Lev SZTYEKOLNYIKOV:
A „MER­KÚR-I.” FI­GYEL­MEZ­TET

1. A katasztrófa után

„Itt a »Zár­ja« boly­gó­kö­zi űr­ha­jó! A »Zár­ja« boly­gó­kö­zi űr­ha­jó be­szél!

Is­me­ret­len égi­test­tel üt­köz­tünk össze, csak a hajó elül­ső ré­sze ma­radt meg, a kor­má­nyos fül­ké­jé­vel. Két em­ber él: Ro­u­ald Pe­ter­sen, a »Zár­ja« na­vi­gá­to­ra, és Alek­szej Don­cov utas. A le­gény­ség töb­bi tag­já­nak és az uta­sok­nak sor­sa is­me­ret­len.

A sze­ren­csét­len­ség föl­di (moszk­vai) idő sze­rint 2065. jú­li­us 20-án, 14 óra­kor tör­tént, 70 mil­lió ki­lo­mé­ter­re a Föld­től, 25 mil­lió ki­lo­mé­ter­re a Mars­tól.

Azon­na­li se­gít­sé­get ké­rek! Vé­tel­re kap­cso­lok!…”

A na­vi­gá­tor hát­ra­dőlt a ka­ros­szék­ben, és fe­szül­ten fü­lelt. Egy perc, má­so­dik, har­ma­dik… csönd. Va­jon dol­go­zik az adó­ké­szü­lék?

Pe­ter­sen a ve­zér­lő­táb­lá­ra né­zett. Az is­me­rős, pa­rá­nyit vil­ló­dzó, szí­nes fé­nyecs­kék azt bi­zony­gat­ták, hogy a ka­taszt­ró­fa-au­to­ma­tá­ik dol­goz­nak: a mes­ter­sé­ges gra­vi­tá­ció a nor­mák meg­szab­ta ha­tá­rok kö­zött to­vább­ra is meg­van, az elül­ső rész le­ve­gőt, hőt, vi­lá­gí­tást kap, de a ha­jó­tö­re­dék is­me­ret­len irány­ban szá­guld, las­san pö­rög­ve. De hova vág­tat?

A kör­kép­er­nyők nem dol­goz­tak: tom­pán csil­la­nó ová­li­sa­ik csak a ve­zér­lő­táb­la zöld, kék, sár­ga és vö­rös fé­nye­it tük­röz­ték.

A rá­dió hall­ga­tott. Ez meg­le­pő! A Föld-Mars út­vo­na­lon na­pon­ta star­tol­nak űr­ha­jók, sze­mély­szál­lí­tók és te­her­ha­jók egy­aránt be­né­pe­sí­tik az út­vo­na­lat.

A na­vi­gá­tor fel­só­haj­tott, és is­mét ma­gá­hoz húz­ta a mik­ro­font:

„Itt a »Zár­ja« boly­gó­kö­zi űr­ha­jó! A »Zár­ja« boly­gó­kö­zi űr­ha­jó be­szél!…”

Al­jo­sa fel­nyi­tot­ta sze­mét, egész ere­jét meg­fe­szí­tet­te, lá­za­san gon­dol­ko­dott, hol is van.

Kü­lö­nös, fur­csa egy szo­ba. A pad­ló ügy haj­lik, mint­ha tál len­ne, a fa­lak össze­fut­nak a feje fö­lött. Mint­ha egy pi­ra­mis bel­se­jé­ben fe­küd­ne. A hor­doz­ha­tó lám­pá­ból gyen­ge, ké­kes fény áradt. A ké­szü­lé­kek­kel bo­rí­tott asz­tal mö­gött ma­gas, so­vány öreg­em­ber ül a koz­mo­f­lot­ta dol­go­zó­i­nak egyen­ru­há­já­ban. A fe­ke­te ru­ha­uj­ján ezüst­szí­nű Sa­tur­nus vil­log – a hajó na­vi­gá­to­rá­nak jel­zé­se. Ki­mért, nyu­godt hang hal­lat­szott:

– Azon­na­li se­gít­sé­get vá­rok! Át­kap­cso­lok vé­tel­re!…

Sze­me káp­rá­zott, füle csön­gött. Pe­ter­sen hang­ját is csak úgy hal­lot­ta, mint­ha a hang va­la­hon­nan a moz­du­lat­lan öreg­em­ber kö­ze­lé­ből hang­za­na, és nem úgy ér­zé­kel­te, hogy az öreg maga be­szél. Kü­lö­nös!

Gon­do­la­tai el­ka­lan­doz­tak. Se­ho­gyan sem tu­dott egyet­len gon­do­lat­ra kon­cent­rál­ni. Ugyan­ilyen rosszul érez­te ma­gát ak­kor, ami­kor Sza­sa Pet­rov a fut­ball-lab­dát a fe­jé­re rúg­ta a kapu he­lyett. Hogy meg­ijed­tek ak­kor va­la­mennyi­en! Szveta ro­hant, hogy hív­ja a men­tő­ket, de Al­jo­sa azt kö­ve­tel­te: vi­gyék haza… A mama ré­mül­dö­zött… Al­jo­sa sze­me előtt fel­me­rült a mama arca.

– Mama! – hal­kan, alig reb­be­nő ajak­kal hív­ta az any­ját.

Ha ne­héz hely­zet­be ke­rült, ak­kor min­dig az any­ját hív­ta. A mama gyak­ran uta­zott el, ki­kül­de­tés­ben volt, pe­dig tud­ta, hogy Al­jo­sa na­gyon vá­gyó­dik utá­na. És ezek a ki­kül­de­té­sek min­dig nyá­ron vol­tak. Ezen a nyá­ron a mama a Mars­ra re­pült. A pa­pá­val együtt dol­go­zik ott az ön­tö­ző ál­lo­má­son. Al­jo­sa pe­dig el­ha­tá­roz­ta, hogy a nyá­ri szü­net­ben meg­lá­to­gat­ja a szü­le­it, de kü­lö­nö­sen a ma­mát.

Ez volt az első űr­uta­zá­sa, össze­ba­rát­ko­zott a „Zár­ja” na­vi­gá­to­rá­val. Az öreg gyak­ran kí­sér­get­te a ha­jó­ban, és meg­ma­gya­ráz­ta a fi­ú­nak a koz­mi­kus vo­na­lűr­ha­jó fel­épí­té­sét. És mi­lyen ér­de­kes volt Pe­ter­sen ka­jüt­jé­ben ül­dö­gél­ve né­ze­get­ni a „Vi­lág­űr­at­laszt”.

Vég­re em­lé­ke­zett. Eszé­be ju­tott! – A tér­ké­pet ép­pen ki­te­rí­tet­te a dí­vány­ra, és ek­kor hir­te­len – lö­kés! Va­la­mi­nek ne­ki­üt­kö­zött, és nyom­ban el­vesz­tet­te az esz­mé­le­tét.

– Ma­gad­hoz tér­tél? – a na­vi­gá­tor mély rán­cok­kal ba­ráz­dált arca a fiú felé for­dult. Oro­szul be­szélt, de ide­gen ak­cen­tus­sal.

– Mi volt ez?

– Ha tud­nám, fiú! Össze­üt­kö­zés. Le­het, hogy me­te­o­rit. Az au­to­ma­ták cser­ben­hagy­tak, de hogy mi­ért – azt meg nem fejt­he­tem. Csak az elül­ső rész ma­radt meg… Ép­ség­ben ma­rad­tál?

– Épen. – Al­jo­sa a fe­jé­hez ka­pott – Csak a fe­jem zúg és hány­in­ge­rem van.

– Könnyen meg­úsz­tad. Ez ha­ma­ro­san el­mú­lik.

– És a töb­bi­ek? – kér­dez­te hal­kan Al­jo­sa.

Pe­ter­sen le­hor­gasz­tot­ta fe­jét:

– Na­gyon-na­gyon fáj. Pom­pás em­be­rek… vol­tak.

El­hall­gat­tak. Csak az óra egyen­le­tes ke­tye­gé­se és az au­to­ma­ták fi­nom zú­gá­sa, csen­gé­se hal­lat­szott.

– Nincs össze­köt­te­té­sünk – mon­dot­ta a na­vi­gá­tor, oda­lép­ve az asz­tal­hoz. – Ha nem tud­juk meg­ja­ví­ta­ni az össze­köt­te­tést, ak­kor baj lesz.

– Ke­res­ni fog­nak ben­nün­ket! – Al­jo­sát hi­deg ráz­ta, de a feje ki­tisz­tult. Fel­kelt a dí­vány­ról, és oda­lé­pett az öreg­em­ber­hez.

– Úgy el­vesz­he­tünk, mint a tű egy ka­zal szal­má­ban! Fiú, te bá­tor vagy?

Al­jo­sa nem tud­ta, mit fe­lel­jen a vá­rat­lan kér­dés­re: azt mon­da­ni, hogy „bá­tor va­gyok”, szo­kat­la­nul kü­lö­nös, ké­nyel­met­len ér­zést kel­tett.

– Azt hi­szem, nem va­gyok gyá­va.

– Na­gyon bát­rak­nak kell len­nünk – foly­tat­ta Pe­ter­sen. – Azt aka­rom tud­ni, hogy mel­let­tem, az öreg­em­ber mel­lett egy fi­a­tal fér­fi van-e, aki­re tá­masz­kod­ha­tom. Hány éves vagy?

– Ti­zen­hat.

– Oh, ez nem ke­vés. – Pe­ter­sen el­hall­ga­tott, össze­gör­nyedt, mel­lé­hez ka­pott:

– Itt va­la­mi, bent, nin­csen rend­ben… nem, sem­mi. Fi­gyelj fiú, egy hó­nap­ra van élel­münk, de vi­zünk nincs. A víz­szin­te­ti­zá­ló a kö­zép­ső re­kesz­ben volt. Csak két ter­mo­szunk ma­radt.

Al­jo­sa azon­nal úgy érez­te, hogy men­ten szom­jan hal. De csak meg­nyal­ta az aj­kát, és né­mán kez­dett se­géd­kez­ni a na­vi­gá­tor­nak a ha­jó­ab­lak fe­de­lé­nek ki­nyi­tá­sá­ban. Ez bo­nyo­lult mun­ká­nak bi­zo­nyult: a csa­pás min­den re­teszt el­fer­dí­tett, el­tor­zí­tott. Együt­tes erő­fe­szí­tés­sel még­is si­ke­rült le­szed­ni­ük a te­tőt, a szi­ge­te­lő ré­te­get, és vé­gül az acél­re­dőnyt is el­moz­dí­tot­ták…

A ka­jüt bel­se­jé­be ki­bír­ha­tat­la­nul erős, ké­kes fény­nya­láb tű­zött be. Al­jo­sa fel­ki­ál­tott, te­nye­ré­vel el­föd­te sze­mét, s hát­ra­tán­to­ro­dott. És már ab­ban a pil­la­nat­ban érez­te, hogy a na­vi­gá­tor szá­raz, ér­des keze szem­üve­get il­leszt az ar­cá­ra.

– Túl­sá­go­san is si­et­tünk, fiú, így meg­va­kul­hat az em­ber.

Ami­kor most már a sö­tét üveg vé­del­mé­ben is­mét a ha­jó­ab­lak­ba te­kin­tet­tek, cso­dá­la­tos lát­vány tá­rult elé­jük.

A pa­la­szür­ke ég­ben ezer meg ezer gyé­mánt­fe­hér tömb árasz­tott ma­gá­ból szi­vár­vány­szín su­gár­zást. A tér min­den irá­nyát ke­resz­tül-ka­sul szán­tot­ták e töm­bök. Egye­sek egé­szen a »Zár­ja« mel­lett re­pül­tek, má­sok pe­dig a lát­ha­tó­ság ha­tá­rán vil­log­tak. Ha va­la­ki e ha­tal­mas gyé­mán­tok­ra fan­tasz­ti­kus ere­jű pö­röllyel csa­pott vol­na, ak­kor va­ló­szí­nű­leg eső­ként fröccsen­tek vol­na szét min­den­fe­lé a tör­me­lé­kek.

– Mi ez? – kér­dez­te Al­jo­sa. Is­mét szé­dül­ni kez­dett. – Mi­ért szá­gul­da­nak ilyen gyor­san ezek a kü­lö­nös csil­la­gok?

– Azért, mert nem csil­la­gok. És va­ló­szí­nű, hogy nem is ők mo­zog­nak, ha­nem mi for­gunk. És nem ta­lá­lod úgy, hogy a tá­vol­ból zöl­des fény árad?

– Igen, egy ki­csit – fe­lel­te von­ta­tot­tan Al­jo­sa. – De hol va­gyunk? Hol a Föld? Hol a Nap?

– A Föld ott van, ahol a Nap. De eb­ben a nagy ra­gyo­gás­ban nem le­het egy­könnyen meg­ta­lál­ni a Na­pot. Pe­dig lát­nunk kel­le­ne. És a Mars is kö­zel van. Csak egy­sze­rű­en a ki­lá­tá­sunk ki­csiny.

– De még­is hol va­gyunk? – is­mé­tel­te meg Al­jo­sa.

– Kez­dem tud­ni, hogy hol va­gyunk. Űr­ha­jó­sok még so­ha­sem ke­rül­tek ilyen hely­zet­be… légy bá­tor, légy iga­zi fér­fi, fi­acs­kám. Azt hi­szem, egy üs­tö­kös fog­sá­gá­ba ke­rül­tünk. A fe­jé­ben. Sőt még in­kább a mag­já­ban va­gyunk!

2. Vízvadászat

Az üs­tö­kös­ben! Egy üs­tö­kös fog­sá­gá­ba es­tek! Le­het­sé­ges ez? De ha ez így van, ak­kor ez a zöl­des füst – az üs­tö­kös far­ka. És va­jon ezek a gyé­mánt­töm­bök ugyan mi­ből le­het­nek?

– Na­vi­gá­tor elv­társ, és ha azok ott jég­töm­bök? – Al­jo­sa a ha­jó­ab­lak­ra mu­ta­tott.

– Már én is gon­dol­tam erre –fe­lel­te las­san Pe­ter­sen – le­het­sé­ges, hogy Whipp­le-nak, an­nak az ame­ri­kai csil­la­gász­nak még­is iga­za van. Ő haj­da­ná­ban úgy vél­te, hogy az üs­tö­kös mag­ja szennye­zett jég­da­ra­bok­ból áll… Koc­káz­tat­nunk kell. Szka­fan­de­rünk van, és a vész­ki­já­ra­tunk is mű­kö­dik… – a na­vi­gá­tor ar­cát hir­te­len el­tor­zí­tot­ta a fáj­da­lom, és aj­kát össze­ha­rap­va, a bal ol­da­lá­hoz ka­pott. Al­jo­sa oda­ro­hant.

– Sem­mi, sem­mi – mor­mol­ta Pe­ter­sen, s le­tö­röl­te hom­lo­ká­ról a ve­rej­té­ket. – Azon­nal el­mú­lik. – Ki­egye­ne­se­dett, és bá­gyad­tan mo­soly­gott: – Meg­ijed­tél? Ez ne­kem szo­kott… – zú­zó­dás. Gye­rünk, ké­szít­sük elő a szka­fan­dert.

És ek­kor meg­le­pő do­log tör­tént, hir­te­len re­ked­tes basszus hang árasz­tot­ta el a ka­jü­töt.

„Itt a »Zár­ja« boly­gó­kö­zi űr­ha­jó! A »Zár­ja« boly­gó­kö­zi űr­ha­jó be­szél! Is­me­ret­len égi­test­tel üt­köz­tünk össze, csak…” És szó­ról szó­ra újra hal­lot­ták a na­vi­gá­tor je­len­té­sét, ame­lyet a „Zár­ja” ka­taszt­ró­fá­já­ról kö­zölt…

– Ez is az üs­tö­kös kunszt­ja – je­gyez­te meg mo­gor­ván Pe­ter­sen. – Nem tud­tak át­tör­ni! Tel­je­sen vissza­ve­rőd­tek a rá­dió­hul­lá­mok… De azért még­is­csak meg­pró­bál­juk még egy­szer.

És oda­ült az adó­hoz, egy fél per­cig fi­gyel­me­sen gon­dol­ko­dott, és egyen­le­tes han­gon mon­da­ni kezd­te:

„A »Zár­ja« vo­nal­ha­jó be­szél. Má­so­dik je­len­tés. Föl­di idő (moszk­vai) sze­rint ti­zen­hat óra. Le­sze­rel­tük a ha­jó­ab­lak fe­de­lét. Egy üs­tö­kös fe­jé­ben va­gyunk, kő- és jég­töm­bok ha­tal­mas ra­já­ban. A sze­ren­csét­len­ség­ről kül­dött első je­len­té­sünk vissza­ve­rő­dött egy ré­teg­ről, amely a rá­dió­hul­lá­mok szá­má­ra át­jár­ha­tat­lan. Meg­is­mét­lem, a ha­jó­nak csak az elül­ső ré­sze ma­radt meg, a na­vi­gá­tor fül­ké­je.

