Ilja
VARSAVSZKIJ:
A PÁRBAJ
A lépcső végső pihenőjén egyszerűen átugrott a korláton, és az utolsó falat pirogot szaladás közben nyelte le, míg átszáguldott az előcsarnokon.
Ideje igazán kevés maradt, éppen csak annyi, hogy a fasor elején elfoglalja a „harci állást”. Hanyagul ledűlt egy padra, s arra várt, hogy a másodévesek kijöjjenek. A meccsre akarta hívni őt. Aztán majd megvacsoráznak a diákkávéházban, és utána… Hogy azután mi lesz tulajdonképpen, nem is tudta még. Ilyen dolgokban mindig az ösztöneire hallgatott.
Így mindent szépen elgondolt a parkban üldögélve, amikor egy hang kezdett bömbölni a hangszóróból:
„Muharinszkij, első évfolyamos, fenotípusának index-száma 1388/16. em. bé. A rádiótechnikai fakultás dékánja sürgősen hívatja.”
Habozás nélkül döntenie kellett. A megmentő ajtóig csak néhány lépést tehetett. Száját csücsörítve, fülét kezével széthúzva, a bal szemével hunyorítva, és a jobb lábára sántítva, igyekezett zajtalanul elsurranni a fenotípus-analizátor előtt.
– Muharinszkij, elég a bohóckodásból!
Ez már a dékánnak magának volt a hangja.
„Elkéstem!”
Az analitikus berendezés a másodperc parányi töredéke alatt már ki is kereste az index megadott adata alapján a tízezernyi hallgató közül, s a képe máris ott díszelgett a dékán dolgozószobájának televíziós készülékén.
Muharinszkij szája visszanyerte normális alakját, a fülét is elengedte, de még mindig hunyorított szemmel masszírozgatta a jobb térdét. Ezt a manipulációt – elképzelése szerint – a dékán váratlan reumarohamnak nézheti.
Mélyet sóhajtott, és még mindig sántikálva elindult az első emeletre…
A dékán néhány pillanatig érdeklődéssel nézegette a fiú fizionómiáját. A helyzethez illően Muharinszkij arca szomorúan figyelmes kifejezést öltött. Gondolatban azonban azt latolgatta: mennyi időre lesz szüksége ahhoz, hogy utolérje azt a másodévest, ha a dékán…
– Muharinszkij, mondja meg, van valami az életben, ami érdekli magát?
Muharinszkij véleménye szerint, ez a kérdés igazán felesleges volt. Sok minden érdekelte. Először is, kit szeret inkább, Natasát vagy Muszját; másodszor: milyen helyezése lesz a bajnokság tavasza fordulója végén a „Spartakusnak”; harmadszor: az a másodéves kislány, negyedszer… Egyszóval érdeklődési köre igazán nem mondható szűkkörűnek, ám aligha tálalhat fel ilyesmit a dékánnak.
– A rádiómérnöki hivatás érdekel – mondotta szerényen.
Ez szinte majdnem igaz is volt. Valamennyi „életbe vágóan fontos” érdeklődési köre így vagy úgy, igazán szorosan összefüggött azzal, hogy a Diák Város lakója legyen, ahová azért utazott, hogy… és így tovább.
– Akkor lehetséges, hogy arra is felvilágosítást tud adni nekem, hogy miért nem tett le egyetlen beszámolót sem a második szemeszter végéig?
„Ajaj, ez már baj – futott át az agyán –, kivág, ide a rozsdás bökőt – kizárat.”
– Lehetséges, hogy a gépi oktatás specifikusan… – kezdte bizonytalan hangon Muharinszkij.
– Igen, éppen a specifikus – szakította félbe a délfáin –, már három tanítógép tagadta meg, hogy magával foglalkozzon. Erre mit tud mondani?
A legokosabb taktikának azt gondolta, ha ezt a kérdést egyszerűen költői kérdésnek tekinti, és nem ad rá egyenes választ.
A dékán elgondolkodva dobolt ujjaival az asztalon. Muharinszkij az ablakon át a kertbe bámult. Az a vörös hajú másodéves kislány ott sétált a fasorban. A mellette lépkedő kék mackós langaléta evezőt cipelt. Úgy látszik minden világos. A másik meccsjegyet át kell adnia valakinek, ott mindig sok a szép medika.
– Nem akarom addig kizárni, amíg tökéletesen meg nem győződöm arról, hogy semmi módon sem tudjuk elérni, hogy a mérnöki képesítést megszerezze.
Muharinszkij legszívesebben bukfencet hányt volna ennek hallatán, de ezt azért kockázatosnak vélte.
– Nagyon örülök – mondotta szemlesütve –, hogy ön még hisz abban, hogy van lehetőségem…
– Hiszen, ha az ön lehetőségeiről volna szó, akkor már réges-régen nem lenne a diákok sorában. Én az oktatóautomaták képességeiben bízom, bennük hiszek, ebben nem is kételkedhet. Hallott valamikor valamit a VUP-ról?
– Természetesen… e… e…
A szünet egyre kínosabbá vált.
– Természetesen, hogy hallott – nevetett a dékán –, hiszen bizonyosan olvasta az oktatóautomaták tanszékének valamennyi kiadványát. A VUP – Visszacsatolásos Univerzális Pedagógus. Remélem, azt tudja, hogy a visszacsatolás mit jelent?
– No, nagy vonásokban – kockáztatta meg óvatosan Muharinszkij.
