VII. A MADARAS ASSZONY
– Hátha nem lesz ott – mondta Michael.
– De igenis ott lesz – felelte Jane. – Mindig is ott volt, mióta a világ világ.
Felfelé mentek egy emelkedő utcán – Banks papához készültek látogatóba a Citybe. Mert Banks papa reggel így szólt a feleségéhez:
– Drágám, ha nem esik, Jane és Michael ellátogathatnának ma az irodámba – mármint ha neked is úgy tetszik. Olyasformát érzek, hogy nagyon szeretném, ha valaki elvinne uzsonnázni, s ritkán van részem ilyen vendégségben.
Banks mama azt felelte, hogy majd gondolkozik a dologról.
Jane és Michael egész nap mohón figyelték, de nem látszott rajta, hogy ezen a látogatáson gondolkoznék. Szavaiból ítélve a mosószámlára gondolt, meg Michael új felöltőjére, meg a Flóra néni lakáscímére, meg hogy az a gonosz Jacksonné mért is hívta őt uzsonnára a hónap második csütörtökjére, amikor jól tudta, hogy ezen a napon neki fogorvoshoz kell mennie.
Egyszerre csak, amikor már bizonyosra vették, hogy apus megvendégelése sohasem fog eszébe jutni, váratlanul megszólalt:
– No, gyerekek, mit bámészkodtok rám? Öltözzetek, egykettő! A Citybe mentek apussal uzsonnázni. Vagy elfelejtettétek?
Mintha bizony el tudták volna felejteni! Mert hiszen ebben a dologban nemcsak az uzsonna volt fontos. Még fontosabb volt a madaras asszony, aki minden uzsonnánál többet ért.
Hát ezért mentek most nagy izgatottan fölfelé az utcán.
Mary Poppins ott lépkedett közöttük, új kalapját viselte, és igen előkelő volt. Minduntalan megnézte magát valamelyik bolt kirakatüvegében, hogy fején van-e még a kalap, s rózsaszín rózsái nem változtak-e közönséges békavirággá.
Valahányszor megállt, hogy erről meggyőződjék, Jane és Michael felsóhajtott, de szólni nem mertek, nehogy még tovább nézegesse magát a kirakat üvegében, erre-arra forogva, hogy lássa: milyen testtartás illik hozzá legjobban.
De végül is eljutottak a Szent Pál-székesegyházig, amelyet réges-régen épített valami madárnevű ember. Wrennek hívták, ami magyarul ökörszemet jelent. Ezért lakik annyi madár Wren Kristóf uram székesegyháza körül, amely azonkívül Szent Pál székesegyháza is, s ezért tanyázik ott a madaras asszony is.
– Itt van! – kiáltott fel hirtelen Michael, s lábujjhegyen ugrált izgatottságában.
– Ne mutogass rá – mondta Mary, egy utolsó pillantást vetve a rózsaszín rózsákra egy szőnyegesbolt kirakatüvegében.
– Már mondja, már mondja! – kiáltotta Jane, kezét szívére szorítva, hogy ki ne ugorjék gyönyörűségében.
És csakugyan mondta. Ott volt a madaras asszony, és mondta a mondókáját.
– Etessétek a madarat, csak két penny minden csomag! Etessétek a madarat, csak két penny minden csomag! Etessétek a madarat, etessétek a madarat, csak két penny minden csomag, csak két penny minden csomag! – Újra meg újra elmondta ugyanezt, magas éneklő hangon, s a szavai csakugyan úgy hangzottak, mint az ének.
S miközben mondta, kis kenyérmorzsacsomagokat nyújtogatott a járókelők felé.
Körülötte röpködtek, kerengtek, ugráltak, lecsaptak, felszálltak a madarak. Mary Poppins valamennyit verébnek nevezte, mert gőgösen kijelentette, hogy neki minden madár egyforma. De Jane és Michael tudták, hogy nem verebek ezek, hanem galambok. Voltak itt sürgő-forgó, fecsegő szürke galambok, olyan nagymama formájúak; barna, durva hangú, nagybácsiforma galambok; zöldes színű, kurrogó ma-nincs-pénzem-képű, apaforma galambok. Az együgyű, aggodalmaskodó, szelíd, kék tubagalambok anyákhoz hasonlítottak. Legalábbis Jane meg Michael ilyeneket gondoltak róluk.
Ott röpködtek a madaras asszony leje körül, amikor a gyerekek odamentek hozzá, aztán, mintha ingerkedni akarnának vele, hirtelen elröppentek, megtelepedtek a székesegyház tetején, kacagtak, félrefordították a fejüket, s úgy tettek, mintha nem ismernék.
Ma Michaelon volt a sor, hogy morzsát vegyen. Legutoljára Jane vásárolt. Michael odalépett a madaras asszonyhoz, s négy félpennyst nyújtott feléje.
