A KIRÁLYNÉ NÁSZÉJSZAKÁJA
Az 1572. év augusztus 18-dik napján, hétfőn, nagy ünnepség volt a Louvre-ban. A máskor oly sötét ódon királyi lak ablakai fényárban ragyogtak, a szomszédos terek és utcák pedig, amióta a Saint-Germain-l'Auxerrois-székesegyház órája a kilencet elkongatta, csak úgy hemzsegett a sokadalomtól, noha éjfél volt. És ebben a néptömegben, a királyi ünnepség ellenére - sőt talán éppen amiatt - valami fenyegető hangulat volt észlelhető; mert kétség nem fért ahhoz, hogy ez az ünnepség, amelynek ez a néptömeg ma szemtanúja, csak bevezetője az egy héttel elhalasztott másik ünnepségnek, amelyre a népet szintén meg fogják hívni, s amelyen az szíve szerint mulatni fog.
Az udvar ma ünnepelte Valois Margitnak, II. Henrik francia király leányának és IX. Károly király húgának, Bourbon Henrik navarrai királlyal való egybekelését. Az esküvői szertartást Bourbon bíboros ma reggel végezte el illő pompával a Notre-Dame székesegyházban. Ez a házasság mindenkit csodálkozásba, sokakat pedig gondolkodóba ejtett, akik a dolgok mélyére akartak látni. Sehogysem tudták ugyanis megérteni az egymást gyűlölő két párt, tudniillik a protestáns és a katolikus párt közeledését: hogyan tudta az ifjú Condé herceg megbocsátani az anjou-i hercegnek, a király öccsének, atyja halálát, akit Montesquieux gyilkolt meg Jarnac-ban; és hogyan bocsáthatná meg atyja halálát az ifjú Guise herceg Coligny tengernagynak, akit pedig Poltrot de Méré gyilkolt meg Orleansban. Mi több: amikor navarrai Johanna, a gyönge Bourbon Antal király erélyes hitvese, az ifjú Henrik király anyja, alig két hónappal ezelőtt meghalt, széltében azt suttogták, hogy valami féltett titoknak jutván tudomására, Medici Katalin, a menyasszony anyja - nehogy a titok kitudódjék - Johannát mérgezett kesztyűvel tette el láb alól, melyet valami René nevű firenzei honfitársa készített volna. Ezek után tehát a nép nem hitte el, hogy Medici Katalin őszintén örülne az ősz Coligny tengernagy és a többi hugenották megjelenésének és annak a zavartalan egyetértésnek, amely köztük és Guise herceg, nemkülönben a többi katolikus vezető férfiak közt létrejött. IX. Károly király meg éppen kitüntette bizalmával Coligny tengernagyot, akit rendszeresen „atyám"-nak szólított. A király őszinte rokonszenvvel viseltetett az ősz tengernagy iránt, s úgy látszott, hogy tanácsára a németalföldi protestánsok érdekében hadat fog üzenni Spanyolországnak.
- Kedves atyám! - mondotta egy ilyen tanácskozás alkalmával a király Coligny tengernagynak. - Jól vigyázzunk ám, nehogy anyám, aki minden dologba beleártja magát, idő előtt megtudja tervünket! Mert bizony még mindent elronthat.
Mindenki boldog volt tehát az udvarnál, de legjobban örültek a békés megegyezésnek a hugenották, akik ifjú vezérük, a navarrai Henriknek a francia király húgával való egybekelését pártjuk végső diadalának tekintették s az anyakirályné magatartásában nem láttak semmiféle veszedelmet.
A vendégsereg közt könnyedén lehajtott fejjel, minden szóra felfigyelve, hallgatagon járt-kelt egy élesszemű, sasorrú, tizenkilenc éves ifjú, rövidre vágott fekete hajjal, alig serkedő bajusszal és szakállal, aki csak az Arnay-le-Duc mellett vívott véres csata óta hallatott magáról először, ahol kitüntette magát; attól kezdve Coligny tengernagy kedvelt tanítványa s a nap hőse lett. Három hónappal ezelőtt, tehát még anyja életében, Béarn herceg volt a neve; ma már Navarra királya s Valois Margit ifjú férje s majdan IV. Henrik néven Franciaország királya. Homloka időről-időre el-elborult; hiszen alig két hónapja, hogy édesanyja meghalt, halála okát pedig ő tudta legjobban, s éppen azok voltak gyilkosai, akik most őt itt tömjénezik és körülrajongják.
