Hangok egy homokkertben
Valahol Telluria alagútrendszerén kívül, a senkiföldjén egy sziklavár, amelyet az albik így neveznek, A Tiszták Háza. A labirintus mélyén egy homokkert: néhány szikladarab körül kanyargó barázdákba gereblyézett homok.
Hangok. Hét bölcs hang. Ők a Tiszták.
– Hogyan halad a Mű, G testvér?
– Ügynökeink mind beépültek a megfelelő helyekre, és elkezdték tevékenységüket.
– Veszteségek?
– Három testvérünk esett áldozatul. Egy a kínzásokba pusztult bele, de az általa ismert és elmondott két névvel nem sokra mentek, mivel az egyik testvért elfogás közben az abivadászok halálra sebezték, a másiknak sikerült önkezével elvennie életét, amikor körülzárták. Így az egyetlen lebukott sejt nem roncsolhatta tovább a szervezetet.
– Tisztelet a harcosoknak. Nevük vésessék kőbe.
– Úgy lesz, A.
– Milyen állapotba jutott a Gigantomat a mezonkapcsolat szabotálása révén, F testvér?
– Megbízott szakértőink jelentései alapján két hónap után mutatkoztak először meg komolyabban a szenzoriális depriváció komoly tünetei: lokális amnéziák, szinonimatévesztések, hullámzó teljesítmény, kétely önnön döntéseiben és tévedhetetlenségében. A szakemberek véleménye szerint a felbecsült 10 százalékos zavar helyett azonban csupán 6-7 százalékost észleltek.
– Az ok?
– Egyfelől a közelebb eső területeken parancsot adott a kábelezés bevezetésére és Runkorn-cellákkal való erős biztosítására, másfelől a transztábla-járatok kocsikísérőinek bevonásával fokozatosan képet formált a bajok nagyságáról és méreteiről.
– A lakosság hangulatának alakulása, D testvér?
– A felbecsült határok között mozog.
– A reakcióformák megfelelnek az előrejelzetteknek?
– Zömmel igen. Vannak azonban érdekes deviáns esetek is.
– Például?
– Egyesek prófétai tudattal megpróbálkoznak a régi rend restaurálásával, és saját szakállukra kezdik újraszervezni a kisközösségeket nagyjából a régi elvek szerint.
– Veszélyes. Ez alááshatja a változás reményét. Van javaslat a megfékezésre?
– Egy különleges ügynököt kellene küldeni, hogy belenyúljon az agyukba.
– Ellenzem. Ilyen akciót csak legvégső esetben engedélyezhetünk.
– Az én véleményem szerint az abivadászokra kéne bízni az ügy piszkos részének elvégzését. Egy kis értesítés
– Nem. Egyesek közülünk, úgy látszik, túl hamar felejtenek. Még a jó cél sem szentesítheti a rossz eszközöket.
– Az én javaslatom igényli a legkevesebb beavatkozást. Szerintem elég, ha e közösségekben a meglévő téveszmerendszereket erősítjük fel. A helyi prófétákról el kell terjeszteni, hogy a hatalmat akarják a kezükbe keríteni és uralkodni kívánnak. Bizonyos, hogy a többit elvégzik maguk a tömegek.
– Lincselés?
– Mondjuk így: kemény meggyőzés: Nem valószínű, hogy valaki önként elhagyná gubóját, ezért feltehető, hogy a prófétát kényszerítik rá, ha kitart terve mellett,
– Mi a tanács véleménye?
– Meg lehet próbálni.
– Helyesnek tartom.
– Egyetértek.
– Jó elgondolás.
– Még ha sikertelen lesz is, akkor sem veszélyezteti az én javaslatomat, melyet tartalékként használhatunk. Mellette vagyok.
– Én is. Ezek szerint, D, intézkedj, hogy egy emberünk felkészüljön a feladatra.
– Igenis, tisztelt A.
– Az események evolúciója szerint melyik gráf szerint haladjunk? Mi a tanács véleménye?
– Én a második változat mellett vagyok. Bár kétségtelen, hogy a Gigantomat nem épült még le a kívánt mértékben, a folyamat gyorsítását csak úgy látom biztosíthatónak, ha megkíséreljük a behatolást a Gigantomat axiomatikai rendszeréhez.
– Nem értek egyet F testvérrel. Bár kétségtelen, hogy ő ért a legtöbbet a Gigantomathoz, az a véleményem, hogy túlbecsüli az általunk gyűjtött anyagot a Gigantomat struktúrájáról. Abbeli vágyában, hogy mihamarabb a kívánt korlátok közé szorítsa tevékenységét, kész lenne egy kalandorakcióra is.
– Kalandorakcó, súlyos vád!
– Sajnos, nem tudok sok lehetőség között válogatni. Mindenképpen felelőtlenségnek érzem, ha most megpróbálunk betörni a védőpajzs mögé, amikor valószínű védelmi rendszeréről csakis feltevéseink vannak. Az a tény, hogy az előrelátottnál lassabban épül le, figyelmeztető kell hogy, legyen. A Heraklidák lehetséges, hogy vészhelyzetre különleges tartalékokkal látták el, melyekről fogalmunk sincs, hiszen eddig nem manifesztálhatta e képességeit. Vakon belerohanni a bizonytalan sötétbe kalandor tempó, akárhogy vesszük.
