Kirill
SZTANJUKOVICS:
AZ EMBER, AKI LÁTTA…
A pamíri havasi emberről sok elbeszélést lehet hallani. Van-e egyáltalán havasi ember? Erre a kérdésre csak a tudományos kutatás adhat választ, vagy pedig… egy véletlen találkozás a Pamír tetején.
– Micsodát?
– A szegesbotomat.
– Nem, köszönöm, megszoktam a magamét.
– És a hálózsákom? Finom pehelyből van. Vigye magával, könnyebb, mint az öné.
– Köszönöm, de semmire sincs szükségem.
– Hihetetlenül könnyelmű ember!
– Jó, jó, ne beszéljünk erről!
– De miért ne? Éppen ellenkezőleg! Feltétlenül beszélnünk kell róla! Ön műveli a bolondságot, és én felelek érte.
– De hiszen nem felelős értem.
– De igenis, felelős vagyok! Végezetül is nem szabad elengednem magát!
– Ostobaság! Ezt már megtárgyaltuk. Ne kezdjük elölről! Ön nem felelős értem, különben is szabadságon vagyok!
– Mindegy! Nem szabad elmennie: veszélyes és céltalan. Semmit sem fog találni.
– Én másképpen nézem a dolgot. Lehet, hogy nem találok semmit, de kutatni fogok utána.
– Kár a szóért. Igazság szerint el kellene vennem a szegesbotját és a hálózsákját.
– Azt nem teheti. Sajátjaim, nem kincstáriak.
– Ön is tudja, hogy havasi ember csak a fantáziában él. Egyszerűen nincs!
– És a nyomok? Láttam azokat a furcsa nyomokat. Sőt nemcsak én láttam…
– Közönséges medve volt…
– Tudja mit, drága főnököm? Most már nagyon elegem van magából!
– Ez azt jelenti, hogy mégis elmegy?
– El, hát!
A parancsnok kiment, és bevágta maga után az ajtót.
A másik, aki a havasi embert készült felkutatni, akkurátusan pakolni kezdett egy óriási hátizsákba: konzerveket, cukrot, cigarettát, patront. Végül többször megemelte a megtömött hátizsákot, mintegy súlyát méregetve. Majd rágyújtott, és bánatosan maga elé meredt. Szemmelláthatóan azon tűnődött, hogy ekkora súllyal nem juthat messzire. Majd leküzdve pillanatnyi megtorpanását legyintett, felállt, a zsák tetejére szíjazta a hálózsákot, vállára vette a puskáját, fejébe vágta a sapkáját, és elindult. A bejáratnál ott állt a parancsnok.
– Könnyelműség – mondta szinte könyörögve. – Maga egyszerűen olyan csökönyös, mint egy öszvér.
– Mint egy öszvér! – mormogta. Vállat vont. Megigazította hátizsákját és puskáját. Kezébe vette a szegesbotot, és elindult a hegyoldalon. 20 lépést ment, s visszafordult. Vörös! – kiáltotta, és füttyentett egyet. Az állomás épülete mögül remek juhászkutya ugrott elő. Mosolygott és megsimogatta. A parancsnok még mindig határozatlanul bámult maga elé. A hátizsákos ember az ösvény hajlatánál megfordult, és búcsút intett. A parancsnok vállat vont, és befordult a házba.
A „csökönyös ember” pedig kitartóan haladt a maga elé tűzött úton. Csak akkor állt meg, amikor a völgy hajlása végleg eltakarta előle a kis állomást. Leült egy kőre, és rágyújtott. Majd tovább haladt az alig látható ösvényen. Egyre feljebb kapaszkodott a hegy oldalán. Csak akkor állt meg, amikor szinte már lélegezni sem tudott, ment egy darabot, s újra pihent a szegesbotjára támaszkodva.
Itt a havasokban már érződött a tél. Nappal még nem volt hideg, de a hó már nem olvadt el. Az éjszakai fekete égboltot óriási fényes csillagok lepték el, és úgy tűnt, mintha ezek a csillagok záporként hullanának a földre, s mindent csikorgó jégpáncélba kovácsolnának. Egyszóval nem volt éppen a legjobb kiránduló idő.
