A lift
Hogy jutott eszébe?
Egyszerre csak fogta magát, felállt az asztaltól, és otthagyta a szobát. A hosszú, keskeny előszobában már futott. Odakint megállt a lift rácsánál. Közben érezte, hogy nem csukódott be mögötte az ajtó. Apa az ajtórésben áll, és nézi.
Talán mond is valamit. Azért nem lehet így meglógni! Különben is, mit ácsorogsz a lépcsőházban, nem ártana, ha bejönnél.
Nem ment be.
A lift ketrecét nézte.
Maga a lift odalent a mélyben, tömören és mozdulatlanul. Ház a házban.
A fiú olyan mozdulatot tett, mintha fel akarna szaladni a hatodik emeletre. De aztán leszaladt a földszintre a lifthez. A kivilágított lifthez.
Ott találta a társaságot.
Egy fekete kabátos férfi bent állt a liftben. A házigazda. Nem vitás, ő
gyújtotta fel a villanyt. Bent állt abban a hatalmas, kivilágított teremben.
Várta, hogy a többiek is belépjenek.
Azok a nyitott ajtóban álltak. Férfiak és nők. Télikabátok, bundák, kalapok, turbánok, tollak, sálak, köpenyek. Nevetgéltek, beszélgettek. Társalogtak.
Lehet, hogy csak véletlenül verődtek össze. Lehet, hogy itt beszélték meg ezt a találkozást. Az biztos, hogy nem akartak elmozdulni a lift ajtajából. Pedig a házigazda már várta őket. Barátságosan mosolyogva, de mégis kissé türelmetlenül.
Társalogtak. A téli éjszakák havas csillogása – ez volt az arcukon, tekintetükben.
A fiú oldalról a lifthez húzódott. Egyik lába lelógott a lépcsőről. Az utolsó lépcsőfokon hintázott. Ez nem volt éppen veszélytelen. Könnyen megcsúszhatott volna, és akkor odazuhan közéjük. Zutty! Bele a társaságba. De ő mindezzel nem törődött. Hintázott a cipője sarkán. Előrenyújtotta a nyakát, visszahúzta. A házigazdát figyelte. Türelmetlen. Egyre türelmetlenebb. Nem is csoda. Ezek csak fecsegnek odakint, és addig nem kezdődhet el semmi.
Nem kezdődhet el a vacsora.
A házigazda vacsorára várja vendégeit. De még várnia kell. Nem szakíthatja félbe a beszélgetést, ilyet nem tehet.
Azok meg nevetgéltek, beszélgettek.
– Soha nem hívnék meg vendégművészeket!
– De hát mégis valami új szín…
– Éppen ez az, hogy nagyon is fáradtak! Teljesen kimerültek, mire ideérkeznek.
– Nem is csoda. Végigutazzák a világot.
– Arról nem is szólva, hogy nem tudnak beleilleszkedni az együttesbe. Kérem, ez közös munka… mondhatnám csapatjáték.
– De hát akkor soha semmi újat?
– Bocsánat, én ilyet nem mondtam.
– Örökké csak a megszokott régi?
– Én ilyet nem mondtam.
– Bélám, benned mindig volt bizonyos hajlam… nem mondanám, hogy konzervatív vagy, de mindig volt benned bizonyos hajlam…
– Rágalom!
A két úr nevetve hasba bokszolta egymást.
Az egyik hölgy beszállt a liftbe. Utána a többiek. A házigazda derűsen mosolygott, ahogy beengedte őket. Az ajtóban állt. Ahogy az utolsó vendég is beszállt, összehúzta az ajtót, megnyomott egy gombot. A terem felszállt a magasba. Az estély megkezdődött.
A fiú nem mozdult a lépcsőről. Belekapaszkodott a rácsba, felfelé bámult.
Odafent megkezdődött a bál. A párok felálltak a tánchoz. A házigazda megadta a jelt a nyitótáncra. Megszólalt a zene. Áthatóan finom, halk zene. Estélyi ruhás hölgyek és frakkos urak keringőztek.