Vé­tel­re kap­cso­lok. Vé­tel­re kap­cso­lok.

Ro­u­ald Pe­ter­sen, na­vi­gá­tor.”

Az öreg fel­állt, és ki­nyi­tott egy szek­rény­két. Al­jo­sá­nak hát­tal áll­va, ti­tok­ban, hogy a gye­rek ne lás­sa, ki­nyi­tott egy or­vos­sá­gos fi­o­lát, majd le­nyelt egy tab­let­tát.

– A Föl­det is kö­rül­ve­szi egy olyan ré­teg, ame­lyen nem tud­nak át­ha­tol­ni a rá­dió­hul­lá­mok – je­gyez­te meg Al­jo­sa.

– Igen. Az io­no­szfé­ra. És be­csü­let­tel szol­gál min­ket. Ha nem len­ne – le­he­tet­len len­ne a rö­vid­hul­lá­mú rá­dió-össze­köt­te­tést meg­te­rem­te­ni. Ezt még az is­ko­lá­ban meg­ta­nul­tad. De ez a mi üs­tö­kö­sünk, mint­ha pán­cél­lal ven­ne ben­nün­ket kö­rül – sem­mi­lyen hul­lá­mot nem en­ged át.

– De hi­szen már bi­zo­nyá­ra fel­fe­dez­ték az üs­tö­kö­sün­ket?

– Le­het­sé­ges, fiú, le­het­sé­ges – a na­vi­gá­tor is­mét az adó­hoz ült, és las­san, fi­gyel­mes ap­ró­lé­kos­ság­gal kezd­te új­ból el­len­őriz­ni a ké­szü­lé­ket.

– Te jó vagy – mor­mog­ta, át­néz­vén az adó al­kat­ré­sze­it –, és ti is jól dol­goz­tok, de ti, ti, igen, a nor­má­li­san… hm… – Pe­ter­sen le­hor­gasz­tot­ta a fe­jét, gon­dol­ko­dott.

Al­jo­sa is­mét az ab­lak­hoz ült. Igen, a Nap még­is­csak lát­ha­tó, bár a ko­rong­ja va­la­mi­vel ki­sebb, mint aho­gyan meg­szok­ta, ami­lyen a „föl­di” Napé. A ra­gyo­gó jég­töm­bök foly­tat­ták for­gá­su­kat, ke­rin­gé­sü­ket, és Al­jo­sa sö­tét töm­bö­ket is ész­re­vett kö­zöt­tük. Ezek le­het, hogy olyan kö­zön­sé­ges kő­me­te­o­ri­tok, ame­lyek nagy rit­kán a Föld­re is le­zu­han­nak.

Né­hány pil­la­nat telt el így, és a ka­jü­töt za­va­ros han­gok fül­si­ke­tí­tő ára­da­ta ön­töt­te el: a na­vi­gá­tor mind­két je­len­té­se vissza­ve­rő­dött, és a sza­vak re­cseg­tek, dü­bö­rög­tek, át­ver­ték és át­fed­ték egy­mást. Az első adás né­mi­leg hal­kabb volt, a má­so­dik a ter­mé­szet kü­lö­nös sze­szé­lye foly­tán egész idő alatt vál­toz­tat­ta a hang­színt. A fü­tyü­lő, ha­da­ró be­széd­ben ne­héz volt fel­is­mer­ni Pe­ter­sen nyu­godt basszu­sát.

– Zagy­va­ság! – mor­mog­ta csön­de­sen a na­vi­gá­tor.

Al­jo­sa hall­ga­tott. A fü­lét akar­ta be­fog­ni, és leg­szí­ve­seb­ben be­huny­ta vol­na a sze­mét is…

– Fiú – Pe­ter­sen vá­rat­lan moz­du­lat­tal ki­kap­csol­ta a rá­di­ót –, úsz­tál már az űr­ben?

– Nem. De tu­dom, hogy ez nem is olyan bo­nyo­lult.

– Így is mond­ják. – A na­vi­gá­tor meg­tö­röl­te hosszú­kás ar­cát. – El akar­lak kül­de­ni va­dá­szat­ra. Nem ijed­tél meg?

Al­jo­sa csak a fe­jét ráz­ta. És ha fél­ne is, ak­kor is csak ami­att, hogy fé­lénk­ség­gel gya­nú­sít­ják.

Pe­ter­sen né­mán nyi­tot­ta ki a fa­li­szek­rényt, és ki­húz­ta az űr­ru­hát. Fe­ke­te-fe­hér koc­kás ke­zes-lá­bas volt, a tal­pa­kon és a kesz­tyűn mág­ne­ses szí­vó­ko­ron­gok­kal, át­lát­szó, szar­vas si­sak­kal (a két an­ten­na szar­vak­ra ha­son­lít) és a há­ti­zsák­já­ban kis bal­lo­nok. A há­tán ara­nyos ke­re­kecs­ke fény­lett. A szé­les tü­sző­ben két ra­ké­ta­pisz­toly füg­gött.

– Kö­té­len en­ged­lek ki – mon­dot­ta Pe­ter­sen, le­gom­bo­lyít­va a haj­lé­kony zsi­nórt. – Ki­má­szol a zsi­lip­kam­rá­ba, és a há­tad­ra fek­szel. Én pe­dig ki­nyi­tom a nyí­lást, és meg­nyo­mom ezt a két gom­bot. Egy lö­kés ki­ta­szít a ha­jó­ból. És buk­fen­cez­ni kez­desz, úgy, aho­gyan az első űr­ha­jó­sok tet­ték. De ne ijedj meg. Haj­dan nem volt ilyen fel­sze­re­lés – sta­bi­li­zá­tor. Meg­nyo­mod ezt a gom­bot, és a for­gás nyom­ban meg­szű­nik.

A na­vi­gá­tor fi­gyel­me­sen el­len­őriz­te az őr­ru­ha lég­men­tes zá­rá­sát.

– Az is­ko­lá­ban ta­nul­tuk ezt a szka­fan­dert – je­gyez­te meg Al­jo­sa. – Az űr­ha­jó­zá­si ka­bi­net­ben még fel is vet­tük. Ez – úgy hi­szem – egy nap­ra szá­mí­tott.

– Igen – Pe­ter­sen Al­jo­sa elé tet­te a ru­hát. – Egy ki­csit nagy lesz ne­ked, de ez nem olyan bor­zasz­tó. Alap­já­ban ne­kem kel­lett vol­na ki­men­nem, de… értsd meg, ha a ki­já­ra­ti kam­ra el­rom­lott, ak­kor… ak­kor ve­szé­lye­sebb itt tar­tóz­kod­ni a ka­jüt­ben és nem a koz­mosz­ban. Értsd meg: ha en­ned kell – ak­kor vedd a szád­ba a jobb ol­da­li csu­to­rát, a táp­lá­lék­ve­ze­tőt. Ha foj­tó a le­ve­gő, ak­kor – ak­kor szív­jál oxi­gént a bal ol­da­li­ból… a mik­ro­fon az ál­lad alatt van. Min­den vi­lá­gos?

– Vi­lá­gos, na­vi­gá­tor elv­társ!

– Ami­kor el­érsz a leg­kö­ze­leb­bi jég­tömb­höz, erő­sítsd hoz­zá ma­gad, és a ra­ké­ta­pisz­tolyt a ha­jó­val pon­to­san el­len­té­tes irány­ban süsd el. A re­ak­ció­erő az­u­tán a jég­tömb­bel együtt ide­ta­szít hoz­zám. No, öl­tözz!

Az űr­ru­há­ba be­le­búj­ni meg­le­he­tő­sen bo­nyo­lult mű­ve­let­nek bi­zo­nyult, de Pe­ter­sen se­gít­sé­gé­vel Al­jo­sa már tíz perc múl­va tel­je­sen fel­öl­töz­ve állt. A na­vi­gá­tor gon­do­san el­len­őriz­te a ruha min­den var­ra­tát, min­den ízü­le­tét, és csak ak­kor tusz­kol­ta a fiút a ki­já­ra­ti nyí­lás­hoz. A be­csa­va­roz­ha­tó, lég­men­te­sen záró ajtó tom­pa dön­dü­lés­sel zá­rult be a fiú mö­gött. Al­jo­sa a há­tá­ra fe­küdt.

– Ké­szen vagy? – hal­lot­ta Pe­ter­sen hang­ját.

– Ké­szen!

– Fi­gye­lem! – In­díts!

Éles fény va­kí­tot­ta el. A fiú si­et­ve le­en­ged­te a fény­szű­rőt.

– Bát­rab­ban, bát­rab­ban – hal­lot­ta a na­vi­gá­tor hang­ját –, vá­laszd ki a leg­kö­ze­leb­bi jég­töm­böt – és in­dulj felé! A kö­te­let en­ge­dem.

A há­tán levő ara­nyos ke­re­kecs­ké­hez erő­sí­tett kö­tél meg­moz­dult Al­jo­sa be­huny­ta a sze­mét, és el­lök­te ma­gát a ha­jó­tól.

El­ső­nek a „Zár­ja” or­rát lát­ta, amint az űr­ben úszott. Ha­tal­mas hal­fej­re em­lé­kez­te­tett És hogy a ha­son­la­tos­ság még pon­to­sabb le­gyen, mint ha­tal­mas ke­rek szem, fé­nye­sen ra­gyo­gott a na­vi­gá­ci­ós ka­jüt fe­det­len ha­jó­ab­la­ka.

A kö­tél las­san le­te­ke­re­dett Al­jo­sa már tíz­mé­ter­nyi­re tá­vo­lo­dott a ha­jó­tö­re­dék­től.

Va­jon hol le­het a Nap? – tű­nő­dött a fiú. Kö­rös-kö­rül min­den ra­gyo­gott és szik­rá­zott, de a „Zár­já”-tól va­la­mi­vel jobb­ra egy pont­ban kü­lö­nö­sen erős volt a ra­gyo­gás – ott ra­gyo­gott nap­rend­sze­rünk köz­pon­ti csil­la­ga. A fiú még a fény­szű­rőn át is érez­te me­le­gét.

Lé­le­gez­ni könnyen lé­leg­zett, és majd­nem meg­nyu­go­dott. Az igaz, hogy időn­ként újra meg újra pö­rög­ni kez­dett, de a sta­bi­li­zá­tor se­gít­sé­gé­vel ha­ma­ro­san si­ke­rült meg­nyug­ta­tó­an ren­dez­nie a hely­ze­tét.

A kö­tél meg­fe­szült, Al­jo­sa most majd­nem moz­du­lat­la­nul le­be­gett, ke­zé­vel, lá­bá­val úszó moz­du­la­to­kat tett…

– Hogy men­nek a dol­gok, fiú?

– Min­den rend­ben, de a jég­tömb­től még tá­vol va­gyok.

– A kö­tél száz mé­ter­re ele­gen­dő. Kö­ze­lebb sem­mi sem lát­ha­tó?

– Sem­mi.

Né­hány pil­la­na­tig egyi­kük sem szólt. A na­vi­gá­tor bi­zo­nyá­ra gon­dol­ko­dott.

– Na­vi­gá­tor elv­társ!

– Igen!

– Ki­ol­dom a kö­te­let, és meg­pró­bá­lom úgy el­ér­ni a jég­töm­böt, hogy a ra­ké­tá­val hoz­zá­lö­vöm ma­gam.

– Nem. Térj vissza. Ezt a ma­nő­vert majd én ma­gam haj­tom vég­re.

– De hát mi­ért is ne? Íme, már ki is ta­pin­tot­tam a gyű­rűt… Meg­van.

– Ah!

A kö­tél ki­kap­cso­ló­dott, és Al­jo­sa ol­dalt úszott tőle. Ér­de­kes, hogy a meg­fe­szült kö­tél úgy ma­radt to­vább­ra is ki­fe­szül­ten az űr­ben, mint­ha vo­nal­zó­val húz­ták vol­na meg a vo­na­lát.

– Nyu­god­tan, nyu­god­tan – ta­ná­csol­ta Pe­ter­sen –, ha már így tör­tént, ak­kor ve­gyél irányt a leg­kö­ze­leb­bi jég­hegy­re.

Al­jo­sa há­tat for­dí­tott a leg­kö­ze­leb­bi jég­tömb­nek, és a pisz­tolyt tar­tó ke­zét ki­nyújt­va, meg­nyom­ta a ka­kast.

És nyom­ban el­len­áll­ha­tat­lan erő ta­szí­tot­ta el a ha­jó­tól, egy­re tá­vo­labb. Al­jo­sa az első pil­la­nat­ban meg­ré­mült, és aka­rat­la­nul is kéz­zel-láb­bal ka­pá­ló­dzott, hogy tart­sa ma­gát…

– Min­den rend­ben, csak ne ijedj meg, fi­acs­kám – bá­to­rí­tot­ta a na­vi­gá­tor.

Nem, nem volt min­den egész rend­ben. Al­jo­sa el­szá­gul­dott a cél­pont mel­lett. Vagy öt­mé­ter­nyi­re úszott el mel­let­te a jég­tömb. Egész jég­szik­la volt, és a kör­vo­na­lai a le­nin­grá­di érc­lo­vas szob­rá­nak ta­lap­za­tá­ra em­lé­kez­tet­ték.

– Sem­mi baj, sem­mi baj – vi­gasz­tal­ta a fiút Pe­ter­sen –, cé­lozd meg, és tü­zelj újra.

Pró­bálj cé­loz­ni! Hi­szen há­tat kell for­dí­ta­ni a cél­nak, mi­köz­ben a ra­ké­ta­pisz­toly dol­go­zik. Al­jo­sa ki­nyi­tot­ta ke­zét, meg­ér­tet­te… Puff!…

De ez al­ka­lom­mal úgy tűnt, hogy sze­ren­csé­seb­ben cél­zott. A szik­la nőtt, és kö­ze­le­dett. Kö­ze­lebb, kö­ze­lebb… A fiú ki­nyúj­tot­ta ke­zét, és – hur­rá! – meg­ka­pasz­ko­dott a jég­szik­la éles pe­re­mé­ben. Igen, ez iga­zi jég!

No, ez si­ke­rült! A szik­lá­ban be­mé­lye­dést is ta­lált, egy kis bar­lan­got. Al­jo­sa be­má­szott a bar­lang­ba, és a „Zár­ja” tá­vo­li ron­csát jól be­mér­ve, újra be­kap­csol­ta a ra­ké­ta­pisz­tolyt…

A kö­vet­kez­ményt azon­ban egy­ál­ta­lán nem vár­ta: a szik­la fo­rog­ni kez­dett, és meg­le­he­tő­sen gyor­san per­gett.

– Na­vi­gá­tor elv­társ! Mit te­gyek?! Nem fe­lénk re­pül, ha­nem fo­rog! – ki­ál­tot­ta Al­jo­sa.

– Ne he­ves­kedj. A leg­fon­to­sabb most – össz­pon­to­sí­ta­ni. Gon­dold meg jól, hogy mi­kor add le a lö­vést. A leg­fon­to­sabb az, hogy a re­ak­ció­erő me­rő­le­ge­sen érje a szik­la fe­lü­le­tét. Meg­ér­tet­tél?

Al­jo­sa min­dent meg­ér­tett, de ho­gyan ta­lál­ja meg az em­ber a me­rő­le­gest, ami­kor a szik­lá­nak olyan fan­tasz­ti­kus for­má­ja van?!

Vé­gül még­is­csak si­ke­rült a szik­lát a „Zár­já”-hoz irá­nyí­ta­nia. A „hal­fej” ész­re­ve­he­tő­en kö­ze­le­dett. És mi lesz, ha vá­rat­la­nul úgy vá­gó­dik a ha­jó­roncs­hoz, mint a fal­tö­rő kos? Az iz­ga­lom görcs­be rán­tot­ta a gyom­rát.

A ha­jó­ab­lak sár­ga sze­me egy­re kö­ze­lebb és kö­ze­lebb ke­rült… még egy perc – és a két tömb – az acél és a jég – össze­koc­cant.

3. Új próbatétel

Egy­más­sal szem­ben fe­küd­tek a kes­keny dí­vá­nyocs­ká­kon, mind­ket­ten vir­rasz­tot­tak. Al­jo­sa a fá­rad­ság­tól nem tu­dott el­alud­ni, a na­vi­gá­tort pe­dig az ag­gasz­tó gon­dok tar­tot­ták éb­ren.

