SZILÁRD Leó:
JE­LEN­TÉS A KÖZ­PON­TI PÁ­LYA­UD­VAR­RÓL

E no­vel­la szer­ző­je Szi­lárd Leó, vi­lág­hí­rű, ma­gyar szár­ma­zá­sú atom­fi­zi­kus. A har­min­cas évek­ben Fer­mi­vel dol­go­zott, az urá­ni­um mag­ha­sa­dá­sát ta­nul­má­nyoz­ták, majd 1942-ben együtt épí­tet­ték meg az első atom­mág­lyát. Éle­té­nek fő cél­ja: az atom­ener­gia fel­sza­ba­dí­tá­sa bé­kés cé­lok­ra, az em­be­ri­ség „má­so­dik tűz­gyúj­tá­sa”. Még­is, sa­já­tos sze­re­pe volt az atom­bom­ba meg­te­rem­té­sé­ben.

So­kak előtt is­me­re­tes, hogy Al­bert Ein­ste­in 1939. au­gusz­tus 2-án le­ve­let in­té­zett Ro­o­se­velt­hez, az Egye­sült Ál­la­mok ak­ko­ri el­nö­ké­hez. Le­ve­lé­ben fel­hív­ta az Egye­sült Ál­la­mok kor­mány­kö­re­i­nek fi­gyel­mét Fer­mi és Szi­lárd kí­sér­le­te­i­re. E le­vél­ben meg­ír­ta, hogy olyan nagy je­len­tő­sé­gű ener­gia­fel­sza­ba­dí­tó fo­lya­mat­ról van szó, amely nem­csak bé­kés cé­lok­ra, ha­nem fegy­ver­ként is fel­hasz­nál­ha­tó. Fel­hív­ta az el­nök fi­gyel­mét arra is, hogy né­met fi­zi­ku­sok is tö­re­ked­nek a prob­lé­ma meg­ol­dá­sá­ra. E le­vél meg­írá­sá­ra Szi­lárd Leó kész­tet­te ba­rát­ját, Ein­ste­int, és a le­vél ha­tá­sá­ra az Egye­sült Ál­la­mok kor­má­nya min­den tá­mo­ga­tást meg­adott az atom­mag­ha­sí­tás gya­kor­la­ti meg­ol­dá­sán dol­go­zó tu­dó­sok­nak, hogy meg­előz­zék a né­me­te­ket az atom­bom­ba elő­ál­lí­tá­sá­ban, ám mire az atom­bom­bát meg­al­kot­ták, a há­bo­rú már a Tá­vol-Ke­le­ten is a be­fe­je­zé­sé­hez kö­ze­le­dett.

Ami­kor az atom­bom­bát New Me­xi­có­ban ki­pró­bál­ták, Szi­lárd til­ta­ko­zott az il­le­té­ke­sek­nél an­nak há­bo­rús fel­hasz­ná­lá­sa el­len. S mint mind­annyi­an tud­juk, til­ta­ko­zá­sá­val nem tö­rőd­tek, Hi­ro­si­má­ra és Na­ga­sa­ki­ra atom­bom­bát dob­tak, s nap­ja­ink­ban is foly­tat­ják az atom­bom­ba-kí­sér­le­te­ket, s a vi­lág köz­vé­le­mé­nyé­nek, til­ta­ko­zá­sá­nak fittyet hány­va, már a vi­lág­űr el­len is me­rény­le­tek­re ve­te­med­nek az Egye­sült Ál­la­mok kor­mány­kö­rei.

Szi­lárd az­óta is har­col az atom­ener­gia ki­zá­ró­lag bé­kés fel­hasz­ná­lá­sá­ért. Küz­del­mé­nek egyik ér­de­kes for­má­ja a no­vel­lisz­ti­kus írás. Az itt kö­zölt, és az eh­hez ha­son­ló írá­sok­ban rész­ben az atom­ener­gia min­dent meg­sem­mi­sí­tő ha­tá­sát tár­ja fel, rész­ben az em­be­ri ész­re apel­lál az atom­há­bo­rú, az em­be­ri­ség kol­lek­tív ön­gyil­kos­sá­ga el­len. Ezt a no­vel­lát 1948-ban írta.

