a szükséges vérmennyiséget.
A világűrben
Amíg magához tért, eltelt egy-két perc. Az indítás nyilván jóval nagyobb gyorsulással történt, mint aminek elviselésére trenírozták. Alice még mindig függőlegesen röpült, de Stevens tudta, hogy az automatikus irányító szerkezet csakhamar beállítja a kiszámított röppályára a gépet. A megfigyelő-nyílásban feltűnt a Hold, amely felé négy napig röpül majd. A rakéta elérte a másodpercenkénti kb. 11 km-es sebességet, azt a sebességet, amellyel ki tudja szakítani magát a Föld vonzásköréből. Több mint 300 000 km-t kell megtennie, amíg eléri a Hold vonzáskörét. És ekkor érkezik el az utazás kritikus szakaszához. Vajon elég üzemanyaga marad-e ahhoz, hogy a több mint 80 000 km-es zuhanás után a rakétát lefékezze és az Alphonsus kráterbe irányítsa? Mert ha máshol köt ki, az a biztos halál.
Amíg gondolataiban idáig eljutott, addigra a rakéta már szabadon röpült a röppálya meghatározott vonalán. Stevens megnyugodott. Bár még mindig a gyorsulás-székbe volt szíjazva, nem mozdult, mégis érezte, hogy súlytalan, és súlytalan marad mindaddig, amíg csak a motort újra be nem kapcsolja.
Felemelte a kezét, hogy eltolja a plasztikablakot fedő páncéllemezt. A karja az acélfalba ütődött. A teljes súlytalansághoz még nem alkalmazkodott teljesen – bár a Földön ezt is sokat gyakorolták.
Kinézett az ablakon. Koromsötét vette körül. Világosan látszott a hatalmas Föld, a kontinensek körvonalai, az óceánok. A felhők olybá tűntek, mint a hósipka a hegyek ormán. Ragyogó csillagok szikráztak a gép körül. Balkéz felől a Nap sugáröve vakított. Fénylő gyűrű, az ún. halo vette körül. Ez a napkorona, amely a Nap fénylő felszínén, a kromoszférán kívül van. A Földről csak a teljes napfogyatkozáskor látható.
Egyensúlyozó szerve – a belső fülben elhelyezkedő finom folyadékkal töltött ívjáratok – felmondta a szolgálatot. Erre különben eleve figyelmeztették az orvosok. A többi szerv hamarabb alkalmazkodik a megváltozott viszonyokhoz.
Eszébe jutott az első repülőútja. 12 éves gyermek volt akkor. Ahogy a gép felszállt, különös érzések hatalmasodtak el rajta, furcsa volt látni a várost, a földeket maga alatt elsuhanni. De azután hamar megszokta, és talán már egy kissé unalmasnak is találta. Valahogy most is ez történt. A látványt, amely körülvette, hamarosan megszokta, és most már csak arra gondolt, hogyan tölti el ebben a zárkában a négy napot?
Az üzemanyagtartály mutatójára pillantott. A mutató jelzett. Sok lesz vagy kevés? Honnan tudhatná? Az attól függ, mennyi korrekcióra lesz szüksége, hogy az Alphonsusba jusson. Ez Stoddard őrnagy sorsát juttatta az eszébe. Mi történhetett vele? A Holdra eljutott – de nem az Alphonsusban kötött ki. Mit is mondott a tábornok? Igen! Az Arzachelben!
Vajon Alice Stoddard tudja-e, hogy a férje meghalt? Nem, bizonyára nem tudja, hiszen nem tudja azt sem, hogy miféle feladatot vállaltak ők. Azt hiszi, hogy egyszerűen repülőtisztek.
