Gleb ANFILOV:
AZ ÚT VÉGÉN
A katasztrófa
A „Dianna” repülésének harmincötödik hónapjában, éjjel három órakor történt. Az űrhajó egy sűrű antianyag gázfelhőbe keveredett, és valamilyen érthetetlen módon megsérült. Az annihilációs készülék eszeveszetten pattogott, és pillanatok alatt elérte a kritikus feszültséget. A robbanásszerű rázódások és a folytonos vibráció úgy megkínozta Alekszejt, hogy csaknem elvesztette eszméletét. Alig tudta engedetlen, merev kezével a sebességet korrigálni, és az amortizátort bekapcsolni. Végre mögöttük hagyták az antianyag gázt, a hajó sebessége újra egyenletessé vált. Alekszej hamarosan teljesen magához tért, és úgy gondolta, legjobb lenne megbeszélni feleségével, Verával az eseményeket. Felállt, hogy á szobájukba menjen. Ott azonban az elétáruló látványtól valósággal földbegyökerezett a lába. Borzalmas szerencsétlenség történt. Vera ott feküdt holtan.
A kabin külső fala betört vagy megrepedt, Alekszej nem tudott róla pontosan számot adni, hogy tulajdonképpen mi is történt. A falon rések tátongtak, látni lehetett a világűrt – és Vera ott feküdt mereven, sápadtan, sebeiből kifolyt, de menten meg is fagyott a vér. A hőmérséklet a kabinban is az abszolút nulla fok körül volt. Alekszej megértette, hogy a menekülésnek egyetlen lehetősége van: azonnal visszaugrott, és bevágta maga mögött az ajtót.
Vera meghalt! Valójában nem is gondolta ezt végig. Nem! Lehetetlen! Nem volt képes felfogni a szörnyű valóságot!
A „Dianna” az utóbbi napokban már negyedszer került antianyag ködbe. Az első alkalommal Vera és Alekszej nem ijedtek meg. Bár nem volt még tapasztalatuk, tudták miről van szó. Csodálkozva néztek egymásra, amikor az űrhajó remegni kezdett, a hajtóművek kihagytak, alig működtek. Az annihilációs védelem azonban jól dolgozott, és akkor minden szerencsésen végződött, nem okozott sem robbanást, sem kárt.
A második és harmadik alkalommal sem történt semmi baj, és az egész mindössze néhány másodpercig tartott.
És most itt ez a negyedik eset… a „Dianna” súlyos sérüléseivel teljesen egyedül van a világűrnek ebben a térségében. Néhány napja vált ki abból az űrhajó-rajból, amellyel elindult, és teljesen egyedül igyekezett a Föld felé…
A gammaregisztrátor, a katasztrófa „szemtanúja” némán jegyezte a történteket. Alekszej csak tőle tudta meg, hogy a szerencsétlen „összeütközés” nagyon sokáig – majdnem egy percig tartott. Nagy lehetett az antianyag tömege is. Az adatok sehogyan sem egyeztek az asztronautika segítségével eddig feltárt adatokkal. Ilyen tömegű antianyag létezését nem tartották lehetségesnek a Tejút-rendszerben.
Alekszej mindezekről beszámolt az űrhajó diktafonja előtt, mert minden eseményt regisztrálnia kellett. Azután lassan, szinte habozva magára öltötte az űrruháját. Szét kell néznie. A hajót ki kell javítania… Vera… Verával jóvátehetetlen baj történt.
A robbanás helyéhez ment. Szinte metszett a külső tér „levegője”. Alekszej beállította ruhája belső légnyomásának szabályozóját, hozzákapcsolta magát az űrhajóhoz, és a világűrbe bocsátkozott.
Amikor először indultak Verával a „csillagok közé”, rendkívül boldogok voltak. Úgy érezték, ujjonganiuk kell. Semmit sem észleltek abból a kezdeti nyomasztó félelemből, amely a csillagok ragyogásának hatására a többi űrhajóson erőt vesz. Éppen ellenkezőleg. A csillagokkal „teletűzdelt” hatalmas térség, az óriási sebesség, a repülés érzése határtalan lelkesedéssel töltötte el őket.