Alig néhány lépésnyire az ifjú navarrai királytól, talán éppen olyan komor gondolatoktól elborult homlokkal, társalgott Guise Henrik herceg Téligny-vel, Coligny tengernagy vejével. Guise herceg még csak huszonkét éves, de híre-neve már csaknem olyan nagy, mint volt atyjáé, a nagy Guise Ferenc hadvezéré. Előkelő, magasnövésű ifjú, büszke, sőt gőgös tekintettel s lényében volt valami fenségesség, ami mellett a többi herceg mind megannyi pórnak tetszett. Fiatal kora ellenére, a katolikusok benne látták vezérüket, mint ahogy a hugenották viszont az ifjú navarrai királyt vallották annak. Eleinte Joinville hercege volt a címe s a tűzkeresztséget Orleáns ostrománál állotta ki atyja vezetése alatt, aki ott az ő karjaiban halt meg, előbb azonban Coligny tengernagyot jelölvén meg gyilkosául. Az ifjú Guise Henrik herceg ekkor fogadalmat tett, hogy atyja halála miatt bosszút áll a tengernagyon és családján, hugenotta híveit pedig üldözni fogja mindaddig, valameddig csak egy eretnek lesz a földön. Méltán csodálkoztak tehát a vendégek, látva a herceget barátságos beszélgetésbe merülten vejével annak a Coligny tengernagynak, akit atyja gyilkosaként halálra ítélt.
Ebben a pillanatban halk moraj futott végig a Louvre fényes termein: az ifjú asszony, miután levetette esküvői ruháját, hosszú köpenyét és fátyolát, legjobb barátnője a nevers-i hercegnő kíséretében és bátyja: IX. Károly király oldalán belépett a bálterembe. Ez az ifjú ara, Valois Margit, II. Henrik lány - a francia korona gyöngye volt, akit bátyja, IX. Károly bizalmasan „húgom, Margot" becéző néven emlegetett.
Margit ekkor még csak húsz éves volt, de már kedvelt témája az akkori idők költőinek, akik majd Aurórának, majd Kythereia istennőnek nevezték. És csakugyan, Margitnak a szépségben nem volt méltó vetélytársa ebben a királyi udvarban, ahol pedig Medici Katalin maga köré gyűjtötte Franciaország legszebb asszonyait és lányait. A haja fekete, az arcszíne ragyogóan üde, kéjes pillantású szemeit hosszú szempillák árnyékolták; ajka piros és finoman metszett, a nyaka nemesen ívelt, szépnövésű termete karcsú, gyermeklábain szatén cipő. A franciák, akiké volt, büszkék voltak erre a hazájuk földjéből sarjadt bájos virágszálra, az idegenek pedig bámulva fordultak vissza láttára ennek a nagy szépségnek és elragadtatva attól a nagy tudástól, amiről Margit társalgás közben bizonyságot tett. Mert hát Margit nemcsak a legszebb, de a legtanultabb asszonya volt az akkori időknek; tanúbizonyság erre annak az olasz tudósnak a kijelentése, aki - miután egy óra hosszat olaszul, spanyolul, latinul és görögül társalgott vele - a következő szavakban adott kifejezést elragadtatásának: „Aki Valois Margitot nem látta: nem látta sem Franciaországot, sem a francia udvart!"
Guise Henrik herceg - amint föntebb mondottuk - Téligny-vel társalgott ugyan, de tekintete azon a csoporton révedezett, amelynek középpontjában Valois Margit, az ifjú navarrai királyné állott. Mikor Margit pillantása a herceg pillantásával összetalálkozott, a királyné fehér homloka - amelyet a diadém gyémánt csillagai dicsfénnyel öveztek körül - elkomorodott, s szemmelláthatóan valami megmagyarázhatatlan nyugtalanság vett erőt rajta.
Klaudia hercegnő, Margit nénje, aki néhány év óta felesége Lorraine hercegének, észrevette ezt a nyugtalanságot s húga felé közeledett, hogy megtudja tőle annak okát, de ugyanakkor az anyakirályné az ifjú Condé herceg karján éppen errefelé tartva, elébe állott. Ebben a kavarodásban Guise herceg ügyesen sógornője, a nevers-i hercegné, tehát egyúttal Margit királyné közelébe férkőzött. Mikor Guise herceg csak néhány lépésnyire volt már Margit királynétól, hódolattal hajlott meg előtte s halkan odasúgta neki:
- Ipse attuli! (Személyesen hoztam el.)
