Georgij
GUREVICS:
A TEREMTÉS ELSŐ NAPJA
1.
Ablakunkból négy hold látszik,
Négy kivont, görbe jatagán.
Sarkában négy kobold játszik,
Így fut egünkön a Titán.
Kora reggel ébredt – hét órakor.
Természetesen csak megszokásból mondta – reggel. Az Ariel-űrállomás nem ismerte a felkelő napot. Egyetlen napja negyvenkét földi évet emésztett fel. Vlagyimir (vagy Mir, ahogyan ezt a nevet a XXIII. században megrövidítették) még a világon sem volt, amikor az állomástól keletre emelkedő vasérchegyek felett felkelt a Nap – ez a fekete égen szikrázó gyémánt.
Mir már egy éve élt az Arielen, de még most sem tudta elragadtatás nélkül nézni az itteni eget. A csillagos égen ma négy hold ragyogott – mind a négy egyszerre: a Miranda aranyló cseppként, a szögletes, oldalról megvilágított Umbriel leginkább valami durván vésett betűre emlékeztetett, az aranyoszöld Titánia, amely csak alig valamivel kisebb, mint a Földünk Holdja, míg a narancsszínű távoli Oberon, leginkább egy barackhoz hasonlított az ég fekete bársonyán. Ezeket a hasonlatokat Mir gyűjtögette össze. Ha valami szépet látott, azonnal hasonlatokat keresett. A négy holdról szóló verset is ő írta.
A holdak gyorsan mozogtak, minden órában változott az alakzatuk. Háromszögből négyszöggé váltak, majd leginkább kanálra emlékeztető formációt vettek fel, és néhány perc múlva már lépcsőre hasonlítottak. És íme, a kicsiny, fürge Miranda már ki is lépett a játékból, odagördült a feketészöld gömbhöz, és elrejtőzött a háta mögött.
Ennek a holdkörtáncnak a vezetője az Uranus volt. Úgy függött az égen, alig emelkedve a horizont fölé, mint egy hatalmas szikla, mint egy gigászi épület. Arcának felét fekete árnyék borította, és ez a feketeség mintha beszívta volna magába a csillagokat; a másik oldalát halottas-zöldes fény derengte be, és két óra múlva szinte kiköpte ugyanazokat a csillagokat, amelyeket a fekete fél korábban elnyelt. Ammóniafellegek rajzoltak ferde sávokat az arcára, villás, fürtös, spirálos képeket. A fellegek nagy ritkán felszakadtak… mintha gonosz mosolyra torzult volna egy fekete száj…
2.
A Kozmoszban sok mindent látsz.
Mi embernek nyugtot nem hágy.
A bolygókon van még erő,
Versre, szépszóra ihlető.
Mirt igazán nem mondhatjuk költőnek, jóllehet szívesen írt verseket. Hiszen szinte valamennyi kortársa verselgetett. A XXIII. század fiataljai szívesen kerestek rímeket. Megénekelték az első szerelmüket, ritkábban a másodikat, és sokkal-sokkal kevesebbszer a harmadikat is. Mir azonban sokkal tovább kitartott e szokás mellett, mint kortársai, lehetséges, hogy azért, mert reménytelenül volt szerelmes. Írogatott, noha verseit sorra visszadobták az újságok.
Egy idős, tapasztalt szerkesztő egy ízben ezt mondta neki:
– Fiacskám, te mindig arról írsz, hogy Maruszjába és Violába vagy szerelmes. De hiszen ez csupán Maruszja és Viola ügye. Az egész világon egyedül őket érdekli csak. Ne Violáról mesélj, hanem olyasmit írj a szerelemről, ami mindenki számára érdekes. De ha semmi újat nem tudsz mondani az érzelmekről, akkor utazz el valahová a világ végére, keress magadnak új világot, olyan helyet, amelyet ritkán látogatnak, ott még találsz olyanokat, és olyan érzelmeket, akikről és amikről senki sem írt verset soha.
A fiatalember megsértődött. A költők önimádata még a XXIII. században is élt, ám megfogadta az öreg szerkesztő tanácsát.
A kozmoszba azonban nem verstémákért ment. A fiatalság ezekben az időkben is olyan helyekre törekedett, amelyeken nehéz munka várta, és sok veszély. A XXIII. századbeli ifjú is arról álmodott, hogy emberi láb nem tapodta szűzföldeket győzhet le. Azonban ekkorra a földgolyón már alig-alig maradt feltöretlen föld. A fiatalok elutaztak az Antarktiszra, melynek időjárását még nem szabályozták, lemerültek az óceán fenekére, utat törtek maguknak a föld mélyébe… és felrepültek az égbe. Mir rádiós volt, és a világűrbe vágyódott.
Eleinte Földünk hű kísérőjére, a Holdra került. Ahogyan akkoriban mondták, belépett a kozmosz előszobájába, a csillagközi főpályaudvarra.
A Holdon is verselgetett. A „Hold Hírek”-ben egy négysoros verse meg is jelent (2227. év. 24. szám).
A Hold távolról úgy ragyog, mint színezüst kehely,
S közelről íme, mily sivár, kietlen, puszta hely.
Fogságba ejtett kék szemed, azóta rab vagyok.
De félek, az is, mint a Hold, csak távolról ragyog.
A XXIII. században a Holdat természetesen már senki sem tekintette a világ végének. Rakétaállomások, bányák, városok voltak ott… „A Hold – nem szűzföld” – írta naplójába Mir.
Csak fél évet töltött ott, s máris megkapta beosztását a Ceresre – az aszteroidák övezetéibe. Sajnos azonban ez is csak amolyan előszoba volt. A rakéták csak véletlenül keresték fel ezt a parányi égitestet. A Ceresről már mint tapasztalt rádióst vezényelték át az Arielre, ahol óriási, talán az egész XXIII. század legnagyobb méretű vállalkozását készítették elő. Mir tudta, hogy az álmai megvalósultak. Nem mindenkinek adatott meg, hogy történelmet alkosson, nem mindenki számára vált lehetővé, hogy szemtől szembe lássa, mint születik egy új, sohasem volt világ. Mirt az a szerencse és az a nagy tisztesség érte, hogy szemtanúja lehetett e nagy eseménynek. Ami ekkor történt, mindig, míg csak él az emberiség, érdekelni fogja az embereket, a szemtanú minden szavát újra és újra megismétlik, talán még ezredévek múlva is. Mir nemcsak feljegyezte amit látott, hanem megírta, megverselte az eseményeket. Olyan verseket írt, amelyek felkeltették az emberek figyelmét. Egész verses regényt alkotott, s ezt a címet adta poémájának: „A teremtés első napja”.
3.
Én mindent megírok, mit csak látok, hallok.
Az utókornak versben jelentést adok.
S a világot teremtő emberiséget
S tetteit énekemben örökítem meg.
Ennek az emlékezetes napnak minden apró eseményére élénken emlékezett, és mindent, a legkisebb dolgot is feljegyzett. Megírta, hogy reggel hétig aludt, s hogy reggelire friss barackot evett, szintetikus borjúsültet, vitaminkompótot. Hármasban reggeliztek. A parancsnokság három rádiósa rendszerint együtt étkezett: az arab Kerim s fiatal felesége, a svéd Herta és Mir. A negyedik rádiós, Juna elkésett. Juna ugyanis nagyon szeretett reggel még néhány perc álmot lopni. A háziasszony tisztét Herta töltötte be, nem azért, mintha így a többieknek kellemesebb lett volna, csupán azért, mert szerette ezt az elfoglaltságot. Kifejező, nagy keze állandóan mozgott, hol a tányért rakta meg, hol közelebb tolt valamit, hol elrakta azt, amit útban talált, ragyogó szeme aggodalommal leste, vajon a férje eleget evett-e, nem kell-e még valami neki?
Aggodalomra azonban igazán nem volt oka. Kerim négy helyett evett, igaz, négy helyett dolgozott is. Hatalmas teste szinte követelte a tevékenységet. A többi rádiós naphosszat üldögélt, vette az adást, vagy összeköttetést keresett, Kerim azonban a legszívesebben szaladt, ellenőrizte, javította a berendezéseket. Szívesen rótta az Ariel felszínét, és a kilométerek tucatjait hagyta egyes napokon maga után, néha százötven kilométert is megtett. Kedvelte a testi munkát, szeretett fúrni-faragni, érezni, hogy az anyag mint engedelmeskedik hatalmas izmainak.
– A legjobb az lett volna, ha vagy háromszáz évvel korábban születek, a hőskorszakban, a XX. században – mondta néha-néha sóhajtva. – Eh, vágtatni, karddal harcolni, erdőt irtani a tajgában, követ törni! Az lett volna az igazi! Elpuhult korban élünk! Csak a kozmoszban maradt még férfimunka. Itt aztán harcolhatunk, nem igaz, Herta? Mi küzdünk, te meg Mir megénekelheted a tetteinket. Versbe szeded valamikor?
Ezzel gyöngéden megölelte a hozzásimuló Hertát, majd a raktárba ment, hogy felöltse az űrruháját.
Herta homlokát az ablaküveghez szorította, és aggódva követte férjét tekintetével. Látta, amint Kerim hosszú, lágy ugrásokkal távolodik, valahogyan úgy mozgott a hatalmas férfitest, mintha láthatatlan sítalpakon száguldana. A levegőbe lendült, lábát kinyújtotta, és várt, várt, várt, amíg csak a lába ujja ismét a szilárd talajra nem ért. Egyébként mindenki így járt azokon az égitesteken, ahol a nehézségi erő kicsiny.
4.
Kegyetlen tréfa volt bizony,
Ilyesmit kieszelni,
S a kedves hangját végtelen
Zöld mélységekbe vetni.
A négy rádiósnak külön-külön megvolt a feladata. Kerim foglalkozott a javításokkal, Herta tartotta fenn a kapcsolatot a Földdel és a bolygóközi rakétákkal. A negyedik rádiós, Juna, az, aki szeretett egy kissé tovább szunyókálni, mint a megengedett – az Arielen és az Uranus többi kísérőjén dolgozó emberekkel tárgyalt. Mir vezényelte a kibergeket – azaz a kibernetikus robotgépeket.
Az Arielen sok kiberg dolgozott. Egyesek a rakéta-repülőtereket, az utakat és a föld alatti raktárakat, épületeket építették, mások ércet bányásztak, fémet öntöttek, javították a rakétákat, de meghatározott időpontban mindannyian jelentést tettek Mirnek a munkák állásáról. A legfontosabb kibernetikus masinák magán az Uranuson dolgoztak. Éppen rájuk nehezedett annak a grandiózus vállalkozásnak megoldása, amelyet Mir versben kívánt megörökíteni.
»Kronosz kaszája« terv – így nevezték világszerte ezt a vállalkozást.
Az Arielen csak közönséges kibergek dolgoztak – buta, szűk spektrumú gépek ezek, rádiójelzések útján értették meg magukat. Az Uranuson azonban különleges gépek működtek, olyanok, amelyek a körülményeknek megfelelően saját maguk is átalakították a programjukat. Az Uranusra ember még nem tette a lábát, soha nem kutatta át a bolygó méhét, nem is tudta senki pontosan, hogy ott milyen viszonyok uralkodnak, éppen ezért az Uranusra küldött úttörőknek bizonyos cselekvési szabadsággal kellett rendelkezniük. Ez volt az oka annak, hogy az Uranuson levő kibergek emberi szavakkal tudták leírni az észlelt körülményeket, és mindazt, amit gépszemük látott. Ezeknek a konstrukciója különösen tökéletes volt. E gépeken igen sokan dolgoztak, sok alkotójuk volt. Mir csupán a hangjukat adta. Ilyen gépeket alkottak a XXIII. században. Az egyik kibergnek egy lányka… egy ismerős lányka hangját adta kölcsön… azét a lányét, akiről itt az Arielen írt verseket.