A fiú a rácson lógott, térdét valósággal belepréselte a rács közé.
Fönt a magasban a fényes, kivilágított bálterem.
Retiküljével a hóna alatt a lift ajtajában állt. Még egy-két pillanat, és kiszáll. Alattomos nyekkenés. A lift kissé megingott, mintha féloldalra akarna dőlni. Megállt. Valamilyen mellvéd emelkedett a nő elé. Akárcsak egy sáncba zuhant volna. Akárcsak az emeleti ajtók alá zuhant volna. Valahol a magasban kilincsek, lábtörlők. Ő meg a lábtörlők alatt. Ki tudja, miért, az a mozdulat volt előtte, ahogy a lábtörlő alá dugják. A hangot is hallotta. Ne felejtsd el a kulcsot a lábtörlő alá tenni! De ugyanakkor a lábtörlők fölött is volt. A lábtörlők meg a kilincsek fölött.
Megmerevedve állt a kopott, szűk liftben. Egy rossz mozdulat, és a lift zuhanni kezd. Szinte már érezte is, ahogy megbillen, és akkor megint az a nyekkenés…
Nyekkenés és zuhanás.
Táskáját hóna alá szorította. Várt. Majd csak jön valaki. Kell, hogy jöjjön valaki.
Egy férfi szaladt le a lépcsőn. Tekintetük találkozott – de csak egy pillanatra.
A férfi továbbszaladt, mintha nem is látta volna. Ő pedig szinte szégyenkezve összehúzta magát. Mint aki valami illetlen dolgot művelt. Már magában az, hogy így elakadt. Csakis ő okolható az egészért. De hiszen meg se mozdultam! Egyetlen mozdulatot se tettem! A könyököm se ütődött neki semminek.
A könyöke… Attól különösen tartott. Olyan hegyes, és örökké izeg-mozog. Igen, ez a legkülönösebb. Ő maga meg se mozdul, de a könyöke…
Felkísérjem?
Az a kucsmás alak valamilyen odúból jött elő. Felkísérjem? – kérdezte, ahogy nyitotta a liftet. – Vagy fel tud menni egyedül? – Mit mondhattam volna? Mit lehetett erre mondani? A pénzt mindenesetre eltette, és azzal eltűnt. Mogorva alak. Egyáltalán, mintha megzavartam volna valamiben. Felkísérjem? vagy fel tud menni egyedül?
Milyen sötét van! Fel kéne gyújtani a villanyt.
Ettől megrémült. De hiszen akkor azt hiszik, hogy be akar rendezkedni.
Beköltözött ide, és berendezkedik.
Villany? Miféle villany? Itt ez a kis kapcsoló. Felkattintotta. Kedélytelen, süket kattanás. Nem működik. Gondolhattam volna. Az egész lift olyan elhanyagolt. A kucsmás nem nagyon törődik vele, itt valamikor tükör lehetett. A helye még látszik. A szögek helye.
Belenézett abba a megfakult foltba. Az arcát kereste? Talán mégis felmerül valamilyen tükör, és abban felmerül valamilyen arc?
Félig leszakadt plüssdarabka a kapcsoló fölött. Régebben talán plüssel lehetett bevonva az egész. Régebben, ó, Istenem!
Asszonyok kis csoportja bámult fölfelé az emeletről. Bevásárolni indultak, vagy valahova máshova, de most megálltak. Meredten bámultak fölfelé. Vallásos gyülekezet a lépcsőház csöndjében.
Ő meg, akárcsak le akarna hajolni hozzájuk. Szégyenkezve, hogy ilyen magasról kell lehajolnia. Hogy ilyen magasról kell látnia a kendőket, kalapokat. A gyűrődések és beázások foltjait.
Leereszkedett. A táskája előrecsúszott a karján a csuklójáig. Mint aki alamizsnát akar szétosztani.
– Jó napot kívánok!
Valószerűtlenül furcsa hang.