Margit királyné szívélyesen fogadva a herceg üdvözletét, így válaszolt:
- Noctu pro more! (Az éjjel úgy, mint rendesen.)
Ez a jelenet oly gyorsan és oly észrevétlenül pergett le, hogy még a legkíváncsibb ember figyelmét sem kelthette föl, s annál kevésbé Henrik navarrai királyét, aki minden figyelmét egy hölgy felé irányította, kinek udvara éppen oly népes volt, mint Valois Margité. És ez a szép hölgy: Madame de Sauve volt, Charlotte de Beaune-Semblancay, unokája a szerencsétlen Semblacnay ezüstművesnek, akit koholtan I. Ferenc ékszereinek elsikkasztásával vádoltak és kivégeztek - és felesége Simond de Fizes sauve-i bárónak s egyúttal Medici Katalinnak egyik udvarhölgye, aki szerelmi bájitallal csalogatta úrnőjéhez azokat a férfiakat, akiket a firenzei asszony méreggel nem mert eltenni láb alól. Szép szőke asszony, aki fölváltva hol túlzottan élénk, hol pedig álmodozóan búskomor, de minden percben kész a szerelemre, vagy a - cselszövésre, hiszen főként ez a két tulajdonság volt kelendő immár egymást követő három uralkodó udvarában. Asszony volt, bájos asszony a szó legigazibb értelmében, ragyogó kék szemétől a bársony cipellőkbe bújtatott piciny lábahegyéig! Néhány hónap óta élvezi bizalmát az ifjú navarrai királynak, aki akkor még kezdő volt a politikában és a - szerelemben egyaránt. És ami legkülönösebb: Medici Katalin, aki minden igyekezetével elősegítette lányának, Margitnak az ifjú navarrai királlyal való házasságát, tudatosan szemet hunyt vejének Madame de Sauve-val való barátsága fölött. A szép Charlotte azonban mindig ellenállott, de csak azért, hogy a király szenvedélyét még inkább fokozza, ami teljes mértékben sikerült is neki.
Charlotte csak az imént lépett a bálterembe: lehet, hogy dacból, de lehet, hogy fájdalma miatt, távol akart maradni vetélytársnője diadalának színhelyétől s gyöngélkedését adván okul, egyedül a férjét, aki akkor már öt év óta államtitkára volt a királynak, küldte el az ünnepségre. Medici Katalin azonban megtudta a távolmaradás igazi okát s levélben hívatta sürgősen az udvarba. Henrik király éppen a felesége udvarához akart csatlakozni, hogy legalább üdvözölje őt, mikor a terem bejárójánál megpillantotta az érkező Charlotte-ot. Megbűvölten állt meg egy pillanatra a király, tekintetét erre a bűbájos jelenségre szegezve, majd - ahelyett, hogy folytatta volna az útját a felesége felé - néhány tétovázó lépés után egyenesen a szép Charlotte felé tartott. Charlotte udvara, mikor észrevette a király közeledését, tisztelettudóan hátrább húzódott, úgy, hogy amikor Margit királyné azt a néhány latin szót váltotta a Guise herceggel, Henrik király is Charlotte közelébe érkezett, akivel gascogne-i nyelvjárással kevert francia nyelven és nagyon is érthető módon társalgott.
- Már azt hittem, hogy nem is láthatom ma! - mondta a király. - Pedig tudnia kellene, hogy nappal ön az én Napom, éjszaka pedig a legragyogóbb csillagom! Emiatt éreztem én magam itt sötétségben, amely azonban azonnal eloszlott, mihelyt önt megpillantottam.
- Pedig hogyha valaki Franciaország legszebb asszonyát mondhatja magáénak, akkor inkább azt kellene óhajtania, hogy tűnjék el minden világosság, mert hiszen a sötétség hozza meg a - boldogságot! - felelte Charlotte hamis mosollyal ajkán.
- Itt egy kis tévedés van, asszonyom! - jegyezte meg a király. - Nem navarrai Henrik vette el feleségül Valois Margitot, hanem egyszerűen a protestánsok frigyre léptek a katolikusokkal.
- Felség, az ön szellemes válasza nem téveszt meg engem! Ön szereti Valois Margitot, s én ezért nem teszek szemrehányást önnek, hiszen Margit elég szép, hogy szerethessék!
- Hát mondja, Charlotte, mit tegyek, hogy elhiggye szavamat? - kérdezte mohón a király.