A csön­det csak az au­to­ma­ti­kus be­ren­de­zé­sek ke­tye­gé­se és a „Zár­ja” pán­cél­za­tá­nak csen­des re­cse­gé­se tör­te meg. Ezt a re­cse­gést az okoz­ta, hogy a jég­tömb, időn­ként pa­rá­nyit moz­dul­va, ne­ki­dör­gö­lő­dött ol­da­lá­val a ha­jó­nak.

– Na­vi­gá­tor elv­társ – a fiú fel­kö­nyö­költ –. nem al­szik?

– Nem, fiú. Azon gon­dol­ko­dom, hogy hova visz min­ket az üs­tö­kös: a Nap felé, vagy pe­dig el­tá­vo­lít tőle, el­lip­szis vagy pa­ra­bo­la pá­lyán ha­la­dunk-e. – Pe­ter­sen fel­állt, nyúj­tó­zott egyet: – Pró­bál­junk csak szót ér­te­ni a ta­nács­adónk­kal.

– Ta­nács­adó? – Al­jo­sa fel­ug­rott a dí­vány­ról.

– Van egy ki­ber-ta­ná­cso­sunk. Az igaz, hogy ke­vés ada­ta van, de meg­pró­bá­lom – és Pe­ter­sen be­le­me­rült a szá­mí­tá­sok­ba. Ki­húz­ta a ha­jó­nap­lót, és ki­ír­ta az utol­só ada­to­kat, az­u­tán a szög­mé­rő­vel le­ült a ha­jó­ab­lak­hoz, és so­ká­ig pró­bál­ko­zott a leg­fé­nye­sebb pont hely­ze­té­nek meg­ha­tá­ro­zá­sá­val…

A ki­ber-ta­ná­csos ré­gi­mó­di fa­li­órá­ra em­lé­kez­te­tett. Nem volt ugyan in­gá­ja, ez­zel szem­ben a szé­les szám­la­pon hat kü­lön­bö­ző szí­nű mu­ta­tó vi­lá­gí­tott. Pe­ter­sen óva­to­san a meg­fe­le­lő osz­tás­ra ál­lí­tot­ta őket, és be­kap­csol­ta az ára­mot.

A ki­ber-ta­ná­csos felzú­gott, kat­tant né­há­nyat, és fém­csen­gé­sű han­gon meg­szó­lalt:

– A se­bes­ség má­sod­per­cen­ként kö­rül­be­lül 40 ki­lo­mé­ter. A Nap­tól való tá­vol­ság mint­egy 180 mil­lió ki­lo­mé­ter.

Pe­ter­sen meg­dör­zsöl­te bo­ros­tás ál­lát:

– A Nap felé szá­gul­dunk. Se­bes­sé­günk még nö­ve­ked­ni fog. Ha­ma­ro­san el­szá­gul­dunk a Föld mel­lett. Hát va­ló­ban nem vesz­nek ben­nün­ket ész­re?

– Aka­rom mon­da­ni, hát le­het­sé­ges, hogy egyet­len föl­di csil­la­gász fi­gyel­mét sem hív­ja fel ma­gá­ra az üs­tö­kö­sünk?

A na­vi­gá­tor fel­állt, és ne­ki­fo­gott, hogy ki­rak­ja a kon­zer­ve­ket, a sű­rít­mé­nyes zacs­kó­kat és a táp­szer­pasz­tás tu­bu­so­kat – az űr­ha­jó­sok ha­gyo­má­nyos „vész­tar­ta­lé­kát”.

– Ez az egész – mo­tyog­ta az Öreg­em­ber –, ke­vés.

– De hi­szen azt mon­dot­ta, hogy az élel­münk egy hó­na­pig is elég! – cso­dál­ko­zott Al­jo­sa.

– Csak azért mond­tam, hogy bá­to­rít­sa­lak. Az éle­lem ti­zen­öt nap­ra elég. Ki­por­ci­ózzuk. Elő­ször a kon­zer­ve­ket fo­gyaszt­juk el, a tu­bu­so­kat a vé­gé­re hagy­juk.

Al­jo­sá­nak össze­fa­csa­ro­dott a szí­ve. A ré­mü­let és a véd­te­len­ség ke­se­rű­sé­ge ra­gad­ta meg. De még­is el­fe­hé­re­dő száj­jal arra kény­sze­rí­tet­te ma­gát, hogy vi­gasz­tal­ni pró­bál­ja mind­ket­tő­jü­ket.

– Né­hány nap múl­va biz­to­san meg­ta­lál­nak min­ket.

A fiú sza­vai, mint­ha csa­ló­dást okoz­tak vol­na Pe­ter­sen­nek. Szo­mo­rú, ki­fa­kult, tom­pa fé­nyű öreg sze­mé­vel rá­né­zett Al­jo­sá­ra, és azt gon­dol­ta „Bár én hin­nék eb­ben ilyen hit­tel!” De han­go­san csak zsém­belt.

– Ez a mai fi­a­tal­ság: min­dig olyan nyu­god­tak, min­den olyan min­den na­pi­nak tű­nik előt­tük. De hát mi­ért is ne! Gyer­mek­ko­ruk­tól min­dig csak ezt hall­ják: tíz­mill­lárd em­ber gon­dol rád! Kö­rös-kö­rül au­to­ma­ták. Kí­vánj – és meg­ka­pod…

Az órák egy­han­gú vég­te­len­ség­gel nyúl­tak. A leg­sú­lyo­sabb nem is az éle­lem kor­lá­to­zott­sá­ga volt, ha­nem az, hogy sem­mit­te­vés­re kény­sze­rül­tek, hogy nem tud­tak ak­tí­van har­col­ni a sze­ren­csét­len­sé­gük el­len.

Át­szel­ték a Föld pá­lyá­ját, és hi­á­ba hív­ták a szü­lő­boly­gót. Vá­lasz­ként, mint­ha csak a ter­mé­szet is ne­vet­ne raj­tuk, bor­zal­mas ka­ko­fó­nia har­sant fel. Adá­suk is­mét vissza­ve­rő­dött, de el­torzul­va.

Al­jo­sa né­hány íz­ben arra kér­te Pe­ter­sent, hogy en­ged­je ki, hadd ússzon egyet a koz­mosz­ban, de a na­vi­gá­tor nem egye­zett bele:

– Őrizd meg, Al­jo­sa, az űr­ru­hát. Ha az au­to­ma­tá­ink fel­mon­da­nák a szol­gá­la­tot, és le­he­tet­len­né vál­na a ka­jüt­ben az élet, az űr­ru­ha ak­kor meg­ment té­ged.

– És önt? Hi­szen csak egyet­len űr­ru­hánk van.

– Mi va­gyok én? Én ag­gas­tyán va­gyok. Le­él­tem az éle­tet. De te még csak most kez­ded.

…Az el­gyö­tört fiú mé­lyen aludt, és nem éb­redt fel, amint Pe­ter­sen óva­to­san fel­kelt a dí­vány­ról. Az öreg arca ha­mu­szür­ke és sá­padt volt, és hosszan áll­do­gált in­ga­doz­va, vál­lá­val a fal­nak tá­masz­kod­va. Az­u­tán lá­bát ne­he­zen emel­ve oda­ment az élel­mi­sze­res lá­dá­hoz, és né­hány per­cig tű­nőd­ve, át­ra­kos­gat­ta a tu­bu­so­kat, a sű­rít­mé­nyes zacs­kó­kat. Vé­gül, nyil­ván dön­tött, ki­húz­ta a dí­vány alól a su­gár­vé­dő kö­penyt, és a han­go­san zi­ze­gő, dur­va szö­ve­tet ma­gá­ra te­rí­tet­te. Oda­ment az alvó Al­jo­sá­hoz, meg­állt fö­löt­te, és va­la­mit sut­tog­va, ki­nyi­tot­ta az aj­tót, amely fö­lött vö­rös fel­irat állt a fa­lon:

„Vé­dő­ru­ha nél­kül be­lép­ni ti­los! Su­gár­zás!”

A na­vi­gá­tor hosszú ide­ig nem is tért vissza. Az aj­tócs­ka mö­gül kü­lö­nös han­gok hal­lat­szot­tak: szi­sze­gés, fü­tyü­lés, szag­ga­tott mon­da­tok. Vagy két óra telt el így…

Al­ja­sa ki­nyi­tot­ta a sze­mét. Pe­ter­sen sár­ga szí­nű, szú­rós sza­gú pa­lást­ban állt előt­te.

– Fel­éb­red­tél, fiú?… Rossz hírt kell kö­zöl­nöm ve­led: az au­to­ma­tán­kat fel kell töl­te­nünk, kü­lön­ben el­ve­szünk. Egy idő­re el kell vál­nunk… Csak nem ijed­tél meg? Egy idő­re, de a han­go­mat hal­la­ni fo­god. El­me­gyek – az öreg­em­ber a pi­ros fel­ira­tú aj­tó­ra mu­ta­tott –, és fel­töl­töm őket. Ez hosszú ide­ig tart. Vi­szek ma­gam­mal kon­zer­ve­ket és vi­zet. Ne ag­gódj mi­at­tam. Ez a mun­ka né­hány na­pot is meg­kö­ve­tel. Te to­vább­ra is a ka­jüt­ben ma­radsz, én pe­dig ott, az ajtó mö­gött fo­gok dol­goz­ni. Mond­tam, né­hány nap­ba is be­le­tart ez a mun­ka. Éj­jel-nap­pal ott le­szek. Vi­szont­lá­tás­ra, fiú.

– Vár­jon! – ki­ál­tott fel Al­jo­sa. – Ho­gyan? Még nem ér­tem: mi­ért nem dol­goz­ha­tunk együtt?! Nem aka­rok egye­dül ma­rad­ni! Én… Én meg fo­gok őrül­ni! Ne men­jen el!…

Pe­ter­sen arca el­ko­mo­ro­dott, és szi­go­rú­vá lett:

– Hall­gass el, és tel­je­sítsd a pa­ran­csot! Azt ígér­ted ne­kem, hogy me­rész le­szel, iga­zi fér­fi le­szel, de már az első bo­nyo­da­lom­ra el­vesz­ted a fe­jed. Szokj hoz­zá! Az űr­ha­jós­nak nem sza­bad fél­nie az egye­dül­lét­től. De te… Kö­zel le­szek, az ajtó mö­gött. – Pe­ter­sen hir­te­len sar­kon for­dult. – Ég ve­led!

Az ajtó csen­dült, és be­csa­pó­dott. Al­jo­sa egye­dül ma­radt.

„Ke­mény­szí­vű, go­nosz öreg” – do­ho­gott ma­gá­ban sér­tő­döt­ten Al­jo­sa.

„Én meg hogy hoz­zá­kö­tőd­tem, saj­nál­tam, ő pe­dig nem is tö­rő­dik ve­lem. Bi­zo­nyá­ra meg­unt, és most be­zár­kó­zik az au­to­ma­tá­i­val. Hogy bosszant­sam, nem fo­gok vele be­szél­get­ni. Hadd ül­jön ott, és csak dol­goz­zon.”

A dön­tést még csak könnyű volt meg­hoz­nia, de ne­héz volt a tel­je­sí­té­se. Mind­össze két nap telt el, és Al­jo­sa már­is ki­bír­ha­tat­lan­nak érez­te a ma­gá­nyos­sá­got. So­kat aludt, evett és ivott, ügyet sem ve­tett a na­vi­gá­tor ál­tal szi­go­rú­an ki­sza­bott por­ci­ók­ra, he­ve­ré­szett a dí­vá­nyon, és ked­venc da­la­it fü­työ­rész­te. Sok dalt is­mert, de ezt az el­fog­lalt­sá­got is ha­ma­ro­san meg­un­ta. Fü­ze­tet vett elő, és ne­ki­kez­dett a nap­ló­írás­nak. De az írás­hoz va­la­mi él­mény is kel­lett vol­na. Ám at­tól a nap­tól kezd­ve, hogy Pe­ter­sen el­rej­tő­zött az au­to­ma­ták re­ke­szé­ben, sem­mi sem tör­tént. A vö­rös fel­ira­tú ajtó mö­gül időn­ként só­ha­jok, kö­hé­cse­lés és re­ked­tes fel­ki­ál­tá­sok hang­zot­tak el. Néha pe­dig Pe­ter­sen ha­lál­ra unt ta­ná­csai árad­tak a ka­jüt­be: ezek egyet­len do­log­ban csú­cso­sod­tak ki: meg kell őriz­nie a nyu­gal­mát, és ha a ka­jüt­ben már le­he­tet­len­né vá­lik az élet, ak­kor ve­gye fel a szka­fan­dert…

Al­jo­sa azon kap­ta ma­gát, hogy min­dig ugyan­azt a mon­da­tot írja le: „Mit te­gyek? Mit te­gyek? Bár­csak a na­vi­gá­tor gyor­sab­ban be­fe­jez­né a ja­ví­tást…”

Így tel­tek el a na­pok, egyik a má­sik után…

– A Nap­hoz kö­ze­le­dünk – szó­lalt meg vá­rat­la­nul az ajtó mö­gül han­go­san Pe­ter­sen –, ne iz­gulj, fiú. Az au­to­ma­ták csök­ken­tik a hő­sé­get. Most 25 fok van. Foly­ta­tom a mun­kát. Még sok, na­gyon sok mun­kám van. Ne bán­kódj.

– Na­vi­gá­tor elv­társ! – üvöl­tött fel Al­jo­sa, és az aj­tócs­ká­hoz ug­rott, ök­lé­vel do­bol­va a hi­deg acé­lon. – En­ged­jen be.

– Ne iz­gasd ma­gad, fiú – hör­dült Pe­ter­sen fe­le­le­te –, nem nyit­ha­tom ki az aj­tót. Su­gár­zás. Nincs pa­lás­tod. Értsd meg. A Nap­hoz kö­ze­le­dünk. Ha na­gyon me­leg lesz, ha el­vi­sel­he­tet­le­nül me­leg lesz, vedd fel a szka­fan­dert.

Igen, és va­ló­ban a hő­ség egy­re nőtt. Al­jo­sa rá­né­zett a hő­mé­rő­re. 32 fok! Le­ve­tet­te a fel­ső­ru­há­ját, le­fe­küdt a pad­ló­ra. Ivott egy po­hár vi­zet.

No, ezt nem ta­ná­csos meg­is­mé­tel­ni. A sze­mé­be ve­rej­ték csor­gott. Még me­le­geb­be lett.

– Nyu­god­tan, fiú – szó­lalt meg is­mét Pe­ter­sen –, ha hő­ség lesz, ha el­vi­sel­he­tet­len a hő­ség, vedd fel az űr­ru­hát. Én foly­ta­tom a mun­kát. Még sok, na­gyon sok mun­kám van.

A hő­mé­rő 40 fo­kot mu­ta­tott!

Al­jo­sa el­bá­gyadt. Úgy érez­te, hogy még csak egy ici­pi­cit kell nő­nie a me­leg­nek, és a vére is fel­forr…

– Nem bí­rom to­vább! – ki­ál­tot­ta, és oda­kú­szott az aj­tócs­ká­hoz, ar­cá­val az acél­le­mez­nek tá­masz­ko­dott.

Azt vár­ta, hogy hű­vö­set érez majd, de az acél aj­tócs­ka már maga is olyan for­rón ége­tett, mint va­la­mi kály­ha.

– Nyu­ga­lom, fiú – hang­zott a na­vi­gá­tor re­kedt hang­ja a ka­bin­ból –, ha na­gyon me­leg lesz, ha el­vi­sel­he­tet­len me­leg lesz, vedd fel a szka­fan­dert Én foly­ta­tom a mun­kát. Még sok, na­gyon sok mun­kám van.

Al­jo­sa, iz­zad­ság­ban fü­röd­ve, el­gyen­gült kéz­zel las­san ma­gá­ra húz­ta az űr­ru­hát. A gu­mí­ro­zott szö­vet ki­csú­szott a ke­zé­ből.

A hő­mé­rő 55 fo­kot mu­ta­tott!…

Uff! Mi­lyen meg­könnyeb­bü­lést ér­zett Al­jo­sa! A pom­pás ruha re­me­kül sza­bá­lyoz­ta a hő­mér­sék­le­tet. Al­jo­sa fel­éledt, és mo­hón ivott a táp­ke­ve­rék­ből né­hány kor­tyot.

A her­me­ti­ku­san zárt si­sak, nem en­ged­te át a han­go­kat. Pe­ter­sen­nel meg­sza­kadt a kap­cso­la­ta. Ho­gyan bír­hat­ja el ezt a hő­sé­get az au­to­ma­ták szűk ka­bin­já­ban?!

Gyor­san ki!