A kedves hangját végtelen
Zöld mélységekbe dobtam.
Külsőleg ez a gép is ugyanolyan volt, mint a többi – hosszúkás, löveg formájú test, burkolata tűzálló wolfram-kerámiából készült, és egy közönséges atomrakétára montírozták. Az emberek megnyomták az indító gombot, s a kiberg tűzcsóvába és hangtalan robbanások füstfelhőjébe burkolódzva eltűnt a fekete égen… És néhány perc múlva már a távolból csendült fel a lány mély bársonyos alt hangja: „A sűrű csillagok nyújtotta háttérben szegletes sziluettet látok. Ez az Ariel. A rakéta-repülőteret nem látom, az a nappali oldalon van, előttem pedig az éjszakai oldal van. Olyan, mint egy formátlan szeneszsák, a háttérben csillagok. Szemmel láthatóan zsugorodik. A távolodási sebességem – négy kilométer másodpercenként. A motort kikapcsolom, megkezdem a szabadesést az Uranusra.” A kiberg egy teljes napon át repült siklórepüléssel. Még a teleszkóppal is megfigyelhették a parányi szikrát, amint behatolt a felhőkbe.
A kiberg elmerült az Uranus sűrű atmoszférájában. „Zöld köd, szürkészöld köd, olajbarna köd – jelentette. – Ammónia-jégfelhők. Jeges metánviharok. A hőmérséklet mínusz kétszáz fok, a légnyomás tíz atmoszféra… Húsz atmoszféra… Harminc atmoszféra… bent koromsötét. Mintha az alkonyat tengerébe merülnék.”
Mérgező gázok mindenütt.
Vészjósló felhők mennek-jönnek,
S a kedves hangban bánatos
Könnyek, könnyek.
Egyébként a könny szót Mir igazán eltúlozta. A kiberg nem sírt, és nem is sírhatott. A hang összeállításakor Mir a rádióbeszélgetésekről készült magnetofonszalagokat és a műkedvelő estéken elhangzott ének hangjait használta fel. Éppen ezért ez a hang nem esengett könnyesen rimánkodva, hanem énekelt, vagy tárgyilagosan beszélt. Néha azonban nem a megfelelő helyen intonált. A hőmérsékletről például énekelve beszélt, legtöbbször azonban olyan volt a hangja, mint egy igen korrekt titkárnőé, aki a hivatali időben megtiltja magának, hogy szeretetre méltó legyen.
És ha meggondoljuk, hogy nyomtatott blokkoktól származik mindez, s ezek a blokkok petróleumban úsznak!? A petróleum alkalmazása ez esetben három szempontból is igen hasznos: az atommotor tartalék üzemanyaga; e folyadékban könnyedén mozognak a parányi pók-manipulátorok, és ily módon megjavítani és átkapcsolni is tudják a berendezéseket; a legfontosabb azonban az volt, hogy a petróleum összenyomásával a külső és a belső nyomás kiegyenlíthető. A nyomás pedig óráról órára nőtt.
A kiberg tizenhat napon át merült, süllyedt a fekete végtelenbe. Ilyen mély, és rendkívül sűrű volt az Uranus légköre. A tizenhatodik napon jelentést küldött: „Végre látok! Homályos bordó fényt látok magam alatt. A fény finom, bársonyos-meggyszín árnyalatú. Egy lánykán láttam hasonló ruhát az Arielen.”
– Az asszony, asszony marad, akkor is, ha gép – jegyezte meg szigorú hangon Kerim. – Még az Uranus poklában is csak a ruhákra gondol.
Sajnos, az Uranus felszíne még messze volt. Csak az óriási légnyomás hatására ionizálódott gázok világították. Az Uranus ionoszférája tehát nagy mélységben volt, és ez fokozta a veszélyt. Újra felelevenedtek a régen elfelejtett elméletek, amelyek szerint az Uranusnak egyáltalán nincs is magja, az egész óriási égitest csupán ionizált gázokból áll. Ha ez a hipotézis beigazolódott volna, akkor a »Kronosz kaszája« terv azonnal megbukik, még mielőtt kipróbálták volna.
A félelem azonban hiábavalónak bizonyult. A tizennyolcadik napon a kiberg végre elérte a szilárd talajt, s elkezdte a befúródást. És íme, ezen a napon, a következőket jelentette: „A kiberg »4A« beszél. Függőlegesen állok a fenéken. Fényjelenségek tömege vesz körül: fehér fénysugarak, szivárványszínűek, szikrák tengere. A nyomás az elviselhetőség határán, az anyag elrombolódik, helyenként megfolyósodik. Mit kell tennem ezek után? Miért küldtek ide?”
És hirtelen Mir háta mögött is felcsendült ugyanaz a hang:
– Mir! Sohasem bocsátom meg ezt a buta tréfádat.
5.
Te vagy a fű, a nap.
A csillag, az élet.
Ködből, fényből, búból.
Mosolyból a lényed.
A nő, a fogalom
Öltött pompás testet,
A Föld összes női
Egyesültek benned.
– Sohasem bocsátom meg neked ezt az ostoba tréfát – mondta a lány. – Hogy’ gondolhattad ki, hogy ennek a buta kibergnek odaajándékozd az én hangomat! Szörnyű bosszút állok, igazán szörnyűt! A fürdőszoba emlékeztető egységbe rakom a hangodat, és ott függhetsz aztán: és mondogathatod: „Mossák ki a kádat, bu-bu-bu. Ha távozik, oltsa el a villanyt, bu-bu-bu. És ne feledje el a vizet leengedni!” Tetszene neked ez a foglalkozás?
Kerim arab származású volt, Herta pedig svéd, míg Mir, már a versei után is tudni lehetne, orosz. Juna nemzetiségét azonban senki sem tudná hasonlóan meghatározni. A világ minden fajtája összeolvadt ebben az egyetlen lányban, és mind otthagyta rajta a maga legszebb örökségét: a bőre szinte olyan sötét, mint egy néger nőé, az orra nemes metszésű, finoman görbült perzsaorr, a szeme hosszúkás, mandulavágású, sűrű nehéz fürtjei vörös színben égtek. Igazán merész, szokatlan teremtés volt. Az utcán mindenki utána fordult, és nem tudott a látványtól elszakadni.
A Föld összes női
Egyesültek benned.
A fiú összerezzent. A szívverése elállt, a lélegzete elakadt. Valami kapcsolat mégiscsak volt közöttük, Juna jelenléte legalábbis rá úgy hatott, mint az áramütés.
A rádiósok szobájába Juna nyomán egy középtermetű, domború mellkasú, súlyemelőhöz méltó izomzatú, magas homlokú férfi úszott be. Az állomás vezetője – May Dalin.
– Milyen a hangulat, fiatalság?! – kiáltotta. – Várjátok a döntő napot?!
Az ablakhoz úszott, s az égen függő zöld gömbhöz intézte szavait:
– Eljött a végítélet napja, öreg! Emlékszel a görög mítoszra? Te voltál az ég istene, de még a saját gyermekeidtől is irigyelted a fényt, a komor Tartaroszba taszítottad őket. És Gea – a Föld, még ő is szembefordult veled, éles kaszát adott Kronosznak – legifjabb fiadnak… És ő megférfiatlanított, és levert. Így volt? A görögök legendája lényegében a természetről beszélt – folytatta Dalin, most már a rádiósokhoz fordulva. – Uranus – az Ég, Kronosz – az Idő. Az Idő még az Eget is terméketlenné teszi, az Idő mindent elpusztít, még a saját alkotásait is. Kronosz, mint ismeretes, felfalta a fiait… amíg csak le nem döntötte trónjáról Zeusz, a Föld kegyetlen, hiú, kötekedő unokája – az emberhez hasonló isten. Az emberhez hasonló legyőzte az Időt és az Eget.
– Íme, ma ugyanez ismétlődik meg – fejezte be mosolyogva Dalin.
Mint minden szuperkoros, ő is egy kissé beszédes volt. A XXIII. században a szuperkoros szónak már némileg más tartalma volt, mint korábban. Szuperkorosoknak azokat az embereket nevezték, akiknek életét és fiatalságát az orvosok a természetes 60-70 esztendőnél hosszabbra nyújtották.
Dalin a legidősebb szuperkorosak közé tartozott. Még jól emlékezett az első kísérletekre, amikor még nem tudták mindenki számára biztosítani az élet megnyújtását, csak a legmegbecsültebb, és legegészségesebb emberek számára. Dalin valóban pompás fizikumú és igen nagy tiszteletben álló ember volt – ő vezette mint kapitány az első Saturnus-expedíciót.
A kozmoszban végzett munkájáért kapta kitüntetésképpen a hosszú életet, és ő ezeket a megnyert éveket ismét csak a kozmosznak adta vissza. Kortársai már régen nyugalomba vonultak („ki a villájában él, ki a sírban pihen” – tréfálkozott komoran), de Dalin újból és újból repült – átszelte a naprendszert, elmerészkedett a naprendszer határain túlra is – a fekete és vörös-fekete infracsillagokig.
Amikor a kapitányok kora lejárt, és a mérnökök uralma kezdődött a kozmoszban, Dalin akkor is a kozmoszt járta. Nemcsak feltárta, hanem építette is az új világot. Hány helyen dolgozott: az izzó Mercuriuson, a jeges Ganymedesen, a viharos Venuson, a szinte súlytalan Ikaruson.
– Ez az utolsó alkalmam – mondta, amikor megkapta a kinevezést az Arielre. – Ezután már a jó öreg Földön szeretnék élni, ahol az emberek, ha egy pohár vizet isznak, 200 grammal válnak súlyosabbá. Most az utolsó alkalom. Tulajdonképpen mint szuperkorosnak, erkölcsi kötelességem vállalni.
6.
Öreg sors – ültetni virágot,
S ülni ház tövén, békén – csendbe.
Ifjú sors – járni a világot,
S utat törni a végtelenbe.
– Ez már erkölcsi kötelességem – mondta Dalin, amikor átvette az Arielre szóló kinevezését.
A dolog lényege az volt, hogy bár csak távolról, de az Ariel-állomás és a »Kronosz kaszája« terv összekötődött a hosszú élet kérdésével.
Az emberek általában kétszáz évig, vagy még ennél is tovább éltek. A halálozás csökkent. A Föld lakossága igen gyorsan nőtt. Már a 86 milliárd főt is elérte.
A XXIII. század emberei már régen kertekké varázsolták a sivatagokat, a tropikus erdőket kiszorították az ültetvények, a sekély vizekben víz alatti földművelés folyt, az óceánokat úszó szigetek lepték el.
Eljött az idő, amikor újból emlékezni kellett Ciolkovszkij szavaira: „A Föld – az emberiség bölcsője, azonban nem élhetünk örökké bölcsőben.”
Azonban a naprendszernek nincs még egy olyan bolygója, amely az emberiség számára megfelelne lakóhelyül – vagy túlságosan is forró éghajlatúak, vagy túlságosan is fagyosak.
Az azonban már lehetővé vált (a technikai felkészültség lehetővé tette), hogy valamelyik bolygót az ember számára megfelelőbb pályára kényszerítsék.
Azonban melyik legyen ez?
A Világ Tudományos Akadémia úgy döntött, hogy a Marsot és a Venust – a maguk sajátos életével – érintetlenül kell hagyni, mint múzeumi tárgyakat.
És ekkor egy valóban merész terv született meg: a nagyobb bolygók közül kell valamelyiket feldarabolni, olyanformán, mint egy cipót vagy sajtot, dinnyét.
