VI
– Úgy látszik, már megint nem találsz haza – mondta kuncogva az ősz hajú, sovány férfi a rendőrkapitányság URH-központjának vezérlőpultjánál. Levette a fejhallgatót, félretolta a mikrofont, és kedvtelve méregette Lehnertet. Noha mosolygott, beesett arcáról, mély barázdákkal szántott homlokáról nem tűnt el a keserűség, a rejtett fájdalom kifejezése. – Ülj már le.
Lehnert, aki aludt egy órát a pihenőszoba kemény priccsén, és utána meg is borotválkozott, lába közé fogta a székhez támasztott mankókat, és letelepedett.
– Egy jó erős kávéra meg egy dupla porció sonkás rántottára volna szükségem – mondta.
– Megkapod. – A hajdan hírneves, rettegett Mooshammer főfelügyelő felemelt egy kart, és leadta a büfének a rendelést. Testét hosszú évekkel ezelőtt félig megbénította egy gerinclövés, azóta hetente néhányszor bevánszorgott a kapitányságra, megtoldani egy kicsit a nyugdíját.
– Gondjaid vannak?
– A szokottak. – Lehnert az üvegtáblákon keresztül egy pillantást vetett a központi ügyelet helyiségébe, ahol a falat egy hatalmas térkép borította: München és környéke. A hosszú pult mellett több mint egy tucat egyenruhás rendőr ült, hangjuk pergő staccatóját nem tompította a vékony üvegfal, amely elválasztotta őket a kicsiny rádiósfülkétől.
– Én egykettőre megőrülnék ebben a ricsajban…
– Már hozzászoktam… – Mooshammer visszatette fejére a fülhallgatót, hogy legalább fél füllel figyelje a beérkező jelentéseket és tájékoztatásokat.
– Eljössz vasárnap sakkozni?
– Nincs időm. – Lehnert lefektette a földre a mankót, és izmos kezét nézegette.
– Új ügyön dolgozol?
– Igen.
Mooshammert egy csöppet sem bátortalanították el a kurta válaszok, jól tudta, hogy Lehnertet nem szabad noszogatni, magától is beszélni kezd majd. Ezért csak bólintott, és türelmesen várt.
A főfelügyelő azonban keresztüllátott barátján és akarva-akaratlanul elnevette magát.
– No, kérdezgess csak, vén csataló, mert a végén meg belegebedsz a kíváncsiságba.
– Eszem ágában sincs, nekem is van épp elég bajom. De ha netán nyomja valami a szívedet, örömest meghallgatlak.
Bármilyen különböző volt is a két jó barát, igen sok tekintetben hasonlítottak egymásra. Évődésüket a tálcával betoppanó fiatal lány szakította meg. Lehnert farkasétvággyal vetette magát a rántottára, de közben részletesen beszámolt a Beer-Mersbach-gyilkosságról.
– Az elején meglehetősen egyszerűnek látszott az ügy – mondta végül.
– És voltaképpen mért változott meg a véleményed?
Lehnert egy fél csésze kávéval leöblítette az utolsó falatot.
– Mit, megváltozott… – sóhajtott fel. – Teli vagyok kételyekkel. Sok mozzanat szól a Pirkheimer fiú ártatlansága mellett. Aztán ott van például az a fiatalasszony a közeli kempingből, aki négy lövést hallott, amelyek közül az egyik tompábban csattant. Mi ellenben csak három töltényhüvelyt találtunk, s ez megegyezik az áldozatokon talált lőtt sebek számával…
– Eszerint vagy a fiatalasszony tévedett, vagy a gyilkos tévesztett célt egyszer.
– Tegyük fel, hogy a fiatalasszony vallomása helytálló. Ebben az esetben nem feltételezhetjük, hogy az első lövést egy kocsiban adták le? Ezzel magyarázatot adnánk a hiányzó hüvelyre és a hangerő különbözőségére is.
– Ez az elmélet csak akkor bizonyítható, ha megtalálod a golyót. Azonkívül egy kocsi általában nyomot is hagy maga után.