- Oh, Felség! - szólt halkan és szemlesütve a szép asszony. - Nem értem önt!... Nem, ön nem mondhat le arról a boldogságról, amely ma várakozik önre.
- Hát hisz-e nekem akkor, ha én ezt az éjszakát - önnél töltöm?
- Felség, hát valóban megtenné ezt? - kiáltott fel Charlotte alig titkolható örömmel.
- Becsületszavamra!
- Akkor... akkor elhiszem, hogy Felség csakugyan szeret engem! - felelte Charlotte, ragyogó szemével sokatígérő pillantást vetve a király felé. - De hogyan készítsük elő a találkozást?
- Természetesen, küldjön el mindenkit a környezetéből!
- Egyedül szobalányomat, Dariole-t tartom meg magam mellett, aki inkább darabokra engedi vágni magát, de el nem árulná titkunkat.
- Az ön lakosztálya, nemde, az enyém fölött van?- kérdezte a király. - Dariole tehát várjon engem az ajtó mögött, én majd halkan kopogok, ő pedig nyissa ki az ajtót.
Charlotte egy pillanatra elhallgatott; majd körültekintett, mintha arról akarna meggyőződni, vajon meghallhatta-e valaki beszélgetésüket, miközben egy pillantást vetett Medici Katalin felé, de ez a pillantás elég volt arra, hogy az anyakirályné és udvarhölgye megértse egymás gondolatát.
- Oh, Felség! - szólalt meg Charlotte a szirének csábító hangján, amely még a viaszt is kiolvasztotta volna Ulysses füléből. - És hogyha cserben hagy engem?
- Tegyen próbára, Charlotte!... Engedje, hogy legyőzzem! Hiszen a nők úgyis vereségük után a legerősebbek!
Charlotte beleegyezően intett a fejével, mire a király ajkáról egy röpke kiáltása hangzott el éppen abban a pillanatban, mikor a felesége odasúgta a Guise hercegnek ezeket a latin szavakat: „Noctu pro more!"
Egy óra múlva Károly király és az anyakirályné visszavonultak lakosztályaikba, mire a termek lassankint kiürültek; Coligny tengernagyot és Condé herceget négyszáz hugenotta nemes ifjú kísérte végig a néptömeg sorai közt, amely a később ugyanazon az úton elhaladó Guise Henrik herceget és a katolikus urakat örömujjongással üdvözölte.
Valois Margit és férje, Henrik navarrai király, nemkülönben a szép Charlotte, mint tudjuk, a Louvre-ban maradtak, ahol lakosztályaik voltak.
*
Miután Guise herceg a sógornőjét hazakísérte, ő maga is lakására sietett, hogy átöltözködjék. Mikor bő köpenyét magára terítette s az asztalon heverő tőrt akarta felcsatolni, annak pengéje és a tokja közé dugva egy kis levélkét pillantott meg. Felbontotta és ezt olvasta:
„Remélem, hogy ma éjszaka már nem tér többé vissza a Louvre-ba. Ha mégis: ajánlom, legyen elővigyázó s a páncélingen kívül fegyverezze föl magát jó karddal is."
- Hej, Robin mester! - kiáltotta a herceg derék szolgája felé. - Ki volt itt, ki merte a lábát ide betenni távollétem alatt?
- Du Gast úr volt itt! - felelte a szolga.
- Az ám, hiszen felismerem az írását is! És személyesen volt itt, láttad őt?
- Sőt, beszéltem is vele.
- Akkor hát, megfogadom a tanácsát. Ide azzal a páncélinggel, meg a legjobb kardommal!
A herceg hamarosan átöltözött s felöltötte a finom fonatú páncélinget, amely mintha bársonyból készült volna, olyan tapintatú volt és pompásan simult a testre; majd fölébe húzta az ezüsttel hímzett, gyöngyszürke ujjas mellényt - ez volt a kedvelt színe - s lábait térden fölül érő lovaglócsizmába rejtette; egyszerű fekete bársony föveg a fején, sötétszínű bő köpeny a vállán s övében tőr. Guise Henrik herceg így indult el a Louvre-ba, találkára a királynéval, mindössze egy ifjú apród ment vele, aki a kardját cipelte utána. Mikor célhoz ért, a szomszédos Saint-Germain-l’Auxerrois-székesegyház órája éjfél után egy órát kongatott. A Louvre roppant épülete ekkorra már mély sötétségbe merült s hallgatagon és komoran meredt a magasba.