Az Uranus feláldozását határozták el.
Hogyan daraboljanak fel egy bolygót? A legnagyobb akadály – a nehézségi erő. Még ha sikerülne is feldarabolni a bolygót, a gravitáció azonnal ismét összeforrasztaná, egyesítené a darabokat.
A XXIII. század elején sikerült feltárni azt, hogy megvan annak a lehetősége, hogy ne csak a bolygót darabolják fel, hanem azzal együtt a nehézségi erőterét is. És ezzel a módszerrel már egészen más eredmények érhetők el. Ha felrobbantunk egy hegyet, a darabjai ott maradnak a Földön, ha azonban a gravitációs erőteret is átvágjuk a hegy alatt, akkor a hegy darabjai felrepülnek, elhagyják a Földet. Képzeljünk magunk elé egy kifeszített vásznat, amelyet ollóval szétvágunk. Amint szétvágtuk, a részek széthullanak. Ilyesmi történik a heggyel is. A metszés túlsó oldalán marad a hegy tömege. A Föld nem vonzza többé, ugyanakkor a Nap vonzása egyre jobban erősödik. A hegydarab rakéta-sebességgel repül az égbe.
Az Uranusra küldött kibergeket, köztük a Juna hangján beszélőt is, erőtérmetsző generátorokkal szerelték fel. Dalin feladata az volt, hogy a mai napon, moszkvai idő szerint 12 óra 22 perckor bekapcsolja a generátorokat.
7.
A kicsi embert, a bölcsőben pihenőt
Hogyan becézzük, és minek nevezzük őt?
Hívjuk tán Titánerősnek, Héraklésznek
Vagy nevezzük Világjónak, Világszépnek?
Hogy a világ az örömét benne lelje.
– Hány képernyőnk van a szelektoron, Juna? – kérdezte Dalin, hátat fordítva az Uranusnak. – Van tizenkettő? Hívja össze a vezetők gyűlését.
Juna szorgalmasan kopogott a billentyűzeten. A szelektoron egymás után gyúltak ki a kék-fehér négyszögek. A képernyőkön sorra megjelent a vezetők arca. Mintha egy néprajzi múzeumi kiállítás lett volna: kínai, amerikai, néger, argentin, indus, holland, cseh, perzsa, grúz, tatár, francia.
– Figyelmet, elvtársak – mondta Dalin. – Az utolsó alkalommal beszélgetünk. Csak most van lehetőségünk, hogy tisztázzuk a még tisztázatlan kérdéseket.
Néhány vezető a füléhez szorította a mikrotolmácsot. A többség azonban jól értette az orosz nyelvet, a XXIII. század tudományos nyelvét.
– Az Uranus szétvágását, ahogy megállapodtunk, 12 óra 22 perckor végrehajtjuk – folytatta Dalin. – 12 órára mindenki legyen a rakéta-repülőtéren. Minden csoport a saját gépénél. Amint az Uranus szélvágása befejeződik, a rakéták azonnal elindulnak, mindegyik a saját bolygótöredéke felé.
– A töredékeket jó előre szét kell osztani – szólt közbe a barázdás arcú, ősz kínai, Liu.
– Szétosztjuk – helyeselt Dalin. – A sorrend a következő: elsőnek azt számítjuk, amely a Naphoz legközelebb van, s a Nap irányába repül. Ez az öné, Liu. Az óramutató járása szerint megyünk tovább, ahogyan a bolygók keringenek, a kettes, balra, a Szűz-csillagkép irányában, az öné Jenkinson…
A rajzot letéve, jegyzettömböt vett elő, és a képernyők felé fordult. Tizenkét arc nézett rá figyelmesen.
– Az elnevezésekben is meg kell állapodnunk – folytatta módszeresen Liu. – A számok alapján nem kényelmes, könnyen tévedhetünk.
– Rendben van, adjunk feltételes neveket a töredékeknek. – Dalin elfordult egy pillanatra a szelektortól. – Juna, kislányom, te érted a szépséget, keress gyorsan tizenkét jó hangzású nevet a születendő bolygók számára.
– A csoportok alapján is elnevezhetjük őket – javasolta Juna. – Liunak, Jenkisonnak… És természetesen Dalinnak is kell nevezni egyet – mondta a lány elpirulva.
– Butaságot javasolsz, kislány! Ilyen öndicséretet nem engedhetek meg. Az emberek ezrei készítették elő a bolygó feldarabolását, milliók építik majd az új világot, és milliárdok települnek át egykor ezekre az új bolygókra, és mi egyetlen ember nevét ragasszuk rájuk? – A megfigyelők csoportjai vezetőinek nevét? Mir, te költő vagy, gyorsan teremts tizenkét költőien szép nevet.
– Erató – mondta Mir – ez a második, ami az eszembe jutott. De az első egy női név – Juna.
Dalin megörvendett:
– Még a tradícióknak is eleget teszünk. A Nap – Apollo, és körülötte a múzsák. Erató, Klio, Urania… Egykor majd szépművészeti akadémiák dolgoznak ezeken a bolygókon. Művészeti iskolák működnek majd, versek születnek, össznaprendszeri ünnepségeket ülnek rajtuk. A tánc múzsájáról elnevezett bolygón táncolni fognak, az Eratón verseket írnak, a zenéjén pedig fenséges szimfóniákat hallgatnak. Jól van, Mir, van fantáziád.
Mir azonban nem gondolt ilyesmire. Egyszerűen élete volt a költészet.
– Erató – Liu – diktálta Dalin. – Jenkinson – Kalliopé, Melpomené – Anandasvili. Gazlevi? Önnek – az ízlése szerint – azt hiszem, legjobban Gasztronómia tetszene?
– És miért nem? A gasztronómia – finom művészet – vágott vissza a kövér perzsa, az ízes ételek kedvelője.
– Nem tehetünk ilyen rosszat a jövendő lakóival. Legyen a Terpszikhorénak, a Táncnak a vezetője.
Mindnyájan elmosolyodtak, amint a kövér férfit a balettmester szerepében maguk elé képzelték.
– Most megismételem az általános utasításokat – folytatta Dalin. – A felszállás előtt mindenki kiválasztja a röppályát. Amint megközelíti a saját bolygóját fékez, és körpályára áll. A biztonságos távolságot be kell tartani. Az egyes bolygójelölteket 100 000-200 000 km-nél jobban megközelíteni nem szabad. Az első időkben tilos ennél közelebb repülni hozzájuk.
– És mikor szállhatunk le? – kérdezte türelmetlenül a fekete bajszú Anandasvili, Melpomené, a dráma felelőse.
Az eligazítás hosszúra nyúlott. És még be sem fejeződött, amikor a szőke Herta kilépett a fülkéjéből.
– A Föld beszél. Meg akarják hallgatni?
A kozmosznak szóló legfrissebb híradást hallották. És, mint ahogyan a régi időkben, most is a Kreml harangjai csendültek fel elsőnek.
Az ismerős hangok hallatára a komor, feszülten figyelő arcok felderültek, és révedezve mosolyogtak. Mindenki az otthonára gondolt – a nyírfák gyengéd törzsére, a zöldellő bambuszokra, a tulipánokra, amelyek a szelíd csatornák vizében nézegetik magukat. Otthon, kert, anya, gyermekek, az édes, a drága haza!
A föld a saját sikereiről beszélt: Hawaiitól délnyugatra új pontonhíd épült, 10 000 iskolát telepítettek át ide, az örök tavasz földjére. Ezentúl a Szahara hatalmas területeit öntözik a Csád-Kongó édes vizével. A kertészek haarlemi versenyéről jelentettek. Egy csodálatos, sötétlila rózsa kineveléséről. A Föld magjáig tört előre egy kutatócsoport.
És váratlanul…
„…Jóllehet a tudósok a technika legújabb szülöttét, a nehézségierőtér-vágót már kipróbálták, és javasolták olyan alkalmazását is, mint a »Kronosz kaszája« terv, azonban az utóbbi időben lefolytatott kísérletek nem sikerültek. Jean Brieaux akadémikus számítása szerint a bolygók magjában uralkodó különleges körülmények között az erőtérvágó nem működik.”
Dalin megremegett, gyorsan a szelektor felé fordult. Tizenkét szempár várakozóan nézett vele farkasszemet.
Mit jelent ez az adás? Információt vagy tanácsot? A Föld azt jelentette, hogy a vágósugár nem képes megbirkózni a bolygó magjával. Ez tehát azt jelenti, hogy az Uranus magját sem tudják a mai napon szétvágni? Hagyják félbe az előkészített munkát, mindaddig, amíg a Földön új, tökéletesebb berendezéseket készítenek?
– Ml a véleményetek, elvtársak? – kérdezte Dalin.
– Tehát nem lehet!? – kiáltott fel Anandasvili. – Éppen jókor szóltak.
Hatan arra szavaztak, hogy mégiscsak kapcsolják be a készülékeket, hatan ellene. Dalinnak kellett magára vállalni a döntést.
Mielőtt kimondta volna, hosszasan gondolkodott.
A fehér, sárga, fekete arcok várakozóan nézték a képernyőkön.
– Megkérdezzük a Földet – szólalt meg végül Dalin. – Rádióval üzenünk a Kozmikus Akadémiának. Várjatok, és ne induljatok még embereitekkel a rakéta-repülőtérre.
8.
Mondják – egy gombnyomás – könnyű, tréfa csupán.
Egy ujjnyomás, s mehetsz máris a dolgod után.
De e parányi tettről az emberiség
Álmodott már régen, s beszél, amíg csak él.
Az adóállomás irányított adást küldött. Herta kódolta az üzenetet… És száguldott a Földre a kérés, a fény sebességével suhant: 300 000 kilométer másodpercenként, 300 000 és ismét 300 000… Mir még köhinteni is alig tudott, s az üzenet máris millió kilométereket hagyott maga után.
A Kozmikus Akadémiáig 2 óra 32 perces útja van, és ugyanannyit kell megtennie visszafelé is.
A rádiogramm még a Saturnus pályájáig sem ért el, amikor Kerim hazatért, és ebédet kért. Hogy mit ettek aznap ebédre, az ismeretlen maradt. Mir ugyanis nem jegyezte fel a menüt. Már egyáltalában nem volt olyan biztos abban, hogy ez a nap a világtörténelem lapjaira kerül.
Az ebéd végefelé Dalin is odaült a rádiósokhoz, azonban a kínálást nem fogadta el.
Egyébként is meglehetősen gyakran betért a rádiósokhoz, hogy elbeszélgessen velük, s egy kissé felüdüljön a fiatalok között. Akárcsak egy tábornok (Mir gondolta ki ezt a hasonlatot is), aki a pihenés óráiban az unokáival játszik katonásdit.
Dalin szeretett mesélni, és a rádiósok örömmel kérdezősködtek tőle: Mir – a tudományról, míg Kerim – leggyakrabban a múltról, a hőskorszakról, a huszadik századról faggatta.
– Arról meséljen, hogy mint kezdődött? Hogyan foglalták el a Téli Palotát? Mit beszéltek az utcákon? A cárt látta? Hol volt a cár?
Dalin mosolyogva felelt:
– Galambocskám, de hiszen te mindent összekeversz. Sokkal később születtem. A Téli Palota bevételét már csak filmen láttam, ugyanúgy, mint te.
– De a kapitalistákat? Milyenek voltak? Agyarasak, kövérek?