Al­jo­sa be­má­szott a zsi­lip­kam­rá­ba. Be­csap­ta maga után az aj­tót. Nem volt, aki ka­ta­pult­tal ki­ves­se, ezért a kül­ső nyí­lást „kéz­zel” kel­lett ki­nyit­nia. Ez­zel a fel­adat­tal azon­ban meg­bir­kó­zott, és az, amit a „Zár­ja” kö­rül meg­pil­lan­tott, egy pil­la­nat­ra arra kész­tet­te, hogy min­dent el­fe­lejt­sen: Pe­ter­sen el­tá­vo­zá­sát és a sa­ját két­ség­be­ej­tő hely­ze­tét is.

4. A Nap közelében

Ha­tal­mas, leg­alább öt­ször ak­ko­ra a Nap, mint a meg­szo­kott! Fe­hér-sár­ga ko­rong­ját ha­tal­mas, vér­vö­rös pro­tu­be­ran­ci­ák nőt­ték be, mint ko­losszá­lis fák­lyák, és ké­kes-fe­ke­te fol­tok bo­rí­tot­ták. Meg­ré­mült, ahogy rá­pil­lan­tott, de le­he­tet­len volt nem néz­nie a fen­sé­ges lát­ványt.

A tűz­ben és a fény­ben min­den el­me­rült. Al­jo­sa úgy érez­te, hogy az űr­ru­hán át is érzi az izzó su­ga­rak ha­tal­mas nyo­má­sát. Al­jo­sa el­for­dult a Nap­tól, és fel­ki­ál­tott meg­le­pe­té­sé­ben: hová let­tek azok a jég­szik­lák, ame­lyek még nem­ré­gen ott úsz­kál­tak, buk­dá­csol­tak az űr­ben a „Zár­ja” kö­rül? Nin­cse­nek! Se­hol nin­cse­nek!

Hol van a zöl­des füst?

A zöld fény in­ten­zí­veb­bé lett, és a fél eget el­bo­rí­tot­ta. A fény­lő szür­ke tér­ben a jég­töm­bök he­lyett vö­rö­ses-sár­ga ko­rong le­be­gett, tel­ve gyű­rűs krá­te­rek­kel.

A Hold? De­hogy is jár­hat­na a Hold a Nap kö­ze­lé­ben…

A Mer­kur! Igen, ter­mé­sze­te­sen ez a Mer­kur!

De hi­szen ha ez a Mer­kur, ak­kor (ezt Al­jo­sa tud­ta) em­be­rek is él­nek itt.

Már két éve dol­go­zik a tu­do­má­nyos ál­lo­más az Észa­ki Sar­kon. Fő fel­ada­ta a Nap ta­nul­má­nyo­zá­sa. Egy ki­sebb boly­gó­kö­zi űr­ha­jó­juk is van, arra az es­he­tő­ség­re, ha az ál­lo­mást hir­te­len ki kel­le­ne ürí­te­ni. Ha hírt ad­hat­na ma­gá­ról va­la­ho­gyan!…

Hosszan néz­te a Mer­kur rán­cok ba­ráz­dál­ta, ko­pár ar­cát. Hogy ha­son­lít a Hold­hoz! Nem vé­let­len, hogy az ál­lo­más ve­ze­tő­jé­nek Jean Le­co­qot ne­vez­ték ki, a hí­res sze­lenográ­fust…

Al­jo­sa ké­sőbb rá­jött arra, ha a jég­töm­bök és jég­he­gyek el is tűn­tek, de a kő­me­te­o­rí­tok to­vább­ra is ke­ring­tek kö­zös súly­pont­juk kö­rül.

Igen, az üs­tö­kös to­vább­ra is lé­te­zett, noha kin­cse­it nagy­részt el­vesz­tet­te.

Meg­ke­rü­li a Na­pot, és aho­gyan köz­is­mert, is­mét messzi­re tá­vo­zik az izzó köz­pon­ti vi­lá­gí­tó test­től, és az is le­het­sé­ges, hogy út­köz­ben a jég­tö­me­gei is­mét meg­sza­po­rod­nak.

A ha­tal­mas, üs­tö­kös-bo­zon­tos Nap­ra néz­ni el­vi­sel­he­tet­len volt. Még az erős fény­szű­rő mö­gött is be kel­lett huny­nia a sze­mét. Át­má­szott a „Zár­ja” ár­nyé­kos ol­da­lá­ra, de a ha­jó­roncs for­gott, és Al­jo­sá­nak ha­ma­ro­san is­mét me­ne­kül­nie kel­lett a gyil­kos hő­ség és fény elől.

Így telt el né­hány gyöt­rő óra. A sok nyo­masz­tó él­mény­től, a nö­vek­vő ve­szély tu­da­tá­tól és a szo­kat­lan lát­vány­tól, amely elé­je tá­rult, a fiú szé­dül­ni kez­dett. In­kább az ösz­tö­né­nek és nem az ér­tel­mé­nek en­ge­del­mes­ked­ve, né­hány­szor át­má­szott az ár­nyé­kos ol­dal­ra, hogy oda rej­tőz­zön a Nap elől.

Az­u­tán – se­ho­gyan sem tu­dott ké­sőbb vissza­em­lé­kez­ni arra, ho­gyan is tör­tént – fel­emel­te a ki­já­ra­ti nyí­lás fe­de­lét, és úgy kú­szott be az elő­tér­be, mint­ha gyík len­ne. Hosszú-hosszú ide­ig he­vert ott. Vé­gül fel­esz­mélt.

„A szka­fan­der­ben csak egy nap­ra való éle­lem és le­ve­gő van” – ju­tott a fiú eszé­be.

El­ha­tá­roz­ta, hogy meg­koc­káz­tat­ja a vissza­té­rést a na­vi­gá­tor ka­jüt­jé­be. Ha az au­to­ma­ták még dol­goz­nak, ak­kor ott majd­nem kor­lát­lan mennyi­sé­gű le­ve­gő áll ren­del­ke­zé­sé­re. Igaz, hogy ez a le­ve­gő izzó, de az is igaz, hogy az üs­tö­kös sem szá­guld örök­ké a Nap kö­ze­lé­ben.

Fél­ve bár, de le­ve­tet­te a si­sa­kot. Min­den csön­des. Pe­ter­sen hall­gat. Csak a ké­szü­lé­kék ke­tyeg­nek. A hő­mér­sék­let esett. – 40 fok. Ez sok ugyan, de azért el­vi­sel­he­tő.

– Na­vi­gá­tor elv­társ! – ki­ál­tot­ta Al­jo­sa, oda­lép­ve a vö­rös fel­ira­tú aj­tócs­ká­hoz. – Él?

– Min­den rend­ben, Al­jo­sa. Nyu­god­tan – hang­zott Pe­ter­sen re­kedt hang­ja. – Én foly­ta­tom a mun­kát.

Al­jo­sa saj­nált ki­mász­ni az űr­ru­há­ból, és un­do­rod­va szív­ta ma­gá­ba a gumi- és a bőr­sza­gú le­ve­gőt.

– Mi­kor­ra fe­je­zi be a mun­kát? – kér­dez­te a fiú, le­he­ve­red­ve a pad­ló­ra. – Meg­őr­jít az una­lom.

– Ne iz­gasd ma­gad, Al­jo­sa – is­mé­tel­te meg új­ból a na­vi­gá­tor –, sok a mun­ka. Ha az au­to­ma­ták el­rom­la­nák, vedd fel a szka­fan­dert…

Al­jo­sa el­szunnyadt, és arra éb­redt, hogy va­cog, resz­ket a hi­deg­től. Fel­ug­rott, de nem ér­tet­te meg azon­nal, hogy az irá­nyí­tó­táb­lán mi­ért gyul­lad­tak ki a pi­ros lám­pács­kák. A lé­leg­zés meg­ne­he­ze­dett. A lám­pák pis­lá­kol­tak.

– Na­vi­gá­tor elv­társ! Na­vi­gá­tor elv­társ! – ki­ál­tott fel két­ség­be­eset­ten Al­jo­sa, ök­lé­vel ver­ve az acél aj­tócs­kát. – Mi tör­tént? Mi­ért hall­gat?

– Ne iz­gasd ma­gad, Al­jo­sa – szó­lalt meg las­sú, re­kedt sut­to­gás­sal a na­vi­gá­tor –, sok a mun­ka. Ha az au­to­ma­ták el-rom-la-nak… a hang alig hall­ha­tó só­haj­ba ful­ladt, és el­hall­ga­tott…

– Az au­to­ma­ták el­rom­lot­tak! – Al­jo­sa a szka­fan­der­hoz ro­hant, és re­me­gő kéz­zel húz­ta, ci­bál­ta ma­gá­ra a ne­héz és je­ges szka­fan­dert. Ösz­tö­nö­sen tud­ta, hogy most már nem a hő­ség, ha­nem a koz­mi­kus fagy fe­nye­ge­ti pusz­tu­lás­sal.

Az üs­tö­kös meg­ke­rül­te a Na­pot, és most már el­tá­vo­lo­dik tőle, a sö­tét és a hi­deg vi­lág­ba tart.

A lám­pá­ik vá­rat­la­nul fel­szik­ráz­tak. A na­vi­gá­to­ri ka­jüt zúz­ma­ra bo­rí­tot­ta fa­lai fel­ra­gyog­tak. De ez volt az ener­gia utol­só ki­sü­lé­se.

Né­hány má­sod­perc – és a je­ges sö­tét­ség el­bo­rí­tot­ta Al­jo­sát.

5. „Merkur I.”

A kö­ze­li hegy­or­mok csip­kéz­te ho­ri­zont fö­lött a fe­ke­te-li­lás égen ha­tal­mas sár­ga Nap füg­gött. A Mer­kur ma­gas­ra me­re­dő, vö­rös re­pe­dé­sek szab­dal­ta he­gye­it izzó su­ga­rak­kal ver­te a Nap.

Kü­lö­nös vi­lág! Az egyik fél­te­ke a po­ko­li hő­ség­től és fény­től szen­ve­dett, a má­sik pe­dig örök sö­tét­ség­ben és fagy­ban aludt. Le­ve­gő nin­csen. Ide­gen­ből jövő gá­zok köl­csön­zik a rit­ka at­mo­szfé­rát, az ég is ezek mi­att li­lás ár­nya­la­tú.

A vö­rös hegy­ség egyik szé­les sza­ka­dé­ké­ban köz­vet­le­nül a ter­mi­ná­tor­nál, vagy­is az éj­sza­ka és a nap­pal, a fagy és a hő­ség ha­tá­rán ezüs­tö­sen fe­hér­lik a tu­do­má­nyos ku­ta­tó­ál­lo­más: a „Mer­kur I.”. Ma­gas ku­po­la ko­ro­náz­ta szé­les hen­ger. A hen­gert egy­har­ma­dá­ig a szik­lá­ba váj­ták. A hat ka­jüt­szek­tor egy-egy vi­lá­gí­tó ab­lak­kal néz a ko­mor táj­ra. És, mint­ha csak vas­tag szem­hé­jak bo­rul­ná­nak a ház sze­mé­re, az ab­la­ko­kat ha­tal­mas fény­szű­rők véd­ték.

Ez a tu­do­má­nyos ál­lo­más már két éve dol­go­zik. A Nap­hoz leg­kö­ze­lebb eső em­ber­lak­ta pont. A tu­dó­sok ne­héz mun­kát kap­tak: fő fel­ada­tuk – meg­ta­nul­ni a nap­ki­tö­ré­sek meg­jós­lá­sát.

Egyet­len űr­ha­jós sem le­het ad­dig biz­tos ab­ban, aki a nap­rend­szer ha­tá­rai kö­zött ván­do­rol, hogy nem éri-e vá­rat­lan su­gár­ter­he­lés – kü­lö­nö­sen, ha a föld­tí­pu­sú boly­gók kö­ze­lé­ben jár, amíg a prog­nó­zis nem meg­bíz­ha­tó. Ha a ki­tö­rés­ről ele­ve tud­nak, ak­kor vé­de­kez­ni is le­het. Ép­pen ezért kap­ták ezt a Mer­ku­ron dol­go­zók első fel­adat­ként. Még a Mer­kur fel­tér­ké­pe­zé­se is a má­so­dik hely­re szo­rult.

E hat kü­lön­bö­ző ter­mé­sze­tű és szo­ká­sú em­ber, akik ro­ko­na­ik­tól és ba­rá­ta­ik­tól hosszú idő­re el­sza­kad­tak, össze­han­gol­tan, ba­rá­ti egyet­ér­tés­ben dol­go­zott.

És ho­gyan is ér­tet­ték meg egy­mást?

Sa­ját anya­nyel­vén kí­vül mind­egyik leg­alább még két má­sik nyel­vet is be­szélt. A ku­ta­tók gyak­ran tré­fál­koz­tak: Mi mind a sa­ját anya­nyel­vün­kön üd­vö­zöl­jük egy­mást, így szit­ko­zó­dunk és így bú­csúzunk el. Egy­sze­rűbb, ha azt mond­juk, hogy a ba­rát­ság nyel­vét be­szél­ték.

Az ál­lo­más ve­ze­tő­jé­nek asz­ta­lán ott he­vert a „Mer­kur I.” ál­lo­má­nyá­nak név­so­ra:

1. Jean Le­coq – ve­ze­tő, pla­net­o­ló­gus;

2. Hans Gün­ter – a ve­ze­tő he­lyet­te­se, csil­la­gász;

3. Ro­bert Jack­son – fi­zi­kus, ki­ber­ne­ti­kus;

4. Anti Ti­mo­nen – űr­ha­jós-pi­ló­ta, táv­köz­lé­si szak­em­ber;

5. Pjotr Orl­jan­kin – bio­ló­gus, or­vos;

6. Gia­co­mo Tro­i­a­ni – gé­pész, sza­kács.

Két te­rep­já­ró áll a tu­dó­sok ren­del­ke­zé­sé­re. Egyik a boly­gó fa­gyos zó­ná­já­ba tett ki­rán­du­lá­sok­ra al­kal­mas, a má­sik a for­ró fél­te­kén vég­re­haj­tan­dó uta­zá­sok­hoz. Az egyik­nek ha­tal­mas me­le­gí­tő fel­sze­re­lé­se volt, a má­sik­nak még erő­tel­je­sebb hű­tő­be­ren­de­zé­se.

Sze­ren­csét­len­ség, gyors ki­ürí­tés ese­té­re egy ki­sebb boly­gó­já­ró űr­ha­jót ve­het­tek igény­be, a „Her­mész”-t.

A koz­mod­rom, a fű­tő­anyag-rak­tá­rak, az éle­lem­rak­tár, a tar­ta­lék fel­sze­re­lé­sek és vé­gül az atom­erő­mű – mind-mind a Mer­kur hi­deg fél­te­ké­jén he­lyez­ke­dett el.

A hi­deg­gel könnyebb a küz­de­lem, mint a hő­ség­gel!

6. Mindenkinek! Mindenkinek! Mindenkinek!

Jean Le­coq­nak kel­le­met­len és buta álma volt: a Koz­mi­kus Fi­zi­kai In­té­zet fe­hér elő­adó­ter­mé­ben ál­lott, és arra ké­szült, hogy a Mer­kur mű­kö­dő vul­kán­ja­i­ról tart­son elő­adást. A te­rem tel­ve – kö­zön­ség­gel! Mind me­re­ven né­zik, és ő se­ho­gyan sem tud­ja ki­nyög­ni az első mon­da­tot. Min­den­ki ne­vet Az el­nök csön­get. Is­mét ha­ho­tá­zik min­den­ki. A csön­ge­tés egy­re han­go­sabb…

Ek­kor Le­coq vég­re ki­nyi­tot­ta a sze­mét. A vi­deo­fon jel­zett.

– Ki az? – kér­dez­te ál­mo­san, re­ked­ten.

– Gu­ten Mor­gen, Jean. – Hans Gün­ter pu­fók, kék sze­mű arca tűnt fel a kép­er­nyő matt üve­gén.

– Bon jour!… Egy órá­val ko­ráb­ban kel­tet­tél fel, mint ahogy ide­je lett vol­na. Tör­tént va­la­mi?

– Rossz új­ság, Jean. Oda­ad­tam Ro­bert-nek az éves meg­fi­gye­lé­se­i­met ana­li­zá­lás­ra…

– Ezt tu­dom.

– Most kap­ta meg a vá­laszt… egyéb­ként hadd mond­ja el ő ne­ked. – Gün­ter arca hát­tér­be vo­nult, és Le­coq meg­pil­lan­tot­ta Jack­son erős állú, hosszú­kás ar­cát.