Volt azonban valami, amit nyáron hiába keresne – pedig sokat segíthet. Ha élnek ezek a titokzatos havasi emberek –, ha létezik a galub-javán, ha csak egy is járkál a havas lejtőkön, nyomok maradnak utána. A tél elején, amikor mindent friss hóréteg borít, s a galub-javánnak óriási területeket kell bekóborolnia, hogy táplálékot találjon, nem lehet nehéz a nyomok megkeresése. Éppen ilyenkor a legnehezebb elrejtőznie, tehát most van a legtöbb remény a találkozásra.
HASZTALAN KERESÉS
Az első éjszakát vándorunk 4700 m magasban, egy hágó közelében töltötte. Leterítette hálózsákját a kövek közé, és teát főzött magának. Vacsora után hálózsákjába bújt, és azonnal mély álomba merült. Éjszaka néhányszor arra ébredt, hogy fázik. Hidegen ragyogott fölötte a csillagos ég, a kutya nyugodtan hevert az oldalán.
Reggel nem evett. Nagyon hideg volt. Kínlódva gyömöszölte be hátizsákjába a felszerelést, összecsavarta a hálózsákot, és elindult a hágó felé.
A hideg szinte vágott. Amire elérte a hágót, a nap már egy kissé felemelkedett. Sütkérezett, és jó étvággyal megreggelizett.
Ezen a napon a hátizsákos ember semmi érdekeset nem tapasztalt. Hiába vizsgálgatta a vakító hótakarót. Talált ugyan nyomokat, a pamíri juhét, kőszáli kecskéét, és közvetlenül a hágón hópárducét. Ő azonban nem ezt kereste. A hátizsák majd lehúzta a vállát. Kibontotta, és szétválogatta a holmiját: mi az, ami nélkülözhető, mi az, ami okvetlenül fontos. Félretolta a töltények és a konzervek felét… gondolkozott rajta – aztán mégis csak félretolt tíz csomag cigarettát is. Nehezen vált meg tőle.
– Nem baj, nem baj – vigasztalta magát először csak dünnyögve, majd fel is kiáltott: – Nem baj!
Majd rágyújtott, és nagyokat gondolkozott. Közben azt a hegyoldalt bámulta, amelyet meg akart mászni. Aztán újra felvette a hátizsákot, és megindult.
Alaposan átkutatta az összes lejtőket, de semmi érdekeset nem észlelt. A keresett nyomokat sehol sem találta. Erre leereszkedett a völgybe.
Egészen estig egy patak völgyében kapaszkodott felfelé. A patak völgye egyre szűkült. Azon az oldalon, ahol haladt, a hegyoldal köves, sziklás volt, a bokrok egyre ritkultak. Amikor megállt éjjeli pihenőre, csak nagy fáradsággal sikerült elég rőzsét gyűjtenie, hogy tüzet gyújtson. Vizet forralt, majd kását készített, és újra vizet forralt teához. Mikor a hálózsákba bújt, elfogta a vágy: cigarettát szeretett volna. Sehogy sem tudott elaludni. Az oldala mellett heverő Vörös, meglepetten hegyezte a fülét, amikor a zsákból kimászó ember így kiáltott: Nem baj! Nem baj! Megleszünk dohány nélkül is!
Másnap a patak mentén egy másik hágóhoz is eljutott. Majd a hegy gerincéről újra a völgybe szállt, végül ötödnapra elérte azt a csúcsot, amelynek tövében a csak általa ismert völgy terült el. Az előző évben itt látta a titokzatos nyomokat.
A leereszkedés nagyon nehezen ment. Már este volt, mire a völgy aljára érkezett. Azonnal felkereste a rejtekhelyét. Tavasszal egy kis élelmiszerkészletet helyezett itt el. Időközben megkönnyebbedett hátizsákját újra megtöltötte. Ezután újra elindult, és szakadatlanul kutatta a havas lejtőket.
A keresett nyomokat azonban sehol sem találta.
Egyre tovább haladt… sziklákon, kőgörgetegeken át, olyan helyeken járt, amelyeket még nem taposott emberi láb…
Amikor hetedszer bújt már hálózsákjába, a kutya újra hallotta, amint önmagát biztatja: „Nem baj! Nem baj!”
…A második hét elején történt. A hátizsákos embert a sok napos gyaloglás, a vég nélküli egyhangú kapaszkodások és völgybe ereszkedések kimerítették. Leült a földre, nekitámaszkodott egy kőnek és nézte-nézte a tiszta, kékes színű vizet. Tisztán látszottak a folyó medrének a fenekén a sötét, kerek kavicsok. A csörgedező vizet a part mentén már jég szegélyezte. A víz által sodort apró jégdarabok neki-nekiverődtek a partnak, és megcsendültek. A folyó partján alacsony fák és sűrű bokrok nőttek.