„Fürdünk a csillagokban” – mondogatta Vera… és most Alekszej is egyre ezt ismételgette… de a felszabadultságból, a régen érzett boldogságból mindez nem hozott vissza semmit.
Elfordult a csillagoktól, és szemügyre vette az űrhajót. A hajótest olyan volt, mintha golyószóró vert volna végig rajta… Csupa sérülés… itt-ott lyukak. A nyílásokat Alekszej sorra behegesztette. Szinte örült, mikor a készülék lángja sisteregve lobogott.
– Csak egy dologra gondolj! – ismételgette magában Vera mondását.
Három óra is eltelt, mire befejezte a veszélyes rések behegesztését.
Aztán újra visszatért a hajóba. A légzsilipet bezárta maga után. A lakófülkéjükbe ment, hogy rendet csináljon. Előbb össze akarta szedni a romokat. De aztán erőtlenül hanyatlott az ágyra, és elvesztette eszméletét…
…Vera az űrhajó teljhatalmú úrnője volt. Mindent ő rendezett be és tartott rendben. A gépek kezeléséhez is értett. Alekszej mindig boldog volt mellette… És most vége… egyedül maradt…
Alekszej lassan magához tért. Csak most látta, hogy a robbanás tönkretette az asztronautikai műszereket is. Nem csak a nehézségi erő mérő, hanem a levegő kondicionáló berendezés és a fűtési berendezés is erősen megrongálódott. Reménytelenül elromlott a telemechanikai készülék is. De legalább Vera teste ép maradt. Alekszej elkezdte a törmelék összesöprését. Hirtelen a macska tetemére lett figyelmes. Ó, ez Desdemona, Vera kedvenc macskája. Milyen kedvesen dorombolt még tegnap este is…
Az űrhajókon az a szokás, hogy a holttesteket gumizsákba varrják, és úgy engedik a gyászinduló hangjai mellett a világűrbe. Alekszej nem érezte képesnek magát arra, hogy egyedül eleget tegyen a hagyományos szertartásnak. Hogy ő Verát, az ő Veráját zsákba tegye! Hogy örökre átengedje az érzéketlen világűrnek! Nem! Még Desdemonát, felesége kedvenc macskáját sem engedi le. Majd eltemeti őket, ha a Földre érnek. De addig ki kell találnia valamit, hogy a kabinban állandóan hideg maradjon, nehogy a két test oszlásnak induljon. Vékony rést nyitott az űrhajó borításán. A kis résen átcsillogtak a kékfényű égitestek. Aztán ezt a kajütöt, Vera „lakóhelyét” hermetikusan elzárta a gép-fülkétől, ahol ő tartózkodott.
Csengők és gongok
A gépteremben két óra van. A baloldali kicsiny, pontosan olyan, mint a többi földi óra. Ez méri a relatív időt, annak a kis világnak az idejét, amelyet „Diannának” hívnak. A jobboldali már bonyolultabb óra. Kibernetikai készülék segítségével állapítja meg, mennyi időt mutatnak az adott pillanatban a földi órák. Az időt a készülék egy kis ablakszerű résre vetíti: ez mutatja, hány hónapja, napja, órája, perce hagyták el a Földet.
A baloldali óra most 18 óra 40 percet mutat. Rohan-rohan a másodpercmutató.
A jobboldali órán nem tizenkét, hanem harminc beosztás van. Míg a nagymutató egyszer körüljár, azalatt eltelik egy földi nap.
Amikor elindultak, a kis ablak nullát mutatott. A naptár 1989. június 20-nál volt kinyitva… Azóta 1070 relatív nap telt el.