*

…El­kép­zel­he­tik, mennyi­re meg­le­pőd­tünk, ami­kor tel­je­sen ki­halt vá­ros­ban kö­töt­tünk ki. Tíz évet utaz­tunk az űr­ben, s a ránk kény­sze­rí­tett tét­len­ség­től már na­gyon is tü­rel­met­le­nek vol­tunk; és ami­kor vég­re ki­kö­töt­tünk a Föl­dön, ki­de­rült – amint azt már bi­zo­nyá­ra tud­ják –, hogy min­den élet ki­halt e boly­gón.

Min­de­nek­előtt ter­mé­sze­te­sen azt kel­lett meg­tud­nunk, ho­gyan tör­tén­he­tett ez, mi okoz­ta az élet pusz­tu­lá­sát, és hogy az az anyag, amely el­pusz­tí­tot­ta – bár­mi le­gyen is – ha­té­kony-e még? Hi­szen eset­leg a mi éle­tün­ket is ve­szé­lyez­te­ti! Nem mint­ha vé­de­kez­ni tud­tunk vol­na el­le­ne, azon­ban dön­te­nünk kel­lett afe­lől, hogy mi­lyen ér­te­sí­tést küld­jünk? Jö­het-e ide újabb ex­pe­dí­ció vagy sem?

El­ső­sor­ban is azt a rej­télyt kel­lett meg­ol­da­nunk, hogy mi­ként pusz­tít­ha­tott el va­la­mi­fé­le bak­té­ri­um vagy ví­rus min­den élőt, min­den nö­vényt és min­den ál­la­tot? Vé­gül is az egyik fi­zi­ku­sunk – szin­te vé­let­le­nül – fel­fe­dez­te, hogy ra­dio­ak­ti­vi­tás nyo­mai mu­tat­ha­tók ki a lég­kör­ben. Ez még az első hé­ten tör­tént. Mi­vel a ra­dio­ak­ti­vi­tás igen gyen­ge volt, nem tu­laj­do­ní­tot­tunk neki kü­lö­nö­sebb je­len­tő­sé­get. A pon­tos elem­zés azon­ban ki­mu­tat­ta, hogy a su­gár­zást sok­fé­le ra­dio­ak­tív elem sa­ját­sá­gos ke­ve­ré­ke okoz­za.

Xram ek­kor arra hív­ta fel a fi­gyel­mün­ket, hogy mint­egy öt év­vel ez­előtt ti­tok­za­tos fé­nye­ket fi­gyel­tek meg a Föld­ről. A fé­nyek egy hét le­for­gá­sa alatt lán­gol­tak fel. Xram arra gon­dolt, hogy ta­lán urá­ni­um­rob­ba­ná­sok­tól szár­maz­tak e fé­nyek. Ez eset­ben a je­len­leg ész­lelt ra­dio­ak­ti­vi­tás ta­lán az öt év­vel ez­előt­ti rob­ba­ná­sok­kal függ össze, s ele­in­te elég erős le­he­tett ah­hoz, hogy el­pusz­tít­sa az éle­tet a boly­gón.

Ez a fel­te­vés per­sze elég­gé va­ló­szí­nűt­len­nek lát­szott, hi­szen az urá­ni­um maga nem rob­ban, és na­gyon is bo­nyo­lult el­já­rás­sal le­het csak rob­ba­né­konnyá ten­ni. Mi­vel a föld­la­kók, akik eze­ket a vá­ro­so­kat épí­tet­ték, nyil­ván gon­dol­ko­dó lé­nyek le­het­tek, ne­héz el­kép­zel­ni, hogy ilyen bo­nyo­lult fo­lya­ma­to­kat vé­gez­tek el csak azért, hogy el­pusz­tít­sák ön­ma­gu­kat.