NYOMON
Vörös szokása szerint a bokrok közt csatangolt, és szaglászott. Hirtelen megállt, fülét hegyezte, majd szokatlanul izgatottan ugatni kezdett. Gazdája magához hívta, megfogta nyakörvét, próbálta megnyugtatni. A kutya azonban kitépte magát gazdája kezéből, és ugatott, mintha valami különös, soha nem tapasztalt veszélyt érzett volna.
És ekkor az ember meglátott egy parányi alakot – alig pontnyinak tűnt –, amint gyorsan kapaszkodott fölfelé a szemben levő hegyoldalra. Hogy mi ez a pont tulajdonképpen, ilyen távolságból nem volt megállapítható. Mégis felugrott, ránézett a napra, s a bakancsát se dobta le, úgy gázolt a patakba. A patak sekély volt ugyan, vize azonban pokolian hideg. Itt, az emberektől távol, ebben a magasságban tüdőgyulladást kapni egyenlő lehet a halállal.
És most vad hajsza kezdődött.
A kutya egész idő alatt a nyomokat követte. Gazdája már régen nyomot vesztett volna, mivel a völgy tele volt vad csapásokkal, a völgy aljáról a hó pedig szinte teljesen eltűnt. A hátizsákos ember estére teljesen kimerült, s már-már ott tartott, hogy azonnal visszafordul. Kimerítette a gyors iram, amellett nem is volt meggyőződve arról, hogy tulajdonképpen milyen nyomot is követ. Ha ez medve vagy borz, egyszerűbb lenne csak a kutyát utána küldeni. Vörös hamar utolérte és megállította volna az állatot. De ha a menekülő valóban a galub-javán? Vörös szokatlanul erős, igazi farkasűző, a havasi embert egyszerűen darabokra tépte volna.
Alkonyatkor, amikor a nap éppen lebukni készült: a hátizsákos ember meglátta a hóban a keresett nyomokat, örült is, de meg is ijedt. Ezek azok a nyomok voltak.
Leült, lehúzta a bakancsát, harisnyáját és a lábát vizsgálgatta. Fehér hólyagokat látott, egyik-másik már fel is fakadt. Majd a lábát bekötötte, óvatosan felhúzta a bakancsot, s felállt a szegesbotra támaszkodva. Már készen is volt bármeddig követni a nyomot.
Sokáig, egészen a besötétedésig ment.
Éjjel nagy hó esett. Értelmetlen lett volna elindulni.
ÜLDÖZÉS
A következő napokon azonban újra kitartóan követte a nyomot. Ahol eltűnt, a kutya vezette. Az üldözött és az üldöző közti távolság fogyni kezdett. A galub-javán más körülmények között természetesen egérutat nyerhetett volna. Azonban éhes volt, és ereje fogytán. Meg kellett volna állnia, hogy gyökereket ásson ki, nyulat ejtsen, vagy a jég alól halat fogjon magának.
Azonban alig fogott hozzá, máris meglepte az ember, és így kénytelen volt elmenekülni.
A galub-javán felkapaszkodhatott volna a hegygerincre, ott azonban laza és mély a hó, ám ő félt a laza hótól –, abban olyan nehéz menni. És ezért továbbra is a völgyben maradt, az ember pedig egyre inkább beérte. A hátizsák és a hálózsák, amelyek eddig megnehezítették az ember mozgását, most hasznot hoztak: élelmet és alvást jelentettek számára.
Az üldözés harmadik napján az ember meglátta közelről is a galub-javánt. A galub-javán szemmelláthatóan el akart rejtőzni, és egy oldalt fekvő sziklanyílásba húzódott. A sziklák azonban itt olyan meredekek voltak, hogy még ez a majomember sem tudott rájuk felmászni.
Szemtől szembe kerültek. Az ember határozatlanul megállt. A kutya ugatott, és ki akarta tépni magát az ember kezéből. A galub-javán egy kissé előrehajolt, megrázkódott, és öklével a mellét verte. Majd rekedten elbődült. Az ember pedig félre állt, és utat engedett a galub-javánnak a völgy felé. Az kirohant a szakadékból. Meghajolva, kezével erősen hadonászva szaladt.