Alekszej jól emlékszik az indulás napjára…
Reggel öt órakor, a start előtt 6 órával mentek el hazulról. Vera boldog és izgatott volt. Szinte jobb kedve volt, mintsem illett volna… Alekszej csillapította. Figyelmeztette Verát, hogy kímélje erejét. De nem lehetett vele beszélni… „Még mit nem!” – kiáltotta. Azzal a karjába kapaszkodott, és elkezdte vadul forgatni, forgatni, mint egy gyereket.
És aztán? Alekszej sohasem felejti el a ragyogó napsütést, és azt a jókedvet, amellyel a nagy eseményt, az indulást várták.
Orvosi vizsgálat következett. Azután a hangárba mentek a virágot dobáló, éljenző tömeg sorfala között. Vera akkor már csendes és komoly volt.
– Aljosa – susogta, – gondold csak el, hogy közülük senkit sem látunk már viszont. Soha többé!
Aztán a búcsú a rokonoktól és a barátoktól. Vera anyja, a parányi termetű, kiaszott kertésznő, alig merte a lányára emelni vörösre sírt szemét. Hallgatott. Mindent elmondott, elsírt már előző nap. Alekszej édesapja, hetvenéves, ősz ember, de friss erőben, mindig nevető, kissé különc öreg, most is tréfálni próbált: Üdvözletem kedves utódaimnak! El ne felejtsd nekik átadni! – és nevet, nevet, de nevetése hirtelen sírásba fullad. Az öreg szégyenkezve hajtogatja: Semmi, semmi, Aljosa! Látod, véletlenül eltörött a mécses!
Utolsó kézfogások, integetés…
Csengőszó térítette magához.
Fel kell kelnie, ellenőriznie kell az űrhajó útját, és az útinaplóba be kell jegyeznie a tér adatait, amelyben haladnak. Alekszej kinyitotta a kémlelőnyílást. Beállította a mérőkészülékeket. Kiszámította a „Dianna” galaktikus koordinátáját. Nem gondolt semmire, csak a számokra, a grafikonokra, a készülékekre. Éberen őrködött az űrhajó pályája fölött. Ezekben a percekben Vera rendszerint bekapcsolta a magnetofont. Most csend van… ijesztő csend.
…Mielőtt elindultak volna, az űrhajó-kikötő parancsnoka lépett hozzájuk. Hangosan, határozottan beszélt. Elmondta: az a feladatuk, hogy felderítsék a „Föld-Cassiopeia” jövendőbeli útirány térségét. És hozzátette – nagy csodálkozásukra egészen komolyan –, hogy ez nem nehéz, de szép feladat. Az űrhajó-raj számára az út 3 évbe fog telni. A Földön ezalatt 90-100 év múlik el. A kikötő-parancsnok végül is elmosolyodott, és közölte, hogy ez az első olyan expedíció, amelynek egyik hajóján egy házaspár indul útnak. És nekik: Verának és Alekszejnek még külön is szerencsét kívánt.
…Újra megszólalt a gong. Minden 40-50 percben felhangzott a gong ütés. Azt jelezte, hogy a Földön újra eltelt egy nap.
…Távoli, egyetlen Föld. Szép zöld Föld… az első napokban kerülték, beszélgetés közben meg sem merték említeni, nehogy egymásnak fájdalmat okozzanak. De az utóbbi időben már nem bírták ki, mégis beszéltek róla… Már alig hiányzott egy hónapnyi a kozmikus időből, és újra megérkeznek… Kedves, tarka virágú, kék egű Föld! Már alig várták, hogy viszontláthassák. Arról beszélgettek, milyen is az ősz a Földön, hiszen tudták, hogy szeptemberben vagy októberben kell megérkezniük.
Tegnapelőtt Vera azt mondta: – Amikor megérkezünk, azonnal pirogot sütök friss káposztával. Jó? Már elegem van ezekből a konzervekből! Aztán elmegyünk a színházba, és igazi, jó színészeket nézünk meg. Jó?
Pirog káposztával!…
Csengőberregés! El kell készíteni a Földnek szóló esedékes jelentést. Ezt a munkát eddig Vera végezte.