Arra törekedett, hogy gondolatait elterelje Alice Stoddardról – de hiába. Hiszen mindig is ő volt a legfontosabb a számára. Nos, mindig ő volt… talán sosem lesz többé…
Eszébe jutottak az Alice-val töltött évek. Vagy hatszor is el kellett halasztaniok az esküvőjüket. Utoljára egy évvel ezelőtt is. Akkor is elvezényelték, titkos megbízatással. Alice-nak nem mondhatott semmit, csak azt, hogy az esküvőjüket egyelőre ismét el kell halasztani. És amikor újra találkoztak, Alice már Stoddardné volt…
Eh, de ne gondoljunk a múltra, ellenőrizzük inkább a rakományt.
A „Neptun XIII” típusú rakéta kb. 150 kg teherrel röpült. Ebiből 60 kg magának Stevensnek a súlya. Az utolsó napokban még alaposan lefogyasztották, hiszen minden deka számít! Az űrhajósok mind sovány emberek. A víz- és az élelemkészlet a legszűkösebb. Éppen csak annyi, hogy ne éhezzen és ne szomjazzon túlságosan a négynapos úton.
Ha szerencsésen megérkezik, ott úgyis talál. Ha meg nem…
Most már teljesen jól érezte magát, hiszen az egyenletes sebesség – bármilyen nagy is az – semmiféle kellemetlen tünetet nem okoz. Csak a gyorsulás az, ami megviseli a szervezetet, a sebesség változása.
Eltolta a másik ablakot fedő páncéllemezt is. Azon az oldalon hasonló kép tárult elébe. Talán az ablakkal történt valami baj Stoddard gépén? Sok vita folyt afelől, hogy a plasztik bírja-e majd a nagy nyomást? Talán Stoddard gépén – betört az ablak, és emiatt nem tolhatta el a zárólemezt – és így nem is tájékozódhatott megfelelően? Ki tudhatja?
De Stoddard – és Alice – erről újra csak ő jutott az eszébe. Nem tudtak összemelegedni. A házasságuk elhamarkodottnak bizonyult. De túlságosan is büszkék voltak ahhoz, hogy ezt belássák és elváljanak.
Az idő lassan múlt. Számára megszűnt a nappal és az éjszaka. Alig ihatott és majdnem semmit sem ehetett. Nem tehetett mást: ült és gondolkodott, időnként pedig elszunnyadt.
Így telt el a négy nap…
Megérkezés a Holdra
Bár Stevens nem érezte a sebességet, de valahogy mégis érezte (mert tudta), hogy a rakéta sebessége lassanként csökken, majd miután átlépte a Föld és a Hold vonzáskörének „semleges” zónáját, ismét fokozódni kezdett. A gép most már nem a Földről emelkedik „felfelé”, hanem a Hold felé zuhan „lefelé”. A műszerek azt mutatták, hogy most mintegy 6000 km-re van csak a Hold felszínétől.
A motort még korai volna bekapcsolni, ha a fékezést sikeresen akarja összekötni az Alphonsus felé való manőverezéssel.
Feszülten figyelt, mindkét ablakon szemmel tartotta a holdfelszínt. Észrevette a Ptolemaeust, a Hold legjellemzőbb gyűrűshegységét, amelynek 185 km az átmérője és 25 000 km2 a belső területe. A Clavius ennél sokkal nagyobb: a helyenként 5000 m magasan emelkedő gyűrűje 40 000 km2 területet zár be. Távolabb felfedezte az Arzachel kráterét is, amelyben Stoddard leszállt. A kráter átmérője mintegy 130 km. És nem sokkal távolabb látható tőle az utazás célja: az Alphonsus kráter. Körülbelül ugyanakkora, mint az Arzachel, de a közepéből egy hegycsúcs emelkedik ki.
Elérkezett az ideje, hogy átvegye a rakéta irányítását. Most már be kell kapcsolnia a motort, a gépet talpával a holdfelszín felé kell fordítani, és a kellő pillanatban megindítani a rakétafék működését. A másodpercekre kiszámított üzemanyag helyes felhasználása dönti el az élet vagy a halál kérdését!
