Vlagyimir MALOV:
A „NAGY­EZS­DA” ÚTJA

1.

Kez­det­nek né­hány gyors ke­rin­gő­me­net, egy pi­ló­ta egy­szer tré­fá­san „pró­ba­kör­nek” ne­vez­te el eze­ket a boly­gó­ke­rü­lő re­pü­lé­se­ket, s az­óta az egész űr­flot­ta csak így em­le­ge­ti. Majd lágy, fo­ko­zat nél­kü­li fé­ke­zés, s hosszú eresz­ke­dés eny­he lej­té­sű gör­be men­tén. A le­szál­ló haj­tó­mű­vek szé­pen fel­emész­tet­ték a se­bes­sé­get, s ami­re a boly­gó fel­szí­ne már köz­vet­le­nül az űr­na­szád alá ke­rült, ma­gát a le­szál­lást meg sem érez­ték. De amint a dü­bör­gő ro­baj el­hall­ga­tott, azon nyom­ban cso­dá­la­tos, hi­he­tet­len csönd ural­ko­dott a ka­bin­ban. Ez­u­tán fel­áll­hat­tak ülé­se­ik­ből, szét­tár­hat­ták az il­lu­mi­ná­tort fedő zsa­lu­kat, s meg­néz­het­ték: mi­lyen ez az új vi­lág, ami­be ép­pen most száll­tak le.

Ez al­ka­lom­mal a „Nagy­ezs­da” egy fakó ho­mok­kör kö­ze­pén állt. A kört szűk­re zár­ta a kö­ze­li lá­tó­ha­tár, a ho­ri­zon­ton hol itt, hol ott szik­ráz­tak fel a vil­lá­mok. Gyor­san szá­gul­dot­tak az ala­cso­nyan futó sö­tét­szür­ke vi­har­fel­hők nyu­gat­ról ke­let felé. Ezek­ből pul­zá­ló fény áradt, és kö­rös-kö­rül min­den va­la­mi ré­gi­mó­di fan­tasz­ti­kus lát­vá­nyos­ság kí­sér­te­ti­es, el­kép­zel­he­tet­len dísz­le­té­nek lát­szott. Úgy tűnt, hogy a fakó ho­mok maga is elekt­ro­mo­san töl­tött. Egyéb­ként ezt a boly­gót min­den úti­ka­la­uz­ban így ne­vez­ték: Elekt­ra…

A le­szál­lás után né­hány per­cig And­rej két­ked­ve vizs­gál­ta a ha­jót kör­nye­ző tá­jat, majd mé­lyet só­haj­tott, s elé­ge­det­le­nül mo­rog­ta:

– Most is csak az a hely­zet, mint ed­dig bár­hol és bár­mi­kor volt! Ha akad va­la­hol egy olyan boly­gó, amely a po­kol­ra vagy va­la­mi mo­csár­ra, eset­leg egy di­nam­óra em­lé­kez­tet, az annyit je­lent, hogy ez a kosz­fé­szek ép­pen min­ket várt! A töb­bi­ek pe­dig mind cso­dá­la­tos vi­lá­gok­ban száll­nak le. Ra­gyo­gás­sal és öröm­mel telt vi­lá­gok­ban a ha­jó­ik vagy fák ár­nyé­ká­ban, vagy cso­dá­la­tos ta­vak part­ján pi­hen­nek meg…

A „Nagy­ezs­da” pa­rancs­no­ka el­ne­vet­te ma­gát, és nem ma­radt adó­sa tár­sá­nak.

– Te na­gyon si­etsz! Jó len­ne min­dent mi­nél gyor­sab­ban csi­nál­ni.

– És ami a leg­ér­de­ke­sebb, én már két­szer ke­rül­tem ide az Elekt­rá­ra – fe­jez­te be And­rej, és kezd­te ma­gá­ra ven­ni űr­ru­há­ját. – Hét év­vel ez­előtt itt szállt le a XXIII., há­rom év­vel ez­előtt a XXVI.

– Hát én, én már há­rom­szor ke­res­tem fel – fe­lel­te Oleg. – Most már be­kö­tött szem­mel is tud­nék ezen a boly­gón sé­tál­ni.

– No, ez nem is olyan nagy kunszt – fe­lel­te And­rej olyan ko­moly­ság­gal, ami­lyen­re csak ké­pes volt. – Itt nincs sen­ki! Bár­ho­va mész, min­de­nütt ugyan­azt az elekt­ro­mo­san töl­tött ho­mo­kot ta­po­sod.

A si­sak­masz­kot le­eresz­tet­te. Ajka egy­re moz­gott a vas­tag üveg mö­gött. Oleg a ve­zér­lő­asz­ta­lon el­for­dí­tott egy kap­cso­lót, mire a hang­szó­ró­ból árad­ni kez­dett And­rej hang­ja – …ha leg­alább elekt­ro­mos rája len­nék…

– Ak­kor va­la­ki más len­ne, és nem te – fe­lel­te a pa­rancs­nok. – Ne húzd az időt.

– Nem hú­zom – hang­zott mél­tó­ság­gal a hang­szó­ró­ból. – Egy perc alatt be­búj­tam az űr­ru­há­ba. Az űr­flot­ta-re­kord, azt ma­gad is jól tu­dod, negy­ven­ki­lenc má­sod­perc. Az én időm sem rossz. No, in­dul­ha­tok!

Dü­bör­gő lép­tek­kel, ügyet­le­nül mo­zog­va űr­ru­há­já­ban, át­ha­ladt a ka­bi­non, és el­tűnt a fe­dél­ze­ti nyí­lás­hoz ve­ze­tő mé­lye­dés­ben. Né­hány pil­la­nat­tal ké­sőbb Oleg a pa­no­rá­ma­er­nyőn már lát­ta is, hogy a te­her­nyí­lás nagy aj­ta­jai fel­tá­rul­nak, és az Elekt­ra fel­szí­né­re ki­gör­dül a bo­gár­ra em­lé­kez­te­tő te­rep­já­ró. A gép lánc­tal­pai alól hosszú­kás, ké­kes szik­rák kezd­tek pat­tog­ni, igen, a ho­mok elekt­ro­mo­san töl­tött. A te­rep­já­ró – ha­ma­ro­san már a vi­lá­gí­tó- és fi­gye­lő­ab­lak­ból is lát­hat­ta a gé­pet – gyor­san ha­ladt nyu­gat felé.

Oleg fel­állt, egy má­sod­per­cig ott áll­do­gált a szen­der­gő Gyim­ka szé­ke mel­lett. A fi­úcs­ka szá­ja fé­lig nyit­va, sző­ke fürt­jei hom­lo­kán össze­kó­co­lód­tak, lát­ha­tó­an nyug­ta­la­ní­tót ál­mod­ha­tott, mi­vel mo­cor­gott, keze, lába meg-meg­rán­dult. Oleg meg­si­mí­tot­ta a fi­úcs­ka ha­ját, majd gyor­san be­si­e­tett a haj­tó­anyag­re­kesz­be, hogy elő­ké­szít­se a haj­tó­anyag fo­ga­dá­sá­ra a tar­tá­lyo­kat. And­rej­nek két óra állt ren­del­ke­zé­sé­re fel­ada­ta tel­je­sí­té­sé­re. Ez elég is. Te­hát két és fél vagy ma­xi­mum há­rom óra múl­va az űr­na­szád már foly­tat­hat­ja is az út­ját. A „Nagy­ezs­da” új­ból fel­száll, és Gyim­ka, ha nem éb­red­ne fel, ak­kor még csak ész­re sem ve­he­ti, hogy né­hány órát az Elekt­rán töl­tött.

A pa­rancs­nok el­ér­te a haj­tó­anyag-tá­ro­lót, át­lé­pett a kü­szö­bén, és be­húz­ta maga után az aj­tót. Ek­kor még ter­mé­sze­te­sen nem tud­hat­ta, hogy a „Nagy­ezs­da” nem két órát vagy hár­mat, ha­nem jó­for­mán egy tel­jes na­pot tölt el majd az Elekt­rán, és hogy mennyi ese­mény zsú­fo­ló­dik össze ebbe a né­hány órá­ba.

2.

And­rej még egy­szer kö­rül­haj­tott az ide­gen hajó kö­rül.

Most már tel­je­sen nyu­godt volt, és a ha­lán­té­ka sem do­bolt olyan esze­ve­szet­ten. Hi­szen tu­laj­don­kép­pen sem­mi olyan nem tör­tént, ami le­he­tet­len­ség lett vol­na. Va­la­mi­kor el­ke­rül­he­tet­le­nül be kel­lett kö­vet­kez­nie en­nek az ese­mény­nek; a meg­le­pő csu­pán az volt, hogy nem va­la­ki más­nak, ha­nem ép­pen neki ju­tott ez a le­he­tő­ség.

Te­rep­já­ró­ja se­bes­sé­gét kú­szó­se­bes­ség­re csök­kent­ve, be­kap­csol­ta a kép­jegy­ző ka­me­rát. Az em­be­rek mil­li­árd­ja­i­nak is lát­ni­uk kell ezt az egy­han­gú vi­dé­ket, amely merő fakó elekt­ro­mos ho­mok, és ezt a ha­tal­mas ide­gen űr­ha­jót, amely mé­lyen be­le­ült, be­süp­pedt ebbe a ho­mok­ba. Ez a film­sza­lag, amit most fel­vesz, fel­be­csül­he­tet­len ér­té­kű, tán a vi­lág leg­ér­té­ke­sebb tör­té­nel­mi do­ku­men­tu­má­nak sze­re­pét játssza egy­kor. De ez majd ak­kor lesz, míg most…

– Andr­ju­sa – szólt hoz­zá a kép­er­nyő­ről a pa­rancs­nok –, azért ma­radj tá­vo­labb, tisz­tes tá­vol­ság­ban.

– Messze va­gyok tőle – fe­lel­te And­rej, és óva­to­san, csak né­hány mil­li­mé­ter­nyi­re for­dí­tot­ta el a kor­mányt jobb­ra.

Las­san kezd­ve a har­ma­dik kört, a te­rep­já­ró kö­ze­lebb nyo­mult az űr­ha­jó­hoz. Most már mind­össze vagy száz mé­ter vá­lasz­tot­ta el a te­rep­já­rót és az űr­ha­jót. A kép­jegy­ző ka­me­rá­ja hal­kan és egyen­le­te­sen zú­gott, züm­mö­gé­se meg­nyug­ta­tó­an ha­tott And­rej­re, és le­het, hogy ép­pen ezért tűnt olyan hét­köz­na­pi­nak és re­á­lis­nak min­den, ami tör­tént. És ugyan­ilyen „meg­szo­kott” és re­á­lis volt az ide­gen hajó moz­du­lat­lan­ság­ba me­re­ve­dett hall­ga­tá­sa.