Az elem­zés so­rán azon­ban ki­de­rült, hogy a le­ve­gő­ben ész­lelt ra­dio­ak­ti­vi­tás és ra­dio­ak­tív nyom­ele­mek pon­to­san olya­nok, mint ami­lye­nek urá­ni­um­rob­ba­nás után ke­let­kez­nek. Az ará­nyuk és in­ten­zi­tá­suk pe­dig arra utalt, hogy va­ló­ban mint­egy öt év­vel ez­előtt le­zaj­lott urá­ni­um-atom­mag­ha­sa­dás kö­vet­kez­té­ben jöt­tek lét­re. Ez alig­ha le­he­tett vé­let­len, így Xram el­mé­le­tét ma már ál­ta­lá­ban el­fo­gad­ják.

Xram to­váb­bi kö­vet­kez­te­té­se­i­vel azon­ban már nem tu­dok egyet­ér­te­ni. Azt ugyan­is, hogy mi­ért és ho­gyan ke­let­ke­zett a rob­ba­nás, úgy ma­gya­ráz­za, hogy a Föld két kon­ti­nen­se kö­zött há­bo­rú tört ki, s a há­bo­rú­ban mind­két fél győ­zött. A fel­jegy­zé­sek min­den­eset­re azt mu­tat­ják, hogy az első húsz fel­lán­go­lást az eur­ázsi­ai kon­ti­nen­sen ész­lel­ték, eze­ket a fel­lán­go­lá­so­kat öt (sok­kal erő­sebb) kö­vet­te az ame­ri­kai kon­ti­nen­sen. Első hal­lás­ra ez meg­győ­ző­nek hang­zott, s ezért ele­in­te el is fo­gad­tam Xram el­mé­le­tét, vagy leg­alább­is gon­dol­kod­tam raj­ta.

Azt hit­tem ugyan­is, hogy a két kon­ti­nenst ta­lán két kü­lön­bö­ző föld­la­kó­faj lak­ta, ame­lyek nem tud­ták vagy nem akar­ták sza­bá­lyoz­ni a nép­sza­po­ru­la­tot, és ez túl­zsú­folt­sá­got okoz­ha­tott. A túl­né­pe­se­dés, az élel­mi­szer­hi­ány élet-ha­lál har­cot rob­bant­ha­tott ki kö­zöt­tük. Ezt az el­gon­do­lá­so­mat azon­ban két ok­ból is el kel­lett vet­nem: 1. a föld­la­kók csont­vá­zai – akár az eur­ázsi­ai, akár az ame­ri­kai kon­ti­nen­sen ta­lál­tuk is őket – egyet­len faj­hoz tar­toz­tak, és 2. a csont­váz-szám­lá­lás sta­tisz­ti­ká­ja azt bi­zo­nyí­tot­ta, hogy túl­né­pe­se­dés­ről egyik kon­ti­nen­sen sem le­he­tett szó.

Xram azon­ban to­vább­ra ki­tar­tott há­bo­rú-el­mé­le­te mel­lett. És az a leg­kü­lö­nö­sebb, hogy ér­ve­lé­sét egyet­len kü­lö­nös és ta­lán egé­szen je­len­ték­te­len meg­fi­gye­lés­sel tá­maszt­ja alá. A meg­fi­gye­lés­re – vagy le­let­re – nem­ré­gi­ben tet­tünk szert a „Köz­pon­ti Pá­lya­ud­var” ta­nul­má­nyo­zá­sa al­kal­má­val.

Ami­kor meg­ér­kez­tünk, nem tud­tuk, hol és ho­gyan kezd­jünk a vizs­gá­lat­hoz. Ki­vá­lasz­tot­tuk te­hát a vá­ros egyik leg­na­gyobb épü­le­tét, hogy elő­ször azt vizs­gál­juk meg. Hogy mit je­lent az épü­let hom­lok­za­tán ékes­ke­dő „Köz­pon­ti Pá­lya­ud­var” fel­irat, azt nem tu­dom, de az épü­let ren­del­te­té­se egy per­cig sem volt két­sé­ges előt­tünk. Va­la­mi­fé­le kez­det­le­ges köz­le­ke­dé­si rend­szer le­he­tett a Föl­dön, amely ke­re­ke­ken gör­dü­lő, idom­ta­lan gé­pek­kel mű­kö­dött. Ezek a gé­pek ugyan­csak ke­re­ke­ken gör­dü­lő ko­csi­kat húz­tak ma­guk után. Mind­ez sí­ne­ken gör­dült.