– Éppen ez az… – mondta Lehnert, elővett egy csomag cigarettát, kiválasztotta a legkevésbé elnyúzottat, és rágyújtott. – A lövedéket, persze, kerestetni fogom. Ami pedig a keréknyomokat illeti, léteznek is, mégpedig közvetlenül a fiatalember holtteste mellett. Csakhogy nem Pirkheimer kocsijától származnak, hanem a vadászterület bérlőjének Mercedesétől. Az illető neve Joseph Huber, a tartományi képviselőház tagja, építési vállalkozó, és összeköttetései a legfelsőbb körökig terjednek. Egyszerűen elképzelni sem tudom, milyen indíték alapján lőtt volna agyon és rabolt volna ki egy fiatal szerelmespárt.
– Hm – morgott Mooshammer, aki közben továbbított néhány jelentést. – Láttam én már nem egy gyilkosságot, amelyet a leghihetetlenebb okokból követtek el.
– Nem vitás… De ezzel kapcsolatban eszembe jut még egy részlet. Mersbachot egészen közelről lőtték le, a golyó felülről lefelé, rézsútosan hatolt át a testén. Módfelett valószínűtlen, hogy dulakodás közben hajolt le ennyire. De mondjuk, ha egy kocsi mellett állt, és a benne ülő vezetővel vitatkozott, egészen más képe van a dolognak.
– Miből gondolod, hogy dulakodtak?
– Mersbach valami gumibotfélét vitt magával, mintha arra számított volna, hogy megtámadják. Másfelől viszont önként kiszállt a kocsijából, és a sűrű bokrokon is átszuszakolta magát, hogy szembekerüljön a gyilkosával.
– Csak elő kell venned azt a Hubert, ki tudja, hátha mégis van valami összefüggés
– Igazad van, meg is teszem Lehnert elnyomta a félig szívott cigarettát. Elég kacifántos ez az ügy. Semmi sem vág össze benne. Néhány dologra pedig a legnagyobb igyekezettel sem találok semmiféle magyarázatot. Gondolok itt a szőke női Hajszálra meg a Mersbach holtteste alól előkerült sötétpiros női zsebkendőre.
– Talán egy nőnek is volt szerepe! Találkoztam én már szoknyás gyilkosokkal is
– Ez az én fejemben is megfordult – vallotta be Lehnert. – De hol tartózkodhatott?
– Természetesen a kocsiban, amelyről az egész idő alatt beszéltél.
– Vagyis Huber Mercedesében – csóválta meg a fejét Lehnert. Az az előkelő úriember tegnap este Münchenben szórakozott egy születésnapi estélyen, és az éjszakát is a városi lakásában töltötte. Mindenesetre utánanézek a dolognak… Mi az?
Mooshammer valami jelt adott a kezével.
– Bringmann felügyelő jelentkezik az irodádból – súgta oda halkan.
– Kérdezd meg, kihajtotta az engedélyt a házkutatásra a Pirkheimer fiúnál?
– Azt mondja, elég nehéz volt ebben az időpontban felkajtatnia egy ügyészt, de végül is sikerült.
– Tegye a papírt az íróasztalomra, és hazamehet, mára végzett.
Lehnert megvárta, míg Mooshammer befejezte a beszélgetést Bringmann-nal, aztán homlokát ráncolva barátjára nézett.
– Bringmann újabban elég sok fejtörést okoz nekem – jegyezte meg. – Ebben a gyilkosságban valamiféle szerepet játszik egy részeg külföldi, feltehetőleg a Huber-cég egyik török alkalmazottja. A két tanú a kempingből, az a fiatalasszony meg a férje, látta őt a bűntett elkövetése után. Feltűnően gyanúsan viselkedett. Ehhez járul még, hogy a Mersbach holtteste melletti vértócsában talált cipőnyom nemigen vall Pirkheimerre, a vendégmunkással azonban könnyen kapcsolatba hozható. Megbíztam Bringmannt, nézzen utána annak a töröknek. Amikor később jelentést tett, az a benyomásom támadt, hogy elhallgat valamit előlem. Kétségtelenül azon töri magát, hogy egyedül oldja meg az ügyet. Bizonyos jelek arra is utalnak, hogy kéz a kézben dolgozik a Bayernkurier bűnügyi riporterével, azzal a vörös hajú Adrienné Bourdonnet-val, azt hiszem, te is ismered. Bringmann még a lelkét is eladná az ördögnek, ha jó sajtót kapna érte.