– Bizony a kapitalistákat sem láttam, Kerim. De a kapitalizmus csökevényeiből még meglehetősen sokat. A részegekre gondolok. Olyan szórakozás is volt, hogy az emberek etilalkoholt kevertek a vízbe, és az itták pohárszámra. Attól elködösült a fejük, és szétrombolódott az agyi gátlásuk. Elfeledkeztek az óvatosságról, az illendőségről, csak a saját kedvtelésükkel törődtek, minden másról megfeledkeztek. És a pénzre is emlékszem. Rajzokkal ékesített papírdarabkák voltak – nem osztogatták egyenlően: a bonyolult munkáért többet, az egyszerűbbért kevesebbet adtak.
Mirt leginkább a jövendő érdekelte.
– De aztán? – kérdezte. – Ha széttörjük az Uranust, mi lesz azután?
– Azután majd lesz munkánk ezekkel az újszülött bolygókkal legalább kétszáz évig. Várni fogjuk, hogy lehűljenek, megnyugodjanak, a megfelelő helyre visszük őket, megváltoztatjuk a légkörüket, a metánt, az ammóniát átalakítjuk szénsavvá, oxigénné, nitrogénné, vízzé. Aztán növényekkel telepítjük be őket, hogy a levegőt oxigénnel gazdagítsák…
– No, és aztán? Berendezzük a bolygókat, benépesítjük…
– Azután széttörjük a Neptunust – felelte Dalin. – Aztán a Saturnust, a Jupitert. Természetesen csak akkor, ha egyáltalán van szilárd magjuk. Az erre vonatkozó tudást még finomítani kell.
– És aztán?
– Aztán, ahogyan már Ciolkovszkij is javasolta, mesterséges holdakat építünk üvegből és alumíniumból.
– De a szputnyikokon súlytalanság uralkodik. A gyermekekre káros a súlytalanság, így mondják a profilaktikusok. (A XXIII. században így nevezték az orvosokat, mivel sokkal inkább a betegségek megelőzése volt a feladatuk, semmint a gyógyítás.)
– Az is lehet, hogy egy új Napot lobbantunk fel: összegyűjtjük, egy halomba hordjuk a bolygóközi tér sötét testjeit… De hiszen ismeritek a nagy tömegek törvényét. Elegendő anyagot kell összehalmozni, és annak nyomán új nap támad.
– És aztán?
…Ma azonban még Mir sem merte feltenni a kérdéseit. Mit lehet szólni a holnap feladatairól, ha a mai nap munkája nem sikerül.
Dalin idegesen dobolt ujjaival az asztalon.
– Horgásztatok valamikor? – kérdezte. – Nem elektromossággal, vagy ultrahangokkal, hanem horoggal, eleven csalétekkel. Valamikor ilyen szórakozásuk volt az embereknek: üldögéltek a parton, és nézték az úszót. A víz csillogott, az úszó ugrándozott a habokban. A folyó tükrén a felhők képe tükröződött. Pompás. A figyelmedet lekötötte a horgászás, és minden gondod messzire szállt.
Kerim csörömpölve tolta el maga elöl a tányérját.
– Miért húzzuk az időt? Akárhogyan is van, a Föld biztosan így felel: „Elhalasztani!” Mindenkor nyugalmasabb, kockázatmentesebb egy döntést elhalasztani. Ha tőlem függne, megnyomnám a gombot, és kész… Lesz, ami lesz. Ez az én véleményem.
– Jöjjön, aminek jönni kell – nevetett keserűen Dalin. – És ha semmi sem történik? Gondolkozni kell, Kerim. A gomb megnyomásához bárkinek elegendő az ereje.
Kerim sértődötten távozott. Munkát is teremtett magának. Nekifogott a hajtóanyag-raktár jelzőberendezésének kijavításához. Dalin ugyancsak azonnal felkelt az asztaltól.
– Kimegyek, Mir, kísérj el.
A zsilipben, ahol az űrruhákat felöltötték. Így szólt a fiatal rádióshoz:
– Bocsáss meg Mir, egyedül kell maradnom. Gondolkodnom kell. Ne haragudj, majd máskor megyünk együtt.
Mir levetette űrruháját, és a rádiós fülkébe ment. A lányok észre sem vették. Háttal ültek az ajtónak, és beszélgettek.
Múltak a percek, a másodpercek, a rádiókészülékek egyhangúan búgtak. Valahol, elképzelhetetlen messzeségben, választ írtak, amely megpecsételi a terv sorsát.
9.
Az asztalnál együtt ülünk. Ismerlek jól.
Egyszerre lépünk, s a hangunk együtt dalol,
S hogy miről álmodsz végtelen évek során,
A vágyad, mint tárt könyv előttem nyitva áll.
– Dalin igazán pompásan kigondolta – szólalt meg Juna váratlanul. – Az ének, a dráma, a tánc bolygója. Én a Polühimnián szeretnék élni. Ott igazán vidám élet lesz. Reggel torna helyett táncolni fogunk, a munka előtt is, ebéd előtt körtáncot lejtünk. És csodálatosan szép lesz minden: az egész világ örökös ünnepi díszben – virágok, virágok, virágok… Aki nem ölt szép ruhát, azt azonnal kitessékeljük a bolygónkról. Milyen pompás, hogy mindent újra alkotunk. Figyelhetjük a mi világunk fejlődését, úgy ahogyan a gyermek növekedését: íme, még egészen kicsi, butácska, és te majd tanítod őt, mintha embert alkotnánk agyagból. De hiszen itt nem egyetlen gyermekről, hanem egész bolygóról van szó – ünnepi köntösűről, szépről, vidámról. Te melyiket választod. Herta?
Herta keserveset sóhajtott, mielőtt felelt volna:
– A legszívesebben a Földön élnék, Svédországban, valahol a tengerparton. Nálunk olyan csöndes minden, olyan békés: a szürke tenger, a végtelen víztükör felett repkedő sirályok, a tiszta házacskák, piros cseréptetők. Ne ítélj el, de én félek a kozmosztól, Juna. Valami embertelen van benne. Az ég itt nappal is fekete, a csillagok akkor is égnek, ha a Nap fenn jár. És körös-körül a halál. Minden éjjel lidérces álmot álmodom: Kerimet látom, szakadt ruhában… és én hiába szorítom egész testem a szakadásra, a levegő elszökik…
Mir tágra nyílt szemmel hallgatott: Ki gondolta volna!? Herta – a legpontosabb és legszorgalmasabb rádiós, aki olyan régen él itt a Földtől irdatlan messzeségben, a naprendszer szélén. Kiderül, hogy gyűlöli a kozmoszt. Akkor miért nem tért már réges-rég haza?
A fiatalember egy szót sem szólt, nem is köhögött, hogy észrevetesse magát, erre még csak nem is gondolt.
A XXIII. században nem volt szokásban, hogy az emberek gondolataikat eltitkolják, és ezért idegen beszélgetések meghallgatása nem is számított neveletlenségnek.
– De hiszen Kerim nem akar a Földön élni – jegyezte meg Juna. – Ő igazán nem szereti a csendes életet…
– Rám is gondolnia kellene – felelte Herta, s a hangjában egy kis sértődés bujkált. – Annyit utaztam vele, amíg az Arielhez értünk. És ha gyerekünk lesz… Kerimnek figyelmesebbnek kell lennie, és nem hagyhat egyedül…
– Elhagy… – szakította félbe Juna könyörtelenül.
Herta valamitől megrémült.
– Könyörgöm, ne szólj Kerimnek, haragudni fog! Én megfogadtam, hogy követem, bárhova is megy, még ha a világ végére is kell vándorolnom. De csak magamra nézve fogadtam meg, a gyerekre nem. Akkor más egyezséget kell kötnünk.
– Nagyon szereted Kerimet?
– Nagyon. Azt akarom, hogy mindig mellettem legyen. Amikor nincs itt, mindig rá gondolok… és ha mellettem van, akkor is.
– Nem, te mégsem szereted – vágott közbe hirtelen Juna. – Nem így szeretnek. Hiszen te nem tudsz szeretni. Külsőleg sokkal magasabb vagy, sokkal erősebb, mint én, de a szíved olyan, mint egy megrémült kislányé. Te átöleled a szerelmed, szinte belekapaszkodsz, hogy ne tudjon elmenni, s hogy melletted álljon, védjen, gyámolítson, segítsen. Mintha őrződ lenne, és nem a férjed!
Mir csodálkozására Herta alig ellenkezett.
– De hogyan is lehetne másként? – kérdezte. – Természetes, hogy véd és gyámolít. Hiszen a férjem.
– Ez igazán nem szerelem – folytatta gondolatait Juna. – Amikor szeret az ember, akkor bőkezű. Ajándékot adni szeretne, és nem kapni. Ha én szeretnék valakit, akkor arra törekednék, hogy neki legyen jó, hogy az égre törjön, és nem rántanám le a Földre… Svédországba… Ha szeretek, én vagyok az erősebb. Szinte a karomon kívánnám hordani azt, akit szeretek. És mennyit kerestem egy olyan embert, aki érdemes lenne erre, olyant keresek, aki hozzám képest óriás. Akiért nem sajnálnám a szívemet kitépni, és a lába elé dobni. És megtaláltam! Igen! Megtaláltam! – Juna már nem is beszélt, hanem deklamálta, énekelte a szavakat. – Itt találtam meg a világvégén, az Arielen! Megláttam egy férfit, aki a bolygókkal tekézik, és új világot formál, mint a régi istenek! Az újszülött világoknak nevet ad, és meghatározza képüket sok ezer évre előre…
– Dalint szereted? – kiáltott fel rémült hangon Herta. – De hiszen szuperkoros.
– Hős! És ki kérdi, hogy egy hős hány éves?
Juna lelkesedésében felugrott, és a szoba közepére sietett. Csak ekkor vette észre Mirt. Arca ijedt mosolyba torzult, méltatlankodás és ijedtség tükröződött rajta. Aztán felkacagott, hangosan, erőltetetten…
– Mindent hallottál – szólt torz nevetéssel. – Az egészségedre! Ez neked egyáltalán nem segít.
10.
Mit ér az étel, bármi jó,
Ha süllyed véled a hajó?
Fejünk fölött a ház ha ég,
Mit ér a díszes teríték?
Mért szőjem hát a verseket,
Ha szíved úgyis mást szeret?
300 000 kilométer másodpercenként, és ismét, és ismét 300 000… A Földről küldött üzenet átszelte a Mars, a Ceres, a Juno, a Jupiter és tizenkét holdja pályáját. De Mir elfeledkezett arról, hogy a Föld küldi a választ. Hiszen még a XXIII. században is bújt az emberek elől a kikosarazott, reménytelen szerelmes.
Egyedül üldögélt a zsilip melletti kis raktárban. Ha látta volna valaki, azt hihette volna, hogy egy üres űrruha vállán sírdogál. Lehetséges, hogy éppen Juna űrruhájára borult. Aztán üldögélt, maga elé meredve suttogta:
– Mit ér az étel…
És maga is elcsodálkozott. Milyen nevetséges tehetetlenség! Hiszen minden versét azért írta, hogy Juna csodálja, értékelje, hogy szeresse…
…Hiszen szerelmed nem szeret.
Kinek írsz mégis verseket?
Dalin lépett be.
Az űrruháját a sarokba állította. A szkafander lassan a szomszédos ruhára borult. Az Arielen a tárgyak igen lassan hullanak le.
– Ki van itt? – kérdezte Dalin, miközben felkapcsolta a villanyt. – Te vagy az Mir? Még nincs semmi?
A rádiógrammról érdeklődött, Mir azonban nem értette meg a kérdést, és ezért nem is válaszolt.
– Meg korán van. Nem is lehetséges – nyugtatta meg önmagát Dalin. Leült a fiú mellé. Hallgatott, és göndör szakállát simogatta.