– Nagy­ság­ban – négy­sze­re­se-öt­szö­rö­se le­he­tett a „Nagy­ezs­dá”-nak. Tük­rö­sen fe­ke­te, sima fel­szí­nén fel-fel­vil­lan­tak a ci­ká­zó vil­lá­mok, és vissza­ver­te az elekt­ro­mo­san töl­tött vi­har­fel­hők pul­zá­ló, lük­te­tő fé­nyét. Hosszú hen­ger. Fel­szí­nét min­den lát­ha­tó rend­szer nél­kü­li ki­emel­ke­dé­sek tö­me­ge bo­rí­tot­ta, a ki­emel­ke­dé­sek ala­ki vál­to­za­tos­sá­ga egye­ne­sen fan­tasz­ti­kus volt. Hi­ány­zott vo­na­la­i­ból a tisz­ta szi­go­rú­ság. En­nek az al­kot­mány­nak lé­nye­gé­ben még meg­ha­tá­ro­zott szi­lu­ett­je sem volt. De egyet még­sem le­he­tett el­ta­gad­ni tőle: a hajó kül­se­je szo­kat­la­nul nagy tel­je­sít­mény­ről árul­ko­dott, s úgy tűnt, csu­pán egyet­len pil­la­nat­ra eresz­ke­dett le a boly­gó­ra meg­pi­hen­ni, mi­előtt újabb ha­tal­mas ívű ug­rás­ra len­dül­ne az űrbe.

Fut­va a kép­er­nyő­jé­re pil­lan­tott, amely az űr­na­szád­dal össze­kö­töt­te – Oleg arc­ki­fe­je­zé­se fe­szült­sé­get, el­mé­lyült kon­cent­rá­ci­ót su­gár­zott. And­rej még egy ki­csit moz­dí­tott a kor­má­nyon jobb­ra. A ha­jó­tól való tá­vol­sá­ga nyolc­van mé­ter­re csök­kent. A pa­rancs­nok össze­húz­ta szem­öl­dö­két, de nem szólt sem­mit. E pil­la­nat­ban le­fu­tott az első te­kercs, és a ka­me­ra el­hall­ga­tott. And­rej a be­állt csönd­ben ha­tá­ro­zot­tan érez­te, hogy va­la­ki ke­mény, fi­gyel­mes pil­lan­tás­sal sza­ka­dat­la­nul kö­ve­ti mind­azt, amit tesz. Most érez­te meg első íz­ben.

Fe­jét el­for­dí­tot­ta. Nem volt túl­sá­go­san kel­le­mes ez az ér­zés. And­rej, hogy meg­sza­ba­dul­jon tőle, egy ki­csit gyor­sí­tott, mint­ha ez se­gít­het­ne. Ek­kor is­mét felzú­gott a ka­me­ra, s a meg­fi­gyelt­ség ér­zé­se nyom­ban el­tűnt. And­rej most tel­je­sen nyu­godt volt. Igen, most sok­kal nyu­god­tabb, mint még két órá­ja, ami­kor a „Nagy­ezs­dá”-tól el­in­dult az au­to­ma­ti­kus töl­tő­bá­zis­ra. Ez már időt­len idők óta dol­go­zott az Elekt­rán. Azért ment, hogy né­hány tar­tály üzem­anya­got hoz­zon. – In­du­lás­kor még iga­zán nem kép­zel­het­te el, hogy mi­lyen meg­le­pe­tés­ben lesz ré­sze.

 

EGYÉB­KÉNT MI­ÉRT NEM MU­TAT­JÁK SEM­MI­VEL, HOGY ÉSZ­RE­VET­TÉK A HAJÓ KÖ­RÜL KE­RIN­GŐ TE­REP­JÁ­RÓT? ÉS HO­GYAN ZAJ­LIK MAJD LE AZ ELSŐ TA­LÁL­KO­ZÁS? AZ A PIL­LA­NAT, AME­LYET OLY GYAK­RAN PRÓ­BÁL­NAK MA­GUK ELÉ KÉP­ZEL­NI – TER­MÉ­SZE­TE­SEN MÁS­KÉNT ÉS MÁS­KÉNT. S HÁ­NYAN ÁL­MOD­TAK ER­RŐL? ÉS MI­LYE­NEK LESZ­NEK? MI­LYEN IS LE­HET AZ ÉR­TE­LEM­BEN VALÓ TEST­VÉ­RE­INK KÜL­SE­JE? EZE­KÉ A LÉ­NYE­KÉ? A TÖBB MINT HÁ­ROM ÉS FÉL SZÁ­ZA­DOS CSIL­LAG­KÖ­ZI HA­JÓ­ZÁS UTÁN MOST ELSŐ ÍZ­BEN TA­LÁL­KOZ­NAK EM­BE­REK ÉS MÁS ÉR­TEL­MES LÉ­NYEK. MI­LYE­NEK IS LESZ­NEK?

 

And­rej el­mo­so­lyo­dott. A nyu­gal­má­hoz most szép las­san fi­lo­zo­fá­ló han­gu­lat is csat­la­ko­zott. Vissza­tért hoz­zá az a han­gu­lat, amely oly hir­te­len fog­ta el, ami­kor a haj­tó­anya­gért in­dult. Ak­kor ide­á­lis egye­nes men­tén ve­zet­te a te­rep­já­rót – az Elekt­rán nincs szük­ség ma­nő­ve­re­zés­re, aka­dá­lyok ke­rül­ge­té­sé­re. A ho­mok egyen­le­te­sen és tö­möt­ten fe­küdt a lánc­tal­pak alatt – és And­rej azon tű­nő­dött, hogy rit­kán jut az em­ber­nek osz­tály­ré­szül az az öröm, hogy cél­já­nak el­éré­sé­re a leg­rö­vi­debb utat hasz­nál­has­sa, és azon töp­ren­gett, hogy min­dig ke­rül va­la­mi vá­rat­lan aka­dály, gát, és kény­sze­rü­lünk le­tér­ni az egye­nes­ről, de még az is meg­le­het, hogy vissza­for­du­lás­ra ke­rül sor. És most, ami­kor új­ból és új­ból meg­néz­te az ide­gen űr­ha­jót, az a gon­do­la­ta tá­madt, hogy nem volt szük­ség­sze­rű, hogy meg­tör­tén­jen, ami tör­tént, hi­szen nem is kel­le­ne itt len­nie az Elekt­rán. Az űr­na­szád há­rom hét­tel ez­előtt kény­sze­rült út­irá­nyá­nak meg­vál­toz­ta­tá­sá­ra, a „Pro­me­te­usz” ku­ta­tó­ál­lo­más pa­rancs­no­ká­nak ké­ré­sé­re ugyan­is a 19 NG csil­lag­kép­ben fel kel­lett ven­nie a négy­éves Gyim­kát, Föld­re szál­lí­tá­sa cél­já­ból. A fi­úcs­ka a Tyi­hon­csuk há­zas­pár gyer­me­ke, az egész ál­lo­más ked­ven­ce. A szü­lők már hat éve dol­goz­tak az ál­lo­má­son. A fi­úcs­ká­nak pe­dig a ta­nu­lá­sát kell meg­kez­de­nie a kez­dő tan­fo­lya­mon. El­jött szá­má­ra a vá­lás ide­je. Az űr­na­szád ez­u­tán in­dult az Elekt­ra felé. Fel kel­lett töl­te­nie üzem­anyag-kész­le­te­it. Itt azon­ban nem tar­tóz­kod­hat­nak 24 föl­di órá­nál to­vább. Si­et­tek, mi­vel a „Nagy­ezs­da” azt az anya­got szál­lí­tot­ta a Föld­re, ame­lyet a XXIX. komp­lex ex­pe­dí­ció ed­dig össze­gyűj­tött. Az ex­pe­dí­ció ha­jói pe­dig le­ad­va az anyag meg­fe­le­lő ré­szét, to­vább­men­tek út­ju­kon. Egyéb­ként ezt a ku­ta­tó­utat né­hány év­szá­za­dos­nak ter­vez­ték. Így, ha nem lett vol­na ez a kény­szer­le­szál­lás… De hát volt, és el­röp­pent az az első pil­la­nat is, ami­kor And­rej rá­döb­bent, hogy az a fura kép­ződ­mény, amit az Elekt­ra lá­tó­ha­tá­rán ész­lelt – ide­gen csil­lag­ha­jó. Nem le­he­tett sem­mi más. Az em­be­rek csak egyet­len­egy au­to­ma­ti­kus töl­tő­ál­lo­mást épí­tet­tek az Elekt­ra si­va­ta­gá­ban, ott más épít­mény nem le­het. És ek­kor az ér­zé­sek­nek hi­he­tet­len és rend­kí­vü­li ka­val­kád­ját élte át, esze­ve­szett örö­met, két­ke­dést, lá­zon­gást, ha­tá­ro­zat­lan­sá­got, vá­ra­ko­zást, tü­rel­met­len­sé­get – s mind­ez a meg­szo­kott nyu­ga­lom­mal, hi­deg­vé­rű­ség­gel meg a hely­zet pon­tos elem­zé­sé­vel vál­ta­ko­zott. És nyil­ván­va­ló­an eze­ket az ér­zé­se­ket élte át az űr­na­szád ott­hon ma­radt pa­rancs­no­ka, Oleg is.

A kép­er­nyő­ről a pa­rancs­nok fi­gyel­mes, szi­go­rú arca te­kin­tett And­rej­ra. A kép­er­nyő a ka­bin tá­vo­li sar­kát is mu­tat­ta, a to­vább­ra is ví­gan alvó Gyim­ká­val. A gyer­mek még azt sem ér­zé­kel­te, hogy a fény­se­bes­ség több­szö­rö­sé­vel szá­gul­dó űr­uta­zás egy idő­re meg­sza­kadt. Pe­dig hi­per­se­bes­ség csök­kent köz­ben nul­lá­ra. And­rej a pa­rancs­nok­ra te­kin­tett, és új­ból jobb felé for­dí­tott a kor­má­nyon.

 

MIT CSI­NÁL­NAK AZ ELEKT­RÁN? HON­NAN RE­PÜL­TEK IDE ÉS HOVÁ TAR­TA­NAK?

 

A te­rep­já­ró meg­kezd­te a ne­gye­dik kört, és még né­hány mé­ter­rel kö­ze­lebb­re kú­szott az űr­ha­jó­hoz. A kép­jegy­ző ka­me­rá­ja csönd­ben züm­mö­gött to­vább.

– Ne menj hoz­zá kö­ze­lebb – uta­sí­tot­ta Oleg a kép­er­nyő út­ján.

3.

And­rej a fe­dél­ze­ti nap­ló­ba be­ír­ta je­len­té­sét. A nap­lót kö­te­les­ség­sze­rű­en ve­zet­ni kell. A fel­jegy­zés után pon­tot tett, s meg­csó­vál­ta fe­jét. Majd is­mét min­dent el­ol­va­sott, ez még fel is vi­dá­mí­tot­ta. A fel­jegy­zés pon­to­san olyan volt, ami­lyent az Űr­szol­gá­la­ti Sza­bály­zat meg­kö­ve­telt: né­hány szá­raz, jel­leg­te­len sor, csak ma­gát a lé­nye­get rög­zít­ve pro­to­kol­lá­ri­san. Ér­de­kes len­ne meg­tud­ni, hogy egy író vagy köl­tő ho­gyan írta vol­na meg ezt a je­len­tést? Ezen tű­nőd­ve fenn­han­gon is el­mon­dot­ta a fel­jegy­zés utol­só mon­da­ta­it: „…a fel­fe­de­zett hajó le­gény­sé­ge sem­mi­vel sem mu­tat­ta, hogy a te­rep­já­rót ész­re­vet­ték. A te­rep­já­ró vissza­tért az űr­na­szád­ra. Az au­to­ma­ti­kus töl­tő­ál­lo­más­ról ho­zott üzem­anyag­tar­tá­lyo­kat a fe­dél­zet­re vet­tük. Ez­u­tán a le­gény­ség hoz­zá­ké­szült, hogy in­for­má­ci­ós adást ad­jon a fel­fe­de­zett űr­ha­jó le­gény­sé­gé­nek.”