Több mint tíz na­pig ta­nul­má­nyoz­tuk ezt az épü­le­tet, s szá­mos iz­gal­mas és meg­le­pő rész­le­tet de­rí­tet­tünk fel.

Kezd­jük egy ér­de­kes meg­fi­gye­lés­sel, ame­lyet tel­je­sen tisz­táz­tunk – leg­alább­is az én vé­le­mé­nyem sze­rint. Az ál­lo­má­son ta­lált ko­csi­kat – mint meg­ál­la­pí­tot­tuk – két­fé­le­kép­pen osz­tá­lyoz­ták: „Do­hány­zók” és „Nem­do­hány­zók”. Ez­zel nyil­ván az uta­sok kü­lön­bö­ző­sé­gé­re utal­tak. Arra gon­dol­tam, hogy a vá­ros­ban nyil­ván két­fé­le szí­nű föld­la­kó élt, az egyik­nek sö­tét, füs­tös le­he­tett a szí­ne (erre utal a „Do­hány­zók”), a má­sik ke­vés­bé pig­men­tált le­he­tett, ha nem is egé­szen al­bi­nó – ez fe­lelt meg a „Nem­do­hány­zó” ki­fe­je­zés­nek.

A föld­la­kók­ból csak csont­vá­zak ma­rad­tak. Ezek­ből pe­dig sem­mit sem ál­la­pít­hat­tunk meg bő­rük fes­teny­zett­sé­gé­re vo­nat­ko­zó­an. Ele­in­te úgy lát­szott, ne­héz lesz va­la­mi­fé­le bi­zo­nyí­té­kot is ta­lál­ni en­nek az el­mé­let­nek az alá­tá­masz­tá­sá­ra. Azon­ban csak­ha­mar né­hány kü­lö­nös épü­le­tet fe­dez­tünk fel. Igen tá­ga­sak vol­tak, és nyil­ván­va­ló­an va­la­mi­lyen misz­ti­kus célt szol­gál­hat­tak. A ter­mek­ben be­ke­re­te­zett fes­tett vász­nak függ­tek a fa­la­kon, táj­ké­pek meg a föld­la­kók­ról ké­szült arc­ké­pek. És itt meg­győ­ződ­het­tünk ar­ról, hogy a föld­la­kók va­ló­ban két osz­tály­ba so­rol­ha­tók: az egyik­be azok, akik­nek a bőre pig­men­tált volt (és en­nek kö­vet­kez­té­ben do­hány­füs­tös be­nyo­mást kel­tet­tek), a má­sik­ba azok, akik­nek a bőre olyan­nyi­ra eny­hén pig­men­tált, hogy nem kel­tett füs­tös be­nyo­mást. Pon­to­san ezt vár­tam, ez iga­zol­ta az el­mé­le­tem he­lyes vol­tát.

Ta­lán még egy ez­zel kap­cso­la­tos meg­fi­gye­lé­se­met is meg­em­lí­tem; a ké­pek­ből ki­de­rült, hogy még egy har­ma­dik föld­la­kó-fé­le­ség is lé­te­zett. E har­ma­dik fé­le­ség­nek az egy pár ke­zén és lá­bán kí­vül még egy pár szár­nya is volt, és va­la­mennyi­en a „nem­do­hány­zók” közé tar­toz­tak, vagy­is a ke­vés­sé fes­teny­zett va­ri­áns­hoz. Mi­vel a fel­lelt és meg­vizs­gált csont­vá­zak kö­zül egyet­len­egyet sem ta­lál­tunk e szár­nyas vál­to­zat­ból, arra kö­vet­kez­tet­tem, hogy a ké­pek egy ré­gen ki­halt fajt áb­rá­zol­tak. Ezt a né­ze­te­met az is alá­tá­masz­tot­ta – és fel­te­vé­sem he­lyes­sé­gé­ben ma már nincs okunk ké­tel­ked­ni –, hogy meg­ál­la­pí­tot­tuk; ezek a szár­nyas for­mák sok­kal gyak­rab­ban for­dul­tak elő a ré­geb­ben fes­tett ké­pe­ken, mint az újabb­ko­ri­a­kon.