Tulajdonképpen most nézte meg az ember legelőször ezt a csodálatos teremtményt.
Termete alacsony, inkább egy fiúcskáé, mint felnőtt férfié, görnyedt tartású, rövid, görbe lábú, hosszú kezű volt, szürkés-vöröses még leginkább egy világos színű teve szőréhez hasonló szőrzet borította. Csak a tenyere csupasz, sötét, piszkos. Arca is szőrtelen, de nem egészen, alacsony homlokából hosszú hajfürtök lógtak, arcán és állán gallérszerű, sűrű, durva, sörteszerű szőr. Arca sötétbarna, ráncos. Látszik, hogy nem fiatal. Állán és mellén sok az ősz szál.
Ettől az időtől a vadász már nem a nyomot követte. Úgyszólván állandóan szemmel tarthatta azt, akit követett.
Éjjel hálózsákjába bújt, és gondolataiba merült. Körös-körül hó, sötétség, mellette a csörgedező patak. A csupasz bokrokat zörgette a szél. Az ember nyitott szemmel feküdt, és azon törte a fejét, hogyan kellene megfogni a titokzatos élőlényt.
300 méternyire az embertől, kövek mögött, a homokon ott feküdt a galub-javán. összehúzta magát, és reszketett. Éjszaka többször is felkelt, belemeredt a sötétségbe, előrelopakodott, közeledtére azonban a kutya felvonított.
A galub-javán fejében lassú gondolatok motoszkáltak. Borzalommal töltötte el az ember közelsége, ugyanakkor vonzotta is. Rettenetesen magányos volt ez a félig ember, félig majom.
Hajnal felé fűzfakérget rágcsált. Gyökereket keresni és kiásni a fagyott földből a sötétben lehetetlen volt. Azután felkapaszkodott a hegyoldalon, de észrevette, amint a kutya nyomon követte. Dühös morgással egyik követ a másik után gördítette le a lejtőn, míg az egyik össze nem zúzta a kutya mellkasát.
Ezen az éjszakán majdnem elpusztult az ember is. Nyugtalan, lidérces álomból arra riadt fel, hogy egy sötét alak hajlik föléje. Gyorsan felkapta fegyverét, és a levegőbe lőtt, mire az árnyalak eltűnt.
KUDARCBA FÚLT BARÁTKOZÁS
Az ember, miután félelme eltűnt, és heves szívdobogása csillapult, még sokáig hevert, és gondolkodott. Arra gondolt, milyen rettenetes, milyen tragikus ennek a félig embernek, félig állatnak a helyzete. Arra gondolt, a galub-javán élete alapjában véve borzalmas. Nem ismeri sem a meleget, sem a jóllakottságot, éhező csavargóként hidegtől és félelemtől reszket szüntelenül. Fél a párductól, fél a farkastól, rémülettel tölti el az ember közelléte. Egyre rója a járhatatlan, sivár, havas hegyeket, völgyeket, egyik év a másik után múlik, és ő egyre jár, hogy valami sanyarú táplálékra leljen.
A kutató nem tudta, él-e a Pamíron még más ilyen teremtmény is. Lehet, hogy ez a bolyongó lény különös vad fajtájának utolsó képviselője? Ezt azonban a galub-javán maga sem tudta biztosan. Csak régi, bizonytalan emlékeket őrzött a hozzá hasonlókról. Régen, sok téllel ezelőtt látott olyan lényt, mint ő maga. Akkor még fiatal és erős volt, és együtt vadászott egy másik, öreg és gyenge galub-javánnal. Egyszer mormotát fogott. Fiatal volt, nagyon éhes, és gyenge rokonának még a zsákmány felét sem akarta odaadni. Összeverekedtek. A fiatal győzött, elkergette az öreget, és maga falta fel az egész mormotát. Aztán elment, és többé sohasem találkozott az öreg rokonnal. És azután… azután mindig csak egyedül járkált. Néha felébredt benne a vágy, hogy találkozzék valakivel, aki olyan, mint ő, olyankor átkutatta a hágókat, a hegyek gerincét, kutatva bámulta a messzeséget, beleszimatolt a szélbe. De hiába.
…És másnap újra útnak eredt a galub-javán is, az ember is. A hideg egyre fokozódott. A folyó üvöltésébe új hangok vegyültek, állandó dörzsölődés, csengés: a jégzajlás hangja.
Egymás mögött mentek. Az ember szinte állandóan látta a galub-javánt.