And­rej ne­vet­ve csuk­ta be a ha­jó­nap­lót.

– Pa­rancs­nok! – Je­gyez­te meg. – Azért ne­ked meg ne­kem cso­dá­la­tos szak­mánk van!…

Oleg, aki ép­pen a vi­deo­té­ka pol­cai fölé ha­jolt, nem vá­la­szolt. A pa­rancs­nok ked­ve, ahogy az ezüs­tös ka­zet­ták fel­ira­ta­it egy­más után el­ol­vas­ta, egy­re job­ban el­ko­mo­rult.

– Most tör­té­nik meg első íz­ben az, ami­ről az em­be­rek le­het, hogy ezer éve ál­mod­nak. És ak­kor mi tör­té­nik? Mind­ket­ten nyu­god­tak és tar­tóz­ko­dó­ak va­gyunk, mint­ha ép­pen ez len­ne a leg­fon­to­sabb. Nyu­god­tan ké­szí­tünk elő szá­muk­ra fil­me­ket. Az­u­tán le­per­get­jük azo­kat, és nagy nyu­god­tan át­gon­dol­juk, hogy mi le­gyen a so­ron kö­vet­ke­ző te­en­dőnk. És rá­adá­sul mind­ket­ten tud­juk – And­rej a kro­no­mé­ter­re pil­lan­tott –, hogy ma­xi­mum 21 óra hosszat ma­rad­ha­tunk az Elekt­rán. Kü­lön­ben a Nap­rend­szer­be egy év­vel ké­sőbb ke­rül­he­tünk csak vissza. Egy­évi ké­sés iszo­nyú ár!

– Fel­éb­resz­ted Gyim­kát – torkolta le mo­gor­ván baj­tár­sát Oleg.

– Áh, rá­adá­sul az egész­hez Gyim­ka szép nyu­god­tan al­szik to­vább – for­tyant fel And­rej. – Neki mi gond­ja sincs az ide­gen­boly­gó­be­li­ek­kel!

Oleg fel­só­haj­tott, ki­emelt egy ka­zet­tát a fész­ké­ből, for­gat­ta, majd vissza­tet­te. A „Nagy­ezs­da” vi­deo­té­ká­ja egyéb­ként ál­ta­lá­nos­ság­ban nem is volt olyan rossz­nak mond­ha­tó – őszin­tén szól­va al­kal­mas volt arra, hogy meg­szí­ne­sít­se a XXIX. ex­pe­dí­ció zász­lós­ha­jó­ja és a Nap­rend­szer kö­zött fu­tár­szol­gá­la­tot tel­je­sí­tő két pi­ló­ta sza­bad ide­jét –, de most, eb­ben a hely­zet­ben meg­döb­ben­tő­en sze­gé­nyes­nek bi­zo­nyult. Si­mon Fl­agg új re­gé­nyét meg­ele­ve­ní­tő ka­zet­ta… né­hány tu­do­má­nyos-nép­sze­rű­sí­tő te­kercs, köz­tük egy olyan is, amely a leg­újabb koz­mo­gó­ni­ai el­mé­le­te­ket ma­gya­ráz­za… egy hang­ver­seny­ter­mi fel­jegy­zés… a lab­da­rú­gók fel­ké­szí­té­sé­nek mód­sze­rei. Csak az a jó úr­is­ten tud­ja, hogy mi­ért kell ép­pen en­nek éke­sí­te­nie egy űr­na­szád vi­deo­té­ká­ját… még egy sor re­gény… És mit le­het ezek­től ki­csi­kar­ni, ami­kor va­la­mi egé­szen más­ra len­ne szük­ség, és rá­adá­sul az em­ber azt sem tud­ja, hogy mire len­ne iga­zán szük­sé­ge… Egyéb­ként van köz­tük egy meg­fil­me­sí­tett re­gény, amely­ben sok a táj­je­le­net, és a Föld né­hány nagy­vá­ro­sát is be­mu­tat­ja ké­pen. A re­gény ezek­ben a vá­ro­sok­ban tör­té­nik. No lám, a leg­utol­só ré­gé­sze­ti le­le­te­ket be­mu­ta­tó fel­jegy­zést is fel­hasz­nál­hat­ják, sze­ren­csé­re sok tör­té­nel­mi vissza­te­kin­tést tar­tal­maz.

A „Nagy­ezs­da” pa­rancs­no­ka ke­ser­ve­set só­haj­tott, s ki­emelt né­hány ka­zet­tát a fész­ké­ből. And­rej el­ol­vas­ta a fel­ira­tu­kat, bó­lin­tott, és dünnyög­ve csak ennyit mon­dott:

– Ha va­ló­ban van va­la­ki en­nek a ha­jó­nak a bel­se­jé­ben… Egyéb­ként hi­szek az ér­zé­se­im­nek, azok azt súg­ják ne­kem, hogy ész­re­vet­ték a te­rep­já­rót…

– Ezt is be­ír­tad a nap­ló­ba!? – kér­dez­te a pa­rancs­nok.

Mi­után ki­nyi­tot­ta át­lát­szó te­te­jét, Oleg csi­pesszel ki­emelt egy vé­kony hu­zal­te­ker­cset a do­boz­ból. En­ged­jük át őket a szin­te­ti­zá­to­ron, ki kell vá­lasz­ta­nunk be­lő­lük azo­kat a rész­le­te­ket, ame­lyek az adás­hoz al­kal­ma­sak, és szer­ves egésszé kell őket mon­tí­roz­ni, hogy az­u­tán… Ez itt ép­pen meg­fe­le­lő rész­le­tecs­ke – va­kí­tó­an ra­gyo­gó Nap a kék­lő égen. Ez­u­tán le­kö­zöl­het­jük a Ga­lak­ti­ka tér­ké­pét, nyíl­lal meg­mu­tat­va, hogy hol is he­lyez­ke­dik el ez a Nap. A tér­kép ki­vá­lasz­tá­sa gye­rek­já­ték, a „Nagy­ezs­dá”-nak iga­zán re­mek ké­zi­könyv és ha­jó­zá­si tér­kép­ál­lo­má­nya van.

A szin­te­ti­zá­tor pa­rá­nyi kép­er­nyő­jén a szok­vá­nyos­nál négy­szer­te se­be­seb­ben pe­reg­nek a ké­pek. Oleg el­fo­gad­ta azt a gon­do­la­tot, hogy ép­pen azok­kal a ké­pek­kel kell kez­de­ni­ük, ame­lye­ket az is­me­ret­le­nek űr­ha­jó­já­ról ké­szí­tett a te­rep­já­ró ka­me­rá­ja, az­u­tán meg­mu­tat­ni a föl­di te­rep­já­rót, majd va­la­mi­lyen mó­don át kell tér­ni a Föld boly­gó­ról, a Nap­rend­szer­ről nyúj­tott in­for­má­ci­ó­ról, az em­be­ri­ség­ről adan­dó anyag­ra. És ho­gyan to­vább?… E perc­től kezd­ve – gon­dol­ta Oleg – az űr­flot­ta min­den ha­jó­ját kö­te­lez­ni kell, hogy rész­le­tes in­for­má­ci­ós anya­got tar­tal­ma­zó fil­me­ket vi­gyen ma­gá­val uta­zá­sa­i­ra. Olyan jól ki­dol­go­zott fil­me­ket, ame­lyek ada­to­kat kö­zöl­nek a Föld­ről, s rá­adá­sul olyan fil­mek­nek kell ezek­nek len­ni­ük, ame­lye­ket ki­mon­dot­tan a más­boly­gó­be­li­ek­kel való ta­lál­ko­zás ese­té­re kell ké­szí­te­ni. Hány év­szá­za­da ké­szült az a prog­ram, ame­lyet spe­ci­á­li­san az ilyen ér­tel­mes lé­nyek­kel való ta­lál­ko­zá­sok ese­té­re dol­goz­tak ki, de ame­lyet még egyet­len­egy­szer sem pró­bál­tak ki a gya­kor­lat­ban. És rá­adá­sul ezt a prog­ra­mot is csak a köz­vet­len ta­lál­ko­zá­sok ese­té­re dol­goz­ták ki, ami­kor szem­től szem­be­ta­lál­ko­zik a két­faj­ta ér­te­lem kép­vi­se­lő­je, – és most azon­ban ki­de­rül­het, hogy va­la­mi más­ra is szük­ség le­het…

No ez re­mek, pom­pás da­ra­bocs­ká­ja a ré­gé­sze­ti tu­do­má­nyos is­me­ret­ter­jesz­tő anyag­nak. Szem­lé­le­tes, re­me­kül ki­raj­zo­ló­dó de­monst­rá­ci­ó­ja an­nak, hogy az em­ber mi­ként je­lent meg a Föl­dön. A fej­lő­dé­sét is be­mu­tat­ja – még a mo­dern em­ber is meg­je­le­nik raj­ta egy vé­dő­ru­hás űr­pi­ló­ta ké­pé­ben. A si­sak át­lát­szó maszk­ja alól ki­tet­sző arc vo­ná­sai mennyi­re em­lé­kez­tet­nek a má­sod­pi­ló­tám ar­cá­ra – tű­nő­dött Oleg.

A pa­rancs­nok egy pil­la­nat­ra ab­ba­hagy­ta a mun­kát, ön­kén­te­le­nül is baj­tár­sa­i­ra te­kin­tett. And­rej, aki né­hány szó­val még ki­egé­szí­tet­te a nap­lót, majd az asz­tal­fi­ók­ba rej­tet­te, most csend­ben az alvó Gyim­ka ülé­se mel­lett állt.

Az adást leg­jobb lesz új­ból űr­tér­kép­pel zár­ni és nyi­lak­kal meg­mu­tat­ni az ele­ve­nü­lő for­gal­mú koz­mi­kus út­vo­na­la­kat, s azo­kat a rend­sze­re­ket is meg kell je­löl­ni, ame­lye­ket az em­be­rek meg­hó­dí­tot­tak. És még egy pom­pás gon­do­lat: az adás leg­vé­gén azt a pa­le­on­to­ló­gi­ai le­le­tet is be kell mu­tat­ni, ame­lyet a XXIX. ex­pe­dí­ció fe­de­zett fel, és vi­deo­hu­za­lon rög­zí­tett.