Alekszej hozzálátott. Néhány szót kódolt egy papírlapra sürgönystílusban:
„1136 NVSZ sűrű antianyag felhő megölte Verát, űrhajót kijavítottam, folytatom a repülést. Az utazás 1071. napja, 16 óra 40 perc. Averin.”
Alekszej tudta, hogy a jelentése eljut a Földre. Azután egy másik jelentést készített, amelyben részletesen leírta a történteket, és azt is megírta, hogyan kívánja eltemettetni Verát. Ezt a jelentést – hosszúsága miatt – a gyengébb adóval közvetítette. Sajnálta, hogy nem küldheti a jobbik leadóval, de takarékoskodnia kellett az energiával. Ezt a második üzenetet már nem biztos, hogy a Föld megkapja. De az elsőnek meg kell érkeznie.
A kódolt jelentést egy kibernetikus készülék lefényképezte, majd fénnyé alakította át, amit az űrhajó orráról a Föld felé sugárzott.
A Földön érzékeny készülékek veszik fel az üzeneteket, a kódot betűkké formálják, és azonnal továbbítják.
A hírközlésnek ezt a módját éppen Vera dolgozta ki. Akkor mégcsak a jaroszlavi asztronauta iskolának volt a hallgatója. Körülbelül akkortájt ismerkedett meg vele Alekszej. Érdekes… valójában kétszer ismerkedett meg vele.
Az első találkozás nagyon mulatságos volt. A volgai nagyuszodában volt az apjával. Az öreg mosolyogva, fiára büszkén és egy kicsit fontoskodva üldögélt a medence partján, és a toronyugrókat kritizálta. Igazán ügyesek voltak. De az öreg Averin mindegyiken talált valami kivetni valót. Egyre csak azt magyarázta Alekszejnek, hogyan kellett volna az ugrónak ügyesebben ugrani. Alekszej mosolyogva bólogatott, de valójában nem is figyelt oda. Tulajdonképpen semmire sem gondolt. Csak élvezte a meleget, a napot, a föld illatát, a víz csobbanó hangját, a medencében zsivajgó életet, a part felől ideszűrődő csendes zenét.
Egyszerre csak elébe toppant egy fiatal lány. Jól a szeme közé nézett, és nagy zajjal, hangos tapsolással odahívta a barátnőit: – Lida, Galja! Gyorsan ide! Itt van Averin! Szemtől szembe velem! Fussatok hát! Ő az, teljes életnagyságban!
– Ugye hogy maga Averin? – kérdezte végre feléje is fordulva. – Láttam néhányszor a képét az újságokban! – Alekszej erre az örömrivalgásra zavarba jött: – Hát igen, én vagyok, be kell vallanom…
– Vera vagyok – nyújtotta kezét sietve a lány, nyilván féltette barátnőitől az elsőséget.
A második megismerkedés egy héttel később történt az Űrhajósok Tanácsának ülésén. Alekszejt meghívták egy sereg új technikai probléma vitájára. Egymást váltották az előadók. Alekszej különböző új, mágneses hajtóművekről, rakétavezérlőkről, kozmikus védelmi berendezésekről hallott előadásokat.
Egyszerre csak kit lát az előadói emelvényen? Verát! A lány is észrevette őt. Elpirult, megrezzent kezében a papír… aztán összeszedte magát, és élénken az előadásába kezdett. Sok érdekes kérdésről beszélt. Ő utána egy hatalmas, éles hangú ember – Alekszejnek legalábbis úgy tetszett – emelkedett szólásra, és azt bizonygatta, hogy az előtte szóló nem támasztotta eléggé alá állításait. Alekszej nem is értette miért, de egyszerre roppant ellenszenvesnek találta a hozzászólót. Vera azonban nem jött zavarba. Felállt, és nyugodtan felsorakoztatta ellenérveit. Végül is meggyőzte a kételkedőt. – Milyen okos lány! – csodálkozott Alekszej, és ezt az érzést mindvégig megőrizte.