A királyi épület előtt egy mély árok húzódott végig, s a palotában lakó csaknem valamennyi herceg lakosztályainak ablakai errefelé nyíltak. Margit királyné lakosztálya az első emeleten volt, csakhogy éppen az árok fölött lévén, ablakai mintegy harminc lábnyi magasságból tekintettek alá. Mikor a herceg és az apródja lekúszott az árokba, abban a pillanatban kinyílt a földszint egy ablaka, s annak rácsai közt kinyúlt egy kéz, amely selyemzsinórt eresztett le az árok mélyére.
- Ön az, Gillone? - kérdezte a herceg fojtott hangon.
- Igen, én vagyok! A királyasszony várja a herceget! - felelte halkan egy női hang.
A herceg intett az apródnak, aki egy kötéllétrát húzott elő a köpenye alól, amelynek egyik végét a herceg a leeresztett zsinór egyik végéhez erősítette. Gillone a kötéllétrát az ablak rácsához erősítette, a herceg pedig kardját az övére csatolva, felkúszott a kötéllétrán, s a helyéből kimozdított vasrács mögött eltűnt, mire az ablak ismét bezárult. Csak erre várt az apród, aki most már nyugodtan dőlt le pihenni az árok gyepes oldalára, a komor falak sötét árnyékában. Hiszen hányszor elkísérte már ő a herceget erre az útjára!
Az éjszaka sötét s néhány langyos esőcsepp hulldogált alá a villamossággal telített komor felhőkből.
A herceg ezalatt nyomon követte vezetőjét, Margit királyné leghűbb, legodaadóbb bizalmasát, aki különben Matignon marsallnak volt a lánya. A termek, a szobák s a folyosók már rég elsötétedtek, csak olykor-olykor villant föl bennük egy pillanatra a villám kékes fénye. Végre a herceg és vezetője a fal szélességébe vájt titkos lépcsőhöz ért, amely egyenesen Margit királyné lakosztályának előszobájába vezetett, ahol egy titkos ajtó takarta el. Mikor ehhez a titkos ajtóhoz értek, megszólalt Gillone:
- Magával hozta a herceg azt, amit a királyné kért öntől?
- Igen, itt van nálam, de csak személyesen adhatom át neki! - felelte a herceg ugyancsak súgva.
- Akkor hát jöjjön, de gyorsan, mert egy percünk sincs veszteni való! - hangzott föl a sötétben egy hang, amelyben a herceg a királyné hangjára ismert.
- Parancsára megjelentem, Felség! - mondotta a herceg, amint az arannyal hímzett ibolyakék függöny mögött reája várakozó királynét megpillantotta. Mikor a súlyos kárpitfüggöny ismét összecsapódott, a vezetést most már maga Margit királyné vette át s bevezette a herceget abba a szobába, amelyet az különben már nagyon jól ismert.
- Nos, herceg, meg van elégedve? - kérdezte a királyné.
- Meg vagyok-e elégedve? De hát mivel, ha szabad kérdeznem?
- Ezzel a mai találkánkkal! - felelte a királyné kissé bosszús hangon. - És azzal is, hogy olyan ember felesége lettem, aki még a nászéjszakáján sem törődik velem és még csak meg sem köszöni nekem azt a megtiszteltetést, hogy férjemül elfogadtam.
- Oh, Felség, még eljöhet és el is jönne, ha kívánná.
- És éppen ön mondja ezt nekem, Henrik, ön, aki jól tudja, hogy épp az ellenkezője igaz! Hát ide kérettem volna-e önt, hogyha én őt látni óhajtanám?
- Ön azért hívatott ide, Margit, mert a múlt emlékeinek még a nyomát is el akarja tüntetni, mely emlékek nemcsak a szívünkben élnek, hanem nyomuk van ebben az ezüstládikában is.
- Oh, nem, hercegem! Ön megtarthatja a leveleimet azzal az ezüstdobozzal együtt, amelyet önnek adtam. A levelek közül csak egyet kérek vissza, amely mindkettőnkre nézve egyformán veszedelmes lehet.
- Íme, itt van, valamennyit átadom! - felelte a herceg a dobozt kinyitva. A királyné lázasan kutatott a levelek közt, de éppen azt nem találta köztük, amelyre a legnagyobb szüksége lett volna.
- Henrik, nem találom a levelet! - szólt aggódó hangon a királyné. - Nem vesztette el, mert amikor elküldtem...