Nem ír­ha­tom le saj­nos a Köz­pon­ti Pá­lya­ud­va­ron tett va­la­mennyi ér­de­kes fel­fe­de­zé­sün­ket, mert vé­gül is rá aka­rok tér­ni arra a leg­meg­le­pőbb­re, amely­re Xram a há­bo­rú-el­mé­le­tét ala­poz­za.

A fel­fe­de­zés egy je­len­ték­te­len ap­ró­ság­ból In­dult ki. A Köz­pon­ti Pá­lya­ud­var ha­tal­mas te­rü­le­tén két kis – meg­le­he­tő­sen el­rej­tett – he­lyi­ség­re buk­kan­tunk. Mind­két he­lyi­ség (az egyik aj­ta­ján „Fér­fi­ak”, a má­si­kén „Nők” fel­irat volt) apró fül­kék­re osz­lott. A fül­kék ren­del­te­té­se szem­mel lát­ha­tó­lag az volt, hogy arra az idő­re, amíg a föld­la­kók szer­ve­ze­tük sa­lak­anya­gát ki­ürí­tik, el­rejt­se őket a töb­bi­ek elől. Az első prob­lé­ma az volt, ho­gyan ta­lál­ták meg a föld­la­kók e rej­tett he­lyi­sé­ge­ket? Hon­nan tud­ták, hogy hova kell men­ni­ük a Köz­pon­ti Pá­lya­ud­var ha­tal­mas te­rü­le­tén?

Ha fel­té­te­lezzük, hogy a föld­la­kó vé­let­len­sze­rű moz­gá­sá­ra bíz­za a he­lyi­ség meg­ta­lá­lá­sát, ak­kor (át­la­go­san) egy óra já­rás-ke­lés jött ki a szá­mí­tá­sok­ból. Le­het­sé­ges azon­ban, hogy a föld­la­kók a szag­ló­szer­vük­kel tá­jo­lód­tak e he­lyi­ség fel­ku­ta­tá­sa­kor. Szá­mí­tá­sa­ink ered­mé­nye­kép­pen ki­de­rült, ha a föld­la­kók szag­ló­szer­ve a mi csö­ke­vé­nyes szag­ló­szer­vünk­nél 30-40-szer ér­zé­ke­nyebb volt, ak­kor a ke­re­sés ide­je egy óra he­lyett 5-10 perc­re csök­ken. Ez azt iga­zol­ja, hogy a hely meg­ta­lá­lá­sa nem okoz­ha­tott kü­lö­nö­sebb prob­lé­mát.

Egy má­sik dol­got már sok­kal ne­he­zeb­ben le­he­tett meg­ér­te­ni. A prob­lé­ma ak­kor ke­let­ke­zett, ami­kor fel­fe­dez­tük, hogy bo­nyo­lult zár véd­te min­den egyes fül­ké­nek az aj­ta­ját. A zá­rat meg­vizs­gál­va ki­de­rült, hogy egy tar­tály tar­to­zott hoz­zá, a tar­tály­ba kis ke­rek fém­da­ra­bot kel­lett egy ré­sen át be­dob­ni, csak ak­kor nyit­hat­ták ki az aj­tót, és me­het­tek be a fül­ké­be.

A fém­ko­ron­go­kon szám és kép van, a kép fák­lyát tar­tó nőt áb­rá­zol a „Li­berty” fel­irat­tal. Mi a tar­tály, a fém­ko­ron­gok és a „Li­berty” fel­irat je­len­tő­sé­ge?