Előadás után hazakísérte. Vera a karjába kapaszkodva tipegett magas sarkú cipőjében. Keveset beszéltek. Mindketten nagyon elgondolkoztak, Alekszej megpróbálta néhányszor megtörni a csendet, de aztán megértette, hogy jobb így. Egy árva szó nélkül is jól megértették egymást.
…A gong újra figyelmeztette, hogy fel kell jegyeznie egy újabb földi nap elteltét.
A cél: az ember
Alekszej hanyatt feküdt az ágyán. A fal vaj színét nézte érdektelenül. Majd a műszerfal rózsaszínű lakk felületét bámulta. Aztán az elektromágneses készüléket. Minden ugyanaz. Mindennap ugyanaz.
Fel kellene kelnie, és meg kellene igazítania az illuminátort. De nem akaródzik felkelnie. Feküdni sem jó… ha sokáig gondolkozik, de ha gondolatok nélkül fekszik is, rögtön megjelenik előtte egy árnyék.
Nem halaszthatja tovább… most már igazán meg kell igazítania az illuminátort. Apatikusan feltápászkodott. Nem gondolt semmire. Semmi sem érdekelte. Mintha egész gondolatköre beszűkült volna. Mintha az egész világ összezsugorodott volna… szinte az idő is megállt. Alekszej számára azon az emlékezetes napon megszűnt a világ. Azóta új naptára van. Ez már egy másik időszámítás. Egy olyan korszak, amelyben Alekszej számára minden mindegy. Hirtelen eszébe jutott, hogy Vera testét rögzíteni kellene, nehogy egy hirtelen mozdulattól nekiütődjön valaminek, és megsérüljön. Erőt vett magán, felöltötte űrruháját, és behatolt Vera kabinjába. Fogát összeszorítva végezte szomorú feladatát. A szíve összefacsarodott. Vera, a lágy, hajlékony Vera merev teste… üvegszerűen kemény.
Aztán visszatért saját fülkéjébe.
Hirtelen erős fájdalmat érzett a hátgerincében. Mintha késsel hasogatták volna! Mi lehet ez? Alekszej, mint minden űrhajós, értett egy kissé az orvostudományhoz is. Ismerte az űr betegségeit: a szervezeti túlterhelést, a kozmikus sugárbetegséget, az idegkimerültséget, sőt az emésztési zavarokat is. Ez a kórkép azonban egyik eddig ismert betegséghez sem hasonlított. Orvosi szekrényéből kivett néhány gyógyszert. Bevette. A hasító fájdalom azonban két óra múlva újra jelentkezett. Ez a roham nem volt olyan fájdalmas, mint az első, következményei azonban ijesztőek voltak. Étvágytalanná és álmatlanná vált, ugyanakkor aluszékony lett, fáradtnak érezte magát, nem kívánt a világon semmit sem.
Tudatában volt annak, hogy súlyos beteg, de ami legcsodálatosabb, ez se izgatta, még csak nem is érdekelte. Készülékeihez sem nyúlt. Ez már apátia volt, és Alekszej azt is érezte, hogy közel van az a pillanat, amikor teljesen összeomlik. Feleségének elvesztése, a túlhajtott munka és a világűrben való borzalmas társtalanság felőrölték minden ellenállóképességét… Váratlanul mintha Verát látta volna maga előtt. Az asszony a műszerfal előtt ült, és a gépeket igazgatta. Mintha hirtelen meglátta volna Alekszejt. És ahogy ránézett, a szeme rémületet fejezett ki. – Ne hagyd magad, Aljosa! El ne hagyd magad, Aljosa! – susogta, de mintha ezt a susogást az egész világűr visszhangozta volna. Csak nézte, egyre nézte Aljosát, és a szeme megüvegesedett…
Alekszej megrázkódott. A vízió eltűnt. Felült. A fájdalom egyáltalán nem csökkent, de Alekszej erőlködve felállt: – Nem Vera, nem hagyom el magam! – Azzal járni kezdett a kis kabinban fel-alá, míg lépései erőteljesekké nem váltak. És aztán beszélni kezdett önmagához, és hirtelen rájött, hogy eddig hiányzott neki az emberi beszéd is.