Elhatározta, hogy inkább elviseli az egyre növekvő gyorsulás okozta megterhelést, de csak akkor kapcsolja be a fékberendezést, amikor már pontosan az Alphonsus fölött lesz. A leszálláshoz így még két perce marad.
Kezével megmarkolta az indító fogantyúját, és feszülten figyelt. A gép óriási sebességgel zuhant, a holdfelszín szinte kézzelfogható távolságból rohant feléje. A füle zúgott, a szeme előtt fekete karikák táncoltak.
Most! Meghúzta a fogantyút és a rakéta motorja felbőgött. Hatalmas lángsugár lövellt ki a gép aljából, és Stevens úgy érezte, hogy fejében pattanásig feszülnek az erek. Az előbb fekete, most vörös karikák táncoltak a szeme előtt. Megérkezett! Akármilyen hihetetlenül hangzik is, megérkezett! Neki sikerült az, ami előtte senki másnak. Kétségtelenül a kijelölt helyen, az Alphonsus kráterben van. Az Alice nyugodtan áll hidraulikus rugózású lábain a kráter finom fövenyén.
A gyorsulás okozta hatalmas nyomást most ismét az alacsony nyomás váltotta fel. Ez már a Hold vonzóereje keltette nehézségi erő hatása volt: a Föld nehézségi erejének csak mintegy hatodrésze. Ez azonban már nem volt szokatlan a számára. A súlytalanságban hozzászokott a kisebb gravitációban való mozgáshoz.
Itt vagyok tehát – ez volt az első gondolata. De most azután nincs idő az elmélkedésre, az üldögélésre. Kevés az oxigénem, csak 48 órára elegendő. És élelemről is gondoskodnom kell.
Kinézett a plasztik ablakokon. A látvány nem is volt szokatlan. Mintha csak valamelyik földi sivatagban szállt volna le. A krátert körülvevő mintegy 3000 m magas hegylánc szaggatott vonala érdekesen rajzolódott az égboltra. Csodálatos sivatag, csodálatos a maga elhagyatottságában, némaságában.
Elővette a kis távcsövet, és átfürkészte az Alphonsus felszínét. A tábornok azt mondta, hogy 14 teherszállító rakéta kötött itt ki. Ha Gabovszky és Evans is megérkezett – az tizenhat. Becslése szerint az Alice kb. 50 km-nyire ért földet a krátert körülvevő hegyektől, ez azt jelenti, hogy a középpontban emelkedő kis csúcstól 10–15 km-nyire van. Szinte nem is választhatta volna ki jobban a leszállás helyét.
Az egyik teherszállító rakétát csaknem azonnal felfedezte. Kb. 7 km-nyire feküdt egy „Neptun XII”-es típusú gép, kék színű volt, tehát élelem, víz, orvosi felszerelés és egyéb használati tárgyak vannak benne. Megkönnyebbülten sóhajtott fel, és az első gondolata az volt, hogy azonnal indul, mert már nagyon éhes és szomjas volt.
A megfontolás azonban csakhamar felülkerekedett benne, és tovább folytatta a kutatást. Még három rakétát fedezett fel, sehol sem látta azonban Gabovszky vagy Evans rakétáját. Félelem fogta el, az egyedüllét érzése. Kissé megnyugodott, amikor mintegy 20 km távolságban felfedezett egy sakktábla mintázatúra festett rakétát. A saját létfenntartása érdekében ez volt a legfontosabb felfedezés, fontosabb, mint az élelem vagy akár a víz is.
Némileg megnyugodva készülődött a kiszállásra. Kioldozta magát a gyorsulás-székből, és magára öltötte a búvárruhához hasonló világűr-öltözéket. Sokat gyakorlatoztak ebben az ormótlan felszerelésben, kíváncsi volt, hogy fog beválni a Holdon.
Amíg öltözött, gondolatai újból és újból visszatértek a két bajtársához. Mi történhetett velük? Lehet, hogy látótávolon kívül szálltak le, lehet, hogy a középen emelkedő csúcs takarja el őket. Persze, jobb volna, ha mindhárman egyszerre léphetnének akcióba, dehát hiába, el kell kezdenie egyedül.