Oleg gyor­san és pon­to­san dol­go­zott. A szin­te­ti­zá­tor hal­kan zú­gott. Egyen­le­tes, meg­szo­kott fény vi­lá­gí­tot­ta meg a ka­bin mennye­ze­tét, a meg­fi­gye­lő­ab­la­ko­kat vasz­sa­lu­ik ta­kar­ták el. A szom­szé­dos szek­tor­ból a ké­szü­lő ebéd íny­csik­lan­do­zó il­la­tai árad­tak. Dol­goz­ni kez­dett az au­to­ma­ti­kus kony­ha, arra em­lé­kez­tet­ve, hogy kö­ze­le­dik az ebéd ide­je.

– Andr­ju­sa, azt hi­szem, iga­zad van – mo­so­lyo­dott el a pa­rancs­nok, újabb hu­zal­da­ra­bot he­lyez­ve a szin­te­ti­zá­tor­ba. – A mi fog­lal­ko­zá­sunk va­ló­ban cso­dá­la­tos.

A pa­rancs­nok úgy érez­te, hogy amit meg­te­he­tett, azt meg­tet­te. A ka­ros­szék tám­lá­já­hoz dűlt. Most va­la­hogy más­ként züm­mö­gött a szin­te­ti­zá­tor.

A hu­za­lok gyor­san át­csé­vé­lőd­tek. A szin­te­ti­zá­tor vé­gül el­hall­ga­tott, a ka­bint meg­ül­te a tel­jes csönd.

Az űr­na­szád te­le­ví­zió­adó­ja nem ki­mon­dot­tan nagy tel­je­sít­mé­nyű, majd irá­nyí­tot­tan ad­ják le az anya­got: le­he­tet­len, hogy ne tud­ják ven­ni ott, az ide­gen ha­jón. Az adás igaz, néma lesz, de majd be­szél­nek ön­ma­gu­kért a ké­pek…

Oleg egy ide­ig csönd­ben ül­dö­gélt, meg sem moc­cant, az­u­tán ki­egye­ne­se­dett, és a ve­zér­lő­asz­tal­hoz for­dult. A mo­ni­tor kép­er­nyő­je fény­le­ni kez­dett – az adást szink­ron­ban kel­lett meg­is­mé­tel­nie a kép­er­nyő­nek. Még né­hány má­sod­perc, s egy cso­dá­la­tos film ké­pei su­han­nak át a kép­er­nyőn.

Be­ve­ze­tő­ként – az ide­gen űr­ha­jó ko­losszá­lis tö­me­ge. Az­u­tán – a te­rep­já­ró képe, amint az elekt­ro­mo­san töl­tött fakó ho­mo­kon ha­lad. Majd az űr­na­szád és pre­mi­er plán­ban – a ka­bin­ja a ka­ros­szé­kek­kel, a ve­zér­lő­asz­tal­lal, s az asz­ta­lon he­ve­rő nagy űr­at­lasszal. Az űr­at­lasz képe meg­nö­ve­ke­dik, a kép­er­nyőn vé­gig­la­po­zó­dik, és vé­gül az egyik ol­da­lon egy nyíl egy pa­rá­nyi pont­ra mu­tat, ez a Nap. Majd a mo­ni­tor kép­er­nyő­jén nyom­ban fel­szik­rá­zó­dik a kék­lő égen ra­gyo­gó Nap. Ezt kö­ve­tő­en több­ször is meg­is­mét­lő­dik a nyíl­lal jel­zett tér­kép­rész. A kö­vet­ke­ző kép a Nap­rend­szer at­la­sza: a Nap­tól a har­ma­dik boly­gót, a Föl­det nyíl je­lö­li. A mo­ni­to­ron a Föld nagy­vá­ro­sa­i­ról ké­szült fény­ké­pek pö­rög­tek: jár­ká­ló em­be­rek az ut­cá­kon, ha­tal­mas épü­le­tek, kü­lön­bö­ző gé­pek a le­ve­gő­ben és az ut­cá­kon. A meg­fil­me­sí­tett re­gény­nek volt egy olyan rész­le­te, amely­ben egy űr­ha­jó star­tolt. Pre­mi­er plán­ban mu­tat­ta be az űr­ru­hás hő­sö­ket, amint né­hány pil­la­nat­tal az in­du­lás előtt az égre te­kin­te­nek. Majd va­kí­tó fény­ki­tö­rés, láng­osz­lop, s az űr­ha­jó a ze­nit felé tör. Az epi­zó­dot, igaz, fe­les­le­ges te­at­ra­li­tás­sal ren­dez­ték meg, de le­het­sé­ges, hogy eb­ben az adott pil­la­nat­ban ép­pen erre van szük­ség. Majd a kép­er­nyőn meg­je­lent egy séma: a Föld vi­lág­ré­szei, ame­lye­ken pon­tok­kal je­löl­ték meg azo­kat a he­lye­ket, ahol olyan ant­ro­po­ló­gi­ai le­le­tek­re buk­kan­tak, ame­lyek le­he­tő­vé tet­ték an­nak meg­ál­la­pí­tá­sát, hogy a boly­gó mely pont­ján je­lent meg az ér­tel­mes élet. Majd az em­ber fej­lő­dé­sét be­mu­ta­tó rajz­so­ro­zat, s a kü­lön­bö­ző ko­rok kép­vi­se­lői kö­vet­kez­tek, utol­só­ként a kü­lön­bö­ző ko­rok öl­tö­zé­kei vo­nul­tak fel. Ró­mai tó­gák, lo­va­gi pán­cé­los em­be­rek, a XVIII. szá­zad uj­ja­sai, a XX. szá­zad za­kói és űr­ru­hás em­be­rek. A so­ro­za­tot új­ból űr­tér­ké­pek kö­vet­ték, az ele­ven for­gal­mú utak, ala­pos, könnyen ért­he­tő meg­je­lö­lé­sé­vel. A Nap­tól ki­in­du­ló pon­to­zott vo­nal­lal a XXIX. ex­pe­dí­ció út­vo­na­lát mu­tat­ták be. És fel­vil­lan­tak azok a ké­pek is, ame­lye­ket a 71 EK rend­szer har­ma­dik boly­gó­ján vet­tek fel – zöl­des ho­mok, mély ása­tá­si gö­dör, a fe­ne­kén va­la­mi is­me­ret­len lény csont­ja­it ta­lál­ták. Időt­le­nül ré­gen ezek a lé­nyek né­pe­sí­tet­ték be ezt a boly­gót. Hogy mi­lyen is volt ez a lény, azt még el­kép­zel­ni sem le­het, a cson­tok iszo­nya­to­san össze­ke­ve­red­ve he­ver­tek. Va­jon ér­tel­mes volt-e? Az em­be­rek egy­re újabb és újabb csil­lag­rend­sze­re­ket hó­dí­ta­nak meg, áll­ha­ta­to­san ke­res­ve a ma­guk­hoz ha­son­ló lé­nye­ket, de ed­dig se­hogy sem si­ke­rült ilye­nek­re buk­kan­ni­uk. És vé­gül a mo­ni­to­ron a film utol­só koc­kái peregtek le: is­mét a „Nagy­ezs­da” meg a te­her fe­dél­ze­ti nyí­lá­sá­ból ki­gör­dü­lő te­rep­já­ró, és új­ból az ide­gen űr­ha­jó, amint a te­rep­já­ró né­hány­szor meg­ke­rü­li…

A kép­er­nyő el­sö­té­tült.

Oleg moz­du­lat­la­nul néz­te a ki­aludt koc­kát. Az adást, most mind­járt meg kell is­mé­tel­ni, le­het, hogy még több­ször is sor ke­rül rá, amíg csak vá­laszt nem kap­nak. Va­jon lesz-e vá­lasz?

A ke­zét a kap­cso­ló felé nyúj­tot­ta, de fél­úton meg­állt a keze. A kül­ső pa­no­rá­ma­fel­ve­vő kép­er­nyő­je va­kí­tó­an fel­fény­lett, kü­lön­bö­ző fol­tok so­ka­sá­gá­ból össze­te­vő­dött tar­ka kép je­lent meg raj­ta. A fol­tok ért­he­tet­len össze­té­tel­ben vál­ta­koz­tak.

A pa­rancs­nok és a má­sod­pi­ló­ta me­re­ven néz­ték, úgy bá­mul­ták a kép­er­nyőt, hogy a sze­mük is be­le­fáj­dult.

Ők vol­tak, a vá­lasz­adást lát­ták, bi­zo­nyá­ra arra szol­gál, hogy fel­kelt­se a fi­gyel­met, és biz­to­san nyom­ban ké­pek kö­vet­kez­nek.

Ámde a kép­er­nyőn to­vább­ra is csak az ér­tel­met­len szín­ka­russzel for­gott. A fol­tok szél­se­be­sen cse­rél­ték he­lyü­ket, mé­re­tük hol nö­ve­ke­dett, hol meg csök­kent, fel­iz­zot­tak és ki­huny­tak, össze­üt­köz­tek, szi­por­kák­ra tör­tek, majd szét­re­pül­tek kü­lön­bö­ző irá­nyok­ba.

A kép­er­nyő ki­hunyt. Oleg And­rej­ra san­dí­tott, lát­szott, za­var­ban van. Rej­tély, hir­te­len rej­tély, már egé­szen ott vol­tak a meg­fej­tés­nél, de nem, hi­á­ba akar­ták, nem tud­ták meg­ér­te­ni. A kép­er­nyő is­mét fel­fény­lett, és min­den meg­is­mét­lő­dött.

– Ezt ter­mé­sze­te­sen nem lát­hat­tuk elő­re – je­gyez­te meg ko­mo­ran And­rej. – Gyö­ke­re­sen kü­lön­bö­zik az a mód, aho­gyan ők lát­ják a vi­lá­got, mint ahogy mi fog­juk azt fel lá­tó­szer­vünk­kel. Egé­szen mást lát­nak, mint mi, alig­ha­nem ké­pek he­lyett csak eze­ket a szí­nes fol­to­kat. Le­het­sé­ges, hogy elekt­ro­mág­ne­ses ala­pon áll a lá­tá­suk – a vi­lá­got nem kör­vo­na­lak, ha­nem im­pul­zu­sok alak­já­ban ér­zé­ke­lik. De az is le­het­sé­ges, hogy va­la­mi olyan­ról van szó, amit el­kép­zel­ni sem tu­dunk. Bi­zo­nyá­ra sze­mük­ben a mi adá­sunk tűn­he­tett ér­tel­met­len és meg­fejt­he­tet­len ká­osz­nak.

– De fog­ták, üze­net­nek ér­té­kel­ték, és vá­la­szol­tak is!

And­rej in­ge­rül­ten le­gyin­tett.

– Ké­pek se­gít­sé­gé­vel nem tud­juk egy­mást meg­ér­te­ni!

Az ülé­sen pi­he­nő Gyim­ka vá­rat­la­nul fel­éb­red. Ök­löcs­ké­i­vel meg­dör­göl­te sze­mét, s nyom­ban a kép­er­nyő­re bá­mult, ame­lyen is­mét fel­fény­lett a szí­nes for­ga­tag.

– Hát ez mi, Oleg bá­csi? Mi­lyen gyö­nyö­rű!!