Mooshammer két kezére támaszkodva feltápászkodott, hogy béna lábait kényelmesebben helyezze el. Halkan felnyögött.
– Meglátod, időváltozás lesz – vetette oda hangsúlyozott közönnyel, és mosolyt erőltetett az arcára. – De térjünk vissza a tárgyra: mit szimatolhatott ki Bringmann, amitől érdemesnek látja vállalni ezt a kockázatos magatartást?
– Ez az, amit nem tudok! Arra gondoltam, hogy a hónom alá csapom Drogét, és kimegyek vele Berghausenba. Ha szerencsém van, talán még idejében közéjük csördíthetek.
Az egyik telefonkezelő átkopogott az üvegfalon.
– Az interurbánközpont Bringmann felügyelőt keresi!
– Kapcsoljon ide! – mutatott Lehnert Mooshammer készülékére. – Tudakold meg, ki akar beszélni vele.
– Egy nő, a nevét nem közölte.
– Beszélj vele, és közben állapíttasd meg, honnan jött a hívás – mondta eltökélten Lehnert. – Én is végighallgathatom?
Mooshammer a kezébe nyomta a másik kagylót, és megadta a megfelelő utasításokat a központnak.
– Bringmann felügyelővel beszélek? – kérdezte egy mély, kellemes női hang.
– Fogadni mernék, hogy ez a vöröshajú – suttogta Lehnert.
Mooshammer a szájához emelte mutatóujját.
– Itt a rendőrkapitányság ügyeletese – jelentkezett. – A felügyelő úr körülbelül negyedórája elhagyta az épületet. Kivel beszélek?
Rövid, csalódott sóhaj nyomta el egy pillanatra a vezeték halk zúgását. Aztán egy másodperc csend következett, mintha a nő fontolóra vett volna valamit.
– Ismerőse vagyok Bringmann úrnak, és fontos magánügyben szerettem volna beszélni vele – szólalt meg végül, kitérve az egyenes válasz elől.
Mooshammer úgy tett, mintha beérte volna ennyivel.
– Ha Bringmann felügyelő úr egyenesen hazament, most alighanem otthon van. Próbálja meg talán… – Amikor észrevette Lehnert könyörgő mozdulatát, elnémult, de azonnal felfogta a helyzetet. – Egy pillanat türelmet kérek, szolgálati ügyben keresnek. Kérem, ne tegye le. – Tenyerével befedte a membránt. – Mit akarsz?
– Nem tudnád kapcsolni innen Bringmannt, és a vonalban maradni?
– Dehogyisnem! Csakhogy ez törvényellenes, tudod?
– Ugyan tedd már meg!
– Nézze meg az ember, te aztán kitanultad a szakmát! – csúfolódott Mooshammer. Aztán ismét beleszólt a kagylóba. – Úgy, most már rendelkezésére állok, kisasszony. Ha nagyon fontos, kapcsolhatom önnek Bringmann felügyelő úr lakását.
– Köszönöm – mondta a nő, rövid habozás után. – Igazán kedves volna öntől.
Lehnert közben megkereste noteszében Bringmann telefonszámát, és barátja elé csúsztatta. De mielőtt Mooshammer tárcsázhatott volna, az előbbi telefonkezelő ismét megkocogtatta az üveget.
– A hívás a berghauseni Nagykávéházból érkezett – jelentette. – Vegyem szalagra, főfelügyelő úr?
– Igen – dörzsölte meg a kezét Lehnert.
Mooshammer tárcsázott, s amikor kiment a csengetés, lenyomott egy gombot.
– Kérem, beszéljenek – szólt a hallgatóba.
– Itt Bringmann.
– Adrienne Bourdonnet beszél. Hála Istennek, csakhogy megtaláltam.
– Sikerült elérnie valamit?
– Csőd az egész vonalon…
– Hogy lehetséges ez?
– Schmidt felügyelő rászedett.
– Csak nem beszélt neki a lábnyomról is?
– De igen, sajnos.