Megette az utolsó két szelet csokoládét, és rövid habozás után megitta a maradék néhány korty vizet is. Azután a mechanikus kar segítségével felvette az átlátszó plasztiksisakot, rögzítette a zárócsavarokat, bekapcsolta az oxigénszelepet és kinyitotta az Alice oldalában levő kis kerek ajtót.
Harc az életért
Leeresztette a kötélhágcsót, kibújt az ajtónyíláson és elkezdett mászni lefelé. Vagy tíz méterre lehetett a talajtól, amikor a baleset bekövetkezett.
Mindegy, mi volt az oka, utóbb sem tudta pontosan megállapítani, hogy tulajdonképpen mitől borult fel a rakéta. Talán az egyik lába bizonytalan talajon állt? Mindenesetre Stevens még a félúton sem volt lefelé, amikor úgy érezte, hogy zuhanni kezd. Még esés közben átvillant az agyán, hogy szerencsére a Holdon van: a Földön kitörné a nyakát… itt talán megússza. Könnyedén zuhant – hiszen kicsi a gravitáció –, szinte lebegve. Amikor földet ért, minden erejével oldalra hengeredett, hogy kikerüljön a rázuhanó gép alól.
Majdnem sikerült! A gép szárnya azonban mégis eltalálta a könyöke felett a bal karját. Éles fájdalmat érzett, és recsegést hallott. Az ajkába harapott és az arca eltorzult a kíntól. Eltört a karom! – ez volt az első gondolata. Hosszú percekig mozdulatlanul és sápadtan feküdt az Alphonsus kráter homokján.
El kell mennem a kék rakétához. Az csak 7 km-re van, ez a Holdon nem nagy távolság, könnyű megtenni. Ott van élelem, víz és kötszer. El tudom látni a karomat és néhány napig pihenek. Azalatt társaim csak felfedeznek. Csak semmi pánik, semmi kétségbeesés!
A néhány napos pihenő gondolata csábította, de aztán mégis eszébe jutott, hogy ez az elgondolás megvalósíthatatlan, sőt megvalósítása: a biztos halál. A Holdon ugyanis a nappalok és az éjszakák 14–14 napig tartanak. A nappal már a vége felé jár. Szándékosan választották a leszállásra ezt az időt, a nagy hőmérsékletingadozás miatt ugyanis máskor nem szállhat ki ember élve a rakétából. „Délben” ugyanis jóval száz fok fölötti hőség tombol, napnyugta után pedig a hőmérséklet a fagypont alatti 50–60 fokra száll alá rohamosan. Az emberi tevékenység tehát csak a napkelte utáni és a napnyugta előtti időszakban lehetséges a szabadban. Másképpen kell tehát a rendelkezésére álló rövid időt felhasználni!
Ezért úgy döntött: mégsem az azonnali elsősegélynyújtás az első. Törött balkarját – amennyire csak a világűr-ruha megengedte – rögzítette, és elindult a sakktábla mintájú rakéta felé.
Az űrhajós ruhát úgy tervezték, hogy abban, nagyokat ugorva kell közlekedni a Holdon, viszont sokkal gyorsabban lehet haladni benne, mint a földön járva. Pár percnyi ugrálás azonban meggyőzte arról, hogy ez a közlekedési mód nem viselhető el törött karral. Végül is a járásnak egy olyan módját alakította ki, amely átmenet volt a korcsolyázás és a hosszú lépés között. Így még mindig gyorsabban haladt, mint a földi járás; de lényegesen lassabban annál az ugráló módszernél, amilyet a holdbéli járásra elterveztek.
Még mindig meglehetősen meleg volt. Elég meleg ahhoz, hogy rövidesen eszébe jusson: milyen kevés vizet ivott az utóbbi, napokban. A szája hamarosan kiszáradt, nyelve mint a száraz tapló tapadt a szájpadlásához. És minden lépéssel távolodott az élelem és a víz forrásától! Mert most már a gyomra is alaposan korgott az éhségtől.