Az asszonyok szétrebbentek.
– Ha lennének olyan szívesek… ha megtennék! Kérem… kérem szépen!
Ezt már csak a lépcsők hallották. A lépcsők, a lépcsőház korlátja és a falak.
Úgy maradt, félig leguggolva. Nem, az nem lehet, hogy itt hagyták! Hogy csak így itt hagyták!
A kucsmásért mentek. Előkerítik az odújából. Előrángatják, hogy szabadítson ki ebből a… Ez persze nem olyan könnyű. Amíg az az alak előkerül! Én is hányszor csöngettem az ajtaján! Meg se hallotta. És amikor végre előkerült! Fel tud menni egyedül? Csak mertem volna azt mondani, hogy…
Nem mossák a lépcsőt. Ebben a házban nem törődnek a lépcsővel. Ragacsos. És mindenfélét elszórnak. Narancshéj vattával, éppen a lift mellett. Valósággal idetálalták, szervírozták. Vattacsomók narancshéjon. Méghozzá milyen állapotban!
Valamilyen vöröses port is szétszórtak. Festékport.
Csöngetés a földszintről. Csöngetés az emeletekről. Csöngetés az egész házban.
Az asszonyok… Mindenhova becsöngetnek. Mégiscsak akad valakinél egy kulcs, amivel ki lehet nyitni… A kucsmást nem sikerült előrángatni. Begubózott. Vagy elment. Úgy ám, fogta magát, és itt hagyta a házat. A házmester itt hagyta a házat. Beszállhatott volna velem a liftbe. De nem szállt be, és most elment. De majd az asszonyok… Azért visszaköszönhettek volna. Hiszen én még ebben a helyzetben is… Jó napot kívánok! Jó napot, asszonyok!
Ezt hangosan mondta.
– Jó napot, asszonyok!
A csöngetés abbamaradt. És most megint az a csönd. A lépcsőház csöndje.
De hiszen itt is van csengő, a tükör alatt. A tükör helye alatt. Nem merte megnyomni. Abból botrány lesz. Iszonyú botrány. A kucsmás felrohan, és kirángatja a liftből. És milyen szavak kíséretében! Nem rángatja ki a liftből, mert nincs itthon.
Ha a szomszéd liftben meghallják a csengetést… A szomszéd ház szomszéd liftjében. Abban is bent ragadt valaki. Áll és vár a sötét dobozban. Meghallja a csengetést. Visszacsenget. Mások is bent ragadtak. Végig a városban így állnak és várnak.
Ujja hegyével megnyomta a gombot.
Semmi. A csengő nem adott hangot.
– Nem működik. A csengő se működik, meg a villany.
Mennyi krikszkraksz! Nevek, mindenféle irkafirka. Ica és Zoli. A lift utasai. Ez volt a nászút, hogy beszálltak a liftbe. A násznép odalent elbúcsúzott tőlük. Ők meg beszálltak a liftbe. Ica fehér esküvői ruhában. Zoli frakkban – és föl a hatodikra!
Akadtak magányos utasok. Őregek, betegek. Akadt, akit itt ért a halál.
…vagy senki?
Senki se ment be a kucsmáshoz az asszonyok közül? Senki se keresi elő a liftkulcsot? Pótkulcsot? Senki az asszonyok közül?
Papos külsejű előszobaajtó a lift alatt. Olyan túlvilági zárkózottsággal. El se lehet képzelni, hogy bárki előtt is megnyíljon. Szigorú szerzetes.
Az asszony mozdulatlanul szállt át az ajtón. Fogasok suhantak el mellette.
Kalapok a kalaptartón, esernyők az esernyőtartóban. Borús fényű, barna bútorok.
Apró kis porcelán figurák a vitrin üvegje mögött. Hatalmas asztal körül keringett, akárcsak egy elhagyott tó fölött. Az arcok is úgy merültek fel az asztal lapjából, mint egy tó mélyéből.