Este sokáig ültek egymás közelében. Az ember egyre azon gondolkodott, mit tegyen, hogy a galub-javán megszokja, és ne féljen tőle. Az pedig nyugtalanul nézett hol jobbra, hol balra, a hegyoldalakat kémlelte, az embert azonban egy percre sem tévesztette szeme elől, de gyorsan elfordította tekintetét, mihelyt az ember odanézett. Időnként halkan dörmögött… a cukorkához, a kétszersülthöz és húshoz, amit az ember eléje tett: nem nyúlt, bár erősen izgatta az élelmiszer illata, és alig tudta a tekintetét elfordítani róla. Állandóan kutyához hasonlóan szaglászott.
Ez a vég nélküli hajsza a magas hegyekben, ahol még a lélegzetvétel is nehéz, és nagy erőfeszítés kell minden mozdulathoz, rettenetesen kimerítette az embert. Ha gyorsabban ment, levegő után kellett kapkodnia, és lába remegett, alig bírta majdnem üres hátizsákját. Sajnálta már, hogy egyedül kezdett kockázatos vállalkozásához.
Ráébredt, hogy egy percet sem vesztegethet tovább. Meg kell fognia a csodálatos teremtményt. Meg kell fognia, enni kell adni neki, nem szabad megengednie, hogy éhen pusztuljon.
Ezen a napon majdnem lehetővé vált, hogy az ember elhatározását beváltsa. Sikerült a galub-javánt megközelítenie, amint egy keskeny sziklanyelvre felkapaszkodott. A sziklát rohanó, jeges, zúgó folyó vette körül. A galub-javán a szikla legszélén állt háttal a folyónak.
A tudós azt remélte, hogy a folyó rettenetes árjától való félelem legyőzi a galub-javán félelmét.
Minél közelebb ért az ember, annál inkább látta, mennyire szánalmas az ellenfele.
Sokkal alacsonyabb volt nála, apró jégdarabokkal borított szőrös lába remegett. Furcsa és sajnálatra méltó volt, ahogyan lábát, amely inkább kézhez hasonlított, felváltva emelgette, és a másikhoz dörzsölgetve melengette.
Egészen a földnyelv szélén állt, közben el-elbődült, de ebben a hangban már valamiféle szónak homályos nyomait lehetett felfedezni.
Az ember közeledett. Ment, és szinte hízelegve beszélt a galub-javánhoz kedves, szeretetre méltó hangon, minden igyekezetét összeszedve, hogy szavaival, hanglejtésével, közeledésével és a kinyújtott kezében tartott kétszersülttel baráti szándékát tudtára adja a majomembernek.
Az ősi őszön azonban – úgy látszik – erősebb volt, mint a félig ember, félig majom gondolatai. A galub-javán kétségbeesetten felemelte a fejét, mikor az ember már csak három lépésnyire volt tőle. Először merészkedett az ember szemébe pillantani, hogy kikutassa tulajdonképpen mi is fenyegeti őt. És ezekben a kimerültségtől gyulladt szemekben számára érthetetlen erőt és elszántságot látott. A galub-javán ekkor a szikla szélére lépett, és a vízbe vetette magát.
A víz a parton majdnem a derekáig ért. Óriási erőfeszítéssel mozgott az árral szemben, szétterjesztett karjával tartva az egyensúlyt. A teste körül tajtékzó fehér hab játékán látszott, milyen sebes a víz folyása. Egy alkalommal hátrapillantott. Abban a pillanatban vagy a lába csúszott félre, vagy elvesztette az egyensúlyát: felbukott, és a víz máris tovasodorta.
Látszott, ahogy karjával a folyó közepén meredező jeges kövek után kapkod, ujjai azonban lecsúsztak róluk, és az ár egyre sodorta tovább.
A feje már majdnem eltűnt a folyó kanyarulatánál, amikor az ember lerohant a partra. Kőről kőre ugorva szaladt, hogy utolérje, szíve a torkában dobogott, majd megszakadt. Néhány perc alatt utolérte a galub-javánt, akinek a feje hol elmerült, hol feltűnt a habok között. Még néhány tüdőt-szívet megerőltető perc és rohanás. Az ember ekkor meggondolatlan kétségbeesésében és elszántságában a folyóba ugrott. Szinte nem is érezte a víz hasító jegességét. Hatalmas ugrással a kapálózó galub-javán mellé került. Az ár elkapta, és ettől kezdve minden ugrása egyre nagyobb erőfeszítésébe került. Szinte észre sem vette, hogy a meredek partok közé szorított kanyarba sodródott. Kissé lejjebb a folyó vízesést képezve zuhant a mélybe.