Visszaforduljon? Nem, csak előre! Végtelennek tűnő órákig tartott ez a kínos vándorút a holdbéli sivatagban, közben még meg kellett másznia egy közbeeső miniatűr krátert is. Ez nem is látszott a rakétából. De az ő helyzetében ez a néhány méter mászás is nagyon fárasztó volt. A karja kegyetlenül sajgott. Mitől van ez a kis kráter az útjában?… A kráter fenekén fémtörmelék csillant… Hiszen ezt a krátert az ember készítette! Ide zuhant le az egyik kísérleti „Neptun IX”! Ebből is látta, mi lett volna belőle, ha a gépe nem működik jól, és nem tud fékezni. Talán így járt az Arzachelben Stoddard is?
Pokolian melege volt már a megerőltetéstől, és a gondolatok vadul kergetődztek az agyában. Ekkor döbbent rá arra is, hogy hiszen most már Alice özvegy! Alice szabad! Vajon szeret-e még engem, Stevenst?
Gondolatait erőszakkal az adott helyzetre igyekezett összpontosítani. Keserűen nevetett. Igazán, most a legidőszerűbb Alice-ra gondolnom, amikor az életem nem ér egy lyukas mogyorót sem! A karja rettenetesen sajgott. Hibát követtem el! – gondolta. Mégis a kék rakétához kellett volna mennem. Ott rögzíthettem volna a karomat, morfiumot vehettem volna be, és akkor ezt az utat fájdalom nélkül, tehát gyorsan tehettem volna meg. De most már nem tehetek mást.
És végre! A sakktáblamintás rakéta ott feküdt az orra előtt.
Ez a 20 km-es út, amit rendes körülmények között másfél-két óra alatt tett volna meg, a végsőkig kimerítette. Úgy érezte, hogy legalább 50 km-t ment.
A rakéta sértetlennek látszott. A „Neptun XII”-esek egy tonna rakományt szállítottak. Mivel nem volt rajtuk ember, a gyorsításukat nem korlátozta semmi. Így az üzemanyagot is jobban kihasználhatták, tehát több hasznos teher fért rájuk.
Stevens a ruhaujjhoz rögzített fém manipulátor segítségével lecsavarta a rakéta orrán levő lemezt, majd meghúzta az alatta levő fogantyút. Erre a rakéta egész orr-borítása levált, és láthatóvá vált a törzsben a rugalmas felfüggesztés pókháló szövedékében elhelyezett miniatűr traktor.
Stevens jól ismerte a titánium ötvözetből készült könnyű, mindössze 250–300 kg súlyú gépet. Az alkohol és folyékony oxigén keverékével működő masina a technika valóságos csodája volt. Stevens áldotta annak az embernek az eszét, aki a rakéta felnyitását és kirakását kieszelte. Mindez olyan egyszerű és könnyű volt, hogy egy gyermek is elvégezhette vagy egy felnőtt – félkézzel. A traktor alig egy óra múlva üzemkészen állt a kráter talaján.
A kisgépen ülőhely nem volt, ezt feláldozták a könnyűség érdekében. Az üzemanyag-tartályon kellett tehát lovagló ülésben elhelyezkedni, és a kormánykerékbe kapaszkodni. A félkezű Stevens számára így utazni nagyon kellemetlen volt, de nem tehetett mást. Felkapaszkodott rá, és megindította a motort. Csak a gép egyenletes remegésén érezte, hogy a motor működik, mert hangot nem hallott. A Holdon ugyanis nincs légkör, így ott örökös csend honol.
Bekapcsolta a sebességet, és a traktor lánctalpai megindultak. Ez a lovaglás nem tett jót a karjának: újból hevesen sajogni kezdett. Egy órába sem telt az út visszafelé az Alice-hoz. Ott csak annyit pihent, amíg oxigéntartályt váltott. Noha a fáradtság már nagyon eluralkodott rajta, de tudta, hogy most dől el minden nem szabad elvesztenie a csatát a testi rosszulléte miatt!