4.

Ott, ahol még az imént is csak tük­rö­sen fe­ke­te fel­színt lát­tak, most egy ová­lis nyí­lás tá­rult fel. Vil­lám­gyor­san zaj­lott le az át­vál­to­zás, a szem nem is tud­ta nyo­mon kö­vet­ni. Tö­mött fe­ke­te ho­mály ásí­tott elő a nyí­lás­ból. Mint­ha va­la­mi lát­ha­tat­lan, de tel­je­sen meg­ha­tá­ro­zott ha­tár vá­lasz­tot­ta vol­na el a hajó bel­se­jét az Elekt­ra kül­ső pul­zá­ló fé­nye­i­től. Az­u­tán a fe­ke­tén ásí­tó mély­ség­ben va­la­mi kez­dett tör­tén­ni. Az még nem volt vi­lá­gos, hogy pon­to­san mi is tör­té­nik ott – a szem nem lát­ta a cse­lek­ményt –, in­kább csak ér­ző­dött, sej­tő­dött, hogy va­la­mi szü­le­tő­ben van.

And­rej gyor­san a pa­rancs­nok­ra te­kin­tett, szó nél­kül is meg­ér­tet­ték egy­mást. A pe­dál­ba ta­po­sott, és a te­rep­já­ró, ké­kes szik­rá­ik ör­vé­nyé­be bur­kol­tan, las­san, na­gyon las­san kú­szott az ide­gen űr­ha­jó felé.

Most már lát­ha­tó volt, hogy né­mi­leg osz­la­do­zik a sűrű, tö­mött ho­mály. Kez­det­ben las­san­ként ké­kes­sé váló szür­ke tó­nu­sok je­len­tek meg ben­ne. El­tűnt a lát­ha­tat­lan ha­tár is, a nyí­lás­ba kez­dett egy­re mé­lyebb­re ha­tol­ni az Elekt­ra kí­sér­te­ti­es fé­nye. Mind­ezek a vál­to­zá­sok egyéb­ként rend­kí­vül las­san zaj­lot­tak le, és mint­ha kény­szer­nek en­ged­ve tör­tén­tek vol­na meg.

And­rej az ide­gen űr­ha­jó­tól vagy öt­ven mé­ter­nyi­re meg­ál­lí­tot­ta a te­rep­já­rót. A lánc­tal­pak alatt töb­bé nem szik­rá­zott sem­mi. A be­kö­szön­tött csönd­ben csak a kép­jegy­ző ka­me­rá­já­nak egyen­le­tes züm­mö­gé­se hal­lat­szott.

Az űr­ha­jó fel­szí­nén meg­je­lent ová­lis nyí­lás hir­te­le­nül bent­ről kez­dett fény­le­ni, mint­ha nagy ere­jű fény­szó­rók gyul­lad­tak vol­na meg a hajó bel­se­jé­ben. Most re­me­kül be­te­kint­het­tek a ha­jó­ba: ott a nyí­lás mö­gött tég­la­test ala­kú he­lyi­ség, kék fa­lak­kal. Ez a he­lyi­ség tö­ké­le­te­sen üres volt, ámde za­va­ros füs­töcs­kék­kel kez­dett meg­tel­ni, sá­padt ró­zsa­szí­nes­sel…

And­rej fél­han­gon mor­mog­ta:

– Ha gá­zok­ból te­vőd­nek össze, ak­kor sem­min sem cso­dál­ko­zom! Most már iga­zán bár­mit el­vár­ha­tunk… He­lye­seb­ben, sem­mit sem vár­ha­tunk… Nin­cse­nek eh­hez kész sé­má­ink…

Oleg tü­rel­met­le­nül ren­del­ke­zett:

– Vidd kö­ze­lebb!

A te­rep­já­ró alig ész­re­ve­he­tő­en elő­re­moz­dult. Ha va­la­ki tá­vol­ról néz­te vol­na, bi­zo­nyá­ra azt hi­szi, hogy még min­dig egy hely­ben áll és moz­du­lat­lan, pe­dig las­san, csi­ga­las­sú­ság­gal egy­re kö­ze­lebb kú­szott az űr­ha­jó­hoz. A nyí­lás­ban sű­rű­sö­dött a ró­zsás köd. Nem le­he­tett meg­jó­sol­ni, hogy a kö­vet­ke­ző pil­la­nat­ban mi is tör­té­nik.

A kö­vet­ke­ző pil­la­nat­ban pe­dig a ró­zsál­ló köd, ami már tel­je­sen be­töl­töt­te a nyí­lást, ki­kú­szott az űr­ha­jó­ból. Kint volt. Köz­te és az Elekt­ra fé­nyei kö­zött el­mo­só­dott a ha­tár. A ró­zsás fel­hő las­san meg­in­dult a te­rep­já­ró felé. And­rej fé­ke­zett. A fel­hő elő­re­moz­gá­sa köz­ben szél­té­ben ki­nyúlt, s gyor­san vál­to­zó raj­zo­la­tú meg­döb­ben­tő kör­vo­na­la­kat vett fel. Vé­gül a fel­hő mé­lyé­ben in­ga­do­zó el­mo­só­dott ár­nyak je­len­tek meg, ame­lyek azon­ban egy­re ha­tá­ro­zot­tab­bak­ká vál­tak.

Űr­ru­hás em­be­ri ala­kok vol­tak.

A „Nagy­ezs­da” pa­rancs­no­ká­nak meg­reb­bent az ajka, mon­da­ni akart va­la­mit, de mint­ha az utol­só pil­la­nat­ban meg­gon­dol­ta vol­na ma­gát. Csak ön­kén­te­le­nül meg­tö­röl­te si­sak­ja át­lát­szó arc­vé­dő­jét, és még fe­szül­tebb fi­gye­lem­mel néz­te a te­rep­já­ró előtt álló ró­zsa­szí­nű fel­hőt.

A ró­zsa­szí­nes ho­mály kez­dett el­osz­la­ni, a bel­se­jé­ben levő ala­kok szép las­san meg­szűn­ték in­ga­doz­ni. Egyéb­ként így in­ga­doz­nak a ké­pek, a szél­fúj­ta hul­lá­mo­kat vető víz fel­szí­nén. Úgy tűnt, ezek az ala­kok majd­nem pon­tos má­so­la­tai vol­tak az em­be­ri ala­kok­nak, még az űr­ru­há­ik szer­ke­ze­te is olyan na­gyon ha­son­ló volt. Egyéb­ként a ró­zsa­szí­nes köd­ből még nem tűn­tek elő az át­lát­szó si­sak­masz­kok rej­tet­te ar­cok.

A ró­zsa­szí­nes köd to­vább­osz­la­do­zott. Vé­gül egé­szen el­tűnt, és ek­kor a na­rancs­szí­nű űr­ru­há­ba öl­tö­zött ide­gen­boly­gó­be­li­ek tel­je­sen re­á­lis ala­kok­ká vál­tak. Az ala­kok sora – hat ma­gas ter­me­tű, és egy ki­csiny – moz­du­lat­la­nul állt a te­rep­já­ró előtt. Az ar­cuk is lát­szott már – el­me­het­tek vol­na Föld­la­kók­nak is, sza­bá­lyos, szi­go­rú vo­ná­sa­ik vol­tak, de ar­cuk moz­du­lat­lan, egyet­len ki­fe­je­zés­be der­medt volt.

Oleg meg­nyom­ta a mű­szer­fal nagy vö­rös gomb­ját. Ek­kor zaj­ta­la­nul ket­té­nyílt a te­rep­já­ró át­lát­szó ku­po­lá­ja. Oleg egy pil­la­na­tot még várt, majd át­ug­rott a mell­vé­den, és bo­ká­ig me­rült a fakó ho­mok­ba. A te­rep­já­ró bal ol­da­lá­ról And­rej ug­rott le. A két fér­fi las­san az is­me­ret­len boly­gó­ról jött em­be­rek felé in­dult.

Az űr­ba­kan­csok alól is szik­rák pat­tog­tak. Ez a szik­rá­zás za­var­ta Ole­get és And­rejt ab­ban, hogy fi­gyel­mü­ket össz­pon­to­sít­sák, hogy fel­ké­szül­je­nek a leg­fon­to­sabb­ra, de egy­sze­rű­en még azt is meg­aka­dá­lyoz­ta, hogy el­kép­zel­jék: mi is tör­tén­het tu­laj­don­kép­pen. Az ide­gen­boly­gó­be­li­ek sor­fa­la to­vább­ra, is tel­je­sen moz­du­lat­la­nul állt. Egy­ked­vű nyu­ga­lom­mal néz­tek a föl­di­ek­re, ar­cuk ugyan­olyan szenv­te­len ma­radt, mint volt. Úgy tűnt: nem kez­de­mé­nyez­nek sem­mit, a föl­di­ek­re hagy­ják a cse­lek­vé­sek kez­de­mé­nye­zé­sét.

Oleg és And­rej né­hány pil­la­na­tig néz­ték eze­ket a moz­du­lat­lan ar­co­kat. Majd a „Nagy­ezs­da” pa­rancs­no­ka ön­kén­te­le­nül is mind­két te­nye­rét fe­lé­jük nyúj­tot­ta. A bé­kés szán­dék ősi gesz­tu­sá­val. Az is­me­ret­len boly­gó em­be­re­i­nek arca ugyan­olyan szenv­te­len ma­radt, mint ed­dig volt. Egyi­kük sem is­mé­tel­te meg a moz­du­la­tot, egy­ál­ta­lán nem moz­dul­tak. Oleg, las­san le­en­ged­te a kar­ját, s egy ide­ig ugyan­csak moz­du­lat­la­nul állt. Gon­do­lat­ban lá­za­san át­is­mé­tel­te a prog­ram pont­ja­it. Az első pont azt mond­ja: meg kell kí­sé­rel­ni an­nak bi­zo­nyí­tá­sát, hogy a föl­di­ek ér­te­nek a ma­te­ma­ti­kai cse­lek­vé­sek­hez. És le­ha­jolt, hogy a szik­rá­zó ho­mok­ba raj­zol­ja az első szem­lél­te­tő egyen­le­tet: egy füg­gő­le­ges vesszőt és még egyet, s en­nek össze­gét: a ket­tőt, és még egy vessző, így az összeg há­rom. És bá­na­to­san meg is ér­tet­te nyom­ban, hogy va­la­mi olyas­mit tett, ami­re itt sem­mi szük­ség sincs… E pil­la­nat­ban va­kí­tó fény csa­pott a sze­mé­be, és kö­rü­löt­te el­tűnt min­den, a ho­mo­kos táj. Az ide­gen űr­ha­jó és az ide­gen­boly­gó­be­li­ek alak­ja, he­lyet­tük is­mét az a szí­ne­sen vi­har­zó ka­le­i­do­szkóp tűnt fel, amely már a „Nagy­ezs­da” ka­bin­já­nak kép­er­nyő­jén is fel­vi­har­zott.

Tá­vol­ról, mint­ha a víz alól szól­na, a pa­rancs­nok tu­da­tá­ba And­rej hang­ja tört be:

– Mi az ör­dög! Sem­mit sem lá­tok! Is­mét ez a szí­nes zagy­va­lék! Te látsz va­la­mit?!