Az ember egy másodperccel előbb ért oda, mint a fulladozó galub-javán. Kezük egy pillanatra találkozott. Az ember óriási erőfeszítéssel megőrizte egyensúlyát. Néhány másodpercig minden erejét megfeszítve harcolt a zuhatag szélén, kínosan ügyelve arra, hogy a fél kézzel megragadott szerencsétlen galub-javánt az ár el ne sodorja.
Az átkozott magasság azonban megtette a magáét. Az ember tüdejéből sípolva tört ki a levegő, percről percre gyengült, egyre jobban remegett a térde.
De a görcsös szorításból még mindig nem engedett. Nem akarta sorsát elszakítani a galub-javánétól, pedig a menekülés csak egy módon látszott kivihetőnek: ha haladék nélkül semmivel sem törődve – magát menti – jobban mondva megpróbálja magát menteni.
De nem ezt tette.
Néhány másodpercig még küzdött az árral, de az elsodorta.
A folyó néhány percig körbe forgatta őket, és az ember érezte a keze mint tapintja a galub-javán síkos szőrzetét.
Egy hatalmas hullám azonban kitépte a kezéből. Csak azt érezte, hogy a kövek között vergődik, szája megtelik vízzel, most mindjárt vége…
Azután – a továbbiakra már csak homályosan emlékszik. Úgy rémlik neki, mintha egy kőbe kapaszkodott volna, és akkor észrevette, hogy a part nincs messze tőle. Végső erőfeszítéssel arrafelé indult, csodával határos módon a partra ért, és teljesen kimerülve a kövek közé roskadt. Azonban nem maradt így sokáig, mert vizes ruhája egy-kettőre ráfagyott. Rettenetesen fázni kezdett.
Akkor nagy nehezen feltápászkodott, reszketve és szipogva vonszolta magát a parton, míg meg nem találta a hátizsákját.
Kivett belőle egy üveg pálinkát, és majdnem a felét lehajtotta. Majd levetkezett, ruháit reszkető kézzel kifacsarta, a kövekre terítette, és a hálózsákjába bújt. Amikor kissé dideregve felébredt, nem eszmélt rá rögtön, mi történt vele, és fogalma sem volt róla, mennyi időt töltött hálózsákjában az élet és halál határán: néhány percet, órát, vagy esetleg napot is? Az órája megállt. Vagy a víz tette tönkre, vagy hozzáütődött valamihez. Világos volt, de komor hófelhők takarták a napot.
Mikor végre lassan minden eszébe jutott, legyőzte az egész testét uraló tompa fájdalmat, és megpróbált rőzsét gyűjteni, hogy tüzet rakhasson. Akkor vette észre, hogy mindkét doboz gyufája elázott. Így tehát hideg konzervet evett, majd lassan lefelé indult a parton. Három napon át kutatta a folyó partját, hátha nyomokra akad, amiből megtudhatja a sorsát a titokzatos élőlénynek, amelynek felkutatására annyi fizikai és lelki energiát pazarolt.
De semmit sem talált.
*
Egy napfényes, zúzmarás napon a Meteorológiai Állomás felé vezető ösvényen furcsa alak tűnt fel. Nehézkes, szinte gépies léptekkel haladt, teljes súlyával egy szögesbotra támaszkodva. Piszkos, rongyokban lógó ruhája csontvázzá soványodott testet takart. Teljesen szétszakadozott bakancsait rongyok erősítették a lábához…
Az állomás vezetője most is az ajtófélfát támasztotta, pontosan úgy, mint egy hónappal azelőtt…
Amikor az ember odaért, szótlanul kinyitotta előtte az ajtót.
Ez belépett, kiengedte a kezéből a botot, és az ágyra zuhant.
Társa odaugrott hozzá, és vetkőztetni kezdte.
Néhány percnyi kínzó hallgatás után a parancsnok megtörte a nyomasztó csendet:
– Nos, megtalálta?…
– Képzelje, meg…
– Vagyis létezik ilyen élőlény?
– Lehet, hogy létezik…
(Kirill Sztanjukovics elbeszélése
nyomán:
„Vokrug Szveta”)