Szá­mos hi­po­té­zis szü­le­tett erre vo­nat­ko­zó­lag. A leg­több va­la­mi­lyen szer­tar­tás­nak ér­tel­me­zi az egé­szet, ame­lyet a föld­la­kók a sa­lak­anya­gok ki­ürí­té­sé­vel kap­cso­lat­ban gya­ko­rol­tak. Ha­son­ló szer­tar­tá­sok­ról szá­mol­tak be a „Szig­ma 25” és a „Szig­ma 43” boly­gó la­kó­i­val kap­cso­lat­ban is. Ami a „Li­berty”-t il­le­ti, ez va­ló­szí­nű­leg va­la­mi­fé­le nagy­ra be­csült er­köl­csi tu­laj­don­ság le­he­tett a föld­la­kók kö­ré­ben vagy leg­alább­is az őse­ik kö­zött. Ez elég­gé meg­nyug­ta­tó ma­gya­rá­zat: a ko­ron­go­kat te­hát ál­do­zat­ként ad­ták köz­vet­le­nül az ürí­tés előtt.

De mi­ért kel­lett biz­to­sí­ta­ni (vagy pe­dig Xram sza­va­i­val élve: ki­kény­sze­rí­te­ni), hogy min­den egyes ürí­tés al­kal­má­val va­ló­ban meg­ad­ják ezt az ál­do­za­tot? Hi­szen a zár csak ak­kor nyílt ki, ha be­dob­ták a fém­ko­ron­got! Ezt is meg­ma­gya­ráz­hat­juk, meg­ért­het­jük, ha fel­té­te­lezzük, hogy a fül­kék hasz­ná­la­tá­ra tö­re­ke­dő föld­la­kó­kat bi­zo­nyos sür­gős­ség hajt­hat­ta. Ta­lán egy­szer–más­szor el­mu­lasz­tot­ták vol­na az ál­do­za­tot – a sür­gős­ség mi­att –, vagy mert eset­leg nem volt ná­luk ilyen fém­ko­rong. Ez eset­ben vi­szont so­ká­ig szen­ved­tek vol­na az utó­la­gos lel­ki­is­me­ret­fur­da­lás­tól. A lel­ki­is­me­ret­fur­da­lás­ból ere­dő tü­ne­tek és be­teg­sé­gek nem is­me­ret­le­nek azok­ból a je­len­té­sek­ből, ame­lye­ket a „Szig­ma 25” és a „Szig­ma 43” boly­gó­ról kap­tunk. Ott is bi­zo­nyos szer­tar­tá­sok el­mu­lasz­tá­sá­ról volt szó.

Azt hi­szem, ez a je­len­leg ad­ha­tó leg­tö­ké­le­te­sebb ma­gya­rá­zat, és re­mé­lem, a to­váb­bi ku­ta­tá­sok meg­erő­sí­tik majd. Xram­nak azon­ban – amint már em­lí­tet­tem – meg­van a sa­ját el­mé­le­te, amellyel – azt hi­szi – min­dent meg tud ma­gya­ráz­ni. A tar­tály­ban levő fém­ko­ron­go­kat is és az éle­tet el­pusz­tí­tó urá­ni­um­rob­ba­nást is.

Úgy gon­dol­ja, hogy eze­ket a ko­ron­go­kat a föld­la­kók bi­zo­nyos tel­je­sít­mé­nye­kért, pél­dá­ul mun­ká­ért kap­ták. Xram azt ál­lít­ja, hogy a föld­la­kók nem vol­tak ér­tel­mes lé­nyek, és spe­ci­á­lis ösz­tön­ző té­nye­zők nél­kül nem dol­goz­tak vol­na együtt, kö­zö­sen. Azt ál­lít­ja: ép­pen az­zal le­he­tett a föld­la­kó­kat az ilyen fém­ko­ron­gok meg­szer­zé­sé­re kész­tet­ni, hogy arra kény­sze­rí­tet­ték őket: min­den ürü­lék­ürí­tés ese­tén ál­doz­za­nak egyet–egyet be­lő­lük. Ily mó­don a fém­ko­ron­gok meg­szer­zé­sé­nek vá­gya tet­te le­he­tő­vé, hogy kö­zös mun­kát vé­gez­ze­nek, amely nél­kül a tár­sa­dal­muk nem ma­rad­ha­tott vol­na fenn.