Oleg óva­to­san, ne­hogy egyen­sú­lyát el­ve­szít­se, fel­állt. Va­la­ho­gyan na­gyon ne­héz volt vá­la­szol­nia. Egész fi­gyel­mét le­kö­töt­te a szí­nes ka­le­i­do­szkóp, és nem en­ged­te, hogy más­ra is gon­dol­jon. Úgy tűnt neki, hogy And­rej még mon­dott va­la­mit, de a hang­ját egy­re hal­kab­ban hal­lot­ta, majd tel­je­sen el­hal­kult. A pa­rancs­nok ek­kor egé­szen más han­go­kat hal­lott – meg­le­pő, és sem­mi­re nem ha­son­lí­tó hang­össze­té­te­le­ket, pil­la­na­ton­ként vál­to­zó ma­gas­sá­gú és szí­ne­ze­tű han­go­kat, me­lyek hol ma­gá­nyo­san, hol pe­dig fan­tasz­ti­kus, hi­he­tet­len ak­kor­dok­ban csen­dül­tek fel. Nem lé­te­zett sem­mi más a vi­lág­ban, csak ez az el­va­kí­tó szí­nes ka­le­i­do­szkóp meg ezek a hi­he­tet­len hang­szim­fó­ni­ák. És mind­ezek mö­gött va­la­mi tel­je­sen meg­ha­tá­ro­zott gon­do­lat rej­tő­zött, ame­lyet meg­fejt­ve, sok min­dent meg­ért­het­ne és meg­tud­hat­na, de ho­gyan le­het­ne el­fog­ni ezt az ér­tel­met, ha mind­ez egy­ál­ta­lán nem ha­son­lít­ha­tó sem­mi­hez, sem­mi­hez, amit a Föld-la­kók ér­te­nek, s az egész va­ló­sze­rűt­len, és sem­mi ed­dig lá­tott­ra és hal­lott­hoz nem ha­son­ló?…

Hir­te­len ért vé­get az egész. A szí­nes káp­rá­zat el­tűnt, s a hang­szim­fó­nia is el­hall­ga­tott, is­mét az ide­gen ha­jót lát­ta, az Elekt­ra fakó ho­mok­ját, meg az ide­gen­boly­gó­be­li­ek moz­du­lat­lan sor­fa­lát. Oleg gé­pi­es moz­du­lat­tal fel­emel­te ke­zét, hogy meg­tö­röl­je sze­mét, de a kesz­tyű­je csak a si­sak át­lát­szó arc­vért­jé­hez ütő­dött. Ak­kor egy­sze­rű­en meg­ráz­ta a fe­jét – csak ne­he­zen tért ma­gá­hoz at­tól, amit lá­tott és hal­lott –, majd szi­lárd te­kin­tet­tel az ide­gen­boly­gó­be­li­ek ar­cá­ba né­zett.

Ezek az ar­cok to­vább­ra is tel­je­sen szenv­te­le­nek, ugyan­olyan hi­de­gek vol­tak, mint­ha csak a ré­szük­re ren­de­zett szo­kat­lan lát­vá­nyos­sá­got te­kin­te­nék meg, és hi­de­gen vár­nák, hogy most mi lesz to­vább. És a „Nagy­ezs­da” pa­rancs­no­ka is­mét le­ha­jolt a ho­mok­ra, és foly­tat­ta – egy­re bú­sab­ban, hi­szen jól meg­ér­tet­te, hogy va­la­mi egé­szen más­ra len­ne itt szük­ség – ma­te­ma­ti­kai elő­adá­sát. De mi az, ami kel­le­ne?…

Ele­in­te össze­adott, majd ki­vont, ez­u­tán né­hány leg­egy­sze­rűbb mér­ta­ni té­tel kö­vet­kez­het. Ha ezt ér­tik majd, mind bo­nyo­lul­tabb fo­gal­mak­kal ope­rál­hat, és már nem­csak ma­te­ma­ti­ka­i­ak­kal, ha­nem az ér­tel­mes­ség össze­ha­son­lí­tó ka­te­gó­ri­á­i­val, a jó­val és a rosszal. Leg­alább­is így kép­zel­te el Fry­dent­hal hol­land tu­dós még a XX. szá­zad­ban az em­be­rek­nek más vi­lá­gok la­ko­sa­i­val való első be­szél­ge­té­sét, ami­kor ja­vas­la­tot tett az első koz­mi­kus „Tár­sal­gá­si Könyv­re”. A ké­sőb­bi­ek­ben ép­pen ez lett a Prog­ram alap­ja.

Ar­cuk szenv­te­len ma­radt. A per­cek las­san pe­reg­tek. Na­gyon nagy volt a csönd, csak a szik­rák ser­ce­gé­se tör­te meg a hall­ga­tást. Míg Oleg a ho­mok­ba raj­zol­ta a ma­te­ma­ti­kai for­mu­lá­kat, egész idő alatt ma­gán érez­te moz­du­lat­lan te­kin­te­tü­ket. A kö­zöt­tük és ezek kö­zött a vi­lág­egye­tem ki tud­ja mi­lyen mély­sé­gé­ből jött lé­nyek kö­zöt­ti meg nem ér­tés fa­lát most szin­te fi­zi­ka­i­lag érez­te. Kín­zón gyö­tör­te e fal: nem tud­ja át­tör­ni, és érez­te, amint gon­do­la­tai meg­tor­pan­nak a fal előtt. A sa­ját te­he­tet­len­sé­gé­nek ez az ér­zé­se, egy­re fáj­dal­ma­sab­bá, egy­re kín­zób­bá vált: és hir­te­len azt is meg­érez­te, hogy mér­he­tet­le­nül ki­fá­radt. Úgy hen­ge­re­dett tes­té­re, lel­ké­re a fá­radt­ság, mint­ha sok­szo­ros túl­ter­he­lést élne át. Érez­te, hogy ha­lán­té­ká­ban do­bol a vér.

Oleg fel­állt. Ele­in­te egy­re a ho­mo­kot néz­te, félt fel­emel­ni te­kin­te­tét, hogy pil­lan­tá­sa ne ta­lál­koz­zon is­mét ez­zel a hi­deg, kö­zöm­bös, ki­fe­je­zés­te­len meg nem ér­tés­sel. Az­u­tán még­is el­sza­kí­tot­ta te­kin­te­tét ma­te­ma­ti­kai kép­le­te­i­től, és elő­re­né­zett, de már sen­kit sem lá­tott.

Is­mét a ró­zsa­szí­nes fel­hő állt a te­rep­já­ró előtt, ho­má­lyos ár­nyak im­bo­lyog­tak ben­ne. A fel­hő össze­hú­zó­dott, egy­re sű­rűbb lett, és az ár­nyak vé­gül is tel­je­sen el­tűn­tek, s a fel­hő las­san vissza­kú­szott az űr­ha­jó­hoz.

A csil­lag­ha­jó ra­gyo­gó fel­szí­nén is­mét meg­je­lent az ová­lis nyí­lás, a fel­hő át­hú­zó­dott raj­ta, vé­gül tel­je­sen el­tűnt, majd a nyí­lás maga is el­tűnt, nyo­ma sem ma­radt, a tük­rös fel­szín ide­á­li­san egyen­le­tes volt is­mét, mint­ha meg­csi­szol­ták vol­na.

A föl­di­ek egy ide­ig még hall­ga­ta­gon áll­tak, az­u­tán Oleg ba­kan­csá­val el­ta­pos­ta ma­te­ma­ti­kai je­le­it.

– El­fá­rad­tam – szó­lalt meg nyög­ve s fél­re­né­zett –, mér­he­tet­le­nül ki­fá­rad­tam.

– Én is – mond­ta And­rej, mint­ha csak vissz­hang­ja len­ne.

Las­san el­in­dul­tak a te­rep­já­ró felé, úgy érez­ték, hogy a lá­bu­kon ne­héz va­sat visz­nek, sok­fon­to­sat, mint egy­kor a ra­bok. Az­u­tán kö­vet­ke­zett a hosszú út, a vég­te­le­nül hosszú út a „Nagy­ezs­dá”-hoz, ez­alatt egyi­kük sem szólt egyet­len szót sem. Fá­rad­tan ka­pasz­kod­tak fel a fel­já­rón. Az űr­na­szád ka­bin­já­ban ott lát­ták a pad­lón ül­dö­gé­lő, szí­nes koc­kák­kal ját­sza­do­zó Gyim­kát. A koc­kák ren­det­le­nül szét­szór­tan he­ver­tek a fi­úcs­ka kö­rül – arra a tar­ka, vi­ha­ro­san vál­to­zó ka­le­i­do­szkóp­ra ha­son­lí­tott ez a koc­ka­tö­meg, ame­lyet a mai na­pon már több­ször is lát­tak ma­guk előtt.

Fal, a meg nem ér­tés­nek sü­ket fala… Oleg is­mét szin­te tes­ti­leg is érez­te ezt a fa­lat. És ne­héz­ke­sen le­zök­ken­ve a ka­ros­szék­be, hir­te­len maga elé kép­zel­te, mint­ha sze­me előtt áll­na.

…Ez a fal lát­ha­tat­lan, de tel­je­sen re­á­li­san lé­te­ző ha­tal­mas, át­tör­he­tet­len, amely meg­ál­lít­ja a gon­do­la­tot, meg­za­var­ja, meg­gá­tol­ja ab­ban, hogy át­tör­jön a túl­só ol­da­lá­ra. Fel­ma­ga­so­dott, és jobb­ra és bal­ra is ez a fal hú­zó­dott. Ami­att, hogy lát­ha­tat­lan volt, nem le­he­tett meg­mér­ni a ma­gas­sá­gát. Le­het­sé­ges, hogy va­la­hol egé­szen je­len­ték­te­le­nül ma­gas, hi­he­tő­leg még ré­sek is akad­tak eb­ben a fal­ban, csak azt kel­le­ne tud­ni, hogy mi­ként le­het­ne rá­juk ta­lál­ni. De csak ta­po­ga­tóz­va rá­juk ta­lál­ni, ebbe évek tel­né­nek el.

És mi­lye­nek azok, akik e fal túl­só ol­da­lán áll­nak? Ők mi­lyen­nek lát­ják? Va­jon meg­kí­sé­rel­ték, hogy az ő ol­da­luk­ról küzd­jék le, vagy ugyan­csak rá­döb­ben­tek a kí­sér­let hi­á­ba­va­ló­sá­gá­ra? Vagy meg­őriz­ték a re­ményt, hogy egy­szer si­ke­rül le­dön­te­ni­ük?…

5.