Kisfiú csodálkozó, döbbent arca. Valamit feléje nyújtott. Kiflivéget, vagy csak az ujját?
Kerek képű kisfiú kantáros nadrágban. Kiflivéget nyújtott a lift felé, tétova mosollyal.
Az asszony feléje hajolt onnan bentről.
– Fiacskám… szóljál valakinek!
A fiú arcáról eltűnt a mosoly. Meglepte ez a hang. De igazán, miféle hang jön abból a ketrecből? Még mindig úgy állt, kezében a kiflivel, de most már inkább elfutott volna.
– Nem maradhatok itt! Meg kell értened!
Az asszony elcsuklott. Lassan térdre ereszkedett. Táskája a karján lógott.
Belekapaszkodott a rácsba.
– Szólnod kell valakinek!
A fiú a szájához emelte a kiflivéget, de nem harapott bele. Hirtelen oldalt fordult, és leszaladt a lépcsőn.
– Fiacskám!
Két kézzel kapaszkodott a rácsba. Rámeredt az a ajtóra, egy kilincsre, egy lábtörlőre. Csendesen sírni kezdett.
Ott ült a lift ajtajában. Kopott zöld konyhaszéken a lift nyitott ajtajában.
Télikabátban, kalappal, sállal a nyaka körül, borotválatlanul, és valami olyan riadtsággal a tekintetében. Egy pillanatra magára hagyták. Még elintéznek valamit odabent. A lánya meg a mentők. Ahogy az a két sötét ruhás benyomult a lakásba! Hol a beteg? A lánya ott állt mellette az ágynál, a haját simogatta, a hátát. De mégis, mintha már kifelé tolná. Azok a türelmetlen kis mozdulatok a hátán meg a nyakán! Egy hét, legfeljebb két hét, és már itthon lesz, apuka!
A lépcsőházat nézte a liftből. A lakásukat. A nyitott ajtót, a hosszú előszobát, aztán a szobát… az ablaknál a pálma. Akárcsak egy idegen lakás, ahova most véletlenül benéz. Ez az ő szobája itt a liftben.
Nagyon sürgős volt ez nekik. Nagyon fontos volt, hogy minél előbb kirakják. A mentők emelték ki az ágyból. Lefejtették róla a takarórétegeket, kibányászták a gyűrődések közül. Az elvékonyodott lába… Elszáradt csontok egy ásatásnál. Egy ásatás alkalmából. Útközben öltöztették. Úgy adták rá a kabátját, kalapját.
Sálat csavartak a nyaka köré. Ráültették erre a székre. A szék már itt várta a liftben.
Egy öreg nő ment el a folyosón. Beköszönt.
Az apa itt fogadja a látogatókat. A vendégeket. Tessék, kérem, fáradjanak beljebb. Miért nem jönnek beljebb? Feketét? Teát?
Sötét ez a lift. Sötét és kopott. Nem lehetne villanyt gyújtani? Kapcsoló? Hol a kapcsoló?
– Mit csinál? – hajolt felé a nő. – Keres valamit?
A fejét rázta, hogy nem, nem! Belenézett abba az arcba. De az eltűnt, és ő
megint magára maradt. Tea! – nyöszörögte. – Egy csésze tea! És gyújtsák már fel a villanyt!
Megint csak azt a hosszú előszobát nézte.
Kiraktak, mint egy cserepet! Egy elszáradt növényt! Egy edényt!
Közben már jöttek. A lánya meg a két mentő. Nevetgélve, szinte egymásba karolva.
Vidám társaság. Mi történhetett odabent? Mit műveltek? Pálinkáztak? Egy kis délelőtti pálinkázás? A lánya megkínálta őket egy-két pohárkával. Nem utasították vissza. Valósággal fellelkesülve jöttek végig az előszobán. A lánya kipirult, ahogy odahajolt az egyik fiúhoz. – Tudja, annyi év után…
Meglátta az apát a lift ajtajában. Ahogy ott ül, és vár. Télikabátban, kalapban, egy konyhaszéken. Elakadt a nevetése. Egy pillanatra megállt, majd feléje jött.