– A fene egye meg! – kiáltott fel Bringmann, és mint akit mellbe vágtak, elhallgatott. A két barát világosan hallotta kapkodó lélegzetét.
– Kérem, ne haragudjon – szólalt meg egy kis szünet után Adrienne Bourdonnet, elég szánalmas hangon. – Magam is tudom, hogy milyen ostobán viselkedtem.
– Ez ugyan már nem segít rajtunk. Most az a legfontosabb, hogy a főnököm még véletlenül se neszelje meg ezt a kis különutacskánkat…
– Schmidt felügyelő tartani fogja a száját, annyi szent, egyedül akarja learatni a babérokat.
– Reméljük! Nem tudja, akcióba lépett már a dagadt?
– Nem, azt hi… – Adrienne Bourdonnet elharapta a szót, a készülékben valami recsegés hallatszott, mintha a lány hevesen megmozdult volna. – Ebben a pillanatban állt meg egy URH-kocsi a városháza előtt – mondta valamivel halkabban. – Schmidt felügyelő lépett ki a házból, most száll be. Utánahajtok, talán még nincs veszve minden. Találkozzunk itt a kávéházban, ha nem sikerül, értesítést hagyok vagy felhívom. Siessen! Viszlát!
– Várjon egy kicsit… A kórságba is… – Brigmann dünnyögött még néhány nem túl hízelgő szót, aztán halk kattanás hallatszott, az összeköttetés megszakadt.
Mooshammer sokatmondó tekintetet vetett barátjára.
– Úgy látszik, igazad volt, amikor gyanakodtál –ismerte el. – Itt kétségtelenül történik valami…
– Úgy bizony. – Lehnert hátratolta a széket, és begombolta zakóját. – Kösz a segítséget. Most veszem a nyúlcipőt, még Bringmann előtt ki akarok jutni Berghausenba.
Adrienne Bourdonnet fuldoklott dühében. Hogy milyen agyafúrtan kicsalogatott belőle mindent az az undorító fráter… Most aztán rostokolhat itt a kocsijában, és nézheti, hogyan söpri be magának a nyavalyás az egész dicsőséget ott a törökök barakkjában. Mi haszna, hogy ő az egyetlen újságíró a közelben, hogy exkluzív tudósítást adhat telefonon a lapjának. Persze, fotók is kellenének…
A fiatal újságírónő begyömöszölte összegyűrt zsebkendőjét a retiküljébe. Idegesen remegő ujjakkal cigarettára gyújtott, és mereven bámulta a két alacsony deszkaépületet, amelyek kivilágított ablakai előtt az URH-kocsi állt. Bár egyik ablakon sem volt függöny, nem látott semmilyen mozgást. A kissé távolabb eső épület, ahol a szerszámoskamrák voltak, szintén üresnek rémlett.
Még szerencse, hogy a rendőrautót idejében észrevette a főtéren. így legalább Bringmann is értesült mindenről, és hamarosan itt lesz. Schmidt felügyelő követése már gyerekjáték volt, senki sem vette észre. De mi az ördögnek hozhatta magával Schmidt azt a rendőrt?
Adrienne Bourdonnet ingerülten kipöckölte a csikket az úttestre. Felvillanó szikrák szóródtak szét, hunytak ki. A teherautó-pályaudvar mellett sötétlő cementgyár elől egy autó indult el. Az út mentén a fűben tücskök cirpeltek.
Éppen a cigarettatárcáját akarta ismét elővenni – a várakozás alaposan megtépázta az idegeit –, de hirtelen megrezzent. A kivilágított barakkok mellett egy sötét árny surrant végig, majd eltűnt egy szerszámosbódé mögött.
Az újságírónő visszafojtott lélegzettel várakozott. Még a szeme is belefájdult, olyan igyekezettel fürkészte a sötétséget. Agya lázasan dolgozott. Ki akar ott titokban eltűnni – csak nem a gyilkos? De hát azt Schmidt bizonyára nem engedte meglépni…
A szorosan egymás mellett sorakozó szerszámos-bódék végén jókora, durván vakolt épület állt. Merő véletlen volt, hogy Adrienne megpillantotta a ház sarka mögül előbújó férfit, aki egy motorkerékpárt tolt, és amilyen gyorsan csak telt tőle, átfutott vele a nyílt terepen. A barakkok felől a halmokba tornyozott betongerendák fedezték.