- Melyiket keresi, Margit?
- Azt, amelyben felszólítom önt, hogy mihamarább házasodjék meg. Ezzel az ön életét akartam megmenteni. Ebben a levélben írtam önnek, hogy a király észrevette a mi szerelmünket és igyekezetemet, amellyel én az ön házasságát a portugál infánsnővel meg akartam akadályozni - magamhoz rendeltem az ő bátyját, a korcs d'Angouléme herceget s a két kardra mutatva ezt mondottam neki: „Ezzel a karddal még ma este megölöd Guise Henrik herceget, különben én öllek meg téged holnap a másikkal!"
- Itt a levél! - mondotta a herceg, előhúzva a levelet a kebléből. Margit mohón kapott a levél után s meggyőződvén arról, hogy csakugyan az, amelyet keresett, örömében felkiáltott s a gyertya lángja fölé tartva, elégette, hamvait pedig lábával széttaposta, hogy még csak nyoma se maradjon.
- Most pedig - folytatta Margit -, hogy ön feleségül vette Porcian hercegnőt, bátyám, a király, megbocsátja nekem az ön iránt való szerelmemet, de nem bocsátja meg az én vétkemet, hogy tudniillik elárultam önnek egy olyan titkot, amelyet ön iránt való szerelmemből nem tudtam elhallgatni.
- Oh igen, akkor még szeretett!
- Még most is szeretem önt! Sőt jobban, mint valaha, Henrik! - felelte a királyné. - Mert sohasem volt jóbarátra annyira szükségem, mint most. Királyné vagyok és nincs trónom; asszony vagyok és nincs férjem!
- Még mindig eljöhet! - kockáztatta meg a herceg. - Talán éppen most búcsúzik barátaitól!
- Felség! - szólalt meg ekkor kívülről Gillone. - A király elhagyta lakosztályát.
- Nem megmondtam? - kiáltott föl a herceg.
- Henrik! - mondotta Margit királyné halkabban, megragadva a herceg kezét. - Hogy meggyőzzem önt arról, hogy szavamnak állok: maradjon itt és lépjen be ebbe a kis szobába! - s ezzel már be is tuszkolta a herceget a hálószobából nyíló kis szobába.
Épp idejében, mert a másik pillanatban már belépett Henrik navarrai király két apródja kíséretében, kezükben két gyertyatartóban lobogó hét viaszfáklyával.
- Még ébren van, asszonyom? - kérdezte nyílt, derűs arccal a király. - Talán bizony rám várakozott?
- Nem vártam, uram, mert éppen tegnap adta tudtomra, hogy a mi házasságunk csak afféle politikai házasság és hogy ön sohasem fog kényszeríteni engem...
- Rendben van, asszonyom! De azért csak elcseveghetünk egy kissé, nemde? Gillone, kérem, távozzék és zárja be maga után az ajtót! Én ugyanis négyszemközt szeretnék önnel beszélni! - tette hozzá a király, a szomszédos kis szoba felé tartva.
- Egy pillanat! - vágott elébe türelmetlenül a királyné, útját állva a királynak. - Ne menjünk oda, jó lesz itt is! Hallgatom!
A király most már tudta, amit tudni akart; lopva a kis szoba felé tekintett, mint hogyha keresztül akart volna látni a sűrű kárpitajtón. De aztán nyugodtan a királyné felé fordult, kinek szép arca e pillanatban sápadt volt az ijedtségtől.
- Akkor tehát csevegjünk itt, ha úgy tetszik! - jegyezte meg a király nyugodt hangon.
- Ahogy kívánja, Felség! - felelte a királyné és lerogyott, semmint leült arra a székre, amelyet a király tolt eléje.
- Bármint gondoljanak is az emberek - mondta a király - a mi házasságunk mégiscsak házasság. Ön az enyém, én pedig az öné vagyok... Egymásnak tehát, mint jó szövetségeshez illik, segítségére kell lennünk! Nemde, ön is így gondolja, asszonyom?
- Úgy van, Felség!
- Ismerem, asszonyom, az ön éleselméjűségét és ismerem azokat a veszedelmes örvényeket, amelyekkel a királyi udvar tele van. Én még fiatal vagyok ugyan s habár senkinek rosszat nem tettem, mégis sok az ellenségem. Csak azt akarom tehát tudni, asszonyom, hogy barátaim, avagy ellenségeim táborába kell-e sorolnom önt; önt, asszonyom, aki a nevemet viseli s aki az oltár előtt szerelmet esküdött nekem!