(Elfonnyadt az arca, valósággal elfonnyadt!) Megismételte, de most már nagyon csendesen. – Annyi év után!
Az apa felnézett rá.
A lány átfogta a nyakát. Így állt föléje hajolva.
De aztán már jöttek azok ketten, még mindig nevetgélve. A leheletük! Valósággal bűzlött a pálinkától! Csak nem engedsz el velük? Csak nem adsz a kezükre?! De hiszen te magad is… ó, Istenem!
Valaki ráborított egy takarót, és a lift elsüllyedt.
A zöld konyhaszék odalent a földszinten.
A lift ajtaja félig becsukva. A villanyt se oltották el. (Ki törődött ilyesmivel?) A két mentős kiemelte a beteget. Nyakukba vették, mintha gólya viszi a fiát játszanának. Így vitték ki a kapualjból a kocsihoz. A sálja lecsúszott, a lánya vitte utána. Egy pillanatra visszanézett. Eszméletlen, fáradt tekintet. Talán leül arra a székre, úgy sállal a kezében, és többé már el se mozdul. De aztán mégiscsak ment az apa után, mélyen lelógatva a sálat.
A szék magára maradt.
Egy fiú benézett. Bekukkantott. Hátrafelé intett, és most már egy lány is megjelent mögötte.
Bent voltak a liftben. Abban a borús fényű, elhagyott szobában. A lány a haját igazgatta. A fiú intett, hogy csak tessék helyet foglalni. A lány ráugrott a székre. Rávetette magát. Nevetgélt, a lábát lógázta. A fiú mélyen meghajolt előtte. A ház asszonya előtt. Majd egy váratlan mozdulattal lerántotta, és most már ő ült a széken. De csak addig, amíg a lány le nem hajította onnan. Aztán megint ő a lányt.
Mész le onnan!
Mész le! Mész le!
Lemész onnan?!
Te, hallod-e?
Na, de most már igazán!
Mész le onnan!
Mész le! Mész!
Így repítették ki egymást a székből, fuldokolva a nevetéstől.
Elhallgattak, mintha hirtelen rájuk szólt volna valaki. Egy hang a lépcsőházból.
Egy lépcsőházi hang.
Megigazították a széket.
A fiú eloltotta a villanyt. Egy darabig még ott álltak a sötétben a szék mellett. Kisurrantak a liftből.
Liftek cikázása végig a házakon.
Kigyulladó és elsötétedő üvegkockák végig a házakon.
Lehívják a liftet. Felhívják a liftet.
– Beszállt mellé a liftbe, és megfojtotta. Besurrant a nő mellé, és mire felértek a hatodikra…
Bent felejtette az arcát.
Belenézett a lift tükrébe, és ott felejtette az arcát. Pedig csak úgy véletlenül pillantott bele abba a tükörbe.
Romos arc nézett vissza. Fáradt, fátyolos tekintet. Lompos, sárgás bajusz. És azok a ráncok! Ráncok és gyűrődések. Elképesztő! Közelebb hajolt az archoz.
Talán ha kialudnám magam. Ha egyszer végre jól ki tudnám magam aludni! vagy elutaznék valahova. De hát hogy történhetett?
Gyanakodva körülnézett. Talán itt történt valami? Ebben a liftben?
Miféle lift ez?
Elszórt cigarettavégek, gyümölcshéjak meg mindenféle. Nem is személylift!
Lefogadom, hogy szemetet szállítanak! Közönséges teherlift! Koszfészek!
Kedves, kisfiús arc.
Szinte hallotta azt a hangot. – A maga kedves kisfiús arca! Még jó, hogy bajuszt növesztett, mert különben még azt hinné az ember… És az a gyermeki ártatlanság a tekintetében!
Gyermeki ártatlanság!
Jó, jó, hát elmúltak már azok az évek, a fiatalság évei. De azért volt egy arcom! Nekem volt egy arcom!
