Broca agya
Carl Sagan
Candlekeep (2010)
Tags: Tudomány.Fizika

Mi köze van a XlX. századi francia orvos, Paul Broca formalinban megőrzött agyának a bolygókutatás aranykorához? Mi köze van egy sókristálynak a Földön kívüli értelem kutatásához? Mi köze van a spiritiszta szeánszoknak Robert Goddard rakétakísérleteihez?
Látszólag semmi, Carl Sagan számára azonban a világ szerves egészet alkot, ezért az olvasó is hamar rádöbben: minden mindennel összefügg.
A tanulmánygyűjtemény központi gondolata az áltudományok elleni okos fellépés. A legképtelenebb ostobaságokat sem intézi el puszta kézlegyintéssel. Sagan leleplezi az egyszerű szélhámosokat, okosan és meggyőzően érvel, ha valaki a tudományban való járatlansága okán téveszmék rabjává válik és azokat hirdeti, ugyanakkor azonban rámutat azokra a különös jelenségekre is, amelyek érdemesek a természettudományok kitüntető figyelmére.
Egyik korabeli méltatója szerint: Tornádóként viharzik át a fejemen, miközben öröm és kérdések maradnak a nyomában. Másik kritikusa szerint viszont - akárcsak többi népszerűsítő írása - ez a könyve is: Világos, szórakoztató és helyenként mégis mély. A szerző olyasmit tesz, amit rajta kívül csak nagyon kevés tekintélyes tudós képes vagy mer megtenni - átadja a tudományt a népnek. A Broca agya csodálatos ajándék.
Carl Sagan neve jól ismert a hazai olvasók számára is. Utolsó írásait sorozatunkban, Milliárdok és milliárdok címen adtuk közre. A Broca agya ennek szellemi előfutára. Az írások abból az időből származnak, amikor a tudománynépszerűsítő pályája csúcsán álló szerző tévénézők milliárdjainak otthonába vitte el a Kozmoszt, miközben az idegen értelmes lényeknek elküldte a Föld üzenetét.