– Jó. Ezentúl hát hangosan beszélek majd saját magamhoz – határozta el. És hangosan elmondta az űrhajó pozíciójára vonatkozó adatokat, azt is, milyen csillagképekkel találkozott, és hogy nincs már messze az idő, amikor a drága Földre érnek.
A naptárt újra beállította, és elhatározta, hogy számolni fogja a napokat. Ma még tíz nap, holnap már csak kilenc… aztán nyolc. És elérkezik az idő, amikor jelt adhat a leszálláshoz, és ugyanakkor jelzéseket kap a Földről, valami késői utódtól, hogy várják a „Diannát”. És emberrel, élő emberrel válthat szót.
Addig pedig dolgozni fog. Most azonnal megebédel. Kinyitotta a konyhafülke ajtaját. Konzerveket vett elő. Tíz perc alatt húslevest készített, és leküzdve undorát, magába erőszakolt egy egész tányér levest. Megmosdott. Ez is felélénkítette. Azután gondosan beállított minden készüléket. – Ki kell bírnom, Vera – mondta újra hangosan, és megnyugodott.
Sötétség
De alig bírta magát. Elhatározta ugyan, hogy kimondja minden gondolatát, hangosan, mintha önmagával beszélgetne, de korántsem volt erre képes. Vera… és mindig csak Vera. Szinte félt már elaludni, egyre csak őt látta maga előtt. Pedig a leszállás napja egyre közeledett. Alekszej tudta, hogy ha a Nap sugarainak a mezőjébe kerül, el kell zárnia Vera kabinját is, különben telemegy porral, és a meleg napsugarak tönkreteszik Vera még mindig friss holttestét. Elhatározta, hogy Vera kabinján is beforrasztja a rést.
Többször is nekiindult. Valami furcsa, szorongó előérzet azonban mindig visszatartotta. Végül is rászánta magát. Űrruhájába bújt. Azaz, bújt volna. A hasító fájdalmak minden mozdulatát akadályozták. De meg kell lennie! Talán félóra is beletelt, míg a nehéz csizmákat végre is a lábára húzta. Aztán behatolt a kabinba. Vera kabinja… Hirtelen hasító fájdalmat érzett a szemében. Mi ez? Kozmikus szembántalom? Hiszen az másképpen kezdődik! Színes karikák táncoltak a szeme előtt… De mi ez? A színes karikák lassan eltűnnek. Alekszej megdörzsölte a szemét. Hunyorogni kezdett. Behunyta a szemét, és újra kinyitotta. Semmi kétség. Teljesen elsötétült előtte minden. Megvakult.
– Vak vagyok! – kiáltotta a csendbe. – Megvakultam! – kiáltotta teljes erejéből. A saját hangja valamennyire magához térítette. – Bajból is kaptál egy bokorra valót! – mondta magának. – Szerencsétlenségi rekordot értem el. Ez is rekord!? – gúnyolódott önmagán.
Mindegy.
Verát el kell zárnia a külvilágtól.
És el kell érnie a Földre.
Kezét előrenyújtva tapogatódzott. Félig önkívületben dolgozott. És a tudatából egy percre sem távozott az a gondolat, hogy megvakult. Maga sem tudta – és később sem emlékezett rá –, hogyan fejezte be a munkát, és mit végzett. Ereje végső megfeszítésével vánszorgott vissza saját kabinjába. Magára csukta az ajtót, és aztán elvesztette az eszméletét.
„Ne hagyd magad, fiú!”