To­vább fűz­ve e gon­do­la­tot – Xram azt mond­ja – az ürí­tő­he­lyen ta­lált ko­ron­gok ta­lán csak egy ál­ta­lá­nos elv spe­ci­á­lis meg­nyil­vá­nu­lá­sát jel­zik. Le­het, hogy nem­csak az ürí­tés­kor kel­lett ilyen ko­ron­got adni, ha­nem más élet­funk­ció al­kal­má­val is, pél­dá­ul táp­lál­ko­zás­kor stb. Hi­szen ezek az élet­funk­ci­ók az ürí­tés előz­mé­nyei és okai.

Na­po­kig be­szélt ne­kem az el­mé­le­té­ről, és nem va­gyok bi­zo­nyos ab­ban, hogy tö­ké­le­te­sen és min­dent meg­ér­tet­tem be­lő­le, mert na­gyon gyor­san és iz­ga­tot­tan be­szélt. In­kább a lé­nye­gét pró­bál­tam meg össze­fog­lal­ni, bár nem sok ér­tel­mét lá­tom az egész­nek.

Xram bo­nyo­lult szá­mí­tá­so­kat is vég­zett, ame­lyek­kel meg­mu­tat­ta, hogy a fém­ko­ron­gok ki­cse­ré­lé­sén ala­pu­ló ter­me­lés és el­osz­tás nem le­he­tett sta­bil, szük­ség­sze­rű­en nagy in­ga­do­zá­so­kat mu­ta­tott, va­la­ho­gyan ha­son­ló ké­pet adott, mint a de­presszív-má­ni­ás el­me­be­teg­ség tü­ne­tei. Azt ál­lí­tot­ta, hogy egy ilyen de­presszi­ós sza­kasz­ban a há­bo­rú lé­lek­ta­ni­lag el­kép­zel­he­tő még ugyan­azon fa­jon be­lül is.

Sen­ki sem be­csü­li több­re ná­lam Xram ra­gyo­gó eszét, ez­zel az el­mé­le­té­vel azon­ban mel­lé­fo­gott. Le­het ugyan, hogy van ben­ne va­la­mi igaz­ság, de ez az igaz­ság­mag­vacs­ka igen ki­csiny le­het. Mi­vel bi­zo­nyít­ha­tom be, hogy lé­nye­gé­ben mel­lé­fo­gott?

Az utol­só né­hány na­pon szú­ró­pró­ba­sze­rű­en át­vizs­gál­tunk tíz, ta­lá­lom­ra ki­vá­lasz­tott la­kó­há­zat. Szá­mos ürü­lék­ürí­tő fül­két ta­lál­tunk ben­nük, de egyet­len­egyet sem sze­rel­tek fel fém­ko­rong­gal mű­kö­dő zár­ral. Ez meg­dön­ti Xram el­mé­le­tét.

Ezek után bi­zo­nyos, hogy a Köz­pon­ti Pá­lya­ud­va­ron levő ürí­tő­ben ta­lált ko­ron­go­kat va­la­mi­lyen szer­tar­tás ke­re­té­ben he­lyez­ték a tar­tály­ba. Ilyen szer­tar­tást nyil­ván csak­is a nyil­vá­nos he­lyen vég­zett ürí­tés­sel kap­cso­lat­ban gya­ko­rol­tak.

Örü­lök, hogy ide­jé­ben tisz­táz­tuk ezt a dol­got, mert na­gyon saj­nál­tam vol­na, ha Xram bo­lon­dot csi­nált vol­na ma­gá­ból az­zal, hogy el­mé­le­tét be­dol­goz­za a je­len­té­sünk­be. El­vég­re is te­het­sé­ges fi­a­tal­em­ber, és ha van­nak is néha me­rész, sőt esz­te­len el­mé­le­tei, bi­zo­nyos va­gyok ab­ban, hogy je­len­tős tu­do­má­nyos pá­lya­fu­tás vár rá.