– Etessétek a madarat, csak két penny minden csomag! – mondta a madaras asszony, amikor markába nyomott egy csomag morzsát, s eldugta a pénzt széles, fekete szoknyája ráncai közé.
– Miért nincs egypennys csomagja? – kérdezte Michael. – Akkor kettőt vehetnék.
– Etessétek a madarat, csak két penny minden csomag! – mondta a madaras asszony, és Michael tudta, hogy nem jó sokat kérdezgetni tőle. Jane-nel együtt sokszor megpróbálták, de a madaras asszony sohasem tudott egyebet mondani: – Etessétek a madarat, csak két penny minden csomag! – Mint ahogy a kakukk is csak azt tudja mondani: „kakukk”, akármit kérdez is tőle az ember.
Jane, Michael és Mary körbeszórták a morzsát a földön, s egyszerre csak előbb egyenként, aztán kettesével, hármasával, kezdtek leszállni a madarak a székesegyház tetejéről.
– Ó, te kényes – mondta sértődött szippantással Mary, amikor egyik madár fölkapott egy morzsát, s megint kiejtette a csőréből.
De a többi madár lökdösődve, tülekedve, hangoskodva vetette magát az eleségre. A végén nem maradt egy morzsa sem, mert a madárillendőség szabályai szerint semmit sem szabad ott hagyni a tányéron. Amikor már megbizonyosodtak róla, hogy a lakomának vége, a madarak nagy suhogással föl kerekedtek, s körülrepkedték a madaras asszony fejét, a maguk nyelvén utánozva szavait. Egyikük a kalapjára ült, nyilván kalapdísznek. Másik pedig Mary Poppins új kalapját nézte rózsáskertnek, s lecsippentett róla egy szál virágot.
– Te veréb! – kiáltott rá Mary Poppins, s fenyegetően rázta feléje az ernyőjét.
A galamb megsértődve visszarepült a madaras asszonyhoz, s hogy Maryn bosszút álljon, bedugta a rózsaszálat a madaras asszony kalapjának szalagjába.
– Te is inkább szarka lehetnél, az bizony – szólt rá dühösen Mary. Aztán hívta Jane-t és Michaelt. – Ideje már, hogy menjünk – mondotta, s egy utolsó, haragos pillantást vetett a galambra. Hanem az csak nevetett, csőrével lesimította tollait, s hátat fordított neki.
– A viszontlátásra – mondta Michael a madaras asszonynak.
– Etessétek a madarat – felelte az mosolyogva.
– A viszontlátásra – mondta Jane.
– Csak két penny minden csomag! – mondta a madaras asszony, és integetett a kezével. Aztán közrefogták Maryt, és elindultak.
– Mi történik, ha mindenki elmegy, mint mi? – kérdezte Michael Jane-től.
Nagyon jól tudta, hogy mi történik, de illett ezt megkérdezni Jane-től, mert ezt a történetet igazán ő találta ki.
Így hát Jane elmondta neki, Michael pedig hozzátoldta a történethez, amit ő kifelejtett.
– Este, amikor mindenki lefekszik – kezdte Jane.
– És feljönnek a csillagok – tette hozzá Michael.
– Igen, és még akkor is, ha nem jönnek fel, minden madár leszáll a székesegyház tetejéről, és gondosan végigjárja az egész teret, hogy nem maradt-e morzsa rajta, s így szépen kitakarítják reggelre. Amikor ezt elvégezték…
– Elfelejtetted a fürdőt.
– Igen, persze: megfürödnek, s körmükkel megfésülik a szárnyukat. Akkor aztán háromszor körülrepülik a madaras asszony fejét, és elülnek.
– A vállára ülnek?
– Oda. Meg a kalapjára.
– Meg a táskájára, amiben a csomagok vannak?
– Oda is. És némelyik az ölébe. Akkor a madaras asszony sorba megsimogatja mindegyiknek a fejét, s azt mondja neki, hogy legyen jó madár…
– Madárnyelven?
– Úgy ám! S amikor már mind álmosak, és nem akarnak tovább fennmaradni, kiterjeszti a szoknyáját, mint tyúkmama a szárnyait, a madarak pedig másznak, másznak, alámásznak. S amikor az utolsó is alámászott, a madaras asszony föléjük telepszik, halk, kotyogós, kotlós hangokat hallat, s így alszanak a madarak reggelig.
Michael boldogan sóhajtott fel. Szerette ezt a történetet, s bele nem fáradt hallgatásába.
– Ugye, ez igaz? – kérdezte most is, mint mindig.
– Nem – mondta Mary, aki mindig nemet mondott.
– De igaz – mondta Jane, aki mindig tudott mindent.