Maga sem tudta, meddig feküdt eszméletlenül. Amikor magához tért, időbe telt, míg megértette, hogy nem lát, és hogy le kell vennie a védőruhát, akármennyire fáj is a háta. Többször is megpróbálta. De a fájdalom megakadályozta a végrehajtást, karja is teljesen erőtlenül lógott. De nem nyugodott. – Le kell vennem magamról – mormogta. – Így nem tudok mozogni… És be kell állítanom balról a harmadik gombot… le kell fékeznem a „Diannát”, mert túl gyorsan közeledik a Földhöz.
Emberfeletti fájdalmak közepette húzta le magáról a nehéz öltözetet. Mintha soha nem akart volna véget érni ez a művelet. De végül is sikerült levetkőznie. Csillapíthatatlan szúró fájdalom akadályozta a felemelkedésben. Pedig el kell jutnia a műszerfalhoz… oda kell tapogatóznia, és meg kell keresnie, ki kell tapogatnia a harmadik gombot balról… a harmadik gombot… mintha fél önkívületben lett volna… talán álmodja az egészet?
És akkor egyszerre tiszta, csengő női hangot, földi ember hangját hallotta:
– „Dianna” űrhajó! A „Dianna” űrhajót keressük! Itt a kozmikus kapcsolatok harmadik holdállomása. Hall bennünket Alekszej Nyikolajevics Averin? Válaszoljon!
A hang elhalt, de néhány perc múlva újra megszólalt:
– Averin, válaszoljon!…
Alekszej megpróbál feltápászkodni a padlóról, de képtelen rá. Újra lezuhan. Vergődve próbál a műszerfal felé kúszni… Nem megy… Hiába tapogatózik, még mindig nem éri el a gombot. Összeszedi minden erejét, hogy legalább figyelni tudjon.
– Alekszej Nyikolajevics Averin! – hallatszik újra a kellemes női hang. – Nyugtalanít bennünket a hallgatása. Kell, hogy halljon bennünket. Válaszoljon!…
Hiszen Alekszej szeretne válaszolni, de ahhoz, hogy ezt megtehesse, be kellene kapcsolnia a mikrofont és a leadót. Ahhoz, hogy be tudja kapcsolni a mikrofont és a leadót, el kell jutnia a műszerfalhoz. És arra képtelen. Hiszen ezt próbálja már több mint egy órája, vagy talán már több ideje is ennek, de sehogyan sem megy… Hiszen csak fel tudna kelni. Akkor beállíthatná azt a gombot is, a harmadikat balról, és a mikrofont és a leadót
A hang újra megszólalt:
– Itt a harmadik holdállomás, Alekszej Nyikolajevics Averint keressük a „Dianna” űrhajón! Válaszoljon!
Nem, nem bír felemelkedni! Talán nem is fájdalom ez már, hanem valóban kést szúrtak a gerincébe!
De a hang makacsul újra meg újra megszólal:
– Figyeljen ide, Alekszej Nyikolajevics Averin! Tekintet nélkül arra, hogy a „Dianna” ad-e választ vagy sem, az Űrhajósok Tanácsa a következőket üzeni:
Először. A Tanács köszönetét fejezi ki a hozzá küldött értékes tudósításokért. Minden egyes jelentést megkapott, és megállapította, hogy ön igen nagy szolgálatot tett az emberiségnek.
Másodszor. A „Dianna” útját állandóan figyeljük. Az űrhajóról érkező jelzések kifogástalanul foghatók.