Mir eközben erre gondolt:
„Íme ez az ember elrabolta a boldogságomat, elvette a boldogságot, pedig nem is kell neki. Itt ül, és valami sürgönyre gondol, valamilyen Jean Brieaux véleményére vár. Mire kellene neki a szerelem? Csak annyira, amennyire egy érzéketlen Rembrandt képnek.”
– Van családja? – kérdezte a fiú.
Az öreg űrrepülő felsóhajtott:
– Kedveseim voltak, feleséget nem találtam. Az asszonyok – nehéz emberek. Szeretnek is minket, meg nem is. Azért szeretnek, mert meghódítottuk az eget, meg azért is, mert dicsőség övez bennünket. És ha megszeretnek, akkor el akarnak választani az égtől, a legszívesebben az ajtajukhoz kötnének minket selyemszalaggal. Oroszlánt keresnek, de csak azért, hogy átalakítsák hízelgő buldoggá. A történelem szakadatlanul ismételgeti Omphalé királynő históriáját. Arról az Omphaléról beszélek, aki Héraklészt oda ültette a guzsaly mellé fonni. Ej, gondold meg, igazán hízelgő volt, magát Héraklészt megalázni. De többé már nem is Héraklész, hiszen már jámborul fonogat.
„No, természetesen – gondolta Mir. – Nem kell neki a tőlem elragadott boldogság. A Rembrandt-kép érzéketlen festmény maradt.”
Nagyon szerette volna szívét kiönteni Dalin előtt, minden bánatát megosztani az idős baráttal, teljes őszinteséggel. A XXIII. század emberei igen nyíltak voltak, elődeikkel összehasonlítva, egyenesen fecsegők. Mir alapjában véve rendkívül elcsodálkozott volna, ha olyan valakivel találkozik, aki a betegségét vagy valamely gyöngeségét megpróbálja eltitkolni. Hiszen a gyengeséget igazán csak közösen lehet leküzdeni, és egy gyenge láncszemről mindenkinek tudni kell, különben a közös ügy kárt szenved. Még akkor is csodálkozott volna, ha valahol olyan feltalálóval találkozik, aki egyedül, elvonulva alkot. Ellenkezőleg, a XXIII. században a még nem tökéletesen kiformálódott eszméket is elmondták egymásnak az emberek, és minél több társukat igyekeztek bevonni a megvitatásába. Az élet törvénye az, hogy a felfedezéseket a közösség szüli.
Itt azonban a szerelemről – erről az ősi, önző érzelemről van szó. Mir azt szerette volna, ha viszontszeretik. Arra vágyott, hogy Juna őt szeresse. De Dalin?
– És ha valaki szeretné önt, szerelemmel? – kérdezte elvörösödve Mir.
Dalin szomorúan mosolygott:
– Ha így lenne? Boldog lennék. Eldobnám ezt a fekete világmindenséget, otthon ülnék a Földön. Hiszen olyan kevéssé ismerem a bölcsőnket. Van olyan sarka is, ahol soha életemben nem jártam. Nem láttam a napfelkeltét a Himalájában, nem álldogáltam a Hawaii-szigetek vulkánjainál, a Déli-sarkon csak futtában voltam… És ha társnővel az oldalamon lehetnék ott…
„Nem, nem szabad elmondanom – gondolta Mir, és ismét elvörösödött – De helyes-e, ha titkolódzom? Becsületes ez?”
A raktár ajtaja felpattant. Herta állt a küszöbön.
– Hallottam a Föld hangját, választ küldtek…
11.
Alea iacta est! Csak várj! Mást nem tehetsz.
Míg vánszorognak az ólomlábú percek.
Csak tik-tak, a csöndben az óra egyre ver,
Míg vallatjuk magunk: siker vagy balsiker?
A Föld üzent: „Drága Dalin! A kozmikus erőtérvágó-sugár legjobb konstruktőrei és specialistái ott vannak az Arielen. Mi tökéletesen bízunk önben és őbennük. A Földön az önök apparátusának kicsinyített másával próbálkoztunk. A berendezés tökéletesen dolgozott, amíg el nem érte a mag határát. A mélyebb rétegekben tehetetlenné vált. Magatoknak kell dönteni.”
A szelektoron újból megjelent a tizenkét arc: a ráncos arcú, ősz hajú Liu, Jenkinson előreugró álla, a kövér Gazlevi, a büszke és szép Anandasvili… A hat óvatos ember ugyanazt mondta, amit reggel: „Várjunk, halasszuk el.” A hat türelmetlen pedig ezt: „Nem kell várni. Nyomja meg a gombot!”
– De mit is javasolhatnánk mást! – kiáltotta a heves vérmérsékletű Anandasvili. – Rendeljük vissza a kibergeket, és ellenőrizzük őket? Ez nem áll hatalmunkban. Nem tudnak felrepülni az Uranusról.
– Várni, várni, várni! – heveskedett Anandasvili. – Lehet, hogy a Földön csupán valami csekélység miatt idegeskednek. A kontaktus nem érintkezett. Meg kell nyomni még egynéhányszor. Hányszor fordult elő ilyesmi a rádiótechnikában?! Várni, várni, talán egy fél évig? De hiszen ott pokoli a hőmérséklet, a nyomás, a sugárzás. És a mi kibergjeink tönkre is mehetnek egy fél év alatt.
Liu szemét összehúzva szólt:
– A fogfájást csak az ismerheti, akinek fáj a foga. Vannak modelleken végrehajthatatlan kísérletek. Ahhoz, hogy megtudjuk, vajon szétvágható-e az Uranus, meg kell próbálni szétvágni azt.
Hat „igen” állt szemben, hat „nem”-mel. S most újra Dalinnak kellett vállalnia a döntést. Sóhajtva, egészen halkan mondta ki határozatát:
– A kísérletet 15 óra 50 perckor megkezdjük.
Tizenkét szempár nézett egyszerre lefelé, és balra: a bal karra, hiszen a XXIII. században is azon hordták az órát.
A rendelkezésre álló 40 percet az indulás előtti kapkodás töltötte be. A képernyők hol felvillantak, hol kihunytak. A csoportok egymás után jelentették, hogy indulásra készen állnak. Akik nem kételkedtek a sikerben, a győzelem reményében búcsúztak, a kétkedők csak határozatlanul mosolyogtak.
Mir már századszor ellenőrizte a réges-régen megadott utasításokat: „Azonnal bekapcsolni a vágó sugarat, és haladéktalanul elindítani a sugárvágó-forgatót.” Ez a berendezés biztosította, hogy a sugár működés közben teljes kört írjon le. Minden kibergnek teljesen át kellett vágnia a bolygót, a négynek együttesen tizenkét részre osztani.
A parancsot tartalmazó szalagot behelyezték az adóba. Kerim bekapcsolta a rádió-időmérőt. A gépies hang monotonon diktálta: Hátra van öt perc, …négy, …három… Dalin mutatóujját ráhelyezte a gombra. Izgalmában tövig rágta körmét. Egy perc hiányzik… ötven másodperc, negyven, harminc, húsz, tíz, öt…
„Tik-tak, tik-tak!”
– Kezdjük!
Az ablak felé fordult, a rádiósok is kinéztek az ablakon. A fekete égen óriási szürkészöld gömb függött. Az egyik oldalon elnyelte a csillagokat, a másikon ismét kiköpte…
Mir lázasan számolt magában: „Az átvágásra elég egy perc… aztán a nehézségi erőtér eltűnik… A részek elkezdik a távolodást. Milyen gyorsasággal? Azzal, amilyen sebességgel a testek az Uranusra hullanak.”
– Elmúlt egy perc – jelentette az időmérő.
Az Uranuson a szabadesés sebessége másodpercenként 21 km – gondolta Mir. – Tehát nem figyelhető meg azonnal a részek távolodása, talán egy fél óra múlva már látható… Lehet, hogy még akkor sem…
– Két perc.
És ha a nehézkedési erő gyorsító hatását az idő négyzetével szorozzuk, és felezzük… A számítás nyomán megkapjuk, hogy a részek között a szakadék szélessége öt perc múlva eléri a néhány ezer kilométert. Öt perc múlva tehát a saját szemünkkel is megláthatjuk a rést. A teleszkópoknak már most is meg kell mutatniuk őket.
– Három perc.
Az obszervatórium hallgat. Dalin homlokán egyre mélyült a ránc. Juna arcán szenvedés tükröződött, Kerimén – feszültség. Hatalmas izmai megfeszültek, kezét ökölbe szorította. Legszívesebben odarohant volna az Uranusra, s a kezével ragadta volna meg a hasadékok szélét. Fogát csikorgatta, törni-zúzni szeretett volna, hogy a bolygó beleremegjen, és úgy törjön szét, mint egy dinnye, feltárva a zöld kéreg alatt rejtőző tűzpiros belsejét.
– Négy perc múlt el.
Mir mindezt csak gondolatban élte át, a dinnyével való összehasonlítást is ő találta ki. Olyan izgalomban volt, hogy szinte a lélegzete is fennakadt, de mégiscsak megálmodott, kigondolt egy hasonlatot. Mintha két ember élt volna benne, vagy talán három is: a boldogtalan, összetört szívű szerelmes, mellette a nagy feladatok részese, aki türelmetlenül lesi a győzelmet, és az is –, aki kíváncsi megfigyelője mindennek, s aki mestere a szavak fűzésének.
– Öt perc telt el.
A hasadéknak már láthatónak kell lennie, egy ujjnyi széles résnek.
Vagy a légkör eltakarja?
A tizedik percben a szelektor egyik képernyője felvillant. Anandasvilinek, a még meg sem született Melpomené parancsnokának feldúlt arca jeleni meg rajta.
– Nem dolgozik! Ismételjük meg a jelzést?!
És ekkor egy másik arc is megjelent – a holland Straus nyugodt tekintete.
– Mi a parancs? Várjunk a rakéta-repülőtéren, vagy térjünk haza?
Dalin egy szót sem szólt, kezét kinyújtva megnyomta a kikapcsoló berendezést. A szelektor ernyői egy pillanat alatt elsötétedtek.
12.
Hát valóban igaz, omnia vincit ámor?
Hát úr lehet rajtunk a szerelmi mámor?
S igazán mindent vállalunk, ha szeretünk?
A kínt, a szégyent, ha szenved a szerelmünk?
Sötétség, csend. Az óriási szennyes-zöld gömb úgy függ az égen, mint tegnap, mint milliárd évekkel ezelőtt. Az összegörnyedt, széles vállú, elerőtlenedett öreg összetörten, elkeseredetten ült, magába roskadtan, hiszen mindent megkockáztatott, és mindent elvesztett.
Üres tekintettel meredt maga elé, göndör hajában megőszült egy fürt.
A szuperkorosokkal gyakran megtörtént ez, túlfeszített idegállapot, erőteljes megrázkódtatás – és az összes gyógymódok hatástalanná váltak. A természet ismét a régi útra tért, a hervadás útjára.
Sötétség, csend. A csillagos égen ott ragyog a zöld korong. Herta sírdogált, mindkét kezével férjébe kapaszkodva. A levert, összetört öregember az ablaknál állt.
És a csend hirtelen megtört. Juna sikoltva futott feléje, szinte úszott a levegőben… kinyújtott karral kapaszkodott a férfiba.
– Nem szabad! – kiáltotta. – Ne essen kétségbe! Még rendbe jön minden, minden rendbe jön.
Herta abbahagyta a szipogást, kíváncsian és megrökönyödve nézte. Micsoda szerénytelenség! Ő soha nem engedte volna meg magának az ilyesmit. Kerim arca fura mosolyra torzult, mintha valami keserűbe harapott volna. Megvetette az érzelgősséget.