Az újságírónő egy kissé felemelkedett az ülésről, hogy jobban leláthasson az út menti rézsűn. Néhány másodperc múlva ismét megpillantotta a férfit, aki már egészen a közelébe érkezett, és most valamicskével lassabban futott. Arcát egy másodpercre megvilágította az egyik utcai lámpa fénye, aztán felpattant a motorra, és teljes gázzal elindult a város felé. A motor bőgését dübörögve verte vissza az úttest másik oldalán sorakozó házak fala.
Adrienne még látta, hogy odalenn az egyik barakk ajtaja kivágódik, de már indította is a kocsit, és a motorkerékpár nyomába eredt.
Teljes sebességgel robogtak előre, majd egy széles, aszfaltozott útra kanyarodva, végighaladtak a város peremén. A kocsiforgalom mérsékelt volt, és egy közlekedési lámpánál az újságírónőnek sikerült észrevétlenül közelebb kerülnie a motoroshoz, aki egy háborús emlékmű mellett hirtelen befordult, és eltűnt egy sötét kis utcában. A sportkocsi nagyokat döccenve gurult utána a macskaköveken.
A kis utca szűk terecskébe torkollt, amelyet satnya fák és bokrok szegélyeztek. A sarkon egy söröző mocskos ablakai vetettek gyér fényt a járdára. Mellette egy nyitott kapualjban vörös féklámpa villant fel.
Adrienne Bourdonnet továbbhajtott, és befordult a sarkon. A kocsmával szomszédos széntelep deszkapalánkja szinte a végtelenbe nyúlt. A következő utca már világos volt, a járda mellett több kocsi parkolt.
A fiatal újságírónő fellélegzett és hátradőlt. Meglepetten állapította meg, hogy fél. De erre most nincs idő! Ha igazán jó bűnügyi riporter akar lenni, a kockázatot is vállalnia kell. A motoros, aki lopva akart elillanni a barakkoktól, feltétlenül gyanús, nem szabad szem elől veszíteni!
Adrienne gyors elhatározással kiugrott a kocsiból, és visszament a néptelen sikátoron. Egy hirtelen kerekedő szélroham port kavart fel, finom homokszemcséket sodort az arcába. A szél távoli zeneszót is hozott magával – valahol egy Wurlitzer recsegett.
Adrienne szorosan a szinte kihaltnak látszó házak tövében surrant végig, hajtotta a becsvágy, amely még félelmét is háttérbe szorította.
A széntelep kapujának egyik szárnya félig nyitva állt, és csikorogva meglendült a szélben, ami Adrienne-t egy pillanatra alaposan megriasztotta. A söröző előtt a kiugró bejárat falához lapult. A Wurlitzer egy fültépő akkorddal éppen elhallgatott, helyette férfihangok harsány ricsaja csattant fel.
Adrienne óvatosan körülnézett, aztán bekukucskált a lebuj mocskos ablakán. A sűrű füstfelhő ellenére mintha felismerte volna a motoros arcát. Az ablak közelében állt egy asztalnál, és hevesen hadonászva győzködött három férfit, láthatólag törököket. A vendégmunkásoknak, akikről Bringmann beszélt, szemlátomást ez a kocsma volt a törzshelyük.
Az asztalnál ülő férfiak arca meghökkenést és zavart tükrözött, kivált a legfiatalabbiké. Felugrott, felkapta zakóját a széktámláról, és sietősen, rémült igyekezettel próbált megmagyarázni valamit honfitársainak, miközben állandóan az ajtó felé sandított. Olyan hangosan beszélt, hogy a többi vendég is felfigyelt rá.
Az ezt követő kavarodásban Adrienne Bourdon-net csak elég későn hallotta meg a riadóautó szirénázását, amely már a szomszédos keresztutcáról süvített. A füstös lebuj vendégei kővé dermedtek, de aztán hirtelen szétugrottak, és mindenki visszaült a helyére. Az izgatott török fiatalember mindenáron a kijárathoz akart rohanni, de a motoros meg az asztaltársai visszatartották, és a hátsó ajtó felé ráncigálták.