- De Felség, hogy gondolhatja...?
- Én semmire sem gondolok, de remélem - és erről meg vagyok győződve -, hogy a reményem nem alaptalan. Igaz ugyan, hogy a mi házasságunk csak ürügy, vagy inkább - csapda... Melyik hát a kettő közül? A király, az anjoui és az alenconi hercegek gyűlölnek engem, Medici Katalin pedig sokkal jobban gyűlölte az édesanyámat, hogysem engem ne tudna gyűlölni... Ne... ne szóljon közbe, asszonyom! - Ez az igazság és én nem akarom, hogy olyan butának tartsanak, hogy ne ismerném Mouy meggyilkolásának és az édesanyám megmérgezésének történetét. Szeretném, ha volna valaki itt, aki hallhatná...
- Oh, uram! - vágott közbe Margit hirtelen. - Hisz tudhatná, hogy kívülünk nincs itt senki!
A navarrai király, mintha nem vette volna észre Margit kínos helyzetét, tovább folytatta:
- Oh, mert hát ellenségem és üldözőm nekem a király, az alenconi, az anjou-i herceg, az anyakirályné, Guise és a de Mayenne herceg, Louis de Lorrain bíboros - végül az egész világ! Ösztönösen érzem ezt, asszonyom! De mindezekkel szemben tudok ám védekezni is, hogyha ön mellém áll, mert önt szeretik mindazok, akik gyűlölnek engem.
- Engem... engem szeretnek? - kérdezte Margit.
- Igen, önt asszonyom! - felelte a király. - Önt szereti Károly király, az alenconi herceg, az anyakirályné és szereti végül - Guise Henrik herceg...
- Uram! - pattant föl Margit.
- Ugyan, asszonyom, hát lehet azon csodálkozni, hogy önt mindenki szereti? Akiket pedig fölsoroltam, azok az ön rokonai; márpedig a rokonokat szeretni az Isten parancsolata szerint való!... Mindezekkel pedig csak azt akartam mondani, hogyha ön mellém áll s a segítségére számíthatok: akkor valamennyi ellenségemmel szemben megállhatom a helyem, de ha nem - akkor elvesztem!
- Ellensége nem tudnék lenni soha! - kiáltott föl Margit.
- De barátom sem, ugye?
- Talán!
- És szövetségesem?
- Számíthat rám! - felelte Margit, kezét a király felé nyújtva.
A navarrai király lehajolt és udvariasan kezet csókolt a királynénak, kinek kezét a kelleténél hosszabban tartotta a kezében, talán nem is annyira gyöngédségből, mint inkább azért, hogy azalatt a szomszéd szoba felé figyelhessen.
- Hiszek önnek, asszonyom és elfogadom a szövetségét! - szólalt meg ismét a király. - Minket összeházasítottak anélkül, hogy ismertük volna egymást. Mi tehát mint férj és feleség nem vagyunk lekötelezve egymásnak. Mint láthatja, asszonyom, ellestem az óhaját. Mi azért őszinte szívvel, külső kényszer nélkül, egymás támogatása céljából szövetségre léptünk. Ugye, asszonyom, egyetért velem?
- Úgy van, uram! - felelte zavartan a királyné, igyekezvén kezét kiszabadítani.
- Akkor hát, mint jó szövetségesekhez illik - be akarom önt avatni terveimbe s mindent apróra elmondani...
- Uram! - vágott közbe a királyné, türelmetlen pillantást vetve a szomszédos szoba ajtaja felé s megragadva a király karját. - Engedje meg, hogy egy kissé föllélegezzek... az izgalom... szinte megfulladok...
És csakugyan, Margit királyné e pillanatban halotthalvány volt és egész testében remegett.
- Asszonyom, most már bizonyos, hogy ön itt valakit elbújtatott, arról viszont meggyőződtem, hogyha hitvesnek hűtlen is, de szövetségesnek hű és megbízható. Márpedig ebben a pillanatban nagyobb szükségem van politikai hűségre, mint - szerelemre... Most pedig fogadja asszonyom mély tiszteletem és őszinte barátságom nyilvánítását! Pihenjen le, jó éjszakát!
Margit hálás pillantást vetett a király arcára s búcsúzóul a kezét nyújtotta oda.
- Tehát elhatároztuk! - jegyezte meg a királyné.
- Hű és őszinte politikai szövetségre léptünk? - kérdezte a király.