– Más álláspontok?
– Én E testvér véleményével értek egyet. Szerintem a támadást a hármas változat vonalán kéne vezetni. Vagyis a terminálokra összpontosítsunk, előbb a távoli kábelezett központokra, majd a közeliekre. Így újabb információktól fosztjuk meg a Gigantomatot, s ugyanakkor újabb csoportokat vonhatunk ki a felügyelete és az irányítása alól.
– Miként lenne megvalósítható e terminálok optimális leszakí-tása? Közvetlen diverzió?
– Egyszer-kétszer elmegy, de feltehető, hogy az abivadász-különítmények hamarosan itt lesznek mind összevonva, és így az eredményes harc ellenük egyre nehezebb lesz. Ha a Gigantomat pedig önkéntesekkel, illetve a veteránokkal is megerősíti a sorokat, ügynökeink elégtelenek a feladatra.
– Robbantsunk?
– A kár minimális lesz, hiszen a jelentések szerint a Runkorn-cella beültetéseket úgy megsűrítették és védelmüket úgy megerősítették, hogy legfeljebb felszínes károkat okozhatnánk, ami pillanatok alatt kivédhető, kijavítható.
– Ezek szerint mi lenne az optimális stratégia?
– Kidolgoztunk műhelyeinkben egy kis automata szerkentyűt, egy plazmavágót. Ezeket kell majd ügynökeinknek és önkéntes segítőiknek a kábelekre helyezni. A feltevések szerint a Gigantomat ilyen behatolás ellen kevéssé tud védekezni, hiszen az energiát hő formájában nem képes elnyelni a kábel védelmi rendszere.
–– Érdekes ötlet, de a roncsolás minimális, könnyen helyreállítható a sebzett szövet.
– C testvér javaslata mégsem érdektelen. Milyen mélyre képes behatolni az önök vágója?
– Mintegy tizenöt centire egy perc alatt. A további fejlesztésnek gátat szab a méret és az akkumulátorok kapacitása.
– Tizenöt centi? Az pompás. Ha e készülékhez egy kis dekódert csatlakoztatnánk, akkor remek eredményekre számíthatnánk...
– Ó, értem, G testvér az öncsonkító effektusra gondol!
– Úgy van! Helyes az elgondolás. Hiszen ha a Gigantomat ellen bármely periférián támadási kísérlet történik, mely a központi agyat veszélyezteti, akkor – mint régen bizonyos hüllőfajták – a Gigantomat ezt a perifériáját leégeti a rendszerről, nehogy azon behatoljanak az axiomatikába.
– De F testvér, ahogy eltépte a kapcsolatokat a Gigantomat, úgy helyre is tudja állítani, hiszen hatalmas robotjavító rendszere van!
– Ez igaz, ám e javítási parancs előfeltétele, hogy tudomást szerezzen a perifériák biztonsága helyreállásáról. Ahhoz viszont emberi beavatkozás szükséges a jelen esetben, hiszen az önálló perifériás javítóközpontokat zároltuk a müfonrendszer elnémításával. Ez mindenképpen időbe telik, hiszen a normák, még az abivadászok is döntésképtelenek, lassan jutnak el a felismerésre, hogy nekik kell cselekedniük. Az idő viszont nekünk dolgozik.
– A további perifériák leszakítása milyen következményekkel járhat?
–
A Gigantomat elveszítheti a jelenleg ellenőrzött terület akár 40
százalékát.
– 40 százalék?
– Igen, bölcs A.
– Hát ez pompás. Akkor a jelenlegi 15 százalékkal már többségbe kerültünk.
– A lakosság önállósodását lehet tovább gyorsítani?
– Ha elmélyítjük a konfliktus helyzetet a Gigantomattal. Ha rádöbbentjük őket, hogy nem csupán szellemileg, de gazdaságilag sem szabad függniök a Gigantomattól.
– Javasolt utak?
– Az önállósult Gigantomat-alegységek zavarása, hogy a víz– és az algautánpótlást, a levegőtisztító anyagok utánpótlását megkeverjük. Így teljes atomizáltságra kényszeríthetjük a társadalmat, az egyéni találékonyság és a jellemfejlődés meggyorsítására.
– Akkor itt az ideje, hogy mozgósítsuk a nevelési rendszerben működő hibernált ügynöki hálózatot is.
– Igen, a nevelőkre nagy szükség lesz, hogy az erkölcsi nihil helyére új eszméket ültessünk.
– Vigyázni kell, hogy ezt az akciót, mely nagyszámú értékes emberünk identitása felfedésével jár, a helyi operatív csoportok pontosan összehangolják a szükséges védelmi intézkedésekkel is.
– Teljesítjük.
– Akkor mai tanácskozásunkat befejezzük. Üdv a párbeszédnek!
– Üdv a párbeszédnek!
A hangok elhalnak a homokkertben. A Tiszták Házában csönd van. De gyümölcsérlelő csönd.