– Sa­lut, chef! – zú­gott fel a fi­zi­kus basszu­sa. – Íme, rend­kí­vü­li ere­jű kro­moszfé­ra-ki­tö­rést vár­ha­tunk.

– Nem ha­zud­nak a ki­ber­je­id?

– Két­szer is ana­li­zál­tuk. Az ered­mé­nyek meg­egyez­nek.

– És mi­kor­ra vár­ha­tó a ki­tö­rés?

– Száz- és hét­száz órás ha­tár kö­zött.

– Hm! – Le­coq meg­mar­kol­ta ha­tal­mas sas­or­ra nyer­gét, és össze­húz­ta vas­tag fe­ke­te szem­öl­dö­két – ez a moz­du­lat jel­lem­ző volt rá, ha erő­sen kon­cent­rál­tan gon­dol­ko­dott, min­dig így tett. – Hívj min­den­kit! Azon­nal sür­gős fi­gyel­mez­te­tést kell kül­de­ni.

Az ál­lo­más va­la­mennyi dol­go­zó­ja ha­ma­ro­san a köz­pon­ti te­rem­ben, az ét­ke­ző­ben gyü­le­ke­zett.

– Tim – for­dult Le­coq a zöld sze­mű, vö­rös hajú óri­ás­hoz – sür­gős adás! – És han­go­san fel­ol­vas­ta a rá­dió­gra­mot, gon­do­san hang­sú­lyoz­va min­den szót: „Min­den­ki­nek! Min­den­ki­nek! Min­den­ki­nek! A »Mer­kur I.« fi­gyel­mez­tet! A »Mer­kur I.« fi­gyel­mez­tet! A »Mer­kur I.« fi­gyel­mez­tet!

Min­den űr­ha­jós­nak, min­den űr­ál­lo­más-épí­tő­nek és min­den olyan boly­gó ku­ta­tó­já­nak, amely­nek nincs ter­mé­sze­tes vé­del­me (lég­kö­re).

Kro­moszfé­ra-ki­tö­rés vár­ha­tó, rend­kí­vü­li ere­jű ki­tö­rés. Azon­nal vég­re kell haj­ta­ni min­den óv­in­téz­ke­dést. Az űr­ha­jók tér­je­nek vissza a bá­zi­suk­ra. A ki­tö­rés nem kö­vet­ke­zik be száz órá­nál ko­ráb­ban, de hét­száz órá­nál ké­sőbb sem.

A » Mer­kur I.« fi­gyel­mez­tet! A »Mer­kur I.« fi­gyel­mez­tet! A »Mer­kur I.« fi­gyel­mez­tet!”

Min­den­ki egyet­ért a szö­veg­gel?

– Bene, bene, maest­ro! – je­gyez­te meg egy zö­mök ter­me­tű em­ber­ke, aki­nek arca ké­kes-fe­ke­te volt, noha min­den­nap gon­do­san bo­rot­vál­ko­zott. Gia­co­mo Tro­i­a­ni volt, a me­cha­ni­kus-sza­kács.

7. A különös rádiógram

– Hát azért ez még­is re­mek! – ki­ál­tott fel „a boly­gó leg­fi­a­ta­labb em­be­re”, aho­gyan baj­tár­sai a hu­szon­öt éves Pe­t­ya Orl­jan­kint be­céz­get­ték.

Le­coq össze­rán­col­ta hom­lo­kát:

– Re­mek?!

– Ter­mé­sze­te­sen cso­dá­la­tos! A Föld éle­té­nek egész tör­té­ne­té­ben első íz­ben! Ér­ti­tek? Első íz­ben! Az em­ber meg­jó­sol­ja a nap­ki­tö­rést! Aj, mi az­tán! Büsz­ke va­gyok az ál­lo­má­sunk­ra!

– Azt hi­szem, ez még egy ki­csit ko­rai – hű­töt­te le a lel­ke­se­dést Le­coq. – Le­het­sé­ges, hogy még nem lesz pon­tos a prog­nó­zi­sunk. És még rosszabb, ha a fi­gyel­mez­te­té­sünk el­ké­sett. Ki tud­ja, le­het, hogy a Nap eb­ben a pil­la­nat­ban… Puff.

Orl­jan­kin el­hall­ga­tott, de csak kis idő­re.

– Már lá­tom is, hogy a fi­gyel­mez­te­té­sünk után mi­ként nép­te­le­ne­dik el az űr. A Hold­ra, a Mars­ra, a Ve­nus­ra in­du­ló já­ra­to­kat kü­lön ren­del­ke­zé­sig meg­szün­te­tik. Mennyi elő­re nem lá­tott el­vá­lás­nak lesz ez az oka!…

– Csak a mi te­her­ha­jón­kat ne tart­sák vissza – ag­gá­lyos­ko­dott Tro­i­a­ni –. a hús­nak már a vé­gén já­runk. Se­hogy sem fű­lik a fo­gam a tu­bu­sos koszt­ra.

– Egyéb­ként itt az ide­je, hogy reg­ge­lizzünk – té­rí­tet­te vissza a je­len­hez az össze­gyűl­te­ket Jack­son. – Re­mé­lem, hogy ma nem ma­ka­ró­ni lesz.

– Nem, ó, te bősz auszt­rá­li­ai, ne­ked „ste­ak” lesz hagy­má­val – és Tro­i­a­ni ne­ki­kez­dett a te­rí­tés­nek, tá­la­lás­nak…

Már a vége felé jár­tak a reg­ge­li­nek, és egy­re job­ban cso­dál­koz­tak, hogy Ti­mo­nen még ké­sik.

– Csak tán nem adta le buz­gal­má­ban öt­ször-hat­szor a fi­gyel­mez­te­té­sün­ket? – tű­nő­dött Le­coq. – Hív­tad, Gia­co­mo?

– Hív­tam. És vá­la­szul csak ennyit hal­lot­tam – mit is? Per­ke­le! Fin­nül nem tu­dok, de ezt a szót az­óta is­me­rem, ami­óta Tim­mel ta­lál­koz­tam.

Mind­annyi­an ka­cag­tak.

– A mi rá­di­ó­maest­rónk va­la­mit ki­ha­lá­szott az éter­ből – foly­tat­ta Tro­i­a­ni –, olyan kü­lö­nös ki­fe­je­zést öl­tött az arca! Bi­zo­nyá­ra a Cen­ta­u­rus Al­fá­já­ról si­ke­rült meg­is­mer­ked­nie egy szép­sé­ges le­ány­zó­val.

– S. O. S. jel­zés! – sza­kí­tot­ta fél­be a kis olaszt Ti­mo­nen, és Le­coq elé tet­te a nyi­tott ál­lo­más­nap­lót.

– „A »Zár­ja« vo­nal­ha­jó be­szél. Má­so­dik je­len­tés. – Föl­di idő (moszk­vai) sze­rint ti­zen­hat óra. Le­sze­rel­tük a ha­jó­ab­lak fe­de­lét…”

Elő­ször hal­kan, majd han­go­sab­ban ol­vas­ta Le­coq.

– „Egy üs­tö­kös fe­jé­ben va­gyunk, kő- és jég­töm­bök ha­tal­mas ra­já­ban. A sze­ren­csét­len­ség­ről kül­dött első je­len­té­sünk vissza­ve­rő­dött egy ré­teg­ről amely a rá­dió­hul­lá­mok szá­má­ra át­jár­ha­tat­lan. Meg­is­mét­lem, a ha­jó­nak csak az elül­ső ré­sze ma­radt meg… a na­vi­gá­tor fül­ké­je.” Le­coq vé­gig­ol­vas­ta, és Ti­mo­nen­ra né­zett: – Fe­lel­tél?

– Igen. De nem vá­la­szolt. Le­het… el­pusz­tult?

– Mi­lyen ször­nyű­ség!

– Sze­ren­csét­len­ség!

– Meg kell kér­dez­ni a Föl­det!

– Is­mer­tem Pe­ter­sent. Sze­gény öreg! – vág­tak egy­más sza­vá­ba a tu­dó­sok. Cso­dál­ko­zá­suk­ra Le­coq szenv­te­len ma­radt.

– Elv­tár­sak, nyu­god­ja­tok meg! Ez misz­ti­fi­ká­ció. Egy el­bo­rult, buta rá­di­ós tré­fá­ja, aki be­le­őrült a hosszú koz­mi­kus őr­ség­be. Nem fi­gyel­te­tek fel a dá­tum­ra? Jú­li­us 20. Ha en­nek hi­he­tünk, ak­kor a rá­dió­gram ép­pen húsz na­pig uta­zott, amíg el­ért hoz­zánk! Hon­nan küld­ték? A transz­plu­to­ná­ris tér­sé­gek­ből? A szom­szé­dos ga­lak­ti­ká­ik­ból?…

– Várj csak, Jean – szó­lalt meg Gün­ter –, a dá­tu­mot a vé­tel so­rán el is té­veszt­het­tük. Tim, jók vol­tak a vé­te­li le­he­tő­sé­gek?

– Na­gyon rosszul hal­lot­tam. Sok zaj és torzu­lás volt. De a dá­tu­mot jól hal­lot­tam – mon­dot­ta ha­tá­ro­zot­tan Ti­mo­nen.

– A rá­dió­hul­lá­mok nem hús­fé­lék és nem is zöld­ség­fé­lék – ki­ál­tot­ta most már in­ge­rül­ten Le­coq –, eze­ket nem le­het húsz nap­ra kon­zer­vál­ni! A so­ron kö­vet­ke­ző be­szél­ge­tés há­rom óra múl­va lesz. Ke­zes­ke­dem, hogy azt mond­ják majd, a „Zár­ja” si­ke­re­sen meg­ér­ke­zett a Mars­ra.

– De nem vár­ha­tunk há­rom órát! – ki­ál­tott fel Orl­jan­kin.

– Ez kü­lön­le­ges eset! Azon­nal hív­ni kell a Föl­det – kap­tak a ja­vas­la­ton egy­han­gú­lag.

Le­coq vé­gig­né­zett a tu­dó­so­kon.

– Ez a vé­le­mé­nye­tek?… Rend­ben van. Meg­kér­dezzük. Gye­rünk, Tim! – és a rá­di­ós­sal együtt el­tűnt a táv­köz­lé­si szo­bá­ban.

– Én meg me­gyek az ob­szer­va­tó­ri­um­ba – állt fel Gün­ter.

A csi­ga­lép­csőn fel­ka­pasz­ko­dott a ku­po­lá­ba. Ott volt a dol­go­zó­szo­bá­ja.

– A ko­or­di­ná­tái, hol őr­zöm a ko­or­di­ná­tá­it? – mor­mog­ta a csil­la­gász, mi­köz­ben fel­túr­ta író­asz­ta­la fi­ók­ját.

Né­hány perc­cel ké­sőbb a táv­cső csö­ve zú­gás kí­sé­re­té­ben lágy moz­du­lat­tal a ku­po­la kö­zép­pont­ja felé emel­ke­dett. A ku­po­la könnyed csen­gés­sel ki­nyílt, és is­mét össze­zá­rult, a csö­vet be­bo­csát­va az ob­szer­va­tó­ri­um fel­ső ré­szé­be, amely csak a meg­fi­gye­lé­sek­re szol­gált.

Gün­ter pe­dig le­ült az asz­tal­hoz, időn­ként meg­nyo­mott egy-egy gom­bot. Ott fenn, az au­to­ma­ta-meg­fi­gye­lő pe­dig szor­gal­ma­san ke­res­te a nem­ré­gen fel­fe­de­zett üs­tö­köst, amely a „Gün­ter 2065. üs­tö­kös” el­ne­ve­zést kap­ta.

A szám a fel­fe­de­zés évét je­lö­li.

8. Mit tegyünk?

– No, mi van?

– No, ho­gyan?

– Mi mond a Föld?

Orl­jan­kin, Tro­i­a­ni és Jack­son kö­rül­fog­ták Le­co­qot, az pe­dig hom­lo­kát rán­col­va kés­le­ke­dett a vá­lasszal: nem szí­ve­sen ke­se­rí­tet­te el mun­ka­tár­sa­it, ba­rá­ta­it.

– A Föld csak­úgy vet­te a „Zár­ja” rá­dió­adá­sát, mint mi – szó­lalt meg las­san, szin­te aka­ra­ta el­le­né­re Le­coq. – A Föld úgy véli, hogy a „Zár­ja” va­ló­ban el­pusz­tult, és nem re­pült a Mar­sig. A ha­jót ke­res­ték, de nem ta­lál­ták. Ki­húz­ták az űr­flot­ta ál­lo­má­nyá­ból.

– De Pe­ter­sen és Don­cov? – kér­dez­te Orl­jan­kin.

– A Föld is­mét ugyan­úgy, aho­gyan mi nem ért­jük a dol­got, nem tud­ja meg­ma­gya­ráz­ni, hogy a „Zár­ja” rá­dió­gram­ja mi­ért uta­zott húsz na­pot. „Ez meg­ma­gya­ráz­ha­tat­lan – mon­dot­ták ne­kem –, de a na­vi­gá­tor és az uta­sa, ha a ka­taszt­ró­fa után köz­vet­le­nül még él­tek is, ak­kor most már biz­to­san el­pusz­tul­tak, hi­szen az üs­tö­kös a Nap­hoz hur­col­ta őket”.

– És a Föld nem kül­dött ha­jót fel­ku­ta­tá­suk­ra? – kér­dez­te ré­mült han­gon Orl­jan­kin.

– A Föld nem kül­dött ha­jót a ku­ta­tá­suk­ra.

– De mi­ért? Ez em­ber­te­len­ség!

– Azért, mert mi ma­gunk küld­tünk, su­gá­roz­tunk fi­gyel­mez­te­tést. El­fe­led­té­tek? A ki­tö­rés! Az em­be­re­ket nem sza­bad koc­ká­ra ten­ni ab­ban a kö­dös re­mény­ben, hogy va­la­hol a Nap kör­ze­té­ben meg­ta­lál­hat­nak egy ha­jó­ron­csot két hul­lá­val a fe­dél­ze­tén. Igen, és hol ke­res­sék?

– A po­kol­ba is! – torzult ke­se­rű vi­gyor­ra Jack­son arca. – A mi öreg föld­anyánk bor­zal­ma­san lo­gi­kus nő­sze­mély. Va­ló­ban, hát ki is tud­na fe­lel­ni arra, hogy ez az üs­tö­kös hol volt? Hol van?

– Én! – hang­zott a ma­gas­ból.

Fel­emel­ték fe­jü­ket. Gün­ter állt a lép­csőn.

– Az én üs­tö­kö­söm volt – foly­tat­ta, meg­nyom­va az „én” szócs­kát – A „Gün­ter 2065. üs­tö­kös”. A mag­ját a leg­erő­sebb elekt­ro­mág­ne­ses tér ve­szi kö­rül. Olyan erős ez a mág­ne­ses tér, hogy Pe­ter­sen egyet­len jel­zé­se sem tu­dott át­tör­ni raj­ta, és ezért nem vet­tük.

– De hát vég­té­re még­is­csak meg­hal­lot­tuk – tett el­len­ve­tést Orl­jan­kin.

– Igen, azért, mert az üs­tö­kös, meg­ke­rül­ve a Na­pot, el­vesz­tet­te a pán­cél­za­tát, és egyéb­ként is sok vál­to­zá­son ment át. Így tör­tént ez a Bi­e­la-üs­tö­kös­sel 1872-ben, és a hí­res Enc­ke-üs­tö­kös­sel is, amely a Tau­ri­da me­te­o­r­ára­mot szül­te…

– Hans, ne csa­pongj, csak a tárgy­hoz szólj! – ki­ál­tot­ta Le­coq.

– Ép­pen­ség­gel a tárgy­ról be­szé­lek. Az üs­tö­kö­söm el­vesz­tet­te elekt­ro­mág­ne­ses pán­cél­za­tát, de pom­pás csó­vát fej­lesz­tett ki – és ez­zel Gün­ter az asz­tal­ra dob­ta fel­vé­te­le­it.

– Ho­gyan, ez a csó­vás szép­ség len­ne az a bi­zo­nyos üs­tö­kös? – cso­dál­ko­zott Tro­i­a­ni.

– Igen, igen. A fel­fe­de­zé­se pil­la­na­tá­ban egy el­mo­só­dott fol­tot fi­gyel­tem meg, egy ra­gyo­gó pont­tal – a mag­gal. Most már nem is le­het rá­is­mer­ni.

– No, ha az a pán­cél­za­ta már nincs meg – szó­lalt meg Orl­jan­kin –, és ha Pe­ter­sen és Don­cov él­nek, ak­kor kap­cso­lat­ba is lép­he­tünk ve­lük.