Nézte az arcát a lift tükrében. Föl lehet menni egy ilyen arccal? Be lehet állítani valahova egy ilyen arccal? Vagy jobb lenne, ha…
A huncut aggastyán belépett a kis Tuci mellé. Megfogta az állacskáját, belecsípett arcocskája gödröcskéjébe.
– Ilyen helyes kislányok vannak ebben a házban?!
Nevetés szállt fölfelé.
Fuldokló köhögés.
Sóhaj.
Szappanhab elkenődött foltja. (Ki borotválkozott a liftben?) Maga a lift szállt fölfelé. Liftezett a lift.
Még várt. Most még csak várt.
Türelmetlenül topogott odalent a lift ketrece előtt. Olykor fölfelé pillantott.
A lift valahol a magasban. Mindjárt becsukják az ajtót. Mindjárt hallani a csapódást.
De nem. Az ajtó nem csapódott. A lift nem indult.
Felszólt.
– A liftet!
Nem jött válasz onnan fentről.
– Kérem a liftet!
Elhallgatott. Várt. Még mindig várt.
Csönd. Süket, ellenséges csönd.
Előkapta a liftkulcsot. Nekiugrott a lift rácsának.
– Azt hiszik, nem tudom, ki hagyta fent?
Lekullog valaki fentről. Lehajtott fejjel lesomfordál. Mélységes bűntudattal.
Maga a családfő. Az édesapa. Ó, pedig a szeleburdi kislánya volt a tettes. Ő
hagyta fent a liftet. Kiröppent az ajtón, és miért is csukta volna be? Miért is?
És amikor a mélyből megszólalt az a számon kérő hang, az édesapa felállt az asztaltól. Majd én!
Ő pedig, kezében a liftkulccsal, a falhoz húzódott. Hogy szembetalálkozzék azzal, aki majd lejön. Kemény szavakkal illeti. Kemény szavakkal illetem Kurländer Andort.
Kétszer koppintotta meg kulcsával a lépcsőház falát.
Semmi se mozdult odafent.
No persze! Behúzódtak a szobába. Kisebb gondjuk is nagyobb annál, mint hogy…
Vihorásznak, nevetgélnek, röhécselnek. Rajta… igen, rajta! Jó étvággyal hozzáláttak a vacsorához, bekapcsolták a tévét.
– Mit gondolsz, odalent van még, vagy már megunta? Nekivágott? Gyalog? Gyalog nekivágott a lépcsőknek? Aha, megint kezdi! Énekel… figyeld, valósággal énekel.
Most jön a liftkulccsal! Egész kis műsora van. Szavamra, jobb, mint a tévé. Ne zárjuk el a tévét?
Kezében a kulccsal felszaladt a lépcsőn. Talán, hogy azzal a kulccsal zúzza porrá…
Visszafordult. Rávetette magát a lift rácsára. A liftkulccsal verte a rácsot.
– Liftet! Liftet!
Ünnepélyes csöndben várják a szálloda halljában a szálloda liftjét. Pálmák és szőnyegek között.
Csomagokkal felpakolt dühödt tömeg várja a kórház földszintjén azt a kopár, hordágyszerű liftet.
Beteget tolnak be a betegszállítóba. Halottal ereszkedik alá a halottszállító.
Liftek suhanása
rázkódása
csikorgása
zuhanása.
A fess és elegáns Róth Teri belibbent a liftbe.
– Maga itt lakott ebben a házban – szólalt meg az öregasszony a lift mélyéből.
– Most vagyok itt először.
– Örökké a lépcsőházban rohangált.
– Életemben most vagyok itt először.
– Becsöngetett egy ajtón, aztán elszaladt. Ezzel szórakozott. Meg a lábtörlőkkel. Kicserélte a lábtörlőket az ajtók előtt.
– Ne haragudjon, de most vagyok itt először.
