Mihail KRIVICS &
Olgert OLGIN:
A VEGETÁRIÁNUS
Máig sem tudom magamnak megbocsátani, hogy magammal vittem az expedícióba. De egyébként is honnan tudhatta volna az emberfia, hogy mivel végződik ez a história? És miért kellett volna elutasítanom? A munkáját remekül végzi, egészséges, mint egy marsi tenyészbika – kétszáz fontnyi ideg, izom és ín. Ha alszik, akár atomágyút is süthetnek el a füle mögött. Csak a fejét emelné fel egy ici-picit, és így morogna nagy álmosan: „Ugyan halkítsátok már le egy kicsit azt a tévét. Nem szabad egész éjjel…”
Egészében pompás fickó volt, talán egy kicsit túlságosan is akkurátus. A szkafandere mindig gondosan becsavarozva, a fogát napjában háromszor tisztította mentolos pasztával, ahogyan azt az instrukció előírta, és a rádiófülkében sem tartózkodott három percnél tovább, még ha a feleségével beszélgetett, akkor sem.
Utazásunk harmadik évében azonban már kezdtünk vele tréfálkozni, és úgy magunkban jót nevettünk rajta. Akkora szakállt eresztettünk már addigra, hogy akár azt használhattuk volna sálnak, ő azonban gondosan borotválkozott naponta. Ezer parszekra jártunk a legközelebbi vonalfelügyelőtől, és ő borotválkozott! Fantasztikus!
Az első komoly figyelmeztetést akkor kaptuk, amikor leszálltunk arra a kicsiny bolygóra… hogy is hívják?… A Kisűrkalauzban nyomban Ptolemaiosz képe után következik. Lakott bolygó volt – az itteniek megszólalásig hasonlítottak a… tehenekhez. De egyébként ugyanolyan gondolkodó lények, mint mi: televíziótornyuk is volt, és ők is a tízes számrendszerben számoltak.
Alighogy megpillantotta őket, nyomban felhagyott a húsfogyasztással, kínálhatták bármilyen pecsenyével. Képtelen vagyok – mondotta – olyan lényeket felfalni, akik, ha megfelelő körülmények között fejlődnek ki, értelmes lények is lehetnek. Ti kannibálok vagytok, undorítóak.
Áttért a hagyma-, spárga-, az articsókafalásra. Nem veszekedtünk vele, annál több húskonzerv maradt ránk. A végtelen kozmosz mélyén ennél cifrább dolgokat is megér az ember.
Ám ez csak a kezdet volt. Azután egy aszteroidára szálltunk le. Valóságos őserdők, derékig érő fű, de egyetlen teremtett élőlélek sincs. Amikor éppen készülődtünk, hogy elrepüljünk, jön ám az értesítés: „Üdvözöljük önöket vendégszerető aszteroidánkon! A vámvizsgálathoz szíveskedjenek felkeresni az erdő szélét!” Előkerültek az élőlények: kiderült, hogy a bokrok és a virágok legalább úgy ismerték a vámeljárást, mint mi. Természetesen ezek után a kulturált cserekapcsolatok keretei között elbeszélgettünk velük, és elrepültünk, ő pedig ezután három napon át egy falatot le nem nyelt. A negyedik napra sikerült átépítenie a saját anyagcseréjét szilíciumos bázisra. Ettől kezdve a tűzoltóládából hozott magának reggelire, ebédre és vacsorára is egy kevés homokot, vagy felhörpintett egy köcsög olvasztott üveget, és a fürdőszobából leszedett csempét falatozta, eszegette hozzá. Igaz, hogy jókat nevettünk rajta, de szemtől szemben egy árva szót sem szóltunk. A meggyőződés – személyes ügy…
Egyre rosszabb lett a helyzet. A következő állomásunk már majdnem az életébe került. Alighogy kinyitottuk a fedélzeti nyílást, láttuk ám, hogy egy kicsiny bazaltkutya szalad felénk, és húzza maga után a pórázába kapaszkodó gazdáját. Amaz pedig olyan szilikátos felépítésű, hogy átnézhettünk rajta, akár az ablaküvegen. Egyszóval, ezzel a kovakosztnak is befellegzett. Most már azt sem ette.
Benéztem a kabinjába. Üldögélt a sarokban, a szeme – fémes fényű. Kezében a vízcsapot tartja, éppen a szelepet csavarta le. A higanytartályt feltörte, és a higanyt beöntötte a tálkájába, majd alumínium fóliát aprított bele, és végül megsózta egy maroknyi csavarral.
„Mit csinálsz?” – kérdeztem.
„Ciberét…” – felelte.
Kénytelenek voltunk arra kényszeríteni, hogy az alkatrészraktár tartalmából csemegézzen, különben előbb vagy utóbb az űrhajó borítólemezeit is lyukasra rágta volna. Abbahagyta a borotválkozást is, rézhaja nőtt, a tévét sem nézte, a rádiófülkébe be sem tette a lábát. A jegygyűrűjét is felfalta – mondván – a régi élethez nem térhetek többé vissza.
A hazavezető utunkon, de már a mi Galaxisunkban, mivel elegendő időnk maradt, még egy bolygóra leereszkedtünk. Ezt senki emberfia még nem kereste fel előttünk. Kedves fickók lakták. Zászlókkal és transzparensekkel fogadtak bennünket, ünnepi beszédet mondottak. De igazán mindenre tudtunk figyelni csak az üdvözlőbeszédekre nem: dermedten néztük őket, hát nem rozsdamentes acélból voltak a fickók?!!
Azután, hogy megérkeztünk a Földre, többé nem láttam. Azt mesélik, hogy a szuhumi ciklotron őre. Hálószatyrát mindennap megrakja radioaktív hulladékkal, ez a reggelije és a vacsorája, ebédelni a munkahelyén szokott.
(M. Krivics & L. Olgin novellája
nyomán:
„Himija i Zsizny”)