A csil­la­gász bó­lin­tott:

– Egyet azért se­ho­gyan sem ér­tek – a dá­tum har­mó­ni­át­lan­sá­ga. A rá­dió­hul­lá­mo­kat va­ló­ban nem le­het kon­zer­vál­ni. Rej­tély! Jó len­ne el­re­pül­ni az üs­tö­kös­be. Most vi­szony­lag nincs is tá­vol – tíz­mil­lió ki­lo­mé­ter­re. És ezt a tá­vol­sá­got né­hány na­pig meg is őrzi. A pá­lyá­ja és a Mer­kur pá­lyá­ja most kö­ze­le­dik egy­más­hoz. De ez­u­tán el­hagy ben­nün­ket, és messze el­tá­vo­lo­dik.

– És a se­bes­sé­ge? – kér­de­zi Orl­jan­kin.

– Má­sod­per­cen­ként kö­rül­be­lül 40 ki­lo­mé­ter.

– Le­het­sé­ges len­ne a ha­jót fel­gyor­sí­ta­ni, azo­nos se­bes­ség­re, és… – kezd­te vol­na Jack­son, de Ti­mo­nen ki­ál­tá­sa meg­za­var­ta:

– Meg­van a „Zár­ja”! A „Zár­ja” vá­la­szolt!

9. A becsületes emberek lázadása

– Tim, ki fe­lelt ne­ked? A na­vi­gá­tor?

– Igen. Olyan re­kedt basszus hang. Csak azt tud­ta mon­da­ni: „A Zár­ja be­szél, át­kap­cso­lok vé­tel­re…” és azon­nal meg­sza­kadt.

Össze­néz­tek.

– Va­la­mi is­mét tör­tént ott – Le­coq kö­rül­jár­ta az asz­talt –, ez a sze­ren­csét­len hajó!

– Le­het, hogy nincs le­ve­gő­jük?

– Ta­lán éhen hal­tak? – sza­kadt ki be­lő­lük egy­szer­re.

– Jean! – Gün­ter meg­ál­lí­tot­ta a ve­ze­tőt. – Mi­ért hall­gatsz? Azon­nal in­dul­nunk kell, se­gít­sé­get vin­ni. Re­pül­nünk kell. Je­löld ki, hogy ki­nek kell in­dul­nia.

Le­coq mo­gor­ván és el­ke­se­re­det­ten né­zett Gün­ter­re.

– Sen­ki sem re­pül, – fe­lel­te – egy kis­sé el­for­dul­va tár­sa­i­tól – tom­pa han­gon.

– Mi­ért? – kér­dez­ték va­la­mennyi­en egy­szer­re.

– A ki­tö­rés! El­fe­led­kez­te­tek a ki­tö­rés­ről. A re­pü­lő­út oda-vissza az üs­tö­kös­höz száz órá­nál hosszabb. Nem küld­het­lek ben­ne­te­ket a ha­lál­ba.

– De mi­ért a ha­lál­ba? – el­len­ke­zett Gün­ter. – Koc­ká­za­tos, de az űr­re­pü­lés min­dig koc­ká­za­tos do­log. Le­het­sé­ges, hogy a ki­tö­rés csak hét­száz óra múl­va kö­vet­ke­zik be.

– Azt mond­tam, nem! – Le­coq sar­kon for­dult.

– Ak­kor fő­nök – kezd­te Ti­mo­nen, és el­hall­ga­tott, ám az olasz für­gén foly­tat­ta, amit a finn el­kez­dett:

– Az en­ge­dé­lyed nél­kül re­pü­lünk.

– Ho­gyan? – húz­ta fel a szem­öl­dö­két Le­coq.

Ti­mo­nen ha­tá­ro­zott lép­tek­kel in­dult a ki­já­rat felé.

– Ti­mo­nen, állj! – ki­ál­tott fel Le­coq. – Mi ez? Hol va­gyok? Ka­lóz­ha­jón vagy a hu­szon­egye­dik szá­zad kö­ze­pén egy tu­do­má­nyos ál­lo­má­son? Önök mind ve­lük ér­te­nek egyet?

– Értsd meg, Jean – ál­lí­tot­ta meg gyen­gé­den Gün­ter –, ha nem re­pü­lünk, hogy se­gít­sünk ne­kik… ho­gyan él­he­tünk to­vább? Nincs jo­god arra, hogy meg­tiltsd ne­künk az em­ber­sé­ges ma­ga­tar­tást.

– A koz­mod­ro­mot blok­kol­ni fo­gom! – Le­coq az irány­zó­asz­tal­hoz ro­hant, de Jack­son­ba üt­kö­zött.

– Re­mé­lem, nem akarsz ve­lem meg­ve­re­ked­ni? – kér­dez­te mo­so­lyog­va az auszt­rá­li­ai.

– De ért­sé­tek meg – ki­ál­tot­ta két­ség­be­eset­ten Le­coq –, én ér­te­tek is fe­le­lős va­gyok! Ez a kö­te­les­sé­gem! A kö­te­les­ség tel­je­sí­té­se – ugyan­csak az em­be­ri­es­ség ki­fe­je­zé­se. Ho­gyan áll­ha­tok majd a Föld né­pei elé? Mind a tíz­mil­li­árd így szól majd: el­pusz­tí­tot­ta a tu­dó­sa­it! Tu­da­to­san küld­te őket a ha­lál­ba!

– De mit mond ne­künk ez a tíz­mil­li­árd em­ber? – szólt köz­be Orl­ja­kin. – Mit mon­da­nak ne­künk, ha meg sem kí­sé­rel­jük, hogy meg­ment­sük e két em­ber éle­tét?

– Utol­szor kér­dem – szó­lalt meg re­ked­ten Gün­ter –, el­en­gedsz?

– Nem, nem és még egy­szer nem!… Vagy… cse­le­ked­je­tek az en­ge­del­mem és be­le­egye­zé­sem nél­kül! – és Le­coq ki­ment a szo­bá­ból, be­csap­va maga után az aj­tót.

– Ak­kor… – Gün­ter vál­lat vont –, min­dent ma­gam­ra vál­la­lok… Íme az első pa­ran­csom: Ti­mo­nen re­pül, hogy se­gít­sé­get vi­gyen a „Zár­já”-nak. Ki re­pül vele? A ren­del­ke­zé­sek nem en­ge­dé­lye­zik a ma­gá­nyos re­pü­lést.

– Én – fe­lel­ték kar­ban.

– Én azt gon­do­lom – mo­soly­gott Gün­ter –, a hajó pa­rancs­no­ká­nak ma­gá­nak kell ki­vá­lasz­ta­nia az úti­tár­sát.

Ez­zel mind­annyi­an egyet­ér­tet­tek, és ami­kor Ti­mo­nen már az űr­ha­jó­sok mun­ka­ru­há­já­ba öl­töz­ve be­jött, Gün­ter fel­szó­lí­tot­ta, hogy vá­lasszon ma­gá­nak baj­tár­sat, Ti­mo­nen zöld sze­me vé­gig­fu­tott a tu­dó­sok fe­szült­sé­get su­gár­zó ar­cán, és az ola­szon ál­la­po­dott meg a te­kin­te­te.

– Oh, gra­zia, gra­zia ra­di­o­maest­ro! – ug­rált örö­mét­ben Tro­i­a­ni.

– Tim – Gün­ter a zse­bé­ből apró be­tűk­kel te­le­írt la­po­kat hú­zott elő –, az utat én fo­gom kor­ri­gál­ni. De ami­kor meg­kö­ze­lí­ted az üs­tö­köst, ma­gad­nak kell az irá­nyí­tást át­ven­ned. Úgy gon­do­lom, a hely­zet ott bo­nyo­lult lesz. Úgy cse­le­kedj, aho­gyan szük­sé­ges­nek lá­tod…

Mind­annyi­an – Le­coq ki­vé­te­lé­vel, aki a szo­bá­já­ba vo­nult vissza – Gün­ter mö­gött tö­mö­rül­tek. A fe­hér kép­er­nyő mé­lyén lát­ták a fény­szó­rók fény­ké­vé­i­től ra­gyo­gó koz­mod­ro­mot. A két kis ala­kot, amint für­gén fel­emel­ked­tek a kes­keny lép­csőn a be­já­ra­ti nyí­lás­hoz. A kép­er­nyő vál­tott, és Ti­mo­nent és Tro­i­a­nit már­is a gyor­su­lás­tom­pí­tó ka­ros­szé­kek­ben fek­ve lát­ták…

– Mi­lyen a kap­cso­lat, Tim? – Gün­ter für­ké­sző­en né­ze­get­te a kép­er­nyőt, mor­mog­va zsém­belt – Ho­má­lyos… de most, jobb.

– Min­den rend­ben, Hans. Adj pa­ran­csot! – mon­dot­ta Ti­mo­nen.

– En­ge­dé­lye­zem az in­du­lást – ve­zé­nyelt Gün­ter ko­mo­lyan, kis­sé még­is meg­szo­kott hét­köz­na­pi­sá­gá­val.

Ti­mo­nen ujja a gom­bon pi­hent…

Az asz­ta­lon meg­csör­ren­tek az edé­nyek. A hen­ger­ház meg­re­me­gett. A pad­lót ha­tá­ro­zot­tan érez­ték a tal­puk alatt. Gün­ter hal­kan szá­mol­ta a má­sod­per­ce­ket:

– Eins… zwei… drei… min­den rend­ben. Re­pül­nek.

10. A „Hermész” utoléri az üstököst

A „Her­mész” – ki­csiny űr­ha­jó, ame­lyet csu­pán hat­sze­mé­lyes le­gény­ség­re szá­mí­tot­tak. Egyet­len hi­á­nyos­sá­ga volt, vagy pon­to­sab­ban, ké­nyel­met­len­ség­ről be­szel­he­tünk: nem volt mes­ter­sé­ges gra­vi­tá­ci­ó­ja. Ezt a bo­nyo­lult fel­sze­re­lést még alig hogy be­ve­zet­ték. Csak a ha­tal­mas sze­mély­szál­lí­tó vo­nal­ha­jó­kat lát­ták el vele. Az el­pusz­tult „Zár­ja” is kö­zé­jük tar­to­zott.

Azon­ban a „Her­mész”-nek sok au­to­ma­tá­ja volt: víz­szin­te­ti­zá­ló­ja, le­ve­gő re­ge­ne­rá­ló­ja és tisz­tí­tó­ja, me­le­gí­tő be­ren­de­zé­sei, vi­lá­gí­tá­sa – min­dent a hajó atom­szí­ve táp­lált.

A na­vi­gá­tor­fül­ké­ben elő­ke­lő he­lyen egy ki­sebb ki­ber-gép ál­lott. Tro­i­a­ni sze­re­tett tré­fál­koz­ni vele, arra kény­sze­rít­ve a gé­pet, hogy bu­tább­nál bu­tább fel­ada­to­kat old­jon meg. Pél­dá­ul: mi­lyen név il­lik job­ban az űr­ha­jós­nak: Jean, Ro­bert, Hans, Pjotr, Anti vagy Gia­co­mo?

A sze­gény gép so­ká­ig zú­gott, csat­to­gott, jó­in­du­la­tú­an igye­ke­zett va­la­mi ér­tel­met ta­lál­ni a fel­so­rolt ne­vek­ben, és vé­gül fé­me­sen csen­gő han­gon fe­lelt: „Ke­vés az adat!”

Ami­kor a „Her­mész” el­ér­te az öt­ven ki­lo­mé­te­res má­sod­per­cen­kén­ti se­bes­sé­get, ki­kap­csol­ták a haj­tó­mű­ve­ket, mert az űr­ha­jó­sok­nak hoz­zá kel­lett szok­ni­uk a súly­ta­lan­ság­hoz.

– Egy nap alatt 4 300 000 ki­lo­mé­tert ha­gyunk ma­gunk mö­gött – Ti­mo­nen meg­dör­göl­te rőt bo­ros­tá­val be­nőtt ar­cát –, ez ke­vés ah­hoz, hogy az üs­tö­köst né­hány nap alatt utol­ér­jük.

– Ak­kor nö­vel­jük meg a se­bes­sé­get – ja­va­sol­ta Tro­i­a­ni a pi­ló­ta ka­ros­szé­ke fö­lött le­beg­ve.

– Koc­ká­za­tos.

– Szá­munk­ra?

– Az üzem­anyag szá­má­ra. Sok üzem­anyag kell a fé­ke­zés­hez és a ma­nő­ve­rek­re is, ami­kor majd a „Zár­já”-t kell ke­res­nünk.

– No… Tim, ám las­san re­pül­ni még koc­ká­za­to­sabb. El­fe­led­kez­tél a ki­tö­rés­ről?

– Igaz. – Ti­mo­nen a gomb­ra tet­te a ke­zét. – Ké­szülj fel! Ráz­ni fog.

A „Her­mész” meg­re­me­gett, és Gia­co­mo, aki­nek még nem si­ke­rült oda­szí­jaz­nia ma­gát a szék­hez, ká­rom­kod­va re­pült a le­ve­gő­be, láb­bal fel­fe­lé.

– Oda se – mo­soly­gott Ti­mo­nen –, leg­alább hat­van ki­lo­mé­tert nyo­munk ki be­lő­le má­sod­per­cen­ként. Most napi utunk: 5 184 000 ki­lo­mé­ter. Hol­nap be­ju­tunk az üs­tö­kös­be.

A kö­vet­ke­ző na­pon ez a be­szél­ge­tés zaj­lott le a „Mer­kur I.” és a „Her­mész” kö­zött.

– Gu­ten Tag, Tim! Mi­lyen az össze­köt­te­tés?

– Ter­ve, Hans. A kap­cso­lat ki­tű­nő, szi­lárd.

– Lá­tom, hogy bo­rot­vá­lat­lan vagy. Meg­fedd­lek… No, mi van, utol­ér­té­tek?

– A meg­adott pont­ban va­gyunk, de a „Zár­já”-t nem ta­lál­juk.

– De ke­res­té­tek?

– A kör­lá­tó kép­er­nyő­ket be­kap­csol­tuk. Gia­co­mo nem tá­gít mel­lő­lük, de a „Zár­ja” nincs.

– De mi van?

– Itt-ott kő­szik­lá­kat, kő­töm­bö­ket lá­tunk. A leg­kü­lön­bö­zőb­bek: van, amely zsöm­lé­nyi, a má­sik jól meg­ter­mett, szik­lá­nyi. Ne­héz a ma­nő­ve­re­zés. Már csak fél­ve bí­zom ma­gam az au­to­ma­ták­ra.

Gün­ter egy ke­ve­set gon­dol­ko­dott, majd új­ból meg­szó­lalt:

– Vár­tam is, hogy nem lesz könnyű meg­ta­lál­ni a „Zár­ja”-t. Az üs­tö­kös – a lát­ha­tó sem­mi, a múlt szá­zad­ban így ne­vez­ték eze­ket. De ez az üs­tö­kös már el­vesz­tet­te a mag­ját – lé­nye­gé­ben csak por­raj. Az per­sze re­mek, hogy az elekt­ro­mág­ne­ses pán­cél­za­tát ugyan­csak el­vesz­tet­te, kü­lön­ben nem tud­nánk össze­köt­te­tést te­rem­te­ni… Fi­gyelj csak Tim, mondd, nem té­vesz­tet­té­tek össze a „Zár­ja” ron­csát hol­mi szik­lá­val?

– No, az már – lá­zon­gott Tro­i­a­ni.

– Rend­ben van – mon­dot­ta Ti­mo­nen –, ki fo­gunk men­ni. De ná­la­tok mi van?… Je­an­nal?

– Ül a szo­bá­já­ban, és dü­höng.

– Vi­lá­gos. Min­den­ki­nek üd­vöz­let. Foly­tat­juk a ku­ta­tást. – A kép­er­nyő ki­aludt.

Tro­i­a­ni ma­gá­ban mo­rog­va el­len­őriz­te a kör­lá­tó er­nyő­it… Sem­mi! Csak a vég­te­len és fe­ne­ket­len űr, a bor­zas Nap­pal és a csil­la­gok égő pont­ja­i­val. A Mer­kur ko­rong­ja olyan­nak lát­szott, mint­ha régi réz­pénz úsz­na a sö­tét­ben, a Ve­nus sar­ló­ja pe­dig va­kí­tó fe­hér­tük­rös fénnyel vil­lo­gott…

Tro­i­a­ni sze­me könny­be­lá­badt.

– És ha va­ló­ban el­té­veszt­jük a „Zár­ja” ron­csát, ha csak a kép­er­nyő­ben bi­za­ko­dunk? – mor­fon­dí­ro­zott. – A sze­mem úgy ki­fá­radt, hogy… Ej, ej, ott messze va­la­mi van, még ép­pen lát­ha­tó…

– Gye­rünk a szka­fan­der­ral – for­dult a pi­ló­tá­hoz.