- Úgy van, Felség! - felelte Margit.
Mikor a király a bársonykárpitajtó elé ért, még egyszer visszafordult és így szólt:
- Köszönöm, Margit! Ön igazi francia nő. Most már nyugodtan távozom, mert ha szerelmével nem dicsekedhetem is, barátsága az enyém! Isten áldja meg, Margit!
Mikor aztán a navarrai király kijutott a folyosóra s a saját lakosztálya felé tartott, magában elgondolkozott, hogy ugyan ki lehet az, ki rejtőzködhet őfelsége lakosztályában! Már mindegy, de annyi bizonyos, hogy Margit megvesztegetően szép teremtés. Mikor azután felhaladt azon a lépcsőn, amely Charlotte lakosztályába vitt, mintha tétovázni látszott egy pillanatra...
Nos, ami Margit királynét illeti, ő bizony az urát szemmel kísérte mindaddig, amíg a kárpitajtó mögött el nem tűnt; ekkor azután visszatért a szobájába, ahol már ott találta a Guise herceget, kinek megpillantására szinte lelkifurdalásfélét érzett.
- Margit, ma még semleges, de egy hét múlva ellenségeink táborában látjuk önt viszont! - mondotta komor arccal, összevont szemöldökkel a herceg.
- Ah, ön hallgatózott, herceg? - kérdezte a királyné.
- Mit tehettem volna mást abban a kis szobában?
- Hát azt hiszi, hogy navarrai királyné létemre másként cselekedhettem volna?
- Azt nem! De mint Guise herceg kedvese, másként is cselekedhetett volna!
- Uram - felelte büszkén a királyné. - Meglehet, hogy a férjemet nem szeretem; de azt senki sem kívánhatja tőlem, hogy eláruljam őt! És vajon elárulná-e ön is a feleségét, Porcian hercegnőt?
- Hagyjuk... hagyjuk ezt, Margit!.... Már látom, hogy nem szeret többé úgy, mint akkor, mikor tudomásomra hozta, hogy navarrai király összeesküvést szőtt ellenem.
- Akkor a király volt erősebb és önök voltak gyöngébbek; ma épp fordítva van! Én tehát mindig a gyöngébb pártján vagyok.
- Csak éppen átmegy egyik táborból a másikba.
- Erre megszereztem a jogot akkor, mikor megmentettem az ön életét, herceg!
- Rendben van, asszonyom. Minthogy pedig a szerelmesek, mikor szétválnak, kölcsönösen visszaadják mindazt, amit egymástól kaptak: én is meg fogom menteni az ön életét, ha erre alkalom kínálkozik. Ekkor aztán - kvittek leszünk!
És ezzel a herceg meghajtotta magát s távozott - anélkül, hogy a királyné egyetlen mozdulattal is marasztalni akarta volna. Az előszobában már várt rá Gillone, aki lekísérte őt a földszinti ablakig, ahonnan lemászott az árokba, ahol az apródja várta. Majd visszatért a palotájába.
Ezalatt Margit királyné az ablakhoz lépett és álmodozva tekintett szét a tájon.
- Istenem, milyen nászéjszakám van nekem! A férjem fut előlem, a szeretőm cserbenhagy...
E pillanatban a Tour du Bois felől egy kóbor diák alakja tú'nt föl az árok túlsó partján, aki csípőre tett kézzel a következő dalt énekelte:
Miért félsz lánykám, hogyha én
Édes titkunk rejtekén
Csókolom az ajkad?
Kebled éri a kezem?
Ezzel még nem vétkezem
S kár nem esik rajtad!
Kinek őrzöd, mondd tehát,
Édes ajkad mosolyát,
Mért vagy, mért oly kába?
Tán Plútónak szántad mind,
Alvilágból hogyha int
Charon csónakába?
Ifjúságod elrohan...
Boldog, kinek adva van,
Hogy a hasznát lássa.
Fonnyadt ajak mosolya
Nem csábít senkit, soha:
Nincs többé varázsa.
Lánykám, jössz te hát ide!
Hadd ölellek izibe.
Csókra nyújtsd a szádat!
Mert ha már a hant takar
És behint a bús avar:
Késő lesz a bánat!
Margit királyné mélabús mosollyal hallgatta a diák énekét... Mikor azután a dal a messzeségben elhangzott, becsukta az ablakot és beszólította Gillone-t, hogy legyen segítségére a lefekvésnél.
Ez volt hát Margit királyné nászéjszakája...