Ezután a kék rakétához kormányozta a traktorát. Amikor odaért, erőt vett rajta a vágy, hogy felnyissa a rakétát és kielégítse éhét-szomját, csillapítsa fájdalmait. De elhessegette magától a kísértő gondolatot. Vontatókötelet akasztott a kék rakéta orrába, és a kis traktor remegve kezdte hatalmas terhét vontatni. Ismét egy órát vett igénybe, amíg visszaért.
Most már majdnem összeesett, így hát nem tudta tovább folytatni. Felnyitotta a kék rakétát, beszállt, levette a világűr-ruhát.
Amikor magához tért, jóformán semmire sem emlékezett. Nyilván evett, ivott és fájdalomcsillapítót is vett be, mert jobban érezte magát. És a karja is sínhez volt rögzítve. Úgy látszik, mielőtt elájult volna, még volt annyi ereje, hogy a legszükségesebbeket megcsinálja. Az órájára nézett. Újból eltelt két óra.
Elővette a távcsövet és újból végigfürkészte a terepet. Hol lehet Gabovszky és Evans? Sehol sem látta őket. Ha itt volnának, ha élnének, már jelentkeztek volna. Ha élnének! És ha élnek ugyan, de megsérültek vagy tehetetlenné váltak?! A nap alkonyba hajlik – mentőakcióra nincs már idő. Keserű dolog ez, hisz csak arra gondolhat, hogy önmagát helyezze biztonságba.
Távcsövével felkutatta azokat a helyeket, ahol az első ízben is látta a rakétákat. Ezúttal egy zöld színű rakéta érdekelte. Fel is fedezte. Elég messze volt, de még elérhető távolságban. Megtöltötte a traktor üzemanyagtartályát, és ismét útnak indult.
A hőség, amely néhány órával ezelőtt még annyira kínozta, már megszűnt. Tudta, hogy napnyugta után világítása ugyan lesz, hiszen a Föld fénye a Holdon körülbelül hatvanszor olyan erős, mint a Hold fénye a Földön – de a hideg ellen nem tud a szabadban védekezni. Tehát a döntő a hideg elleni csata.
Hat-hét órával később a zöld rakéta is ott hevert a kék mellett. Jó lett volna még egy pár rakétát összeszedni, de nem tudta, hogyan futja az időből. Biztonságosabbnak látszott, ha már most összeállítja a végleges tábort.
Zseniális műszaki szerkesztők oldották meg azt a feladatot, hogy a kiürített rakétákból hogyan lehet kényelmes lakóhelyet építeni a legmostohább égitesteken is. És mindezt úgy, hogy ne vegyen nagy testi erőfeszítést igénybe. Csak így sikerült Stevensnek a traktor segítségével mindezt elvégeznie.
Az Alice-t nem szedte szét, talán később még visszatérhet vele a Földre. Ahhoz persze, hogy visszatérhessen, előbb egy csomó vörös rakétát kell összeszednie, amelyekben a visszatéréshez elegendő üzemanyag van. A visszatérésre egyelőre gondolni sem lehet. Hiszen elébb ki kellene javítani az elgörbült szárnyat, és lábra kellene állítani a rakétát! Mindezt egyedül rendkívül nehéz volna megoldani. Igen! A visszatéréssel még várnia kell.
Amikor a két kiürített rakétát összeépítette, a zöld rakétában talált oxigéntermelő növényzetet berakta a kész lakóhelyiség orrába. Ez a növényzet elegendő oxigént termel akár egy kisebb település számára is. És még látott, néhány zöld rakétát a kráterben.