Egy ne­gyed óra múl­va az olasz für­gén, mint­ha csak hal len­ne, be­sik­lott a zsi­lip­kam­rá­ba.

– Ké­szen ál­lok! – hal­lot­ta Ti­mo­nen, aki köz­ben fül­hall­ga­tót öl­tött…

Tro­i­a­ni össze­szo­rí­tot­ta sze­mét, és egész tes­té­vel a „Her­mész” ké­kes-fe­ke­te bur­ko­la­tá­hoz ta­padt. Hány­in­ger kí­noz­ta. Már ré­gen nem volt ma­gá­nyo­san a koz­mosz­ban.

– No, hogy vagy ott? – kér­dez­te Ti­mo­nen. – Mi­ért hall­gatsz?

– Szo­ko­ga­tom – hang­zott a bi­zony­ta­lan fe­le­let.

11.Troiani megtalálja a „Zárjá”-t

Tro­i­a­ni, mi­után a gyen­ge­sé­gi ro­ha­mot le­küz­döt­te, fel­tér­delt, az­u­tán há­lál­kod­va an­nak az em­ber­nek, aki a mág­ne­ses szí­vó­ko­ron­go­kat ki­ta­lál­ta, és a cipő tal­pá­ra, va­la­mint a kesz­tyű­re rá­sze­rel­te, meg­le­he­tő­sen gyor­san ha­ladt a gé­pen – négy­kéz­láb. Egy perc múl­va már a ha­jót kö­rül­ve­vő vég­te­len­sé­get ku­tat­ta.

– Na, mi van? – kér­dez­te is­mét Ti­mo­nen.

– Mi­ért haj­szolsz? Hadd né­ze­lőd­jek.

„Ér­de­kes – gon­dol­ta –, va­ló­ban az üs­tö­kös bel­se­jé­ben va­gyunk. Va­la­mi­lyen zöl­des dics­fény és va­la­mi sá­padt fény­lé­se van, kü­lö­nö­sen ott, ab­ban az irány­ban, amely a Nap­pal el­len­té­tes… Ej, mi az, ami ott ra­gyog?”

– Tim!

– Igen!

– Csök­kentsd a se­bes­sé­get. Úgy tű­nik, hogy az üs­tö­kös las­sab­ban re­pül, mint mi. Va­la­mi­lyen dol­got ész­re­vet­tem, de el­ma­radt tő­lünk.

– Ak­kor mássz vissza.

– Mi­ért?

– A te­he­tet­len­ség elő­re­ha­jít, és el­re­pülsz.

Tro­i­a­ni ma­gát is meg­lep­te, hogy mi­lyen für­gén ka­pasz­ko­dott be a zsi­lip­kam­rá­ba, és mi­lyen gyor­san csap­ta be az aj­ta­ját.

A hajó meg­re­me­gett. A kes­keny orr­fú­vó­ká­ból zöl­des láng csa­pott ki. Né­hány perc telt el.

– Mássz ki! – adta ki a ve­zény­szót Ti­mo­nen.

– Vár­jál, ne sür­gess!

Tro­i­a­ni szu­szog­va, is­mét ki­má­szott. Hol van az a hol­mi? Aha, ott van! Egy hal­ra ha­son­lít, de a fe­jét le­tép­ték… Szű­z­anyám! Ma­don­na mia! Igen, ez az!!!… Igen, a „Zár­ja” volt. A bor­zal­mas csa­pás úgy szel­te ket­té a ha­jót, mint a bárd a ha­lat. Tro­i­a­nit a hi­deg ráz­ta ré­mü­le­té­ben. Azt nyom­ban tud­ta, hogy a „Zár­ja” le­gény­sé­gét és uta­sa­it vil­lám­csa­pás­ként érte a ha­lál. Az em­be­rek ki­szá­radt, meg­fa­gyott mú­mi­ái örök­re ab­ban a póz­ban me­re­ved­tek meg, amely­ben a ka­taszt­ró­fa érte őket. Ket­ten sak­koz­tak, egy em­ber ol­va­sott, ké­nyel­me­sen el­fész­ke­lőd­ve a dí­vá­nyon. Va­la­ki a le­gény­ség kö­zül ép­pen a víz­szin­te­ti­zá­ló csap­já­ra tet­te a ke­zét…

– Tim! – nyög­te re­ked­ten Tro­i­a­ni – nézz ki a bal ab­la­kon, lá­tod?

Igen, Ti­mo­nen min­dent lá­tott. A „Her­mész” és a „Zár­ja” se­bes­sé­ge most egyen­lő volt, és az űr­ha­jó­sok sze­me előtt hosszú-hosszú ide­ig ott le­be­gett ez a ke­gyet­le­nül ko­mor kép.

– Nem bí­rom to­vább – sut­tog­ta az olasz.

A keze re­me­gett, és csak kín­nal tusz­ko­ló­dott be a fe­dél­ze­ti nyí­lá­son. Né­hány perc múl­va hív­ták a „Mer­kur I.”-et.

Gün­ter meg­hall­gat­ta Ti­mo­nen rö­vid je­len­té­sét, és el­ke­se­re­det­ten csó­vál­ta a fe­jét.

– Tu­dom és meg­ér­tem, hogy mi­lyen ne­héz a hely­ze­te­tek, de… meg kell ke­res­ni a „Zár­ja” or­rát. Nem le­het messze… ke­res­sé­tek.

– Ott­hon mi új­ság? – kér­dez­te Ti­mo­nen.

– Egy sor új meg­fi­gye­lést haj­tot­tam vég­re a Na­pon. Le­het, hogy Ro­bert­nak és ki­ber­je­i­nek si­ke­rül pon­to­san meg­je­löl­ni­ük a ki­tö­rés idő­pont­ját.

– De mi van Je­an­nal?

– Jean el­len­őr­zi a szá­mí­tá­so­kat. Ké­szül a ki­tö­rés­re.

– Vi­szont­lá­tás­ra, Hans!

– Vi­szont­lá­tás­ra, Tim. Vi­szont­lá­tás­ra, Gia­co­mo!

12. Megtalálták

A „Her­mész” ma­nő­ve­rez­ni kez­dett, és el­tá­vo­lo­dott az el­pusz­tult „Zár­já”-tól. Egy­re gyak­rab­ban ta­lál­koz­tak kő­töm­bök­kel, a leg­fan­tasz­ti­ku­sabb ala­kú szik­lák­kal. Ha­tal­mas zöl­des-fe­ke­te ugor­ká­ra em­lé­kez­tet­tek, bi­bir­csók­kal telt ugor­kák­ra; má­sok a déli ten­ge­rek ró­zsa­szí­nes csi­ga­há­za­i­ra. Mind fé­nye­sen ra­gyog­tak, és az űr­ha­jó­sok né­hány­szor már-már azt hit­ték, hogy meg­ta­lál­ták a „Zár­ja” or­rát, de az el­len­őr­zés so­rán ki­de­rült, hogy megint csak ha­tal­mas me­te­or­ra buk­kan­tak.

Sok üzem­anya­got emész­tet­tek fel a ma­nő­ve­rek és sok időt. Ez nyug­ta­la­ní­tot­ta leg­in­kább Ti­mo­nent, és el­ha­tá­roz­ta, hogy ta­nács­koz­ni fog a „Mer­kur I.”-gyel.

– Tim, tér­je­tek vissza – adta ki a pa­ran­csot Gün­ter –, meg­tet­te­tek min­dent, amit le­he­tett Tér­je­tek vissza. A ki­be­rek ana­li­zál­ták az új ada­to­kat, és azt a vá­laszt ad­ták, hogy a ki­tö­rés – a csil­la­gász az órá­já­ra né­zett – öt­ven­öt óra múl­va kö­vet­ke­zik be.

Eb­ben a pil­la­nat­ban Tro­i­a­ni, aki szin­te a kép­er­nyő­höz ta­padt, gyors moz­du­la­tot tett, és fel­ki­ál­tott: – Meg­van! Meg­ta­lál­tam! A he­ves moz­du­lat­ra a le­ve­gő­be re­pült, és ügyet­le­nül ka­pá­ló­dzott.

Ti­mo­nen futó pil­lan­tást ve­tett az ab­lak­ba… Igen, va­ló­ban egy ki­csit el­hagy­va a „Her­mész”-t, ott úszott mel­let­tük a boly­gó­kö­zi űr­ha­jó ron­csá­nak má­sik ré­sze, ez pe­dig gi­gá­szi hal­fej­re em­lé­kez­te­tett.

– Nem za­va­runk to­vább ben­ne­te­ket – bú­csú­zott a csil­la­gász, és si­kert kí­ván­va, ki­kap­csol­ta az össze­köt­te­tést…

– Most kö­té­len en­ged­lek ki – je­len­tet­te ki a pi­ló­ta, mi­köz­ben se­gí­tett az olasz­nak fel­ven­ni az űr­ru­hát. – A ha­jót nem tu­dom kö­ze­lebb vin­ni. Mi­ért hú­zod össze ma­gad?

– Az utol­só na­pok­ban ki­fej­lő­dött egy be­teg­sé­gem… hogy is ne­ve­zik? Tér­iszony – ma­gya­ráz­ta Tro­i­a­ni.

– Mi­kor fer­tőz­he­tett meg egy ilyen rit­ka be­teg­ség? – cso­dál­ko­zott Ti­mo­nen. – Ma­gam men­nék ki, de nem me­rem rád hagy­ni a „Her­mész”-t.

– Ah, már rend­ben va­gyok! – Tro­i­a­ni si­et­ve a fe­jé­re erő­sí­tet­te a si­sa­kot. A pi­ló­ta pe­dig fél­tő gon­dos­ság­gal el­len­őriz­te a szka­fan­dert.

– Sok sze­ren­csét. Azt ta­ná­cso­lom, hogy be­széd köz­ben a koz­mosz­ban ne gesz­ti­ku­lálj. Ez ká­ros szo­kás. Fe­lejtsd el.

Ti­mo­nen be­zár­ta a zsi­lip­ka­put ba­rát­ja mö­gött, és az ab­lak­hoz ült.

– Uff! – hal­lot­ta. Az olasz ez­zel el­lök­te ma­gát a ha­jó­tól, és el­in­dult a „Zár­ja” ron­csa felé. Ele­in­te min­den rend­ben ment, de Tro­i­a­ni el­fe­lej­tet­te be­kap­csol­ni a sta­bi­li­zá­to­rát, és fo­rog­ni kez­dett, ma­gá­ra te­ker­ve a kö­te­let. Az­u­tán az el­len­ke­ző irány­ban kez­dett pö­rög­ni, meg­sza­ba­dult, és a ra­ké­ta­pisz­toly se­gít­sé­gé­vel vég­re a cél­ja felé szá­gul­dott…

– Ej! – ki­ál­tott fel, el­fe­led­ve azt is, hogy si­sak­ban van. – Van itt va­la­ki élő?

– Ne üvölts, ha­nem nézz be a ha­jó­ab­la­kon át – ta­ná­csol­ta a pi­ló­ta.

– Az ab­lak zár­va van… meg­kí­sér­lem a be­ha­to­lást a vész­ki­já­ra­ton át.

Né­hány perc telt el így. Ti­mo­nen csak az olasz li­he­gé­sét hal­lot­ta. Nem volt könnyű do­log be­ha­tol­ni a roncs­ba.

– No, mi van ott?

Tro­i­a­ni nem vá­la­szolt. A kis ajtó en­ge­dett az erő­fe­szí­té­sé­nek. A kö­te­let maga után húz­va az olasz be­má­szott a zsi­lip­tér­be.

A na­vi­gá­tor ka­bin­já­ban va­ló­ság­gal koz­mi­kus hi­deg ural­ko­dott. A rá­dió­ké­szü­lék szét­tört ma­rad­vá­nyai mel­lett egy űr­ru­hás em­ber he­vert. Tro­i­a­ni a há­tá­ra for­dí­tot­ta és meg­néz­te ar­cát a le­eresz­tett fény­szű­rőn át.

– Tim! Meg­ta­lál­tam Don­co­vot!

– Él?

– Él vagy ha­lott, nem tu­dom. Ke­re­sem Pe­ter­sent.

Is­mét né­hány per­ces csönd.

– Gyor­san hozd át Don­co­vot! – adta ki a pa­ran­csot Ti­mo­nen – Mit ka­pa­rá­szol ott?

– Vi­szem! Fel­ké­szü­lök…

Ami­kor Ti­mo­nen óva­to­san le­vet­te a meg­men­tett­ről az űr­ru­hát, ké­kes-fe­hér arcú, le­so­vá­nyo­dott, ti­zen­hat éves fi­úcs­kát lá­tott maga előtt.

– A szí­ve ver – mond­ta Ti­mo­nen.

– Dok­tor Orl­jan­kin uta­sí­tá­sai sze­rint kell el­jár­nunk – fe­lel­te az olasz, és a leg­erő­sebb szív­erő­sí­tő szert szív­ta fel a fecs­ken­dő­be, majd gyor­san és ha­tá­ro­zot­tan be­ad­ta az in­jek­ci­ót.

Al­jo­sa ki­nyi­tot­ta a sze­mét.

– Hol van Pe­ter­sen? Hal­lasz min­ket? Hol van Pe­ter­sen? – kér­dez­te Tro­i­a­ni.

– A na­vi­gá­tor… az aj­tócs­ka mö­gött – sut­tog­ta Al­jo­sa.

– Mi­lyen aj­tócs­ka mö­gött?

– Az au­to­ma­ták… su­gár­zás… – nyö­szö­rög­te a gyer­mek.

Ti­mo­nen az órá­ra né­zett, öt­ven órá­juk ma­radt a ki­tö­ré­sig. Min­den hi­á­ba el­vesz­te­ge­tett pil­la­nat őket ma­gu­kat is el­pusz­tít­hat­ja. Az olasz­ra né­zett – és Tro­i­a­ni min­dent meg­ér­tett. Meg­ér­tet­te, és só­hajt­va is­mét fel­öl­töt­te a si­sa­kot…

Egy fél óra múl­va tért vissza:

– Ha­lott – csak ennyit mon­dott Ti­mo­n­en­nak.

Az­u­tán meg­ráz­ta Al­jo­sa űr­ru­há­já­nak majd­nem üres bal­lon­ja­it.

– De itt még ép­pen ide­jé­ben ér­tünk ide.

A ki­tö­ré­sig negy­ven­ki­lenc óra és ti­zen­öt perc ma­radt.

13. Sikerül vagy nem sikerül?

Ti­mo­nen le­ült a ve­zér­lő­pult­hoz, majd hát­ra­ha­nyat­lott a gyor­su­lás­tom­pí­tó­ban. Mel­let­te a má­sik ka­ros­szék­ben Don­cov fe­küdt.

– Még min­dig nem tért ma­gá­hoz tel­je­sen – je­gyez­te meg Tro­i­a­ni.

– Ez még jó is. A túl­ter­he­lés ke­gyet­le­nül sú­lyos lesz. Fe­küdj le te is.

– A túl­ter­he­lést még min­dig jobb­nak vé­lem, mint a súly­ta­lan­sá­got – fe­lel­te a le­ve­gő­ben ka­pá­ló­dzó olasz.

– Ezt csak azért mon­dod, mert még hi­ány­zik az él­mé­nye­id kö­zül az iga­zi túl­ter­he­lés… Tartsd ma­gad!

A jobb orr­fú­vó­ká­ból zöld láng­nyel­vek tör­tek elő. A „Her­mész” las­san meg­for­dul­va irányt vett a Mer­kur felé!

– Kez­dem a gyor­sí­tást!

A hajó elő­re­szá­gul­dott. Gia­co­mo a pad­ló­hoz pré­se­lő­dött. A pi­ló­ta­ülés ru­gói re­cseg­ve nyo­mód­ták össze a leg­vég­ső ha­tá­rig. Al­jo­sa fel­nyö­gött.

– Va­jon ha­ma­ro­san lesz-e? – nyög­te ki ke­ser­ve­sen Tro­i­a­ni. – Gyor­san lesz-e? Di­a­bo­lo!…

A pi­ló­ta sze­me előtt vö­rös köd­ben tán­colt min­den, de te­kin­te­tét még­sem vet­te le a gyor­su­lás­mé­rő­ről, fi­gyel­te a haj­tó­anyag-fo­gyasz­tást, és az óra szám­lap­ját. Al­jo­sa is­mét fel­nyö­gött…

És vá­rat­lan gyor­sa­ság­gal újra min­den könnyű­vé vált. Tro­i­a­ni a pult­hoz „re­pült”:

– No, ho­gyan si­ke­rült?