Juna azonban semmivel sem törődött. Hadd hallja az egész világ! Büszkélkedett a szerelmével, a szerelemmel, amellyel megmentheti a szerelmesét, aminél erősebb eszköz nem állt a rendelkezésére.
– Szeretlek… ha ez megvigasztalhat – suttogta.
A görcsös ujjak megpihentek a lány dús haján. Dalin arcán szomorú mosoly derengett. És a szeme sem volt többé homályos, reménytelen.
– És ha a rokka mellett ülök, akkor is szeretni fogsz, Omphalé?
A lány nem értett semmit. De hiszen nem volt jelen a raktárban folytatott beszélgetéskor. Egyébként is, Dalin inkább magának mondta mindazt, amit mondott. Ez a kislány, aki azt szerette benne, hogy vezető, nagy feladatok végrehajtója, a volt vezetőtől el fog fordulni? Hány hét kell ehhez?
– Örökké! Örökké! Örökké! – bizonygatta Juna. – Mi mindig együtt leszünk. A Föld csodálatosan szép: ott tenger van, és a tengeren sirályok röpködnek. Mindent együtt fogunk látni; a homokkal félig betemetett piramisokat, halat fogunk, figyelni fogjuk, hogy táncol az úszó a ragyogó habokban. És én mindig, mindig melletted leszek…
Honnan ismerte Dalin álmait, vagy talán a szerelmesek egymás lelkében olvasnak?
Mir remegő kézzel öltötte fel a fejhallgatót. Csak nem hallani semmit!
Miért beszélnek ilyen halkan a kibergek? Morognak, morgásuk érthetetlen. Mir bekapcsolta a hangszórót, hadd üvöltsenek! Hiszen vele senki sem törődik, és ő sem törődik másokkal. Minden hiába, a kibergek hangja nem hallható. Tulajdonképpen mi történik az Uranuson?
És ekkor váratlanul Juna nyugodt, tiszta hangja töltötte be a szobát. Nem a lányé, hanem a Juna-kibergé, azé, aki ott van az Uranuson.
– Vakító fehér sugarak, kékes szikrák – mesélte a kiberg. – Valami szétpattant, szétszakadt, taszít és összeszorít. A programot teljesítettem, elértem a tervezett mélységig. A nyomás az elviselhetőség határán! A felületem elektrizálódik, a metallokerámia megolvadt. Mit kell ezután tennem? Miért küldtetek ide?
És ekkor a hatalmas férfikéz eltolta Juna vörös fejecskéjét.
– Mir, mi az oka, hogy ezt a kiberget sokkal jobban halljuk, mint a többit?
Mir kelletlenül válaszolt:
– Meg akartam őrizni a felhangokat is, és ezért ezt a hangot sokkal magasabb frekvenciára vettem, mint a többit.
– Tehát az alacsonyabb frekvencia elnyomódik?
– Ahogyan hallja.
– Tehát az alacsonyabb frekvencia elnyomódik, Mir? – ismételte meg Dalin. – Ez azonban érthető. Ionizált gázok, ionizált burkolat, gerjesztett atomok, saját áramok, saját erőterek. Mi dolgozik ott lenn alacsony frekvencián? A kibergek megkapták a parancsot, a sugarat egyenáram kapcsolja be. Megvan: a forgató szerkezet, ezen ötven hertzes motor dolgozik. Nos, tehát… Mir, küldj új parancsot: még egyszer bekapcsolni a vágósugarat, a forgató berendezést pedig a manipulátorokkal forgassák körbe.
13.
Amiért nem szeretnek, még ne kiabálj!
Keserves rímekbe ne öntsed panaszod.
Ha szerelmed árad, hallgass! Ez a szabály!
A napot szép szavakkal le nem írhatod.
Minden ugyanúgy történt, mint az első alkalommal. Az adókészülékbe behelyezték a kódolt szalagot. A metronóm ketyegett. Az izgatottan figyelő öt ember homlokát az ablaküvegnek szorítva nézett az égre.
A kibergek 17 óra 46 perekor kapták meg a parancsot.
A metronóm kimérten, gonosz hangon ketyegett. Mir szinte lélegzeni sem mert. A torkát elszór itatta a felindulás.
A harmadik perc végén mintha egy kékes fonál jelent volna meg az óriási korongon.
Nem mert hinni annak, amit látott. Behunyta a szemét, majd ismét kinyitotta. Ott van, vagy nincs? Ott van! És íme, a második, a harmadik, az egyenlítőn…
– Láva – mondta Dalin rekedten.
Valahol a mélyben, a sok ezer kilométeres atmoszféra alatt lángfolyók őrjöngtek, de a metángáz zöldes ködén még csak gyenge fények törtek át.
– Milyen nagyszerű dolog a tudomány –, mondta Dalin boldogan. – Hibázhatunk, akár százszor is, de a százegyedik, a sikeres kísérlet elfeledteti a kudarcokat. Sohase csüggedjetek fiaim. Próbálkozzatok, másodszor, harmadszor… negyedszer, ötödször…
Mintha nem is ő ült volna ott két órával ezelőtt teljesen összetörve a karosszékben.
Mind az öten ott álltak, és feszülten figyelték a bolygót.
Ami történt, nem hasonlított robbanásra, még egy lassított filmre sem. A szem észre sem veszi a mozgást. De, amíg nézed az óriási gömböt, amelynek átmérője 15 fok, valamilyen változás máris bekövetkezett. A kék fonalak lassanként zsinórrá dagadtak. Kék és narancsszínű szikrák villództak a zsinórokon – a metán és a hidrogén izzott. A zsinórok egyre szélesedtek, valóságos övek fogták át a bolygó testét. Az övezetek fölött felhők – fekete foltocskáikkal. Az övezetek egyre szélesednek, sárgulnak, majd vörösen izzanak. És, íme, az Uranust sikerült negyedekbe vágni, és minden negyedet megfelezni. A zöld héjon át elővilágít a belseje – piros, mint egy felhasadt görögdinnyéé.
A részek egyre jobban távolodnak egymástól. A világos sáv mind szélesebb. Forrnak és égnek a gázok. A töredékek elhúzódnak egymástól. Most már teljesen önállóan, függetlenül lebegnek az égen. Ragyogó cseppek. Minden töredéken önállóan alakul ki a nehézségi erőtér. Kiemelkednek a hegyláncok és csúcsok. A csúcsok képlékeny magmából állnak, elcsúsznak, elomlanak. S ha csak egy pillanatig fordulsz is el, amint újra odanézel, máris láthatod, hogy az Arielen megint más a fény – mint a színpadon, ha újabb fényszórókat gyújtanak meg. Az Arielen ez a látvány csodálatos, elragadó, de az Uranus, az egykori Uranus megszűnt létezni. A töredékek távolsága egyre nő, az éles sarkok legömbölyödnek, a tűz egyre jobban elharapózik, a zöld köd mindjobban fogy…
Mir később sok versben, beszédben próbálta szavakba önteni ezt a színszimfóniát, ezt a győzelmi táncot, azt a csodálatos büszkeséget, ami az ember nagyszerűségének láttán eltöltötte. És nem sikerült. Erről beszélnek a mottó sorai:
Ha szerelmed árad, hallgass! Ez a szabály!
A napot szép szavakkal le nem írhatod.
A hallgatag gyönyörködést Liu törte meg. Az operáció után 40 perccel feltűnt mosolygó arca az egyik képernyőn:
– Az Erató parancsnoka beszél. A bolygóm kiformálódott. Engedélyt kérek a startra!
A Föld még semmit sem tudott a győzelemről. A fény két és fél órát száguld a Földig. A földi csillagászok csak ennyi idő elteltével észlelhetik az Uranus megváltozását. És akkor a rádió jelenteni fogja az egész világnak, hogy a »Kronosz kaszája« terv végrehajtását siker koronázta.
14.
Kegyetlen tréfa volt bizony,
Ilyesmit kieszelni,
S a kedves hangját végtelen,
Zöld mélységekbe vetni.
– Nem tudok tájékozódni. Elvesztettem a mélységet. A csillagos eget látom. Időnként lángok festik meg. Lángban izzó hegyeket látok, összeesnek, kidudorodnak, és úgy folynak, mint a tészta. Megnyílt a csillag méhe, fehéren izzik. Robbanások, mindenütt robbanások. Tűz-szökőkutak, gejzírek! Dübörgés, üvöltés, recsegés, sikoltás! Elvesztettem a tájékozódást! Hová küldtetek?! Mit kell tennem, mit tegyek ezután?!
A többi kiberg azonnal elhallgatott: nyilvánvalóan az első pillanatban elpusztultak, de ez a Juna hangján beszélő gép, egy csoda folytán megmaradt.
Mir magnetofonszalagokra rögzítette a kiberg jelentését. Minden szava felbecsülhetetlen érték a tudomány számára. Ebben az izzó pokolban egyetlen ember sem maradhatott volna életben, és nem jelenthetett volna ennyi részletet arról, ami történt.
Robbanások, elektromos kisülések nyomták el az adást. A kiberg hangja elfulladt, sziszegő suttogásba csapott át, majd egészen a hisztérikus sikoltozásig emelkedett. Szokatlan, izgatott, kiegyenlítetlen hangzatok keveredtek a hangjába, egészen olyan volt ez a hang, mint Junáé, amikor szerelmet vallott Dalinnak. Mir újra és újra visszagondolt erre a jelenetre, pedig mennyire szeretett volna soha többé nem emlékezni arra, ami történt.
– Valóban buta tréfa volt ezzel a hanggal – suttogta. – Saját magam marcangolom az idegeimet.
– Miért küldtetek ide?! – sikoltott a kiberg.
Már két óra múlt el az Uranus feldarabolása után, és az ablakból látható kép erősen megváltozott. Még mindig sok nap látszott az égen, vörös napok, a színük, mint az izzó parázsé. De a köztük levő szimmetria már szétrombolódott. A bolygó nehézségi erőterét szétvágták. Eltűnt az Uranus középpontjából. A távoli égitestek vonzása húzni kezdte a részeket, és kiszélesítette a köztük levő repedést, és egyidejűleg a részek fel is fújódtak, átlátszatlan gömbökké alakultak át. A fénysugarak körülfolyták őket, mint ahogyan a folyó ágai körülölelik a szigeteket. A megfigyelők az Arielről olyannak látták az eget, mintha egy gyenge távcsövön nézték volna. A csillagképek eltorzultak, a csillagok egyáltalán nem ott látszottak, ahol valójában voltak, látszatra az Uranus töredékei is sokkal gyorsabban mozogtak, mint a valóságban.
Juna hangja törte meg a csendet:
– Nem tudom, hol vagyok! Felfelé vagy lefelé mozogjak? Tüzes örvény ragad magával! Nem felejtettek el új parancsot küldeni?! Lángoszlop röpít a levegőbe! Lávatenger! Zuhanok! Valami ragad magával! Fekete szakadék tátong előttem…
Mir, a kiberg jelentésével foglalkozott, Juna pedig a másik szobában – nem kevésbé ijesztő dologgal találta magát szemben. Nem csupán a kiberg, hanem – ez a vasból-kőből való természetes űrhajó, amelyen az égen úsztak –, maga az Ariel is elvesztette a tájékozódást. Ahogy a fő bolygó széthullott, kísérői is azonnal letértek régi útjukról, s mint a szülőktől elszakadt gyermekek, mindegyik új pályát keresett magának – önállót, de még egyáltalán nem határozottat. Az Ariel obszervatóriuma szakadatlanul dolgozott, végezte a szükséges megfigyeléseket, hogy tökéletesítse az új pálya adatait. De a szétszaggatott égen a fénysugarak eltorzultak, és a hibák ijesztően halmozódtak…
– Hova küldtetek?! Fekete szakadék van előttem! Egy megolvadt tenger ragad magával. Mégis, mit kell tennem? Kék robbanások! Felfordultam. Szétzúzódok…
Reccsenés! Mintha egy kifeszített bőr szakadt volna be…
És csend.