Harmadszor. A „Dianna” űrhajó pályája jó irányba halad, a Tanácsot azonban nyugtalanítja az, hogy a sebessége egyenletes. Azonnal kapcsolja be a fékezőkészüléket. Ismétlem: Először…
Alekszej maga is tudja, hogy a legfontosabb most a fékezőkészülék bekapcsolása. Hiszen azt akarja megtenni már mióta. Balról a harmadik gomb… Máskülönben a „Dianna” elrohan a Föld mellett. De ha egyszer…
– Negyedszer. A Tanács teljes mértékben jóváhagyja azt a kívánságát, hogy Vera Alekszandrovna holttestét nem az űrben, hanem a hazai földben kívánja eltemettetni. Helyes, hogy a kozmosz hidegét nem zárta el előle. De most már azonnal izolálnia kell. Nemsokára beérnek a „Kis Kozmoszba”! Tehát fékezés, és Vera Alekszandrovna izolálása! Van némi remény arra, hogy a Földön felesége feléleszthető. Volt már erre példa. Tehát megismétlem. Negyedszer. A Tanács teljes mértékben…
…Van némi remény arra,… mit is mondott a hang? Mintha új erő szállt volna tagjaiba!… Van némi remény… Olyan izgalomba jött, hogy szinte nem is hallotta, mit mondott a hang tovább. Valami olyasmit: a fékezőt így és így kell bekapcsolni, és azért adnak annyi utasítást, mert feltételezik, hogy hallja őket, de technikai akadályok miatt nem tud válaszolni, azután arra adott utasítást, hogy be kell állítania a meteor-védelmet, meg hogy teljes erősségre kell beállítani a jelzőberendezést. Semmi baj! Hiszen mindent bekapcsolt, mindent előkészített, csak az az átkozott gomb, balról a harmadik…
– Figyelem, Alekszej Nyikolajevics. Hatodszor. A Tanács feltételezi, hogy mezon-betegséget kapott. Ez olyankor keletkezik, amikor az ember közvetlenül érintkezésbe kerül antianyag határfelületekkel. A lappangási idő 6 nap. A betegség tünetei: hasító fájdalmak a gerincoszlopban, émelygés, ideiglenes vakság. Teljes kimerültség. A betegség gyógyítható. A Földre érve azonnal kezelésbe veszik. Az orvosok már várják. Tehát, ismétlem… Hatodszor…
Alekszej elhatározta, hogy kissé megpihen, aztán újra összeszedi minden erejét, és akármilyen pokoli fájdalmat okoz, valahogyan elvergődik a műszerfalhoz…
– Alekszej Nyikolajevics! Nyolcadszor. Feltételezett betegségére való tekintettel a bizottság elhatározta, hogy célba segíti a „Diannát”. Az „Amur” nevű anyahajó száll fel a „Diannáért”. Útközben felveszi az űrhajót, és lerakja a Hold egyik kikötőjében. Alekszej Nyikolajevics! Semmi más dolga nincs, mint a sebességet legalább tizedrészére csökkenteni! Azonnal kapcsolja be a fékezőmotort!
Alekszej kissé jobban érezte magát. De még mindig nem volt annyi ereje, hogy meg tudjon mozdulni.
A földi hang pedig kitartóan folytatta:
– Alekszej Nyikolajevics. Értesítjük arról, hogy az édesapja él. Őt is, és felesége édesanyját is tartós altatásnak vetettük alá. Egy hónappal ezelőtt kezdtük őket feléleszteni. Vera Alekszandrovna haláláról kíméletből nem értesítettük őket. Mindketten egészségesek. Most hallgassa meg édesapja tegnap magnetofonra vett üzenetét:
„Szervusz, fiú, szervusz, kislányom!” – torokköszörülés, köhécselés. …Már megbocsáss, Veronka, nem vagyok valami friss, beszélni is csak így, öregesen tudok. No, azért még mindig nagyokat sétálok, nem vagyok holmi haszontalan ember. Életben vagyok hát, de mit is beszéljek?… Na persze, Veronka, Maria Petrovna is él ám, a te mamád… bizony nem gondoltam volna akkor, hogy még találkozunk! Így hát, nincs más hátra, minthogy minél gyorsabban repüljetek haza, már alig várunk, minden rendben van. De tartsd magad, fiú!”
Alekszej minden erejét összeszedte, és fogcsikorgatva a fájdalomtól, de izgatottan az örömtől, egy lökéssel a műszerfalhoz taszította magát.
Balról a harmadik gomb…
(Gleb Anfilov novellája nyomán:
„Znanyije-Szila”)