De most nem a később jövőkről való gondoskodás a fontos. Még van idő, ezt ki kell használni. 10–12 km-nyire egy fekete színű rakétát látott, heverni. Elment érte, bevontatta, és nyolc óra sem telt bele, mire összeszerelte az előbbi kettővel. A fekete rakétában szerszámokat, hűtő- és fűtőkészülékeket, áramfejlesztő telepet és egy napenergiával működő áramfejlesztőt talált. Ez fogja a teljes energiautánpótlást biztosítani, majd ha újra felkel a Nap. Nagyon fontos volt az a készülék is, amely a gyorsan növekvő „település” saját levegő- és vízellátását biztosította.
Ez a készülék úgy működött, hogy a kilélegzett levegő vízpáráját összegyűjtötte és desztillálta. A széndioxidot pedig a növényzet használta el és alakította át oxigénné. Stevens világítótesteket szerelt a növényzet fölé, hogy azok a megvilágítás hatására megkezdjék oxigéntermelő munkájukat.
A nagy munkában újra teljesen kimerült. Átkötötte a karját és mély álomba hullt. Arra ébredt, hogy fázik. Már csak kevés ideje volt, lázas munkába fogott. A szállás építését mindenképpen be kell fejeznie. Az volt a célja, hogy minél több rakétát összeszedjen és a lehetőség szerint összeépítsen. Akkor aztán akármeddig is kibírja itt.
A távcsövével felfedezett egy vörös, egy zöld és egy kék rakétát. Először a kék színűért ment el, amely mintegy 30 km-re feküdt.
A tábortól alig egy km-re egy emberi testre bukkant. A testtől a krátert szegélyező hegyek felé vezető nyomok mindent elárultak. Arról tanúskodtak, hogy az ember már csak vonszolta magát, elesett, újból felkelt és tovább vonszolta elkínzott testét. Stevens megállította a traktort és a holttesthez lépett.
A halott Stoddard őrnagy volt. Sisakját a végső agóniában letépte a fejéről. Fuldoklástól eltorzult arca felfelé, a Föld felé nézett.
Stoddard őrnagy mintegy tíz nappal ezelőtt köthetett ki az Arzachelban. Tudta, hogy csak akkor menekülhet meg, ha el tud jutni az Alphonsusba, és találkozni tud az utána jövőkkel. Minden oxigénkészletét magához véve (az oxigénjét valószínűleg a folyékony oxidálószerként használt oxigén maradványaival is kiegészíthette) útnak indult. Emberfeletti erőfeszítéssel megmászta az Arzachel hegyláncát, eljutott az Alphonsusig, megmászta az Alphonsust szegélyező hegységet. Alighanem akkor pillanthatta meg Stevens közeledő rakétáját, amikor az Alphonsus 3000 m magas hegygerincén áthatolt. Elindult arrafelé, amerre a rakéta leszállóhelyét sejtette. És itt, közvetlenül a cél előtt fogyott el az utolsó lélegzetnyi oxigénje, itt hagyta el a levegő – az élet.
Stevens arca megvonaglott. Hátralépett és tisztelgésre emelte a kezét. Nem a vetélytársat látta már Stoddardban, hanem a hőst. És tudta, érezte azt is: ha visszatér is a Földre, Alice már csak özvegy Stoddardné lehet a számára.
Felszállt a traktorra, és visszahajtott a szálláshoz. Hihetetlen fáradtság hatalmasodott el rajta. A többi rakéta bevontatásával végül is várhat, semmi sem sürgeti. Leállította a motort, és bement a szállásra. Levette a világűr-ruhát és a radarkészülékhez ült. Itt volt az ideje, hogy hírt adjon magáról.
Körülnézett a kis helyiségben. Itt ül egyedül. Bajtársai halottak. Karja eltörött. Ő az egyetlen élő ember a Holdon. Mit is üzenjen a földieknek? Minden nagyon távolinak, nagyon jelentéktelennek tűnt.
Végül is erőt vett magán. Adásra kapcsolt és ezt kopogta le: „Megérkeztem. Egyedül vagyok. Stevens.”
Azután pedig végigterült a padlón.
(Mack Reynolds novellája nyomán.)