Mir letörölte homlokáról a verejtékét. Legszívesebben felállt volna, és levette volna a kalapját.
De még annál is szívesebben pihent volna. Úgy érezte, a mai napra mindenből elege van! A síró kibergből és a szerelmes lányokból, a sikertelen és sikeres kísérletekből, a széttört szívekből és a szétzúzott bolygókból. Elég.
Dalin ugyanakkor friss, tevékeny volt, csak úgy áradtak belőle a tervek. Meghallgatta a rádiósok jelentéseit, beszélgetett az obszervatóriummal és az Uranus távolabbi kísérőin – a Titánián és az Oberonon levőkkel. Elbúcsúzott az induló csoportoktól, és minden kapitányt figyelmeztetett:
– Tartsátok be a megszabott távolságot, de törekedjetek a gyors leszállásra. Végezzetek megfigyeléseket. Kövessétek nyomon, hogyan alakul ki a bolygó. Készítsetek térképet, rögzítsétek a hegyláncokat. Aztán küldjetek kibergeket, és azok segítségével derítsétek fel a helyi viszonyokat. Gondolkozzatok, hogyan siettethetnénk a kihűlést. Lehetséges, hogy hasznosnak bizonyul a bolygó felszántása, a szilárduló kéreg feltörésére gondolok. Készítsetek terveket, hogy mikor és hogyan vezetitek a bolygótokat a kijelölt pályára. Szerencsés utat, barátaim!
Aztán a rádióshoz, valószínűleg Junához fordult, s így szólt: az Arielt sem lenne rossz szétbontani, és a bolygója után küldeni. Az admiralitás így elmarad a flottától, és csak rádiogrammok útján érintkezhet, és csak regisztrálhat. Nem, mi nem maradhatunk itt. Amint egy megfelelő űrhajót küldenek a Földről, beleülünk, és egymás után felkeressük a bolygóinkat. Utazgatunk, és megnézzük ezeket az újszülött világokat.
Mir csodálkozott:
„Honnan merít ez a szuperkoros ember ilyen óriási erőt? A szerelem vagy a siker ad neki szárnyat? De hiszen három órával ezelőtt egyetlen álma volt csak: halászgatni. És most – elindulna egy rakétán, s évek hosszú során repülne, hogy felügyeletet gyakoroljon tizenkét újszülött bolygó felett.”
Juna egy rádiogrammal a kezében Dalinhoz lépett:
– Engedelmet. Fontos dolog miatt szakítom félbe.
„Még a hangja is új – gondolta Mir –, a barátnő, a háziasszony hangja.”
Dalin elolvasta a rádiogrammot, szemét összehúzva halkan szólt: – Kerim, az első számú riasztást. Az Ariel egy óra húsz perc múlva összeütközik a Melpomenével.
15.
Drágám, te nem szerettél engem, untál,
De nem volt elég erőd, hogy megutálj.
Én sohasem felejthetlek el téged,
Ne haragudj, hisz láncra vert szépséged.
A fáradtság egy pillanat alatt tovatűnt. Mir később az eseményekre visszagondolva maga is csodálkozott: „De hiszen én aludni akartam?”
A riasztási rendszert jó előre kiépítették, arra az eshetőségre számítva, hogy az Ariel esetleg mégis összeütközik az Uranus valamelyik töredékével. Az összeütközés valószínűsége meglehetősen nagy volt – mintegy négy százalékos (egy a huszonöthöz). Éppen ezért jó előre felkészültek katasztrófa esetére a cselekvési tervvel, mindenki tudta a feladatát, több alkalommal is tartottak gyakorló riasztást.
Az utolsó pillanatban azonban kiderült, hogy korántsem megy minden kimondottan tervszerűen.
A terv szerint három rakéta állt az Arielen készenlétben a kiürítés végrehajtására. Mindenki jól tudta, hogy melyik rakétába kell szállnia, mindenki ismerte a helyét. De valamelyik kiberg pontatlanul dolgozott az Uranuson, és a bolygó végül is nem tizenkét, hanem tizennégy darabra szakadt. Dalin egy órával ezelőtt még két megfigyelő csoportot szervezett, és bocsátott útnak. És most az összes ottmaradtakat egyetlen rakétával kellett volna biztonságba helyezni.
Dalin elsőnek a rakéta-repülőtérrel lépett kapcsolatba. Kiderült, hogy két rakéta kivételével már mind elrepült. A kövér Gazlevi starthoz készülődött… Utána pedig Anandasvili indult volna –, a szerencsétlenséggel fenyegető Melpomené parancsnoka.
– Megtiltom a startot! – rendelkezett Dalin. – Huszonhat emberem van az Arielen. A parancsnoki rakéta nem vehet fel mindenkit. Gazlevi magaddal viszel öt embert. Anandasvili ugyancsak ötöt.
– De hiszen már startolok is – mondta a perzsa, szemét csodálkozásában tágra meresztve. – Tán át kell adnom a teret ennek a nyughatatlan grúznak?
– Hármat magaddal viszel a rakéta-repülőtér embereiből, a raktárból pedig kettőt. A raktárakra most már senkinek sincs szüksége. A nyughatatlan grúz pedig foglalja el a tartalék kilövő tornyot.
És aztán Junához fordult:
– Juna, az Arielen huszonhat emberünk van. Adja át mindenkinek, hogy gondosan rögzítsenek mindent az emlékezetükben.
Mirnek és Kerimnek, a riasztásra, a rakéta-repülőtérre kellett szállítani a tudományos anyagokat. Az irattárat már jó előre összecsomagolták, úgy, hogy annak elszállítása nem jelentett különösebb nehézséget. Azonban a legérdekesebb anyagokat éppen ma szerezték meg. Ezeket is össze kellett csomagolni, a fényképeket, a filmszalagokat, a mágneses feljegyzéseket. Mindent gondosan összecsavarni, becsomagolni, ez a feladat. Mir keze azonban reszketett a felindulástól, s szemét nem tudta levenni az ablakról, a fenyegetően növekvő égi szikláról. Múltak a percek. Mennyi maradhatott még hátra? Vajon nincs itt az ideje, hogy csapot-papot itthagyva, fejveszetten meneküljenek a repülőtérre?
Egy pillanatra beszaladt a szobájába. Körülnézett – mit vigyen? A verseket? Itt születtek, ezen a szerencsétlen Arielen, égjenek el vele együtt, mind egy szálig. Kinek van szüksége még rájuk?
Kinek szőnéd a verseket?
Hisz a szerelmed nem szeret.
Kerim időközben a kiberg-targoncát megrakta ládákkal. A targonca azonban kicsinek bizonyult, az összes láda nem fér rá. Erre Kerim az anyag egy részét egy üres űrruhába gyömöszölte, vállra dobta, mint egy zsákot. Aztán a zokogó Hertát is felültette a targoncára, és lágy hosszú ugrásokkal követte a tovasuhanó gépet.
Mir egy újabb targoncát hívott. De milyen lassan mozgott! Mennyit kellett rá várni, amíg végül is megjött. Egyszer csak megérkezett. Mir megrakta ládákkal. De miért, hol késlekedik Dalin és Juna? A szerelem miatt igazán nem szabad elfeledkezni az életről!
Junát nem találta a parancsnokságon. Dalin azonban ott állt a szelektor előtt. Csak egyetlen képernyő világított, s azon Anandasvili finom vonású arca látszott.
– Még öt embert kell magaddal vinned! – kiáltotta Dalin. – Nem kettőt, nem hármat, hanem ötöt. Nem érdekes, hogy mennyi ember kell az Oberonon! Ott is lesznek rakétásaid, rádiósaid. Igen hasznos embereket adok veled. Két kibergtechnikust és a legjobb rádiósokat, köztük Junát.
Mi történt? Dalin az Oberonra repül, és Junát Anandasvilivel küldi el?
Mir meglepetésében szinte megdermedt. A háta mögül sikoltást hallott. Juna az ajtóban állt Dalin és a saját csomagjával a kezében.
Dalin hozzá fordult:
– Juna, drágám, így lesz jó! Hiszen én szuperkoros vagyok. Te majd találsz…
A lány büszkén felszegte a fejét, a hangja úgy csendült, mint egy pattanásig feszült húr:
– Komolyan vette tán, amit mondtam? Egyszerűen meg akartam mozgatni, felélénkíteni.
Dalin arcán hitetlenkedés ült.
– No, és ha így volt is… – szólalt meg határozatlanul.
Aztán az órára nézett, a lányhoz rohant, elvette tőle a csomagot, megcsókolta a kezét, és eltűnt a küszöbön.
– Ne késlekedjetek – kiáltotta vissza. – Huszonnyolc perc maradt hátra. Mir! Gondoskodj róla. Aztán gyere ide vissza!
Mir kikereste a lány űrruháját, és visszatért a szobába. A lány még mindig a szoba közepén állt, és a jobb kezét nézte, azt csókolta meg Dalin.
– Ne keseregj Juna – mondta Mir vigasztalni akarván. – Minden rendbe jön. És öltözz gyorsan!
Nyugodtan, gyengéden, együttérzően fogta meg a lány kezét.
Juna azonban elrántotta a kezét.
– Ne közelíts! – kiáltotta őrjöngve. – Minek örülsz? Akárhogyan is van, nem szeretlek! Gyűlöllek! És örökre gyűlölni foglak!
Ez lényegében goromba, csúnya és igazságtalan volt. Hiszen Mir nem repül vele együtt, hanem az Oberonra megy. De… már csak huszonöt perc maradt hátra. A sértődésre, a tisztázásra, és a rábeszélésre igazán nem maradt idő. A fiú megragadta a lány gallérját, és, mintha csupán valami macskakölyök lenne, a levegőbe emelte Junát, majd az űrruhába tuszkolta. Az Arielen különösebb nehézség nélkül sikerült megoldani az ilyen feladatokat. Aztán rácsukta a sisakot. Juna még bentről is kiabált valamit.
16.
Alkonyég, vérmocskolt palánk! Huszadik század.
Míg farkasszemet néz velük a gépfegyvercső,
A megkötözött hősök ajkán harsan, árad,
Az ősi munkásdal: „Ez a harc lesz a végső!”
Mir a targoncára ültette Junát, és megnyomta a gombot. A lánctalpas kiberg elszáguldott. Az utak túlterheltek. A targonca után lánctalpas, kerekes, magánjáró kibergek száguldottak, ami csak mozogni tudott, minden a rakéta-repülőtér felé tartott. Mir parancsolta ezt.
Minden gép piros volt, az út pora is az, a sziklák pedig barnásvörösek, rozsdaszínűek vagy bíborban izzók. És mindennek az volt az oka, hogy az ég egynegyedét az a hatalmas, izzó csavargó foglalta el, amely miatt az embereknek el kellett hagyniuk az Arielt. A Melpomené.
Nézelődésre, gondolkodásra nem volt idő. Csak huszonhárom perc maradt hátra. Mir még utoljára beszaladt a raktárba, és kihozta Dalin úrruháját.
A legnagyobb csodálkozására Dalin elgondolkozva üldögélt a karosszékben az ablak előtt, és a fenyegető alkonypírt nézte.
– Huszonkét perc maradt hátra! Öltözzön gyorsan!
Dalin lassú mozdulattal felemelte boltozatos homlokú fejét.