– Azt hiszi, nem ismerem meg, azért, mert így kiöltözött? Még azt is megmondhatom, hogy legtöbbször hozzánk csöngettél be. Egyszer éppen az ágyból ugrasztottál ki. A lábtörlőket meg egyszerűen elemelted!
– De néni, kérem, esküszöm… És miért tetszik engem pofozni?
– A lift, ez volt az ő területe. Besurrant egy nő mellé, és mire felértek a hatodik vagy a hetedik emeletre…
A halott, ha visszatér a házba, nesztelenül nyitja a lift ajtaját. Behúzódik a sarokba, és vár, hiszen nincs más dolga. Majd jön valaki azok közül, és akkor feléje fordul azzal az ismerős mozdulattal, elmosolyodik azzal az ismerős mosollyal.
– Régen láttalak, fiam!
Az elhurcoltak, ha visszatérnek, nesztelenül surrannak be a liftbe. A kapualj kövén a kék betűs SALVE nem nekik szólt. A lépcsőház nem ismerte meg őket.
Bent állnak a sötét liftben, nem gyújtanak villanyt. A gombot se nyomják be.
Hová is vinné őket a lift? Hanyadik emeletre? Milyen lakásba? A régi lakáson idegen névtábla.
Senki se ismeri őket a házban. Senki se emlékszik rájuk. Talán Fridmanszky néni a negyedikről. A Pollnerék, igen… egy kislány is volt velük.
A kislány most is velük van. Odahúzódik az apjához, kezét belecsúsztatja a kezébe. Nem néz rá. Sehova se néz, nincs tekintete.
Így állnak a liftben, egymásra préselve. Vékony vonalú, sötét hátak.
Egymásba kapaszkodó szerelmesek szállnak fölfelé.
Sötét, magányos arc.
Borús beteglátogató-arc.
Izgatottan vibráló díjbeszedőnő.
Pártosné, a biztosítótól.
Egy fekete férfikalap.
Megnyomják. Ismét megnyomják. Hiába, a liftajtó nem nyílik meg. A házmester nem jön elő. Egy darabig a lift előtt ácsorognak. Elindulnak a házmester keresésére.
Szétszórt, kis csoportok a lépcsőházban, az udvaron.
Valaki rábukkan a HÁZFELÜGYELŐ táblára. Csönget. Senki nem jön elő. Talán én!
próbálkozik egy másik. Hagyja, majd én! Aztán már senki se próbálkozik. Tétován álldogálnak a HÁZFELÜGYELŐ előtt. Akad, aki nekivág a lépcsőknek.
A kéz visszahúzódott. A kéz visszaretten.
Valahonnan figyelnek. Egy földszinti lakásból. Egy lyukból. Csak merje megnyomni valaki azt a csengőt! Csak azt próbálja meg!
– Nem csöngettek be hozzám. Nem jöttek értem. De még most is… ha hallom felfelé jönni az éjszakai liftet, ha arra ébredek, hogy jön felfelé a lift, én azon az éjszakán már nem tudok elaludni. Várom, hogy azzal a lomha, nehézkes zökkenéssel megálljon az emeleten, hogy nyíljék az ajtaja, nyíljék, és döngve becsapódjék, ahogy kilépnek rajta.
Mi ütött belé?
Már délelőtt is itt álldogál a lift ketrece előtt. Talán nem is ment iskolába?
Csak áll itt táskájával a hóna alatt, és belebámul a lift délelőtti homályába.
A lift rácsa mögé nem süt be a nap. A délelőtt sötét szobája.
Fehér homlokok egy asztal fölött. Áttetszően fehér homlokok. Tábornokok haditanácsa a döntő ütközet előtt. Ezek a homlokok már tudják, hogy rövidesen puskacső elé kerülnek. A kivégzőosztag puskacsövei elé. A döntő ütközet elvész.
A tábornokok nem kerülhetik el sorsukat. Hadbíróság elé kerülnek. A hadbíróság meghozza ítéletét. A tábornokokat megfosztják rangjuktól. Egyenruhájukról letépik a vállrózsát. Kardjukat kettétörik. A tábornokokat a falhoz állítják.