– Be akarom mutatni ezt a gépet a bécsi nemzetközi kongresszuson. És hogy meghatározzuk funkcionális lehetőségeinek határait, egy kontroll-diákcsoportot oktat. Nem szívesen csökkenteném szántszándékkal diákjainak átlagos érdemjegyét, de az elemi tanári tisztesség megköveteli, hogy kipróbáljam egy olyan… hm… tehát, olyan… e. e. e…, no egyszóval magán is. Röviden szólva bekapcsolom a kontroll-tanulócsoportba.
– Köszönöm.
– Reménykedem, hogy a VUP talán beveri az ön fejébe tudástárának valami töredékét…
Olyan automata a világon sem volt, amelynek a felépítése Muharinszkijt a legparányibbat érdekelte volna. Ám megőrizve arcán a feszült figyelmet sugárzó kifejezést, arra gondolt, hogy már a vége felé járhat az első félidő, és no, a legrosszabb esetben, Natasa…
…olyan módon, hogy a tanulás ideje alatt az ön agya egyetlen egészet alkot a gép analitikus berendezésével, az automata pedig állandóan változtatja az oktatási módszert, attól függően, hogy a tanuló, tehát ön, hogyan sajátította el az anyagot. Érthető?
– Megértettem.
– Hála Istennek! Elmehet!
*
…Az 1342. logikai megoldás, a teoréma bizonyításának 16. variációja, és a blokkolóberendezés, jelt ad: „Az anyagot nem sajátította el, taktikát változtatni.” Újabb logikai kutatás. „A teoréma bizonyítása legalább a középiskola anyagának elemi ismeretét követeli meg.” Parancs: „Megkezdeni az algebra elmeinek oktatását!” Jelzés: „Az anyagot közepesen elsajátította.” „Átkapcsolni a teoréma bizonyítására, a bizonyítékok legutolsójára.” – …Majd ismét jelzés: „Az alaptudás elveszett.” Újabb parancs az átkapcsolásra, ismét logikai útkeresés… A műszerfalon kigyulladt a vörös lámpa: „Túlmelegedés”. A transzformátorból füst árad. Az automata kikapcsolódott.
Muharinszkij levetette fejéről a dipólust, megtörölte verejtékező homlokát. Ilyen még nem volt. Már szinte szimpátiát érzett az iránt az öreg elektronikus előadó-ekzamenátor iránt, amely korábban oktatta. Azzal igazán összehasonlíthatatlanul könnyebb volt a dolog: egész előadása alatt alhatott, és azután egyszerűen nem felelt a kérdésekre. A VUP-pal nem packázhat így! Még az a jó, hogy az automatikus védőberendezés időről időre kikapcsolja.
A videofon hangja szakította félbe Muharinszkij elmélkedését. A képernyőn ott a dékán.
– Miért henyél?
– Az automata lehűl.
Szerencsétlenségére a műszerfalon újból felgyulladt a zöld lámpa. Muharinszkij sóhajtott, és fejére erősítette a dipólust.
Ismét logikai keresés, és Muharinszkij agyában ott izzott a gyűlölt egyenlet. Megkísérelte, hogy harcoljon az automatával, arra gondolt, mi lett volna, ha Gyemetyev a második félidő végén nem lő kapufát. Megpróbálta maga elé képzelni azt a kis másodévest a legcsábítóbb szituációkban, de minden hiába.
…Logikai válogatás, jelzés, parancs, átkapcsolás, a taktika változtatása, jelzés, logikai válogatás…
*
Eltelt hét nap, és – óh csoda! – Muharinszkij már nem érezte olyan kínzónak a tanulást. Úgy látszik, az automata is hozzászokott. Mind ritkábban villant fel a túlmelegedési jelző piros fény.
Eltelt még egy hét, és a hangszóró ismét megszólalt:
– Muharinszkij elsőévest hívatja a rádiótechnikai fakultás dékánja, Muharinszkij fenotípusának index-száma: 1386/16. em. bé.
Ez alkalommal meg sem próbálta kijátszani a mindent látó fenotípus-analizátort.
– Üdvözlöm, Muharinszkij – mondotta a dékán –, maga rendkívüli képességekről tett tanúságot.
Muharinszkij életében először elvörösödött.
– Úgy vélem – felelte szerényen –, hogy igazságosabb lenne a VUP csodálatos képességeiről beszélni. Valóban elragadó alkotás.
– Amikor az ön képességeiről beszélek, akkor éppen önről van szó. Ami a VUP-ot illeti, az önnel való kéthetes együttlét az ő számára sem múlt el nyomtalanul. Most már nem közönséges gép, nem szokványos automata, hanem holmi Don Juan, Casanova, vagy amit maga is könnyebbem megért, szoknyapecér. Csak a csinos diáklányokat értékeli igazán. Ezenkívül szenvedélyes futballszurkoló, és a kontrollcsoport valamennyi diákját bevonta ebbe a szórakozásba. A világ lustájává vált. Holnap majd bemutatjuk, de önt, maga is tudja…
– Megértettem. Kívánok további sikereket az ilyen… hm… no, diákok oktatásában.
Muharinszkij mélyen meghajolt, és az ajtó felé indult.
– Hová?
– Hogyhogy hová? Jegyet váltani, hogy hazautazhassam. Hiszen ön kizárt.
– A diákok közül valóban kizárjuk, de kinevezzük az oktató automaták tanszéke főlaboránsává. Ettől kezdve egyetlenegy visszacsatolásos gép sem kerülhet ki a laboratórium falai közül mielőtt nem állta ki a párharcot önnel. Maga egyenesen főnyeremény a számunkra. No, ígérje meg, Muharinszkij, hogy nem hagy itt minket!
(Ilja Varsavszkij novellája nyomán)