– Fogj egy széket, Mir. Ülj mellém. A helyzet az… a helyzet az, hogy nincs hová sietnünk. A rakétánk tönkrement, lezuhant az állványról. Tizennégy rakéta repült fél ma. A beton valószínűleg megsérült. A rakéta a kövekre zuhant, a tartók összetörtek, s a hajtómű megrepedt. Három nap kellene a kijavításához.
– Három? Három nap? Tehát… nem repülünk?
Mirt kiverte a hideg verejték.
– Neked nem sikerült – folytatta melankolikus hangon Dalin. – Anandasvili rakétáját hat emberre méretezték, és én még tízet tömtem bele. Többet már veszélyes lett volna. Tizenegy embert nem küldhettem el. A rakétások közül itt kellett tartanom a parancsnokot is, és a rádiósok közül is kellett egyet választanom. Az asszonyokat egy szálig meg kellett mentenem. A feleségének szüksége van Kerimre. Te egyedülálló vagy, Mir.
Nyugodtan, megfontoltan beszélt, de Mir egyetlen szavát sem hallotta. Fel-alá járt, és gondolkodott: „Mit tehetek? Mit tegyek? Ha a rakéta felborult, húsz perc alatt lehetetlen felemelni. Ráadásul a tartói is összetörtek. Anandasvilihez furakodni? Hogyan? Eltaszítani Junát, vagy Kerimet? Harcolni velük a helyért?
– Ülj le, Mir – ismételte Dalin. – Meghalni méltóságteljesen kell.
De Mir nem akart meghalni. Hogyan? Miért? Hiszen még élni sem kezdett.
A szelektoron ismét kigyulladt a képernyő. Anandasvili ijedt, elkínzott arca jelent meg rajta.
– Hallgass meg Dalin, csak most értesültem arról, hogy a rakétád felborult. Rohanj ide! Megvárlak! Ahol tízen megférnek, ott elfér a tizenegyedik is! Fuss, ahogy csak bírsz! Még van időm! Egyenesen fogunk repülni, és átszeljük ezt a Melpomenét, garantálom.
– Nem – felelt Dalin.
– Drágám, ne csinálj bolondságot, ne donkihótéskodj. Te vagy a legfontosabb, te vagy a legtapasztaltabb! Szaladj gyorsan! Megvárlak! Én maradok itt!
Dalin határozott mozdulattal tiltakozott.
– Ha még van nálad hely, vigyed azt, akit akarsz! Fogd az első embert, aki a kezed ügyébe esik! Azonnal indulj! Parancsolom! Hallod?!
Anandasvili arca eltorzult, szánalmas kifejezésű és feszült volt egyszerre. Látszott, hogy csak kínnal tartja vissza a könnyeit. Dalin függönyt húzott a képernyő elé.
Mir lélegzetfojtva hallgatta a beszélgetést. Azt várta, hogy Dalin azt mondja: „Várj, kapitány. Én öreg vagyok, eleget éltem, de itt van mellettem egy fiatalember, őt küldöm magam helyett.” Mir már-már a száját is kinyitotta, hogy kiáltsa: „Küldj engem! Küldj!” De nem kiáltott. Valami visszatartotta. Az ember nem könyöröghet sem a szerelemért, de még az életéért sem.
Dalin meg sem fordulva megszólalt:
– Köszönöm, hogy hallgattál Mir. Kellemetlen lett volna, ha el kellett volna utasítanom téged, de megtettem volna. Anandasvili újabb tíz percet már nem vesztegethet el a startidőből. Tizenhat ember életét kockáztatta volna egyetlen emberért.
Egy perc múlva a dombok mögül tűzfény áradt, aztán összehúzódott, s egy tűzcsóva repült a csillagok felé. Az utolsó rakéta is elhagyta az Arielt, s vele elrepültek a rádiósok, köztük Juna is.
Mir maga sem tudta, hogy miért, de a lelke megkönnyebbült. Az állandó rettegés valószínűleg kimeríti az embert. Az idegek nem bírják.
Mir hallgatagon ült Dalin mellett, és elpusztítója félelmetes és ünnepélyes látványát nézte.
A Melpomené egyre közeledett. Mirnek úgy tűnt – növekszik. Mint egy tüzes narancsszínű zászló, úgy borította el az eget. A közeli szakadékok már nem vörösen izzottak, hanem szénfeketéknek látszottak ennek a zászlónak a hátterén. (Fekete és piros – gyász – gondolta Mir.)
Az újszülött bolygó még megőrizte szögletes vonalait. A nehézkedés még nem formálta gömbbé. A levegő azonban már áradt a sarkokról. A sarkok világosabbak voltak, mint a bolygó többi része – sárgán izzottak. Időről időre egy áttetsző piros fátyol eltakarta a sárga színt, a már megszilárdult területek újra és újra összeomlottak, és feltárták a bolygó izzó méhét. A sarkokon, és mindenütt szakadatlanul változott minden. Mintha valaki izzó tésztát gyúrt és dagasztott volna. A középső területeken, ahol a levegő felgyülemlett, színes lángnyelvek – kékek, narancsszínűek – lobogtak. Lehetséges, hogy ott metán és hidrogén égett, de az is lehet, hogy semmi sem égett, csak a gázok izzottak és világítottak, mint a Nap esetében.
Mir meglepő nyugalommal nézte mindezt, még valami versféle is születni készülődött benne.
A halál szeme izzott, mint a parázs.
Millió nyelvet öltött ránk – csupa láng.
Nem sikerült megfelelő rímet találni. Amikor rádöbbent, hogy még most is buta verseket farag, elnevette magát. A pusztulás előtt tíz perccel rímet kovácsolni? Nevetséges – megszokás.
Reménykedett talán? Természetesen reménykedett. Az ember nehezen mond le a reményről, még akkor sem, ha megfellebbezhetetlenül kimondták az ítéletet… De ha hirtelen történik valami? Talán valami véletlen!? Ha mégis elkerüli? Az Ariel csillagászai tapasztaltak. A matematika – egzakt tudomány, a gépek hibátlanul számolnak… de mégis… A számításokat Einstein őse, Newton törvényei alapján végezték, az általános tömegvonzás törvényei szerint. De hiszen ma szétzúzták a nehézségi erőteret.
– Mit gondol, elkerülhet minket? – kérdezte Mir.
– Nem tudom, barátocskám, aligha. Csak egyet ígérhetek, hogy a halálunk könnyű lesz. Közeledésünk sebessége – 25 kilométer másodpercenként. Ütés, robbanás, és párává változik minden. Mi is.
– Hogy én párává változom?! – Mir nem akarta elhinni.
Feszült figyelemmel nézte az ablakot. Biztos, hogy a süllyedő hajó kapitánya is így nézi a kormánykereket. Mindjárt sziklára fut. Mindjárt összeütközik… De az is lehet, hogy a korall-szirtek mögött békés lagúna, kikötő húzódik meg? Előfordulhat ilyesmi?
A tüzes zászló tűzfüggönnyé változott, és már az egyik hegytől a másikig ért. A függöny mögül lángnyelvek törtek elő, egyik nagyobb, mint a másik. És eltűnt a függöny is, csak a lángnyelvek láthatók a horizonton – óriásiak, különbözők, változékonyak, mint a lángok általában. A fekete hegyek felett tűzkígyók táncoltak, tüzes pálmák imbolyogtak, gigászi tűz-szökőkutak emelkedtek fel… és hirtelen a leghatalmasabb lángnyelv átgördült a legközelebbi hegyen, és elborította a rádióállomás épületét.
Az Ariel örökös csendjét lángok üvöltése, és fültépő dübörgés törte meg. Zajongott, sziszegett, fütyült, üvöltött és ropogott a tüzes vihar.
És Mir ekkor azt gondolta: „Ez a vég!”
Az Arielt elborította a tűz, az idegen atmoszféra. Most már csak a robbanás következhet. Vége!
Az életből legfeljebb egy perc, fél perc, ha maradt.
És nem tehetsz ellene semmit. Még Dalin sem képes semmit kigondolni. Csak ül, az ablakra mered. Az arca vörös, mint a vér. Erőtlen, mintha összekötözték volna a kezét. A hőskorszakban, a huszadik században történhetett csak valami ehhez hasonló: a mieink győztek, de ez a számodra nem jelentett semmit, mert elfogott az ellenség. És végül megkötöztek, megkínoztak, és a fal mellé állítottak, célba vettek. Íme, a halál – ott leselkedik a fegyverek feketén ásító torkában. Szembe nézel vele… és énekelsz.
És Mir énekelt. A hősies huszadik század háromszázéves himnuszát énekelte. Felállt, és úgy énekelt, mint régen a vigyázzban álló katonák, tisztán kimondva a már elfelejtett értelmű szavakat, a rabokról, a megátkozottakról, megbélyegzettekről.
Aztán észrevette, hogy Dalin ugyancsak ott áll mellette, és énekel, túlkiáltva a lángok jajongását. A lángok egyre forróbbak, fényesebbek. Kint dörgött, valami robbant – az utakon maradt kibergek motorjai.
„Fel, fel, ti rabjai a Földnek!”
Énekelt az ifjú, és énekelt az aggastyán. Így fogadják az igazi emberek a halált. Az embert elpusztíthatják, hiszen halandó, de nem adhatja meg magát, mert a győztesek törzséből származik. Az egyén elpusztulhat, de a törzs győzni fog.
Elénekelték az első strófát és a refrént, a lángok még mindig ott dühöngtek az ablakok mögött. Aztán kezdtek elhalványodni, sötétedni, lassanként áttűntek rajtuk a vashegyek körvonalai… majd a fekete égbolt bíborszínű felhőkkel.
– Üdvözöllek Mir – szólalt meg Dalin. – Élni fogsz.
Mir ünnepélyesen folytatta az éneket, a hangja diadalmasan zendült az Ariel süket csendjében. Az összeégett utat, és a megolvadt kibergeket láthatta az elhomályosodott ablakból.
– A karéneket befejezhetjük – mosolygott Dalin. – Ülj az adó mellé, hiszen csak egyedül te maradtál itt a négy rádiós közül. Hívd az obszervatóriumot, aztán a parancsnokságot, később a rakéta-repülőteret… Meg kell tudni, hogy ki maradt életben.
Mir Juna helyére ült, elkezdte a munkát. Dalin ott állt mögötte, és átkarolta a vállát.
– Dolgozzunk, Mir! Az élőknek sok munkája van. Az Ariel után hívd a rakétákat, a tizennégy csoportot egymás után. Bőven van kivel beszéljünk. És természetesen mi sem maradunk itt. A Föld majd küld rakétákat, és szép rendben ml is elrepülünk. Mir! Szeretsz utazni? Vagy vigyünk Anandasvili bolygójára?
Mir azonnal megértette, hogy miről van szó.
– De hiszen Juna önt szereti – mondta.
Dalin gyengéden a vállára ütött.
– Juna még oly sokáig lesz fiatal. Van ideje arra, hogy meggondolja magát, még mást választhat.
A hangszóróból sűrűn áradtak a hívójelek. Válaszolt az obszervatórium, a parancsnokság, a rakéta-repülőtér. Mindenki él. Egészséges, a légmentesen elzárt épületekben élték át a veszélyt.
Dalin arra kérte, hogy köszöntse nevében az élőket. Megparancsolta, reggelig senki se hagyja el az óvóhelyeket. Reggel majd újra felveszik az összeköttetést.
Holnap!
A teremtés első napja véget ért.
Holnap pedig már a második napját éli az emberkéz alkotta tizennégy bolygó.
(Georgij Gurevics novellája
nyomán:
„Tyehnyika Mologyozsi”)