Két órá­val az előtt, mi­előtt a vég­ső idő­pont is el­jött vol­na, hogy az űr­na­szád­nak el kell­jen hagy­nia az Elekt­rát, Oleg és And­rej már szin­te min­den re­mé­nyü­ket el­ve­szí­tet­ték. Te­le­ka­me­rá­juk még egy­szer le­ad­ta a film­jü­ket a Föld­ről, vá­lasz­ként megint csak majd­nem ugyan­olyan ér­tel­met­len szí­nes ka­le­i­do­szkó­pot kap­tak. Ez­u­tán ab­ban re­mény­ked­ve, hogy a csil­lag­ha­jó­ban le­vők­nek ta­lán si­ke­rül meg­fej­te­ni­ük a föl­di nyel­vet, meg­ér­te­ni­ük a fel­épí­té­sét, és tud­nak majd vá­laszt is adni, a „Nagy­ezs­da” pa­rancs­no­ka hosszú időn át is­mé­tel­te a rá­di­ón ugyan­azt a szö­ve­get: rö­vid je­len­tést a Föld­ről, a Föld­la­kók­ról, a XXIX. ex­pe­dí­ci­ó­ról, a „Nagy­ezs­da” út­vo­na­lá­ról. Erre vá­lasz – leg­alább­is olyan, ami­lyent vár­tak – nem kö­vet­ke­zett. Egyéb­ként a csil­lag­ha­jó le­gény­sé­ge a maga ol­da­lá­ról is meg­kí­sé­rel­te át­tör­ni a meg nem ér­tés fa­lát. Még két íz­ben lán­golt fel a kül­ső pa­no­rá­ma­fel­ve­vő kép­er­nyő­jén a fan­tasz­ti­kus szí­nes ör­vény­lés, és még né­hány kü­lö­nös je­len­sé­get is ta­pasz­tal­tak. Volt egy olyan pil­la­nat, ami­kor Oleg és And­rej új­ból el­vesz­tet­te lá­tá­sát, de a szí­nes fol­tok he­lyett most ab­szo­lút, át­ha­tol­ha­tat­lan sö­tét­ség vet­te őket kö­rül. Majd egy idő múl­va a „Nagy­ezs­da” va­la­mennyi mű­sze­re hir­te­len fel­mond­ta a szol­gá­la­tot, és va­la­mi ér­tel­met­lent, le­he­tet­lent kezd­tek mu­tat­ni. Ké­sőbb a mű­sze­rek meg­nyu­god­tak, és min­den vissza­tért a maga rend­jé­re. És vé­gül már szin­te el­ke­se­re­dett két­ség­be­esés­sel is­mét meg­je­len­tek a szí­nes min­ták a kép­er­nyőn, de le­ír­ha­tat­lan kör­hin­tá­juk, szá­gul­dá­suk, most sok­kal to­vább tar­tott, mint ko­ráb­ban, és Oleg, aki fe­szül­ten néz­te a kép­er­nyőt, úgy, hogy a sze­me is be­le­fáj­dult, most azt érez­te, hogy sok­kal át­hág­ha­tat­la­nab­bá vált a meg nem ér­tés fala.

Az űr­na­szád elekt­ro­ni­kus agya ele­mez­ve ezt a szí­nes min­tát, akár­csak az elő­ző al­kal­mak­kor, azt a vá­laszt adta: az áb­rá­zo­lat­ban sem­mi­fé­le rend­sze­re­zett­ség nincs, kö­vet­ke­ze­tes­sé­get és fo­lya­ma­tos­sá­got el­fog­ni ben­ne le­he­tet­len, meg­ha­tá­ro­zás­nak, ér­tel­me­zés­nek nem vet­he­tő alá. Az elekt­ro­ni­kus agy­nak, mely hi­bát­la­nul, cél­ra­tö­rő­en dol­go­zik az em­be­ri emó­ci­ók­tól és tö­ké­let­len­sé­gek­től men­te­sen, ter­mé­sze­te­sen iga­za volt. Ak­kor is iga­za volt, ami­kor a szí­nes ka­le­i­do­szkó­pot ele­mez­te, és most is iga­za van, ami­kor Oleg pa­ran­csá­ra mind­járt az in­for­má­ci­ót ér­té­kel­te, amit az ide­gen­boly­gó­be­li­ek­kel való kap­cso­lat­fel­vé­tel­ből kap­tak, és amit ma­guk­ról az ide­ge­nek­ről össze­gyűj­töt­tek, és azt az in­for­má­ci­ót is, amit ők ad­tak az ide­ge­nek­nek. Az elekt­ro­ni­kus agy nem ta­lált sem­mi­fé­le le­he­tő­sé­get a kap­cso­lat­tar­tás­ra, és újabb kí­sér­le­tek­re sem tu­dott sem­mi aján­la­tot ten­ni. És most már tu­laj­don­kép­pen csak egy fel­ada­tuk ma­radt: az ott­hon in­for­má­lá­sa. „Nagy­ezs­da”, mi­után fel­töl­töt­te haj­tó­anyag­kész­le­te­it, ké­szen állt a start­ra. Nem­csak azt a so­ron kö­vet­ke­ző kül­de­ményt vi­szi a Föld­re, amit a XXIX. ex­pe­dí­ció bí­zott rá, ha­nem fel­be­csül­he­tet­len ér­té­kű in­for­má­ci­ót is visz ma­gá­val ar­ról, hogy az em­ber mi­ként ta­lál­ko­zott első íz­ben ide­gen ér­te­lem­mel a vi­lág­egye­tem­ben, né­hány hu­zal­te­ker­cset is szál­lít az ide­gen űr­ha­jó ké­pé­ről, amely­ről nem tud­ni, hogy mi­ért je­lent meg az Elekt­rán, és ezek­nek a lé­nyek­nek a ké­pét is el­vi­szi, de csak a ké­pét!

– No, hát csak ennyit! – szó­lalt meg ne­he­zen for­gó nyelv­vel Oleg, in­kább csak maga ma­gá­nak mond­va, amit mon­dott. – Cso­ma­gol­hat­juk a hol­mit.

And­rej azon­ban sza­ka­dat­la­nul a kül­ső pa­no­rá­ma­ve­vő kép­er­nyő­jét néz­te.

A kép­er­nyő bal sar­ká­ban, egé­szen az Elekt­ra lá­tó­ha­tá­rá­nál vá­rat­la­nul fel­tűnt az is­me­rős ró­zsál­ló köd. Az űr­na­szád­hoz kö­ze­le­dett, olyan gyor­sa­ság­gal, amely né­hány­szo­ro­san meg­ha­lad­ta a te­rep­já­ró­ét. Ami­kor a „Nagy­ezs­da”-hoz már csak vagy fél­száz mé­ter­re volt, a tö­mött ró­zsa­szí­nű fel­hő le­eresz­ke­dett, és a ho­mo­kot érint­ve szél­té­ben ki­tá­gult. A he­lyén ma­radt, s szí­nét vál­toz­tat­va, hir­te­len égő­vö­rös­sé vált. Né­hány pil­la­nat­tal ké­sőbb a szí­ne­ze­te is­mét vál­to­zott – ibo­lya­szí­nű­vé vált. Az­u­tán a fel­hő ké­kes­sé, zöld­dé és vé­gül is­mét égő­pi­ros­sá vált.

Mint­ha hív­ta, kér­te vol­na az űr­ha­jó­so­kat: jöj­je­nek ki az Elekt­ra fel­szí­né­re.

No, leg­alább­is mi így ér­tet­tük –, gon­dol­ta Oleg, és ne­héz­ke­sen fel­tá­pász­ko­dott a ve­zér­lő­asz­tal mel­lől. – De ha ezt meg­ér­tet­tük, ak­kor ta­lán mást is kez­dünk meg­ér­te­ni. Le­het, hogy még túl­sá­go­san ko­rán van el­re­pül­ni, még más­fél óránk van, egy egész örök­ké­va­ló­ság, amely alatt, ha ők, az ide­gen hajó la­kói vé­gül is ta­lál­tak mó­dot, ami­vel az ő ol­da­luk­ról át­tör­het­nénk a fa­lat, ak­kor so­kat el­ér­het­nénk. És le­het­sé­ges, hogy ép­pen ez a más­fél óra ke­rül úgy be a tör­té­ne­lem­be, mint az első más­fél órá­ja a hoz­zánk ha­son­lók­kal való kap­cso­lat­fel­vé­tel­nek, a MEG­ÉR­TÉS első per­ce­i­ként. De az is na­gyon le­het­sé­ges, hogy ez a vi­szont­lá­to­ga­tá­si út sem más, mint az el­ke­se­re­dés gesz­tu­sa, an­nak meg­mu­ta­tá­sa, hogy ők sem tud­ják meg­ta­lál­ni az iga­zi utat, amely a kü­lön­bö­ző vi­lá­gok em­be­re­it össze­kap­csol­hat­ná. És még azt is ér­de­kes len­ne meg­tud­ni, hogy ta­lál­koz­tak-e uta­zá­sa­ik köz­ben más ér­tel­mes lé­nyek­kel – gon­dol­ta Oleg –, és va­jon si­ke­rült-e kap­cso­la­tot ki­épí­te­ni­ük, vagy ilyen si­ker­te­le­nül vég­ző­dött min­den kí­sér­le­tük? Vagy le­het­sé­ges, hogy az ő szá­muk­ra is ez je­len­ti az első ta­lál­ko­zást, és így ők is az első ke­se­rű lec­ké­jü­ket kap­ták meg?

Fá­radt­sá­got, tag­jai ólom­sú­lyát – csak ezt érez­te a „Nagy­ezs­da” pa­rancs­no­ka, amíg fel­öl­töt­te űr­ru­há­ját. Mi­alatt a fel­szín­re való ki­szál­lás­ra ké­szü­lőd­tek, csak rö­vid és je­len­ték­te­len frá­zi­so­kat vál­tot­tak, s ezek a mon­da­tok egy­ál­ta­lán nem áll­tak kap­cso­lat­ban az­zal, hogy most még egy­szer mód­juk­ban lesz ta­lál­koz­ni­uk a más vi­lág­ból való lé­nyek­kel. Még egy gon­do­lat fész­ke­lő­dött be Oleg fe­jé­be: a si­ker­te­len­ség min­dig sok­kal re­á­li­sabb­nak tű­nik, mint a si­ker, és min­den győ­ze­lem­ben van va­la­mi vá­rat­lan, ün­ne­pé­lyes, míg a ve­re­ség min­dig meg­szo­kott­nak, hét­köz­na­pi­nak tű­nik…

Le­en­ged­te si­sak­ja át­lát­szó arc­vért­jét, és kér­dőn né­zett And­rej­re. A „Nagy­ezs­da” má­sod­pi­ló­tá­ja ugyan­csak ké­szen ál­lott. Oleg a zsi­lip­kam­ra felé lé­pett – és mint min­dig, hi­he­tet­le­nül ügyet­len­nek, ne­héz­kes­nek – érez­te ma­gát az űr­ru­há­ban, s az ügyet­len­ség, és a moz­gé­kony­ság el­vesz­té­sé­nek ér­zé­se nem kor­lá­to­zó­dott csak a ke­zé­re, lá­bá­ra, ha­nem a gon­do­la­ta­i­ra, és a kör­nye­zet­re való meg­las­sult és ne­héz­nek tűnő re­ak­ci­ó­i­ra is. Ek­kor a fe­dél­ze­ti nyí­lás­nál meg­pil­lan­tot­ta – Gyim­ka pa­rá­nyi fi­gu­rá­ját. A fi­úcs­ka ugyan­csak ma­gá­ra öl­töt­te az űr­ru­hát, amit And­rej ki­mon­dot­tan, az ő szá­má­ra ké­szí­tett.