Ti­mo­nen nem fe­lelt, csak rá­né­zett, és Tro­i­a­ni meg­ér­tet­te, hogy a ve­szély nem múlt el…

A „Mer­kur I.” ét­ke­ző-tár­sal­gó­já­ban za­jos volt az élet ezek­ben a per­cek­ben.

– Meg­men­tet­ték! Meg­men­tet­ték! – is­mé­tel­get­te bol­do­gan Gün­ter.

– Hipp-hipp-hipp-hur­rá! – üvöl­tött Jack­son.

– Hur­rá! Él­je­nek a mi­e­ink! – Kap­cso­ló­dott az uj­jon­gás­ba Orl­jan­kin is.

– Meg­men­tet­ték?… Ko­rai még az ör­ven­de­zés – mor­gott Le­coq.

– Jean – szó­lalt meg Gün­ter –, a jó hírt je­len­te­ni kell a Föld­nek, de le­het, hogy még ko­ráb­ban – a Mars­nak. Hi­szen Don­cov szü­lei a Mar­son dol­goz­nak. Ha­lott­nak hi­szik. Biz­to­san meg­tör­te őket a bá­nat.

– De hát még egy­szer meg aka­rod ölni őket?

– Az öröm­től sen­ki sem hal meg.

– Értsd meg, ami­kor ez a fiú már itt lesz, köz­tünk lesz és biz­ton­ság­ban, ak­kor majd elő­ször a Mar­sot hí­vom. De most… hát ép­pen ön­nek kell ma­gya­ráz­nom? Meg­men­tet­ték Don­co­vot… de csak azért, hogy, su­gár­be­teg­ség­ben pusz­tul­jon el.

Mind el­hall­gat­tak.

– A su­gár­be­teg­ség­ből ki le­het gyó­gyí­ta­ni az em­be­re­ket – je­gyez­te meg Orl­jan­kin.

– De nem ilyen ará­nyú sé­rü­lés­ből.

Gün­ter az órá­ra né­zett:

– Hi­szem, hogy si­ke­rül ne­kik.

– Mi­ért ez az ön­csa­lás? – ki­ál­tott fel Le­coq. – Ke­vés a haj­tó­anya­guk. A fé­ke­zés­hez kell azt tar­ta­lé­kol­ni­uk, ők… ők… el­pusz­tul­tak! – fe­jez­te be ma­ka­csul, és ki­si­e­tett a te­rem­ből.

…Orl­jan­kin a rá­di­ós­szo­bá­ba ment ügye­le­tes­nek, míg Gün­ter és Jack­son űr­ru­hát ölt­ve ki­si­et­tek az ál­lo­más­ból. Ké­szül­ni­ük kel­lett a ki­tö­rés­re.

A „Mer­kur I.” kü­lö­nös ké­pet öl­tött. A szám­ta­lan csil­la­gá­sza­ti táv­cső és an­ten­na szin­te olyan­ná vál­toz­tat­ta, mint­ha – tüs­kés pán­cél­ja len­ne. A rá­dió­te­le­szkó­pok át­tört tá­nyér­jai ki­csit in­ga­doz­tak, mint­ha ha­tal­mas, fan­tasz­ti­kus vi­rá­gok nyíl­tak vol­na ki a boly­gón.

– Hans, tu­dod-e, hogy az ál­lo­má­sunk ma mire em­lé­kez­tet en­gem? – kér­dez­te Jack­son. – A régi fil­mek­ben lát­tam a ha­tár­őr­sé­ge­ket. Ter­mé­sze­te­sen, csak ha­son­ló.

– Igen, ha a te­le­szkó­po­kat fel­cse­rél­jük az ágyúk­kal, a rá­dió­te­le­szkó­po­kat pe­dig fü­le­lő­ké­szü­lék­nek és fény­szó­ró­nak kép­zel­jük – fe­lel­te Gün­ter. – Egyéb­ként iga­zad van. Ez a kö­zös vé­del­mi ha­tá­runk, és a tá­ma­dá­sok ha­tá­ra is ez.

14. A kitörés

A rá­di­ós­szo­bá­ban a kö­vet­ke­ző na­pon Jack­son volt az ügye­le­tes. Orl­jan­kint bíz­ták meg a „Her­mész” fo­ga­dá­sá­val, míg Le­coq és Gün­ter az ob­szer­va­tó­ri­um­ban dol­goz­tak.

…Ti­mo­nen a boly­gó kö­rü­li pá­lyá­ra ve­zé­rel­te a ha­jót, az orr­fú­vó­kák­ból ki­tö­rő kis rob­ba­ná­sok­kal emészt­ve a se­bes­sé­get. Min­den­ről el­fe­led­ke­zett, még a nap­ki­tö­rés­ről is. Ezek­ben a pil­la­na­tok­ban csak egy­re tu­dott kon­cent­rál­ni: elég lesz-e a haj­tó­anyag a le­szál­lás­hoz? Rá­san­dí­tott a vö­rös nyíl­ra, amely las­san, de kö­nyör­te­le­nül kú­szott a nul­la felé.

A hajó el­vesz­tet­te se­bes­sé­gét, fé­ke­ző­dött. Ti­mo­nen meg­pa­ran­csol­ta Tro­i­a­ni­nak, hogy öl­töz­tes­se fel űr­ru­há­ba Al­jo­sát. Az­u­tán egy­más­nak se­gít­ve, ők is fel­öl­töz­tek.

Még egy perc, még… elég!

Az elül­ső ol­dal­fú­vó­kák­ból zöld láng­nyel­vek tör­tek elő. A hajó las­san emel­ni kezd­te or­rát, és fo­ko­za­to­san füg­gő­le­ges hely­ze­tet vett fel.

A gi­gá­szi szi­var kez­dett álló hely­zet­ben esni a ra­gyo­gó­an ki­vi­lá­gí­tott koz­mod­rom kö­ré­be. Az alsó szé­les fú­vó­ká­ból vas­tag zöld tűz­osz­lop tört elő, és a szik­lás ta­laj­ba ve­rő­dött. A há­rom tá­masz­ték, a sas kar­mos lá­ba­i­hoz ha­son­ló­an szét­ter­pedt, és arra ké­szü­lő­dött, hogy ma­gá­ra ve­gye az egész súlyt.

Lej­jebb, lej­jebb… íme már egé­szen ke­vés ma­radt, ti­zen­öt, tíz mé­ter…

E pil­la­nat­ban a vö­rös nyíl el­ér­te a nul­lát – a haj­tó­anyag ki­fo­gyott. És a meg­haj­ló tá­ma­szok­ra ha­tal­mas súllyal rázu­han­va a hajó meg­re­me­gett, és moz­du­lat­lan­ná der­medt…

Orl­jan­kin az óva­tos­ság­ról el­fe­led­kez­ve oda­ro­hant a le­szál­lás he­lyé­re, noha a kö­ves ta­laj még kö­rös-kö­rül füs­tölt a „Her­mész” kö­rül. A boly­gó­kö­zi űr­ha­jó moz­du­lat­lan és csön­des volt. Úgy tűnt, mint­ha ne­héz út után meg­pi­hent vol­na.

De ek­kor már hang­ta­la­nul meg­nyílt az alsó ki­já­ra­ti nyí­lás, és egy könnyű, de szi­lárd hág­csó eresz­ke­dett alá. Két ala­kocs­ka bújt ki, ha­do­nász­tak és Orl­jan­kin si­sak­já­ban Tro­i­a­ni hang­ja csen­dült fel.

– Ki fo­gad min­ket?

– Nem tu­dom meg­ál­la­pí­ta­ni. Éj­jel min­den te­hén fe­ke­te, űr­ru­há­ban min­den em­ber egy­for­ma.

– Én va­gyok! – Orl­jan­kin a ha­jó­hoz ta­szí­tot­ta a hord­ágyak­kal meg­ra­kott ko­csit, – Á! Orl­jan­kin dok­tor úr és a „Men­tő” – ka­ca­gott az olasz.

Ti­mo­nen óva­to­san tá­mo­gat­va Al­jo­sát, szin­te a kar­ján vive úgy eresz­ke­dett le…

Ami­kor már mind be­lep­tek az ál­lo­más első zsi­lip­jé­be, Ti­mo­nen meg­kér­dez­te.

– És a ki­tö­rés? Meg­volt?

– Vár­juk – fe­lel­te Orl­jan­kin. És eb­ben a pil­la­nat­ban a li­lás-fe­ke­te égbe szi­vár­vá­nyos tű ha­sí­tott, ró­zsás sza­la­gok tán­col­tak, ör­vény­let­tek. A Mer­kur sze­gé­nyes lég­kö­ré­be ha­tal­mas ere­jű koz­mi­kus nap­su­gár­zás zú­dult.

– Még­is­csak si­ke­rült! – és Orl­jan­kin szo­ro­san be­csa­va­roz­ta a má­so­dik zsi­lip vas­tag aj­ta­ját.

15. Befejezés

Le­coq az aj­ta­ja mö­gül hall­gat­ta baj­tár­sai vi­dám be­szél­ge­té­sét, néha Al­jo­sa bá­gyadt hang­ját is ki­vet­te. Már né­hány nap telt el a „Her­mész” vissza­té­ré­se után. Min­den újra a ren­des ke­rék­vá­gás­ban folyt, de Le­coq és a töb­bi „Mer­kur-lakó” vi­szo­nya fe­szült ma­radt.

És mennyi­re sze­ret­te vol­na, hogy min­den is­mét a régi le­gyen! Az ál­lo­más most ün­ne­pel­te Don­cov meg­me­ne­kü­lé­sét, és ma fog­ják kö­zöl­ni az öröm­te­li hírt a Mars­sal. Hogy sze­re­tett vol­na részt ven­ni az ál­ta­lá­nos bol­dog­ság­ban, tré­fál­koz­ni Tro­i­a­ni­val, kö­ve­tel­ni, hogy ad­jon egy üveg pezs­gőt a „bi­ro­dal­má­ból”…

Nem, va­la­mi za­var­ta ab­ban, hogy most ki­lép­jen a ba­rá­ta­i­hoz mo­so­lyog­va és de­rűs lé­lek­kel. Ho­gyan is ne­vez­het­né ezt a „va­la­mit”?

Meg­sér­tett hi­ú­ság? – Nem, a hi­ú­sá­ga nem sé­rült meg olyan erő­sen. Ak­kor ez va­la­mi más?

A tu­dós presz­tí­zse?… Ugyan­csak nem. Tu­dó­si te­kin­té­lye érin­tet­len.

És ek­kor egy vá­rat­lan gon­do­lat­ra el­vö­rö­sö­dött, és ar­cát te­nye­ré­be te­met­te va­jon nem gyá­va­ság volt, amit tett?

For­má­li­san néz­ve a dol­go­kat, iga­za volt. A ve­ze­tő a be­osz­tott­ja­it nem küld­he­ti a majd­nem biz­tos pusz­tu­lás­ba, an­nál is in­kább nem te­het­te ezt, mert a Föld meg­ha­tá­ro­zat­lan idő­re meg­til­tot­ta a koz­mosz­ba való re­pü­lést, de… va­jon emö­gött nem rej­tő­zött ép­pen az, hogy félt vál­lal­ni a fe­le­lős­sé­get?

Ő, Jean Le­coq, ez a ha­tá­ro­zott, erős, bá­tor, me­rész em­ber gyen­gébb­nek bi­zo­nyult a lágy szí­vű, fé­lénk Gün­ter­nél. Igen, és nem­csak nála. Gyen­gébb­nek, mint az ér­de­sen fér­fi­as Jack­son, a lel­kes Orl­jan­kin, a vi­dám Tro­i­a­ni­nál és a las­sú moz­gá­sú, hall­ga­tag Ti­mo­n­en­nál is gyen­gébb volt. Mind ké­szen áll­tak arra, hogy ma­guk­ra ve­gyék a fe­le­lős­sé­get, és arra is, hogy nem­csak a sa­ját éle­tü­ket, de a baj­tár­sa­ik éle­tét is koc­ká­ra te­gyék, így ítél­te el ma­gát Jean Le­coq.

…Amint Al­jo­sa ma­gá­hoz tért, Orl­jan­kin ki­je­len­tet­te a baj­tár­sa­i­nak, hogy a fi­ú­nak el­me­sél­he­tik a „Zár­ja” pusz­tu­lá­sát, nem fog kárt okoz­ni az egész­sé­gé­ben.

– Mit gon­dolsz, hogy mi­ért húsz nap alatt ju­tott el hoz­zánk a se­gély­ké­rés? – kér­dez­te Gün­ter. – Lát­tad, ami­kor Pe­ter­sen rá­di­ó­zott?

Al­jo­sa el­gon­dol­ko­dott:

– Lát­tam. A ka­taszt­ró­fa nap­ján volt. Min­den rá­dió­gra­mot két­szer adott le. Ami­kor egye­dül ma­rad­tam… időn­ként úgy tűnt, hogy a na­vi­gá­tor to­vább­ra is be­szél a mik­ro­fon­ba. Ter­mé­sze­te­sen csak a láz­ál­mom­ban hall­hat­tam.

– Te, Al­jo­sa, ter­mé­sze­te­sen össze­ba­rát­koz­tál a na­vi­gá­tor­ral? – foly­tat­ta a kér­de­zős­kö­dést Gün­ter. – Ho­gyan tör­tént még­is, hogy hosszú idő­re ma­gad­ra ha­gyott? Sze­gény öreg űr­ha­jós ott halt meg.

– Azt mond­ta ne­kem, hogy az au­to­ma­tá­kat kell új­ra­töl­te­nie.

– Ez os­to­ba­ság – mor­dult Jack­son –, azok­kal az erők­kel, ami a ren­del­ke­zé­sé­re állt, nem tölt­het­te fel újra az au­to­ma­tá­kat. Ez… ki­fo­gás. De a fő oka?… Vi­gyen el en­gem az ör­dög, ha tu­dom az iga­zi okát!

– Baj­tár­sak! – kap­cso­ló­dott a be­szél­ge­tés­be Tro­i­a­ni. – Ide­je, aho­gyan mon­da­ni szok­ták, hogy rá­te­gyük az i-re a pon­tot is. Al­jo­sa, tu­dod, hogy mi­ért ha­gyott ma­gad­ra Pe­ter­sen?

– Nem ha­gyott tel­je­sen ma­gam­ra. Sőt még be­szélt is ve­lem. Ta­ná­cso­kat adott.

Tro­i­a­ni a fe­jét csó­vál­ta.

– A na­vi­gá­tor azon a na­pon halt meg, ami­kor el­bú­csú­zott tő­led. Tud­ta, hogy meg­hal, és bi­zo­nyá­ra úgy dön­tött, meg­kí­mél et­től a bor­zal­mas lát­vány­tól.

– De hi­szen be­szél­tem vele! – ki­ál­tott fel Al­jo­sa. – Hal­lot­tam a hang­ját!

– Au­to­ma­ta­be­ren­de­zés be­szélt. Pe­ter­sen a mag­ne­to­fo­non rög­zí­tet­te a ta­ná­csa­it. Íme, a sza­la­gok. Eze­ket az au­to­ma­ták szo­bá­já­ban ta­lál­tam. És a se­gély­ké­rést is az au­to­ma­ta küld­te ne­künk, és nem a na­vi­gá­tor.

Al­jo­sa vissza­em­lé­ke­zett a ha­rag­já­ra, a bosszú­sá­gá­ra, ami­kor a na­vi­gá­tor be­zár­kó­zott a ka­bin­ba, és el­vö­rö­söd­ve hor­gasz­tot­ta le a fe­jét.

Orl­jan­kin, aki a be­szél­ge­tés ide­jén hall­ga­tott, meg­vár­ta, amíg Al­jo­sa ki­ment a szo­bá­ból, és ma­gá­hoz in­tet­te a ba­rá­ta­it:

– Al­jo­sa előtt nem akar­tam mon­da­ni. De arra gon­dol­tam: és ha Pe­ter­sen nem egy­sze­rű­en halt meg, ha­nem… ön­gyil­kos lett?

– Hi­he­tet­len! – el­len­ke­zett Gün­ter. – Ő har­cos em­ber volt, egyi­ke ko­runk leg­bát­rabb űr­ha­jó­sa­i­nak. Ez nem rá val­la­na!

– Ért­sé­tek meg… ha ket­ten ma­rad­tak vol­na, éhen hal­nak. Az élel­mi­sze­rük igen ke­vés volt. Pe­ter­sen a fi­úcs­kát men­tet­te meg a sa­ját ha­lá­lá­val. És a jó öreg Ro­u­ald erre ké­pes is volt!

(Lev Sztye­kol­nyi­kov no­vel­lá­ja nyo­mán:
„Pla­nyeta Tu­ma­nov”)