A sziréna hol mélyen, hol magasan süvöltő hangja már egészen közelről hallatszott, aztán hirtelen elhallgatott. A hátsó ajtó, amely valószínűleg a mosdókhoz vezetett, éppen becsapódott, amikor a két rendőr betoppant. Mindketten fegyvert tartottak a kezükben, és egyikük azonnal a hátsó ajtóhoz viharzott.
Adrienne Bourdonnet arra számított, hogy ez az utóbbi rögtön vissza is tér, a motorossal meg a többi törökkel egyetemben, ehelyett azonban az idáig követett, jókora motorkerékpár robogása ütötte meg a fülét. Aztán egy vakító fénykúp siklott végig a szemközti házakon, és a sarok mögül kiszáguldott a motorkerékpár. A hátul ülő férfi kétségbeesetten kapaszkodott a vezetőbe. A riadóautón kigyulladt a kék fény, s a kocsi hatalmas lendülettel, bőgő szirénával indult a motor után, amelynek hátsó lámpája éppen eltűnt a következő sarok mögött.
Az egyik házban ablakot nyitottak, egy hálóinges férfi pislantott ki kíváncsian az utcára. Egyébként semmi sem mozdult, a környék lakói alighanem megszokták már az efféle incidenseket. A kocsmában a rendőr eltette fegyverét, és szigorú hangon beszélt a vendégmunkásokhoz. Mellette egy szintén törökös külsejű, idősebb férfi állt, aki láthatólag a tolmács szerepét töltötte be.
Adrienne Bourdonnet felvette ijedtében elejtett retiküljét, és közelebb lépett az üveghez. Feszült figyelemmel keresgélte az arcok közt azt a két törököt, akik az imént a motorossal és feldúlt, fiatal honfitársukkal kisurrantak az udvarra, de sehol nem látta őket. Vajon ők is kereket oldottak, vagy itt bujkálnak még valahol a házban?
Hirtelen eszébe jutott a motorbicikli, a görcsösen összekuporodó utassal. Hogy miért is nem jött rá előbb! Hát persze, a törökök rászedték, hamis nyomra csábították a rendőröket. Furfangos hadművelet… De talán nem késett el még, talán elérhet még valamit Bringmann segítségével, aki már bizonyára rég a kávéházban van, és a telefonra vár…
Kifulladtan húzta be a telefonfülke összevissza repedezett üvegajtaját. Bringmann hangjából változatlanul áradt a düh. Adrienne beszámolt arról, hogy hol van, és mi történt. A felügyelő elég szkeptikusan fogadta a híreket, de végül is megígérte, hogy néhány percen belül ott lesz. Az újságírónő megkönnyebbülten akasztotta vissza a hallgatót.
A hűvös szél megerősödött, és a vékony anyagon át a lány bőréig hatolt. Adrienne fázósan gombolta be a kosztümkabátot, és szorosabbra kötötte a kendőt a fején. Sokért nem adta volna, ha rágyújthat. Némi tétovázás után ismét keresztülment a téren, hiszen Bringmann megérkezéséig neki kellett figyelnie a kocsmát és a környező házakat.
Hirtelen ugatni kezdett egy kutya, rekedt, elfúló csaholása mintha a széntelepről hallatszott volna. Adrienne rémülten megtorpant, de semmi sem mozdult, csak az imént oly ijesztően nyikorgó kapu nyílt ki teljesen. A szél tárta ki vajon, vagy a két eltűnt török menekült el erre, mialatt ő telefonált? A széntelep éppen a sörözővel szomszédos. Az újságírónő továbbosont, a kapunál megállt, és óvatosan előrehajolva beleselkedett. Olyan sötét volt odabenn, hogy inkább csak sejtette, semmint látta kétoldalt a szénkupacokat. Visszafojtott lélegzettel hallgatódzott, de mindenütt csend volt, nem moccant semmi.
Egy kissé megkönnyebbült, megfordult, és az utcát fürkészte, amely változatlanul üresen ásított, Bringmann-nak még híre-hamva se volt. S ekkor Adrienne Bourdonnet hirtelen szinte a bőrén érezte, hogy valaki van a közelében…