Kö­nyö­rög­ve kér­te:

– Oleg bá­csi, ma­guk­kal aka­rok men­ni! Vi­gye­nek en­gem ma­guk­kal! – Oleg in­ga­do­zott. Ma­guk­kal vin­ni a fi­úcs­kát, ez ter­mé­sze­te­sen nem kö­te­le­ző. Nem azért, mint­ha va­la­mi ve­szély fe­nye­get­het­né, erre kez­det­től fog­va sem kel­lett gon­dol­ni, és most még in­kább le­he­tet­len­nek tűnt, hogy bár­mi is fe­nye­get­het­né – egy­sze­rű­en nem volt okuk arra, hogy a fi­úcs­ka ki­lép­jen a fel­szín­re. Bol­dog fi­úcs­ka – gon­dol­ta Oleg –, neki sem­mi köze sincs ah­hoz a fal­hoz, ami kö­zöt­tünk áll, csak kül­ső ol­da­lá­ról ér­de­kel­he­ti min­den ese­mény, lé­nye­gét úgy sem érti amíg… Amíg? Ámde ké­sőbb, ami­kor a fi­ú­ból fel­nőtt vá­lik, ak­kor tud­ni fog­ja, hogy az első em­be­rek egyi­ke volt, akik ta­lál­koz­tak nem-Föld­ről szár­ma­zó em­be­rek­kel, mel­let­tük állt, két­lé­pés­nyi­re tő­lük, még ak­kor is, ha ez al­ka­lom­mal nem si­ke­rült meg­ta­lál­ni­uk a meg­ér­tés út­ját…

– Gye­rünk, Gyim­ka – hív­ta Oleg a fiút, de előbb el­len­őriz­te, hogy jól erő­sí­tet­te-e fel a gyer­mek a si­sak­ját. Meg­fog­ta a vál­lát, be­lép­tek a zsi­lip­kam­rá­ba, és mö­göt­tük be­zá­rult a hajó tes­té­be ve­ze­tő nyí­lás.

A há­rom Föld-lakó a hosszú­kás, ké­kes szik­rák kí­sé­re­té­ben lé­pe­get­ve – két nagy és egy ki­csiny – las­san kö­ze­le­dett az égő­vö­rös fel­hő felé. Né­mán men­tek, noha Oleg azt vár­ta, hogy Gyim­ka kér­dé­se­ket tesz majd fel, olyan kér­dé­se­ket, ami­lye­ne­ket egy négy­éves, fi­úcs­ka fel­ten­ni tud, ha va­la­mi olyas­mi­vel ta­lál­ko­zik össze, amit még nem ért, sok kér­dést, – de Gyim­ka hall­ga­tott. Ami­kor szo­ro­san oda­ér­tek a moz­du­lat­lan és még min­dig sűrű fel­hő­höz, Oleg meg­állt, s ke­zét le­vet­te a fi­úcs­ka vál­lá­ról.

A fel­hő át­ala­ku­lá­sa most is olyan volt, mint az első al­ka­lom­mal. Elő­ször a szí­nét vál­toz­tat­ta, ró­zsa­szí­nű lett. Az­u­tán hul­lám­zott, in­ga­do­zott, alak­ját vál­toz­tat­ta, és las­san­ként át­lát­szó­vá vált. A bel­se­jé­ben meg­je­len­tek a bi­zony­ta­la­nul in­ga­do­zó ár­nyak, mind ha­tá­ro­zot­tab­bá vál­tak, a na­rancs­szí­nű űr­ru­hás em­be­rek ár­nyai. És is­mét min­den olyan volt, mint elő­ző­leg: ez az át­ala­ku­lás el­bű­völt, el­vet­te az aka­ra­tot, nem en­ge­dett sem­mi­re sem gon­dol­ni, csak egyet en­ge­dett, hogy fi­gyel­jék – majd­nem gé­pi­e­sen – arra vár­va, hogy mi tör­té­nik majd ké­sőbb.

Gé­pi­e­sen – sem­mi je­len­tő­sé­get sem tu­laj­do­nít­va az eset­nek – Oleg és And­rej lát­ták, hogy a ró­zsa­szí­nű fel­hő az egyik pil­la­nat­ban osz­tó­dott: pa­rá­nyi da­rab­ká­ja, ami­nek bel­se­jé­ben va­la­mi vi­lá­go­san ki nem ve­he­tő moz­gott, el­úszott ol­dal­ra, jobb­ra. De a nagy fel­hő­ben levő ala­kok már fel­öl­töt­ték a re­a­li­tást.

Szenv­te­len, meg­za­var­ha­tat­lan, moz­du­lat­lan ar­cok. De Oleg, amíg né­ze­get­te őket, hir­te­len fel­fe­de­zett ben­nük va­la­mi vá­ra­ko­zást: vár­tak va­la­mit a föl­di­ek­től, de mit? És mi­vel vár­tak, ez annyit je­len­tett, hogy sa­ját ma­guk va­ló­ban sem­mit sem tud­tak ten­ni. És ek­kor a gon­do­lat­nak egész ke­se­rű­sé­gé­vel és ége­tő kín­já­val ér­tet­te meg a pa­rancs­nok, hogy ez a bú­csú­juk. Csak azért re­pül­tek a „Nagy­ezs­dá”-hoz, hogy utol­só pil­lan­tást vet­hes­se­nek rá, már tud­va, hogy az érint­ke­zést, a meg­ér­tést nem tud­ják meg­te­rem­te­ni.

Szo­mo­rú bú­csúz­ko­dás.

Né­hány hosszú perc per­gett le, vagy he­lye­seb­ben ván­szor­gott el. És az­u­tán egy rö­vid pil­la­nat­ra a föl­di­ek is­mét meg­lát­ták a már is­me­rős szí­nes fol­to­kat, de nyom­ban el is tűn­tek, s a csil­lag­ha­jó le­gény­sé­gét kezd­te el­bo­rí­ta­ni a ró­zsa­szí­nű köd. A köd sű­rű­sö­dött, és a Föld-la­kók, mint az el­bű­völ­tek, fi­gyel­ték az át­ala­ku­lás fo­lya­ma­tát, amely most for­dí­tott irány­ban zaj­lott le. Va­la­hon­nan jobb­ról, a lá­tó­te­rük ha­tá­rán túl­ról, be­úszott a ki­csiny fel­hőcs­ke, és össze­ol­vadt a naggyal, amely már annyi­ra sűrű volt, hogy az űr­ru­hás ala­kok he­lyett csak a bi­zony­ta­lan ár­nya­kat lát­hat­ták ben­ne. Az­u­tán az ár­nyak vég­leg el­tűn­tek, s a fel­hő kezd­te vál­toz­tat­ni alak­ját. Mint­ha erőt gyűj­tött vol­na, mi­előtt fel­emel­ked­ne, és el­re­pül­ne az Elekt­ra si­va­tag­ja fe­lett. És ek­kor a fel­hő el­sza­kadt a ho­mok­tól, s gömb­bé hú­zó­dott össze, de a „Nagy­ezs­da” pa­rancs­no­ka és má­sod­pi­ló­tá­ja még min­dig ott állt a he­lyén, szót­la­nul, el­bű­völ­ten bá­mul­va maga elé.

Mind tá­vo­labb­ra és tá­vo­labb­ra. A lá­tó­ha­tár li­lás vil­lá­mai kí­sér­te­ti­es, sá­padt fénnyel vi­lá­gí­tot­ták meg a fel­hőt, még egy pil­la­nat, s át­ha­lad az Elekt­ra lá­tó­ha­tá­rán, és örök­re el­tű­nik. A pil­la­nat el­jött, s a fel­hő­ből sem­mi sem ma­radt, és ne­héz el­hin­ni, hogy még nem­rég, még ép­pen csak most, Oleg és And­rej szem­től szem­ben áll­tak em­be­rek­kel, akik más vi­lág­ból va­lók. Ott áll­tak, ugyan­az a lát­ha­tat­lan fal hú­zó­dott köz­tük, ame­lyen ez al­ka­lom­mal sem er­ről az ol­dal­ról, sem a má­sik­ról nem si­ke­rült egyet­len­egy rést sem ta­lál­ni…

Egy ide­ig még né­mán néz­ték a lá­tó­ha­tá­ron lán­go­ló vil­lá­mo­kat, de vé­gül meg­for­dul­tak, s ugyan­olyan hall­ga­ta­gon, las­san, a lá­buk alatt szik­rá­zó, já­rást aka­dá­lyo­zó szik­rák ser­ce­gé­se kí­sé­re­té­ben ván­szo­rog­tak a „Nagy­ezs­da” felé.

6.

…Gyim­ka há­tul­ról sza­ladt elő­re, hogy utol­ér­je őket. A fi­úcs­ka igen vi­dám volt: hi­szen egy olyan kis­fi­ú­val is­mer­ke­dett meg, mint ami­lyen ő maga volt. Ugyan­olyan­nal, mint ő, csak ép­pen ki tud­ja, mi­ért, egy ki­csiny ró­zsa­szí­nű fel­hőcs­ké­ből bújt elő. Úgy ta­pasz­tal­ta, hogy a fiú még nem tud be­szél­ni – te­hát ki­sebb volt, mint ő. De azért még­is né­hány re­mek per­cet töl­töt­tek el ket­tes­ben. Si­ke­rült vá­rost épí­te­ni­ük a ho­mok­ból, alag­utak­kal és hi­dak­kal. Pon­to­sab­ban, két vá­rost: az egyi­ket ő épí­tet­te – ké­pek­ről már is­mer­te a föl­di vá­ro­so­kat –, de a má­si­kat – azt a kü­lö­nö­set, azt a meg­le­pő vá­rost, amely mint­ha nem is ha­son­lí­ta­na vá­ros­ra – azt a fi­úcs­ka épí­tet­te. A két vá­rost össze­kö­tő hi­dat pe­dig kö­zö­sen ké­szí­tet­ték. Töb­bet már nem tud­tak épí­te­ni, mi­vel a fiú hir­te­len vissza­tért a fel­hő­jé­be, és el­re­pült ben­ne, ki tud­ja hová. De úgy tű­nik, azért ne­kik ket­tő­jük­nek még­is­csak si­ke­rült össze­ba­rát­koz­ni­uk, és a ho­mok­ból épült vá­ro­sok, ame­lye­ket híd köt össze, még áll­nak.

Sem Oleg bá­csi, sem And­rej bá­csi nem lát­ták, hogy mi­ként ját­szot­tak ők együtt. És a töb­bi űr­ru­hás, akik a nagy fel­hő­ből je­len­tek meg, úgy lát­ta, szin­tén nem lát­ták őket. Gyim­ka úgy dön­tött, hogy most mind­járt el­me­sé­li él­mé­nyét Oleg bá­csi­nak és And­rej bá­csi­nak.

(Vlagyi­mir Ma­lov no­vel­lá­ja nyo­mán:
„Isz­ka­tyel”)