Szemben velük a kivégzőosztag. A fehér homlokok a puskacsövek előtt.
Elgörbült pásztorbot emelkedett a magasba. Pásztorbot és püspöksüveg. Az Egyházi Méltóság sértődött, lángoló tekintete. Egyházából kitagadták, minden méltóságától megfosztották. Ki tudja, mi volt a vétke? Mit olvastak a fejére!
Talán útjában állt valakinek. Talán éppen a Legmagasabb Méltóságnak. Az Egyház Fejének. Aki benne látta vetélytársát. Legnagyobb ellenfelét. Kiátkozták és elűzték. Egyházi jelvényeit örökké magával kellett hurcolnia, hiszen ezekhez is átok tapadt. Szószékre többé nem léphetett. Templom nem fogadta be. Sehol se fogadták be. Úgy kellett vándorolnia az emberek között elátkozott palástjában, fövegében és azzal a bottal a kezében. Sehova se nyert bebocsátást. És most idehúzódott. Görnyedten ült abban a sötét zugban. Itt is veszély fenyegeti. A gangokon bíborosok járnak. Imáiba mélyedt.
Egyszerre felemelte a fejét. (Hangot hallhatott? Vagy jelt kapott?) Felegyenesedett. Az alázat eltűnt a tekintetéből, és most már csak az a pusztító düh.
Magasra emelte botját. Még egy pillanat, és kimondja az átkot. A kiátkozottak rettenetes átkát.
Szürke szemeteskuka a lift ajtajában. Még ácsorog, de mindjárt megkezdi útját az emeletek között. Senki más nem szállhat be a liftbe. Ez az ő órája. Már várják.
Roskadásig megtelt szemétládák, vödrök, végig az emeleteken, az ajtók előtt.
Már indul is a lifttel. Minden emeletnél megáll.
Kitárul a lift ajtaja. Nem lép ki. Várja, hogy eléje járuljanak a szemetesládák
vödrök
kosárkák
újságpapírba csavart, gyanús kis hulladékcsomagok.
Várja, hogy neki adjanak mindent.
Rothadt gyümölcsöt
megfeketedett krumplihéjat
szalámihéjat, parizerhéjat
szalonnamaradékot
kinyomott, összeszáradt tubusokat
felhasított konzervdobozt
szétesett papucsot
dugót, törött kanalat.
Várja, hogy mindezt neki adják.
Alászáll a mélybe, és kiokádja az egészet. Újra indul, ha könnyített terhén. Le és föl, le és föl. Minden az övé. Felzabálja a házat.
Szédelegve kitántorog. Úgy kell kitámogatni a liftből.
Eltűnik valahol a hátsó udvarban.
Roncsliftek a roncstelepen.
Az ajtók kiszakítva. A liftajtók a földre fektetve, egymásra borulva.
Liftcsengők – megvakult szemek sötét ürege. Kilincsek, kapcsolók, kitört üvegdarabok. Megfeketedett sodronyok, kötelek, elgörbült, rozsdás szögek.
Szürke, homokos föld a liftek temetője.
A liftek itt fekszenek, és várják a háziasszonyokat. Rehánét, Nagynét, Mógernét, Szemesnét, Lukácsnét. A fess és elegáns Róth Terit, az elhurcolt Pollner családot, Lehoczky urat, Mezei doktort, Rózsát és Andrást. A gázóra-leolvasót, a beteglátogatót, a postást, a körzeti orvost. A házfelügyelőt és a segédházfelügyelőt.
A szemeteskukák a liftek mellett. Szétroncsolt szemeteskukák, félig belefúródva a földbe.
Fúj a szél. Pusztító, forró szél.
Üres a lift ketrece.
Lakók bolyonganak a lépcsőkön. Emeletek elveszett lelkei. Valaki megáll a negyedik és az ötödik között. Lebámul a mélybe.
Üres a lift ketrece.